Den Helder en Scheveningen sluiten mogelijk visafslagen op zaterdag Afscheid bij loodsen Henk Elsink met oud en nieuw Uittocht bij Velser politie Antwoord GS op vragen over Perspekt Toneelgroep Entre Nous JW losplank speelt „Loods aan boord che Veel activiteit bij g De Plaatwellerij Bejaarden Velsen-Noord stellen zich achter Heins en Visman een farao's ROBD-subsidie rond repertoire u IIF oon het wereldrijk der make EEN RUSTIGER TIJD BREEKT VOOR HEN AAN Spel over egoïstische moederliefde Vergadering besprak problemen nieuwe organisatie Verzending zeepost brengen Kortere visreizen moeten de oplossing u W Bi ZATERDAG MAART PLAATSELUK NIEUWS 19 7 5 «■I 99 (Van een medewerker) Russen ld: Platvis B.V. BOEKHANDEL H. DE VRIES BERICHT AAN DE REIZIGERS L.S., In onze zaak treft u een uit gebreide kollektie kaarten en reisgidsen aan. En tevens een grote sortering ontspanningslektuur. IJMUIDEN De kleine heeft tijdens de afgelopen weer enigszins verstek laten vloot week gaan, zodat er wat betreft de kabeljauw, gul en wijting sprake is geweest van een uiterst geringe aan voer. Nu is het met de laatstgenoemde vissoort nog wel losgelopen, maar kabeljauw en gul waren er toch beslist te wei nig. In ieder geval hebben de noord- boten goed van deze situatie kunnen profiteren, want op een dergelijke manier werden de prijzen voor de met de koolvis meegevangen kabel jauw en gul hoger, dan men de laatste tijd gewend was geraakt. ft I J h ■BawsECW I (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) „Loods aan KO VAN LEEUWEN. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) Ged. Oude Gracht 27 Jacobijnestraat 3-5-7 Haarlem. sr geblel incie lie die mar vue goo hoge og ie 81-jar ooi vals ergaarde aruit w at het p a bij aat. le numn „optimis heeft v( geven vi oplicht een ve laciteit. rterp ai itwoordit rotingsbi puntcapi an onaat e dat ni mingstiji oaciteit i rden aai uniform ssing va t kunne bewind DEZE WIJTING werd in vrij grote hoeveelheden opgekocht, teneinde in ge fileerde toestand in de vriescellen te worden opgeslagen. Haring en makreel zijn daarbij niet te koop geweest. Door Na de pauze komt hij met nieuwe nummers en conferences, waaronder „De barpianist”, „Gloria”, „De borstels van Dorus", „de komiek uit Twente” en „De camping”. Hij wordt bij dit alles bege leid door een orkestje bestaande uit zijn broer Jan Elsink (trombone en tuba), Tony Nahar (drums), Lou Kuyper (bas- (fenderpiano en orgel), en Fred Leeflang (saxofoon, klarinet en fluit). aanvoer i zaterdag te De vergadering heeft verder de jaar stukken doorgenomen. Het aantal leden in Velsen-Noord blijkt teruggelopen te zijn van 611 naar 590. Een extra applaus kreeg het succes van het Algemeen Be jaardenkoor „De Geelvinck” het afgelo pen jaar. Als secretaris werd de heer Van Ommeren gekozen die de wegens ziekte aftredende heer Versluis opvolgt. Tweede voorzitter Sanders en het be stuurslid Klein besloten een fietsclub op te richfen. Ook werd bepaald dat voor taan elke dinsdag en donderdag op de bekende adressen spreekuren gehouden zullen worden. Entre Nous speelde zeker geen vlek keloze voorstelling, maar wist in elk geval te zorgen voor boeiende, evenals veel vrolijke, momenten. VELSEN. Op zjjn tournee door Ne derland met de show „Totenmetnu” ver zorgt Henk Elsink maandag 10 en dins dag 11 maart ook voorstellingen daarvan in de Velsense Stadsschouwburg. In het eerste deel van dit programma geeft hij een overzicht op zijn repertoire van de afgelopen twintig jaar, waarbij bekende en minder bekende nummers uit de tijd dat hij nog optrad bij Tom Manders en Wim Kan. agavond i een b; is al get zoals 1 prograi buiksprt rnoskoor landboui e Wierdi iet deze /an Duit dige vrol i kwam is dat 1 irontschv n slotte aal deze in, maai u moet voordeelprijs 17,50 na 30 april 1975/27,50 verkrijgbaar in de boekhandel Fibula-van Dishoeck - Bussum maart n over le stratei van Ak iet Egyp i te weti progran de kijl n de ma g: „De i Ballroi een bt irtreffeli ers die en part tot ven evoel da dat je i VELSEN. De Velsense politie heeft vrijdagmiddag samen met collegae uit nabuurgemeenten en oud-gedienden af scheid genomen van drie adjudanten en een hoofdagent, die de dienst gingen verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Het gold de adjudanten M. H. Brandwijk, N. v.d. Bos en J. J- Ninaber, alsmede de hoofdagent O. K. de Jong. Zij mochten enveloppes met inhoud, tal van bloemstukken en het korpsschild in ontvangst nemen. Naast al deze stoffelijke blijken, wa ren er ook veel woorden. Commissaris C. van Buuren beet de spits af. Hij stelde vast dat het politiekorps vooral kwalitatief een groot verlies gaat lijden. Het gat door hun heengaan ontstaan zal een enkele noordboot werd nog wel eens een kistje aangevoerd, maar van enig belang is deze geringe voorraad toch niet geweest. Wel komeri er regelmatig de mooiste diepgevroren partijen uit En geland en Ierland, waar men de rokerij en goed mee op gang kan houden. ik niet Is ze mo tl Duin bijvoorbt is en hi len en i izaamhei is dan j ze verm voor An van. led >are, der 'ermaak zoeken, n Duin, i i ook uit turd krl larschijn althans het amu WANNEER WIJ tenslotte de berichten van enkele thuisvaarders mogen geloven, dan worden er thans door Russische trawlers enorme partijen haring in de Silverpit gevangen. Door het verbod voor de in de EEG geregistreerde sche pen met betrekking tot de aanvoer van haring, gaat op deze manier een veel gevraagd visje aan de neus van de Nederlandse vissersman voorbij. Toch is het wellicht voor een thuisvaarder inte ressant hier nog even een trekje te wagen, omdat tien percent van de lading immers uit de haring mag bestaan. In een vergadering in Den Oever is afgesproken eerst de verordening af te wachten van het Productschap voor Vis en Visserijproducten. Dit schap is door de minister belast met het uitvoeren van de quoteringsmaatregelen die met ingang van 1 januari 1975 van kracht zijn geworden. Op het ogenblik circuleert VELSEN-NOORD. De personeelsvere niging „De Plaatwellerij” van Stork Vel- sen houdt vrijdag 7 maart in het eigen ontspanningslokaal op het bedrijf de jaarvergadering. Het bestuur overweegt het aantal bestuursleden uit te breiden van vijf naar zeven. Bij de bestuursver kiezing is J. van Bastelaar niet herkies baar. Op de jaarvergadering komt ook het programma voor 1975 aan de orde. een ontwerpregeling waarbij de viswe- ken („reizen”) ingekrompen worden tot vier dagen. Als deze verordening wordt ingevoerd moet het mogelijk zijn dat alle boten op vrijdag hun vis kunnen verkopen. De Urkers hebben in de Ne derlandse Zeevisgroothandel Vereniging te kennen gegeven dat nog een maand afgewacht zal worden tot de nieuwe regeling is aangenomen. Mocht bet ge volg van wijzigingen in de quoterings- verordeningen zijn dat de afslagen in Den Helder en Scheveningen op zaterdag open blijven dan zullen de Urker zeevis groothandelaren niet meer op deze dag in Den Helder kopen. Dat betekent dan een behoorlijk financiële tegenslag voor de dertig tot veertig kotters die nog elke zaterdag in Den Helder aanvoeren. zorg in de Stichting Raad Bejaarden- werk Velsen kwam daarbij uitgebreid aan de orde. VOORHEEN WERD er door de noord- boten op de 57ste N.B.-graad meermalen getracht nog even een „spokkie” kabel jauw te verschalken. Wanneer men nu op de thqisreis beschikt over een vangst van duizend kisten vis, kan er nog altijd een plaatsje voor honderd kisten haring worden gevonden. En de aanwezigheid hiervan zal de besomming ongetwijfeld weer ten goede komen. de laati kend dc ssische zoals we ■s van bi len. il minist ezoek al d word tellen v Met de 'volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: „Algol” (5 maart), Austra lië: „Melbourne Expresse” (7 maart), Brazilië( „Thameshaven” (5 maart), Ca nada: „C.P. Trader” (5 maart), Israël: „Sally” (7 maart), Japan: „Liverpool Bay” <3 maart), Kenya, Oeganda, Tanza- nië: „Batu” (4 maart), Ned. Antillen: „Ulyssess” (3 maart), Nieuw-Zeeland: 2x per week via Engeland, Suriname: „U- lyssess” (3 maart), Verenigde Staten van Amerika „S.L. Mc. Lean” (5 maart). Tijdens een druk bezochte en geani meerde receptie hebben vrijdagmiddag drie senior-loodsen afscheid genomen van het loodswezen in de IJmond. Het waren de heren H. E. Jonker, Corn. Visser en K. Joore, die in sociëteit „Recht door Zee” in de Oranjestraat tallozen de hand schudden nu zij de dienst op vijfenvijftigjarige leeftijd met functioneel leeftijdsontslag verlaten. Botsing - Op de kruising St. Aagten dij k/Spoorsingel/Aagtenpoort, nabij de Beverwijkse badmintonhal, botste gister middag een automobilist frontaal op een tegenligger. Beide mannen werden met lichte verwondingen voor onderzoek naar het Rode Kruis Ziekenhuis overge bracht. JEUGDSPORT. De in het gewest Kennemerland verenigde gemeenten zijn overeengekomen voor de subsidiëring van de jeugdsport een minimum te han teren van f 300 per vereniging en 6 per lid, alsmede 4 per medische sportkeu ring. Een grotere uniformering zal ver der worden besproken. Dat liet dagelijks bestuurslid H. H. Bosman uit Zandvoort de commissie recreatie van de Kenne- merraad donderdag weten. moeilijk zijn op te vullen. Na de kwali teiten van elk van de vertrekkenden te hebben onthuld voor zover die nog niet bekend waren richtte hij ook een kort woord tot de jongeren onder de aanwezigen. De voorzitter van de Chris telijke politiebond, mede sprekend uit naam van de katholieke vakbond H. Slings had voor elk van de vertrekkende collega’s een knappe spreuk. Namens de vakorganisaties bood hij bloemen aan. Met soortgelijke geschenken kwam ook de voorzitter van de Politie Sportvereni ging, de heer M. van Heukelom. Adju dant Ninaber dankte uit naam van de vertrekkende politiemensen. Burgemeester drs. J. Reehorst woonde het afscheid bij, met hem waren daar ook de oud-commissarissen W. Seppe en J- Wij burg. Overigens is de visafslag van Urk de laatste tijd wel verschillende keren open geweest op zaterdag. Volgens adjunct- directeur Jan Brouwer betrof het enkele veilingen voor de kabeljauwvissers die gevraagd hadden of er op zaterdag ver kocht kon worden. Volgens Brouwer ligt het niet in de bedoeling de afslag hier voor regelmatig op zaterdag open te stellen. Daarvoor is de aanvoer door deze kabeljauwvissers op onregelmatig, zo zei hij. Zij willen niet ingaan op de vraag, waarom GS wel en het rijk niet in staat is om de groep onder andere subsidiere gelingen te brengen nu de experimen tenregeling is afgelopen. „Het is niet aan ons om dat te beoordelen”, antwoorden zij. Over de toekenning van een subsidie voor 1975 hebben GS nog geen definitief standpunt bepaald. Zij achten een ac- countants-onderzoek noodzakelijk en zijn daarover in overleg met het bestuur van de stichting Perspekt. Wel wijzen zij erop, dat Perspekt in eerdere subsidie aanvragen steeds gesteld heeft zichzelf te kunnen bedruipen als de experimen tele opbouwfase is afgerond. Niet alleen loodsen van het district IJmond en uit het gebied van de Nieuwe Waterweg, maar ook vertegenwoordigers van het directoraat-generaal, vletterlie- den, afgevaardigden van marechaussee en douane, oud-collega’s en gepensio neerden waren naar de sociëteit geko men om van deze drie loodsen afscheid te nemen Alle drie zijn stuurman geweest op de grote vaart en daarna meer dan vijfen twintig jaar werkzaam in het district IJmond. Districtsdirecteur Van Rijn sprak woorden van waardering en ca deaus werden aangeboden door voorzit ter Struylaart van de loodsenvereniging. Op de foto: Verenigingsvoorzitter Struylaart spreekt de drie seniorloodsen (v.l.n.r.) Joore, Jonker en Visser toe en overhandigt afscheidscadeaus. dere ontwikkelingen kritisch blijven vol gen. De voorzitter sprak echter de hoop uit dat de nieuwe organisatie snel met behulp van deskundigen kan worden uitgebouwd. In dit verband zag hij de taak van de nieuWe projectleider Borsboom bijzonder moeilijk. Hulp van de bejaarden aan deze functionaris zou een goede stimulans kunnen zijn. verrassingen, Zo had Nel van de Ketterij als de blinde tirannieke moeder goede momenten. Bijvoorbeeld in haar gesprek met Paultje, het meisje dat met een van haar zoons wil trouwen, speelde zij een doordacht intrigante, al kwamen er zo nu en dan wat theatrale uithalen aan te pas. Els Nuijen ontroerde oprecht als de lieftallige en spontane Paultje, spranke lend en ontwapenend gespeeld en uitste kend van intonatie. Ook de aanstaande vrouw van moeders meest liefhebbende zoon werd heel verdienstelijk op de planken gezet. Gré Bakker mocht er na haar kordaat optreden zelfs een „open doekje” voor incasseren. Op vrijdag 28 maart wordt een paas- klaverjasdrive gehouden en op vrijdag 11 april start een bowlingcompetitie over zes wedstrijden in het bowlingcentrum te Heemskerk. De andere bowlingavon- den zijn op 23 mei, 13 juni, 19 septem ber, 24 oktober en 14 november de slotavond. Op vrijdag 6 juni is de geza- melijke feestavond met de directie, waarop de jubilarissen van dit jaar wor den gehuldigd. Het jaarlijkse kinderuit- stapje zal op woensdag 30 juli plaats hebben, terwijl er voor de bejaarden op 26 juni een uitstapje naar Avifauna is. Het St. Nicolaasfeest voor de kinderen wordt op 29 november gevierd en het jaar wordt op vrijdag 19 december afge sloten met een gezellige avond. Samen met de andere VMF-bedrijven wil men rond september een puzzelrit houden en staat er een viscompetitie op het pro gramma, waaraan ook de dames mee kunnen doen. AAN DE VRIJDAG- en zaterdagmarkt werden in deze Duitse havens nog eens vier ladingen gelost, welke varieerden van 2200 tot 2800 kisten grote 'koolvis. Deze vangsten waren afkomstig uit de oceaan, ten westen van Schotland. Daarbij is de IJM 36 „Egmond” reeds vrijdagmorgen met een grote voorraad koolvis in IJmuiden gearriveerd, welke lading voor de maandagmarkt werd be stemd. HAARLEM. Gedeputeerde Staten willen, nadat zij hebben beslist over hun eigen standpunt over het doorgaan met het subsidiëren van de technisch-thea- tergroep Perspekt, eventueel ook bij het rijk bepleiten dat voor deze groep alsnog subsidie verleend wordt; Dat antwoorden GS op vragen van het PvdA-statenlid mr. J. de Vries. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND De rijkssubsidie voor de Regionale Onderwijs Begeleidingsdienst Kennemerland is rond, zo heeft wethou der Roessingh van onderwijszaken mee gedeeld. De subsidie bedraagt twee ton voor 1974 en twee-en-halve ton voor 1975. „Een prettige basis om het werk te starten”, aldus de wethouder. Voorzitter Van der Hoff raakte tame lijk geëmotioneerd toen hij over de ambtenaren Heins en Visman sprak. Hij zei dat dit duo altijd bijzonder actief is geweest voor de bejaarden op het gebied van bestuurswerk, het informatieblad, het opstellen van nota’s, het geven van voorlichting, het- houden van spreekuren, ontspanning, huisvesting, de organisatie van een wijkdienst, administratie en ook massale excursies. Hij zei dat sommige groeperingen, die bij de bejaardenpro- blematiek betrokken waren naar buiten een eenzijdige voorlichting gaven. Hij zei dat er momenteel een sterke beheofte aan wat rust binnen het bejaardenwerk was, hoewel het plotselinge ontslag van mevrouw Teensma van het dienstencen trum Zeewijk deze rust niet bepaald in de hand werkt. De afdeling Velsen-Noord zal de ver- DE AANVOER van platvis is eveneens beduidend lager geweest dan gedurende de laatste weken, zodat de minder grote schol tot doordraaien werd veroordeeld. Daarbij komt dat een aantal schepen de platvisserij reed heeft losgelaten, om te proberen in noordelijker contreien de schelvis op te sporen. Want vooral is er bij de grovere soorten sprake van een tekort. De kleinere schelvis heeft men deze week uitstekend kunnen vervangen door de grove wijting van de noordbo- ten- De vertrekkende politiemannen met hun echtgenoten op één rij: de adjudanten J. J. Ninaber; M. H. Brandwijk en N. v. d. Bos alsmede hoofdagent O. K. de Jong. VELSEN-NOORD. Dc ambtenaren Heins en Visman zijn voor de bejaarden altijd een grote sfeun geweest. Met hun overplaatsing van het gebouw voor de bejaarden aan de Abeelenstraat naar de sociale dienst aan de Spaarnestraat is hun groot onrecht aangedaan. Beide he ren hebben de afgelopen jaren veel meer gedaan dan het organiseren van gezellige avondjes, jaarlijkse autotochten en het invullen van belastingformulie ren. Het is mogelijk om de ambtenaren Heins en Visman weer op normale wijze aan het werk te krijgen, maar dan moeten de huidige problemen eerst wat luwen. Dat was in het kort de strekking van een toespraak die voorzitter Van der Hoff, van de afdeling Velsen-Noord van de Algemene Bond van Bejaarden heeft gehouden. In het ontmoetingscentrum de Meerpaal werd donderdagmiddag de al gemene ledenvergadering gehouden. Dc omzetting van de Federatie Bejaarden- De beide zoons kregen gestalte van Paul Ruygers en Wim Verschoor. De eerste als vrolijke branie, de laatste als grootgegroeid moederskind. Moeders echtgenoot, die haar in de jaren wel had leren ontwijken, kreeg goedmoedige ge latenheid mee van Theo van der Linden; dochter Martha, ook al enigszins besmet met verzurend sarcasme, kreeg van An- nemieke van de Peijl de juiste nuances. Henk van Bruggen bracht de kapitein Koos Fabian rondborstig tot leven. Het werd een man met het hart op de tong, die eens orde op zaken komt stellen en stevig rondspit in de laag van egoïsme waaronder niemand uit eigen beweging vandaan lijkt te kunnen komen. IJMUIDEN. De zeevisgroothandela ren in Nederland willen dat de visafsla gen Scheveningen en Den Helder ook op zaterdag gaan sluiten. De andere afsla gen doen dat al jaren. Vooral vanuit Urk is invloed uitgeoefend tot de slui ting van de twee resterende afslagen over te gaan. De Urker handelaren vin den het onzinnig op zaterdag in Den Helder vis te kopen als in de haven van Urk vis is aangevoerd die niet verhan deld kan worden in het weekeinde. De Urkers hebben te kennen gegeven dat wanneer de sluiting van de afslagen Dén Helder en Scheveningen niet -doorgaat de afslag Urk ook weer op zaterdag open gaat. De Urkers zien dat liever niet omdat de zesdaagse werkweek daar weer een feit wordt. HET TERUGLOPEN van de koolvis- vangsten heeft er voor gezorgd dat de handel van deze week de aanvoer hier van goed wist op te vangen en te verwerken, zodat men zelfs een bedrag van ongeveer acht gulden boven de opvangprijs kon noteren Ook het uitwij ken naar Duitsland door de grootste eenheden heeft deze gang van zaken stellig bevorderd. LOODS AAN BOORD is een stuk van eenvoudige lieden die hun hartstochten gesmoord zien in een nietsontziende moederliefde. Het voorkomende patroon van de moeder die haar volwassen ge worden kinderen niet los wenst te laten. Kortom: moederliefde die is opgegaan in geslepen egoïsme, ondersteund door ei gen teleurstelling. Regisseur Lub Bakker heeft er met oude getrouwen, maar ook met enkele jonge aanwinsten van de vereniging, toch een voorstelling van weten te ma ken die in elk geval de intentie goed weergaf. Hij wist zich daarbij gesteund door een landelijk decor: een boeren gelagkamer, compleet met werkende bierpomp. De rolbezetting toonde enkele aardige VELSEN. Toneelgroep Entre Nous heeft vrijdagavond in de stadsschouw burg een wat je zou kunnen noemen „warmbloedige” opvoering gegeven van Jan Fabricius’ toneelspel boord”. Onder regie van Lub Bakker verzuimden de spelers niet de rijkelijke hoeveelheid emoties zichtbaar te maken. Fabricius’ stuk kreeg daardoor iets van ouderwets volkstoneel, maar de eerlijk heid gebiedt te zeggen dat de auteur daar zelf ook wel sterk naar gelonkt heeft.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5