ONTVOERDERS VAN CDU-POLITICUS PETER LORENZ STUREN BANDOPNAME Iran voortaan één-partijstaat op Russische dissidenten Geen hoop meer i n Londen op vinden van overlevenden Mislukte coup met passief Amerika” „niet werk „Verzoening mogelijk van NAVO” Chemische „hersenoperaties” I f i Vliegtuigkaper uit Irak overleden VOLGENS RAPPORT AMERIKAANS CONGRES Jordanië helpt Oman Sihanoek in vraaggesprek: HEVIGE GEVECHTEN IN SIDON TUSSEN VISSERS EN LEGER Li Crisisstaf echter Staatsvijanden ntrole e klei obilist akloos stoken Minister Averoff Saai 7 okolie tpartij igheid e lijst Boycot n flat erving verking houden 5 bouw ka. Mi- eeld in PvdA, ig geen ne aan Vragen Meer garanties BINNEN- EN BUITENLAND o Bi BERLIJN IN DE BAN VAN ONTVOERING GABRIELE KRÖGER-TIEDEMANN !iim.ünÜHHg|!Wj Hoveyda. van Ramp met ondergrondse: 40 doden (Van onze redacteur in Londen) f zondag Utrecht ïrmatig estuur- jn zon- in de se klei. nade- üt hun landing hande- middag oftanks water 3e tan- 'erolme ooit in Naarmate deze merkwaardige commu nicatie tussen biede partijen beter begon te functioneren, ontstond er ook meer overzicht in de duistere ontvoeringsaf- faire. Na het eerste contact tussen ont voerders en autoriteiten, volgde zaterdag de eis van de ontvoerders, dat de gevan genen die hun vrijheid niet wensten dit persoonlijk in het bijzijn van hun advocaat in het Westduitse televisie journaal moesten verklaren. ze te Frankfurt gebracht. Vanuit West-Berlijn werden op dat moment voorbereidingen getroffen om de twee vrouwelijke ge vangenen en ds. Albertz naar Frankfurt te vliegen. eeft de irmees- ung-Fu slaken hij te- Japan- gingen. >rs mes in. i’s café !-jarige its het getrof- urbuks, ;e man De rerkne- ;eus in tal van in het i vorige Meeus bijeen- ATHENE. (Reuter) De Griekse mi nister van Defensie, Evangelos Averoff heeft beweringen van de oppositie te gengesproken als zou de mislukte greep naar de macht vorige week door het leger op touw gezet zijn door de NAVO en het Amerikaanse ministerie van Defen sie. sen 12- ;ehaald, :an het vader, i jongen, on van at deze s werdl an, hoe n werk, moeten lijk stil van de één vanl die del >n con* men. >P zijn sn. Het wa gen ma an- erleden oor de ;eannu- dat allel an zijn! t in de den. ermor- lie Uil- it huis ran de d. Het nderen, n. TEHERAN (Reuter).De leider van de drie kapers die zaterdag probeerden, een Boeing-737 van Irak Airways te ka pen, is gisteren in een ziekenhuis in de Perzische hoofdstad Teheran aan zijn verwondingen overleden. zater- flat in ig naar oor de en bo- tgebro- ier, en en. De i op de Een van de motieven van de ontvoer ders kan echter zijn dat men de bevol king, maar vooral de autoriteiten, onze ker wilde maken, en de macht die een kleine groep extremisten kan uitoefenen, wilde demonstreren. De verkiezingen in West-Berlijn zijn door de gebeurtenissen van de afgelopen dagen uiteraard zeer sterk beïnvloed. De politieke partijen hadden zaterdag de bevolking opgeroepen om aan de verkiezingen deel te nemen, omdat „de democratie met vrije verkiezingen be gint”. Maar deze verkiezingen werden zo sterk met emoties belast, dat men ze niet vrij, in de werkelijke betekenis van dat woord, kan noemen. DAT DE ontvoerders de vrijlating van Baader en Meinhof niet hebben geëist, is te verklaren met de zelfstandige positie die ze willen innemen. Bovendien zou de vrijlating van Baader en Meinhof waar schijnlijk een onhaalbare kaart zijn ge weest, omdat dit tweetal tot staatsvijan den is verklaard. Hun vrijlating zou voor de overheid een te grote capitulatie hebben betekend. LONDEN Het dodencijfer na de ramp met de ondergrondse van afgelopen vrij dag in Londen zal, naar men schat, rond de veertig liggen. Gisteravond had men 26 lijken geborgen. H et reddings- en opruimingswerk had toen al meer dan twintig uur geduurd. De atmosfeer in de doodlopende tunnel is zodanig verslechterd, dat er niet langer dan twintig minuten achter elkaar gewerkt kan worden. De afgeloste ploegen gaan meteen naar de oppervlakte om frisse tucht in te ademen. Ze werken in de tunnel met maskers. De rit van Drayton Park naar Moor- gate langs de zogenaamde Northern Line wordt door het personeel van de ondergrondse als bijzonder saai onder vonden. Er zijn maar drie stations on derweg. De rit herhaalt zich eindeloos, en dat is de reden dat de wagenvoerders op deze lijn sneller worden afgelost dan op andere lijnen. Zowel het voortdurend ingedrukt hou- SIDON (UPI en Reuter). De Liba nese strijdkrachten hebben zich gisteren uit Sidon teruggetrokken en zijn ver vangen door plaatselijke veiligheidstroe pen. Premier Rasj id Solh zei in een verkla ring dat de situatie in de stad, waar twee dagen hevig is gevochten tussen gewapende betogers en militairen, weer geheel normaal is. Bij de ongeregeldheden zijn vijf mili tairen gedood en tien gewond. De de monstranten stelden twee pantserwagens en een troepentransportwagen met ra ketten en zware mortieren buiten ge vecht. De strijd ontbrandde zaterdag toen Li banese troepen werden ingezet om de hoofdwegen rond Sidon te zuiveren van vissers, die de wegen hadden bezet uit protest tegen een besluit van de regering een onderneming het monopolie van de kustvisserij te geven. hter in is geen >mst te rs, die Ie vak- werk- NEW YORK (Reuter en AFP).— Prins Norodom Sihanoek en zijn Cambodjaan se regering in ballingschap zijn bereid de afgelopen vijf oorlogsjaren te verge ten om een verzoening te bereiken met de Verenigde Staten. Dit blijkt uit een vraaggesprek dat de afgezette prins heeft gevoerd met de „New York Times” Sihanoek werd in 1970 als Cambodjaans staatshoofd verdreven. Hij leidt nu in Peking de koninklijke regering van natio nale eenheid van Cambodja. Het is de eerste militaire hulp van belang aan Oman van een Arabisch land in het tien jaar oude conflict met linkse rebellen die door de naburige volksrepubliek Zuid-Jemen worden ge steund. De man raakte gewond bij een schiet partij met Iraakse veiligheidsagenten nadat het toestel, dat op een binnenland se vlucht van zijn koers was af gedwon gen, op het vliegveld van Teheran was geland- Zaterdagochtend deden de Westduitse autoriteiten hun eerste concessies tegen over de ontvoerders van de CDU-politi cus Peter Lorenz. Ze lieten twee demon stranten vrij uit de Moabitgevangenis. De de ontvoerders zijn steeds niet helemaal duidelijk. Vooral nadat verschillende van de ge vangenen die zij wilden bevrijden, dit hadden geweigerd. Duidelijk is, dat de links-extremisten in de Bondsrepubliek die terreur als politiek wapen hanteren, geen eenheid vormen. Dat Horst Mahler, de vroegere advo caat, zich heeft gedistantieerd van de Baader-Meinhofgroep, was bekend. Dat hij ook van de beweging van de tweede juni, die, zo is het afgelopen weekeinde wel gebleken, onafhankelijk van de Baader-Meinhofgroep opereert, niets wil weten, is eveneens duidelijk geworden. ret Liles. Ze had meer dan twaalf uur vastgeklemd gezeten en grote zelfbe heersing getoond. Haar benen zaten on der de zitting samengeperst, en een van haar voeten was zodanig bekneld ge raakt in een wiel, dat deze moest wor den afgezet om haar uit deze benarde positie te kunnen bevrijden. De Britse zondagsbladen wijdden pagi na’s aan de vraag naar de oorzaak van de ramp. Niemand zal echter een oplos sing kunnen geven vóór het lijk van de 55-jarige wagenvoerder Leslie Newson zal zijn gevonden en voordat de zoge naamde dodemanskruk zal zijn onder zocht die de wagenvoerder tijdens de rit altijd ingedrukt houdt en die een rem- beveiligingssysteem in werking stelt als hij wordt losgelaten- Mocht de bestuur- kaanse Senaat, Mike Mansfield, ver klaarde in Washington dat het aanbod van Lon Nol de weg zou kunnen openen naar onderhandelingen die een einde aan de gevechten in Cambodja kunnen ma ken. Klaus West-Berlijn naar vergadering bij te MUSKAAT (Reuter). Jordanië heeft Oman 31 Hawker Hunter straalja gers gegeven en een bataljon troepen in de str(jd tegen rebellen. IN DE VIERDE brief vermeldden ze, op verzoek van de politie, de stad waar het armbandhorloge van mevrouw Lo renz was gekocht dat bleek Madrid te zijn en bij het volgende contact moest de huwelijksdatum van het echt paar Lorenz worden vermeld. Ook wilde de politie op bepaalde tijden weten of het slachtoffer van de ontvoeringsactie nog in leven was of niet. 27-jarige Italiaan Ettore Canella was blijkbaar zo blij en verrast dat hij het bij de uitgang van de gevangenis op een lopen zette en weigerde met de pers te praten. TEHERAN (Reuter). De Sjah van Iran heeft gisteren het een-partjjstelsel van kracht verklaard en de huidige par tijen gevraagd zich te ontbinden en ge zamenlijk één nieuwe te vormen, die ge leid zal worden door de premier, Amir (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) WEST-BERLIJN Dat West-Berlijn een van de meer dramatische weekeinden uit zijn geschiedenis achter de rug heeft, is onbetwistbaar. De bewoners van de stad konden allen de onderhandelingen tussen ont voerders van Peter Lorenz en autoriteiten volgen, omdat zowel de eisen van de ontvoerders als het antwoord van de politie daarop steeds over de beide plaatselijke radiostations, Sender Freies Berlin en RIAS, werden uitgezonden. Het 121 pagina’s tellende rapport geeft bijzonderheden over een reeks psychia trische misbruiken in de Sovjet-Unie om het gedrag onder controle te krijgen van mensen met „gevaarlijke politieke in zichten”. Dr. Norman Hirt, een Canadese psy chiater, die een studie van dergelijke misbruiken heeft gemaakt, zei dat artse in dienst van de Russische veiligheidspo litie (KGB) hebben ontdekt dat grote doses reserpine,een geneesmiddel dat in der onwel zijn geworden en de kruk hebben losgelaten, dan hadden de rem men ogenblikkelijk in werking moeten treden. Er is op gewezen dat het mogelijk is de dodemanskruk door het eenvoudig omdraaien van een sleutel buiten wer king te stellen. Daarbij is het van belang dat de tunnel in het laatste stuk, tot aan het station Moorgate, een duidelijke hel ling vertoont. Het is mogelijk dat de wagenvoerder, tegen alle instructies in, de dodemanskruk op dit korte traject heeft af gezet en zijn treinstel tot Moor gate eenvoudig heeft willen laten „freewheelen”, daarbij vertrouwend op het andere remsysteem. Na de ontvangst van de cassette met de stem van Lorenz bleek de politie niet helemaal tevreden te zijn, omdat de mogelijkheid bestond dat deze opname eerder was gemaakt. Daarom wenste men van de ontvoerders een zondags krant met een schriftelijke mededeling van Lorenz. De ontvoerders werd boven dien opnieuw gevraagd het vluchtdoel op te geven, zodat de nodige voorberei dingen getroffen zouden kunnen worden. De politie wilde een garantie dat ds. Albertz naar West-Berlijn zou kunnen terugkeren. Ondertussen waren de gevangenen van Pohle en Heissler met helikopters naar DE BESLISSINGEN van de overheid werden centraal in Bonn genomen. Hoe wel een crisisstaf in het Schoeneberger raadhuis in West-Berlijn voortdurend vergaderde, werd in Bonn de strategie uitgestippeld. ZATERDAGAVOND tegen twaalf uur verscheen de vroegere advocaat Horst Mahler op de beeldbuis, en hield een propagandarede voor de communistische partij (KPD). Terloops deelde hij mee dat hij het land niet op deze wijze wilde verlaten. Gabriele Kröger-Tiedemann wilde eerst ook niet mee, maar verander de vanmorgen van mening. De ontvoerders herhaalden in hun brief, die ze „mededeling nr 3” noem den, dat het ultimatum niet zou worden verlengd na vanmorgen negen uur, en dat de gevangenen die de vrijheid wen sen, zo snel mogelijk met de vroegere burgemeester van West-Berlijn, dominee Heinrich Albertz, het land zouden moe ten kunnen verlaten. Dat laatste leverde de nodige proble men op, want voor vluchten van en naar Berlijn zijn de drie westelijke geal lieerden verantwoordelijk. De Franse re gering toonde zich echter bereid om een vliegtuig beschikbaar te stellen, met als voorwaarde dat het toestel alleen maar naar een luchthaven in de Bondsrepu bliek zou vliegen. In een „mededeling nr. 4” lieten de ontvoerders daarop gistermorgen weten dat ds. Albertz en de twee in West- Berlijn vastzittende gevangenen naar Frankfurt gevlogen zouden moeten wor den. Ook de beide in de gevangenissen in Beieren verblijvende gevangenen zou den naar deze luchthaven moeten wor den gebracht. Daar zouden ze zonder toezicht met elkaar moeten kunnen spreken, om dan een definitieve beslis sing te kunnen nemen. lag bij Fourty n Am- te ern- ater op overle- etuigen iu Sin- WASHINGTON (UPI) Russische politie-artsen hebben op ongeveer 7.000 politieke dissidenten „Chemische hersen operaties” uitgevoerd waarbij het ge neesmiddel reserpine en andere medica menten werden gebruikt. Dit staat in een rapport dat een subcommissie van het Amerikaanse Congres zaterdag heeft gepubliceerd. werd de politie daarvan op de hoogte gesteld bevatte een cassette van een bandrecorder waarop de stem van Peter Lorenz te horen was. Hij vroeg dominee Albertz de ontvoerders te geloven en gaf hem aanwijzingen. De politie wilde zeker zijn dat daadwerkelijk met de ontvoerders maken had, en de kidnappers moesten steeds op bepaalde vragen antwoord ge ven. In de derde brief moesten ze bij voorbeeld het nummer van het per soonsbewijs van Peter Lorenz aangeven. het westen wordt gebruikt voor de be handeling van patiënten met te hoge bloeddruk, wegkwijning van de hersenen veroorzaken. „Zij hebben in de afdeling voor expe rimenten met mensen van KGB kenne lijk ontdekt dat als je grote doses reser pine geeft, je schade veroorzaakt aan de cellen die de hersencellen steunen”, al dus Hirt in het rapport dat is vrijgege ven door de subcommissie voor binnen landse veiligheid. Hirt schatte na zijn onderzoek dat tussen de 7.000 en 8.000 volgens deze methodes werden behan deld. Hirt, die niet in het openbaer getuigde ten overstaan van twee leden van de staf van de genoemde commissie in 1972 zei dat hij zijn inlichtingen baseert op vraaggesprekken met twee Russische psychiaters (van wie een bij de KGB heeft gewerkt) interviews met joodse Intussen had ds. Albertz zaterdaga vond voor de televisie laten weten dat de gevaren en risico’s te veel op een van de beide partijen rustten en dat hij meer garanties wilde. De ontvoerders hadden er in hun der de brief op gewezen dat de gebeurtenissen in Fürstenfeldbrück, in 1972 bij de gijzeling van de Israëlische deelnemers aan de Olympische Spetlen, en bij een bankoverval in München, waarbij over valler Rammelmeyer tijdens een vuur gevecht werd gedood, voor hen een voorbeeld waren van de onbetrouwbaar heid van de politie. Albertz verklaarde daarop dat hij niet wilde deelnemen aan een onderneming die zou eindigen als de door de ontvoerders genoemde gebeurte nissen in Fürstenfeldbrück. De vierde brief van de ontvoerders, die zondag in een postkantoor in West- Berlijn werd gedeponeerd telefonisch „Ik heb niet de geringste aanduiding dat dat waar is- De bewijzen die ik heb, sluiten een dergelijke mogelijkheid uit”, aldus Averoff. De beschuldiging was in het parle ment gedaan door Andreas Papandreou, leider van de Panhellenistische Bewe ging. De nog niet geheel genezen kanselier Schmidt, leden van het kabinet en de voorzitters van de partijen, vergaderden urenlang. Ook burgemeester Schütz vloog van Bonn om daar de wonen. De motieven van nog steeds niet Vandaag hoopt men de bestuurdersca- bine te bereiken. Dan zal begonnen kun nen worden met het oplossen van het raadsel waaróm trein nummer 272 van Drayton Park naar Moorgate vrijdag ochtend in een doodlopende tunnel te pletter liep. Overmorgen zal het oprui mingswerk beëindigd zijn. Terwijl er geen hoop op het vinden van overlevenden meer bestaat, banen de hulpploegen zich een weg door bar rières van verwrongen staal. De stoffe lijke resten van de passagiers die ze op hun weg tegenkomen, zijn veelal onher kenbaar verminkt. Een van de laatste overlevenden die uit de in elkaar gedrukte voorste wagens werden gered, was de 19- jarige vrouwelijk politieagente Marga- Sihanoek zei dat hij serieus een snelle verzoening en normale betrekkingen met Amerika Wil. „Om dit te bereiken zijn we bereid te vergeten wat sinds 1970 tussen ons gebeurde: dood, lijden ellen de, verwoesting”. De enige voorwaarde is dat de VS zich niet langer inlaten met het regime in Pnom Penh (van generaal Lon Nol) en de Cambodjanen voor hun eigen zaken laat zorgen. „Dat is in overeenstemming met de geest van de Amerikaanse grondwet” aldus Sihanoek. Hij uitte kritiek op het geven van meer Amerikaanse hulp aan Pnom Penh en vindt het een misvatting te spreken van de val van Cambodja. „Wat er gebeurt is dat het regime van Lon Nol wordt verslagen door het Verenigd Nationaal Front van Cambodja, wiens troepen uitsluitend bestaan uit Cambodjanen. Maarschalk Lon Nol, president van Cambodja, heeft meegedeeld dat hij be reid is af te treden als zijn aanblijven een obstakel zou vormen voor een vreedzame oplossing van het conflict met de opstandelingen van de Rode Khmer. Dit is uit betrouwbare bron in de Cambodjaanse hoofdstad vernomen. Lon Nol deed zijn uitspraak in eenon- derhoud met Amerikaanse parlementsle den die zich van de toestand in Cam bodja en Zuid-Vietnam op de hoogte komen stellen. De maarschalk zei zich te willen terugtrekken als zijn vertrek de weg zou openen voor een akkoord waar in de vrijheid van het Cambodjaanse volk wordt gegarandeerd. De democratische leider in de Ameri- De nieuwe partij krijgt de naam Iraanse Nationale Herlevingspartij. Iran kende twee partijen, de regerende Iraan se partij van Hoveyda en de Mardom (volks)partij, die in de oppositie is. Op een persconferentie zei de sjah dat de nieuwe partij de constitutie en de monarchie zal moeten beschermen. den van de dodemanskruk als het staren in het duister kunnen Newson tot enige onverantwoordelijke besluiten hebben gebracht. Hij kan de kruk losgelaten hebben, na het systeem eerst te hebben uitgeschakeld, hij verloor zich wellicht in dromerijen, of hij was een krant of een boek gaan lezen, aldus de theorieën. Er bestaat voorhands geen aanwijs bare reden de dode van onzorgvuldig heid te beschuldigen. Vast staat alleen, dat het treinstel met zijn volle vaart van 45 km per uur aan het einde van de doodlopende tunnel te pletter is gelopen. Het station Moorgate werd in 1904 geopend. De treinen die op het traject worden gebruikt, zijn van een type uit het jaar 1938. Ze beschikken over twee verschillende remsystemen. Er is het Westinghouse-veiligheidssysteem met luchtremmen, die in geval van nood worden ingeschakeld. Het berust op principes die in 1860 door de uitvinder Westinghouse werden ontwikkeld en nog steeds op alle soorten treinen wordt geïnstalleerd. Normaal worden de remmen bediend met een elektro-pneumatisch systeem, dat uit 1930 stamt en in het openbaar railver- voer (vooral trams) wijd verbreid is. Russen die zich in Israel gevestigd heb- en- en op eigen onderzoekingen. Viktor Krasin, een voormalig Russische dissident die in 1973 werd veroordeeld in en proces dat veel publiciteit kreeg heeft toestemming gekregen naar Cana da te emigereren. De 44-jarige Krasin stond met Pjotr Jakir terecht op beschuldiging van het verspreiden van anti-Russische litera tuur. Beiden werden veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, maar na twee maanden, in november 1973, vrijgelaten. Beiden werden volgens kringen van dissidenten clement behandeld omdat zij tijdens hun proces hun verklaringen zouden hebben herroepen en de veilig heidsdienst inlichtingen over de dissiden te beweging zouden hebben verstrekt. Volgens genoemde kringen zal de 38- jarige schrijver Anatoly Martsjenko bin nen een week berecht worden op be schuldiging van overtreding van bepalin gen waaraan hij zich na beëindiging van drie jaar werkkamp moest houden. Hij kan tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld worden omdat hij zich niet eens per week bij de plaatselijke politie in Taroesa, 100 km. ten zuiden van Moskou, meldde en niet elke avond om 8 uur thuis was. Hij werd al twee keer beboet wegens dezelfde overtredingen. Martsjenko, bekend om zijn boek „wat ik zeggen wou”, werd twee dagen geleden gearresteerd. Hij zou gevangen zitten in het naburige Kaloega. HORST MAHLER ivj y L juv s

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3