Geen partij voor Björn Borg Ties Kruize rekent op behandeld Cruijff van Nederlandse hockey wordt met respect TIES KRUIZE NIET BIJSTER GELUKKIG MET Hockeyteam leerde veel van Ajax SP0RWBS KNVB biedt Groenewoud functie aan Zege Transol p J DubbelZout „OMSCHOLING” „broertjes” POTTERS UNIA Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. een miljoen gulden aan prijzen 23 DONDERDAG 2 7 FEBRUARI 1975 SPORE Piek Doorbraak Sterk Vertrouwen Neeskens F T 2 3 1 1 Beweging Fysiek O «XP* - ■kJ- g&è Rolf Thung uitgespeeld (Van onze sportredactie r (Van onze speciale verslaggever) Rolf Thung: dragelijke nederlaag (ADVERTENTIE) 1 RIOS (Van onze sportredactie) basistip SPORT-TO’ O Nr. 9 (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE) J toto-tips KOEALA LOEMPOER De ogen van de internationale hockeywereld zuilen de komende weken vooral gericht zijn op Ties Kruize, de 22-jarige topscorer 63 goals in 48 interlands van het Nederlandse hockeyteam. Kruize heeft in vier jaar tyd een indrukwekkende reputatie opgebouwd in binnen- en buitenland. De status van topscorer van het Olympisch hockeytoernooi, het wereldkampioenschap in Amstel veen en de Europese titelstrijd in Madrid heeft zijn naam een bijna magische klank verleend, dat blijkt ook weer eens in Maleisië waar de kranten deze dagen talrijke regels besteden aan gedetailleerde beschrijvingen van Kruize’s meest gevreesde wapen: de strafcorner. zelfde wedstrijden in de afgelopen drie seizoenen en ver volgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cijfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zijn bij 1, 2 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. Enkelspel, tweede ronde: Kim War wick (Aus)—Syd Ball (Aus) 7-6 (tiebreak 7-3) 6-4; Bob Hewitt (Z.Af)—Dick Crea- ly (Aus) 7-5 6-2; Patrice Dominguez (Fra)Bob Giltinan (Aus) 6-3 7-5. MENTHOL PELLE 1 3 1 2 1 2 3 1 1. Wagenmgen - Excelsior 2. Telstar Sparta 3. EC 1 wente - MW 4. Roda JC Ajax 5. Feyenoord Graafschap 6. GA Eagles - AZ '67 7. FC Utrecht Haarlem (JVV - Heerenveen 9. Volendam Helm. Sport 10. VW-Eindhoven 11. Cambuur Heracles 12. Willem II - Fortuna SC 13. Groningen Vitesse thuis wedstrijden 11 4 5 2 13 11 5 3 3 13 11 8 2 1 18 11 7 3 1 17 11 10 0 1 20 11 4 6 1 14 11 5 5 1 15 12 6 5 1 17 12 6 2 4 14 11 7 3 1 17 13 6 3 4 15 12 6 1 5 13 12 11 0 1 22 1 3/1 1 - 2/3 1 3/2/1 1/3 1 3/1/2 1/3/2 1/3 1 1 Nederlandse hockey” genoemd. In fysiek opzicht houdt die vergelijking in ieder geval geen stand: tegenover de frele Cruijff steekt Kruize bonkig af met zijn In ’74 was Thung de verrassing van het toernooi door zijn overwinning op de prof John Alexander. Thung werd uit eindelijk beloond voor het voortdurende initiatief dat hij afgelopen maandag nam. Zijn oplopen bracht Higueras zo in verwarring, dat de Spanjaard er onder door ging. Een soortgelijke speltrant te gen Borg zou natuurlijk zelfmoord ge weest zijn, omdat de Zweedse tennisser over dodelijke kracht en precisie be schikt. Thung kon in principe vrijuit spelen omdat de spanning van hem was weggevallen, maar in feite maakte hij de indruk ingehouden te spelen. Hij meed de risico’s zoveel mogelijk maar kon vanzelfsprekend niet verhinderen dat Borg hem uitspeelde. GRONINGEN. Ron Groenewoud is door de KNVB aangezocht om als bonds- oefenmeester in dienst te treden. De FC Groningen-trainer. die al eerder werk zaam was bij de KNVB, van 1967-1970 onder de toenmalige bondscoach Georg Kessler en daarna bij FC Groningen belandde, heeft nog geen definitieve be slissing genomen. Kruize beaamt dat de Nederlandse hockeysport heeft geprofiteerd van de lessen in strategie waarmee Ajax de voetbalwereld versteld deed staan. „We zijn destijds naar Ajax gaan kijken en hebben er nuttige dingen geleerd. Ajax was in zijn goede tijd een team dat voortdurend in beweging was. Alle lij nen vloeiden in elkaar over, de ausput- zer schoof soms op naar het middenveld en er waren niet alleen breedtewissels, maar ook dieptewissels. We hebben dat overgenomen, zodat je nu ook van to- taal-hockey kunt spreken. Voor de rest moeten we de vergelijkingen met voet bal niet overdrijven. Voetbal is ons vooruit, dat is duidelijk, maar er zijn ook nog wel andere sporten waarvan we iets kunnen leren”. Het zal interessant zijn om te zien welke rol Ties Kruize precies in het concept van coach Cees Tania gaat vervullen. In de oefenwed strijden fungeerde Kruize zelfs niet lan ger als teruggetrokken spitsspeler maar als pure middenvelder. alleen maar goed functioneren als het geheel goed functioneert. Gelukkig irri teert het de anderen niet dat ik zoveel aandacht krijg. We hebben momenteel een geweldige vriendenploeg”. Verleden jaar in de Davis-Cupontmoe- ting in en tegen Zweden kende de be snorde Nederlander tegen de Zweed een overweldigende start, maar viel daarna ver terug. Daar voelde hij dit keer weinig voor. „Ik startte toen echt met een piek en vervolgens ging het scherp bergafwaarts. Dit keer heb ik veel regel matiger gespeeld.” En zo was het ook. De door Borg gevreesde eerste service van de linkshandige Thung leverde aan vankelijk wat aanpassingsproblemen op. Daarbij kende Borg een paar duidelijke missers die ertoe bij droegen dat Thung de eerste set keurig zijn opslag winnend kon besluiten. Dat wil zeggen tot een 4-4 gelijke stand toen de 23-jarige Thung drie keer op rij foutief volleerde. „Tja, je doet je best, maar die ballen komen zo snel terug dat je te weinig tijd krijgt je erop in te stellen.” ROTTERDAM. Dankzij een ijzer sterke slotfase heeft Transol-RZ in zijn laatste thuiswedstrijd tegen de Zweedse kampioen Alviks een grote zege behaald: 104-71. Het duel, in de kwartfinale groep B van het toernooi om de Europa cup voor landskampioenen, had overigens niet meer veel waarde, omdat beide ploegen reeds zijn uitgeschakeld voor verdere deelneming. In ieder geval krijgt de formatie van Jan Bruin er nog twee punten bij, want het lijkt onaannemelijk, dat Alviks volgende week in Stockholm de marge van 33 punten nog zal kunnen wegwerken. Vooral in de laatste minu ten werd de ploeg, die in de Amerikanen Berry en White zijn beste spelers had, door Transol weggespeeld. Met name Jackie Dinkins kreeg het op zijn heupen en kwam tot een totaal van 38 punten. Borg, die niet veel hinder ondervond van een onwillige buikspier, hield de Nederlander onder permanente druk. Thung kreeg daardoor amper gelegen heid naar voren te komen om op die manier te scoren. Alleen op zijn eigen sterke eerste opslag nam hij dat risico, maar het effect was uiteraard minder groot dan afgelopen maandag in de eer ste ronde tegen Higueras. Net als Thung is de Spanjaard een beginneling, al maakt hij wel deel uit van de WCT- groep. „Die ontmoeting was veel moeilij- ker voor mij omdat er werd verwacht dat ik tegen hem mijn verrichting van verleden jaar zou herhalen.” Met die ontwikkeling lijkt hij niet bijster gelukkig, ook al is hij diplomatiek genoeg om dat niet al te zeer te laten merken. Kruize: „Tania wil mij graag op het middenveld hebben. Natuurlijk pleegt hij over zijn concept overleg met Bolhuis als captain en mij als vice- captain. maar hij neemt uiteindelijk de beslissing. Persoonlijk speel ik liever in de spits, omdat ik daar een vrije op dracht heb. Ik kan me dan soms laten afzakken, een bal aannemen, afgeven en Ron Steens in het gat laten duiken Met hem is een wisselwerking mogelijk, zoals bij Ajax met Neeskens het geval was. Zoals ik echter in Singapore tegen India speelde, kan dat niet. Toen had ik een veel meer verdedigende opdracht op het middenveld. Ik weet nog niet hoe ik de komende weken precies moet spelen. Dat hangt ook af van de tegenstander”. Ties Kruize reageert op die overweldi gende belangstelling met dezelfde rust waarmee hij op beslissende momenten in wedstrijden „de valbijl” hanteert. „Ik raak gewend aan die heldenrol”, zegt hij. „Ik probeer er zo nuchter mogelijk onder te blijven. Als het minder goed gaat, zullen ze ook het eerst naar mij wijzen. Ik besef wel degelijk dat ik van de anderen afhankelijk ben. Ik kan wordt Kruize vaak „de Cruijff van het Nederlandse hockey genoemd. In fysiek opzicht houdt die vergelijking in ieder geval geen stand.: tegenover de frêle Cruijff steekt Kruize bonkig af met zijn 83 kilogrammen. „Ik zie dan ook zelf helemaal niet zoveel overeenkomsten”, zegt hij. „Wel heb ik met hem gemeen dat ik voortdurend aanwijzingen loop te geven. Ook ben ik, evenals hij, in staat om opeens te versnellen. Van zo’n Cruijff kun je als hockeyer natuurlijk best wat opsteken, maar dat geldt ook voor Van Hanegem. De manier waarop hij tegenstanders intimideert, wordt ook in he't internationale hockey steeds be langrijken Je moet laten merken dat je er bent”. Deze prijs ter waarde van 295,- is beschikbaar gesteld door Irisette Naarden, de makers van de échte donsdekens en de mooiste lakenovertrekken. PUZZEL MEE1 ROTTERDAM. Veel pretenties moet je als beginnend proftennisser na tuurlijk niet hebben als je aantreedt tegen Björn Borg. En Rolf Thung is een man die zijn grenzen kent. Op de weg die hij aflegt naar erkenning door de bazen van het betaalde tennis, zijn de sterkere spelers er om te leren, zo is z’n uitgangspunt. Borg is een van de leer meesters, maar Thung heeft kunnen verhinderen dat hij een draai om zijn oren kreeg, zoals hij het zelf formuleer de. In de partij zonder uitersten leed de Hilversummer een draaglijke nederlaag met 6-4 6-3. Dubbelspel, eerste ronde: Hewitt- McMillan (ZAf)Motram-Pohmann (Eng-WDld) 2-6 6-3 6-1; Okker-Ashe (Ned-VS)Barazzutti-Zugarelli (Ita) 6-3 6-2. Borg-Johansson (Zwe)Hemmes- Hordijk (Ned) 6-1 6-3. Kruize gelooft niet dat het gebrek aan ervaring zijn ploeg noodlottig zal wor den. „We kennen elkaar allemaal goed, we hebben vertrouwen in elkaar. Omdat we in deze formatie nog niet zo vaak samen hebben gespeeld, is het belangrijk dat Bolhuis en ik de communicatie bin nen het elftal verzorgen, zodat de aan wijzingen terstond opgevolgd worden”. In de tiende game kwam Borg op eigen service nog in moeilijkheden nadat Thung met schitterende backhand-drives langs de lijnen zelfs een game-point in handen kreeg. Na die eerste doorbraak redde Borg zich echter op cigen service met 6-4 en was de eerste set zijn deel. In de laatste set moest Thung (vier aces en drie dubbele fouten) in de derde en de negende game een doorbraak toe staan. Borg benutte het vijfde matchpoint om de partij te beslissen: 6-3. Thung is 1000 dollar rijker en keert volgende week naar Amerika terug. Hij hoopt ook nog in Spanje te gaan spelen en komt in april weer naar Nederland om zich voor te bereiden op de Davis-cupontmoeting tegen Hongarije die begin mei in Boeda pest op het programma staat. Mocht WCT hem vragen voor het volgend jaar, dan is er een goede kans dat de Neder landse nummer 2 toehapt. Drie man bereikten inmiddels de kwartfinales in het enkelspel. De Frans man Dominguez deed dat door in een goede partij de als vierde geplaatste Giltinan te verslaan (6-3 en 7-6). Een sterk spelende Hewitt rekende af met Dick Crealy (7-5 en 6-2) en Warwick kende geen te grote problemen tegen Syd Boll (7-6 en 6-4). Okker en Ashe, dubbelspelwinnaars van Barcelona, zegevierden over het Ita liaanse koppel Barazzutti en Zugarelli (6-3 en 6-2). Hordijk en Hemmes de laatste had aardige momenten verlo ren van het Zweedse duo Borg-Johans- son. Opvallend was niet de zege die Hewitt en McMillan behaalden op Mot- tran en Pohmann maar wel het spel van de jonge Engelsman die eerder deze week indruk maakte met zijn zege op de Italiaanse kampioen Panatta. ^lekkere drop van Langenberg Doordat hij als spitsspeler in het mid delpunt van de belangstelling staat advies voor zes kolommen 11111 3 3 3 1 1 11111 3 2 2 3 3 11111 2 3 12 3 T 3“3 3 1 1 1 T 1 3 1 1 13 113 1112 3 11111 11111 uit- wedstrijden 11 1 4 6 6 11 2 6 3 10 11 0 5 6 S' 11 6 2 3 14 11 1 2 8 4" 11 2 5 4 5” 11 0 3 8 3 12 4 3 5 11 12 1 2 9 2T 11 5 2 4 12 12 1 3 8 5 12 6 1 5 13 12 3 2 7 8 Groenewoud heeft tweemaal contact met bondscoach George Knobel gehad, maar is momenteel ook met twee clubs in onderhandeling. Groenewoud: „De nieuwe constellatie binnen de KNVB trekt mil erg aan. Er komt een roulatie systeem. Knobel, De Vroet, Blok en de vierde man gaan afwisselend Jong Oran je, het Nederlands amateurelftal en de UEFA-jeugd begeleiden. Toen ik vroeger bij de bond werkte, kwam de praktijk nogal eens in het gedrang, omdat ik te veel cursuswerk moest doen. Nu lijkt het allemaal erg gunstig. Van de clubs waar ik mee bezig ben, noem ik geen namen. Ik wil niet dat, als ik afzeg, een collega de indruk krijgt dat hij maar tweede keus is.” Alle leden van de familie Kruize hockeyen: ook de zusjes Elske en Boukje en het jongste broertje Jan- Hidde. Van dit 13-jarige broertje ver wacht Ties zelfs erg veel. „Hij doet nu al geweldige dingen. Net als ik destijds, leert hij het hockey op het pleintje voor ons huis. Dat is de beste leerschool. Ik ging er iedere middag na het huiswerk hockeyen, of het nu wel of niet regende. De doelen wor den gevormd door twee lantaarnpa len. Raak je een paal, dan krijg je een punt. Als je een bepaald straat- bordje treft, dan krijg je nog een punt erbij. De basis van hockey is: stoppen en slaan. En dat kun je op die manier spelenderwijs leren.” laatste, lewedstr. 3 seiz. dit seiz. 0-1 2- 2 0-1 1-2/1-4 3- 0 0-0 2 0/4-2 0-01-6 2-0 6-1 1- 1 1-2 - - - 0-1 2- 0 1-1 -• 0-1 1-1 0-0 3-1/2-3 1- 0 6-2 1-2 2- 1 1-0 1-0/0-0 1-3 5-5 0-1 1-1 0-0 1-1 3-0/1-4 --- --- 10/2-6 Het overal ter wereld gevreesde hockeywapen van Nederland, dat ook in Koeala Loempoer een beslissende rol gaat spelen bij het antwoord op de vraag in hoeverre het sterk verjongde Nederlandse team in staat moet worden geacht om zijn wereld titel te verdedigen. Marius Dijkerman stopt hier de bal om „specialist” Ties Kruize uit een strafcorner in staat te stellen een doelpunt te maken. In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrij den, daarachter de resultaten van de thuisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betref fende vereniging tenminste deze competitie al thuis ge- cnooM Ho resultaten van de uitspelende club op vierde kolom de resultaten van de- KOEALA-LOEMPOER. Behalve Ties Kruize werkzaam op het .Haagse assurantiekantoor van zijn bekende vader Roepie is er nog een Kruize in de hockey selectie opge nomen: de anderhalf jaar jongere broer Hans, eveneens een voorhoede speler. „Hans komt er wel’’, zegt Ties vaderlijk. „Hij heeft met zes inter lands nog wat weinig ervaring, maar hij zal het snel onder de knie hebben. Hij krijgt zeker een vaste plaats in het elftal.” Een aspect blijft uiteraard hetzelfde als in voorgaande toernooien: Ties gaat ook in Maleisië de Nederlandse strafcor- ners nemen. Hij zal daarbij overigens geen extra zware stick hanteren, zoals destijds in München. „Dat belemmert je teveel in je normale spel”, zegt hij. Na een oefenperiode waarin hij honderd strafcorners per week nam, is hij ervan overtuigd dat er op dit punt weinig fout kan gaan. „Ze zitten weer goed in el kaar, die strafcorners” stelt hij voldaan vast. „De aangever is mijn broer Hans of André Bolhuis, Dijkerman stopt en ik schiet”. De oefenwedstrijd tegen India heeft Kruize gesterkt in zijn overtuiging, dat Nederland het in Maleisië opnieuw ver kan brengen. „Ik heb maar één doel wereldkampioen blijven. We kunnen weer hoge ogen gooien. Een plaats bij de laatste vier moet haalbaar zijn. Als je daar eenmaal bij bent, kun je voor hetzelfde geld eerste of vierde worden. De krachtsverschillen zjjn gering. Wij werden in Amstelveen wereldkampioen, maar verloren eerder van nummer vier, Pakistan. In de groepswedstrijden zullen we het met Pakistan het moeilijkst krij gen. Verder ben ik voor Maleisië meer beducht dan voor Spanje. Met 40.000 razende supporters op de tribune zal het tegen Maleisië wel een slachtpartij wor den”. 1 1 3 3 1 1 2 2 1 1 "3 F T-y 1 T ■3 T 3 1 1 1 1 1 1 1 Gerson, de Braziliaanse voetballer die deel uitmaakte van het legendarische elftal dat in 1970 in Mexico wereldkam pioen werd, stopt met voetballen. FC Dordrecht gaat de Belgische voetballer Houben testen. De amateurvareniging RIOS uit Dordrecht is met ingang van 25 februari 1975 door de KNVB geschorst tot 1 juli 1976. Dit naar aanleiding van onregel matigheden op het financiële vlak. De loting voor de halve finales Eu- ropa-cups zal op 21 maart in Zürich worden verricht. De Rus Boere heeft in Leningrad zijn eigen Europese record gebracht op 51,36 seconden. Go Ahead Eagles heeft de Limbur ger Jan Beenen gecontracteerd. Antwerp heeft zich door een 1-0 overwinning tegen Standard geplaatst voor de halve finales van de Belgische voetbalbeker. percentages 1 2 3 50 20 30 30 30 40 60 20 20 20 40 40 70 10 20 30 35 35 ■4Ö 3Ö W 5Ö 2Ö 30 "30 30 40 40 30 30 45 20 35 30 30 60 20 20

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23