Gemeentelijke Huishoudschool r, presenteert zich op Open Dag sluizen r havens Uitgevaren vissersschepen Regeling voor het parkeren van vrachtwagens en bussen Carillonklanken to^vishal Auto in de sloot Werkgroep kondigt steunfonds Haven voor zwarte vakbeweging aan Revue bij De Hondsrug I I I I I Rivièradreef 26 De lente heeft ook uw MS in Schalkwijk opgefleurd Speciale parkeerplaatsen aangewezen INFORMATIE-AVOND HOOGOVENS-ZUID-AFRIKA mantelspecialist PEN-jeugdcentrum is versterkers lichter Komt u gauw eens kijken naar het nieuwe jasje van De Mantelspecialist? ■■■Bi Nu: Bar Monique „Marco Bar” in andere handen 4 NIEUWS V R IJ D A G 2 8 FEBRUARI 1975 PLAATSELIJK SF») Tenslotte is het plezieriger kijken en kiezen in een vernieuwd en sfeervol modehuis. U kunt nu het resultaat bewonderen en kijken naar onze voorjaarskollektie mantels, jurkjes, rokken, pantalons en bonnetterie in de nieuwe modetinten. Uw modehuis nog meer een bezoekje waard. /I I SUÈDE - NAPPA IJMUIDEN Op Texel behoort nog een trawllogger thuis die ruim 70 jaar oud is en, hoe kan het an ders, vele malen van eigenaar is veranderd. We zien het schip op de foto nog als Katwijkse trawllogger onder de naam Minister Colijn KW 52 en de bruto inhoud bedroeg toen 101 reg. ton, de lengte 24,40 m, de breedte 6,60 m en de holte 2,79 m. Er stond een 2 cil. Krom hout in van 100 pk. Vooral de modeshow, waarop leerlin- •i (Van een onzer verslaggeefsters) 1 77 10 62 50 februari Hektrawler I ARIE VAN DER VEER (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Raaks ■sx ’■«Ki wl. Zijlstraat 29 De gemeentelijke huishoudschool heeft de laatste tijd een flinke verjonging doorgemaakt. De leiding van de school In 1943 werd het schip nog voorzien van een gasgenerator, die na de oorlog meteen werd verwijderd en schip is vrij gebleven van vordering door de bezetter. In 1947 werd de trawllogger verkocht aan de Rederij en Handelmij. Heemstede van C. Bregman en de naam veranderde in Heemstede IJM.53. Aan het begin van de jaren vijftig had een verbouwing plaats. Het schip kreeg een dekhuis met nieuwe stuurhut en werd voorzien van een 200 pk Werkspoor motor. de knipselkrant klaar te hebben met verslagen uit kranten, weekbladen en vakbondsperiodieken, redactionele com mentaren enz. na.v. 17 januari. Een uit voerig verslag van de avond werd in het Duits vertaald en is toegestuurd aan een groot aantal adressen in Duitsland en Oostenrijk, waarvan verwacht mag wor den, dat ze in deze thematiek geïnteres seerd zijn. Veel chauffeurs nemen hun voertuig ’s avonds of in de weekends mee naar huis en zetten deze dan op een beetje gunstige plaats neer. Door de grootte veroorzaken die wagens vaak toch enige hinder doordat zij het uitzicht benemen, veel parkeerruimte in beslag nemen of anderszins. Daarover komen nogal wat klachten bij de gemeente binnen. verbieden, maar die chauffeurs of eige naren moeten toch ergens heen met die grote wagens. VL KW 57 124 21 De aan waren 34.300,- 5.230,- Daarom wordt er een regeling voorbe reid, waarin twee of drie plaatsen speci aal voor dit doel worden aangewezen. Dat zullen waarschijnlijk worden de parkeerplaats bij het NS-station aan de Eurotonsingel en de grote parkeerplaats bij de sporthal aan de Maerelaan. Elders wordt het dan verboden, maar aan B. en W. is het recht voorbehouden om ont heffing te verlenen in speciale gevallen. gen van de klassen twee en drie en van de kostuumklassen hun werkstukken, veelal naar eigen ontwerp toonden, viel bijzonder in de smaak. Daarnaast was er ook veel belangstelling voor de kookles sen, waarbij de leerlingen enkele door hen gemaakte lekere hapjes liefen proe ven. Verder was te zien wat voor moge lijkheden de creatieve handvaardigheids- lessen boden, zoals macramën, klei en, houtversieren enzovoort. IJMOND. De thematiek Hoogovens- Zuid-Afrika staat nog steeds in het brandpunt van de belangstelling Na de informatie-avond op 17 januari in De Schouw in Velsen-Noord zal dinsdag avond 4 maart opnieuw een bijeenkomst aan dit thema worden gewijd. IJMUIDEN. De Gemeentelijke Huishoudschool aan de Troelstraweg heeft zich met een Open Dag gepresen teerd aan de ouders van de leerlingen en aan belangstellenden, vooral ouders van kinderen, die de lagere school gaan ver laten en leerlingen van de hoogste klas sen van het basisonderwijs. De bezoekers konden zich in de leuk aangeklede klas lokalen op de hoogte stellen van alles, wat de huishoudschool te bieden heeft. Naast een aantal open lessen was er ook een leuke show en een modeshow. HAARLEM De grootste speciaalzaak KLEDING natuurlijk bij In 1903 werd het vaartuig als zeillog- ger opgeleverd door de werf Otto te Krimpen aan de IJssel aan W. Janzen Co. te Maassluis en Hendrik van Rossen ging er voor het eerst mee ter haringvis serij. De rederij had toen nog twee zeilloggers, de Vertrouwen MA 36 schip per Jan van Ingen en de Volharding MA.38 schipper Jan Verhaas. Het nieuwe schip kreeg de naam Goede Verwachting MA.37. In 1957 kreeg het een nieuwe eigenaar en wel J. de Waal te IJmuiden. De naam veranderde in Adeodatus IJM.30 en de nieuwe eigenaar ging er in 1961 toe over de 200 pk Werkspoor te laten vervangen door een Stork Ricardo van 282 pk. Schipper Dirk Kuyt heeft er een aantal jaren mee gevaren totdat het vaartuig in 1967 weer naar Katwijk terugging. Eigenaar werd J. van der Plas en de naam veranderde in Marjan KW.130 en de nieuwe eigenaar ging er op 6 oktober 1967 mede ter trawl visserij. Tot 1973 is het vaartuig in Katwijk gebleven. De laatste reis als Marjan KW.130 maakte het schip van 22-24 december 1972 en veranderde toen voor de zoveel ste keer van eigenaar. Sedert 1973 be hoort deze trawllogger aan de Firma Blom Schagen te Oude Schild op Texel en toen na deze aankoop de naam weer veranderde geschiedde dit voor de zevende maal en het heef thans Nova Cura TX 27. SCH.173, Leendert Jan SCH.256, Albert UK.l. Dinsdag 25 februari Hektrawler Rijmond IV KW.85, MT. Cnderneming HI SCH.117, ML Miciel KW.167, MK. Drie Gebroeders IJM. 20, Willem Adria na KW.25. Woensdag 26 februari M.K. Janny Jacob KW.4, Anna Lydia KW.194. VELSEN. Op de rijksweg Amster- dam-Velsen is donderdagmiddag om half vier een 55-jarige Velsenaar met zijn auto in de sloot beland. De man was plotseling voor een grote vogel, die de weg overstak uitgeweken. Zijn auto raakte zwaar geschadigd, terwijl hijzelf aan zijn neus gewond raakte. Artfkel 155 van de nieuwe politiever ordening zegt er het volgende over: het is de eigenaar, houder of bestuurder van een voertuig met een lengte van meer dan zes meter en een hoogte van meer dan twee meter, een oplegger, een aan hangwagen, dan wel een voertuig dat is voorzien van een aanduiding van com- I merciële reclame verboden een dërgelijk I voertuig te doen of laten staan daar, waar burgemeester en wethouders dit blijkens een openbaar bekend te maken besluit schadelijk achten voor het uiter lijk aanzien van de gemeente. Dit ver bod geldt niet gedurende de tijd die nodig is voor en gebruikt wordt tot onmiddellijk in- of uitstappen van per sonen dan wel het onmiiddellijk laden of lossen van goederen”. Nu kunnen B. en W. wel openbaar maken, dat zij dat parkeren overal op de openbare weg I' IJMUIDEN. Uit het PEN jeugdcen trum in IJmuiden is bij een inbraak voor 5800 buitegemaakt. De buit be staat vooral uit geluidsapparatuur, waaronder enkele versterkers. Twintig jaar heeft deze zeillogger on der die naam gevaren want in 1923 werd de Goede Verwachting verkocht en wel aan de Visscherij Mij. Arbeid Adelt onder directie van de heer P. Brouwer Pz en de naam veranderde in Govert van Wijn MA.37 en Matthijs van der Snoek werd er schipper op. Tegen het einde van de jaren twintig werden in Maasluis heel wat schepen te koop aangeboden en de Govert van Wijn ging ook in andere handen over. Het schip ging over aan A. Scherpenhuizen, eigenaar van de Visscherij Mij. Marie te Zoutkamp die het in de vaart bracht onder de naam Minister Colijn ZK.52. Er kwam een 100 pk Kromhout motor in, schipper D. C. Pronk ging er meer ter visserij en is tot 1933 van Zoutkamp dn de vaart gebleven. In die tijd werden er heel wat loggers aangekocht door IJMUIDEN. De „Marco Bar” is in andere handen overgegaan. Dat betekent, dat dit horecabedrijf niet meer onder dezelfde naam zal worden geëxploiteerd zo verzekerde ons de nieuwe direktie. Zoals bekend is het interieur van de „Marco Bar” enige tijd geleden in vlam men opgegaan. De nieuwe direktie heeft nu de naam van de bar veranderd in „Bar Monique” en opdracht gegeven het interieur in nagenoeg de oude stijl te herbouwen, met dien verstande dat nu zeer de nadruk wordt gelegd op het aspect van de brandbeveiliging en dat er ook meer licht in komt. Verder wordt alles in het werk gesteld om de „Bar Monique” op 7 maart officieel te openen. Deze regeling zal in ontwerp eerst missie en wordt daarna' in de gemeente raad behandeld. Het ligt in de bedoeling de regeling eventueel voor een proefpe riode in te voeren en dan aan de hand van de resultaten te bekijken of er wijzigingen in moeten worden aange bracht. IJMUIDEN. Donderdag gearriveerd: Isla Puna, Christobal; Velox, Londen; Roelof Holwerda, Grangemouth, IJmui den; Fridel, Londen, IJmuiden; Unkas, Casablanca; Vechtstroom, Hull; Jean E, Londen; Kraigher B, Antwerpen, IJmui den; Bandick, Bremen; Belle Rose, East Londen; Autostrade, Goole; Parkesgate, Rochester, IJmuiden; Tor Belgia, Go- thenborg; Ulla Dorte, Parr; Procyon, Parr, Velsen; Memel, Dagenham; Bir- kenstein, Christobal; Falcon, Kristian- sand; Olna Firth, Rotterdam. Donderdag vertrokken: Farel, Malmö, IJmuiden; Roelof Hol werda, Grangemouth, IJmuiden; Korho- ga, Antwerpen; Mearsk Fighter, Cont Plat, IJmuiden; Ara, Turku; Kosmos, Le Havre; Bourgogne, Hamburg; Sigrid, Fe- nit; Vechtstroom, Huil; Impala, Ipswich; Malacia, Limericj, IJmuiden; Birte Ol- dendorff, Noordborg; Autostrade, Le Ha vre; Plancius, Londonderry, Zaandam, Brussel; Baltimore, IJmuiden. Vrijdag vertrokken: Stirling Brigg, Cont Plat, IJmuiden; Tor Belgia, Gothenborg; Hercules, St. Croix, Unkas. Vrijdag gearriveerd: Tacna, Antwerpen; Gammagas, Rot terdam; Stirling Eagle, Cont Plat; Brage, Monrovia, IJmuiden; Jako, Parr; Provin- In overleg met de werKgroep „Estel (Hoogovens)-Zuid-Afrika”, die is voort gekomen uit de groepen, die de avond van de 17e januari organiseerden, zal de Anti Apartheidsbeweging Nederland (AABN) de oprichting aankondigen van een steunfonds voor de ondergrondse zwarte vakbeweging van Zuid-Afrika. Zwarte vakbanden zijn in Zuid-Afrika niet erkend. Dinsdagavond hoopt als spreker aanwezig te zijn de heer John Gaetsewe, een zwarte Zuid-Afrikaanse vakbondsbestuurder. Gaetsewe heeft en kele keren gevangen gezeten, zonder op gaaf van redenen. Hij werd veroordeeld zonder vorm van proces. Zeven maanden zat hij op Robbeneiland, het meest be ruchte concentratiekamp van Zuid-Afri ka. In 1965 is hij het land uitgevlucht. Hij woont nu in Londen om vandaaruit het werk voort te zetten. Zijn vrouw en kinderen zijn in Zuid-Afrika achterge- Hektrawler Cornells den Duik Sonatine I Jan Pleyel. 4. Improvisatie Hein de Ligt. 5. Sonatine II Sjef van Balkom. 6. Vier Ierse volksliedjes: a. The girl I left behind me. b. Believe me if. c. The minstrel boy. d. Londonderry air. 7. Praeludium en fuga Joh. Borde- wijk-Roepman. - ----- - BEVERWIJK. De Gronings-Drentse vereniging „De Hondsrug”1 Iaat voor za terdagavond 1 maart het revuegezel- schap „De Alpenblazers” uit Tuitj^nhom komen voor een revue in de aula van het Pius X College aan de Büllerlaan. De muzikale leiding berust bij M. Bakker. P. Tesselaar heeft de algehele leiding over de ongeveer 35 medewer kenden. De leden hebben vrije toegang. Zoals gebruikelijk is er bal na afloop. bleven. Het door de AABN op te richten steunfonds is behalve voor Zuid-Afrika ook bedoeld voor de ondergrondse vak beweging van Namibië (de NNWU: Nati onal Namibian Workers Union) en Rho- desië (het ZACUZimbabwe African Congress of Unions). Aan de bijeenkomst in De Schouw gaat’s middags in Nijmegen een bezoek aan Estel vooraf. Dan hoopt om onge veer 1 uur een vertegenwoordiging van de werkgroep Estel (Hoogovens) Zuid Afrika aan de Raad van Bestuur van Estel, in de persoon van Ir. O. H. A. van Royen, de ongeveer 700 Handtekeningen van in hoofdzaak Hoogoven-werkne- mers, aan te bieden. De handtekeningen widen geplaatst onder de motie die op 17 jan. geformuleerd werd („de investe ringsplannen uitstellen totdat onderhan deld kan worden met de werkelijke vertegenwoordigers van de bevolking van Zuid-Afrika en niet alleen met een blanke minderheidsregering”) Een kopie van de handtekeningenlijst zal 's avonds in de Schouw overhandigd worden aan Stan Poppe, 2de Kamerlid voor de PvdA met het verzoek deze door te geven aan dr. A. Vondeling, voorzitter van de 2de Kamer. De Werkgroep Estel (Hoogovens) Zuid-Afrika hoopt binnenkort een twee- Aan de donderdagmarkt werd aange voerd: 2150 kg. tong; 31 kisten tarbot en griet; 636 kisten kabeljauw; 1677 kisten koolvis; 90 kisten schelvis; 892 kisten wijting; 163 kisten schol; 37 kisten schar PRIJZEN IN GULDENS Per 1 kg.: grote tong 9.00-7,58; grootmid- del tong 10,49-10,16; kleinmiddel tong 10,49-10,07; tong één 9,33-9,00; tong twee 8,64-8,42; heilbot 7,62; tarbot 9,71-9,11; zalm 13,00. Per 40 kg.: tongschar 128-94; schar 73- 46; tarbot 261-171-; griet 190-124; kabel jauw één 57-42,40; kabeljauw twee 88- 42,40; kabeljauw drie 74-69; kabeljauw vier 84-66; kabeljauw vijf 88-45; kool vis één en twee 31-28; koolvis drie 34- 30; koolvis vier 29-22; schelvis één 70- 60; schelvis twee 66-63; schelvis drie 77- 50; schelvis vier 74-56; schol één'46-41; schol twee 56-50; schol drie 74-69; schol vier 96-74; wijting twee 37-32; wijting drie 40-27,20. De besommingen waren: jjm 54.400,- VL 105 34.300,- KW 10.400,- KW 221 5.230,- GO 13.300,- VD 46 1.050,- VD 89 7.420,- WR 47 17.600,- UK 208 en UK 236 5.800,- UK 17 en UK 56 5.350. VELSEN. Het programma, dat door beiaardier Hein de Ligt zaterdag 1 maart 1975 van 16 tot 17 uur op hef stadhuis carillon van Velsen ten gehore zal worden gebracht, luidt als volgt: 1. Fantasia A. Lynds Bigelow. 2. Vier Engelse volksdansen: a. Country gar dens. b. Three meet. c. The merry, merry milkmaids, d. Speed the plough. 3. HEEMSKERK. Burgemeester en wethouders hebben een regeling laten ontwerpen voor het langdurig parkeren van vrachtwagens en bussen op de openbare weg' Katwijkse schippers-eigenaren en de Mi nister Colijn ging ook tot deze groep behoren na te zijn aangekocht door T. de Haas. Als Minister Colijn KW.52 heeft het schip jaren achtereen aan de trawl visserij deelgenomen zelfs tijdens de tweede wereldoorlog. Eerst vanuit Scheveningen en sedert februari 1941 vanuit IJmuiden. berust nu bij mevrouw. B. A. Zwart als directrice en de heer B. M. Siemens als adjunctdirecteur. De huishoudschool be staat uit een afdeling LHNO, waarin de leerlingen in het komend jaar, dat het begin van een vierjarige opleiding gaat worden, na een basisklas kunnen kiezen tussen een afdeling naaldvakken en een afdeling kook- en huishoudkunde, uit een afdeling IHNO waarin de leerlingen meer individueel begeleid worden en waarbij meer aandacht wordt besteed aan creativiteit en uit een tweejarige middelbare beroepsopleiding: de kos- tuumklas, bestaande uit leerlingen, die na de huishoudschool verder willen en uit leerlingen van de Mavo. De huishoudschool telt momenteel ruim 200 leerlingen en het komend schooljaar worden dat er nog meer doordat de driejarige opleiding vierjarig wordt. Directrice mevrouw Zwart ver telt, dat de overgang voor de school niet al te veel problemen zal opleveren. Al leen voor de kostuumklas zal het een moeilijk jaar worden, omdat de eerste klas alleen kan worden samengesteld uit leerlingen van de zogenaamde „bezem- klas” en leerlingen, die van de Mavo komen. „We hopen echter toch een klas te kunnen samenstellen”, aldus de direc trice. Vooral een leuke modeshow door de eigen leerlingen trok veel belangstelling op de Open Dag van de Gemeentelijke Huishoudschool. IJMUIDEN Woensdag 12 februari Hektrawler Onderneming T SCH.90. Donderdag 13 februari Hektrawler Zeehaan IJM.57, Dirk-Diederik KW.172, MT Anita VL.34, Caroline VL.90, Eliza beth VL. 105, Bets en Gerda VL.112. Vrijdag 14 februari Hektrawler Rijnmond II KW.43. Zaterdag 15 februari Hektrawler Egmond IJM.36, Rijnmond VI KW. 135, Frank Vrolijk Czn SCH.81, MT. Haarlem IJM. 9. Maandag 17 februari Hektrawler Elisabet Christina KW.41, Tetman Hette KW.74, Jan Maria KW.171, MT. Elly VL.73, Michiel Jan VL.110, MK. Anna Hendrika KW.45. Dinsdag 18 februari MT. Ursinus VL.l, Petronella VL.131, MK. Marry Ja cob KW. 117. Woensdag 19 februari Hektrawler Cornells Vrolijk Fzn SCH.171. Donderdag 20 februari Hektrawler Holland KW.123, Onderneming II SCH.108, MT.Arco KW.217. Zaterdag 22 Monica VL.89. Maandag 24 februari Willy KW. 141, KW.144. MT. Rean IJM.29, Robert IJM.30, Pro- tinus IJM.154, Jacob KW.55, Brittenburg KW.121, Marry Martin KW.149, Soli Deo Gloria KW.152, Ada VL.7, Liesje en Rutger VL. 153. M.K. Eben Heazer IJM. 18 (26 feb binnen), Maarten Cornelia IJM.44, Am sterdam IJM.45, Klaartje IJM.94 (25 feb zinkende, 26 febr. binnengesleept door de sleepboot Nederland), Swift IJM.115, Janny Jacoba KW.4 (26 feb binnen), Deo Volente II KW.ll, Alida KW. 22, Pieter Jacob KW.24, Ada KW.29, Limanda KW. 33, Rose Marie KW 34, Pelikaan KW.88, Johanna Helena KW.106, Wilma KW.113. Tiny KW.145, Gijsbert Jan KW.150, Cor nelia KW.174, Pieter Gijsbertha KW.175, Solea KW.180, Valk KW.185, Elly KW.187, Hans KW.189, Yvonnen Yolanda KW.206, Jana KW.213, Agatha KW.214, Arie Jacob KW.221, Jacob Senior KW.226, Marco WR.32, Dieuwina WR.45, Johanna Cornelia WR.57, Wilhelmina 34

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5