STADSBESTUUR VIEL DOOR (METRO)MAND OVER DE ZON, DE ZWAAN EN DE LEIDSEGRACHT Pendelen tussen Kalverstraat en Rijksmuseum Romantiek op veiling tactvolle doorzetter Feest (1) 590.000 Bloembakken Jaap Balk Feest (3) Feest(2) „gewone Jos Wibaut: „Amsterdam in gevaarlijke situatie” ir IUICI ICE ION r r JMPI 1 Ui I DONDERDAG 2 7 FEBRUARI 1975 9 VARIA 4 DE VEILING van Mak „Chris tie’s” Van Waay heeft de naam vanwege de astronomische bedra gen die kunst en antiek er opbren gen, maar écht leuk is het er niet. Geheel in de sfeer van „Mien mot je nou ’s sien” opgetrokken koop jesjagers komen in andere veiling gebouwen, die zo Amsterdams zijn dat het alleen voor de gein al de moeite waard is er een kijkje te nemen. ER 92, 494 RB ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING - ■c ill A De fietsenveiling aan de Leidsegracht. DR. S. H. LEVIE Was Mastenbroeks ;e d: n voor langere tijd naar 8-6 uui 1 9-5 ut ;raat 36 lelef 1: DE MASTENBROEKS: twee broers en hun administratief onderlegde zuster, die vertrekt zij Amerika. zonnest wering, ontage, Ichers rinsesse Tel. 01 andtlaat het ambachtelijk bedrijf van vader heb ben voortgezet. Het is ze zogezegd met de paplepel ingegoten en ze weten niet anders meer. Deze twee-wekelijkse „po- litieveiling” (op 1 en 2 maart is het weer feest) is mateloos populair, want waar anders worden zo’n honderd fietsen en brommers vaak tegen fancyprijzen- publiekelijk verkocht? DE MEESTE klanten komen voor een fiets. Vaak knappe (race) karretjes, die door de politie van straat zijn geplukt en voor een paar tientjes of tweehon derd gulden worden verkocht. Om geen prijsbederf te plegen wordt het aanbod van rollend materieel bewust beperkt. Op de kijkdag komt een buurvrouw naar een fietsje kijken. Dat doet ze zo ongeveer om de maand want als iets zijn leven in de hoofdstad onveilig is, is het de fiets wel. Mastenbroek: „Ze kap- vuur gespeeld dat ik de neiging heb een stukje hei voor hem te kopen. Hij zal geen minister meer worden en ik heb zelfs de indruk dat hij ook een toekomstig burgemeesterschap van Amsterdam verspeeld heeft”. Onderonsje toen het in het college nog beter ging tussen burgemeester Samkalden en wethouder Van Duyn. Intussen wacht men op het Prinse- hof nu op een beter „klimaat”, waar binnen op een vertrouwenwekkende manier gewerkt kan worden. Wie dat moeten zijn, zo redeneert men, is een zorg voor morgen. geren". inboedel waar. oordeel atis sp ■r. genheid verver •u’s bij Jrtinget worde dienen. BOB LUYCKEN vertelt daarna dat het niet zo is dat de VVV iets ten aanzien van New York organiseert. Volgens hem moet dat onder de „pa pen ze van de bomen af en als het effe kan, nemen ze de bomen ook nog mee. Het is toch verschrikkelijk? Ik denk wel eens: er wonen in Amsterdam 800.000 dieven”. HET „KLEIN” goed van de KLM en domeinen gaat de eerste avond in vei ling. Men vindt er van alles wat haasti ge luchtpiraten hebben verloren of be wust hebben laten liggen omdat ze de douane vreesden. Nieuwe stereoappara tuur, fototoestellen, sieraden, hoogtezon- nen, dozen vol brillen, een gereedschaps kist met pruik („Zeker van een ver momde inbreker”) of een blokfluit. Men kan zo gek niet denken of het is er wel. Niet zo vreemd want de Mastenbroeks hebben per veiling een slordige duizend nummers. DE REACTIE op de handelwijze van het college loog er niet om. Van uit alle fracties in de raad was er kritiek, behalve dan van de commu nisten die echter bereid zijn om aan de hand van wethouder Verheij heel ver te gaan om ook genuanceerde tegenstanders van het Amster damse Scheppingsverhaal monddood te maken. De grootste bonje was er nog wel in de PvdA, waarvan de gewestelijke vergadering eiste dat de vier socialis tische wethouders hun excuus zouden aanbieden. Nou, vergeet het maar. De achterban kan nog meer vertellen maar we trekken ons er mooi niets van aan. Daarop kwam ongeveer de IET ENIGE feestelijke aan hem op de dag tan zijn benoeming tot hoofddi- recteir van het Rijksmuseum was mis schien zijn kanariegele das maar voor de rest bleef dr. Simon H. Levie er stoïcijns onder. Én al even onopvallend wees hij kort daarna enkele verdwaalde bezoe kers de weg naar de catacomben van het Amsterdams Historisch Museum, waar eet. receptie woedde. JOURNALISTIEK Amsterdam hul digde deze week Jaap Balk van NRC/Handelsblad, die al veertig jaar in her vak zit en als een der laatste krantemensen aan de Nieuwezijds zijn dagelijkse kolom „Onder de Kei zerskroon” met doorgaans curieuze Wetenswaardigheden vult. Een kro niekschrijver, die het leuk probeert te houden en de reputatie heeft alles over Amsterdam te weten. Een colle ga vergeleek hem met een „slordige Engelse journalist, maar dan wel aan de Times verbonden”. TERWIJL de door politieke en per soonlijke twisten gespleten PvdA- ploeg vijf uur lang zat te zweten op een boodschap die duidelijk moest maken dat er in Amsterdam op een paar misverstanden na eigenlijk hele maal niets aan de hand was, waren Arie Pais (WD) en Arnold Martini (de laatste D’66-er) bezig met een potje schaak. De uitslag was lood om oud ijzer want de uiteindelijke ver liezers bevonden zich ver van hun bord. In het poltieke café „De Apenrots” van oud-Kabouter Melvin Visser werd daarop al menig pilsje geheven. Apetrots manifesteerden zich daar bijvoorbeeld de volgelingen van de liberale fractieleider Huib Jacobse, die kraakhelder wist uit te leggen waarom het huidige college van B. en W. als een Haags kabinet naar huis moest worden gestuurd. De basis voor bestuursverantwoor- delijkheid, zo zei hij, was immers verdwenen en met zo’n krakend schip kun je moeilijk de stroomverscnellin- gen van de Nieuwmarktbuurt op. Ze ker niet als daar tussen de oproerpo litie en actiegroepen een veldslag wordt geleverd. Want dat het in deze „vermaledijde oude stad bulkt van een sfeer van terreur heeft burgemeester Samkalden vorige week tot vervelens toe herhaald. HET IS evenwel onjuist om de schuld van de Amsterdamse be stuurscrisis in de schoenen van de Nieuwmarkters te schuiven. Het is begrijpelijk dat het voortdurende verzet tegen de metro het college meer dan kriegelig heeft gestemd, hoewel het eigenlijk nog verbazing wekkender is dat de buurt na zoveel tegenslagen het moede hoofd nog niet in de schoot heeft gelegd. Waar het Het hoofdstuk bromfietsen is vooral het stekkie van de opkopers. Ze kopen de brommers met bosjes tegelijk. Het publiek scandeert hun steeds maar weer terugkerende namen. En mort als een meisje dat tegen de opkopers op wilde bieden, duidelijk het schip in gaat Is dat niet vervelend? „Ach, ik val er soms bij in slaap. Het is routine: je hebt zoveel nummers en daar moet je doorheen. Weet je, als het kijkdag is geweekt, ben ik ’s avonds geradbraakt”. MAAR DE laatste jaren is het in het Rijksmuseum, waar aan staf en bewa kers zo’n 350 mensen hun boterham verdienen, organisatorisch gezien een beetje uit de hand gelopen. Mogelijk had dat iets te maken met de wat zwakkere gezondheid van dr. Van Schendel, feit is toch ook dat zijn verdiensten vooral op andere terreinen lagen. Gevolg is dat de diensten in het bastion aan de Stadhou derskade stroever draaien dan men voor wenselijk houdt. Daar zitten dan nog wel eens curieuze zaken tussen. Zoals een gouden plaat. Mastenbroek: „Laatst hadden we er trambestuurders hier”, meent hij, „weten niet eens waar je het bureau Amsterdam 700 kan vinden”. Henny van Huystee, assistente van het bu reau, weet te vertellen dat Masten broek haar had gezegd dat dit duide lijk een zaak voor de VVV was. Ze ontkent niet dat het rond het bureau- 700 minder soepel marcheert dan men zich had voorgesteld. Overigens zal Henny er niet zolang meer gebukt onder gaan want over enkele weken AMSTERDAM zal over acht jaar nog maar 590.U00 tot 620.000 inwoners tellen. Dat is 150.000 minder dan nu nog het geval is. Uit een onderzoek van het bureau van statistiek van de gemeente is wei gebleken dat het v ngscijfer van 31.000 naar 36'-00 is gestegen. maar gezien de situatie op rif woningmarkt wordt niet ver wacht dat de .import” z< hoog zal blijven. BITTER teleurgesteld is Art Tutt- man, de Amerikaan die een tijdje geleden op deze plaats enthousiaste verhalen ophing over de feesten die de van oudsher verbonden steden Amsterdam en New York zouden kunnen organiseren. Hij wilde daar graag bij helpen. Maar Art, die Paul van Vliet nog in de arm wil nemen, is geen stap verder gekomen. Voor zijn gevoel is hij bij autoriteiten als voorlichter Jan Mastenbroek en VW-directeur Bob Luycken op een muur van onbegrip gestoten. „Ik heb ze tientallen keren gebeld maar er kwam geen enkele reactie”, aldus Tuttman, die een gesprek met Luy cken heeft gehad. „Misschien zien ze mij wel als een gekke Amerikaan maar zoiets heb ik nog nooit meege maakt. Als je niet kunt praten, kun je verder ook niets meer onderne men”. TERWIJL het tussen B. en W. en raad niet botert, is het water in het met een keizersnede ter wereld geko men programcollege al even troebel. Nieuwkomers als Roel van Duyn (PPR) en Huib Riethof (PSP) waren eigenlijk niet zo gewenst en hun koppen hadden al voor kerstmis moe ten rollen. Vooral de confessionelen keerden de onderste steen boven om zo hun verloren wethouderszetels te rug te kunnen verdienen. Aangespoord door „onderkoning” Han Lammers, die volgens mensen uit zijn omgeving na zoveely kritiek op zijn beleid de oude niet meer is en best eens met opstappen zou kunnen dreigen hoewel dat ook weer niet te rijmen valt met zijn ambities, koos Riethof al meteen eieren voor zijn geld. De „briljante activist”, die bij wijze van spreken al bij zijn geboorte tegen de metro was, toonde zich als bestuurder ineens voorstander. En nu, terwijl de PSP op het punt stond hem te royeren (maar dan is hij bij de CPN welkom, zegt men) herinnert Riethof zich plotsklaps een respecta bel pacifistisch beginsel en vroeg vanwege het voorspelbare politiege- weld om opschorting van de metro- bouw. Omdat hij daarmee het college- standpunt in een zo gevoelige zaak af viel, was zijn aftreden onvermijdelijk. Roel van Duyn intussen prakizeert niet over aftreden. Hij kan er terecht op wijzen dat hij als enige met schone handen van de bom-polemie- ken is afgekomen, maar wat heb je er aan als de meerderheid je niet meer pruimt? Want soms hanteert men in de politiek zijn eigen fatsoensregels. Het zijn huizen die al een halve eeuw of langer tweedehands goed zien komen en gaan. Huizen ook waar veilingmees ter en publiek zich tot een traditioneel rollenspel van grappen en grollen laten verleiden, waar de lampen soms van het plafond vallen en oma’s koffer nog voor een dubbeltje kan weggaan. Zoals in „De Zon”, Singel 118. 4 Tussen die plaatsen wordt het voor Simon Levie pendelen geblazen. Deze dubbelrol wordt hem opgedrongen om dat dr. A. F. E. van Schendel het na bijna veertig jaar Rijksmuseum eind mei, voor gezien houdt en hij zijn levens werk tot dusver de restauratie en verbouwing van het voormalige Burger weeshuis aan de Kalverstraat tot histo risch museum eerst wil afmaken En die klus zit er pas eind oktober op. De mannen lijken eikaars tegenpolen. Levie, uiterlijk en innerlijk zeker tien jaar jonger dan de vijftig, die hij is, uiterst beminnelijk en bescheiden in de omgang maar niet minder bekwaam in historische zaken gezien het feit dat hij ooit in Bazel cum laude promoveerde en aan de andere kant de minder toeganke lijke „diplomaat” Van Schendel, die dat moet gezegd lof verdiende voor zijn museale opvattingen en over enor me internationale contacten beschikte. Andere veilinggebouwen die tot de verbeelding spreken zijn „De Westerto- ren”, Bilderdijkstraat 66-70, „De Zwaan” Keizersgracht 474 en „Leidsegracht” die op nummer 76 schuin tegenover de klokgave optrekjes van Lammers en Wiegel te vinden is. De faam van de Leidsegracht, waar de Mastenbroeks re geren, reikt tot ver over de stadsgrenzen want hier worden de gevonden voorwer pen van de KLM, domeinen en politie aan de man of vrouw gebracht. verklaring van fractievoorzitter Mat- teman neer. Het was, zei hij, ook niet nodig want de vier wethouders had den immers laten weten dat ze de verklaring van het college achteraf ook zeer onzorgvuldig hadden gevon den. In dat geval hadden ze kunnen aftreden. Waarom is dat niet overwo gen? „Da’s een academische vraag”, mompelde Matteman, die in eigen kring ook nog eens met vijf tot acht „dissidenten” (de groep rond Felle Mug en Treumann) te maken heeft. Alles wat in veiling wordt gebracht, gaat onherroepelijk weg. „Want” roepen de Mastenbroeks in koor, „we houden niets op”. Ook als de prijzen tegenval len? „Altijd. Daar kun je immers geen peil op trekken. Soms valt de opbrengst van een stuk, waarvan je veel verwacht, zwaai- tegen maar weer andere dingen gaan door de emotie van de veiling hard omhoog”. Het decor van dit gebeuren heeft iets weg van een dorpskroeg. Ook de sfeer, want het publiek dat op bankjes gezeten (dat zijn de geluksvogels want er zijn meer staanplaatsen) de s how op het schavotachtige podium volgt, gedraagt zich buitengemeen gemoedelijk. Men kent elkaar zo langzamerhand wel en het wemelt er van de ome Willems, tante Cobi’s en Jopen. Het is wel zaak er ’s avonds vroeg bij te zijn want naar goed gebruik is het er tjokvol. om gaat is dat het stadsbestuur in zo korte tijd zelden zoveel blunders heeft begaan. Het was allemaal nog niet zo erg geweest als B- en W. na de arrestatie van Nieuw Rechts-voorzitter Mex Le win en zijn met bommen spelende trawanten niet waren doorgegaan met het gooien van modder naar een bevolkingsgroep die er helemaal niets mee te maken had en aan de voora vond van een voorbeeldig verlopen demonstratie stond. Maar de provoca tie van „rechts” werd „links” wél aangewreven. In dezelfde Nieuw- martkbuurt had men het immers ge presteerd om agenten met dakpannen te bekogelen. Toen al was er de gedachte om de daders wegens poging tot doodslag voor de rechter te sle pen. Dat is niet doorgegaan maar de echo is wel blijven hangen: terreur. SIMON LEVIE, NIET ZOLANG geleden werden in verschillende Amsterdamse wijken bloembakken geplaatst om stoeppar- keren te voorkomen. Daartoe dienen ook de ijzeren paaltjes („Amsterdam mertjes”), maar bloemen zien er fleuriger uit. Vandaar. Hoe is dat nou met die 200 bakken gegaan? Volgens de gemeente zijn de reacties van het publiek positief, maar is de proef maar gedeeltelijk geslaagd, omdat ze vaak versleept worden. Bekeken wordt wat er nog meer gebeuren moet om dit experiment te laten sla gen. weer eens een van The Cats. We hebben ze nog gebeld maar ze stelden er geen prijs op dat ding terug te hebben Maar ja, als je tien keer per jaar zo’n gouden plaat krijgt, kan het je niks meer sche len. Bovendien, er zit waarschijnlijk geen stukkie goud aan”. En een vals gebit? „Die gooien we weg Want dat brengt geen cent op”. (te voor i J per ;en, Ka muiden. TUTTMAN begrijpt er ook geen bal van dat Het Feest zo weinig Amsterdammers aanspreekt. „Zelfs de rapin’ van de gemeente gebeuren. Luycken: „Ik piaat in het buitenland al twee jaar over Amsterdam 700, maar dit is gewoon vooral een feest voor de Amsterdammers. Vanuit een toeristische visie en dat van het be- drijfs’even is dal wel jammer ja”. Ook vanuit New York verwacht hij geen gewe'dlge initiatieven „In Am- st-'i-r1; -i‘ - et zu '•••'nvoud'r: on ai se d: n n grote stad als New rt 1 t - «en 'and on :t het me eig moe.’k vo'v,- zo'n viering te Ook door particulieren wordt nogal eens een partij aangeboden. En hoe sjie- ker de spullen, hoe liever want tenslotte is de berekende 26 percent previsie „winst”. Mastenbroek zegt dan ook: „Laat iemand uit het Gooi maar z’n brengen. Was het maar Het is waarschijnlijk dat dr. Levie die uiterst doortastend bleek te kunnen zijn, daarin als nieuwe regisseur de nodige veranderingen wil aanbrengen. Het te kent hem echter dat hij de verzamelde pers op een afstand houdt om de stem ming in het Rijksmuseum niet meteen te bederven. „Ik wil eerst weten”, zegt hij, „wat er bij de mensen daar leeft. Maar natuurlijk neb ik deze functie erg geambieerd”. Dr. Levie kwam min of meer op een puinhoop terecht toen hij na het vertrek van Sandberg directeur werd van de gemeente-musea. Sandberg was de man geweest, die het Stedelijk Museum tot een internationaal belangrijke tempel van moderne kunst verhief maar op historisch gebied waren er tot dan wei nig mogelijkheden geweest. Het Amster dams Historisch Museum zat toen nog in de (te) kleine Waag op de Nieuwmarkt, waar hei Joods Museum en Pharmaceu- tisch Museum onlangs een passende be huizing kregen, en het grootste deel van het bezit lag in depóts te verkommeren. DAT IS inmiddels verleden tijd want na een jarenlange verbouwing, waarbij nogal wat schedels van nonnen boven water kwamen, veranderde het vroegere weeshuis in een uiterst aantrekkelijk complex met lichte museumzalen, een originele schuttersgallerij en publieks trekkers alt het David-enGoliath-res- taurant en het zonneterras. Het Histo risch w'ilde echter graag iets van allure in huis hebben. Anders gezegd: een Rembrandt. De keuze viel op het schilde rij „De Staalmeesters”, maar het rijk (lees Var Schendel) zei daar niets voor te voelen. Het gevolg: een interessant maar resultaatloos nummertje bekvech ten tussen wethouder Lammers en Von- hoff, die toen nog op CRM zat. Simon Levie, de tactvolle onderhande laar, fluisterde toen echter al glimla chend: „Alles sal reg kom”. Dat doet hij nog en het pikante is dat hij er nu aan kat meewerken dat dit na de „Nachtwacht” oeroemdste stuk van Rembrandt op de dag van de officiële opening aan het jarige Amsterdam wordt geschonken. Ja, en dan is er nog zoiets als een nauwere samenwerking tussen de Am sterdamse musea. Het speelt allang maar er is nog bitter weinig van terecht gekomen Wil hij daar iets aan gaan doen? Levie: „Het zou een goede zaak zijn, maar het is nu nog te vroeg om daar over te praten”. AL MET AL zit Amsterdam met een bestuurscrisis opgescheept, die moeilijk meer te lijmen valt. Het pro gram-college is feitelijk al ontploft, maar hoe het verder moet weet nog niemand. Hoewel het geen geheim is dat vooral Lammers weer met de VVD, CDA en uiteraard de PvdA- gevaarlijke CPN zou willen regeren. Technisch lijkt dat niet zo’n pro bleem want deze partijen staan van ongeduld te trappelen. Als dat ge beurt, zal wethouder De Cloe ver moedelijk moeten afhaken. Maar dat lijkt geen punt want die heeft het bij het gewest toch al verbruid door zijn koopavond-excapades. En op die ma nier kan het PvdA-gewest ook weer bruikbaar zijn Maar zo simpel ligt het ook weer niet want bij een moeilijk te peilen deel van de achterban is men onge lukkig over de manier waarop speci aal de PvdA in de hoofdstad functio neert. Jos Wibaut, kleindochter van een grote wethouder, heeft met ge respecteerde socialisten al over een of andere actie gesproken. Zij zegt: „Het is dit stadsbestuur dat Amsterdam in een gevaarlijke situatie heeft ge bracht. En Lammers heeft zo met Hamvraag: kopen de zelf wel eens wat? „Dat gebeurt wel eens ja. maar een gegeven moment kom je vol te zitten”. I w r

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9