George Sluizer filmde Palestijnse vluchtelingen Dubbele bodem in De terreur van politieke idealisten maritiem ritueel Kunstdiefstal in Wassenaar Twee Kamerleden tegen censuur in Maastricht Antieke atlas voor 135.000 Rufus in Amstelveen KOFFIE is de echte worms... NTB vraagt steun voor Forum De Eerste Kerk van de Spook Kapitein n Protest van comité Februari-staking tegen NOS-journaal GEZELSCHAP KAN OPGAAN IN OPERASTICHTING Vanavond in Cultureel Centrum ki „Het Autokerkhof” Hilversum 3 vanaf 1 juni in stereo „Spotkoopje” r 13 FEBRUARI 1975 KUNST DONDERDAG 2 7 12 le. Noord-Ierland Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT 4 vloeren HAARLEM Viggen-37 POMPEN EN UIT VOORRAad 1 het op- ver- (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) CHAKA KHAN 'U, l (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM Wat Arafat laatst op de televisie uiteenzette tegenover Hiltermann, wordt ook nog eens uit de doeken gedaan in de film Het land der Vaderen van de Nederlandse filmer George Slui zer, een film die woensdag zijn pre mière kreeg op Film International en vanavond door de televisie wordt uitgezonden. Een scène uit Die Verrohung des Franz Blum, een speelfilm over het Duitse ge vangeniswezen, die op Film International in Rotterdam werd vertoond. Ziilstraat 96 Telef. 3105 80 Er zou voorts de mogelijkheid bestaan dat Forum de regionale „dochter” wordt van de Nederlandse Operastichting. De Operastichting is in principe bereid over een vorm van samenwerking met Forum te praten, waarbij het Enschedese gezel schap dan de taak krijgt toebedeeld in de provincie te spelen. Forum zelf heeft zich tot nog toe niet erg bereid getoond met de Operastichting te overleggen, maar onder de huidige dreiging van de liquidatie lijkt er voor Forum weinig anders op te zitten. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Het Limburgse Twee- de-Kamerlid ds. J. Knot (PvdA) is het niet eens met het besluit van het be stuur van het Cultureel Centrum in Maastricht om het stuk van de Spaanse schrijver Fernando Arrabal, „Het auto kerkhof”, niet te laten opvoeren. AMSTELVEEN. Vanavond geeft de Amerikaanse groep Rufus een eenmalig concert in Nederland, in het Cultureel Centrum te Amstelveen. De groep, aangevoerd door zangeres Cha ka Khan, speelt rhytm blues. Het optreden, georganiseerd door BTM- concerts, begint om 20.15 uur. Toe gang 7,50. „Deze houding verontrust ons ernstig, vooral in verband met de komende vie ring van de 30ste verjaardag van de bevrijding”, aldus het comité. Het zoekt in verband met het laatste om een onderhoud. Het telegram was onderte kend door de secretaresse van het comi té mej. D. de Haas en de voorzitter S. Korper. WASSENAAR. (ANP) Eind vorige maand zijn uit een villa in Wassenaar negen schilderijen gestolen met een ver zekerde waarde van 200.000 gulden. Dit heeft de Wassenaarse politie woensdag bekend gemaakt. De diefstal was tot nu toe op verzoek van de eigenaar geheim gehouden. De eigenaar van de schilderijen, een 76-jarige alleen wonende man, heeft niets van de inbraak gemerkt. Hij bleef doorslapen toen de dieven via een open gebroken achterdeur het onbeveiligde pand betraden. De Wassenaarse recherche heeft tot nu toe geen enkele aanwijzing over de identiteit van de daders. Men heeft echter direct na de diefstal een signalement van de gestolen doeken in binnen- en buitenland verspreid zodat, volgens de politie, de kans klein is dat de dieven hun buit kunnen verkopen. De verzekeringsmaatschappij heeft in middels een ruime beloning uitgeloofd voor inlichtingen die tot teruggave van de schilderijen voeren. Geneeskrachtig zeewater in flesjes en doosjes met zeelucht worden verkocht, alsmede een meditatiemap vol tractaat- jes, gebeden en allerhande talismans (touw in zeemansknopen). Beleefde Brit se stemmen manen een ieder aan zich bij de beweging aan te sluiten. De dienst, die het publiek te zien krijgt, is een voorstelling; de Kerk van de Spook Kapitein is een theatergroepje uit Engeland, die z’n pseudoreligie tot in Anderzijds laat Ireland behind the wire ook zien hoe averechts de terreur van het leger uitpakt en de beangstigen de felheid van de katholieken alleen maar aanwaïkkert, waardoor de terreur acties van de IRA weliswaar niet gede savoueerd, maar wel beter begrepen kunnen worden. Een bezwaar van deze De film Viggen-37 is een documentai re over de buitenproportionele wapenin dustrie in Zweden, toegespitst op de straaljagerprojecten van de Saab-fabrie- ken. Zaterdagmiddag ha Film Internatio nal een speciale voorstelling van deze film ingelast ten gerieve van parlemen tariërs die zich er nader mee zouden kunnen oriënteren over een van de vier gevechtsvliegtuigen die kandidaat staan om de Nederlandse Starfighter te ver vangen. Het verschil tussen de reportages over bepaalde politieke kwesties, zoals regel matig op de televisie te zien zijn en een documentaire als Ireland behind the Wire heeft te maken met helt feit dat tv- reportages over bijvoorbeeld Noord-Ier- land meestal in een zeer beperkte tijds spanne vervaardigd worden, terwijl het Berwick Street Film Collective er jaren de tijd voor heeft kunnen nemen. Dat heeft de mensen van dit collectief in de gelegenheid gesteld zeer indrin gend en uniek materiaal te verzamelen over de achtergronden van het Noord- ierse conflict. Het is echter wel zeer eenzijdig materiaal, samengesteld vanuit de visie en met de woorden van de katholieke arbeiders in Derry en Belfast. De leden van het Engelse Berwick Street hebben namelijk uitdrukkelijk partij gekozen voor de katholieke min derheid in Ulster, omdat volgens hen over deze groepering de meeste misver standen en vooroordelen bestaan, in de hand gewerkt door de volgens hen ook te veroordelen terroristische acties waaraan leden van deze minderheid zich schuldig maken. AMSTERDAM. De bovenste zaal van het Shaffytheater wordt geacht een kapel te zijn, waar een merkwaardige secte zijn samenkomsten viert. Het is The First Church of the Phantom Cap tain - reformed oftewel de Eerste Kerk van de Spook Kapitein - hervormd. De bedienaren zijn gekleed in koopvaardij achtige uniformen. Zij groeten elkaar door de wijsvinger enigszins stiekem aan de neuspunt te brengen en daarna aan de klep van de pet. De filmers zetten op een in Rotterdam gegeven persconferentie uiteen dat ze betrekkelijk neutraal naar Ulster zijn vertrokken, maar dat de behandeling die zij van de zijde van protestanten en het Engelse leger kregen en de manier waarop de katholieken door het leger behandeld worden hen „katholiek” ge maakt heeft. De film wilde niet uit de weg ruimen dat het Engelse leger in Noord-Ierland de functie uitoefent van een vredeskorps. In tegenstelling tot die neutrale rol opereert het leger er met zijn Schotse (protestantse) eenheden er op de eerste plaats als verlengstuk van het protestantse, Engelsgezinde volksdeel en maakt zich schuldig aan eenzijdige onderdrukking, waarvan deze film in serie in hun documentaire is dat hij niet is onderti teld, waardoor zelfs mensen die het Engels redelijk machtig zijn problemen kunnen krijgen om al die Ieren, die uitgebreid aan het woord komen, be hoorlijk te volgen. Alsu weet dat coffefaevrije koffie beter De bond vindt het hoogst onverant woordelijk een subsidiënt, die één per cent van het subsidie verleent, in staat te stellen een reeds vele jaren goed functionerende opera te liquideren. „U kunt beslissen dat de regering moet ingrijpen”, aldus de NTB tot de kamer fracties. „U kunt beslissen dat de mu ziekdramatische kunst (Nederlandse Opera, Forum en de Hoofdstadoperette) in een nationale stichting gebundeld en door het rijk gefinancierd moet wor den.” Direct na de koop merkte de heer Speerstra op dit antiquarisch veiling- pronkstuk niet duur te vinden. Hij wilde zichzelf geen verzamelaar, alleen een belangstellende, voor de atlas noemen. Direct na de veiling schreef hij een cheque van 157.000 (veilingbod plus allerlei veilingkosten) uit, terwijl de elf fors uitziende delen van de atlas in zijn auto werden gelaten. De veiling van deze beroemde atlas, waarvan er maar een zestig exemplaren bekend zijn, was overigens een anti climax. Binnen een minuut na het eerste bod van 90.000, 'kon veilingmeester di recteur H. L. Gumbert van het Utrecht se antiquariaat al het eenmaal-ander- maal uitspreken en de hamer laten vallen ten teken dat de koop was gesloten. De atlas is onlangs aangetroffen in een kasteel, dat door een stichting is gekocht. Om welk kasteel en om welke stichting het gaat, wordt zorgvuldig bin nenskamers gehouden. De nu gekochte elfdelige atlas volgens kenners een meesterwerk van 17e eeuwse cartografie en ambachtelijke drukkunst is punt gaaf. het absurde volhoudt. Voor en na de voorstelling speelt het viermanschap dóór, ook al mengt men zich tussen de bezoekers. Het stuk zelf, Secretians or The Secret Service, bestaat uit een dertigtal korte scènes. Het ritueel is ontleend aan mari tieme gebruiken en een doorsnee-kerk- dienst, er zijn persoonlijke getuigenissen, preekj es, gezang volgens een enigszins obscure maar plechtige liturgie. Het is allemaal heel maf; je giechelt wat af. Maar het vernuftige is, dat niet alleen de draak gestoken wordt met sectarische gebruiken ter kerke en ter zee, maar ook met een bepaald soort experimenteel toneel, dat vooral aan het eind van de jaren zestig opgang maakte. In een van de latere scènes, „ketterij” getiteld, krijgt zo’n geüniformeerde be dienaar een aanval van eerlijkheid en bijt z’n geloofsgenoten toe dat het maar eens uit moet zijn met dit soort vrijblij vende theatermaken. Een ingebouwde kritiek, die heel slim eventuele kritiek van buitenaf voorkomt. De hele voor stelling, die toch al zo verneukeratief van toon is, krijgt er nog eens een mooie dubbele bodem bij. De teksten zijn niet altijd even sterk, maar de voorstelling zit voortreffelijk in elkaar en wordt met een ironische intel ligentie geleid door Neil Hornick. JAC HEIJER Maar het maakt wel een heel verschil of je de fanatieke idealen optekent uit de mond van een politiek voorman, of uit de monden van de door hem verte genwoordigde doodgewone mensen die er blijkbaar precies hetzelfde over denken. En het zijn erg aardige mensen, die Palestijnse vluchtelingen die Sluizer met zijn filmploeg in hun kampen is gaan opzoeken Brave, toegewijde huisvaders en ijverige kantoorbediendes die oprecht, en terecht menen dat hen onrecht is gedaan. Ze willen terug naar de gebie den waar ze eeuwen gewoond hebben en die nu door Israel bezet zijn. Ze zeggen dat ze niet anti-joods zijn, alleen maar anti-aionistisch. Ze willen vechten en dat doen ze ook voor een Palestijnse staat waarin de joden „als gasten” zullen mogen blijven wonen, maar piekeren er niet over als gediscri mineerde minderheid gedoogd te worden in een Israëlische staat. Hun onverzette lijkheid komt uit Sluizers documentaire angstwekkend naar voren, culminerend in de beelden die laten zien hoe de kinderen gedrild worden en met dezelf de idealen geïndoctrineerd. Men kan van hun strijdmethode den ken wat men wil en het doet er niet toe of je partij kiest voor Palestijnen of Israëliërs, Land der Vaderen profeteert de treurige waarheid dat waar twee partijen zo zeer gelijk menen te hebben en zo doodsbenauwd zijn voor elkaar, een oplossing voor het probleem voorlo pig nog niet te vinden zal zijn. gen van het filmfestival. Een speelfilm over het gevangeniswezen in Duitsland, maar niet alleen daar, dat het tegendeel is van een verbeteringsinstituut. Regis seur Rainhard Hauff werkte naar een scenario van Burkhard Driest, een ex- bankrover die er zijn eigen bevindingen in het tuchthuis voor gebruikte, zoals hij dat eerder al gedaan had in een deels autobiografische roman. Driest zelf speelt de rol van Kuul, die binnen de regels van het tuchthuis met intimidatie en chantage kans ziet een schaalver kleining van het kapitalistische maat schappij systeem op te bouwen, waarin de sterken de zwakkeren uitbuiten. Kuul echter stuit op het verzet van Franz Blum, veroordeeld voor een bankroof, maar een in wezen zachtaardige jongen die nog niet bedorven is door het gevan genisleven en aanvankelijk nog in staat is gevoelens van medemenselijkheid op te brengen voor underdogs, tot hij daar mee botst op de junglewetten van de gedetineerden onderling. Blum gelooft maar èèn kans op over leven te hebben, en dat is zich boven die wetten te plaatsen door een machtsgreep naar Kuuls bevoorrechte, alles regelende positie. Daarvoor dient Blum zijn huma ne principes te laten vallen, en als hij door zijn grotere intelligentie dan die van Kuul inderdaad ten slotte de ver houdingen onder de gevangenen nog ge wetenlozer dan Kuul deed, bestieren kan, wordt hij „wegens goed gedrag” vervroegd uit de strafinrichting ontsla gen, met op de valreep de uitspraak van de directeur: „Ik geloof dat je hier een ander mens bent geworden”. Hetgeen in cynische zin maar al te waar is. Hauffs film wordt perfect geacteerd en treft door zijn sobere, maar harde stijl, die soms zeer spannend werkt maar zijn moraliserende uitwerking niet kan missen. Les Hautes Solitudes is een film die door de 26-jarige Franse cineast Philippe We hebben in de zaal niet een kamer lid kunnen ontwaren, wat voor hen een gemiste kans betekent, want deze film van Maj Wechselmann geeft over vliegtuig voortreffelijke informatie die bovendien redelijk smaakvol wordt op gediend met speelse animatiefragmenten. De film wil aantonen dat de gigantische AMSTERDAM. (ANP) Het Februa- ri-herdenkingscomité heeft in een tele gram aan de programmacommissaris van de NOS-TV geprotesteerd tegen het overmeld laten in het NOS-TV-journaal dinsdagavond 25 februari van de her denking der februaristaking die middag om vijf uur in Amsterdam. vaardigen. De volgende film, Die Verrohung des Franz Blum (uit Duitsland, dat het ver rassendst voor de dag komt op Film International), is een van de openbarin- (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. Vanaf 1 juni zal het programma van Hilversum-3 geheel in stereo worden uitgezonden. Op die da tum komt de nieuwe studioapparatuur beschikbaar, waardoor de disc-jockey’s hun uitzendingen zelf in stereo kunnen verzorgen In een provisorisch studioge- deelte in de expeditieruimte van het muziekpaviljoen van de NOS staat een splinternieuwe stereo disc-jockeytafel opgesteld. Op dit moment worden de 35 mede werkers van Hilversum 3 met de nieuwe tafel vertrouwd gemaakt. De nieuwe ap paratuur is ook in overleg met deze medewerkers ontworpen. De ruimte voor Hilversum-3 in het muziekpaviljoen van de NOS is te krap voor de uitbreiding met deze stereotafel. Daarom moet men uitwijken met de gebruikelijke presenta ties naar de expeditieruimte. Binnenkort zal het Hilversum-3-gedeelte worden verbouwd om meer ruimte te creëren. Garrel met buitengewone moed gemaakt is en, mits men bepaalde weerstanden kan overwinnen (de film heeft geen geluid), te genieten is als pure poëzie of muziek. Het gaat om een bijna ruwe cinema, die bedoelt de kijker alle ruimte te geven voor zijn eigen intuïtie en emoties. Elk beeld staat op zichzelf, de montage is niets anders dan een instinc tieve rangschikking waarbij men dus niet noodzakelijk naar logische verban den moet gaan zoeken. •ZWANENBURG Wilgenlaan 68, Telefoon 02907-3541 „Na de liquidatie van de Nederlandse Opera en de Zuid-Nederlandse Opera staat Nederland, indien er niet snel wordt ingegrepen, voor de liquidatie van het enige volledige operagezelschap dat we nog bezitten. De minister van CRM, die de huidige romp-Nederlandse opera voor 85 pet subsidieert, weigert Forum voor meer dan 50 pet te subsidiëren”, aldus de NTB. „Dat het vigerende subsi diesysteem onhoudbaar is en fundamen teel onjuist blijkt uit het feit dat de eerste de beste kleine subsidiënt in staat is een nationale kunstinstelling ten on der te laten gaan. In het onderhavige geval weigert de provincie Groningen die iets meer dan één percent van het subsidie opbrengt, verder te subsidiëren als niet aan haar wensen tegemoet wordt gekomen. Indien de provincie Groningen niet meer subsidieert is het met Forum gedaan omdat bij verlaging van het subsidie door de lagere overhe den ook het rijk zijn aandeel vermin dert. Er worden door de provincie Gro ningen voorwaarden gesteld die door het Forumbestuur onvervulbaar zijn en daarom vrezen wij te maken te hebben met een vooropgezet plan om Forum te liquideren”, aldus de NTB. Het gaat om een ontledingsproces van de psychen van drie vrouwen en een man, door niets anders bewerkstelligd dan door de onbarmhartige door-regi- strerende camera. Jean Seberg, Laurent Terzieff, Tina Aumont en de ex-Warhol- actrice Nico, thans popzangeres, worden gedwongen zichzelf bloot te leggen in een spel dat van start gaat met summie re regieaanwijzingen die gaandeweg ach terwege blijven. Tot het moment dat zijn improvisatievermogen, hun acteer- routine is uitgeput en ieder gebaar en iedere blik nog slechts close-ups geven van menselijke radeloosheid, angst, of wat voor deprimerende gevoelens de kij ker er ook maar in meent te kunnen herkennen. Een wreed, maar onthullend spel, waar je maar net tegen moet kunnen, maar dat in elk géval gevangen is in een schitterende, grofkorrelige fo tografie. bedragen die de Zweedse regering in de ontwikkeling van de Viggen-37 en de hele vliegtuigindustrie van Saab stopt, verspild geld geweest is, zowel vanuit militair-strategisch als vanuit econo misch belang gerekend. Zweden, een land dat 150 jaar lang niet in oorlog geweest is, staat met zijn aan defensie bestede fondsen, gerekend per hoofd van de bevolking, op de vierde plaats in de wereldbewapeningswedloop. Interviews die Maj Wechselmann ge maakt heeft met politici, industriëlen en generaals, maken duidelijk hoe er in het verleden in de Zweedse vliegtuigindu strie geblunderd is en over wat voor zwakke argumenten men beschikte om de geldverslindende projecten te recht- Rufus brak pas de vorige zomer door in Amerika met de hits „Teil me something good” en „You got the love”. Van het album waarop deze nummers voorkomen, „Rags to Ru fus”, werden in anderhalve maand een miljoen exemplaren verkocht. Van de nieuwe elpee, „Rufusised”, is inmiddels een single getrokken. Behalve Chaka Kahn, die enige ja ren geleden als zangeres bij Rufus begonnen is, bestaat de groep uit Andre Fischer (drums), Kevin Murp hy (toetsen), Bobby Watson (bas) en Tony Maiden (gitaar). De laatste twee speelden geruime tijd samen in ande re groepen voordat ze bij rufus kwa men. Fischer drumde onder meer bij Curtis Mayfield en O. C. Smith; Murphy deed ervaring op bij Del Shannon en Brian Hyland. Behalve vanavond in Amstelveen, is het gezel schap binnenkort te zien in Toppop. AMSTERDAM (ANP-GPD). De Ne derlandse Toonkunstenaars Bond heeft in een brief een dringend beroep gedaan op de Eerste en Tweede Kamerfracties hun bemiddeling te verlenen bij het instandhouden van het operagezelschap Forum te Enschede, dat met de onder gang wordt bedreigd. Volwassenen mensen, aldus ds. Knot, kunnen toch zeker zelf wel bepalen wat zij al dan niet willen zien. Bovendien kna iedereen, wie een bepaald stuk niet aanstaat, weglopen. Het motief (godslasterlijke scènes) van het schouwburgbestuur om „Het autokerkhof” te weigeren, noemt kamer- lid Knot een hoogst merkwaardige zaak. „Wat moet dat een kleine God zijn, wanneer hij door stervelingen gelasterd kan worden”. Een andeer motief zou zijn, het kwet sen van menselijke gevoelens. Maar ook daar moet men niet te gauw mee scher men, aldus Knot. Sommige mensen heb ben vaak erg lange tenen. Bovendien vindt hij, dat men niet te snel iets moet onderdrukken wat men zelf vreemd vindt. Het standpunt van het Maas trichtse schouwburgbestuur beschouwt ds. Knot als een vorm van betutteling. Zijn partijgenoot M. Konings noemt het Maastrichtse besluit een schandelijke zaak, die Limburg geen goed doet. „Wat in Maastricht gebeurt, is weer eens de zoveelste verabsolutering van een be- paalde norm. Geen wonder, dat Limburg in de rest van ons land vaak niet best »-■ overkomt”. ~-n Werner Schroef es Der schwarze Engel werd op Film Iternational of diep be wonderd of finaal weggelachen, al naar gelang de bereidheid dit onalledaagse filmwerk serieus te nemen. De structuur is complex, de bedoelingen waarschijn lijk evenzeer. De hoofdlijn van het ver haal, voor zover daar sprake van is, schetst de reis die twee Europese vrou wen maken naar Mexico om in de schaduw van de Maya-cultuur tot zelf vervulling te geraken. De ene vrouw zoekt daarbij een weg langs de uiterlijk heid, de andere langs de innerlijkheid, maar beiden gaan zeer exaltatisch en melodramatisch hun gang en eindigen in trivialiteit. Daar tussen door snijdt Schroete fel constrasterende beelden en losse notities over de tragische neer gang die de Mexicaanse revolutie heeft doen verzanden tot de functie van troos teloze satelliet van de VS. bruutheid shockerende staaltjes bewijzen aanvoert. UTRECHT (ANP). De beroemde 17e eeuwse elfdelige en uit zeshonderd kaarten bestaande Atlas Maior van de Hollandse kaartenmakers Joan en Wil lem Blaeu, is woensdagavond bij anti quair J. L. Beyers in Utrecht voor 135.000 verkocht. Koper was de Am sterdamse ondernemer W. Speerstra, di recteur van een handelsonderneming in importartikelen, gouden sieraden en hor loges.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13