IN EEN BRIEF AAN KENNEMER CLUBBESTUURDERS ARBITERS VRAGEN OM BETERE BESTRIJDING SPEL VERRUWING Verwarming autoruiten nodig Team krijgt versterking van twee Amerikanen Nicols heeft het komend seizoen geen sponsor Toch overwinning voor PSVH Aanval HSVC kon jeugdtoernooi gemakkelijk scoren van Haarlem sterk bezet WT7* WEG „WANKELFIETS" IN SERIE ^^ËoerderQdropp Topklasse SerieVan Red Band Natuurlijk! B in Renault met 6 cilinders IH Pm* :s I en w 25 DONDERDAG 2 7 FEBRUARI 19 7 5 SPORT Beker Tekort Nieuws in 't kort l Verlies vw! if (Van onze sportredactie) THEO KLEIN Secretaris Bom: „Dit seizoen hopen wij nog ,-esultaat te hebben”. (Van onze honkbalmedewerker) gaan doen. (Van onze volleybalmedewerker) (ADVERTENTIE) O' De overige uitslagen luiden 6 3-0. Motorenthousiasten kunnen hun hart ophalen aan de nieuwe Suzuki Re 5 Wankelmotor: een exclusieve, fraai gelijnde „fiets” met een inhoud van 497 cc en een top van ruim 180 km per uur. De prijs is er dan ook naar: bijna 8.000. De nieuwe Suzuki-motor werd in ruim drie jaar ontwikkeld. De Japanse fa briek verwacht echter, dat de machine tot in de jaren tachtig „up to date” zal blijven. Suzuki was het twintigste bedrijf, dat een licentie aanging met NSU- wankel voor de verdere technische ontwikkeling van de rotatiemotor. Het idee om deze wankelmotor ook te gebruiken voor motorfietsen dateert al uit het begin van de jaren zestig. Suzuki is dan ook niet het eerste bedrijf dat de wankel heeft ingebouWd in een motorfiets. Zoals het er nu uitziet behoort Su zuki echter wel tot de eerste fabrieken die een motor met roterende krachtbron in de serie-produktie heeft opgenomen. Zoals we reeds meldden zal op de show in Geneve (opening 13 maart) een nieuwe Renault met een zes ci linder motor en voorwielaandrijving geïntroduceerd worden. Eind april zal de wagen in Frankrijk verkrijgbaar zijn. In de daarop volgende maanden zal de Renault 30 TS ook .n andere landen op de markt komen. nogtoe niets aan de bestrijding van de verruwing gelegen lieten liggen, hun le ven beterden. De mannen in het zwarte pak willen daar graag aan mee werken. Ze stellen voor van advies te dienen bij de discussiebijeenkomsten of spelregelavonden. Inmiddels hebben zo wel de IJmondse als de Haarlemse arbi ters zelf al een initiatief genomen tot een betere opleiding van de voetbaljeugd (Bom: „Daar moet je bij beginnen. De senioren kan je toch niet meer herop voeden”.). Zien en gezien worden: een elementaire voorwaarde om zich in het verkeer zo veilig mogelijk voort te bewegen. Aan beide ontbreekt nog wel het een en ander. Het „zien” wordt nogal eens belemmerd door beslagen ruiten. Niet al leen in winterse omstandigheden, maar ook en dan vrij plotseling als er in de zomer een regenbui valt. Zeker als men op dat moment met veel mensen in de wagen zit, slaan de ramen ogenblikkelijk dicht. registers open zetten om via de eigen aanval de formatie van Cor van Mierlo te bedwingen Het werd uiteindelijk een 3-1 over winning voor PSVH dat het harde werken daarmee beloond zag. Het staat vast dat het vrijwel onuit roeibare scheidsrechterstekort (het aan tal scheidsrechters blijft gelijk, maar door de toename van de wedstrijden betekent dit een achteruitgang) ook een negatieve invloed op het spelverloop heeft. In de laagste klassen van de HVB en bij vrijwel alle jeugdwedstrijden ont breekt een onpartijdige scheidsrechter, hetgeen een vlekkeloos verloop van de duels bepaald niet in de hand werkt. Zelfs door de creatie van de zogenaamde b-arbiter, een jeugdleider die de scheids- rechterscursus heeft gevolgd, maar die alleen in zijn eigen woonplaats wil flui ten, heeft men deze lacune bij lange na niet op kunnen vullen. komstig is van het Springfield College in Kansas, aan als een zeer goede pit cher en catcher en als een uitzonderlijk goed slagman. Steitz heeft ook zijn spo ren verdiend als coach en als zodanig gaat hij zijn landsman Wade Jansen opvolgen. Hij zal de coaching gaan doen tezamen met Simon Heemskerk. Er be staat overigens nog een kleine kans, dat Wade Jansen, die nog steeds kontakt De oorzaak is bekend: door het temperatuurverschil tussen buiten en binnen slaan vochtdeeltjes neer op het glas en vormen daar een onzicht bare waas. De toevoer van lucht kan deze toestand opheffen, maar vooral in de koude tijden wordt deze moge lijkheid niet altijd benut. De indus trie kwam daarom met chemische middelen op de proppen, die condens- vorming moesten tegengaan. Het hielp, maar niet voor altijd. De beste vondst die tot nu toe dit euvel be strijdt, is de verwarmde ruit. Niet alleen condensvorming, maar ook be vroren ramen behoren met zo’n ruit tot het verleden. Helaas beperkt zo’n verwarming, bestaande uit fijne dra den die ingebed liggen in een kunst- stoflaag tussen twee ruiten, zich tot de achterruit. Hoewel de stroomafna- me gering is, zou het toch teveel energie vergen als alle ruiten van de auto een dergelijke verwarming beza ten. Dat hoeft ook niet direct, al zal het de veiligheid ten goede komen als de verwarmingsdraden zich tenminste ook in de voorruit bevinden. Dat betekent dan wel. dat het geharde glas-waaruit thans nog vele voorrui ten bestaan, definitief wordt vervan gen door gelaagd glas. Immers, alleen in de tussenlaag van deze glassoort kunnen de draden voor de verwar ming worden geïnstalleerd. Er is een type Porsche waarbij met de verwarming van de voorruit een begin werd gemaakt. Al werd alleen maar het onderste deel van de ruit verwarmd, zodat de ruitewissers niet De briefschrijvers zijn van mening dat vooral de televisiebeelden die zondags avonds van het eredivisievoetbal en het daarbij behorende optreden van detop- arbiters vertoond worden een slechte invloed hebben op de voetballende jeugd en op het spel in de lagere voetbalregio- nen. Secretaris Bom: „We kunnen ons zeer goed indenken, dat een scheidsrech ter die een eredivisiewedstrijd leidt an dere normen moet hanteren. Tenslotte heeft hij te maken met mensen die met voetbal hun brood verdienen. Maar dat neemt niet weg dat zij een duel moeten leiden aan de hand van dezelfde spelre gels die wij hanteren. Die regels worden op een zo volkomen andere manier geïn- tepreteerd, dat men volgens ons toch naar een andere oplossing moet gaan zoeken. Daarbij denk ik dan bijvoor beeld aan twee verschillende reglemen ten, voor de profs en voor de amateurs.” De brief van de scheidsrechtersvereni- gingen is bedoeld als discussiestuk voor de clubbesturen en alle andere voetbal- organen, die er direct mee te maken hebben. De scheidsrechters hebben zich voorgenomen om tot het einde van het seizoen te wachten om te zien of hun actie inderdaad succes heeft opgeleverd, of de verenigingsbesturen die zich tot- meer konden vastvriezen. Verder is men tot nu toe niet gegaan. Maar ongetwijfeld zal men in de toekomst een manier vinden om alle ruiten van de auto, zonder dat dit teveel stroom vergt, te verwarmen, transmissie ontworpen, die op wens wordt geleverd. Nog een detail: de achterbank kan worden neergeklapt om zo de bagageruimte te vergroten. HAARLEM. - Haarlem zal met Pinksteren (16 tot 19 mei) opnieuw een sterk bezet internationaal jeugdtoernooi organiseren. Naast Haarlem, dat vorig jaar zijn eerste jeugdtoernooi zelf won, nemen dit keer deel: Ajax. Feyenoord, Arsenal, Ipswich Town. Stoke City, Sheffield United, Werder Bremen, Han nover ’69 en FC Antwerp. De Renault 30 is onder meer het resultaat van een jarenlang experi menteren met veiligheidsaspecten in auto’s. Deze experimenten bereikten wat Renault betreft een hoogtepunt in het uitbrengen van een studiewa- gen waarin een groot aantal con structieve veiligheidsoplossingen wer den gerealiseerd. De nieuwe Renault 30 zal deze veiligheidsoplossingen in de praktijk toepassen Een van de vondsten bestaat uit twee remcilin- ders op de voorwielen, geheel dubbel uitgevoerd. Een andere beveiliging werd gevonden in twee zware langs- balken aan de voorzijde, die naar de zijkant van de wagen verlopen. Deze voorziening voorkomt een vervor ming van de bodem bij een ongeval. Dit zijn slechts twee voorbeelden. In technisch opzicht kan deze Re nault eveneens bogen op enige vond sten. Niet alleen werd voor het eerst sinds lange jaren weer eens een zes cilinder krachtbron gemonteerd, maar tevens is deze motor van lichtmetaal vervaardigd. De inhoud is 2664 cc, het vermogen bedraagt 131 din-pk bij 5500 t.p.m. Twee verschillende carbu rateurs. een verfijnde regeling van het brandstof- zuurstofmengsel en „schone” verbranding zijn enige ver worvenheden van de Renault-motor. Onafhankelijk geveerde wielen, tor- siestabilisatoren en een hydraulisch bekrachtigde stuurinrichting moeten onder meer voor comfortabel rijden zorgen. Renault heeft voor deze zes-cilin- der wagen een nieuwe automatische transmissie ontworpen, die op wens wordt geleverd. Nog een detail: de achterbank kan worden neergeklapt om zo de bagageruimte te vergroten. Haarlem stelde de beker, die de ver eniging ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan kreeg van VOVS (landelijke scheidsrechtersvereniging) beschikbaar als wisselprijs voor een „fair play'-com- petitie” voor de hoogste jeugdelftallen op zaterdag en zondag. In die strijd blijkt nu al hoe vaak de arbiters corri gerend op moeten treden. Op 12 januari was er nog slechts één club, DSOV, die geen enkel strafpunt of vermaning had opgelopen- Een bijzonder slechte beurt maakte het zondagelftal van Zandvoort- meeuwen, dat al 74 strafpunten verza melde. De groep uit IJmond organiseert al enige tijd een spelregelcompetitie, waar in ploegen van verschillende clubs ei kaars theoretische kennis testen. „Dat zijn zo een paar manieren”, aldus Bom, „waarmee we onze sport weer gezond willen maken. We hopen van harte dat de verenigingsbesturen dat ook in zullen zien en dat zij zelf mee zullen gaan werken om dat doel te bereiken. Blijkt dat aan het einde van het seizoen niet het geval te zijn, dan zullen wij niet schromen om bij het bondsbestuur van de HVB aan te dringen op verzwaring van de straffen.” Er zijn weer twee zogeheten auto gidsen bijgekomen. De uitgeverij Born in Amsterdam heeft een boek werk uitgegeven met een compleet overzicht van duizend leverbare au to’s. Het boek veel fotowerk en voorzien van reclame werd onder eindredactie van W. R. van de Kerk hof samengesteld. Prisma heeft eveneens een autogids voor 1975 uitgegeven. De samenstellr hiervan is de Olyslager organisation. In di* Prisma-boek worden 204 mo dellen in woord en beeld beschreven. Het ooekje werd uitgegeven door uit geverij Het Spectrum in Utrecht- Antwerpen. De extra deur in de VW Passat Limousine gaat 498,80 kosten. Daar mee komt de j: r ijs van de Passat die met de derde deur is uitgerust op ruim 12.600. VW heeft tevens het nieuwe gordelsysteem opgenomen in de aanbiedingen. Op de Golf-model- len kan tegen meerprijs dit automati sche systeem worden aangebracht. HAARLEM. De Nieols zjjn er na het aflopen van he* contract met de frisdran- kenfabriek Raak niet in geslaagd voor het volgende seizoen een nieuwe sponsor aan te trekken. De winnaars van de Europacup 1974 gaan weer spelen onder de oude vertrouwde naam Haarlem Nieols. Vice-voorzitter Theo Ederveen ligt over het uitblgven van een sponsor niet wakker. De vereniging staat er financieel gezond voor en hij is van mening, dat een jaartje zonder een geldschieter helemaal geen ramp is. Ederveen heeft meer problemen met het feit, dat de Haarlem Nieols geen voorzitter heeft en hijzelf als vice-voorzitter de leiding van de vereniging weer op zich heeft moeten nemen. Voor Nieols maakt het niets uit, want Ederveen kent hei klappen van de zweep in het honkbalwereldje als geen ander en is altijd bereid geweest om zich tot het uiterste in te zetten. In 1972 trad Ederveen, na een achtjarig voorzitterschap voor het eerst af met de bedoeling het wat rustiger aan te HAARLEM. In een enerverende wedstrijd bestreden gisteravond in de Kennemer sporthal in de eerste klasse de ploegen van PSVH en HSVC elkaar. Enerverend omdat HSVC een goed ant woord had gevonden op het altijd sterke blok van de politieploeg. Hoge set ups werden bijzonder vaak afgewisseld met halve set-ups zodat het PSVH blok te veel aan de buitenkant blokkeerde, waardoor de HSVC aanval gemakkelijk kon scoren. PSVH moest dan ook alle Ondanks het gemis van een sponsor gaat Haarlem Nieols het komende sei zoen met twee Amerikanen spelen. Eén van de twee is pitcher Douglas O’Mor- ton, die op dit moment al in Haarlem werkt en volop meetraint in de Nicols- ploeg. In april gaat O’Morton (25) als badmeester werken in het zwembad Groenendaal in Heemstede. Zijn eigen lijke beroep is leraar lichamelijke op voeding. Verleden jaar werd hij uitge roepen tot beste pitcher van de Baseball Congress Lague in Kansas. Naast het pitchen voelt hij zich thuis op praktisch elke plaats in het infield. De tweede Amerikaan, die de Haarlem Nieols komt versterken, is Steve Steitz (23). Hij is Theo Ederveen aanbevolen door de oud-bondscoach van het Neder lands team Archie Allen. Een man waar men bij de Nieols volledig vertrouwen in heeft. Allen kondigt Steitz, die af- HAARLEM. In een brief aan 85 voetbalclubs uit Haarlem, de IJmond en directe omgeving, hebben de besturen van de Haarlemse Scheidsrechters Vere niging en de Scheidsrechtersvereniging IJmond hun ernstige bezorgdheid uitge sproken over de hand over hand toene mende verruwing op de voetbalvelden, met name door jeugdige spelertjes. „We vrezen, dat de dag niet ver meer is dat een voetbalwedstrijd niet meer zonder een of ander incident kan verlopen”, aldus de scheidsrechters, die daarbij vaststellen, dat er vooral van de zijde van verenigingsofficials die met de lei ding van de teams belast zijn te weinig aan de bestrijding van de toenemende agressiviteit gedaan wordt. „Een”, zo ver volgt men in de brief, „we moeten helaas constateren dat hetgeen door een aantal van onze collega’s in hogere regi onen wordt getolereerd nu niet bepaald een voorbeeld is voor jeugdige sportbe oefenaars.” De andere eerste klasse wedstrijd ging tussen Allides en HBC. Allides won deze wedstrijd op het nippertje, dankzij enige goede acties van de beste man van het veld Peter Strunk. In Hillegom won Triumph in een technisch aanvaardbaar duel van Allides 4 met 3-0. Setstanden waren 15-11, 15-10 en 15-11. Bij de dames had HVS zelfs met twee inval- en enkele moeite met het zo lang zamerhand kansloos wordende die Raeckse 3. Het werd met 15-1, 15-5 en 15-7 een 3-0 overwinning. HSVC 7 Een blik op de statistieken van de afgelopen jaren leert ons dat het aantal strafzaken in de HVB de laatste zeven jaar spectaculair is gestegen. Werden er in het seizoen ’67-’68 nog slechts 335 strafzaken behandeld, via 472 in ’70-’71 arriveerde men vorig jaar op een totaal van 801 gevallen. Helemaal juist is die vergelijking niet, want in die periode nam het aantal beoefenaars en gespeelde wedstrijden eveneens enorm toe. „Maar zelfs wanneer we dat incalculeren, dan is er nog sprake van een spectaculaire stijging”, verduidelijkt de heer A. Bom, secretaris van de Haarlemse Scheids rechters Vereniging, die het schrijven namens de beide verenigingsbesturen heeft opgesteld. Bij de twee scheidsrechtersverenigin- gen zijn in totaal rond de driehonderd actieve scheidsrechters, oud-scheidsrech- ters, bondscontroleurs enz. aangesloten. De heer Bom: „Het ziet er naar uit dat er dit jaar weer een record aantal strafzaken afgehandeld zal worden. We zijn vooral verontrust over het feit, dat nu zelfs al bij wedstrijden tussen jonge tjes van tien en elf jaar grove overtre dingen begaan worden. En dat komt niet alleen in onze afdeling, maar in het hele land voor. Het voetbal wordt steeds meei een strijd in plaats van een spel. De hele ontwikkeling loopt parallel aan de situa tie in de maatschappij. De mensen stel len zich steeds harder tegen elkaar op- Voor een grote groep van mijn collega’s is dat al aanleiding geweest om er mee te stoppen. Die hadden er genoeg van om ieder weekend verrot gescholden te worden.” heeft met de Nieols, in de loop van het seizoen nog overkomt. Dit dan echter alleen wanneer er in Amerika een lera- renstaking wordt uitgeroepen en hij bij zijn school kan worden gemist. Ook een aantal goede Nederlandse spelers heeft zich bij de Nieols gemeld. Het zijn: eerste honkman Henny Jenken (van Ola/UVV) en midvelder Jerry van Doorenspijk (van Terrasvogels). Zij moe ten het verlies van Joop Peters (naar Hoofddorp) en Harry van de Vaart (ge stopt) goed maken. De jeugdige pitcher Jan Hijzelendoorn vertrok naar OWO. Zijn plaats wordt ingenomen door de Nicolsjeugdinternational Alphons Beentjes. Tot slot kan worden gemeld dat Nieols de beschikking heeft gekregen over Erik (25), die voor de Antillen in de selektie voor het nationale team heeft gezeten. Hij heeft echter enkele jaren niet gespeeld en afgewacht moet nog worden of hij een aanwinst is voor het eerste team. Die Raeckse 3Heemstede 0-3. Major 2—FES 6 3-0. Heien: HVS 4Kennemerland 3-1. FES 7— HSVC 7 1-3, HBC 2 —Blinkert 4 1-3, Gaz. Haarlem—SBIJ 4 3-0. Sporting-OSS—SBIJ 3-0. Gaz. Heemstede 2—Allides 12 0-3, FES 3—VCIJ 4 2-2, Hageveld 1—FES 9 2-2, PSVH—HSVC 3-1, HBC—Allides 3 1-3. Dames: ServeOvra 2 0-3, Die Raeckse 3_ HVS 0-3, HBC—SBIJ 1-3, Schalkwijk 5—Allides 10 ,0-3, Sportlng-OSS 4Ovra 9 0-3, Ovra 5— Gaz, Heemstede 3-1, Ovra 8Schalkwijk 3 2-2. Allides 12—Ovra 13 3-1, Ovra 15—SBIJ 6 0-3, Allides 7Blinkert 2 1-3. Treslong Hillegom Heren: V. Nispen 5FES 11 0-3, Triumph— Allides 4 3-0, V. Nispen 3Allides 10 3-0, v. Nispen—Ovra 5 1-3, Triumph 3—Sporting-OSS 3. 3-0, JBS—Allides 2 0-3. Dames: V. Nispen 6—HBC 5 2-2, Triumph 2 Gios 1 3-0, Triumph 2die Raeckse 6 3-0. V. Nispen 7VCIJ 8 0-3, Triumph 3Kennemer land 0-3. ^■'^^8888883888^8

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25