Een waardevol bezit! J te zien komt Haarlem in KrelpfeD toer 00 I I 1 w Falke al vroeg voor u op nieuwe winterse „Nu pas II interstyle Destijds Nederland meer dan300 unieke opnamen tan Nederland in het begin van deze eeuw. J WORLD PRESS PHOTO 1975 d d w z z 3 11 maart v OPNAMEN MET RASTERELEKTRONENMICROSCOOP w' Fotogroep Nivon 6 8 5 7 Decoretfe Engelenberg brengt kleur in uw leven 3 10 17< 24 2! 31 voor verwend wonen A 16 <J^9|2Q| 2Ï]22^) 2^26*27282^30 90 jaar verf 889.- 546.- Jk -M W Bernard E Eilers v 7 11X78 1950 19 VARIA V R IJ D A G 2 8 1975 FEBRUARI 7 I •s 1885 h Bi I IA RED POINT behang is binnen - 1975 Een uitgave van Elsevier Bij elke boekhandel ■■Kfl DE ENE WINTER is nog nau welijks voorbij of een nieuwe dient zich modieus alweer aan. Het Duitse huis Falke houdt er nu eenmaal van om den volke vroegtijdig van zijn plannen kond te doen en uiteraard zult u begrijpen dat het dan gaat om de collectie van 1975-1976. De al jarenlang hoog gehouden combi- neer-traditie van de fraai gebrei de kleding werd bepaald niet over boord gegooid. Uiteraard worden de effen kledingstukken in ere gehouden, maar in de com binaties rok met jumper moet een van beiden wel iets gedessi neerd hebben. II lutterman b.v. met tekst van VVim Zaal. slechts f 19.50 J na 31 maart f27.50 tti. 1 UT (ADVERTENTIE) is en In .4. Onder redactie van J.P. Bos (ADVERTENTIE) ■vtf Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations jumper, ïus onder redactie van Bé ter Maat Wasbaar behang in geweldige moderne en klassieke dessins en alle onder de 20,- p. rol. De opening van deze tentoonstel ling, door burgemeester Samkalden, valt samen met die van World Press Photo. entree is gratis. Tijdens de expositie zal een aantal optische microscopen, voorzien van Polaroidcamera’s ter de monstratie aanwezig zijn. groenblauw, roodbruin, helgroen en violet op Falke’s kleurenpalet voor komen. Al met al kan hei een helder gekleurde winter 1975-1976 worden. Hopelijk verloopt het teSen die tijd met onze economie net zo helder. DECORETTE ENGELENBERG Doelstraat 29 Telef. 312206 HAARLEM Onze nieuwe collectie inter-styte DROMERIG STAAN deze elektroni sche „mannetjes” in de maneschijn. Dit is echter maar schijn, want een beetje licht en ze zijn klaarwakker. Dat is ook de bedoeling, aangezien ze onderdeel zijn van belichtingsauto- maten. in camera’s. Ze worden al actief bij een helderheid, die overeen komt met tweemaal die van volle maan. Het licht wordt door een fotodi- ode elektronisch gemeten en elek trisch versterkt door déze achtbenige voorwerpen, die ter verduidelijking op een sinaasappelschil zijn geprikt. Bij het fotograferen besturen deze door Siemens ontwikkelde componen ten automatisch de instelling van lens of belichtingstijd. De daarvoor nood zakelijke schakelingen zijn, onderge bracht in het slechts 4x5 mm grote omhulsel. Op 17 april gaat de laatstgenoemde tentoonstelling van 300 foto’s ook open in De Doelen in Rotterdam. Een kleinere selectie zal een toemee ma ken dOor West-Duitsland, België, De nemarken, Frankrijk, Hongarije, In dia, Japan, de Verenigde Staten, Zwe den en Zwitserland. DE NIVON-FOTOGROEP houdt in maart twee avonden in het centrum aan de Gedempte Oude Gracht 24 in Haarlem. Op 7 maart is het onder werp „Foto’s maken met kunstlicht”, op 21 maart Iets anders???”. Komt u dit eens op uw gemak bekijken. Tevens adviseren wij u graag met uw verf- en of behangproblemen. driezitsbank tweezitsbank Voor de bekleding van de losse kussens, kiest u uit een serie mooie sterke stoffen. Over op het goede grenen en naar het eenvoudige kenmerk van het ware wonen. REST MIJ TE VERMELDEN, dat naast de standaardkleuren donker groen, sahara-beige, vuurrood, zwart, marine en camel, de zogenoemde trendtinten petrol ,erebruin, helder De competitie om deze prijs betreft opnamen die in 1974 zijn gemaakt. Volgens een voorlopige ruwe telling hebben ruim 550 fotografen uit 41 landen ongeveer 3000 foto’s ingezon den, waarvan 300 in kleur. De jury, onder voorzitterschap van de heer H. G. Kersting, adviseur van de Stich ting WPPH, zal zich van 2 tot en met 5 maart met de beoordeling bezig houden. Het aantal categorieën is uit gebreid tot tien. Daarnaast heeft de internationale persfotografie kunnen deelnemen aan Woman in View, een aparte aan de vrouw gewijde ten toonstelling ter gelegenheid van het feit dat 1975 door de Verenigde Na ties tot Women’s Year is uitgeroepen. Tenslotte hebben de Nederlandse fo tojournalisten kunnen bijdragen tot de viering van het 700-jarig bestaan van de hoofdstad door foto’s in te zendten voor een speciale expositie onder de titel „Amsterdam Beeld van een stad”. ,^e/7 ROKKEN ZAG IK VOOR U bij Falke in de meest leuke uitvoeringen, waarvan de in de taille aangerimpelde versie door mij tot een topper wordt getipt. Daar staat tegenover dat de overige, meest swingende modellen ze ker niét te smaden zijn. Fraaie brei- Op woensdag 16 april zal minister president Den Uyl in het Vincent van Gohmuseum in Amsterdam de ten toonstelling World Press Photo 1975 openen. Hij reikt daa ook de Grand Prix bestaande uit 5.000, het Di ploma of Excellency en het Gouden Oog uit aan de maker van de Persfoto van het jaar. is gehouden, heeft daar toen een uitzonderlijk groot aantal bezoekers getrokken. Op initiatief van de Land bouwhogeschool in Wageningen is de expositie vorig jaar naar ons land gekomen onder de titel „Nu pas te zien” tentoongesteld in het Gemeen temuseum van Arnhem. Daarna was zij te zien in de Technische Hoge scholen van Twente en Eindhoven. Alvorens naar de Universiteit van Gent te gaan, komt de collectie nu naar de HTS in Haarlem, waar zij in de hal van de school aan de Veldzigt- laan gedurende de eerste drie weken van maart te bezichtigen is. percent wol en 40 percent dralon, staat er borg voor dat je het zelf zo goed kunt wassen, hetgeen overigens ook van toepassing is op de kleding stukken die geheel van syntheten zijn vervaardigd. Nog een niet te ver- FALKE HEEFT VRIJWEL aan al les gedacht. Zo zag ik gezellige mut sen en heel lange shawls Bij veel blouses is nu zelfs een bijpassende shawl te vinden van het zelfde mate riaal. Ook dit keer waren er bijzonder mooie capes te bewonderen. Het aan trekkelijke van de Falke kleding vind ik bovendien dat het zo gemakkelijk in onderhoud is. De kwaliteit, 60 4 geopend van 10-17 en 19-22 uur; za. en zo. 10-17 uur, toegang f 5,-(per keer) kinderen tot 14 jaar f2,50 Amsterdam rai Leuke wijde jurk uit de herfst- en wintercollectie van Falke voor het seizoen 1975-1976. Het bijzondere van de reeks, deels sterk vergrote foto’s van mineralen, plantedelen en fragmenten van men selijke en dierlijke oorsprong, is dat zij is gemaakt met een nieuw type rasterelektronenmicroscoop (REM), waarbij met elektronen, in plaats van met licht, iets wordt afgebeeld. Op die manier krijgt men foto’s van zaken die te klein zijn om met de scherpste optische microscoop waar te nemen en die toch verrassende, vaak buitengewoon gecompliceerde vormen blijken te bezitten. Met de REM kan tot 200.000 keer worden vergroot, terwijl de beelden van uit zonderlijke scherpte en contrast zijn. Het principe van de REM werd in 1935 door de natuurkundigen Max Knoll en Ernst Riska in Berlijn be schreven. Manfred van Ardenne bouwde in 1938 een verbeterde versie. Pas sinds ongeveer tien jaar levert de REM wetenschappelijk acceptabele beelden en wordt hij bij diverse labo ratoria gebruikt voor onderzoek op velerlei gebied. Van foto’s die door de Landbouwhogeschool in Wageningen met de rasterelektronenmicroscoop zijn gemaakt, zijn er enkele in de tentoonstelling die nu naar Haarlem komt, opgenomen. Ing. S. Henstra, één der initiatief nemers uit Wageningen, zal op de tentoonstelling de materie met een lezing met dia’s toelichten. Voor deze lichting is een serie speciaal vervaar- dige stereometrische dia’s beschik baar. De inleiding kan op aanvraag ook voor groepen van maximaal 75 personen worden gehouden. De kos ten variëren van 100 tot 200 per lezing en men moet ten minste 14 dagen tevoren aanvragen. De tentoonstelling in de HTS zal van 1 tot 21 maart op werkdagen geopend zijn van 9 tot 16 uur en tevens op de zaterdagen 8 en 15 maart gedurende dezelfde uren. De De belangrijkste knelpunten op de Ne derlandse wegen zijn de komende week: Ommen-Nijverdal. Op de provinciale weg moet verkeer in de richting Nij- verdal met omleiding .ekening hou den. Deventer-Zwolle. Tussen Whijhe en Wijnbergen kans op vertragingen. Vrachtverkeer wordt aangeraden an dere route te nemen. Arnhem-Zutphen. Tijdens spitsuren ver traging. seis komt men hierbij tegen, zoals een tweedachtig breisel met venster ruit in beeldige kleuren. De jumpers zijn veelal voorzien van een kleine shawl- of matrozenkraag. De model len die daarentegen van enigerlei kraag verstoken bleven, kregen meest al een V-hals. Bij de dessins zien we overwegend rustige jacquards. IN HET GELUKKIG NOG veraf liggende nieuwe winterse leven laat Falke u rondlopen in ruime jurken met daaronder bijpassende jumpers of blouses, die het overigens uitste kend doen. Eveens veel ruimte in de alleraardigste korte jasjes met fanta sierijke mouwinzet. De pantalons hebben in de collectie een kleinere vertegenwoordiging dan voorheen. Met hun 35 percent staan ze nu tegenover 65 percent rokken, maar weg te denken is het broekwerk waarschijnlijk nooit meer. DE TENTOONSTELLING die in 1973-’74 onder de titel „Natura x 10.000” door het Musée Nationale d’Histoire Naturelle, met medewer king van het Centre National de Ia Recherche Scientifique, in Frankrijk Combineren met rokken, shawls en mutsen. waarlozen pluspunt in deze collectie is, dat u bij alles panty’s, kniekousen of sokken in de juiste kleurafstem- mingen kunt krjgen. Afsluitdijk. Vertragingen tijdens spitsu ren bij Den Oever. Purmerend-AIkmaar. Ter hoogte van Zuiderweg moet verkeer uit beide richtingen rekening houden met file vorming en vertragingen. Amsterdam-Den Haag. Tussen Burger- veen en Schiphol wegverlegging. In- haalverbod voor vrachtauto’s maximumsnelheid 70 kilometer. Den Haag-Naaldwijk-Rotterdam. Naaldwijk en De Lier vertragingen. Den Haag-Utrecht. Werkzaamheden ter hoogte verkeersplein Leidschendam. Omleidingen twee maal per week op werkdagen. Ridderkerk-Gorinchem. Op werkdagen tussen negen uur ’s ochtends en half vier ’s middags moet verkeer over de Noord in Alblasserdam met vertraging rekening houden. Den Bosch-Utrecht. Ter hoogte van Em- pel rijbaanverlegging. Inhaalverbod voor vrachtauto’s en maximumsnel heid 70 kilometer. Gorinchem-Breda. Rijbaanverlegging ter hoogte van Werkendam. Inhaalverbod vrachtauto’s. Bergen op Zoom-Middelburg. Rijbaan verlegging tussen Bergen op Zoom en Rilland Bath. Inhaalverbod voor vrachtauto’s en snelheidsbeperking. Vught-Tiiburg. Tussen Udenhout en Berkel Enschot tijdens werkdagen vertragingen. salontafel.f 396,- hoektafelf 302,- Bijvoorbeeld deze jonge, spran kelende twee- driezits-kombina- tie. Rustiek, solide en eerlijk grenen is de basis. Voor een stapje terug naar de natuur. Kom eenvoudigweg ’es kijken! ged. oude gracht 81 haarlem telefoon 023 321801 Een fotoalbum van XJF ■f ■ffilitHi::.: M Sffl i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19