Haarlem Zweed had hotel opgezegd vóór duel met Okker toonde VERMOEIDE BORG HAD AUTO-ONGELUK SPEKTAKEL IN DUEL TEGEN SPARTA HOFMEESTER ZEER BOOS AZ miste te veel kansen twee spelers aan Belgen Haarlem kon tegen Utrecht pas voetballen toen het niet meer nodig was MAANDAG 3 MAART 1975 SPORT 13 IG Dieptepasses ES S, ILEM. OLLE. Compleet -.SHF F M .JqlK Ja - Si w I EF (Van onze sportredactie) Telstar loste belofte aan de supporters in (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) nnequin KARLEN was ehorende t en s 11. THEO KLEIN MARC SERNé DEVENTER (ANP). In de overigens matige ontmoeting tegen AZ’67 begon voor Go Ahead Eagles wellicht eindelijk een betere toekomst. De deze week aangetrokken Westduitser Redkofski en de van Waterschei afkomstige Ja* Beenen maakten «en verdienstelijk debuut bij de Deventer ploeg. Redkofski was op ’t middenveld, waar hij de geblesseerde Van Loon vervi*g, een goede stoorzender en Beenen startte zelfs met de winnende treffer voor zijn nieuwe werkgever. ;uken en 5 slaap- vlizotrap 1), slaap- ilet. praktijk- ustus ’75. ükmaar- met c.v, Niks aan het handje, dacht Dikker uiteraard, want hij sprak onder vier ogen. Wel iets te hard, maar dat had hij te laat in de gaten. Toen werd hem namelijk duidelijk ge maakt dat zijn scheldwoorden ook ter ore waren gekomen er was Dit keer verzorgde Skipper zelf de afwerking. Hij sprintte op een vlijm scherpe dieptepass, was Bischot te snel Scheidsrechter: Van de Kroft. 4000 toeschou wers. ntvangen die rea- a adver- numiner, dat num- vermeld de door- of maakt Uk. Ver- n steedi de enve. imer van i waarop eert ilgen be> ROTTERDAM Ahoy-dirrcteur Harry Hofmeester heeft van de tennisbond excuses geëist voor het optreden van secretaris Max Dikker. De laatste beging op een van de laatste dagen van het WCT-toernooi in het Rotterdamse sportpaleis een ongelooflijke blunder. Op de genodigden tribune uitte hij tegenover zijn buurman een reeks scheld woorden over Hofmeester, die van nogal beledigende aard waren. istricuffl. 65. (Van onze sportredactie) rand vat :n, open ixe bad- Bischot en Jonker hadden in eerste aanleg weinig vat op dit duo, dat her haaldelijk ver op kon rukken. Sparta bleef lang gevaarlijk met dieptepasses op de snelle spitsen Van Staveren en Skipper. Veel rendement leverde dat echter niet op. De eerste kans kwam na veertien minuten.van Michielsen, die net over de lat kopte; nummer twee werd door dezelfde middenvelder om zeep ge- Opstellingen FC Utrecht: Henriksen- Oostrom, Adriaanse. Van Maurik, Van Oudenallen- Hildebrand. Van Staa. Cabo- Wery. Van Veen. Hulshorst. Haarlem: Boersma- Wen tink Fransz. Marijt. Derksen- Feteris, Popadic, Huyg-Sadek, Hoe- ben, Boszhard. Scheidsrechter Wellinga. 6500 toeschouwers. later was de wedstrijd beslist. Hilde brand gaf een hoge voorzet, Wery won het kopduel van Derksen waarna de ba) over de voortreffelijke Boersma (wat stopte hij voor rust een schot van Wery mooi) vie de kruising in het verlaten doel verdween. EaBMMM de snede werd uitgevochten. Voor zo** nieuwe jongen levert dat extra moeilijk heden op.” Het bleek een lucratieve wissel. Stout toonde meer lef en fysieke kracht. Tesa- men met de opgevoerde inzet en de ploeg als geheel, die de Spartanen in de directe duels straffer aan ging pakken, leverde dat na rust een volkomen ander spelbeeld op. Telstar had eindelijk het initiatief en zou dat op een korte terug val na de gelijkmaker na, de hele twee de helft verder behouden. Hendrtkse in duel met zyn tegenstander Meutstege. Later zou de Telstar-speler ver vangen worden door Co Stout Daarna kreeg Hoeben aan de andere kant nog twee kansen maar het was Utrecht, dat plotseling door Haarlems tegenoffensiefje meer ruimte kreeg, dat verder uitliep. Hulshorst kon aan de zijlijn, in een situatie van twee Utrecht- aanvallers tegen de nooit op buitenspel spelende Fransz, vrij oprukken en paeste op Van Veen De razendsnel teruggeko men Wentink trachtte nog te corrigeren maar zijn tackle was niet correct. Arbi ter Wellinga wees naar de penaltystip, waar Wery het vonnis met een harde knal voltrok (3-0). Utrecht die eerste vijfenveertig minuten constant storm had gelopen op het doel van Boersma kreeg Haarletn vlak voor rust de beste kans om de wedstrijd naar zich toe te trekken. Het is dat. tekenend dat Sadek in zo’n situatie zo schrikt van zo'n kans dat de bal dan ook prompt naast het doel belandt. Opstellingen: Telstar: Van der Meeren. Driessen. Van Essen. André. Bischot, Fens. De Wit, Helling. Hendrikse (Stout). Van Kooten en Jonker. Dat gebeurde toen Van Oudenallen langs Wentink gleed, door kon lopen tot Haarlems-strafschopgebied, waar Van Veen een niet te missen mogelijkheid kreeg.(l-O). Nauwelijks veertig seconden .r ij - Door de onzekere situatie krijgt het voecb: i v :n het elftal een verkrampt karakter. En 'os van het feit of hier lang van tevoren geen maatregelen op technisch gebied tegen hadden moeten worden 'genomen kun je in deze situatie Michels of Hughes heten, je moet als trainer wel over bovenmenselijke psy chologische kwaliteiten beschikken om je elftal over een dergelijk dieptepunt heen te praten. Het trieste is dat een Haarlem, dat niet in degradatiegevaar verkeert niet eens voor Utrecht hoeft onder te doen. De wedstrijd bewees dat ook bij vlagen. Utrecht miste bijvoor beeld op de zestienmeterlijn ook iedere raffinement om een opening te forceren. Maar met het enorme overwicht dat de ploeg ontwikkelde moest een doelpunt' wel komen. problemen; het is een kwestie van geestelijke vermoeidheid. En vergeet niet dat Tom Okker erg goed speel de”. Borg glimlachte wat mat. De Zweed moest al op zijn eerste opslag een doorbraak van Okker toestaan, maakte dat verlies in de vijfde game goed en verloor in de achtste game opnieuw zijn service. Okker boekte met 6-3 de eerste set- winst. Meteen daarop kon het Zweed se talent zijn opslag weer niet vast houden. De nederlaag tekende zich toen al af. omdat Borg een uitgelezen smash-kans slechts op halve kracht probeerde te benutten. Okker retour neerde en scoorde. Nog typerender was het begin van de vijfde game Met 3-1 voor en op Borgs service gaf Okker een fraaie lob. De 18-jarige berging, ng: juni- Sadek, Wentink en Boersma (Rab: „Hoewel ik tegen die jongen zou zeggen als ik zijn trainer was dat hij met zijn lengte minder zou moeten stompen en meer ballen gewoon moet pakken”) zij waren gistermiddag voor de zoveelste keer de enigen die een ruime voldoende haaiden. Huyg en Marijt volgden vlak daarachter, maar met de rest van het Haarlem-team was het droevig gesteld. Het heeft dan weinig zin om naar Fransz, Derksen en Hoeben, een trio dat gistermiddag bepaald niet best voetbalde, te wijzen want de volgende wedstrijd zijn het weer anderen die bij Haarlem „wegvallen”. Het probleem bij Haarlem Is dat er in de huidige situatie, die steeds gevaarlijker dreigt te worden geen elf spelers in het veld staan die het mentaal op kunnen brengen om van de eerste tot Dat bleek bijvoorbeeld ook enkele mi nuten voor rust. Sadek. nota bene één van de betere voetballers bij Haarlem gistermiddag, werd door Feteris in een ideale positie voor Henriksen gebracht. Terwijl het aanvallend onmachtige Na acht minuten al keek AZ tegen die onverwachte achterstand aan. Beenen kopte de bal uit een voorzet van Arntz onhoudbaar in. De Eagles bleven niet door technisch voetbal overeind maar konden door hun enthousiasme en vechtlust de voorsprong behouden. AZ was qua veldspel de betere ploeg maar miste in de voorhoede een afwerker die de legio kansen kon benutten. af en joeg de bal langs Van der Meeren: 01 Op dat moment een volkomen juiste stand. Alle inspanningen van Tel star ten spijt, bleef het in die eerste fase beneden zijn kunnen. Met name De Wit en Hendrikse leden te veel balverlies om nuttig te kunnen zijn. Het kostte Hendrikse, die erg veel moeite met Meutstege had, zijn plaats. Hij werd na rust vervangen door Co Stout. Trainer Joop Castenmiller daarover: „Dit was typisch een duel dat op het scherp van Na ruim een kwartier in de tweede helft was Haarlem bevrijd van de last om één of zelfs twee noodzakelijke winstpunten te pakken. FC Utrecht had namelijk toen binnen één minuut met twee doelpunten de wedstrijd definitief beslist. Plotseling kon Haarlem de op dracht van Hughes voor de wedstrijd, soepel overschakelen van defensie naar ROTTERDAM. De overwinning die Tom Okker zaterdagmiddag in het WCT-toernooi in Rotterdam heeft behaald op Björn Borg, heeft een bijzonder sensationeel tintje. De jonge Zweedse ster-tennisser was namelijk 's ochtends al dermate van zijn ver lies overtuigd, dat hij zich (om elf minuten over negen) bij de receptie van het Hilton Hotel liet uitschrijven. Na zijn ondergang in het enkel- en later het dubbelspel, vloog Borg me teen naar Zweden. In de nacht van zaterdag op zondag vervolgde hij zijn reis met de auto, waarbij hij op weg naar zijn vriendin van de weg is geraakt. De wagen sloeg over de kop en werd volledig verneild. Waar schijnlijk heeft Borg zijn leven te danken aan het feit dat hij een veiligheidsgordel droeg; in een zie kenhuis constateerde men alleen wat builen en een liehte shock. Later reisde het 18-jarige idool door naar zijn vriendin. aanval wel uitvoeren. Maar toen was het al te laat. Het is een werkelijk uitzichtloze situatie die Hughes zich zelf ook duidelijk na afloop realiseerde toen hij stelde: „Je kunt praten wat je wilt maar het lijkt wel of de spelers je niet horen. Dat je onder druk staat tegen dit Utrecht is nog niet eens zo’n ramp want Utrecht brengt er ook nauwelijks iets van terecht. Maar het wordt natuurlijk erg gevaarlijk als je dan zoals wij niet in staat zijn om vanuit onze versterkte verdediging een fatsoenlijke aanval op te bouwen. Als Utrecht dan blijft komen en wij stellen daar niks tegenover dan valt door die druk automatisch zo’n doelpunt. Als wij dan iets terug kunnen doen als we in feite al verloren hebben dan is dat een afschuwelijke zaak”. En zijn Utrechtse collega Jan Rab: „Dit Haarlem-elftal heeft een afgrijselijk ge brek aan zelfvertrouwen”. Sparta-oefenmeester Leo Steegman: „Die opleving van Telstar kwam mij nog iets te snel. Ik had gehoopt dat we ze nog wat langer rustig konden houden”. Met het losbreken van Telstar was het spektakel echter compleet. Vooral nadat Stout 11 had laten aantekenen (hij ontving de bal on 25 meter van het doel, kon op z’n gemak aanleggen en verraste de hele Snarta-defensie. inclusief Does burg, die als een paal bleef staan), mondde het duel uit in een spektakel, dat misschien voetbaltechnisch niet zo best was, maar de toeschouwers wel rode hoofden bezorgde. Door de vele fouten over en weer ontstond er een snel wisselend beeld, dat in het laatste kwartier duidelijk naar Telstar-zijde uit zou slaan. Telstar wilde de „come-back” bekronen met een twee de, winnend doelpunt. De pogingen daartoe waren legio. maar de inzetten van Helling en Van Kooten misten zoals gemeld doel. De beste kans aan Spar taanse zijde kwam na rust op naam van Van Staveren, wiens ombaal op de lat belandde. Desalniettemin zagen beide oefenmees ters voldoende aanleiding om elkaar na afloop demonstratief te feliciteren met het geboden spektakel. Hun commentaar was eensluidend: „Dit is het voetbal waar we naar toe moeten. Wanneer we het publiek kunnen vermaken door meer risico’s te nemen, dan moet dat maar. Liever een plaatsie lager op de ranglijst en een tevreden publiek, dan andersom.” Moment uit EaglesAZ. Wamas (links) in duel met Kist. De dolle aanvalsdrift van Borg was een regelrechte zelfmoordpoging. De ervaren Okker weigerde al in het begin van de ontmoeting naar het net te komen, en sloeg juweeltjes van drives en korte cross-ballen. Vooral die laatste bezorgden de dubbelhandig geslagen backhand van de Zweed de grote moeilijkheden. Nilson. „Meestal beukt Björn net zo lang en zo hard tot de tegenstander murw is, steeds vanaf de achterlijn en met een akeli ge precisie. Zijn netspel is niet zo sterk, dat bleek nu ook wel. Okker is een completere speler dan Borg. Om eerlijk te zijn, ik zou vandaag niet mijn geld op Björn gezet hebben. Dit was in de finale en deze week eerder in Rotterdam al min of meer voor spelbaar. Vergeet niet dat hij achter elkaar in Richmond, Bologna en Bar celona de eindstrijd haalde”. Drie uur later was Borg met Kjell Johansson - spelend in shirts van Okkers sponsor - kansloos in de dub bel tegen Higueras en Taroczy. Nota bene het laagst-geplaatste duo van de groene groep. En weer een paar uur daarna was de tennis-teener op weg naar Stockholm, om bij zijn vriendin thuis op verhaal te komen. De ondersteuning van de surm-orters- schare was echter niet voldoende om Telstar over de laatste dremnel naar de overwinning te beuren. Niet dat de Vel- senaren daar niets voor deden, integen deel. Met name de laatste tien minuten ontaardden in een ware stormloop op het doel van keeper Pim Doesburg, maar verder dan gemiste kansen van Helling (net naast). Van Kooten (net te laat bij een duel met Doesburg, waarbij hij de Sparta-doelman onopzettelijk verwond de) en onn’euw Helline. die vijf minuten voor tijd zijn inzet op het laatste nip- neriie do-"»’- vit de deelmand gehaald zae. kwam men niet. Het bler'f '’■tjwi’w 1-1 en bet geheel genomen was dat de enig juiste uitslag. Want Telstar mocht dan na rust de overhand gehad hebben, in de eerste helft kwam d’e eer zonder meer aan Sparta toe. In het eerste half uur van de match overheerste de Rotterdamse ploeg zelfs zo, dat Telstar geen moment over de beloofde tegenaanvallen kon prakki seren. De kracht van Sparta, dat Heyer- man na afwezigheid van drie weken (blessure) weer in zijn gelederen had en Salfischberger (vervangen door Van der Veen) moest missen, school vooral in de rechtervleugel, waar de aalgladde Deen Skipper acteerde met de steun van de sterk opkomende rechtsback Jansen. holpen, toen hij een voorzet van Skipper voor open doel verzuimde in te tikken. Nog geen minuut later was het wel raak. Sparta: Doesburg, Jansen, Balkestein. Vis ser, Meutstege. Heyerman. Van de Veen. Michielsen. Skipper, Venneker en Van Stave ren. VERLIES WERKTE BEVRIJDEND (Van onze sportredactie) UTRECHT. Onmiddellijk na afloop van de nogal fors uitgevallen 3-0 neder laag var Haarlem tegen FC Utrecht stelde trainer Barry Hughes zijn spelers de vraag hoe het toch in hemelsnaam mogelijk was geweest dat hel spel van Haarlem pas een beetje op voetbal be gon te lijken toen het elftal al met een kansloze 2-0 achterstand werd gecon fronteerd. De schaarse respons, voetbal lers eigen in dat soort situaties, die toen uit die spelersgroep kwam nogal onthullend. Het kwam er min of meer op neer dat het elftal het als een soort „bevrijding” had ervaren dat het opnieuw kansloos was. Volgens zijn coach, Percy Rosberg, was Borg totaal op, en dat klopt precies met de indruk die de favoriet van Rotterdam in zijn wedstrijd te gen Okker had gemaakt Borg werd door de Nederlander ontluisterd met uitstekend tennis, maar tegen de fei ten. en achtergronden gezien die na derhand bekend werden, is het af knappen van de jonge teener niet verwonderlijk. Na de winst van Okker (6-3 en 7-5) verklaarde de gevallen vedette -Mentaal kon ik het niet opbrengen. Ik ben al een maand onafgebroken aan. het tennissen en zou eigenlijk het liefst een week rusten. Maar deze week moet ik weer in Londen spelen (na het ongeval is daar geen sprake meer van - red.) en daarna in München. En zo gaat het door tot begin mei. Lichamelijk heb ik geen de laatste trrnuut te werken voor een goed resultaat. VELSEN Telstar heeft woord ge houden; de vierduizend toeschouwers die gisteren de loketten van Schoonenberg passeerden, hebben zich bij de kracht meting met Sparta geen moment ver veeld. De Velser voetballers lieten het in hun drang naar aantrekkelijker aanval lend voetbal niet bij woorden; samen met dc Spartanen bezorgden zij de be zoekers op de tribune het spektakel dat zij in het verleden zo vaak ontbeerden. De gunstige reactie van Koning Klant bleef niet lang uit. Tot stomme verba zing van de Telstar-officials scandeerde men tegen het einde van de wedstrijd zelfs herhaaldelijk aanmoedigingen aan het adres van de tbii’ssnpipnao nartü. een gebeurtenis die, wanneer hij in Vel gen voorkomt, inderdaad ’•erme,,’>"s; verdient. UTRECHT. De wedstrijd Utrecht-Haarlem werd bijgewoond door enkele vertegenwoordigers van de Brusselse voetbalvereniging Union St. Gilles. De Belgen waren voorna melijk geïnteresseerd in het spel van Boszhard en Feteris, twee spelers die vorige week niet in de basisopstelling stonden bij Haarlem maar voor deze gelegenheid prompt weer een plaats in het Haarlem-team hadden vero verd. Feteris was in het elftal geko men voor de geblesseerde Peys en Boszhard voor de gepasseerde Van den Berg. Haarlem wacht met be langstelling af of de Brusselse vereni ging Boszhard en Feteris nu ook wil kopen. van de echtgenote van Hofmeester, die in de onmiddellijke nabijheid zat. Dikker perplex natuurlijk, maar hij spoedde zich naar de Ahoy-directeur om excuses te maken over „onheuse op merkingen” die hij over Hofmeester had gemaakt. Deze ging akkoord, zonder nu precies te weten wat Dikker alle maal had verkondigd. Later voegde mevrouw Hofmeester zich bij haar man, en zij vertelde Dikkers letterlijke tekst. Hofmeester moet zowat ontploft zijn, en stapte naar KNLTB-voorzitter Beek om verontschuldigingen te eisen. Hofmeester zelf verwees naar een uitspraak met de bond, en deed er verder het zwijgen toe. Op een ontvangst zondagavond heeft voorzitter Beek zijn waardering voor Hofmeester uitgesproken. Deze volstond met de verklaring dat de zaak in der minne was geschikt. Zweed draaide aan het net om, boog het hoofd en liep terneergeslagen te rug naar de achterlijn. Ulf Nilson van Ekpressen, het grootste Zweedse dagblad: „Björn rent als een duivel, altijd en op elke bal. Dit was zeer ongewoon. Ik ben ervan overtuigd dat hij wilde winnen, maar hij kon het niet opbrengen. Zijn stijl was ook afwijkend van wat hij gewoonlijk doet”. En een blije Okker: „Normaal gesproken blijft hij veel langer achterin hangen, probeert je naar het net te lokken, om je vervolges akelig hard en precies om de oren te slaan. Nu bleef hij maar komen, op bijna elke slag”. - J W ï- -“Ti

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13