Sadat weigert POLITIEKE PARTIJEN GELASTEN VERKIEZINGSSTRIJD AF PLO-delegatie te ontvangen telefoongebouw Brand Drentse jagers ongerust over toename vossen Congresleden gaan naar Pnom Penh Voorbereidend Chauffeurs blokkeren wegen naar Parijs Turkije gaat kernbom maken Spaanse politieke achtergrond jaar HBO nog niet afgeschaft gevangenen vrijlaten Drie doden bij treinbotsing in België Harde strijd in Eritrea 3 PPR-wetsontwerp militaire rechtspraak Regime Lon Nol „niet meer te redden” BINNEN- EN BUITENLAND V R IJ D A G 28 FEBRUARI 1975 (Van onze redacteur in Bonn) iSüBi a” Veilige plaats nk ;sie ssis nië ten Iers tten H J uristencommissie: ïker isch itaal „Onjuist” tssen Frustratie :hap LONDEN (UPI en Reuter) Turkije heeft besloten zijn eigen kern bom te ontwikkelen, zo meldt de Londense „Financial Times” gisteren in een bericht uit Ankara. Turkije’s minister van Defensie Klhami Sancar citerend, meldt het blad dat Turkije het besluit genomen heeft in verband met het Ameri kaanse wapenembargo na de Turkse inval op Cyprus. De staking van de Italiaanse hulp en de opschorting van de Duitse militaire bijstand hebben ook tot het besluit bijgedragen, zei Sancar. Turkije geeft nu de hoogste voorrang aan het baseren van de nationale defensie op nationale macht en hulpbronnen „Wij werken aan kern energie. Er zijn plannen voor de fabricage van atoombommen en kern reactoren, Wij zijn in een tamelijk ver gevorderd stadium gekomen van raketbouw”, aldus de minister. Berlijn geschokt na ontvoering eens uitgebroken De diepere bedoeling van de Turkse V Inmiddels heeft de chauffeur van de politicus én van de daders geïdentifi ceerd als de 34-jarige Angela Luther, die sinds 1972 door de politie wordt gezocht. Zij wordt ervan verdacht lid te zijn van de Baader-Meinhofgroep. niet hoeveel hulp d e brandstof wordt ZIJN GRIEKSE ambtgenoot Averof heeft een en ander onmiddellijk ont- end. „Ik kan niet begrijpen wat de bedoeling is van de verklaringen van m(jn Turkse collega, gegeven het feit dat deze van begin tot einde onjuist zijn”. kwam even DE FRUSTRATIE van de Turken is nog sterker geworden na de weige ring van een Noorse firma haar ex- Het Instituut voor Faunabeheer heeft de bedoeling de vossen in Drenthe met een zendertje uit te rusten zodat men de trek van deze dieren kan bestuderen. In de Veluwse bossen lopen al twintig vos sen met een zendertje rond hun nek. Op vossen mag het hele jaar jacht gemaakt worden. De premie die door de overheid is gesteld op het vangen van een vos is 15 gulden. zijn om 1 in t op g te it is nde- iruik elson t hij r het >resi- sbaar md- rins :oek be- van in zal “<’21 een veer t het grote ■ings- Port mil- etreft i een i ne- vordt opge- :mans ezette Ver- •ienen 'raagt n het ik in ■beeld over- ser al ga mensen >kse leb- lam >pe- Ige- bben iteur ische arts- be- amp. jtslag ess pa- zan ten vee Te ran (Van onze parlementsredactie) vijs ee- na- een ho- ijke wet m. van leek rge- i in smet i en ran- het bij- nen- 1ste- ge- zrees nge- 'uid- mze- n de a. eid tag ius ic- de igst tad ge- WEST-BERLIJN De autoritei ten in West-Berlijn hebben een be loning van 100.000 mark uitgeloofd voor degene die aanwijzingen kan geven die tot de opsporing leiden van de 52-jarige christen-democra- tische politicus Peter Lorenz. Lo renz, die lijsttrekker is voor de CDU bij de komende verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden van West-Berlijn, werd gisterochtend omstreeks half negen door drie per sonen overvallen en ontvoerd. Een enorme brand heeft in het twaalf verdiepingen tellende gebouw van de New York Telephone zeker 170.000 telefoonaansluitingen in de Ameri kaanse miljoenenstad lamgelegd. Het vuur woedde langer dan negen uur in het gebouw. Brandweerlieden (linksonder) konden weinig uitrich ten tegen de vuurzee. Zeker zestig spuitgasten raakten gewond CAIRO. (UPI) President Sadat van Egypte heeft gisteren geweigerd de dele gatie te ontvangen die het uitvoerend comité van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie (PLO) had gezonden om de vredesinspanningen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissin ger, die door Egypte worden onder steund. De PLO verzet zich tegen Kis singers plannen. dat de NAVO een oplossing problemen van het door het afgedwongen In de Ethiopische provincie Eritrea wordt fel gevochten om belangrijke weg- en spoorwegknooppunten tus sen de provincie-hoofdstad Asmara en de Soedanese grens, De verliescij fers zouden zowel aan de zijde van de Eritrese vrijheidsstrijders (zie foto) als bij de Ethiopische troepen hoog zijn Het instituut was het niet eens met de uitspraak van een functionaris van de Natuurbescherming in Assen die sprak van „een vossenplaag”. Volgens het in stituut is de toename van het aantal vossen een gevolg van de grotere be schutting die de dieren in de bossen vinden na de stormramp van 13 novem ber 1973. ploratievaartuig voor Turkijes natio nale pertroleummaatschappij te laten opereren in deze „omstreden wate ren”. GENÈVE. De Internationale Com missie van Juristen heeft er bij de Spaanse dictator Franco op aangedron gen een amnestie voor politieke gevan genen af te kondigen. De ICJ bepleit vooral de vrijlating van zes gevangenen die op 11 februari in hoger beroep opnieuw tot gevangenis straffen werden veroordeeld wegens vakbondsactiviteit. Twee afgevaardigden van de ICJ waren als waarnemer bij dit proces aanwezig. Ze tonen zich verheugd over de vrijspraak van vier verdachten en de strafvermindering voor de overi gen. Van gerechtigheid in overeenstemming met de internationaal aanvaarde normen is pas sprake als ook de andere zes gevangenen in vrijheid worden gesteld. De ontvoering van Lorenz, drie dagen voor de verkiezingen, heeft voor grote deining gezorgd. Na de moord op de hoogste rechter van de stad, Günther von Drenkmann, is dit de tweede actie tn enkele maanden die wordt toege schreven aan de Baader-Meinhofgroep, hoewel concrete bewijzen in die richting tot nu toe ontbreken. Lorenz, getrouwd en vader van twee kinderen, verliet gisteren om half negen zijn huis in Zehlendorf. Zijn auto werd klemgereden door een kleine vrachtwa gen van het type Mercedes, waarin door de politie later een complete zendappa ratuur werd aangetroffen. Uit een per sonenauto, die achter de wagen van Lorenz reed, sprongen daarop twee man nen en een vrouw. Eén van de overval lers was gewapend met een machinepis tool. De chauffeur van de dienstwagen DEN HAAG. (ANP) Dc PPR-frac- tie in de Tweede Kamer heeft gisteren opnieuw een initiatiefwetsontwerp inge diend, waarin wordt voorgesteld een herziening van de militaire rechtspraak. Volgens dit wetsontwerp wordt de Hoge Raad ook hoogste beroepsinstantie voor de militaire rechtspraak. Tot nu toe was geen verder beroep mogelijk dan op het Hoog Militair Gerechtshof. Eind 1973 verwierp de Eerste Kamer eenzelfde PPR-wetsontwerp, waarin ook de invoering wordt voorgesteld van de rechtsmiddelen van cassatie en cassatie in het belang der wet. Een meerderheid van de senaat had toen bezwaar tegen één artikel in het wetsontwerp (over de aanstelling van de leden van de rechter lijke macht voor het leven). DEN HAAG. Mavo-leerlingen zul len ook dit jaar nog kunnen overstappen naar het Hoger Beroepsonderwijs. Onder druk van de Tweede-Kamercommissie voor Onderwijs heeft staatssecretaris Klein gisteren toegezegd zijn plan tot afschaffing van het voorbereidend jaar bij het HBO nog eens te bezien. Waar schijnlijk zal het voorbereidend jaar nu pas in augustus '76 uit het onderwijspro gramma verdwijnen. De acht leden tellende delegatie is van plan zaterdag naar Pnom Penh te vlie gen om daar besprekingen te' voeren over Fords verzoek aan het Congres 222 miljoen dollar extra uit te trekken voor militaire steun aan Cambodja. Vervol gens zal de delegatie weer naar Saigon terugkeren voor overleg met vertegen woordigers van de Voorlopige Revolutio naire Regering (VRR). Terwijl functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van Defensie hopen dat de extra Amerikaanse steun vol doende is om het regime-Lon Nol lang genoeg op de been te houden om een regeling door onderhartdelingen te tref fen, zijn diplomaten in Pnom Penh van DAAGS DAAROP verklaarde de regering in Ankara dat Turkije dit voorjaar niet meedoet aan de twee jaarlijkse NAVO-oefening Windex, waarbij zonder legers of wapenen een papieren oorlog wordt uitgevochten tegen de Warschaupact-landen met deelname van militaire politici in alle hoofdsteden van het NAVO-bondge- nootschap. Volgens het persbureau voor het Mid- den-Oosten is Sadat uitsluitend bereid het hele dertien leden tellende uitvoe rende comité te ontvangen. Diplomatieke waarnemers zijn van oordeel dat Sadats besluit om alleen maar het hele comité te ontvangen aan toont dat hij het geschil met de PLO te groot acht om op lager niveau te be spreken. Het comité staat onder leiding van Jasser Arafat. uitgesloten Dit maakte, aldus Ankara, Turkijes deelnemen aan een dergelij ke oefening „onrealistisch”. Hiermee kwam, sterker dan tevo ren de kwestie van de olierijke Egeï- sche Zee naar voren als de grote twistappel tussen de twee zogenaam de NAVO-bondgenoten, groter mis schien dan Cyprus. De Turkse minis ter van Defensie Sancar verklaarde ongeveer gelijktijdig in een vraagge sprek met de „Milliyet” dat Grieken land niet alleen Kreta en Rhodos gebruikte als tussenstation voor troe penzendingen naar Cyprus, maar ook de Egeïsche eilanden Chios en Lesbos in militaire paraatheid brengt, tegen de bepalingen van het in 1923 geslo ten Verdrag van Laussanne. De Turkse minderheid op Rhodos wordt bovendien onderdrukt. PNOM PENH. (AP) Drie Ameri kaanse vrachtvliegtuigen hebben gisteren in totaal negen vluchten uitgevoerd naar Cambodja om een maand lang rijst aan 'ié voeren voor de twee miljoen inwo ners van de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh. In Saigon sprak een delega tie van het Amerikaanse Congres giste ren met president Thieu over het ver zoek van de regering-Ford tot extra militaire hulp ter waarde van 300 mil joen dollar aan Zuid-Vietnam. Met spanning wordt op de eisen van de ontvoerders gawacht. De politieke partijen in West-Berlijn hebben inmiddels de verkiezingsstrijd afgelast. De verkie zingen zullen echter gewoon overmorgen plaatsvinden. Gistermiddag kwam burgemeester Klaus Schütz even naar buiten. Hij vroeg een megafoon en vertelde de wachtenden, voor het raadhuis dat de demonstratie, die was aangekondigd, niet door zou gaan. „We moeten nu rustig blijven. Als democraten moeten we ons niet door terroristen van onze gemeen schappelijke overtuiging laten afbren gen”. Hij oogstte een mat applausje en met een moe gezicht verdween' hij weer in het raadhuis. Buiten gaan de discussies verder. De sympathie ligt duidelijk niet bij de regerende sociaal-democraten. De verkiezingsstrijd is hier de afgelo pen weken met „wet en orde”-parolen gevoerd. De burgers worden plotseling met een stuk onveiligheid geconfron teerd, die de voorstanders van wet en orde ogenschijnlijk gelijk geeft. In het raadhuis waren gistermiddag inmiddels alle prominente politici uit de Bondsrepubliek verschenen. De crisisstaf vergaderde onafgebroken. SPD-voorzitter Brandt kwam de vergaderzaal uit en vroeg de bevolking verstandig te blijven. Op zijn wat trage en rustige wijze .gei hij dat „toorn geen goede raadsman is”. Brandt probeerde de gemoederen te sus sen, maar Berlijn is opgewonden. Minister van Buitenlandse Zaken Gen scher werd door de verslaggevers bijna onder de voet gelopen. Hij, de man die vaak politieminister werd genoemd toen hij Binnenlandse Zaken nog beheerde, vroeg de bevolking de politie te helpen. De minister van Binnenlandse Zaken, Werner Maihofer, wil niets zeggen. „Ik vlieg onmid leilijk weer naar Bonn”, zei hij en ijlde de trappen van het raadhuis af. voor een staat, lid De regering van Libië heeft de invoer verboden van alle Egyptische bladen en publikaties. doet zich als Turkije zich op het ogenblik militair sterk wil maken het daarbij in de eerste plaats aan Griekenland denkt - maar het omge keerde is natuurlijk evenzeer waar. De nieuwe NAVO-bevelhebber gene raal Haig zal het niet makkelijk krij gen bij zijn eerste bezoek aan Ankara op 3 maart. Maar zijn bezoek aan Athene, waarvan de datum nog niet is vastgesteld, zal niet veel minder onbehaaglijk zijn. regering is intussen vrij duidelijk. Op het eiland Cyprus, dat voor tachtig percent door Grieken en voor 18 percent door Turken wordt bewoond, hebben de Turkse strijdkrachten een fifty-fifty-situatie geschapen, waarbij economisch gezien zelfs ruim twee derde van het eiland in Turkse han den is gevallen. Na deze overwinning is de situatie in de Egeïsche Zee voor de Turken extra onverteerbaar ge worden. Ook deze zee is dank zij de eilanden, voor ruim 80 percent in Griekse handen, maar ook hier zou de situatie eigenlijk elk even veel moeten zijn, zoals de Turkse prmier Irmak onlangs nog in een rede in Konya uitriep. De Cyprus-operatie van vorig jaar werd niet alleen gerechtvaardigd met de noodzaak de Turkse minderheid te beschermen, maar ook met het feit dat een eiland dat zo dicht onder de Turkse kust ligt, niet onder Griekse controle mag vallen. Dat gevaar deed zich voor na de coup van Enosis- gezinde officieren tegen Makarios in juli 1974.' Maar eilanden als Rhodos. Samos Chios en Lesbos, die net als Cyprus eens Ottomaans zijn geweest, liggen nog veel dichter onder de Turkse kust, en zij liggen daar als evenzovele hatelijke herinneringen aan Turkse militaire nederlagen in het verleden, nederlagen waaraan Turkije na de Cvprustriomf minder dan ooit herin nerd wil worden. Dezelfde minister Sancar heeft onlangs in een vraagge sprek gezegddat de Turken „als van zelf hun blik in gedachten gevestigd houden op deze eilanden vlak voor de kust waar hun voorouders eens heb ben gewoond”. vervolgen. BRUSSEL. (ANP) Gisteravond zijn twee Belgische treinen op de lijn Char leroi-Brussel met elkaar in botsing komen. Bij het ongeluk zijn drie om het leven gekomen. Volgens de Belgische spoorwegen kwamen de directe trein van Charleroi naar Brussel en de stoptrein van Eigen- brakel naar Baulers met elkaar in bot sing. Het treinverkeer op de lijn Brus sel-Charleroi zal vermoedelijk twee da gen onderbroken zijn. De spoorwegen hebben bussen ingelegd op dit traject. Bij het ongeval werden zes mensen zwaar gewond. In het ziekenhuis van Ni j vel worden twee zwaargewonden verpleegd. Vier ernstig gekwetsten zijn opgenomen in het ziekenhuis van Eigen- brakel. Reden, aldus de Turken, is niet de stopzetting van de Amerikaanse mili taire hulp, maar het feit dat de Egeïsche Zee, waarboven Turkije geen vliegrechiten heeft, op Grieks verzoek van de oefening zou worden niemand minder dan de oud-premier Ecevit, leider sociaal-democratische partij van Lorenz werd uit de auto getrokken en bewusteloos geslagen. De ontvoerders verdwenen daarop met de politicus. Toen de chauffeur weer bijkwam, alarmeerde hij de politie. Dat gebeurde enkele minuten voor negen. Onmiddel lijk werd het gehele Westberlijnse poli tieapparaat ingeschakeld. Tweehonderd politieauto’s, gepantserde voertuigen en een helikopter van het Amerikaanse le ger werden ingezet. Ook de autoriteiten van de DDR verklaarden zich bereid aan de opsporing van de ontvoerders deel te nemen. Het is de eerste maal dat een politicus in de Bondsrepubliek is ont voerd. Men vond de dienstwagen van Lorenz in een garage in een -huis in de Neue Kantstrasse in Charlottenburg, maar ook dat bracht de politie niet onmiddellijk verder. Bij de controle van auto’s werd vooral gelet op ziekenwagens. Tijdens de actie van de politie werden tal van woningen doorzocht en personen gecon troleerd. De politie in de gehele Bonds republiek is sinds de ontvoering gealar meerd. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Pas gisteravond werden de noordelijke toegangswegen tot Parijs, met inbegrip van de autosnelweg, weer voor het verkeer opengesteld nadat de vrachtwagenchauffeurs ze bijna twee volle etmalen met hun vrachtauto’s had den geblokkeerd. Duizenden forsensen, toeristen en an dere automobilisten hebben vele uren vastgezeten in een verkeersknoop van ettelijke kilometers. De Franse chauffeurs zijn ontevreden en boos over diverse regeringsmaatrege len, waardoor hun boterham, zo zeggen ze, direct wordt bedreigd. Ze beschuldi gen de regering ervan zeker 30 percent van de kleine transportondernemers tot werkloosheid te willen doemen. De ver voerders waren door de verhoogde ben zineprijs toch, al in de knel geraakt. Nu wil de regering ook nog, zo verklaren ze, dat wij door nog hogere lasten de ver liezen van de spoorwegen zullen opvan gen. De discussies tussen vakbondsleiders en afgevaardigden van de regering heb ben gisteren de hele dag geduurd, zonder echter tot een overeenkomst te leiden. Niettemin lieten de chauffeurs zich gis teravond om acht uur pas door de politie overtuigen om de wegen weer te ontruimen. Voordien waren in de loop van de dag verschillende keren nogal vinnige schermutselingen uitgebroken tussen automobilisten die het wachten moe waren geworden, en vrachtwagen chauffeurs, die hun beletten hun weg te Maar Turkse van de de grootste in het land, heeft dezer dagen op een congres van Turkse geofysici gezegd dat, ook als er geen olie zou zijn gevonden onder de Egeï sche Zee, Turkije zijn rechten zou moeten laten gelden op zijn „fysieke grenzen” in dit gebied, die niet sa menvallen met de huidige geografi sche grenzen. In de jaren vijftig heeft Ecevit een gedicht opgedragen aan „zijn Griekse broeder” die immers muziek, spijzen en zee met de Turken gemeen had. Als zelfs zo’n gematigd politicus na zijn Cyprus-overwinning dusdanig in de chauvinistische maal stroom is geraakt, is het begrijpelijk dat de Grieken bang zijn voor iedere vorm van Turkse bewapening. Een woordvoerder van het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Luns er dan ook aan herinnerd „dat de Amerikaanse wapenhulp niet is stopgezet ter verzwakking van het bondgenootschap, maar omdat Tur kije deze hulp, tegen de Amerikaanse wetten in, heeft gebruikt aanval op een souvereine van de Verenigde Naties”. Het onloochenbare feit voor dat Secretaris-generaal Luns heeft de zer dagen verklaard i binnen twee weken moet vinden voor de i Turkije, nu dit na Amerikaanse Congres embargo op wapens, gespeend blijft van broodnodige reserve-onderdelen voor zijn vliegtuigen en tanks. Grie kenland, zo zei hij, kan er toch ook geen behagen in scheppen wanneer de oostelijke vleugel van het verbond zozeer wordt verzwakt. Aldus meldt onze redacteur in Athene, drs. F. van Hasselt. HOOGEVEEN. (ANP) Er heerst onrust onder de jagers in Drenthe over de toename van het aantal vossen nadat in het Groningse Sellingen een geval van hondsdolheid bij een vos is gecon stateerd. Na de Veluwe komt Drenthe op de tweede plaats wat het aantal vossen betreft. Er zouden 500 vossen zijn. De jagers overwegen het organise ren van een klopjacht. Dit heeft het instituut voor Faunabeheer in Arnhem meegedeeld. De Westberlijnse hoofdcommissaris van politie Gerhard Rabiger heeft zich inmiddels bereid verklaard vrijwillig de plaats van Lorenz in te nemen. Tot nu toe hebben de ontvoerders via een kran- teredactie laten weten, dat Lorenz zich op een „veilige plaats” bevindt. mening dat het generaalsbewind meer is te redden, Amerikanen ook bieden. „Zélfs hu‘munitie en aangevoerd, hebben ze niet voldoende mankracht”, aldus een diplomaat. „Wat kunnen ze er hier aan doen? Niets”. Hij verduidelijkte dat van de 250.000 man waarover het Cambodjaanse leger in theorie kan beschikken, er ongeveer 70.000, „of misschien wel meer”, zoge noemde „spook-soldaten” zijn, die alleen maar op de weddelijsten voorkomen. Hun „soldij” verdwijnt in de ruime zak ken van de bevelhebbers. Het aantal raketaanvallen op de hoofdstad is gisteren afgenomen, maar bij een inslag op een markt nabij het vliegveld werden zeven burgers gedood en 17 gewond.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3