Zeilopleiding in ons land De prijs van uw boot Ook aan boord heeft de vrouw inspraak VAN DER NOORD WATERSPORT Donzen Vele tent- fournituren VAN DER NOORD WATERSPORT Camping-GAZ artikelen slaapzakken Luchtbedden VAN DER NOORD WATERSPORT: i 4t/m9maart his 25 Maar ook de door de stands ingenomen opper- Bezit zeil-motorboot Het aantal exposanten op de Hiswa zeil en His- wa motor RAI, respectievelijk van 4 tot en met 9 en 18 tot en met 23 maart, is talrijker dan vorige jaren, namelijk zeil 323, motor 237. Vorig jaar waren het er samen 358. vlakte is 50% groter en het assortiment is veelzij- diger en uitgebreider. F 4 nautic ring nautic ring nautic ring ‘ofe Deze 20e Hiswa-tentoonstelling is gesplitst om tegemoet te komen aan vele wensen van exposan ten en publiek. VRIJDAG 28 FEBRUARI 19 7 5 RAI 24 AMSTERDAM Taï casco adverteren in de Haarlems Dagblad Kombinatie al deze watersporters bereikt! kano zeilboot speed-boat zeegaand-jacht motorkruiser PLEZIERVAARTUIGEN FINANCIERING FA. P. PEUTE C. C. RASPOORT Voor eerste maal aparte HISWA ZEIL EN MOTOR ze? Inl. is 't Garijp, Goingarijp 36. Balgerij 49, MMMM ver- 36 96 Veelal is een boot een gezinsbezit. HAARLEM TELEFOON 32 11 04 Lid Nauticring (HISWA stand 218) Reeds 40 jaar voor u in „touw” De Hiswa wordt dit jaar voor het eerst gesplitst in twee exposities: Warmoesstraat 21 - Haarlem Telefoon 32 11 94 Van dinsdag 4 t.m- zondag 9 maart de Hiswa zeil- en kampeershow, van dinsdag 18 tot en met zondag 23 maart de Hiswa Motorshow. Op de foto’s: Doven de Happy Sailing (Hulshoff, Watersport, Aalsmeer) en de Rogger F.D. (Eista Werf, Nederhe- mert-Zuid). Onder: de Santpiper 656 (Jacht- en scheepswerf Gebr. Serry, Oud Loosdrecht). rblijven loogsei- invraag, g Zorg- ïd (Dr), ,v. heelt v-ketels, 30 liter, sluitin- 220 Volt dankers, itprofiel ^straat 1 lengte i meter, lokplaat, zan 8 tot straat 3, 2. Inruil Volgens N.O.P. 1972 (Nationaal Onderzoek Pers Media) bezaten 5% van de abonnees op Haarlems Dagblad - IJmuider/ Beverwijkse Courant een zeil- of motorboot. Voor de handel in boten, toebehoren, zeilkleding enz. betekent dat dit Op het tegenwoordige abonnementenbestand zijn dat 3600 boten. 180 268 357 529 705 881 1057 1408 1760 125 186 248 365 486 607 728 971 1213 «.-«ssssw.* 460 552 736 920 408 489 652 815 120 mnd. m vuil water inhoud f 107,80. grotere Heems. aalweg, WWVVM speciale jg oude at 86-88, i West- mtieke 1.70x70. I. WWW ginners m met maar Heems 11 mooi er nog geheel ingsbo- kool, ■.uigers, >m. De f 109.50, 233,05 i moois geheel boven ƒ216, g) niet, mtrum, ;en zee te huwe' Wilt A. Oostelij) 5.000,— 7.500,— 10.000,— 15.000,— f 20.000,— 25.000,— f 30.000,— 40.000,— f 50.000,— 3 F"--- De 1975- pk. bin- aeces- Komt Is voor- stelling iweg 55. rnn 10.00 uur van Petites an zee, cht be- t.m. 28 zrij v.a. w. Alles 1508-280. ngeving 1-7 t.m. staande 5 a 6 mwezig. el. 080- Touwhandel - Watersport Spaarne 42-44, Haarlem. Telefoon 023-32 02 98. Voor al uw vaarbenodigdheden. Specialisten in het tuigen van jachten. Eigen Terminalmachine. l.K. 65+ feg ken- vr. 5t verdere igen. Br. Adviesburo voor de watersport SPAARNE 60 partn. te vr. ui geweestl vlot lij houd! Itrekken, confer- op cont isblijheil arlem ol 8697. mur tl naandes aug. avil.ioei ter. Tel iw begin inism. B m, liefst evt. md (L 387. Sta-hoogte is verder voor de vrouw bijna een vereiste, wil ze geen rugklach ten krijgen. Voorts is het van veel belang dat de kombuis zo gunstig mogelijk is gesitu- eqrd. De beste positie ligt in het achter ste gedeelte van het schip, tussen de ka juit en de accommodatie op het achter schip. Het is, vooral bij boten die lange tochten moeten maken, wenselijk dat de kombuis een flinke bergruimte voor de levensmiddelen heeft. Deze kan het best onder de vloer zijn ingericht, omdat het daar ook relatief koel is. Nog een tip. Gestrekt kunnen slapen is essentieel, wil varen ontspanning zijn en geen inspanning. Probeer de kooien uit, alvorens tot de aanschaf van een boot te besluiten. Ga erin liggen. Veel schepen blijken dan niet over dit com fort door sommigen wel het allerbe- langrijkse aan boord genoemd te be schikken. En let erop dat de onderkant van de gordijnen aansluit tegen de wand van de kooi; anders kan het binnen schijnende licht van een straatlantaren in een haven de nachtrust verstoren. Vlberen met afgeronde hoeken en aflo pend, zodat alle stof en vuil zich op, één plaats verzamelen, veraangenamen het huishouden aan boord aanzienlijk. Kies vuilafstotend bekledingsmateriaal voor het meubilair en zie erop toe dat er onder de kussens ventilatiemogelijkheid is (ga ten), want anders gaan ze rotten vanwe ge de condens die niet weg kan. Ouders, die zeilen, kunnen zelf hun kinderen gemakkelijk zeilles geven. Er zijn echter tal van andere mogelijkhe den voor een goede zeilopleiding voor kinderen, maar ook voor ouderen. De belangrijkste zijn lessen gegeven door watersportverenigingen, op zeilscholen, op scholen met een speciale opleiding voor wedstrijdzeilers. De verschillende verenigingen begin nen meestal de eerste beginselen te le ren aan kinderen vanaf 8 jaar. Voor de leeftijdsgroep 8-12 jaar zijn er lessen, waarbij het voornamelijk gaat om het leren schipperen, het leren roeien, zeilen en het aanbrengen van behendigheid met en in de boot. Daarna volgt de reniging (pension Folder r. oord 1”, po|t 05212- Geopend van 10-17 en 19-22 uur; zaterdags en zondags van 10-17 uur. Toegangsprijs 'f 5. Assurantie- en Financieringsbedrjjf Kantoor Wilhelminastraat 63, postbus 146, Haarlem, tel. 314755*, na 18.00 uur 025026530. rv-WWH ije nog lessen prijzen en ji- 10 jaar Lessen k aan Tel. aangeboden typen zeiljachten en boten; qua ontwerp en constructie zijn eigen lijk alle min of meer ook geschikt voor ruimere wateren dan onze plassen. Bij de motorboten ligt dit anders. Een andere ontwikkeling is het meer en meer rekening gaan houden met het behouden en de verbetering van het wa- tersportmilieu. Wanneer men ervan overtuigd is, dat het overboord zetten van afval - van welk soort dan ook en al of niet na eerst chemisch vloeibaar en ontsmet te zijn - een kwade zaak is dan dient men aan boord een mogelijkheid te scheppen voor opslag van afval tot het moment waarop men het op daar voor aan de wal ingerichte plaatsen kan afgeven. Er zijn reeds enkele schepen die uitgerust zijn met speciale voorzie ningen voor de opslag van afval op de markt. De toenemende taak naar ruimer wa ter heeft ook invloed op de rompvor- men. In de eerste plaats in het toenemen van de populariteit van het spitsgat- achterschip. De oude mythe, dat het spitsgat het summum aan zeewaardig heid betekent doet weer opgeld. Niet geheel terecht; verschillende vormen van achterschip kunnen gelijke of zelfs grotere zeewaardigheid bieden. Het is eerder een kwestie van voldoende reser- ve-uitwatering achter, om het schip bo ven de zeeën uit te kunnen tillen, dan van een typische vorm. Een zeer brede platte spiegel is uit dit oogpunt echter minder gewenst. Voor wat betreft de toegepaste mate rialen kan men vaststellen, dat deze thans- met uitzondering van de kleinste en kleinere boten - zo goed als geheel geconcentreerd zijn op gewapend polyes ter en staal. Elk van deze materialen heeft zijn sterke en zwakke zijden en elke watersporter heeft zijn voorkeur. Staal is immers sterk en het corrosie probleem speelt bij de tegenwoordige preparatie van staal nauwelijke meer l een rol. Gewapend polyester biedt in vele gevallen meer eenvoud bij het on derhoud, hetgeen - nu steeds meer wa tersporters er toe overgaan het onder houd zo veel mogelijk zelf te verrichten - van belang kan zijn. Nog altijd geldt, dat men voor gelijke prijs een iets groter schip in staal verkrijgt dan in polyester- Van een duidelijke groei van het aan bod aan bouwpakketten voor zelfbou wers kan men niet spreken. Wel worden zelfbouwers steeds meer door jachtwer ven begeleid. Indien men een casco bij zo een werf koopt en dit zelf gaat voltooien levert de werf er handleidin gen bij. Zij staat de zelfbouwer ook met deskundige raad bij en soms ook metter daad. Het is reeds vaker gezegd: goedkoop is vaak duurkoop. Een adspirant-koper dient zich bij aanmerkelijke prijsver schillen tussen twee op eerste gezicht gelijkwaardige boten terdege op de hoogte te stellen van de reputatie van de leverancier en van zijn produkten. Oppassen blijft geboden. isycholo. vrij on slschaps- salarii Voor aspirant-kopers is de prijs bij een aankoopbeslissing van het grootste belang. Niet uitsluitend de prijs, maar ook de constructie, verwerkte materia len, afwerking en uitrusting zijn echter belangrijke criteria. Goedkoop kan duurkoop zijn! Voor het afwegen van deze factoren biedt de 20e HISWA-tentoonstelling de bezoeker in elk type en grootte van vaartuig een ruimer aanbod dan ooit. De prijsaanduiding van de tentoonge stelde boten is steeds inclusief BTW, dan wel gespecificeerd in exclusief BTW met de vermelding van het BTW-bedrag. De aanduiding heeft ook steeds betrekking op het vaartuig, zoals geëxposeerd of op de standaarduitvoering. In het laatste geval is steeds door middel van het op het produkt betrekking hebbend docu mentatiemateriaal een complete specifi catie beschikbaar van hetgeen de stan daarduitvoering omvat. Vele jaren is de stijging van de prij zen van pleziervaartuigen in belangrijke mate afhankelijk geweest van de loon- kostenontwikkeling. De explosieve stij ging van de materiaalprijzen in ’t afge lopen jaar, heeft het prijsniveau van de op deze HISWA geëxposeerde plezier vaartuigen eveneens beïnvloed. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek stelt het prijsindexcijfer voor grond en hulpstoffen op 304 punten per oktober 1974 (1948 100, 1971 200, 1972=203, 1973=231). De in de jacht bouw veelvuldig toegepaste materia len, zoals hout, staal en polyester gaan boven de stijging van deze index uit. Zo stegen polyesterharsen van 100 punten per 1 januari 1973 naar 129 in januari 1974 tot 204 in oktober 1974. Het behoeft geen betoog, dat deze ontwikkeling in de materiaalprijzen ge paard aan de loonkostenstijging ook zijn weerslag heeft op het prijsniveau van pleziervaartuigen. Deze weerslag is ech ter minder ernstig dan men zou kunnen verwachten. De prijsstijging van de in Nederland geproduceerde vaartuigen be draagt gemiddeld ongeveer 14 percent in vergelijking met de HISWA 74. Deze relatief lage stijging vind haar oorzaak in de zeer scherpe internationale con currentie. Verwacht kan worden dat, zodra deze druk enigszins zou afnemen, op basis van de nu geldende materiaal- en loonkosten, ’n verdere stijging van de prijzen van pleziervaartuigen het gevolg zal zijn. Fabrikanten van pleziervaartuigen die typen boten in uiteenlopende grootten produceren, hebben veelal het kleinste type schip uit hun rang met veel min der dan het gemiddelde in prijs ver hoogd. De kleine boot is hierdoor welis waar in absolute zin duurder, doch gemeten aan de gemiddelde all-round prijsstijgingen relatief goedkoper ge worden. De middelgrote boot houdt in prijs gelijke tred met de algemene prijs stijging. De grote boot is van gering belang. Schepen met een prijs boven de 150.000-/ 200.000 worden slechts spora disch door Nederlanders gekocht. lend i aar vod vacantii in Haar „Varen moet ontspanning zijn, geen inspanning”, riep de sluiswachter verma nend naar beneden toen een scheepje nogal onhandig naar binnen kwam ma noeuvreren de echtgenoot tierend aan het roer, zijn vrouw paars van ellende op de voorplecht. 'Hij sprak een waar woord. Daarom speciaal voor haar enkele praktische tips. Ook scheepsbouwers blijven mannen en beseffen bijv, niet hoe lastig het is om een aanrecht van roestvrij staal vrij van vlekken te houden. Hoe prachtig zo’n kombuis er bij aflevering ook uit mag zien, legio is het aantal boten waarop het werkoppervlak van de aanrecht op de duur met een materiaal als formica werd bekleed. Ander gegeven dat in de praktijk steds weer naar voren komt: vaak is de gootsteen in de kombuis te klein. Er valt geen pan behoorlijk in af te wassen. Lichtpunten zitten dikwijls ook niet op de juiste plaats. Ze behoren zich boven het aanrecht te bevinden, en niet de vrouw in de nek te schijnen. Let erop dat de watertank een flinke capaciteit heeft. Het komt de leefbaar heid voor de vrouw aan boord ten goede wanneer ze niet op een scheutje water hoeft te kijken. 100 liter is wel het absolute minimum. Geef de voorkeur aan een voetpomp, zodat beide handen vrij zijn voor het huishoudelijke werk en het ochtendtoi- let. een verzadigingspunt hebben bereikt of beginnen te bereiken is het geen wonder, dat steeds meer watersporters hun blik ken laten gaan naar de ruimere wateren en de zee. Dit komt vooral tot uitdrukking in de nieuw en gebruikt. Looptijd 1-10 jr. Geen informatie bij werkgever Gunstige renterestitutie bij vroegde aflossing Rente fiscaal aftrekbaar Vlotte discrete behandeling Kwijtschelding bij overlijden Enkele voorbeelden: 60 Andere looptijden en hogere bedra gen zijn mogelijk. Vraag vrijblijvend telef. of schriftelijk offerte aan: Wat betreft het geïmporteerde pro dukt spelen buiten de hiervoor genoem de factoren ook de in het afgelopen jaar opgetreden wijzigingen in de valuta-ver- houdingen een zeer belangrijke rol bij de uiteindelijke prijsstelling. en 40-S z. is, wl ren met llen tus- ’el. 023- Een keuze uit meer dan 4000 artikelen voor uw Het is niet zo, dat ontwerpers en bouwers de vraag van het publiek in één bepaalde richting stuwen. Eerder is het omgekeerde het geval. Nu in ons land reeds enkele binnenwateren - vooral in het westen van ons land - min of meer en ouder, die de leerlingen gereed maakt voor het zeilexamen A van KNVW (Ko ninklijk Nederlands Watersport Ver bond) en ANWB. Zeilscholen beginnen, op een enkele na, op 16-jarige leeftijd met een oplei ding voor het A-examen. Daarna kan men doorgaan voor de examens B. en C. KNWV en ANWB hebben, na keuring N j van accommodatie en boten en na be oordeling van het lesprogramma en in- structiemethoden, 7 zeilscholen erkend. Deze 7 erkende zeilscholen zijn: Eerste Friese Zeilschool, ’t Op Sneek. Zeilschool Post Joure. Nederlandse Zeilschool, Kaageiland (Post-Abbenes). Eerste Zeeuwse Zeilschool De Viking, Zandkreekweg 8, Wolphaartsdijk. Zeilinstituut Holland, Maasdijk Andel (NB). Zeilschool De Veenhoop, Eijzengapad 7, post Drachten. Zeilschool Krekt Oer ’t Wetter, Greate Sudein 17, Uitwellingerga. Op scholen wordt zover het KNWV bekend, alleen in Amsterdam met steun van de ge meentelijke overheid zeilen als school sport gegeven. De opleiding van wedstrijdzeilers vindt plaats op het KNWV-opleidings- en traingscentrum in Medemblik. Deze opleiding is bedoeld voor diegenen, die reeds enige wedstrijdervaring hebben, maar zich verder willen bekwamen. De minimum-leeftijd is 16 jaar. Er wordt gezeild in boten van de 420- en 470- klasse. Aan dit centrum wordt op de KNWV-stand op de HISWA ZEIL speci ale aandacht besteed (stand 83). KNWV- coach Wim Loots zal er klaar staan om alle mogelijke informatie te geven. zeilopleiding voor kinderen van 13 jaar 'V -1 ll-1 >-♦ r-' Ml s

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25