Prozadebuut van Amsterdamse slavist Kees Verheul 2 Proefschrift over het naar het midden in ’t vergelijken waard d. Lichte verschuiving Portugal Kasbiljetten aan toonder van Bank Mees Hope Uit de wereld van deBonneterie: Q1Q/ Gratie a lAquascutum. „recht op vaderland I F intercodam BankMees Hope nv H Acht kerncentrales van VS voor Perzië Ml i ij 25 dieetkazen Tal WOENSDAG 10 Iosif Brodski BV i .ooo.- 5.000,- 10.OOO Er is ander sanitair. Mooier van kleur, beter van vorm, en toch niet zoveel duurder. Wij hebben er lang naar moeten zoeken. Voor u ligt de zaak veel een voudiger: u vindt het in onze show-room. Tromp kaas specialiteit Amstel 135, Amsterdam (naast Carré), ma t/m vrij 09.00-1700 za 10.00-16.00 uur. Nadjezjda Mandelstam Asbak De kasbiljetten aan toonder van Bank Mees Hope onderscheiden zich steeds in gunstige zin. De ene vorm van sparen is nu eenmaal beter dan de andere. De rente bij een looptijd van 2 jaar is 7l/2%, bij 1 X k - VARIA (ADVERTENTIE) Dagelijks leven in Sovjet-Unie (ADVERTENTIE) NADJEZJDA MANDELSTAM (Van onze correspondent) A. WILLINCK die (ADVERTENTIE) 'teasing. ïding Aankoopbedrag Coupures BMH ar ook van XU (Van onze redacteur in Lissabon) LISSABON De Portugese dag bladpers, zoals gewoonlijk gevoelig ■ootste edden EEN ANDERE schets ontstond door de vriendschap die Verheul sloot met de dichter Iosif Brodski, die na vijf jaar dwangarbeid min of meer in het lucht ledige bij zijn ouders thuis leefde. (ADVERTENTIE) Looptijd 2 jaar 5 jaar 8 jaar 2 jaar 5 jaar 8 jaar 2 jaar 5 jaar 8 jaar 865,33 649,93 492,75 ƒ4.326,65 3.249,66 ƒ2.463,76 ƒ8.653,33 f 6.499,31 ƒ4.927,52 Haarlem. Houtplein 8, tel. 023-31 59 50. flats er in Moskou uit? Het zijn de meest gewone, alledaagse vragen waar Kees Verheul speels of zonder dikke woorden antwoord op geeft. OM EEN schrijver te leren kennen moet men het belangrijkste zijn boeken lezen.‘Maar soms blijven bepaal de onbeantwoorde vragen hinderlijk rondspoken: hoe ziet het huis, de kamer eruit waar hij dat of dat boek heeft geschreven, welke mensen beïnvloedden zijn leven, hoe denkt hij of zij over die kwestie? Als de vragen dringend een antwoord nodig hebben en de schrijver niet meer leeft, kunnen ook beschrijvingen uit de tweede hand (vrouw van een vriend) belangrijk zijn. Op deze manier ongeveer kwam Kees Verheul in contact met Nadjezjda Man delstam. De overleden Russische dichter Osip Mandelstam was een vriend ge weest van Anna Achmatova, het onder werp van Verheuls proefschrift. „Ik zag er als een berg tegenop me voor mijn studie te gaan opdringen bij een interes sante weduwe, die nog nooit van mij gehoord had en die ik niets te bieden had.” Het daglicht van het kamertje waar hij sliep en werkte (niet veel meer dan een hokje) was gedempt, doordat het raam met een lap plastic tegen de tocht en nieuwsgierige blikken van de over kant was afgeschermd. Iosif werd voort durend geschaduwd: als hij een taxi nam „keek hij na het vertrek altijd even over zijn schouder wie er achter ons reed.” Brodski is inmiddels naar het buitenland gegaan. MET ENKELE litteraire contourlijnen schetst Verheul dan een rake tekening van deze Nadjezjda, haar aan achtervol- gingswaanzin grenzende achterdocht, ont staan en gegroeid na jaren van balling schap in de Stalin-periode. Nadat de eerste afspraak gemaakt is, knikte ze Verheul bij het weggaan toe „en zonder het slot van mijn (Verheuls) hakkelige komplimenten af te wachten trok ze na een vluchtige blik door de gang de voordeur dicht.” De schets levert ook goed geobserveer de voorwerpen op. die kenmerkend zijn voor Mandelstams weduwe: „het belang rijkste attribuut op de keukentafel was de grote aardewerken asbak, want Nad jezjda Jakovljevna rookte altijd. Ze rookte geen gewone sigaretten, maar de klassieke Russische papirosy, die ieder ogenblik uitgaan.Bij het eerste trekje barstte ze los in een hartverscheurende hoestbui. De tranen sprongen haar daar bij in de ogen, terwijl de sigaret bijna uit haar vingers vloog.” De verhalen van Nadjezjda over haar lot (beschreven in haar tweedelige „Me moires” in Nederland uitgegeven door Van Oorschot, Amsterdam en zoals ge zegd uit het Russisch vertaald door Kees Verheul) zijn voor de jonge schrijver „een les en een waarschuwing”: „als hij iets van haar te lezen krijgt gaan de gordijnen dicht en geeft Nadjezjda aan Verheul de opdracht de lectuur onder de matras van de bank te stoppen als er Alleen al in deze eeuw wordt het aantal ontheemden geschat op 60 mil joen mensen, hoofdzakelijk in Europa, Azië en Afrika. Het neemt steeds grotere vormen aan, volgens de heer Du Buy, V4/O vervangen door een als gematigd bekend staande majoor van de strijdkrachten. De aanvallen van de grote, populaire volkspartij op de coalitieregering, die beschuldigd wordt door gebrek aan actie en nalatigheid de anarchie in de hand te werken, krijgen ruime plaats in de dag bladpers. Alle tekenen wijzen erop dat er een offensief van rechts is ingezet om vóór de verkiezingen niet alleen ex- treem-Iinks, maar ook de communisti sche partij in een hoek te drijven. gebeld wordt. Onder het motto: „Je moet weten in wat voor land je bent.” die als voorbeelden de recente moeilijk heden in Cyprus geeft, maar ook denkt aan de Palestij nen en de negers die in de vorige eeuw in groten getale naar Amerika zijn getransporteerd. Vooral in het Duitse taalgebied is men zich na de Tweede Wereldoorlog gaan verdiepen in het vraagstuk van de ont heemde mens. Het „recht op een onge stoord verblijf in een rechtmatig verkre gen domicilie” zoals de heer Du Buy de Duitse titel van zijn proefschrift om schrijft, is vaak al een moreel recht, maar met zijn proefschrift streeft hij er naar om dit ook tot een formeel grond recht te amken. Een recht dat niet alleen op internationaal terrein ligt, maar ook moet gelden binnen een staat. Het probleem is al eerder aangepakt, met name bij oorlogsreglementeringen, zoals het Haags Landoorlogsreglement van 1909 of oorlogsregels van het inter nationale Rode Kruis, maar verder dan pogingen is het nooit gekomen. Het „recht op een vaderland” zoals in het proefschrift besproken, wil meer dan bescherming tegen deportatie van min derheden uit militair bezet gebied. Het is een staatsrechtelijk aspect dat tot de individuele rechten van de mens be hoort. Het recht keert zich bijvoorbeeld tegen de gedwongen verplaatsdng van Bantoes in Zuid-Afrika naar de zoge naamde „thuislanden”, maar kan ook tegen de gedwongen verplaatsing van PTT-ambtenaren naar het noorden van ons land worden toegepast. Vooropge steld dat in Nederland een dergelijk recht in de wet zou zijn opgenomen WASHINGTON. (DPA) De Vere nigde Staten en Perzië hebben gisteren een verdrag voor technische samenwer king gesloten tot een bedrag van twaalf miljard dollar, in het kader waarvan de Verenigde Staten aan Perzië acht kern centrales zullen leveren. Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, is dit verdrag het belangrijkste in zijn soort dat ooit tussen twee landen is gesloten. Het is in Washington onderte kend door Kissinger en de Perzische minister van Economische en Financiële Zaken. Hoesjang Ansari. In een gemeenschappelijk communi qué heet het, dat het olierijke Perzië en de Verenigde Staten de volgende vijf jaar hun handelsvolume tot 15 miljard dollar (zonder olie) willen uitbreiden. Tot dit handelsvolume behoren ten dele de leveranties op grond van het nieuwe verdrag. Hoe is het dagelijks leven in de Sovjet-Unie? Boeken over dit onder werp zijn in voldoende mate te krijgen om daarover enigszins inzicht te krijgen. Een paar namen van auteurs: Pjotr Jakir, Andrej Amalrik, Roj Medvedev, Nadjezjda Mandelstam; en in ons land Charles Timmer, Karei van het Reve en Kees Verheul. De laatste was tot nu toe bekend als de vertaler van Nadjezjda Mandelstams memoires en gedichten van Osip Mandelstam en Iosif Brodski. voor klimaatswisselingen in de hui dige politiek, vertoont de laatste tijd een kleine verschuiving van links naar het midden. Het betoog van de eerste minister, Vasco Gon calves, tijdens zijn laatste televisie optreden, waarin hij het links- extremisme ervan beschuldigde de komende verkiezingen te saboteren, heeft grote weerklank gevonden. zinder sanitair Zijn prozadebuut heet „Kontakt met de vijand”, dat uitgegeven werd bij G. van Oorschot in Amsterdam. Daarin be schrijft hij zijn studieperiode van 1967 tot ’68 in Moskou en Leningrad. VERHEUL bewijst daarmee dat hij veel méér is dan een vertaler of weten schapsman. De korte hoofdstukken in zijn 150 pagina’s tellende boek kan men lezen als autobiografische essay’s. Ze hebben onderling niet zoveel met elkaar te maken, maar geven wel steeds de relatie van de schrijver tot de Russische mens, het Russische land, de gebruiken en normen weer. Met andere woorden: sociologie, psychologie, wat historie, raakvlakken met de Russische literatuur en schilderskunst. Hoe leeft een Russische dichter (zoals Iosif Brodski) die tot vijf jaar dwangar beid werd veroordeeld? Hoe leeft een Russische student? Hoe zien studenten- Voorjaarsmode in Britse stijl. Fantasierijke mantel met wijde klokkende rug en opstaande kraag. In cotton-terylene en mohair-wol. Prijzen resp. f. 498.- en f. 598.-. Meer fraai gelijnde voorjaarsmodellen Aquascutum (ook tweeds) vindt u in de Amsterdamse Kalverstraat en op het Haagse Buitenhof. Bij de Bonneterie.lQ UTRECHT. Het komt al te vaak voor dat mensen gedwongen zijn huis en haard te verlaten om oorlogsredenen, politieke geschillen of godsdienstige in tolerantie. Het leed achter deze gedwon gen ontheemding is voor mr. F. II. E. W. du Buy uit Enschede aanleiding geweest tot een proefschrift „Dat Recht auf die Heimat” w’aarop hij woensdag 5 maart tot doctor in de rechtsgeleerdheid is gepromoveerd aan de rijksuniversiteit van Utrecht. Zo bouwt Kees Verheul in segmenten het beeld op van de Sovjet-staat, van zijn bewoners, van relaties tussen Rus sen onderling of met buitenlanders, die zoals de schrijver tijdelijk in het land studeren. Als een rode draad loopt door het boek de (homofiele) relatie van Verheul met een zekere „Cees” zijn tweede ik? die in Amsterdam is achtergeble ven. Dit gegeven en het voortdurende gevecht tegen de gevoelens van een zaamheid, soms in één enkele alinea glashelder duideliik gemaakt, maakt „Kontakt met de vijand” tot een van de meest indrukwekkende debuten van de afgelopen jaren. Je constateert eenvou dig na afloop van de 150 bladzijden, dat je méér zou willen lezen van Kees Verheul. oftewel: lekker kaas eten en tóch slank blijven! Tromp heeft voor ’’slank- aanbidders”, maar ook voor dieetpatiënten keuze in kaas genoeg: mager, zoutloos, komijn, pittig, met vruchten 25 Dieet- kazen en magere melkpro ducten. Haal het uitgebrei de informatiebulletin en de gratis kaasrecepten. Trouwens, Tromp heeft doorgaans 160 soorten kaas op de plank! G. Cronjéstraat 87 Haarlem; telefoon 267007 (naast de brandweer) Bloemendaalsestrw. 138b Santpoort-Z. (023) 375398 Bovendien is grote aandacht geschon ken aan het eerste publieke optreden van generaal De Spinola. De oud-presi- dent, die na zijn aftreden niet meer in het openbaar was opgetreden, was aan wezig tijdens de herdenkingsceremonie ter viering van het 172-jarig bestaan van het Militaire College, de school voor beroepsofficieren van het leger. Een Spinola-aanhanger, luchtmachtge- neraal Galvao de Melo, oud-lid van de junta, heeft zich aangemeld als verkie zingskandidaat van de nieuw gevormde Unie van Christen-democraten- Een an dere Spinola-vertrouwde, kolonel Almei da Bruno, vóór 28 september verleden jaar lid van de raad van state en een belangrijk figuur in de Beweging der Strijdkrachten, vormde ee noud-strijders- vereniging van commandotroepen. De huidige commandant van het in Lissabon gelegerde 11e commandobetal- jon, majoor Jaime Neves, ook een be kende figuur van de officiersrevolutie, is eveneens betrokken bij de organisatie van deze vereniging. De chef-staf van het leger, generaal Fabiao, pas terugge keerd van een bezoek aan Roemenië en bekend om zijn linkse opvattingen, heeft schijnbaar toestemming verleend tot de stichting van deze vereniging van oud- commando’s en thans dienst doende commando’s, de elitetroepen van het Portugese leger. Twee civiele leden van de zuiverings commissie van de voormalige politieke politie zijn van hun functie ontheven en 1i il» R Ai

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11