Edward Albee’s VZV benutte de kansen niet Verbouw van politiebureau GS akkoord met aankleding Nielenplein Vierdubbele bekeuring van praag van praag voor vader en zoon MARKTPLEIN IJMUIDEN Bureau woonruimteverdeling naar kantoor Spaarnestraat „Seascape” niet geloofwaardig Nappa kleding VELDHUIS =E n «■■Si BH SCHIPPER ROOS OVER MOEILIJKHEDEN IJMUIDEN 94 ■K Extra uitkering Drie kerkdiensten won Aldert Gravemakerbokaal feu. „Stormvogels” JONGETJE VIEL VAN FIETSENHOK cRestautènt cLandgoedQioeneiidaal rustiek gelegen in wandelbos te Heemstede. kmh met nico scheepmaker DONDERDAG 27 FEBRUARI 1975 PLAATSELIJK NIEUWS Haagse Comedie in Velsen (Door Ton Kors Jr) I Handtakel Schip liep vast Verlamd van schrik IJMUIDEN „Het is geen wegbrengertje geweest! Ik was al bang dat de mensen dat zouden zeggen. Veronderstel dat ik mijn schip inderdaad voor het ver zekeringsgeld had willen laten zinken. Dat doe je dan toch niet een week na de woorden van je vrouw over de moeilijkheden, niet alleen van ons, maar eigen lijk van elke kleine visserman. En als ik het schip echt had wil len laten zinken, had ik wel een andere plaats uitgekozen en had ik ook echt wel gezorgd dat de „Klaartje” inderdaad definitief onder water was verdwenen”. Dat zegt schipper-eigenaar Maarten Roos, die met zijn drie bemanningsleden Piet Hoek, Hans van der Lught en Jack Miert afgelopen dinsdag een ang stig avontuur op zee beleefde toen de kotter IJM 94 zinkende was. v Spaargeld f g jr. '""M, IMi W gr® was geen reer 4a: is’’, on- 5u.: lull (ADVERTENTIE) KO VAN LEEUWEN. (Van onze zwemmedewerkster) voor (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) n (Van een onzer verslaggeefsters) op en Ou.: •n”. dag 7er. eest 5u.: Het ond ste- Ung To ri j- zer- lan la- lan >nd de sen I is Ou.: .De ing Co- ag- ige hij ige ën, het La- i in BEVERWIJK. Een 15-jarige inwo ner van Beverwijk heeft gistermiddag een vierdubbele bekeuring opgelopen. De jongen reed op een niet vezekerde bromfiets in een verboden rijrichting, toen hij door de politie in zijn kraag werd gepakt. Met het opgeven van een valse naam maakte de knaap het verba lenkwartet vol. Met de aanleg zal niet worden begon nen voordat er vervangende parkeerge legenheid is gecreëerd en dat kan door aanleg van een verbindingsweg tussen Kerklaan en Bachstraat. Een voorstel daartoe komt vanavond, donderdag, in de raad Kees Teer van Stormvogels voerde met 128 van de te behalen 140 punten de persoonlijke ranglijst aan. Door deze uitslag verkrijgt Stormvogels het recht om deel te nemen aan de voorronden van het district West 1, die in maart in Zaanstad zullen worden gehouden. Een bord op de deur van het oude kan toor wijst de bezoekers erop, dat ze voor het spreekuur in de Spaarnestraat moe ten zijn. Ik ben op de brug gebleven om de marifoon te repareren en dat was net gelukt toen om half zes ’s morgens opnieuw een kotter opdook en recht op ons af stevende. Die hebben we Volgens Maarten Roos zijn z’n ma ten Hoek en Van der Lught die al eerder een scheepsramp hadden mee gemaakt toen volledig in paniek ge raakt. Ze zetten de rubber dinghy overboord, terwijl Roos zelf over de marifoon via kanaal 16 een s.o.s. uitzond. „Ik had zelf niet het idee dat we zouden zinken, maar ik ben let terlijk in de dinghy gesleurd want de paniek was groot. Ik moet zeggen: er was een stevige bries en de „Klaar- tje” maakt rare buitelingen. Maar nogmaals, zelf had ik niet het idee dat er iets zou gebeuren.” Door deze ramp is schipper Roos nog dieper in de moeilijkheden ge raakt. Vandaag moet hij praten met de verzekeringen. Daarbij komt ook aan de orde of hij de kosten voor de reddingsactie, waarvan hij zegt dat die kunnen oplopen tot honderddui zend gulden, zelf moet betalen. ning verder heeft geholpen. Roos weet nog steeds niet waardoor de machinekamer lek is geraakt. Dat zal het onderzoek moeten uitwijzen. Hij vermoedt dat het falend elektrici- teitssysteem in de machinekamer oor zaak van alle ellende is geworden. Daardoor kon de brandstofpomp van zowel de hoofd- als de hulpmotor uitvallen en ook het alarm dat aan de brug, doorgeeft wanneer er water in de machinekamer komt. Hij denkt dat, toen de twee vissersschepen in de netten verstrikt raakten, de kabels onder de boot door zijn getrokken en zo de lekkage hebben veroorzaakt. HEEMSKERK. In het kader van de werkloosheidsbestrijding heeft de ge meente Heemskerk onlangs een extra uitkering van f 145.000 per jaar gekregen voor de bouw van de nieuwe brand- weergarage; een object waar snel mee kan worden begonnen, want dat is de voorwaarde voor de extra uitkering. En toen kwam het. De twee ande ren (Hoek en Van der Lught, red.) liepen wacht op de brug en zagen opeens een vissersschip op de „Klaar- tje” afkomen. En dat schip liep even later in ons vistuig vast en dreigde de „Klaartje” omver te trekken. Nou, die twee van de brug onmiddellijk naar de machinekainer, waar we ook wel gevoeld hadden dat er iets aan de hand was. We zijn toen naar dek gerend en hebben een van de lijnen gevierd zodat ons net wat weg kon komen. Dat schip, we konden geen nummer of naam zien want het was stikdonker, raakte weer los en stoom de verder. Ik denk dat ze niets ge merkt hebben. We zijn de machinekamer ingedo ken om verder te repareren, toen om half vier ’s nachts een tweede vissers vaartuig kwam opdagen. Ik moet daarbij nog vertellen dat we geen radio aan boord hebben, alleen een marifoon die en daar heb je het weer het niet deed. met de marifoon weg kunnen praten. Wat een toestanden, allemaal. We zijn daarna met een provisorische handtakel aan de gang gegaan om het vistuig binnen te halen. Daar zijn we dan tot elf uur dinsdagmorgen mee bezig geweest en dat lukte ei genlijk heel slecht. Het toneelstuk dat daarover gaat heet „Seascape” en de Haagse Comedie voerde het woensdagavond op in de stads schouwburg onder de titel „Onder water, boven water”. Paul Steenbergen regis seerde het. Edward Albee (bij toneel en film wel het bekendst door Wie is er bang voor Virginia Woolf) voltooide het stuk in 1974. Alle goede bedoelingen in aanmerking genomen, roept dit jongste werk van Albee veel twijfels op. Twij fels die door vooral het begin van de Haagse opvoering nog worden onaer- streept. Om een klein voorbeeld te ge ven: ik geloof die vrouw niet als zij zegt dat zij haar leven verder wil doorbren gen in eenzaamheid langs alle mogelijke stranden. Ik bedoel: Dit type vrouw, gekleed in zo’n uitgebalanceerd modieus strandcomplet, kennelijk gewend aan luxe die zich onder meer nog uit in haar kapsel, gereed voor de opera. En dat aan het strand! Dat is niet geloofwaardig, hoe meer ik er over denk. Dat is terug te voeren op de regie, die ook de aan kleding voor zijn verantwoording neemt. In een spannend maar toch weinig imponerend duel tegen Neptunis Zaan dam liet VZV zoveel kansen liggen dat Neptunis met de eer kon strijken. Via een afstandsschot nam de Zaanse ploeg de leiding de pas van een blessure herstelde keeper Hans Eelsing werd vol ledig verrast. VZV kwam weer naast de tegenstander met een goal van Michiel Weimar; een mooie „tip-in” van Henk Mors bracht de Velsenaren zelfs op 2-1. Een zeer goede aanval van VZV werd afgerond door Tim van Honk: 3-1. On danks deze voorsprong ging de overwin ning toch naar de Zaankanters die beter hun kansen en een strafworp benutten. Bij een achterstand van 4-3 kreeg Henk Mors de kans van de avond om nog gelijk te komen: hij lag al 1 een voor de keeper, maar schoot recht in zijn han den. De stand bleef 4-3 en VZV is hierdoor gewipt. IJMUIDEN. Voor het bureau woonruimteverdeling, dat gevestigd is in het oude en veel te kleine kantoor in de Heidestraat, is het einde van de eigen ruimteproblemen in zicht. Het is de be doeling, dat rond Pasen de dienst over gaat naar het gemeentekantoor in de Spaarnestraat, waar ook de GGD en de afdeling Sociale Zaken zijn gehuisvest. Tot zo lang zal het woonruimteverde- lingsbureau zich nog in het afgeleefde kantoor aan de Heidestraat moeten be helpen. IJMOND. De door de scheidsrech- tersvereniging „IJmond” beschikbaar ge stelde Aldert Gravemakerbokaal voor de winnaars van de jeugdspelregelwedstrij- den is dit jaar in de wacht gesleept door de junioren van de voetbalvereniging Stormvogels. Uit dezelfde pot kan de gemeente nu nog 225.000 krijgen voor een totale verbouw van het politiebureau. Onlangs is het besluit gevallen, dat men geen nieuw politiebureau gaat bouwen. In middels is er het een en ander verbouwd en verbeterd aan het bureau, zodat het veel doelmatiger is geworden. Maar een ingrijpende verbouwing kan pas voldoen aan verderstrekkende technische en es thetische eisen. Het aanvankelijke ver- bouwplan was toch wat te summier opgezet en is nu omgezet in een defini tief plan. De realisering daarvan wordt nu mogelijk via de extra uitkering. B. en W. leggen het voorstel in de openbare raadsvergadering van 23 maart ter goed keuring voor aan de gemeenteraad. De extra uitkering uit het gemeentefonds is uitsluitend bestemd voor „vergoeding politiekosten”, als gevolg van een rege ringsbesluit. De heer Bijl vertelt, dat het wachten met de verhuizing is op het gereedko men van de telefoonaansluitingen. Wel is inmiddels het spreekuur van het bu reau woonruimteverdeling verplaatst van het oude kantoor naar het nieuwe onderkomen in de Spaarnestraat. Tijde lijk is men hier te gast op de afdeling sociale zaken. Het gevolg van deze tijde lijke inwoning is, dat het spreekuur voorlopig ’s middags gehouden wordt, omdat ’s morgens de dienst sociale zaken zelf spreekuur heeft. De heer Bijl zegt, dat het wel de bedoeling is het spreek uur van woonruimteverdeling weer ’s morgens te houden, zodra men naar de Spaarnestraat verhuisd is. Voor bezoe kers, die nog naar het oude kantoor in de Heidestraat komen, hangt er een groot bord, waarop staat aangegeven, dat men voor het spreekuur naar de Spaar nestraat moet. De twee op de brug hebben kran ten in brand gestoken, olie verbrand, maar ook dat schip liep in onze netten vast en begonnen we opnieuw de lijnen te vieren. Totdat een van de ■lijnen brak en ook dat schip ver dween. „En ik weet ook dat mijn verhaal over de gebeurtenissen op zee erg onwaarschijnlijk klinkt en als los zand aan elkaar hangt, maar het is wel de waarheid Maandag waren we uitgevaren met goed weer. Een mijl of veertig, vijftig uit de kust werden de netten uitgezet en gingen we vissend heen. Totdat om een uur of zeven de hoofdmotor uitviel en we geen voortstuwing meer hadden. On- middeliijk is de hulpmotor gestart die wonder boven wonder onmiddellijk draaide, maar die ook na vijf minu ten stopte. Daarbij kwam nog dat het Niet helemaal geloofwaardig en waar devol als gegeven, maar in veel gevallen toch ook wel weer de moeite waard, deze voorstelling. De problematiek wordt wat oppervlakkig aan de orde gesteld misschien, aan de andere kant heeft de Haagse Comedie er vooral visueel een modem sprookje van gemaakt. De zee wezens zagen er prachtig uit en door de vier toneelspelers (Anne-Wil Blankers, Guido de Moor, Trins Snijders en Bas ten Batenburg) wordt er verdienstelijk geacteerd. Hep van Delft schiep een suggestief decor met een mopie onder- zee-wisseling. Toch kon Albee’s nieuwste stuk mij geen bijzondere voldoening ge ven en ten dele ligt dat aan de opvoe ring zelf. HEEMSKERK. Een 8-jarig knaapje uit Heemskerk is gistermiddag met ern stig hersenletsel in het St. Jozefzieken- huis opgenomen. Het jongetje was met een aantal vriendjes aan het spelen op het dak van het fietsenhok van de St. Leonardus- school aan de Kerkweg, toen hij zijn evenwicht verloor en tweeëneenhalve meter lager op de tegels van het school plein terecht kwam. Voor recepties, diners, conferenties etc. Tel.023-281555 De bemanning van de IJM 94 werd opgepikt door het containerschip „Fellow Deer”, waarbij Piet Hoek bijna verdronk. Toen hij op de touw ladder stond, raakte hij verlamd van schrik en durfde hij niet verder meer te klimmen. Doordat hij als het ware vastgekleefd aan de ladder zat en het schip sterk schommelde, verdween hij telkens onder water. Maarten Roos heeft hem toen als het ware omhoog geschoven. Piet Hoek heeft van dat bange avontuur tenslotte een shock overge houden en komt nu thuis in bed langzaam op verhaal. Volgens schip per Roos die zelf ook nog maar nauwelijks bekomen is van alle ge beurtenissen heeft de bemanning van het containerschip de drenkelingen uitstekend opgevangen en verzorgd. Toen het viertal bij Harwich door de loodsboot werd af gehaald en zij op de kade werden afgezet, stond daar de Nederlandse consul die de beman- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland zijn akkoord ge gaan met het raadsbesluit om een be drag van bijna f 295.000 beschikbaar te stellen voor de reconstructie en aankle ding van het Burgemeester Nielenplein. Roos, in IJmuiden bepaald niet ge liefd, blijft hopen dat de tijden voor hem zullen keren. Hij vertelt dat hij in de visserijwereld in IJmuiden ta melijk moeilijk ligt en dat hem al in bedekte termen aangezegd is dat hij op een boycot op de veiling kan rekenen als hij moeilijkheden blijft maken. Hij hoopt toch dat hij zijn schip dat hij zo snel mogelijk wil repareren kan blijven behouden om z’n boterham te verdienen. Maar hij heeft het idee dat het nog lange tijd een zeer karige boterham zal blijven. Ik zei tegen mijn mannen: ik duik •de machinekamer weer in, misschien dat ik daar nog wat kan doen. En in die machinekamer stond toen een meter water”. KZC kreeg al vroeg een doelpunt van Njord te verwerken, maar herstelde zich goed en had weinig problemen met zijn tegenstander. Met goals van Wim Mooy en Joost Dekker (elk twee) nam KZC de leiding en liep via Thijs Bakker en Sietsz v.d. Molen tot 6-1 uit. Een straf worp had het volgende doelpunt kunnen zijn, maar die werd gemist. Frank Böhm en Sjoerd Reitma scoorden daarna bei den: 9-1. In het derde kwart experimen teerde de ploeg uit Heemskerk door enkele jonge spelers in te zetten. Het al kansloze Njord greep deze gelegenheid aan om tot 9-4 terug te komen. In de laatste spelperiode lag KZC weer op volle sterkte in het water en ontnam Njord alle hoop door nog vier doelpun ten te maken: 13-4. Roos wacht even en gaat door. „Als je zo iets wil doen, zoek je wel een stuk zee op waar het dieper is en niemand meer zo’n schip kan opdui ken. En je zorgt er ook wel voor dat je per abuis een verkeerde positie opgeeft, zodat je dagenlang gezocht wordt. Als je het een beetje handig inpikt is het best een paar dagen uit te houden in zo’n dinghy. Nee, al.die verhalen De „Klaartje” wegbrengertje In een spannende finale versloeg Stormvogels de afgevaardigden van ODIN-Heemskerk met 454 tegen 429 punten. De junioren van Velsen legden met 306 punten beslag op de derde plaats, vierde werd Jong Hercules ter wijl VSV met 278 punten de vijfde en laatste plaats bezette. IJMOND. KZC en VZV, die auto matisch in de derde ronde van de KNZB-bekercompetitie zjjn gekomen, speelden beide hun eerste wedstrijd. KZC won met 13-4 glansrijk van Njord ’59 en gaat naar de volgende ronde. VZV liet zich door Neptunis Zaandam onno dig buiten spel zetten en werd met een 3-4 nederlaag uitgeschakeld voor de competitie. Schipper Roos wil nog terugkomen op de geruchten dat de IJM 94 een „wegbrengertje” geweest zou zijn. „Nee, ik houd van dit schip. Ik heb jarenlang gevaren en veel geld ver diend. Van mijn spaargeld heb ik toen met hulp van de bank de IJM 94 gekocht. Wat dacht je, dat je dan je eigen schip naar de haaien laat gaan. We hebben het op het ogenblik erg moeilijk, dat heeft mijn vrouw al aan uw krant uitgelegd, maar nee dan toch zou ik niet BEVERWIJK. In het kader van de wereldgebedsdag worden er in Bever wijk drie kerkdiensten gehouden, die in het teken staan van „Wordt allen één”. De dienst op dinsdag 4 maart begint om 19 uur in Huis ter Wijck, niet alleen voor bewoners van dit tehuis, maar ook voor mensen uit de omgeving. Vrijdag 7 maart is de tweede dienst om 15 uur in de kapel van het St. Jozef Rustoord waarna om 20 uur de derde en laatste dienst in de Prinsesselaankerk begint. Vrijdagavond werkt het doopsgezind zangkoor mee en mevrouw De Bree zingt in beide andere diensten. Ook Youth for Christ en het Leger des Heils verlenen dit jaar hun medewerking. VELSEN. Een echtpaar dat de ja- ren van kinderen grootbrengen juist achter de rug heeft, zoekt verpozing op een verlaten plekje strand. Man en vrouw hebben juist een korte discussie achter de rug waarin de vrouw blijk gegeven heeft van enig paniekgevoel ten opzichte van de rest van haar leven. Zij vraagt zich tegenover haar man af waartoe voortzetting van haar leven dient, wil dat er iets gebeurt om in elk geval sleur te weren. De man blijft duidelijk achter bij die actieve gedach tengang van zijn vrouw. Plotseling wordt het paar geconfronteerd met twee hagedisachtige wezens die uit zee opdoe men. Er volgt een gesprek daarmee, een kijkje onder water en dan blijkt er weinig verschil tussen de problematiek van beide paren. noodverlichtingssysteem in de machi nekamer niet werkte. Het was inmid dels donker en ik zat samen met Jack in de machinekamer om dat ding weer op gang te brengen. Wat we ook deden die motor wilde niet meer lopen. Het Songfestival was als altijd een feestelijke gebeurtenis, die helaas voor de kijkers ais een nachtkaars uitging omdat regisseur Theo Ordeman bedacht had dat we het vreugdebetoon op het podium vanaf drie kilometer afstand dwars door de aftiteling heen moesten bekijken. Voor het overige viel er niets op de regie af te Dingedongen. Na de eerste ronde gaf ik een 6 voor „Ik heb geen geld voor de trein” dat Albert West zong, een 6 voor „Circus” dat door Debbie werd gezongen, en een ruime 8 voor „Dinge-Dong” in de vertolking van Teach-In. Dick van Bommel wilde ons daarna als voorzitter van de internatio nale jury wijsmaken dat „eigenlijk alle drie liedjes favoriet van de vijf juryle den waren”, wat door de uitslag (4 stemmen voor „Dinge-Dong” en één voor „Ik heb geen geld voor de trein” meteen werd gelogenstraft Een waarlijk verbazingwekkend goochelnummer van de Keeners ging vooraf aan de tweede ronde, waarin Albert West en Debbie in eigen arrange menten nu ook dat „Teach-In-liedje „Dinge-Dong” zongen. Ook in die tweede ronde bleek de versie van Teach-In toch het beste, wat Willem Duys blijkbaar ook vond, al liet hij het bijna niet merken. Voor de jurering had men ver volgens iets fouts bedacht. De 100 jury leden uit het hele land hadden allemaal een rode roos gekregen, die zij naar keuze in één der prullemanden moesten stoppen die door drie meisjes werden rondgedragen. „Die meisjes”, zei Duys, „hebben de naam van één der drie uitvoerenden op hun borst getatoueerd, wat zeg ik nu, op hun ding. Enfin, het kwam er op neer dat zij de namen niet op hun Dinge-Dong getatou eerd hadden maar op hun shirtjes, zodat ieder jurylid wist in welke prullemand hij of zij de rode roos moest planten. Maar ja, de prullemand van meisje Teach In bleek al gauw gevulder te zijn dan die van meisje Albert, en aanzien lijk voller dan die van meisje Debbie, en je moet wel sterke benen hebben als je dan, voor het oog van gans de natie, je rode roos in de leegste prullemand stopt, want dan bewijs je immers geen ver stand van muziek te hebben. Hoe dan ook, Teach-In won duidelijk, en dat was goed. „Dinge-Dong” is een aardig liedje en zal dan ook zeker winnen in Stock holm, tenzij de concurrentie met een nog leuker liedje komt. Een KRO-programma dat, als het door de Italiaanse televisie werd overge nomen, de paus uit zijn stoel zou doen rollen van verbazing of ontsteltenis, bracht ons later op de avond in kennis met Trijnie, Klaas, Gerard en de twee kinderen van Trijnie en Klaas. Klaas ontdekte op een gegeven moment dat hij homofiel was (een ontdekking die je als kijker in je geborneerdheid al binnen één minuut dacht te hebben gedaan), vertelt het aan zijn vrouw en de enigs zins vlakke relatie blijkt daardoor eer der op te bloeien (ook seksueel) dan ineen te storten. Klaas ontmoet vervolgens Gerard, er ontstaat een driehoeksverhouding die er al snel toe leidt dat Gerard vaak bij Klaas en Trijnie thuis komt. Na een avond die de ene keer heel plezierig, de andere keer wat moeizamer verloopt, breekt dan het moment van slapen gaan aan en meestal trekken Klaas en Gerard zich dan op Klaas z’n slaapkamer terug, terwijl Trijnie een boek pakt en rustig inslaapt, of anders zichzelf in slaap grient. Daar wordt de volgende ochtend dan weer over gesproken, enfin, deze gebruikelijke verhouding duurt nu blijk baar al twee jaar en schijnt met wat hangen en wurgen wel leefbaar te zijn. Van de situatie an sich zal de paus (gesteld nog steeds dat de Italiaanse televisie dit programma zou overne men) misschien nog niet eens zo onder steboven raken (zijn verre voorgangers wisten ook van wanten), maar het feit dat de betrokkenen daar voor de Katho lieke Radio Omroep zo „open en bloot” over spraken, zal hem er zeker toe doen besluiten mgr. Gij sen tot kardinaal te benoemen. En dan boft hij nog dat hij „Beeldspraak” niet zal zien dat op dit uiterst belangwekkende programma van Kees Boomkens aansloot, want daarin zat een andere ex-gehuwde katholieke homofiel, Gerard Reve, met een onder- scheidingslintje op zijn pyama in bed, om zijn visie te geven op de Nederland se literatuur. Over Willem Frederik Hermans wilde hij kwijt dat deze minstens zijn gelijke is en in sommige opzichten waar het motoriek en actie betreft zelfs zijn meerdere, maar Mulisch noemde hij een schrijver wiens engagement zich niet ''<'4 (ADVERTENTIE) uitstrekt tot „miljoenen hongerende ar beidsslaven in Rusland”. Dit laatste is onjuist. Ik heb verschillende malen een beroep op Harry Mulisch gedaan zijn naam te geven aan acties voor de Russi sche schrijver Amalrik, en hij heeft dat nooit geweigerd.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7