Bom bleef Bonn verlangt van Israël ontruiming bezette gebieden Mansfield tegen nieuwe hulp aan Cambodja Meer dan 70 officieren gearresteerd Veel machtsvertoon bij Seat-proces Zuid-Afrika in paniek over lassa-koorts op bezoek Franse regering komt boeren tegemoet 30 jaar liggen Waarschuwing Eritrees Front I Canadese „Kennedy ft achtergrond 3 ACTIES UNIVERSITEITEN BARCELONA Levensgevaarlijke leveraandoening Laos weert hippies Belgische leraren gaan staken I O lm Aj DONDERDAG 2 7 FEBRUARI 1975 BINNEN- EN BUITENLAND de us In Griekenland nd Bonn cel >ex ijk ies ag lag ief Nederlanders gel Fj (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De wereld reageerde met nieuwsgierigheid toen in 1968 de Kennedy-achtige figuur van de jeugdig uitziende 49-jarige Pierre Elliot Trudeau die vandaag en morgen ons land bezoekt in Canada aan de macht kwam, nadat hij drie jaar tevoren, na zes rivalen te hebben weggewerkt, leider van de liberale partij was ge worden. Jarenlang scheen de zwierige vrijgezel Trudeau de meest begeerde huwelijkskandidaat in Canada te zijn, die zich voortdurend door schone vrouwen liet omringen. Trudeau had zich, sinds hij in 1965 zijn intrede had gedaan in het Canadese Lagerhuis, ontpopt als een onconventionele persoonlijkheid die, gezien zijn amoureuze con necties, tenminste in het buitenland, terecht of ten onrechte de in druk maakte van een pretmaker. W O;» Syrië eist rechten Palestijnen i (Van onze redacteur in Brussel) meldde In principe betekent dit, dat Bonn het (Van onze redacteur in Barcelona) (Van een speciale verslaggever) hielp 2* De ziekte begint met hoge koorts, ernstige ademhalingsmoeilijkheden, aan tasting van het weefsel van de luchtwe gen en ten slotte verspreiding van het virus over alle weefsels in het lichaam. Tenzij snel bloedplasma wordt toege diend, is de ziekte dodelijk. Grote moeilijkheid: voor het plasma is alleen bloed geschikt van mensen die de lassa -koorts hebben overleefd. Hun aan tal is gering. De ziekte is zeer besmette lijk lijfelijk contact met een besmet persoon is al genoeg. 2 po an an ins cat ter po jn. de >n” iat ier ete raf ij len aar io- zal rn- het zal ok, aek ale het in- :ste er- eze est Idt is- als re n iet ?e- ;rd mg ien tot >ch ter lo— ol- 20 er- aar ent nt- isi- >en rd- uit de lan i is ien ns- 000 sen ind het te ale het be- in de Se ve red ul- Ide el- ex, :he ing de ai- en lie int •de ide de m- 1O- art ?ur ijd lad in en DAMASCUS (AFP en UPI). „Ik wil de vlakte van Golan in zijn geheel en ik wil de Sinaï in zijn geheel. Maar dat zal niet voldoen de zijn voor het verkrijgen van vrede. Daarom wil ik ook nog de volledige rechten voor het Pales tijnse volk.” Aldus de Syrische president Hafez Assad gisteren bij de opening van een congres van de Syrische studentenbond in Damas cus. Directeur dr. Huffbaker van het insti tuut in Atlanta verwacht elk moment een stuk weefsel van Hogans lichaam voor onderzoek te krijgen. Intussen wordt in Zuid-Afrika koortsachtig ge zocht naar meer mensen die met de Australische toerist en zijn vriendin in aanraking zijn geweest, en de onrust neemt hier dagelijks toe. De Westduitse regering heeft de Israë lische minister van Buitenlandse Zaken, Jigal Alton, die voor een officieel bezoek van drie dagen in de Bondsrepubliek verblijft, duidelijk gemaakt, dat zij een genuanceerde houding in het Midden- Oostenvraagstuk wil innemen, die zich oriënteert op de besluiten van de Vere nigde Naties en de EEG. Aldus meldt onze redacteur in Bonn. Vier jaar eerder had zijn oproep voor een „rechtvaardige samenleving” algemene steun gekregen. Een uit vloeisel van deze politiek was de officiële gelijkstelling van het Frans en het Engels als officiële talen. De vakbonden steunen de actie die in vijf dagen zo over de provincies wordt verdeeld dat de staking in feite per provincie maar één dag duurt. Niettemin heeft Onderwijsminister H. de Croo de schoolhoofden burgerlijk verantwoordelijk gesteld voor een goede gang van zaken: de kinderen moeten de school binnen kunnen en er behoort doeltreffend toezicht te zijn. Werkwillige leerkrachten moeten hun gang kunnen gaan. De stakingsleiding heeft echter al laten weten dat er desnoods gepost zal worden. WASHINGTON (UPI). Mike Mans field, de invloedrijke leider van de de mocraten in de Amerikaanse Senaat, hoopt dat het Congres niet door de knieën gaat voor de oproepen van Ford 200 miljoen dollar aan noodhulp uit te trekken voor Cambodja. overeen- van de BRUSSEL. De leraren en onderwij zers in het Belgische onderwijs gaan van 3 tot 7 maart in staking. Zij willen daarmee kracht bij zetten aan een aan tal eisen omtrent positieverbetering die er voornamelijk op neerkomen dat nieu we arbeidsplaatsen in het onderwijs moeten worden geschapen. Over vrede zal niet in Damascus wor den beslist en ook niet in Cairo. De beslissing hierover ligt alleen bij het Palestijnse volk, aldus Assad. Hij voegde eraan toe dat Israel niet alleen zich terug moet trekken tot de grenzen van 1967, maar in de eerste plaats de rechten van de Palestijnen moet garanderen als het werkelijk een duurzame vrede in het Midden-Oosten wil. Het dodelijke virus werd voor het eerst ontdekt in Nigeria toen daar in 1969 de Amerikaanse verpleegster Laura Wine aan de ziekte bezweek. Zij was werkzaam in een missie-hospitaal in het plaatsje Lassa. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft gisteren de stapsgewijze be nadering van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissin ger, om vrede tot stand te brengen een „misdadige samenzwering” tegen de Ara bische zaak genoemd. De PLQ waar schuwt de Arabische leiders dat zij niet in de „Amerikaanse val” moesten trap pen. Het uit dertien leden bestaande uit voerend comité- van de PIO gaf een verklaring in krachtige bewoordingen uit. Daarin wordt gezegd dat de Palestij nen niet gebonden zouden zijn door een overeenkomst die hun toekomst aangaat, welke mogelijk zou worden gesloten als resultaat van de diplomatie van Kissin ger. De verklaring werd uitgegeven na een marathonzitting van drie dagen in Damascus onder leiding van Jasser Ara fat. Kissinger vertrekt 5 maart voor een nieuwe reis naar het Midden-Oosten. CAIRO (DPA en Reuter). De guer rilla’s van het Eritrese bevrijdingsfront (ELF) hebben gisteren in Cairo gewaar schuwd tegen het gebruik van vliegtui gen van de Ethiopische luchtvaartmaat schappij „Ethiopian Airlines”. Ze hebben aanslagen aangekondigd. De Ethiopian Airlines”, zo werd verklaard, wordt door de militaire rege ring in Addis Abeba gebruikt voor het vervoer van troepen en militaire uitrus ting. In Asmara, de hoofdstad van de Ethio pische provincie Eritrea, is gisteren avond weer hevig gevochten. Tegelijkertijd deed het ELF een be roep op het Internationale Rode Kruis de door de gevechtshandelingen in Eri trea getroffen mensen te hulp te komen. Tussen Canada en Nederland be staan nauwe banden, niet alleen door de oorlog, toen koningin Juliana als prinses en haar kinderen daar een toevlucht hadden gevonden, maar ook doordat het Canadese leger een be langrijke rol heeft gespeeld bij de bevrijding van ons land. Bovendien had gemerkt Na de graafwerkzaamheden werden eerst voorzorg tweeduizend mensen uit omgeving geëvacueerd. Vervolgens gin gen deskundigen aan het werk om het ontstekingsmechanisme onschadelijk te maken, waarna men met triomfantelijke gezichten het oorlogstuig verwijderde. Dit virus, overgebracht via urine van ratten op levensmiddelen, is tot nu toe in 50 tot 60 percent van de bekende gevallen dodelijk geweest. Een vriendin van Hogan, Dianna Ozalin, werd besmet terwijl ze aan zijn ziekbed zat. Zij is in levensgevaar. Tien Zuidafrikaners die met de overleden Australiër in contact zijn geweest, zijn in quarantaine ge plaatst. Paniek ontstond toen bleek dat er in Zuid-Afrika geen enkel geneesmiddel te vinden was tegen de levensgevaarlijke leveraandoening. De medische autoritei ten hulden zich in zwijgen, totdat men een wereldwijde oproep plaatste om se rum of plasma te zenden. Tenslotte blijken er maar tien doses antistof in de gehele wereld te bestaan en wel in het Amerikaanse Medical Research Centre in Atlanta. De Canadese premier Pierre Trudeau, die vandaag op Ypenburg arriveerde en later door koningin Juliana op het paleis Soestdijk werd ontvangen. Vanavond geeft premier Den Vyl ter ere van Trudeau een diner in Hotel des Indes in Den Haag. Morgen zal Trudeau een bezoek brengen aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. Ten huize van de Canadese ambassadeur in Wassenaar biedt de heer Trudeau onze premier een lunch aan, waarna op het Catshuis een bespreking zal volgen tussen de heren Trudeau, Den Vyl en minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken. Na een persconferentie zal de Canadese premier om 20.00 uur naar Bonn vertrekken. Maar dat was natuurlijk slechts een uiterlijk beeld. Want hij was een man, die veel in zijn mars had. Zijn onorthodoxe politiek deed in Canada zelfs een Trudeau-cultus ontstaan, die enkele jaren aanhield. Maar aan deze opgewonden heldenverering kwam een abrupt einde toen Trudeau als 51-jarige in 1971 zijn dartele bestaan voor het huwelijk opofferde. Hij trouwde met de 22-jarige lieftallige Margaret Sinclair. Nadat hij het gezinsleven had ge kozen keerde voor Trudeau, die een eerbiedwaardig huisvader werd het echtpaar heeft thans twee zoons het politieke getij. Eind 1972 kon hij na de verkiezingen van 30 okto ber, toen zijn partij slechts 109 van de 264 zetels behaalde, zich nog maar nauwelijks staande houden en moest hij zich buigen voor de wil van het parlement. Dat was een zwaar gelag voor Trudeau, die vier jaar lang praktisch op grond van zijn flamboy ante persoonlijkheid het land had beheerst. Mansfield vertelde verslaggevers dat de waarschuwingen van de president dat Cambodja zonder die hulp binnen enkele weken zal vallen „hetzelfde oude liedje is, dat al zo vaak is herhaald. Ik ben ziek en moe van het zien van foto’s waarop Cambodjaanse en Vietnamese mannen, vrouwen en kinderen worden afgesilacht met Amerikaanse wapens en Amerikaanse munitie, aldus de senator. Hoe meer hulp we geven, hoe meer doden er zullen vallen”. PARIJS. In de hoop een nieuwe uitbarsting op het platteland te kunnen voorkomen, heeft de Franse regering gisteren de maatregelen bekend gemaakt om de boeren tegemoet te komen. Voor het jaar 1975 is ongeveer 1500 miljoen gulden uitgetrokken om onder de boeren te verdelen. Voor iedere koe zullen ze bijna 90 franc premie ontvangen en bovendien toucheren negen van de tien Franse landbouwers komende twee maanden dan nog eens een bedrag van circa 700 gulden. Het Europese Landbouwfonds zal ongeveer 35 percent van deze subsi dies voor zijn rekening nemen. Oorspronkelijk had de Franse regering de boeren beloofd ze helemaal schade loos te zullen stellen voor het verlies van vijftien percent van hun inkomsten, dat ze vorig jaar hadden geleden. Zover is de regering echter nog niet gegaan. Het gerechtshof was „bezet” door de politie en vooral de politieke politie gedroeg zich alsof zij heer in eigen huis was. Advocaten, journalisten, getuigen en publiek werden keer op keer, tot zelfs in de rechtskamer, gecontroleerd. De verwachte onlusten deden zich niet voor, in ieder geval (nog) niet in de omvang waarop de politie voorbereid is. De advocaten van de Seat lieten weten, dat het bedrijf deze 317 ontslagen arbei ders niet wil terugnemen. De advocaten van de arbeiders weigerden het schame le offer voor een minnelijke schikking van een bedrag van vijftien dagen loon voor iedere werknemer. Wel hebben zich onlusten voorgedaan op de drie universiteiten in Barcelona. De belangrijkste actie, waarbij 632 stu denten zich gistermiddag opsloten in het bisdomseminarie in het centrum van de stad „om zich op de huidige toestanden te bezinnen”, hield echter verband met zuiver universitaire kwesties. Hun be langrijkste eis is, dat de regering de slui ting van de universiteit Valladolid onge daan maakt. KAAPSTAD. De beruchte lassa- koorts, tot nu toe alleen bekend in Nigeria en andere Westafrikaanse lan den, heeft sedert enige dagen nu ook Zuid-Afrika in zijn ban. In Johannes- burgs Algemeen Ziekenhuis overleed een 20-jarige Australiër, Michael Hogan, aan een mysterieuze ziekte, die, naar algemeen wordt aangenomen, is veroor zaakt door het lassa-virus. Dertig jaar lang bleef deze Amerikaanse bom uit de tweede wereldoorlog, die niet was geëxplodeerd, in de bodem van de Japanse voorstad Kurume van Tokio liggen, ronder dat iemand daar iets van ontdekking bij uit de Vijfendertighonderd arbeiders hebben aangeboden als getuigen op te treden bij dit proces. Slechts zes werden toegela ten. Op de publieke tribune werden niet meer dan achttien personen toegelaten. ATHENE (UPI). Volgens Griekse legerfunctionarissen zijn na de mislukte staatsgreep meer dan zeventig officieren gearresteerd. Een regeringswoordvoerder dat daaronder zes generaals zijn. De arrestaties betekenen niet dat alle gear resteerden bij de coup zijn betrokken, zei hij. De Griekse regering heeft tot dusver geen bijzonderheden over de staatsgreep willen geven. Na grondig onderzoek zal de regering dat in het parlement doen, aldus een regeringswoordvoerder. In de hoofdstraten van Athene de monstreerden gisteravond meer dan 30.000 mensen tegen het legerkomplot van maandag. De betogers eisten dat de minister van Defensie Averof zal wor den afgezet omdat hij verantwoordelijk wordt geacht voor een oppervlakkige zuivering van juntaleden uit het leger. In Heraklion; de hóófd stad van Kreta, werd een soortgelijke betoging gehouden waaraan 15.000 mensen deelnamen Het linkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft kritiek geoefend op de se- cretaris-generaal van de NAVO, Joseph Luns, omdat deze in Washington gepleit heeft voor militaire hulp van de NAVO aan Turkije. Daarmee zou Ankara de moeilijkheden te boven kunnen komen die zijn ontstaan door het wegvallen van de Amerikaanse wapenleveranties. In een verklaring van het Griekse ministerie wordt gezegd dat Luns blijk baar weer eens niet goed is geïnfor meerd. Wat men hem hoe langer hoe meei kwalijk nam, was de hooghartige ma nier waarop hij vaak het parlement negeerde. Niet zo lang geleden liet mevrouw Trudeau een andere klacht horen, namelijk dat haar privéleven door de functie van haar man danig in de knel was geraakt. Trudeau werd in 1919 in Montreal geboren. Hij studeerde rechten, eco nomie en politieke wetenschappen en bezocht ook buitenlandse universitei ten. In 1961 werd hij lector aan de juridische faculteit in Montreal. Daarvóór had hij in de provincie Quebec de advocatuur uitgeoefend. In 1967 werd hij minister van Justitie Trudeau heeft een groot aantal publi caties op zijn naam staan. Vorig jaar oktober bezocht Trudeau Parijs en Brussel met als hoofddoel de betrekkingen tussen Canada en de EEG te regelen, als onderdeel van het streven naar verruiming van de han del met andere landen. Canada, dat economisch zolang is vastgeklonken aan de Verenigde Staten, zoekt mede daarom naar meer samenwerking met Europa. Trudeau’s bezoek aan ons land, onmiddellijk gevolgd door een bezoek aan de Bondsrepubliek, ligt in hetzelfde vlak. Belangrijke bilaterale kwesties tussen Canada en Nederland zijn er niet. Sindsdien zijn er enige lassa-koorts- epidemieën geweest in Nigeria. Vorig jaar werd het geval van de Duitse arts Bernhard Mandrella, werkzaam in Nige ria’s East Province, wereldwijd bekend. Hij werd ten slotte in een hermetisch afgesloten luchtmachtvliegtuig naar Hamburg vervoerd en genas. De koorts trad ook op in Sierra Leone en Liberia. bestaansrecht en de veiligheid van Israel gegarandeerd wil zien; dat zij van Israel verlangt dat de bezette gebieden worden ontruimd (daarbij acht men kleine grenscorrecties mogelijk) en dat het Pa lestijnse vraagstuk niet langer als hu manitair, maar als sleutelprobleem in het Midden-Oostenconflict zal worden beschouwd. Volgens goed ingelichte kringen in Bonn staat de Westduitse regering op het standpunt, dat een erkenning van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO op den duur onvermijdelijk is. Als voor waarde daarvoor stelt Bonn, dat de PLO het bestaansrecht van Israel erkent en dat de organisatie terreur als politiek wapen, afwijst. Allon begon gisteren zijn bezoek aan de Bondsrepubliek met een kranslegging in het voormalig concentratiekamp Da chau bij München. Allon zei in een eerste verklaring, dat zijn land op elk tijdstip bereid is te onderhandelen met de Arabische staten. Geen probleem in het Midden-Oosten kan met geweld worden opgelost, zo zei hij. Allon zal in Bon besprekingen voe ren met kanselier Schmidt en met de ministers Genscher (Buitenlandse Za ken), Apel (Financiën) en Bahr (Ontwik kelingshulp). hebben in de loop der jaren tiendui zenden Nederlanders zich in Canada gevestigd. „Nederlandse immigranten in Ca nada zijn er erg populair. Ze passen zich misschien wel het snelst van alle nieuwkomers aan. De Nederlanders staan hoog aangeschreven wat hun algemene vakbekwaamheid betreft. Werkloosheid onder de Nederlandse Canadezen is dan ook het kleinst Hun nieuwe bestaan is in het alge meen een groot succes” aldus de heer Stanley G. Noble, die aan het hoofd staat van de afdeling immigratie van de Canadese ambassade in Den Haag. Het aantal landgenoten dat jaar lijks naar Canada trekt, beweegt zich de afgelopen jaren weer in stijgende lijn, nadat door de recente economi sche bloei in eigen land, er zich een daling voordeed. Er was kort na de oorlog een jaar, waarin 22.000 Neder landers naar Canada gingen. De sta tistiek geeft het volgende beeld van de Nederlandse verhuizing naar Ca nada: 1301 (1971), 1471 (1972), 1898 (1973) en volgens de voorlopige gege vens meer dan 2000 voor 1974. Deze toenemning is in stemming met de stijging emigratie naar Canada uit de hele wereld. Het eerste half jaar van 1974 gaf met een totaal aantal van meer dan 200.000, een verhoging te zien van 48 pet. Dit jaar zal echter de immigratie iets worden afgezwakt omdat, wegens de economische toestand, op 22 okto ber 1974 enkele beperkende maatre gelen zijn ingevoerd. De Canadese regering achtte het tamelijk onverant woord om mensen die nog geen baan hebben of zich aanmelden voor werk, waarvoor Canadezen beschikbaar zijn, binnen te halen. Er zijn echte’ voldoende uitzonderingen op deze re gel, zodat er altijd plaats is voor ar beidskrachten, waarom men werkt lijk zit te springen. VIENTIANE. Laos wil voortaan de komst van hippies gaan verhinderen. Laotiaanse ambassades in het buiten land hebben instructies geen visa te verlenen aan mensen van wie ,.de kle ding en de levenswijze in strijd zijn met en schadelijk voor de Laotiaanse ge woonten”. Maar het is moeilijk een hip pie af te wijzen als hij een stropdas draagt bij het aanvragen van zijn visum, zo gaf de woordvoerder van de premier toe. maar deze maatregel hielp de nationale eenheid minder dan Tru deau had gedacht, hoewel zijn positie in Quebec er natuurlijk door werd versterkt. BARCELONA. Temidden van een overdonderend machtsvertoon van de oproerpolitie met talrijke overvalwagens, jeeps, een gepantserd waterkanon en zowel geüniformeerde agenten als leden van de politieke politie in burger, begon gisteren in Barcelona het eerste van de processen jegens de arbeiders bij de autofabriek Seat, die ontslagen zijn bij de laatste stakingen. s M» a

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3