OVERLEG OVER ZIEKENHUIS- Oud-hoogleraar strafrecht: CAO DREIGT VAST TE LOPEN Sanctiestelsel herzien MINISTER DUISENBERG in Grieks Uitkomsten begroting 1974 vallen mee AVNM: Suriname-detachement blijft thuis t „Zuiveringen leger” Goedkope woningen voor vergeten groepen „Militairen slachtoffer van onafhankelijkheidsstreven” f» n-- II ir Minister vóór verbod auto’s op kleine wegen SYSTEEMBOUWBEDRIJF ZEGT OPLOSSING TE HEBBEN: DIJKVERHOGINGEN OOSTERSCHELDE IN VOORBEREIDING SW5 19 7 5 ZATERDAG 1 MAART BINNEN- EN BUITENLAND s. Ontwijken Fundamentele zaken Vissoorten Topsalarissen Karamanlis belooft: 5 Normaal Rietkappers Inbraak opgelost b g d J B v zi g tl es Si? minderd. Dit op grond van het feit dat de werkgevers het plan hebben om de directiesalarissen uit het over leg te halen. De werknemers zijn daarover zeer „ver baasd”, aldus een eerste reactie, en gaan zich nader beraden. UTRECHT (ANP) De nieuwe lichting Nederlandse militairen, die volgende week donderdag de troepenmacht in Suriname zou gaan aan vullen, blijft thuis. De Surinaamse regering heeft Nederland laten weten geen prijs meer te stellen op nieuwe recruten uit Nederland, omdat daar mee vertraging zou optreden in de opbouw van de Surinaamse krijgsmacht. Z Begeleiding Belgische artsen Uitnodiging (Van onze redactie economie) DEN HAAG De kans dat de nu al maanden lang voortdurende onderhandelingen over een cao voor het (particuliere) ziekenhuiswezen (160.000 werknemers) worden afgebroken is eerder toegenomen dan ver- „Opwarmertje” Zilveren breekijzer Stoelgang (Van onze correspondent) SCHERPENZEEL Voor de nijpende woningnood onder wer kende jongeren en andere vergeten groepen schijnt een oplossing te zijn gevonden. Het systeembouwbedrijf Van Heek in Scherpenzeel zegt voor hen een eenvoudige, maar comfor tabele woning te kunnen bouwen voor een huurprijs van rond de 80 gulden per maand. Er is in krin gen van werkende jongeren, stu derenden, alleenstaanden en onvol ledige gezinnen een grote behoefte om zelfstandig te kunnen wonen, maar de mogelijkheden zijn in ons land zeer beperkt. 15 h 4 lil» BW lljBJ het van het advies gaf wel duidelijkheid. vers een WEERRAPPORTEN t 1 Wat de verkeersmisdrijven betreft zou de onduidelijkheid, die op het ogenblik bestaat in de straftoemeting tussen de verschillende arrondisse menten kunnen worden opgeheven en zou de vrij nutteloze on voorwaarde lijke korte gevangenisstraf van twee weken kunnen verdwijnen. De „overloop” naar 1975 wel be grote maar niet uitgegeven bedragen is volgens de nieuwste gegevens ƒ4.976 miljoen, dat wil zeggen 9,4 percent van de totale begroting. Het betekent dat de overloop groter is dan het gemiddelde in de voorafgaande tien jaar. Dit percenta ge was in die periode 7,8. De „overloop” van 1973 naar 1974 was 3 658 miljoen. Meevallers waren onder meer: minder uitgaven voor de financiering van de EEG 150 miljoen en hogere op brengsten van de zgn niet-kohierbelas- tingen bijna 100 miljoen. 14 17 11 0 0 0 0 o o o o o o o 1 o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o 6 o De wilde staking voor extra toelagen van 250 rietkappers op de suikerplantage Mariënburg in Suriname is afgelopen. De stakers besloten het werk te hervat ten omdat zij geen steun kregen van de vakbond. Zij gaan langs juridische weg stappen ondernemen die moeten leiden tot een bestuursverkiezing in de bond. De inbraak die op 18 februari werd gepleegd in het huis van het Tweede- Kamerlid mevrouw H. van Leeuwen is opgelost. Bij deze inbraak werd voor 10.000 gulden aan sieraden gestolen. De politie heeft drie Hagenaars aangehou den, die bekenden de inbraak gepleegd te hebben. De gestolen sieraden zijn nog niet terecht. 1 E 1. bew. zw. bew. h. bew. 1. bew. zw. bew. 1. bew. 1. bew. mist zw. bew. h. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. onbew. 1. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. h. bew. 1. bew. regen zw. bew. h. bew. h. bew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. h. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew. h. bew. 1. bew. ono ono ver. ono o o no ono o o z nw wzw nw zo o no windst. nnw windst. wzw windst. o windst. windst. windst. zzo zo zw wzw ozo windst. w windst. o o nno zo zw zw zo 1 5 S 5 1 k v z V X F s c 1 V d- k v b si k 6 10 9 4 12 3 11 5 9 12 5 8 15 6 16 12 12 13 3 12 8 11 12 10 14 17 18 10 14 0 14 11 9 11 13 20 20 In dt W 3 C te Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas New York Tunis Lissabon Split Deze ontkoppeling blijkt uit de publi- katie van een advies over de hoogte en indeling van directiesalarissen en over de inhoud van de functie der directeu ren van ziekenhuizen. Naar aanleiding van dit advies zal het bestuur van de Nationale Ziekenhuis Raad (de werkge vers) binnenkort met staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) gaan praten. Er zou volgens de hoogleraar mis schien ook iets voor te zeggen zijn om aan die veroordeelden, die thans vele maanden moeten wachten op de executie van de hen opgelegde korte vrijheidsstraffen voorwaardelijk gra tie te verlenen of die straffen langs de weg van gratie om te zetten in een geldboete. Op die wijze zou de directie van he* gevangeniswezen al thans in belangrijke mate met een schone lei kunnen beginnen aan een verdere hervorming van het gevange niswezen. DEN HAAG (ANP) Minister Duisenberg (Financiën) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat de begroting ’74 zoals het er nu uitziet een kleiner tekort zal opleveren dan hjj heeft voorzien op Prinsjesdag, bij de indiening van de begroting voor 1975. In een overzicht over de vermoedelijke uitkomsten van de begroting 1974 raamt de minister het begrotingstekort op f. 3 miljard, dat is f. 587 miljoen gunstiger dan in de miljoenennota 1974 is aangegeven. De vakbondeh hebben al eerder laten weten dat als de NZR bepaalde funda mentele punten ontwijkt het niet on denkbaar is dat er geen cao komt. Zij wijzen in dit verband op het voorbeeld van de overheid. Alle functionarissen in overheidsdienst vallen onder dezelfde rechtspositie- en salarisregelingen. Dit beginsel moet ook gelden voor de ge zondheidszorg- en welzijnssector, menen de bonden. In de cao voor de bejaarden zorg, die pas is gesloten, komt het ook tot gelding. Een woordvoerder van de legervoor- lichtingsdienst zij desgevraagd, dat alle militairen een normale infanterieoplei- ding hebben gehad en dus elders kunnen worden geplaatst. Defensie heeft als al ternatieve oplossing plaatsing bij bewa- kingscompagnieën Van Heutz bewakings- troepen voorgcsteld. Volgens de woord voerder bestaat er wel een mogelijkheid om voor vergoedingen in aanmerking te komen. „Ingediende claims zullen alle aandacht hebben en serieus worden be- Het grote debat in het Griekse parle ment over de mislukte staatsgreep eer der deze week stond voor een deel in het teken van dë berichten in de Griek se ochtendbladen over de rede die NA- VO-secretaris-generaal Luns heeft ge houden voor het centrum van strategi sche en internationale studiën in Was hington. DEN HAAG (ANP). De organisato rische opzet ten behoeve van de te verwezenlijken dijkverhogingen rond het Oosterscheldebekken is ter hand geno men. Het laat zich aanzien dat in 1975 met dij kverzwaringswerkzaamheden kan worden begonnen op Schouwen-Duive- land, Tholen en Noord-Beveland. Deze mededeling heeft minister Wes- terterp gisteren gedaan in schriftelijke beantwoording aan de Tweede Kamer in verband •'net gestelde vragen tijdens het begrotingsaebat van Verkeer en Water staat. De werknemersvertegenwoordigers gaan zich nu beraden op dit punt en nog tal van andere. In de volgende bijeen komst van het overleg (op 19 maart) zal blijken of men verder kan werken. Ge hoopt wordt inmiddels dat de werkge vers van overheidszijde duidelijk zal worden gemaakt dat de geplande ont koppeling niet is gewenst. In dit verband wordt tekenend geacht dat een lid van de betreffende adviescommissie bet niet eens is met het rapport. VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Vrij zacht met plaatselijk regen. Aantal uren zon: 1 tot 7. Minimum temperatuur: omstreeks 5 graden: maximum temperatuur: omstreeks 11 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 percent; kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 2 graden en voor maandag een marge van 3 graden rond de opgegeven waar den. Van Heek echter meent nu een ant woord te kunnen geven op die vraag. Het Scherpenzeelse bedrijf heeft een bouwmethode ontwikkeld, waarmee wo ningen van geringe omvang kunnen worden gebouwd waarvan de huurprijs is afgestemd op de kleine portemonnaie- In het ontwikkelde systeem zijn drie typen woningen mogelijk. Van Heek h»“ft in de afgelopen maanden uitvoerig overleg gepleegd met het ministerie van Volkshuis”‘w*ing en Ruimtelijke Ordening, besturen van en kele gemeenten en met de landelijke stichting voor bijzondere huisvesting. Overal zou positief gereageerd zijn op het Scherpenzeelse systeem. De hoogleraar stelt voor dat bij een eerste veroordeling voor deze misdrij ven nooit een on voorwaardelijke ge vangenisstraf zou mogen worden op gelegd, tenzij de rechter uitdrukkelijk motiveert waarom hij in een bepaald geval die korte vrijheidsstraf noodza kelijk acht. In het geval van recidive zou de rechter, indien hij tot een geheel of gedeeltelijk onvoorwaarde- lijke gevangenisstraf zou besluite n deze alleen mogen opleggen indien de on voorwaardelijke straf tenminste drie maanden of meer bedraagt, aldus de hoogleraar. opheldering gegeven, maar de publikatie Een andere suggestie om de afdoe ning van strafzaken te bespoedigen is het Openbaar Ministerie de mogelijk heid te bieden om terzake van mis drijven een transactievoorstel aan de verdachte te doen, waar met geldboete kan worden volstaan. De hogere overloop naar 1975 betekent per saldo een uitgavenverlaging in 1974 van 1.318 mln. Dit bedrag omvat in hoofdzaakBinnenlandse Zaken 86 toriteiten wezen de Nederlandse be windsman er toen al op, dat het niet meer nodig was de geplande twee lich tingen naar hun land te sturen. Minister Vredeling heeft de Surinaamse regering inmiddels laten weten akkoord te gaan met deze regeling. De consequenties voor de tweede lich ting van 69 militairen, die nog aan hun tropenopleiding moesten beginnen, zijn heel wat minder dan voor het detache ment dat al geheel is „klaarges’oomd”. „Ze hebben een bijzonder zware oplei ding achter de rug (35 percent van de gegadigden is afgevallen) en vormen nu Hierbij gaat het om mr. S. Klooster man, directeur-generaal voor het over heidspersoneelsbeleid. Deze meent dat de voorgestelde normen en richtlijnen niet passen in de visie van de regering over de totstandkoming van andere inko- Drie overkoepelende instellingen op het gebied van de gezondheidszorg heb ben de oprichting van een projectgroep bekend gemaakt, die samenwerkingsvor men in de zogenaamde „eerstelijns ge zondheidszorg” gaat begeleiden. Het is een bundeling van service-aktiviteiten aan de rechtstreeks toegankelijke dienst verlening (eerstelijns) in de gezondheids zorg door het Nederlands Huisartsen In stituut, het Nationaal Centrum voor Kruiswerk en de landelijke organisatie voor maatschappelijke dienstverlening Joint. Hro'i Uit het bij het begin van de onder- handelingen gezamenlijk door partijen uitgegeven communiqué (20 september) meenden de werknemersvertegenwoordi gers op te kunnen maken dat de NZR dezelfde mening had over de werkingss feer- Ongeveer een maand geleden ont dekten de werknemersonderhandelaars echter dat de NZR een speciaal onder zoek naar de directiesalarissen op het programma had. Daarover werd geen Je moet er maar slechts gekleed in een muts te gaan schaatsen. Voor de man op de foto is dat echter geen probleem, want het schaatsen in het Gorki-park van Moskou is voor hem alleen een „opwarmertje” voor de mas sale zwempartij tussen sneeuw en ijs in de rivier Moskva, die door de Russische hoofdstad stroomt. ATHENE (UPI en Reuter), - Premier Karamanlis van Griekenland heeft giste ren in het parlement bekend gemaakt dat hij de officieren die bij de mislukte staatsgreep van deze week betrokken waren streng zal straffen. Hij wil de legerleiding vervangen en de officieren die onder de dictatuur waren ontslagen weer in dienst nemen. zon op 07.23 uur maan op 00.51 uur Ter onderstreping van het zijns in ziens milde karakter van de Griekse junta zou Luns hebben gezegd: „Als ik kolonel Papadopoulos zou zijn geweest, zou ik Panagoulis wél hebben laten executeren”. zon op 07.25 uur maan op uur Tijdens het bezoek, dat staatssecretaris Van Lent van Defensie in januari jl. aan Suriname bracht, is deze kwestie reeds aan de orde geweest. De Surinaamse au- ZONDAG 2 MAART Hoog water ^37 en 18.58 uur Laag water 2.21 en 14.48 uur MAANDAG 3 MAART Hoog water 7.24 en 19.47 uur Laag water 3.02 en 15.32 uur ZONDAG 2 MAART onder 18.20 uur onder 08.58 uur MAANDAG 3 MAART onder 18.22 uur onder 09.34 uur mensverhoudingen. Hij vreest dat er verschillen zullen ontstaan met de top salarissen in overheidsziekenhuizen. Wat dit punt betreft, staatssecretaris Klein (Onderwijs) is juist bezig enige lijn te brengen in de opbouw van de salarissen van directeuren en hoogleraren aan aca demische ziekenhuizen. AMSTERDAM. (ANP) In het Ne derlands Juristenblad van deze week heeft prof. mr. J. M. van Bemmel (oud-hooj’ aar strafrecht in Leiden) enkele suggesties gedaan voor een herziening van het strafrechtelijk sanctiestelsel. Het kastekort over 1974 zal volgens de nieuwe gegevens uitkomen op ca. 1,5 miljard in plaats van de in september geraamde f 3.0 miljard. De Belgische artsen blijven strijden tegen het onlangs door de Europese ministerraad genomen principebesluit in zake de vrije vestiging van artsen in Europa. Verder willen de artsen dat er in hun land een numerus clausus wordt ingesteld om te verhinderen dat er veel buitenlandse studenten aan Belgische universiteiten medicijnen komen stude ren. a. .SE ES De premier sprak de bewering van de oppositie tegen dat de regering te zacht zou optreden tegen leden van de voor malige junta. „Ik sta meer dan wie ook bloot aan de wraak van de junta. De laatste zeven maanden heb ik herhaal delijk persoonlijk risico’s gelopen. De regering had en heeft de toestand volle dig in de hand- De poging tot een staatsgreep heeft in de strijdkrachten niet aangeslagen”, zei hij. De Samenzweerders zouden van plan zijn geweest de staatsgreep tussen 25 februari en 3 maart uit te voeren. Zij wilden een nieuwe junta vormen, maar hun doelstellingen bleken vaag en te genstrijdig, aldus minister van Defensie Averoff. Minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne gaat dit weekeinde naar Parijs om daar een bijeenkomst in het kader van het Jaar van de Vrouw bij te wonen. De Franse staatssecretaris die belast is met de aangelegenheden van de vrouw, Francoise Giroud, heeft een aantal leidende Europese vrouwelij ke politici hiervoor uitgenodigd. De belastingopbrengsten over 1974 vallen voor zover nu valt te over zien lager uit dan in de miljoenenno ta 1974 werd aangenomen. De minister noemt het bedrag van f 449 miljoen. Voornaamste wijzigingen: minder inkom stenbelasting 500 mln), meer loonbe lasting 131 mln) en minder benzineac- cijns 109 mln). zin in hebben om een zwembroek en De heer H. Nieboer, voormalig direc teur van het Groningse huis van bewa ring, krijgt vandaag van de Bajeskrant het zilveren breekijzer uitgereikt. De onderscheiding wordt gegeven aan die functionarissen binnen het Nederlandse gevangeniswezen, die het meest opvallen door het „schenden van de fundamentele mensenrechten”. De heer Nieboer krijgt het zilveren breekijzer vanwege zijn op treden voor en tijdens de opstand in het huis van bewaring in Groningen verle den jaar. De Canadese premier Trudeau heeft gistermiddag in de woning van de Canadese ambassadeur de Nederlandse regering een lunch aangeboden. Trudeau bezocht gis teren de Tweede Kamer en het Catshuis in Den Haag. Nu het cao-overleg het stadium na derde, waarin de fundamentele zaken aan de orde komen, zoals de werkings sfeer, hebben de gezamenlijke werkne mers nogmaals verklaard dat de cao moet gelden voor alle werknemers van laag tot hoog, de directie dus inbegrepen. Deze verklaring werd afgelegd in de laatstgehouden bijeenkomst, vrijdag 21 februari. Zij ging uit van de drie samen werkende bonden van overheidsperso neel en van de federatie van hoger personeel, waarin o.a. artsen in dienst verband en psychologen zijn georgani seerd. In een artikel van het Voorlichtings bureau voor de Voeding staat te lezen dat de stoelgang van een gemiddelde bewoner van een Afrikaans ontwikke lingsland tweemaal beter is dan die van een Westerling. Het gevolg daarvan is dat de Afrikaan veel minder last heeft van blindedarm-ontsteking, hartlij vig- heid en spataderen. De goede stoelgang is te danken aan het eten van voedsel, dat rijk is aan ruwe vezels. In het artikel wordt de Westerling daarom ook aangeraden meer grove graanproducten, fruit, groenten en ook noten te gaan eten. gemeentebesturen en woningbouwvere nigingen om een sociaal woningbouwbe leid te voeren. Het systeem is uitgedacht door ir. C. E. van Esch, die in Delft afstudeerde op het onderwerp huisvesting van alleen staanden en werkende jongeren. Als staatssecretaris Van Dam binnenkort met zijn beloofde nota komt over de huisvesting van de vergeten groepen, kan het Scherpenzeelse bedrijf daar met een op reageren door hem het systeem voor goedkope woningen voor te leggen. Een woning van 40 vierkante meter exclusief 10 vierkante meter terras, komt volgens Van Heek uit op een gemiddelde prijs van f 79,45 per maand. Daarbij is uitgegaan van een complex van hooguit 25 wooneenheden. Die ge ringe omvang van het complex maakt het volgens de ontwerper mogelijk de etagewoningen zowel in de grote steden als in kleinere plaatsen te situeren. Het Scherpenzeelse bedrijf ziet zijn ontwik kelde systeem als een uitdaging aan Volgens het jaarverslag van het Del- ta-instituut voor Hydrobiologisch onder zoek is het aantal vissoorten in de Grevelingen na de afsluiting in 1971 sterk teruggelopen. Waren vóór die af sluiting nog 32 verschillende vissen aan getroffen, in de Grevelingen zwemmen volgens het instituut nu nog maar 18 vissoorten rond. mln., Onderwijs en Wetenschappen 80 mln., Defensie 207 mln., Volkshuisvesting 334 rrfln., Verkeer en Waterstaat ƒ209 mln. en Econo mische Zaken 107 mln. Verder heeft 206 miljoen betrekkihg op werk gelegenheidsprogramma’s. keken’’. De AVNM stelt, dat vooral de compensatie voor inkomstenderving zal moeten worden bekeken. De betrokken militairen in Den Bosch zijn inmiddels door een woordvoerder van defensie op de hoogte gebracht van het niet doorgaan van hun missie naar Suriname. De thans in Suriname geleger de militairen van de TRIS zullen hun diensttijd normaal uitdienen en keren in november a.s. naar Nederland terug. De AVNM zegt dat de voorgestelde plaatsing van de 69 militairen bij Van Heutz bewakingstroepen onuitvoerbaar is. Volgens de vereniging zijn er twee mogelijkheden: van ieder van de betrok kenen wordt een plaatsing nauwkeurig bekeken of en dit laatste vindt de AVNM het meest voor de hand liggend de hele groep zwaait af na insche- pingsverlof als buitengewoon dienst plichtige. In zijn schriftelijke beantwoording aan de Tweede Kamer in verband met gemaakte opmerkingen tijdens het be- grotingsdebat stelt de bewindsman dat de mogelijkheid tot beperking van auto verkeer op kleinere wegen bestaat door het treffen van een verkeersmaatregel waarbij auto’s geheel worden verboden of autoverkeer wordt beperkt tot aan- wonenden met toepassing van een on- derbord „uitgezonderd plaatselijk ver keer”. DEN HAAG (ANP). Minister Wes- terterp is het eens met het Kamerlid dr- Drees van DS’70 dat kleinere wegen afgesloten zouden moeten worden voor doorgaand autoverkeer. W«er In binnen- en buitenland Het betreft 59 dienstplichtige soldaten en 10 onderofficieren, die hun bijna acht weken durende tropenopleiding in de Isabellakazerne te Den Bosch reeds heb ben voltooid. De Algemene Vereniging van Dienspiichtige Militairen (AVNM) is van oordeel, dat de militairen het slacht offer dreigen te worden van de „Suri- namisering”, het streven van een land naar onafhankelijkheid. zo’n hechte eenheid, dat ze voor andere diensten dan tropendienst ongeschikt zijn geworden”, aldus de AVNM, die vindt, dat de klap voor deze militairen hard is aangekomen, omdat velen hun huis- en kamerhuren hebben opgezegd, auto’s verkocht en kleding aangeschaft. De delicten die op het ogenblik het grootste aandeel hebben in de be rechting en bestraffing zijn de een voudige en gekwalificeerde diefstal en drie artikelen van de wegenver keerswet: dronken rijden, doorrijden na aanrijding en rijden tijdens ont zegging der rijbevoegdheid. W n n v a o r n h h z g F r

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2