OPEC bezorgd over dollar Progressieven voor onteigening aardgasveld Meeus legt Korter werken zich neer voor 72 man bij conservenfabriek bedrijven Bouwprogramma SOMMIGE AARDOLIEPRODUCTEN BEGIN MAART IETS GOEDKOPER Uitkering voor regenschade aan Hoger personeel wil meer boeren in maart zekerheden bij werkloosheid 1975 mist visie’ bij uitspraak 19 Drie fasen voor herziening voorgesteld Mogelijkheden voor Amsterdamse haven in Roergebied Mineurstemming in pluimveehandel Belangenstichting opgericht door A’dam Rubber werknemers IBH DONDERDAG 27 FEBRUARI 1975 ECONOMIE (Van onze redacteur in Wenen) T rekkingsrechten Dollarkoers (Van onze redactie economie) 1W Ruwe olie tot 1 I de en eind september niet duurder ESSO Den Haag verkocht De Esso Tankvaart Maatschappij heeft eind vorige week in Australië haar 90.000 ton metende tanker „Esso Den Haag” verkocht aan een Liberiaanse firma. Het schip gaat echter varen onder Griekse vlag en krijgt de naam „Petrola XX”. Foto: stakende chauffeurs verlaten het kantongerecht. Het streven was, deze vooral voor de boeren in Zuidwest-Nederland van be lang zijnde uitkeringen eind februari te doen geschieden. De „Stichting uitvoe ring landbouwmaatregelen” is op het ogenblik echter nog druk bezig, de aan vragen te toetsen aan de resultaten van de landbouw-meitelling van vorig jaar. Het bedrag van 115 miljoen, dat het kabinet in augustus vorig jaar beschik baar stelde voor een aantal sectoren van land- en tuinbouw waar de bedrijven sterk in hun inkomen getroffen zijn, is nu in de vorm van inkomenstoeslagen geheel uitgekeerd. De toeslagen zijn naar ongeveer 80.000 bedrijven gegaan. Wat de voorgenomen bouw van drie kerncentrales in Nederland betreft heb ben de vier fracties aangedrongen op een totale studie. Zij begrepen uit de energienota, dat geen onderzoek wordt Bij stookolie maakt de grondstofprijs wel een groot deel van de eindprijs uit, Daarom kan overleg gevoerd worden over een prijsdaling. overwogen naar de maatschappelijke ri sico’s van toepassing van kern-energie. (100) (100) (10.000) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) I I I I <1 I •Ol I I I I AMSTERDAM (ANP). De zich in de steek gelaten voelende werknemers van Amsterdam Rubber (RCMA) hebben zich verenigd in een Stichting Beharti ging Belangen Werknemers Amsterdam- Rubber. Deze werknemers moeten voor het grootste deel (43 van de 57) afvloei en, nu het bod van de Britse Catz international op de CRMA is afgeketst door tegenstand van vooral grootaan deelhouder Leutscher uit Huizen. vallen. Zij vroegen minister Lubbers van Economische Zaken dan ook naar zijn commentaar inzake de mogelijke ontei gening van dergelijke velden, die een „bonanza” voor de exploiterende maat schappijen betekenen. WENEN De prijzen van ruwe olie zullen tot eind september on veranderd blijven. Ook wordt de dollar voor de olietransacties ge handhaafd, al zouden de oliepro- ducenten besluiten de Amerikaanse valuta niet langer als basis voor hun calculatie te gebruiken. Dat waren gisteravond de belangrijkste con crete resultaten van de ministers conferentie van de OPEC (de orga nisatie van olie-exporterende lan den). Sinds dinsdag zijn de 13 olie>- ministers bezig met het voorberei den van de topconferentie van de OPEC-landen die op 4 maart in Algiers begint. De raad van overleg meent, dat op deze wijze de werknemer niet alleen een betere financiële zekerheid wordt gebo den, maar het verdwijnen van de Wet Werkloosheidsvoorziening en de Rijks groepsregeling van CRM betekent ook een verbetering ten opzichte van de huidige uitvoeringsstructuur. De werk- loosheidszorg wordt dan volledig on dergebracht bij het ministerie van Soci ale Zaken, waardoor zowel het beleid als de coördinatie onder de verantwoorde lijkheid van één departement komen te vallen. Ook willen de fracties een oordeel horen over de gedachtengang van de Bezin- ningsgroep Energie, dat kernenergie in verhouding enorm duur is, als alle maatschappelijke kosten in aanmerking worden genomen. De fracties herinnerden aan hun stel- lingname, dat de meeropbrengsten (door de verhoging van de aardgasprijs) van het Slochterenveld in elk geval voor 100 percent aan de gemeenschap moet toe- De partijen in het CDA staan voor zichtig positief tegenover ontwikkeling van kernenergie in ons land. Dat kan worden geconcludeerd uit een rapport over het energiebeleid, dat de weten schappelijke instituten van KVP, ARP en CHU hebben uitgebracht. Wel wordt gezegd dat de oplossing van het afval probleem verdere ontwikkeling kan be grenzen. De fracties van PvdA, D’66, PPR en PSP menen, dat de staat een groter aandeel moet hebben in de winning van olie en gas op het continentaal plat in de Noordzee. Zij vinden dat het percen tage van 40 pet. voor het staatsbelang in de aardgaswinning te laag is. Hij liet doorschemeren dat de OPEC- ministers uiteindelijk tegen een nieuwe olievaluta zullen stemmen wanneer de dollar aan vertrouwen en „hardheid” terugwint. Hij noemde de eventuele in- troduktie van een valuta-prijscorrectie een „tweesnijdend zwaard”. Dit omdat een eventuele nieuwe rekeneenheid voor de OPEC alleen gunstig zou zijn als de dollar verder aan kracht blijft inboeten. In het omgekeerde geval, wanneer de dollar op de internationale geldmarkt sterk terugkomt, zou de OPEC met een nieuwe rekeneenheid uiteindelijk alleen in eigen vlees hebben gesneden, aldus Amoezegar. 2,32- 2,42 5,62- 5,92 6.66- 6,96 101,00-104.00 35.25- 38,75 9,10- 10,60 2,32- 2,42 54.75- 58,25 96.50- 99,50 58.75- 61,75 46.50- 49,50 42,00- 45,00 14,37- 14,67 4,01- 4,31 6,70- 8,20 66.50- 69,50 13.25- 16,25 Jamani’s Iraanse ambtgenoot Jamshid Amoezegar, vertelde later dat de minis ters hun volgende conferentie op 9 juni zullen beleggen in Libreville, de hoofd stad van Gabon. Over het koersverval van de dollar waardoor de olie-inkomsten van de OPEC inmiddels met 10 pet zijn redu- ceerd, maken de olieministers zich grote zorgen. Koeweit heeft voorgesteld om de olieprijs in plaats van aan de dollar aan vijf Europese plus de Japanse valuta te binden, hetgeen tot een onmiddellijke prijsverhoging zou leiden. Iran wil de olieprijs aan de inflatie-index binden (hetgeen eveneens een prijsverhoging in de hand zou werken), maar pas na afloop van de onderhandelingen met de industrielanden. Amoezegar sloot niet uit dat er tus sentijds nog een speciale vergadering zal worden uitgeschreven wanneer de dol larkoers sterk blijft zakken. De Iraanse minister verbond een eventuele nieuwe rekeneenheid voor ruwe olie zelfs regel recht met de koerstrend die de dollar in de komende maanden zal vertonen. In het voortdurende overleg van het ministerie met industrie en handel is dezer dagen in principe besloten op nieuw tot aanpassingen over te gaan. De laatste wijzigingen dateren van novem ber 1974, en van enkele weken geleden. In november 1974 werd de stookolie- prijs met ruim 9 ton verhoogd. Begin februari werden de maximumprijzen van petroleum, huisbrandolie en autogasolie met 1,5 cent per liter verlaagd en wer- Van der Hek kan nog geen schatting geven van het percentage waarmee de olieprodukten in de PvdA-visie ir prijs moeten zakken. „Voor het materiaal waarin olieprodukten zijn verwerkt is dat zeer moeilijk door te berekenen”, aldus Van der Hek. Minister Lubbers gaf vanmorgen toe, dat de grondstof andere kosten, die tot uitdrukking ko men ni de eindprijs van benzine zijn ge- „goedkoper” is geworden. Maar allerlei stegen. Daarom kan de benzineprijs niet verlaagd worden en wordt met de be trokken maatschappijen gepraat over een prijststijging. Jamani, wiens land de grootste produ cent is van de 13 olielanden, die in dé OPEC zijn georganiseerd, vertelde dat de hele dollar-problematiek zal worden doorverwezen naar de economische com missie welke verslag zal moeten uitbren gen aan de volgende ministersconferen tie die in juni zal plaatsvinden. DEN HAAG (ANP). Het ministerie van Landbouw hoopt dat midden maart zal kunnen worden begonnen met de uitbetaling van de tegemoetkomingen voor door regenoveriast ongeoogst geble ven hectaren consumptie-aardappelen, uien, bruine bonen en gladiolenknollen. De raad van overleg, waarin ca. 130.000 werknemers zijn gebundeld, stelt zich voor deze herziening in drie fasen te realiseren: eerst het uitkeringspercentage van de Wet Werkloosheidsvoorziening verho gen van 75 pet. tot 80 pet, vervolgens de uitkeringstermijn van de werkloosheidswet uitbreiden van zes maanden tot 2 en een half jaar, waarmee de wet werkloosheidsvoorzie ning komt te vervallen, DEN HAAG (ANP). De Twee de Kamerfracties van PvdA, D’66, PPR en PSP staan sympatiek te genover de gedachte dat de staat het aardgasveld onteigent en dan betaalt met langlopende staats obligaties met lage rente. Dit blijkt uit het gisteren gepubliceerde ver slag van de vier progressieve frac ties over de energienota van de re gering. tenslott de werkloosheidswet ver vangen door een nieuwe wet, uitgevoerd door de bedrijfsverenigingen, waarbij ie dere werknemer die buiten schuld zon der werk is, recht op inkomen verkrijgt zolang geen passende arbeid kan worden verricht en wel tot uiterlijk de datum van pensionering. UTRECHT (ANP). De raad van overleg voor middelbaar en hoger perso neel heeft zich gistermiddag in een extra vergadering in Utrecht, gewijd aan de werkgelegenheidsnota van de regering, uitgesproken voor een grondige herzie ning van de financiële zekerheid bij werkloosheid, mede omdat naar zijn me ning het huidige systeem ook organisato risch verbetering behoeft. Rijnvis Metalen BV opgericht Met de oprichting van Rijnvis Metalen BV zijn de groothandelsbedrijven in metalen H. J. van der Rijn Nederland bv en Stokvis Metalen BV volledig geïntegreerd. De onderneming zal per 1 maart haar nieuwe hoofdkantoor en centrale magazijnen betrekken op het industrieterrein Lage Weide te Utrecht, zo delen de twee bedrijven mee. ZEIST (ANP). Het blijft slecht gaan met de pluimveehouderij. In bijna alle sectoren maakt men zich ernstige zorgen over de situatie. Dat bleek gister middag in Zeist op de openbare be stuursvergadering van het produktschap voor pluimvee en eieren. De uitvoer beliep in de maand januari ruim 101,6 miljoen, 4,2 percent minder dan in januari 1974. Het bestuurslid J. A. M. Boersma, dat bijzonder sombere geluiden liet horen over de slachtpluimveesector en dat voorspelde dat de export ook in februari zal teruglopen, vroeg zich onder meer af of de consumptie van braadkuikens niet negatief wordt beïnvloed door „bepaalde anti-reclame” DEN HAAG. Met ingang van 8 maart zullen de prijzen van som mige aardolieprodukten dalen. Hierbij spelen de marktontwikke ling en de waardevermindering van de dollar een rol. Wellicht zal de benzineprijs opnieuw iets omhoog gaan, en de stookolieprijs iets om laag. De berekeningen zijn nog niet voltooid. Zeer grote wijzigin gen worden niet verwacht, zodat de gevolgen voor de consument be perkt zullen zijn. De Duitsers gaan er van uit, dat de staalproduktie in- het Roergebied in de komende jaren met miljoenen tonnen zal toenemen. 4et gaat hier volgens Lammers met name om veredelde eind produkten van de staalindustrie. „Er is dus een groei van het transport te verwachten,” aldus Lammers. „Wij heb ben in Duisburg een overzicht gegeven van de mogelijkheden wat Amsterdam betreft, ook inzake de waterverbinding via het Amsterdam-Rijnkanaal.” den de stookolieprijzen opnieuw iets verhoogd. In het overleg van de olie-industrie en - handel met het ministerie is besloten een andere manier van prijsberekening in te voeren. Hierbij zou ongeveer de situatie van kracht worden zoals die vóór de oliecrisis bestond. In het kader van het prijsbeleid worden echter geen wijzigingen verwacht. Dit betekent dat het stringente toe zicht op de maximumprijzen van kracht blijft. De veranderingen in de bereke ningen kunnen echter wel tot iets ande re prijsuitkomen leiden. Vandaar dat men zowel bij het ministerie als bij de industrie en de handel aan het rekenen is om het definitieve prijsvoorstellen te kunnen komen. Daarover moet dan vóór 8 maart worden beslist. De PvdA heeft bij monde van haar energiespecialist Van der Hek vandaag de Minister van Economische Laken vragen gesteld tijdens het mondelinge vragenuurtje over het benzineprijsbeleid. Volgens Van der Hek kopen de olie maatschappijen de ruwe olie op dit mo ment goedkoper in door de waardedaling van de dollar. Deze valuta is de laatste tijd 20 percent in waarde gezakt ten AMSTERDAM (ANP). Wethouder Han Lammers ziet goede mogelijkheden voor Amsterdam als overslaghaven voor de produkten van de staalindustrie in het Roergebied. Terug van een twee daags bezoek aan Duisburg zei wethou der Lammers dat er voor Amsterdam in die richting belangrijke ontwikkelings kansen kunnen worden geschapen, mits ook het bedrijfsleven in goede onderlin ge samenwerking en samen met de ge meente de nodige vestigingsvoorwaarden schept. NOORDSCHARWOUDE (ANP). Gisteren heeft de directie van de con servenfabriek Peter Verburg B.V. (Burcht) te Noordscharwoude (Noord- Holland) voor 72 van zijn 180 perso neelsleden werktijdverkorting aange vraagd. Dit heeft het bedrijf gisteren meegedeeld. De werktijdverkorting is volgens de directie noodzakelijk geworden omdat er vertraging is opgetreden in de verkoop bij de detailhandel. Hierdoor zijn de voorraden bij het bedrijf groter geworden dan in voor gaande jaren. De werktijdverkorting is voorlopig voor zes weken aangevraagd. Volgens de directie is er overleg ge pleegd met de vakbonden. 4 opzichte van de harde valuta’s, zoals de Duitse Mark en ook de Nederlandse gulden. Voor de maatschappijen bete kent dit volgens het Kamerlid een aanzienlijk voordeel. Hij vindt het onbil lijk, dat de consument hier niet van meeprofiteert. Volgens hem zou bijvoor beeld de prijs van benzine aanzienlijk omlaag kunnen. DEN HAAG (ANP). Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, overkoepelend or gaan van de werkgeversorganisaties in de bouw, vindt het bouwprogramma 1975 van minister Gruyters een toon beeld van gemis aan visie en beleid. De „verkenning” die de minister midden 1974 publiceerde, is volledig verlaten, aldus het AVB. Het AVB had de daarin geschetste ontwikkeling zeer optimistisch genoemd, die slechts bereikbaar zou zijn als er juiste maatregelen zouden worden getroffen. In het bouwprogramma wordt welis waar geconstateerd dat de verkenning te optimistisch is geweest, maar beleids maatregelen om de sterke terugval in de bouwproduktie op te vangen, ontbreken. Er zou in alle sectoren van de bouw aanzienlijk meer kunnen gebeuren op het gebied van overheidsinvesteringen, zegt het AVB. Dit zou ook veel andere industrieën ten goede komen. en NV geleverde investe- ringsgoederen zal in 1975 afnemen. De directie verwacht dan ook dat zij tenminste hetzelfde bedrag aan orders zal ontvangen als in 1974 (ƒ55,6 mln), zo blijkt uit het jaarverslag. Gezien de grote orderportefeuille (gestegen van 15,7 mln per eind 1973 tot 17,5 mln per eind 1974, hetgeen een gunstige uitgangspositie voor 1975 wordt ge acht) verwacht de directie dat de afleveringen (kostendekkende omzet) dit jaar aanzienlijk hoger zullen zijn. Catz bood de mensen die moesten worden ontslagen een betere afvloeiings regeling en meer kansen om aan het werk te blijven. De mensen die thans op zo kort mogelijke termijn weg moeten, krijgen geen enkele afvloeiingsregeling mee, ongeacht leeftijd (variërend van 18 tot 62 jaar), dienstjaren (een half tot 44 jaar) of validiteit. De heer Leutscher, die eerder meende dat hij wel herplaat- singsmogelijkheden wist voor de ontsla genen, heeft laten weten dat hij plaats heeft voor één administratieve kracht, maar wel met een proeftijd van twee a drie maanden, aldus de Stichting. De stichting heeft het personeel gead viseerd, het ontslag niet te accepteren en een ontslagprocedure via het GAB op gang te brengen om een betere afvloei ingsregeling te verkrijgen. Met de ban kier wordt gesproken over de bank- schuld van 16 mln. De rapporteurs concluderen dat kern energiecentrales bij normaal bedrijf geen risico voor de bevolking en het milieu opleveren. Kernreactoren zijn zo danig beveiligd, dat ook in het uiterst onwaarschijnlijke geval van een ernstige reactorstoring geen ramp voor de omge ving ontstaat. Het afvalprobleem is nog niet opgelost, maar het is geenszins een onoplosbaar probleem, zeker niet voor de geringe hoeveelheden die bij het voorziene reactorprogramma tot het jaar 2000 zouden ontstaan. Indien echter in de komende tien jaar géén technisch uitvoerbare en ook overigens aanvaard bare oplossing zou worden gevonden, dan zou het afvalprobleem de begren zing vormen voor de voortgezette toe passing van kernsplijting op grote schaal. De advieskoersen voor buitenlands Winst De nieuwe beleggingsmaatschappij Su- mabel, ontstaan uit de Sumatra Rub ber Cultuur Maatschappij, heeft in de periode van 1 januari tot en met 24 februari een winst behaald van onge veer 50.000 zo is op de jaarvergade ring meegedeeld. Het bestuur gelooft in de mogelijkheid, dat er snel met een dividenduitkering gekomen kan worden Dit jaar zit men echter met hoge kosten in verband met de ver bouwing van de maatschappij in een beleggingsfonds. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier geldend in Amsterdam: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische franc Duitse mark Italiaanse lire i Portugese escudo Canadese dollar Franse franc Zwitserse franc Zweedse kroon Noorse kroon Deense kroon Oostenrijkse schilling Spaanse peseta Griekse drachme Finse mark Joegoslavische dinar Netto winst Amro De Amrobank heeft in 1974 een netto winst behaald van 119 mln, wat 18,1 pet (v.j. 15,8 pet) meer is dan de 101 mln in 1973. De totale baten stegen van 940 mln tot 1100 mln en de kosten stegen van 710 mln tot 831 mln. De brutowinst nam toe van 230 mln tot 269 mln, zo heeft de bank vooruitlopend op het op 4 maart te verschijnen jaarverslag bekendge maakt. De nettowinst per aandeel van 20 steeg van 6,95 tot 8,12. De belangstelling kwam van 27,3 miljard op 33,8 miljard. Zoals eerder gemeld wordt voorgesteld het dividend te verhogen van 3,60 tot 4. Rekening houdend met het reeds uitgekeerde halfjaardi- vidend zal het slotdividend 2,20 be dragen. Assemblage British Leyland begint volgende maand in een nieuwe fabriek ten Zuiden van Lissabon in Portugal met de assem blage van de Austin Allegro en Morris Marina, uitgerust met dieselmotor. Naar verwachting van de fabrikant zal de jaarproduktie 2000 Allegro’s en 3000 Marina’s gaan bedragen. De Ma rina met benzinemotor wordt reeds in Portugal geassembleerd. Joint venture beëindigd Transol Exploitatiemaatschappij BV te Slikkerveer en Frisol Exploitatiemaat schappij Nederland BV te Dordrecht hebben besloten de tussen hen be staande joint venture-overeenkomst welke per 1 april eindigt, niet te continueren. Dit heeft tot gevolg dat Transol per 1 april de 50 pet van de aandelen welke Frisol bezit in Frisol Oil Products Ltd. zal overnemen, zo deelt Transol mee. Kluwer wil Contact. Kluwer NV en Uitgeverij Contact BV te Amsterdam voeren besprekingen over een volledige samenwerking, aldus Kluwer Bij Contact werken elf men sen, die instemmen met de eventuele aansluiting bij Kluwer. De vakorgani saties zijn van de plannen op hoogte gesteld. Gelijk resultaat mogelijk Landré Glinderman De schaarste aan de door Landré Glinderman NV geleverde Ook wordt de mogelijkheid bestudeerd om als basis voor de berekening van de olieprijs de speciale trekkingsrechten van het Internationale Montaire Fonds te gebruiken. Die speciale trekkingsrech ten vormen als het ware een kunstmati ge valuta, die berekend wordt op basis van 16 belangrijke westerse valuta’s. Een dergelijke binding zou - ondanks officiële handhaving van de olieprijs - voor de VS en Canada een prijsverho ging betekenen, terwijl o.a. in Nederland de ruwe olie daardoor relatief goedkoop zou worden. BERGEN OP ZOOM (ANP). Direc teur D. Meeus van het transportbedrijf Meeus in Bergen op Zoom zal zich neerleggen bij de uitspraak van de kan tonrechter om de 25 stakende vrachtwa genchauffeurs weer in dienst te nimen. Dit heeft hij gisteravond meegedeeld. De heer Meeus vindt wel dat hij voor een zware opgave is gesteld: „Ik word opgedragen 25 stakers terug te nemen. Maar ik weet niet hoe ik dat moet doen, de consequenties daarvan kan ik nog niet overzien”. De bonden, die betrokken zijn bij het conflict rond het internationale trans portbedrijf Meeus verkeerden na de uitspraak van de kantonrechter in een jubelstemming over deze dubbele over winning. „Ik ben bijzonder verheugd dat de rechter tot deze conclusie is kunnen komen”, aldus J. Schröer, voorzitter van de vervoersfederatie NW/NKV. „Wij hebben steeds het gevoel gehad dat als de rechter zich in de meritus van de zaak zou verdiepen, hij niet tot een andere conclusie zou kunnen komen dan de commissie van wijze mannen”. De heer Schröer sprak de hoop uit, dat er nu een nieuwe weg kan worden ingesla gen om te komen tot normale verhou dingen tussen de 65 en de 25. „Daar willen wij als vakbonden graag aan meewerken”, zei hij. Hij zag ook positieve punten in de uitspraak voor het beroepsgoederenver- voer in het algemeen. „De uitspraak heeft duidelijk gemaakt dat deelneming aan een staking uitgeroepen door erken de vakbonden geen grond voor ontslag is en dat, 4e weg-via de kantonrechter om in verband met slechte verhoudingen ontbinding van arbeidsovereenkomst te vragen niet begaanbaar is zo zei hij. i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19