I OVER ENKELE JAREN WEERBERICHT MET LUCHTVERVUILINGSVERWACHTING Van der Stoel: NAVO verdient a meer dan voordeel van de twijfel Meeste ex-Kamerleden komen goed terecht’ LEIDSE JURIST J. VERBURG IN PROEFSCHRIFT: Hondsdolheid in Oost-Groningen .„Bita dit w Verschoningsrecht alternatieve hulp verlening verdient aandacht van rechter Bezwaren tegen hulp aan Cuba in ook zij zich kunnen blijven herken nen. I Den Uyl kreeg rouwkrans I B BoersmaUittreden PPR geen ramp WD EN CONFESSIONELEN OVER BEGROTING PRONK y 2 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 27 FEBRUARI 1975 (Van onze correspondent) Code (Van onze Haagse redactie) Uitheems Happy end Wankel Vinpex Hoogendijk Miss Poes Moordaanslag Boomfeestdag Radio-actief Koffie bij Wiegel 1 r era tas; gen vir Ter die Met vrucht kritiek van de Partij van de Arbeid op het bondgenoot schap tijdens het debat over zijn begroting in de Twee de Kamer, wees hij af. De NAVO is een middel tot veiligheid en ontspanning, en Nederland speelt daarin een actieve en kritische rol. aldus Van der Stoel. Commissie Rechter se LEIDEN (ANP) Bij de beoor deling van een beroep op verscho ning van medewerkers van alter natieve hulpverleningsorganisaties zal de rechter rekening moeten hou den met de methoden, de deskun digheid en de continuïteit van die organisaties Dit, ook al druisen die methoden soms regelrecht in tegen bestaande wettelijke voorschriften. Het feit dat medewerkers van dergelijke organisaties trachten nieuwe wegen te vinden, die dik wijls buiten de door de overheid en traditioneel werkzame particuliere organisaties zijn gebaand, om per sonen die maatschappelijk zijn stukgelopen hulp en bijstand te verlenen, verdient een zekere er kenning. Arts DEN HAAG Minister Van der Stoel (Buiten landse Zaken) vindt, dat de NAVO meer verdient dan het „voordeel van de twijfel”. De aldus verwoorde BILTHOVEN Het Rijks instituut voor de Volksgezond heid >n Bilthoven heeft plannen om binnen enkele jaren de weersverwachting samen met het KNMI te gaan maken. De weersverwachting wordt dan te vens een „luchtvervuilingsver- wachting”. H zwaveldioxyde-net De 0 o 2 12 6 2 4 6 16.41 12.38 11 15 11 uur uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 terecht. De meesten van hen zijn na het kamerlidmaatschap qua beroep gestegen, vooral PvdA-ers en VVD-leden. Met an dere woorden: Kamerlid zijn biedt goede carrièremogelijkheden. Het verschoningsrecht geeft vertrou wenslieden als artsen, advocaten, nota rissen en geestelijken, maar ook maat- AALTEN (ANP).— „Het eventueel af haken van de PPR is niet de grootste ramp die ons zou kunnen overkomen”, aldus minister drs. J. Boersma gisteren op een AR-bijeenkomst in het Gelderse Aalten. knop, van alle snuffeipalen in elk gebied of plaatsje de gewenste gege vens binnen kunnen krijgen. Daar mee is de luchtverontreiniging uiter aard nog niet minder, maar het me ten dient om aan de weet te komen waar en wanneer de verontreiniging ontoelaatbaar is geworden. Het RIV geeft dit dan door aan de betrokken provincie, die ingevolge de wet op de Luchtverontreiniging de bevoegd heid heeft tegen de verontreinigende bron op te treden. De psychologen in Nederland hebben een nieuwe beroepscode opgesteld, die een betere bescherming van de cliënt moet garanderen. Door deze veranderde code, die op 1 januari van het volgende jaar in werking zal treden, heeft de cliënt meer te zeggen over de bestem ming van de resultaten van het psycho logisch onderzoek. Het dagblad „L’oriënt le jour” meldt dat een wegens verkrachting tot levens lang veroordeelde 23-jarige Libanees als vrij man meteen in de wittebroodswe ken belandde. Hij had zich aan een 17- jarige meisje vergrepen, nadat zij het huwelijksaanzoek van de man had afge slagen. Zij gaf hem aan en de man werd tot levenslang veroordeeld. Erg lang duurde haar wrok echter niet, want tien dagen na het voorval wendde zij zich tot de rechtbank en vertelde dat zij toch met de man wilde trouwen. In de kamer van de rechter werd het huwelijk geslo ten en de man werd van rechtsvervol ging ontslagen. Deze week is in het Staatsblad de „wet bedreigde uitheemse diersoorten” gepubliceerd. Deze wet houdt in dat iemand die een bedreigd uitheems dier koopt, verkoopt of aflevert een boete van 10.000 gulden of een gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden kan krij gen. Dat geldt echter niet voor mensen die al zo’n dier in hun bezit hadden. De torenspits van de Martinikerk in Doesburg levert gevaar op doordat de spits na de zware stormen van de afge lopen tijd wankel is geworden. Het ge meentebestuur wil de zaak met spoed herstellen en trekt daarvoor 30.000 gul den uit. vij vei pr< 10 10 8 10 7 10 10 8 7 11 13 6 15 10 7 3 S epi jaa Bei ria’ Hij afg Ha: trai I tut eer voc WOl ZOC Au: aar nee I eer de Wi wei pla C •Ik las: I Zu: vin lev ten eer run blij gel An in I rat in gei vai ter lev me zijl pla 1 zei 3 da tal er we m< 1 ko< Ni; der Zu bu 20- aai alg zaa fi« m ho kr 20 tri I de ve: ga: scf doi lee ga, lat wc de Ca w< is, zii Wc mi af; Ai He do onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. h. bew. onbew. onbew. 1. bew. z. bew. mist onbew. z. bew. onbew. onbew. h. bew. mist onbew. onbew. z. bew. onbew. 1. bew. geh. bew. regen —3 5 3 0 0.1 M «J Sif C nj 0 0 o o o o o o o o 0.4 0 o o o o o 12 0 1 De kerncentrale Borsele zal in 30 jaar waarschijnlijk 30 m3 hoogwaardig radio actief af val produceren. Het af val zal eerst zes tot negen maanden in de kern centrale worden opgeslagen, waarna het naar Cap La Hague in Frankrijk zal worden afgevoerd. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malaga Mallorca München Nice Oslo Rome Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas Tel Aviv De leiders van de vakcentrales Kok, Spit en Lanser gaan volgende week praten met Hans Wiegel. De liberale fractie in de Tweede Kamer heeft het initiatief genomen voor een reeks in formele gesprekken met de belangrijkste pressiegroepen. De boerenleiders, Mer tens, Zij Istra en Knottnerus zijn deze week al bij Wiegel op de koffie geweest Dit zeg’, de Leidse jurist J. Verburg in zijn proefschrift „het verschoningsrecht van getuigen in strafzaken” waarop hij gistermiddag aan de Rijksuniversiteit in Leiden bij prof. mr. A. Melai tot doctor is gepromoveerd. Op de nationale boomfeestdag, woens dag 19 maart, zullen ongeveer 90.000 kinderen uit de hoogste twee klassen van de lagere scholen overal in het land bomen en struiken planten om het woon- en leefmilieu een beetje beter te maken. Het landelijk comité Nationale Boomfeestdag heeft voor de viering het Zeeuwse stadje Veere sinds kort „be schermd stadsgezicht” uitgezocht. Over de suggestie van Ter Beek meer samen te werken met gelijkgezinde lan den, zei de bewindsman, dat dit al veelvuldig en met vrucht gebeurt. In de samenwerking met de acht overige EEG-landen geeft Nederland zijn posi ties niet prijs teneinde een compromis in alle democratische partijen volledig aan de politiek moeten kunnen deelnemen. In een beschouwing over de Europese veiligheidsconferentie zeide bewinds man, dat de ontspanning tussen Oost en West nog niet als een verworvenheid kan worden beschouwd en dat de resul taten bescheiden, maar niet eenzijdig in het voordeel van de Sovjet-Unie zullen zijn. De bewindsman zei ongeduldig te zijn over het uitblijven van resultaten bij het MBFR-overleg in Wenen. Minister Van der Stoel wees de door de PvdA. PPR, CPN en PSP gestelde eis tot erkenning van de voorlopige revolu tionaire regering van Zuid-Vietnam (VRR) af. Erkenning zou betekenen dat men zich neerlegt bij een feitelijke tweedeling van Zuid-Vietnam, aldus Van der Stoel, zodat de vredesakkoorden van Parijs een vodje papier worden. Als tweede argument tegen erkenning noemde Van der Stoel dat de VRR slechts 1,2 miljoen inwoners van de 20 miljoen inwoners van Zuid-Vietnam on der haar daadwerkelijk gezag heeft en er 1,1 miljoen onder haar invloed heeft. De feitelijke situatie is dus dat de rege ring in Saigon (die wel door Nederland wordt erkend) uitsluitend het gezag uit oefent over het grootste deel van de Zuidvietnamese bevolking, aldus de be windsman, die zei evenmin iets te voelen voor verbreking van de relaties met Saigon. Beide moties van de CPN, waar in zowel het een als het ander wordt gevraagd ontraadde hij. De moties ma ken geen kans op aanvaarding. In antwoord op de kritiek van PvdA- internationaal secretaris Relus ter Beek als zouden de politieke doelstellingen van de regering niet voldoende herken baar zijn in zijn beleid, zei Van der Stoel dat ambitieuze en geëngageerde doeleinden ook moeten worden nage streefd in soms traditionele kaders en organisaties. De regering steekt haar mening niet onder stoelen of banken, aldus Van der Stoel, die hieraan toe voegde dat „geen land ter wereld actie ver is dan Nederland op het gebied van de mensenrechten.” 6 18 12 10 9 16 windstil 17 5 14 1 13 3 Het Turkse blad Cumhuriyet deelde gisteren mede dat Turkije niet zal deel nemen aan de NAVO-oefening Vinpex, die in de loop van maart in de Egeïsche zee zal worden gehouden. Deze beslissing is volgens het blad een gevolg van de opschorting van de Amerikaanse militai re bijstand. Dr. F. Hoogendijk is per 1 maart benoemd tot algemeen hoofdredacteur van Elseviers Magazine. Voor die tijd bestond de hoofdredactie van dit blad uit vier mensen. Hoogendijk kwam in 1962 bij Elzeviers Magazine in dienst en werd in 1966 lid van de hoofdredactie. Weer In binnen- en buitenland VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Aanhouden van het huidige weertype. Aantal uren zon: 2 tot 9. Minimumtempera tuur: omstreeks 1 graad. Maximumtempera tuur: omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. WEERRAPPORTEN Zoals bekend heeft het PPR-tweede- Kamerlid dr. P. van Gorkum vorige week in een weekbladinterview op deze mogelijkheid gezinspeeld. Minister Boersma maakte deze opmer king in een betoog over de maatregelen van het kabinet ter bestrijding van de werkloosheid en het voorstel van de christen-democratische partijen de ven nootschapsbelasting met een punt te verlagen om te zorgen voor enige verlich ting voor het bedrijfsleven. Volgens mi nister Boersma kan niet alles van de regering worden verwacht. Ook de Ka mer zal een rol moeten spelen. DEN HAAG (ANP). In Sellingen, een dorp in Oost-Groningen is een geval van hondsdolheid geconstateerd. Het ge val betreft een vos, die waarschijnlijk is overgelopen uit het aangrenzend Duits gebied. In verband daarmee is op last van de minister van Landbouw en Visserij met ingang van 28 februari in de gemeenten Vlagtwedde, Stadskanaal en Bellingwol- de een tijdelijk aanlijngebod voor hon den van kracht. Het gebod geldt niet voor de bebouwde kom van het dorp Stadskanaal. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van het ministerie van Landbouw en Visserij. Op 20 februari constateerde een injvo- ner van Sellingen afwijkend gedrag bij een vos (wankelende gang). Hij heeft daarvan na afschieten melding gemaakt. Bij onderzoek van het kadaver op het Centraal Diergeneeskundig Instituut, af deling Rotterdam, was de uitslag posi tief. In het aangrenzend Duits gebied komt hondsdolheid onder het wild voor- De grond voor het vermoeden wordt gevonden in de volgende feiten: de vos- senstand in het gebied Sellingen is zeer dun. In de paartijd (februari-maart) gaan speciaal de mannelijke vossen aan het zwerven op zoek naar een partner. beproevingen van het zwaveldioxyde net, zijn ook de eerste rapporten klaar over de uitkomst van de massale proefmetingen. Het algemeen niveau van de zwaveldioxyde bl jkt in Lim burg, Noord-Brabant, Zeeland en Noord-Holland laag te zijn. Het RIV mat hoge concentraties in Aalsmeer (kasverwarming), in Zuid-Limburg en in een groot aantal stadskernen. In Zeeuwsch-Vlaanderen komen soms hoge concentraties uit de richting Antwerpen gewaaid. In alle gebieden DEN HAAG (ANP).— Oud-Kamerle- den komen over het algemeen goed een getuige zou kunnen beoordelen en er de rechter over zou kunnen advise ren. Dit om te voorkomen dat iemand zich al te snel op zijn verschoningsrecht beroept. Een 21-jarige Vietnamees is tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld in ver band met een complot van drie jaar geleden om de Zuidvietnamese president Thieu te vermoorden. De verdachte ont kent de poging tot moord op de presi dent, maar heeft bekend dat hij een agent van de Vietcong was. De moord aanslag maakt overigens geen deel uit van de aanklacht, maar werd door de openbare aanklager genoemd. De man openbare aanklager genoemd. De man is veroordeeld wegens rebellie en verboden wapenbezit. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De confessionele partijen en de VVD hebben grote bezwaren tegen de aanwijzing van Cuba tot concentratieland van Ne derlandse ontwikkelingshulp. Dat bleek gisteren bij de behandeling van de begroting van minister Pronk (Ontwikkelingssamenwer king) in de Tweede Kamer. De VVD’er De Koster diende een mo tie in om Cuba van de lijst van con- centratielanden (waarop de Neder landse hulp speciaal wordt gericht) te Schrappen. Volgens de Koster voldoet Cuba aan geen van de drie criteria die minister Pronk hanteert bij de keuze van con- centratielanden. De confessionele woord- Dit concluderen twee medewerkers van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam na te hebben onderzocht wat de 122 Kamerleden gingen doen, die tussen ja nuari 1970 en augustus 1974 definitief de Tweede Kamer verlieten. Relatief de meesten vonden een nieuwe functie bij de overheid, aldus beide on derzoekers, die hun conclusies hebben gepubliceerd in het maandblad „Beleid en Maatschappij”. Een tweede belangrijke bestemmingsplaats van ex-Kamerleden is de regering terwijl alsderde het pensioen uit de bus kwam. Die laatste bestemming is de laatste jaren vermin derd, doordat de gemiddelde leeftijd in de Tweede Kamer is verlaagd. Steeds meer oud-Kamerleden komen terecht in de regering. Het kabinet-Den Uyl bestaat uit bijzonder veel leden, die onmiddellijk daarvoor in de Kamer za ten: 43 percent. Ook het vorige kabinet (Biesheuvel) scoorde hoog (41 pet). De voorgaande kabinetten lagen veel lager (De Jong 11 pet, Marijnen 13 pet, de Quay 13 pct). Veel oud-Kamerleden keren terug naar de beroepssector waaruit zij af komstig zijn. Dat geldt voor ongeveer 60 percent. Zoals gezegd gaan de meesten er maatschappelijk op vooruit (49 percent). 44 percent is gelijk gebleven en slechts zeven percent is er op achteruit gegaan. „De suggestie -io’n speciaie commissie in te stellen, is in feite al ruim 20 jaar oud, maar ik heb hem in tnijn proef schrift weer naar voren gebracht”, aldus de heer Verburg. Het probleem bij een beroep op het recht van verschoning is .namelijk dat uiteenzetten van de gronden van dat beroep er toe kan leiden, dat juist toch wordt verteld wat men op grond van zijn ambtsgeheim niet kwijt wil. Ge beurt dit nu in de beslotenheid van een door de rechter ingesteide commissie van deskundigen, dan is er een extra garantie voor de juistheid van het be roep en ook is verzekerd dat er niets naar buiten kan komen. „Een eventuele bereidheid van de rechter de groep men sen, die zich wil verschonen uit te breiden hoeft die rechter dan niet te bekopen met een te grote vermindering van de waarborgen voor een behoorlijke rechtspleging”, zo meent de heer Ver burg. In een moeilijk positie in dit verband verkeren, zo stelt hij, de reclasserings- ambtenaren. Enerzijds moeten zij in op dracht van de Officier van Justitie of de rechter voorlichtingsrapporten over ver- De heer Verburg heeft in zijn studie uitvoerig nagegaan hoe dit in het wet boek (van strafvordering) abstract om schreven artikel in de parktijk werkt. „De wetgever heeft”, zo schrijft hij, „niet meer gedaan dan «en in abstracte termen omschreven beginsel in de wet neerleggen. Daarmee is het aan de rech ter overgelaten te bepalen wie zich op het verschoningsrecht mag beroepen, zij het dat vast moet staan dat zij dit doen op grond van wat de wet noemt „stand, beroep of ambt”. Ook waarover gezwe gen mag worden, in juridische termen het object van verschoning genoemd, zegt de wet niet en ook dan moet de rechter de maatstaven formuleren”. De heer Verburg zei in een toelichting op zijn proefschrift, dat hij als jurist wel gelukkig is met deze vrij vage formulering in de wet, „omdat iedere individuele zaak toch weer anders is. Het is beter dat de rechter de maatstaven aanlegt, omdat daarmee sneller op de gegeven situatie kan wor den ingespeeld”. Wel vindt hij dat de rechter zich in bepaalde gevallen zou moeten laten bij- staan door een commissie van deskundi gen, die het beroep op verschoning van w c C o •C? o-t 5 ÊS st sa ozo zo o o ozo ozo o ozo ono z n n w zo no windstil wnw zzw w zzo zo n ono ozo o. ES actiegroep protesterende PTT- vrouwen heeft gisteren bij het kabinet van premier Den Uyl aan het plein 1813 in Den Haag een rouwkrans „voor de onbekende ambtenaar” aan het hek ge hangen. Op de geel-groene linten van de krans stond te lezen: „een jaar sprei- dingsleed” en „onze beslissing is geval len, we blijven met zijn allen”. Negen leden van de actiegroep die zich verzet tegen spreiding van de cen trale PTT-directie uit Den Haag naar het Noorden, gaven de premier vervol gens uitleg van hun actie. „Wij komen op voor de werknemers en hun gezin nen. Of men nu gedwongen naar het noorden gaat of vrijwillig zonder werk achterblijft, de gevolgen zijn eender. In beide gevallen zullen de spanningen voor de mensen en hun gezinnen zo groot zijn, dat menigeen en menig hu welijk daaraan ten onder zal gaan. Van daar, hopelijk iets te voorbarig, deze krans voor de onbekende ambtenaar”, aldus de actiegroep. De vrouwen drongen er bij de minis ter-president op aan te erkennen dat het spreidingsbeleid achterhaald is. Het RIV is bezig met de laatste proeven met de landelijke automati sche meetapparatuur voer luchtver ontreiniging. Met behulp van 170 snuffeipalen was tot nog toe enkel zwaveldioxyde gemeten. Het instituut wil over anderhalf a twee jaar ook stikstofmonoxyde en stikstofdioxyde gaan meten, en vervolgens kool- monoxyde en ozon. Tenslotte heeft het RIV plannen ook stof en geluid te gaan meten. Het landelijke dachten maken, anderzijds krijgen zij, bijvoorbeeld tijdens een proeftijd na een gedeeltelijk voorwaardelijke straf, als taak de veroordeelde, die dan hun cliënt wordt, te begeleiden. In beide gevallen kan al snel een vertrouwensrelatie ont staan, die de reclasseringsambtenaar in conflict kan brengen. De heer Verburg gaat hier uitvoerig op in. Zo stelt hij dat op grond van deze problemen wellicht een taakverdeling binnen de reclassering tot stand gebracht zou moeten worden. In een apart hoofdstuk wijdt de heer Verburg nog een beschouwing aan het verschoningsrecht van de arts. In het algemeen meende hij tijdens de toelich ting op zijn proefschrift te kunnen stel len, dat de arts zich voor de rechtbank naar zijn smaak te snel op zijn ambtsge heim beroept. In zijn studie komt met name de rol van de niet-behandelende arts aan de orde. In Nederland is er een tamelijk strikte scheiding tussen behan deling en controle. Het is dan de vraag, aldus de heer Verburg, in hoeverre een niet-behande- lend arts aanspraak kan maken op ver schoning en welke vrijheid de behande lend arts heeft zijn collega-arts voor te lichten over de persoon die hij behan delt. Niet vergeten mag immers worden, dat beiden wel artsen zijn, maar vaak heel andere verantwoordelijkheden en drachten hebben. wordt nog uitgebreid van de huidige 170 naar 217 snuffeipalen; over an derhalf a twee jaar moeten er 85 meetstations klaar zijn voor de meting van de stikstofverbindin gen; later komen daar nog 35 meet stations voor koolmonoxyde en 25 voor de ozon bij. Een en ander is meegedeeld door dr. ir. T. Schneider, sector-directeur van het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid. Nu het RIV bezig is met de laatste wordt meer zwaveldioxyde gemeten bij wind uit zuidelijke cn oostelijke richtingen. Dat duidt er al op dat voor het v< spellen en eventueel afwenden van luchtverontreiniging, samenwer king met het KNMI onontbeerlijk is; de klimaatgesteldheid en de wijzigin gen daarin zijn van groot belang voor de luchtverontreiniging van plaats tot plaats. De centrale bij het RIV zal op dfrti duur rechtstreeks met een druk op de Tijdens het weekeinde van 1 en 2 maart wordt in Den Haag de Kat-Expo gehouden. Zaterdag vinden tal van evenementen plaats. Zo zullen Wim van Hanegem, Lex Schoenmaker en Frans Decks gaan uitmaken wie de sportkat van het jaar wordt. Quizmaster Peter Knegjens kiest „Miss Poes”, terwijl Pipo en Mammalou ook aanwezig zullen zijn. Europees verband te bereiken, aldus de bewindsman, die onder andere verwees naar de opstelling van Nederland in de Verenigde Naties, die door ontwikke lingslanden wordt gewaardeerd. Voor de NAVO is geen bruikbaar en aanvaardbaar alternatief, stelde Van der Stoel, die er op wees dat de NAVO op enigerlei wijze betrokken is bij de ont spanning dienende conferenties als die over de Europese veiligheid en die over de wederzijdse en evenwichtige troepen vermindering met het Warschaupact in Wenen. Buiten de NAVO ben je in de wildernis, aldus de bewindsman. In het overleg met de energie- en grondstoffenexporterende landen moet Europa een confrontatie vermijden, al dus Van der Stoel, die meent dat het Amerikaanse beleid evenmin gericht is op confrontatie met de olielanden. De recente ontwikkeling in Portugal vond Van der Stoel verontrustend. Hij zei, dat voerders gingen niet zo ver in hun afwijzing, al sprak de CHU’er Van der Meide van een raadsel, waarom Pronk hiertoe was overgegaan. KVP en AR legden er de nadruk op, dat Cuba, evenals Jamaica, naar verhou ding een hoog nationaal inkomen heeft. De kleine partijen PSP en PPR had den daarentegen vooral bezwaar tegen de voortzetting van de hulp aan Indone sië. De PSP’er Van der Spek vraagt in een motie om stopzetting, omdat er in Indonesië, „geen sociaal-politieke struc tuur is die er werkelijk op gericht is de situatie in het land te verbeteren” De CHU wil datPr onk in het vervolg vooral met de Kamer overlegt over aanwijzing van nieuwe concentratielan- den. KVP-woordvoerder Aarts vond de aanwijzing van Noord-Jemen niet erg logisch omdat dit land veel steun krijgt van olierijke Arabische landen. De con fessionele woordvoerders drongen bij minister Pronk aan op een beleid, waar- Pronks plannen voor overname door de staat van de financieringsmaatschap pij voor ontwikkelingslanden (FMO) stuitten op verzet van WD en CHU. Ook de KVP zei aan het nut hiervan te twijfelen. AR en PPR zeiden vooralsnog weinig heil te zien in de plannen van de minister met betrekking tot herstructu rering van het Nederlandse bedrijfsle ven als uitvloeisel van ontwikkelingssa menwerking. PvdA-woordvoerder Van der Hek her haalde zijn felle kritiek op het ak koord tussen EEG en 46 ontwikke lingslanden in Afrika, het Caribisch gebied en de Stille Oceaan. Neder land heeft verzuimd de belangen van de ontwikkelingslanden die buiten dit ak koord vallen, voldoende te behartigen, aldus Van der Hek in zijn kritiek die vooral gericht is op staatssecretaris Brinkhorst (Europese zaken) schappelijk werkers en bepaalde ambte naren het recht om te zwijgen, als zij in een strafzaak voor de rechtbank als getuige worden gehoord. ozo nno zw no w nw no zzo windstil ozo 17 DONDERDAG 27 FEBRUARI IJMUIDEN Hoog water 4.27 uur en 16.41 uur Laag water 0.14 uur en 12.38 uur DONDERDAG 27 FEBRUARI Zon op 7.32 uur onder 18.15 Maan op 20.50 uur onder 7.36

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2