Ya gotta try van Noordhollandse bigband crimineel” goede jazz Caledonians Anarchistische humor in Engelse film J Orkestmusici vrezen stukloon Hilversum 3 op <M5 meter Vormingstoneel GL-Twee blijft F 2 3 5 7 6 g 1 4 I Meubelfabriek Oisterwijk Gotische beelden uit Duitse kerk gestolen CONCERTFUNCTIE VAN NPO MOET CENTRAAL STAAN I Laatste plaat van Heintje Davids „BROWN ALE WITH GERTIE” J I ïlift 13 1975 KUNST 2 8 FEBRUARI V R IJ D A G 2 L ELSEVIER BESTSELLERLIJST NOORDHOLLANDS PH1LHARMONISCH ORKEST t Doorstroming (Van een medewerker) andere belangstellenden (Foto’s Klaas Schroevers) (ADVERTENTIE) S (ADVERTENTIE) Concertgebouw Haarlem dinsdag 4 maart 1975 20.15 uur zesde concert serie A J. H. Alom kritiek op nota orkestenbestel (Van een onzer verslaggevers) De wereld In oorlog 124,50 Verkrijgbaar bij elke boekhandel MAINZ. (DPA) Uit de Mariakerk van Oberwesel, in de Westduitse deel staat Rijnland-Palts, zijn gotische beel den gestolen, waarvan de waarde wordt geschat op miljoenen guldens. Ook zal de ANOUK bekijken of zij op grond van de te voeren gesprekken, nog langer deel uit wil maken van de com missie orkestenbestel. Deze commissie is ingesteld door de Raad van de Kunst. De ANOUK heeft intussen ook bij de minister op een gesprek aangedrongen. Tijdens een persconferentie, donder dagmiddag na het beraad, verklaarde Ab Struik, leider van The Caledonians, tijdens de opnamen voor de lp in een fluit solo. LUCILLE BALL, van de bekende tv-serie I Love Lucy, speelt de rol van haar leven in „Mame”, een musi calfilm van Gene Saks die het musi- uit Linda’s view bijna denken dat de makers Open en Bloot gezien hebben. Frangoise Sagan Een verloren profiel f 12,50 Alistair MacLean Stoptrein naar Fort Humboldt 114,90 Jan de Hartog Het Uitverkoren Volk f 18,90 Bernard Eilers/Wim Zaal Destijds in Nederland f 19,50 Gerard Reve Ik had hem lief f 14,90 dirigent: HEINZ WALLBERG solist DANIEL WAYENBERG piano programma: Wagenaar - ouverture Cyrano de Bergerac Mendelssohn - Sym fonie no 4 „Italiaanse" Brahms - Pianoconcert no 2 entree f 8,(a.i.) c.j.p. geldig kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13 van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur k. se de of op ng en Te sft an jD- el- igt de Be. et- >rg lis bt. De ANOUK ziet liever dat de minister bij het bepalen van de subsidiebijdrage uitgaat van de bestaande orkestinstellin- gen en niet door een soort regio-gerichte Steun de verschraling op dif cultuurge bied in de hand werkt. merkte op, dat het uitgangspunt van het aantal „diensten” niet noodzakelijkerwijs een salariëring in uurloon hoeft te bete kenen. De orkestmusici zijn bang, dat ze op „stukloon” worden gezet. EN NATUURLIJK is deze week in Amsterdam „Kind van de zon” van René van Nie. Een film over psychia trische behandeling die alom goed is ontvangen. Josee Ruiter speelt de hoofdrol. In Kriterion en Leidseplein- theater. eens voor wat betreft de taakuitbreiding van de orkesten. Maar de minister moet daarvoor wel de voorwaarden, zoals de mocratisering en betere financiering, scheppen, zo meent de ANOUK. De dieven braken het hekwerk ron dom het hoofdaltaar open en namen ongeveer 40 vergulde beelden mee, van de 12 apostelen en van 28 engelen. De voltallige trompetsectie van de Noordhollandse bigband in de studio bijeen. Van links naar rechts Hdn de Jong, Paul Schuuring, Freek Klijn, Jan van Rijn en Teun Winkel. HILVERSUM (ANP). De nieuwe middengolf 445 meter voor Hilversum 3 wordt zaterdag om zes uur ’s morgens in gebruik genomen. Deze zender heeft een aanmerkelijk groter bereik dan op de 240 meter het geval is. De zender zal dag en nacht zonder onderbrekingen op de 445 meter zijn te beluisteren. Op de nieuwe middengolf zal worden uitgezonden met een vermogen van tien kilowatt. Rond 1 mei wordt het vermo gen verdubbeld. De nieuwe golflengte komt in de plaats van de 240 meter, die slechts beperkt kon worden gebruikt. Deze wijziging heeft ook tot gevolg, dat met ingang van 1 maart de midden golf 298 meter weer volledig ten dienste komt van programma van Hilversum 2, waarop nu van ’s avonds acht tot ’s morgens zeven uur het Hilversum-3- programma wordt uitgezonden. I Het Gooi, maar met het noordwestelijk deel van Zuid Holland. Hij uitte sterke twijfels over het samengaan van de vijf omroeporkesten (Het Gooi) en het Utrechts Stedelijk Orkest tot de muziek instelling Midden Nederland, zoals de minister die voorstaat. Het Statenlid Trouw achtte dat een oneigenlijke zaak, omdat de omroeporkesten uit de luister en kijkgelden worden gesubsidieerd en HAARLEM. Zeven jaar geleden maakte Negram opnamen van een op treden van Heintje Davids op haar 80ste verjaardag in een theatertje in Blari cum. De langspeelplaat komt binnenkort uit. Heintjes dierbaarste repertoire staat erop. De heer fchaafsma, directeur van de Culturele Raad Noord Holland, ziet een regionale muziekinstelling nodig voor de hele provincie, zonder Amsterdam en „LINDA’S VIEW on menstruation” is een erg spitse persiflage op wat men in de Amerikaanse voorlich tingsprogramma’s op de tv te zien en te horen kan krijgen en dat is kenne lijk nog een stuk dwazer dan wat in Nederland zo’n Open en Bloot-pro- gramma probeert te doen, al ga je bij HET ZAT ER dik in, dat de filmin dustrie zich eens goed op de recente gijzelingsdrama’s zou werpen. In Ca lypso kan men „Ransom” (Losgeld) zien, waarin een uiterst ingewikkeld verhaal wordt verteld over gijzeling en vliegtuigkaping. Een Engelse am bassadeur is gegijzeld door terroris ten. Men kan regisseur Caspar Wrede prijzen, dat hij voor die terroristen Engelsen heeft genomen en geen Pa lestij nen, zodat we tenminste zeker weten met een „ontspannende” film van doen te hebben. Sean Connery speelt een Zweedse kolonel van de veiligheidsdienst, die een plan verzint om zonder de gegijzelden te schaden de zaak tot een oplossing te brengen. tafels stoelen I TV- kasten bankstellen fl slaapkamers wandkasten 'li dekenkisten I Toonzaal: Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlakbij Leidseplein), tel. 020 - 233917. 'i| Ma t/m za 9-18 uur. H Uw kopje koffie staat klaar IN TEGENSTELLING met de twee andere films is in „The crystalline marriage” weinig humor te vinden. Het gaat om een grimmige confronta tie tussen twee werelden in Amerika: die van een traumatische Vietnam- veteraan die nog achter Nixon staat en met messen in zijn kousen loopt met die van een meisje dat eigenlijk op geen enkele frustratie meer recht heeft, omdat ze in staat geweest is de „American dream” goeddeels te ver zilveren. Het contact dat tussen deze twee mensen niet mogelijk is, ont laadt zich via een bad trip tot een agressieve uitbarsting die alleen valse hoop kan achterlaten. Een buitenge woon indringende film. '■'Al rechterzijde, hadden weinig goede woor den over voor Van Doorns nota. Gede puteerde Zuurbier (partijgenoot van Van Doorn) concludeerde dat men het hoog stens eens was met het uitgangspunt van de nota, namelijk dat grotere groepen publiek bereikt moeten worden met de muziek. De uitwerking daarvan stuit echter op praktische bezwaren. De statenleden discussieerden gisteren naar aanleiding van de nota Toekomstig muziekbestel in Noord Holland, in 1973 opgesteld door de Culturele Raad van de provincie. Het werd een praatvergade- ring, die niet tot beslissingen leidde. Uitgangpunt van de Culturele Raad, dat niet aangevochten werd, is dat de tot standkoming van een regionale muziek instelling niet ten koste mag gaan van de functie van het NPO, namelijk het geven van symfonieconcerten. Directeur Mulder van het orkest legde uit waarom het NPO weinig meer kan doen dan wat het nu al doet: het geven van concerten en begeleiden van koren, hij rekende uit dat de vorming van kleinere ensembles om op de ongeveer 900 scholen in Noord Holland te concer teren met de bijbehorende educatieve voor- en nazorg liefst 150 musici zal vergen. Hij. en verschillende statenleden met hem, wezen erop, dat lang niet alle orkestmusici geschikt zijn voor educatie ve taken. De nota van Van Doorn gaat ervan uit, dat orkestmusici 350 „diensten” (concerten, repetities etc.) per jaar ver richten. Onder andere de heer Mulder wees erop, dat dit aantal ook als gemid delde een fictie is. Een strijker verricht meer „diensten” dan een tuba-speler of een paukenist. Mevrouw Janssens (PPR) De plaat zal op de HJC voor het bedrag van 12,50 te koop worden aan geboden en is voor een rijksdaalder meer over de post verkrijgbaar voor wie dat bedrag stort op postgiro 1752976 ten name van de penningmeester van de stichting Cat Jazz Records in Haarlem. ,,Ik vind de muziek er „crimineel” op staan, die plaat is helemaal niet gek”. Dat is het oordeel van Ab Struik, fluitist en saxofonist en sinds 15 jaar leider van de Caledonians. Hij is duidelijk enthou siast over plaat en het orkest dat hij onder zijn hoede heeft. Elke zondagmor gen wordt er gerepeteerd in een school in Koog aan de Zaan en de leden moeten daarvoor uit geheel Noord-Hol- land komen. ..Dat vraagt natuurlijk wel de nodige opoffering. Vergeet u niet dat de Caledonians een amateurorkest is, al kunnen ze wedijveren met menig pro fessioneel orkest. Maar amateurs zeggen niet zo gauw dat ze hun partijtje mu ziek mee naar huis nemen om nog eens extra te gaan studeren. Je moet dus in die twee uurtjes repeteren alles trachten te bereiken wat je voor ogen staat. Het heeft dan ook verschrikkelijk veel moei te gekost om het peil te bereiken dat het orkest uiteindelijk op deze plaat laat horen”. UTRECHT (ANP). Donderdagmid dag beraadden de leden en het vak- groepsbestuur orkestmusici van de NVV- bond voor kunstenaars ANOUK zich in Utrecht over het antwoord van de ANOUK op het discussiestuk van de mi nister. Vandaag komt het subsidiënten- overleg (waarbij rijk, provincie en ge meenten zijn vertegenwoordigd) bijeen. De ANOUK zal daar de eis stellen om als volwaardige partner te worden be schouwd. Mocht daarop naar de zin van de bond niet voldoende worden inge gaan. dan trekt de bond zich terug uit het overleg. HAARLEM Ya gotta try heet de elpee waarmee de Noordholland se bigband The Caledonians zijn voortreffelijke debuut in de grammofoonplatenwereld maakt. Het werd langzamerhand ook tijd dat de uitstekende jazz die dit ama teur-jazzorkest al zo’n 33 jaar lang maakt, aan het vinyl werd toever trouwd. Tussen het orkest en de stichting Cat Jazz liep al vrij lang een afspraak die nu geresulteerd heeft in een plaat met negen num mers op het non-commerciële Cat Jazz label. Vanavond zal Ya gotta try officieel ten doop worden ge houden tijdens een concert dat de Caledonians zullen geven in de Zanderzaal, Groot Heiligland 47 voor leden van de Haarlemse Jazz Club en (22 uur). De 19 man tellende formatie heeft een harde kern van een drietal leden die reeds meer dan 15 jaar lid zijn: gitarist Jan Jansen. Gerard van Gelder op saxen en klarinet en trompettist Han de Jong die van de Caledonians deel uitmaakt sinds de oprichting dn de oorlogsjaren. Ab Struik: „Daarnaast heb je een zekere doorstroming. Daar zitten ook jongens bij die van het conservatorium komen en bij ons routine en leeservaring op doen voordat ze naar andere orkesten gaan. In doorsnee .zijn het allemaal mensen die verschrikkelijk veel van muziek houden”. De plaat bevat achtereenvolgens drie nummers van Sammy Nestico, composi ties van Thad Jones, Ellington en Quin cy Jones. Het orkest vindt zijn kracht echter in het Count Basie-repertoire en stukken van Mel Lewis en Thad Jones. „Basie swingt lekker en is ook niet HAARLEM. Van een fusie tussen het Noordhollands Philharmonisch Or kest (NPO) met het Gewestelijk Orkest Zuid Holland lijkt niets meer te komen. De positie van het Gewestelijk Orkest is zeer wankel, nu Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben laten weten het orkest met ingang van 1 januari 1976 niet meer te subsidiëren als het Rijk niet over de brug komt. Bij beide orkes ten bestaat bezwaar tegen fusie. Het NPO vindt het Gewestelijk Orkest van onvoldoende kwaliteit. Wel wordt reke ning gehouden met een uitbreiding van het NPO met 30 d 35 musici, maar dat hangt in sterke mate af van de ontwik keling van het orkestenbestel in ons land. ROTTERDAM. Brown Ale with Gertie is de meest in het ooglopende bijdrage in een programma op het Rotterdams Filmfestival dat verder bestaat uit de twee Amerikaanse kor te films: „Linda’s view on menstrua tion” en „The crystalline marriage”. „Brouwn Ale with Gertie” is een cynische variant op de twintig jaar geleden in Engeland nogal populaire roman „Cider with Rosie”, een teder verhaal over seksuele initiatie te midden van een rustiek Engels land- schap. Alan Brown gelooft dat voor zo’n milde mythe nu, twintig jaar later, in het huidige Engelse klimaat geen plaats meer is. Gertie met haar sterke drank (bruin bier in plaats van cider) huist niet op het platteland zoals Rosie, maar op het autokerkhof en haar inwijding van de jongeling is een gevoelsarme, platvloerse aangele genheid in plaats van een idylle. Bovendien is de jongen een vreselijke engerd die met zijn schoolvriendjes streken uithaalt die een niet onopzet telijke afspiegeling lijken van het gedrag van het clubje in Kubrick’s Clockwork Orange. In de setting heeft het rustieke platteland plaats gemaakt voor een troosteloze arbeidersbuurt in Enge- lands industriële Noorden: in een ge degenereerde stadswereld die ver beeld wordt met anarchistische hu mor en grove grand guignol-effecten die soms erg amusant zijn, maar vanuit de .tendens van de film beter gemotiveerd hadden mogen worden. doelstellingen nastreeft, zoals hij zegt in de discussienota. Voornaamste punt van kritiek op de inhoud van het stuk van de minister is het dienstensysteem. Op dit moment is er geeneen musicus, die een diensten aantal van 350 (het getal dat de minis ter noemt en waar hij de subsidie van afhankelijk stelt) haalt, aldus de ANOUK. Ze is fel tegen zo’n beschik- baarheidsdienstensysteem”, omdat daar door het principe van stukloon wordt geaccepteerd. Volgens de ANOUK wordt dat principe zelfs in het bedrijfsleven ai niet meer toegepast en in ieder geval bestreden. De ANOUK is het met de minister moeilijk te spelen. Maar 'we doen af en toe ook wel een moderner stuk zoals je op de plaat kan horen. Dat slaat toch wel aan. Voor mij is het overigens geen punt, want iedere muziek waar wat uitkomt is voor mij goed. Het is zuiver plezier om muziek te maken”. Ab Struik, die binnenkort zijp 63e verjaardag hoopt te vieren, was al in de crisisjaren beroepsmusicus. Hij speelde bij tal van gerenommeerde orkesten zo als dat van de in dié tijd zeer populaire Jascha Trabsky. De werkeloosheid van die dagen ging echter ook aan hem niet voorbij en Struik werd van musicus vertegenwoordiger. Maar ook na de oor log bleef de muziek hem trekken en toen het orkest een nieuwe leider zocht als opvolger van pianist Hans van der Veen, die niet over genoeg capaciteiten beschikte om het orkest in kwaliteit te verbeteren, was Struik gaarne bereid diens plaats in te nemen. Een van de leden in de Caledonians bezorgde hem een nieuwe baan die hij tot voor twee jaar kon behouden toen een zogenaamde spierknoop in zijn lin kerhand hem het werken definitief be lette. Sindsdien is de Caledonians Struik’s grote liefde geworden al wil hij graag ook wel eens als leider van het Utrechts Jazz Orkest op festivals optre den. „Ik studeer veel om mijn vingers soepel te houden en ik kan nu weer vrij goed spelen”, aldus Ab Struik. Radioluisteraars worden er op geat tendeerd dat Michiel de Ruyter aan staande dinsdag in zijn programma Jazz en Blues dat hij samen met Aad Bos op Hilversum 3 presenteert, aandacht zal besteden aan Ya gotta try. secretaris J. Koelemij van de ANOUK, dat de minister „in het geniep” heeft gewerkt. „In het bedrijfsleven wordt in voorkomende gevallen eerst de onderne mingsraad gewaarschuwd. Wij zijn in het geheel niet ingelicht”. De heer Koelemij vroeg zich af of de minister inderdaad wel zulke eerbare basispakket per regio wekt bij de vak- het USO door rechtstreekse overheids subsidies. Het Statenlid Maas (CPN) had kritiek op het feit, dat de nota van Van Doorn niets vermeldt over stimuleren van ex perimenten. Hij had in de nota van Van Doorn gemeend te lezen, dat de minister uit is op bezuiniging, maar de directeur van het NPO zag wel de mogelijkheid tot hogere rijkssubsidie. MAASTRICHT (ANP). Het vor mingstoneel GL-Twee van het in Bel gisch en Nederlands Limburg opererende Groot-Limburgs Toneel blijft bestaan. De ontslagaanvrage bij het arbeidsbu reau voor de leden van het vormingsto neel, die ruim een maand geleden werd ingediend, zal worden ingetrokken. De algemene vergadering van het Groot-Limburgs Toneel heeft dit besluit genomen nadat de subsidiënten woens dag nog eens hebben bevestigd tekorten op de begroting van het gezelschap nu en in de eerstkomende jaren te zullen dekken. Eerder werd op het ministerie van CRM in Den Haag een akkoord bereikt tussen de subsidiënten over de drie ta ken die het Groot-Limburgs Toneel op zich zou moeten nemen. Deze betreffen een beperkt repertoire-toneel, een edu catieve taak en een algemene vormings- taak. Het Groot-Limburgs Toneel wordt gesubsidieerd door het ministerie van CRM, de provincie Nederlands-Limburg en het ministerie van Nederlandse Cul tuur in Bi-ussel. De vierde subsidiënt, het provinciaal bestuur van Belgisch Lim burg, heeft zich teruggetrokken op grond van bezwaren tegen het vormings toneel GL-Twee dat te eenzijdig poli tiek gericht zou zijn. PETER SELLERS kan zoals men weet vele buitenissige typen met nog buitenissiger accenten spelen. Dat ta lent, dat hij in de jaren vijftig en zestig op het Londense showtoneel ontwikkeld heeft, is maar één keer goed gebruikt in de film. In „Dr. Strange-love”, de satire van Stanley Kubrick, speelde hij een Brits offi cier, een president van de USA en een vroegere nazi-raketdeskundige. Andere filmmakers hebben danig van Sellers’ talenten gebruik gemaakt, meestal in vrolijke films, maar nooit zo goed als Kubrick. Sellers mag weer eens behoorlijk uitpakken in de film „Zachte bedden, harde gevechten”, geregisseerd door Roy Boulting. Hij speelt zes grote rollen, een klokkenluider niet meege rekend. De film vertelt van een bor deel in Parijs, met hele dure interna tionale klanten, dat in de Tweede Wereldoorlog een haard van verzet wordt tegen de bezetters. Een flauw verhaaltje, dat niets met de werke lijkheid te maken heeft. Maar goed: Peter Sellers als Hitler, de Gaulle, Japanse prins en nog wat personages, dat is toch niet mis. In City. Minister Van Doorn van CRM heeft aan de andere subsidiegevers van de Nederlandse orkesten een discussienota over het toekomstige orkestenbestel toe gestuurd. Deze nota is slecht gevallen bij de musici, die er (nog) niet over mee mogen praten. Ook het NPO is niet te spreken over de suggesties van Van Doorn. Directeur Mulder van het NPO ziet veel meer in een „verticale” samen werking van het orkest met bestaande instellingen als Jeugd en Muziek en de muziekscholen, dan in het opgaan in een regionale muziekinstelling zoals Van Doorn die voorstaat. Een en ander bleek gisteren tijdens een vergadering van de commissies voor Culturele Zaken en voor Onderwijs-, Jeugd- en Sportzaken van de provinciale staten van Noord Holland. De meeste statenleden, zowel ter linker als ter de potsierlijke animatiefragmenten De jongen uit „Brown ale with Ger tie”. O Nederland wat ben |e O nog mooi f 55,- Q Elseviers W Stenengids 119,90 ■4 f Elseviers IVJ Geneesmiddelenglds f 22.50 calgenre van de jaren dertig in her innering moet roepen. „Mame” is de laatste jaren een zeer succesvolle musical geweest op Broadway en in Londen. Alle oude vedetten van het Amerikaanse showwezen hebben de titelrol vertolkt. Lucille Ball mocht de film doen. Warner Brothers heb ben er flink wat geld tegen aan gegooid, zodat de liefhebber van het genre ogen te kort komt. En Lucille, die al boven de zestig is, danst en zingt en speelt er nog behoorlijk op los, zij het dat de camera de rimpels in haar gezicht genadiglijk verzacht. In Du Midi. De voorgestelde subsidiëring van een groep orkestmusici grote twijfels De kunstenaars zijn bang dat als de minis ter een soort basisminimum gaat geven aan een bepaalde regio, de be'rokken lagere overheden als gemeente en pro vincie, zich niet meer geroepen voelen financiële steun te verlenen aan de or kesten. Immers zij worden gefinancierd door het rijk, zal dan de redenering zijn, zo vreest de ANOUK. Heinrich Böll De verloren eer van Katharina Blum f 16,90

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13