Frits Pieters (Haarlem) en Thijs Mauve (Lunteren) Groot geschilderd panorama van LODEWIJK DE BOER TERUG VAN DUITSE FAMILY-REGIE z z UJ I ;in us verrukkelijk nieuwsfF DRQSTE kersenbonbons™ twee Nederlanders in Australië )UW d d w 3. maart v kampeert SUPERTOKO Enige afspraak: regie bij Centrum in stuk van Mulisch 6 5 7 8 28ÏZ Werk van Schelfhout 11 3 10 17i 24 31 &26T27T 12 13 15 16 19|20|2Ï|22|2^ 30 maakt hoge prijs Fons Jansen 600 maal „Kwartetten” WOENSDAG 5 MAART 1975 12 KUNST 13 hij herinnerde zich de vele kijkdozen en diorama’s (Van een medewerkster) ■va RESTAÜRANT AMSTERDAM Het is al weer een paar jaar geleden, dat de Neder landse toneelwereld de geruchtmakende première beleefde van het fel realistische volksdrama in vier afleveringen The Family van Lodewijk de Boer. Twee seizoenen vierden Martine Crefcoeur als Gina, Gees Linne bank als Kil, Huib Broos als Doe en Wim Kouwenhoven als hun vader triomfen in de Amsterdamse Brakke Grond. Begin december vorig jaar hield de groep The Family op te bestaan. De trip naar het hiernamaals men gaf nog een aantal opvoeringen van „Family in Heaven” strandde. Maar het stuk The Family bestaat nog wel degelijk. Op dit moment trekt dit toneel-feuilleton, geregisseerd door Lodewijk de Boer, volle zalen in Duitsland. Tot eind maart gaat het vierde deel nog in Düsseldorf. Daarna staan uitvoeringen in drie andere steden op het programma. TACHTIG KRUIDEN 3 Volrode kersen, gedrenkt in de fijnste likeur, gevat in echte chocolade van Droste kwaliteit smakelijk gepresenteerd in doorkijkdoos O 165 gram (15 stuks) voor slechts die hij, Thijs zelf, in de loop van zijn leven al gemaakt had omdat het wer ken met perspectief hem zo mateloos interesseerde. Beide mannen zagen hun kans schoon en namen contact op met de man die voor de radio had gesproken. Uit de vele honderden sollicitanten werden zij tweeën gekozen en zo zullen Thijs Mauve, de bekende houtgraveur en pentekenaar uit Lunteren, en Frits Pieters uit Haarlem, die zich veel roem heeft verworven met het restaureren van antieke klokken, samen midden in het „Rode Hart” van Australië een gigantisch panorama gaan schilderen. De Haar lemmer zal voor drie maanden zijn restauratiewerkzaamheden in het vorig jaar afgebrande kasteel Nederhorst den Berg, waar een beroemde klokken verzameling ernstig werd beschadigd, laten rusten en de Veluwenaar zal voor eenzelfde periode zijn tekenlessen aan de detailhandelschool in Arn hem en de mavo in Ede staken. Begin januari werd het contract met de Maecenas ondertekend; vorige week is het tweetal per vliegtuig naar het vijfde werelddeel vertrokken. LUNTEREN Vreemd is dat. Zowel Thijs Mauve als Frits Pieters zaten op die zondagavond in december aan tafel aan een schilderij te wer ken. In beide huiskamers stond de radio aan en beide mannen, de één in Lunteren en de andere in Haarlem, hoorden met een half oor hoe een man met een buitenlands accent vertelde over zijn plannen om ergens in de rimboe in Australië een levensecht panorama te laten schilderen. Hij wilde het werk door twee Nederlandse schilders laten uitvoeren en riep gegadig den voor het karwei op zich te melden. Beide mannen werden, ieder van uit zijn eigen beweegredenen, plotseling gegrepen door het idee. Frits Pie ters (60 jaar) dacht aan zijn dochter in Australië die hij daar nog nooit bezocht had omdat de financiële middelen hem daartoe domweg ont braken: Thijs Mauve (59 jaar) dacht aan zijn wereldberoemde grootvader Anton die ongeveer een eeuw geleden met zes andere leden van de legen darische „Haagsche School” het vermaarde Panorama Mesdag in Scheve- ningen schilderde en hij herinnerde zich de vele kijkdozen en diorama’s Aanstichter (ADVERTENTIE) Cf (ADVERTENTIE) I. lur LODEWIJK DE BOER jver: (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE) houden IMS ien: f 0,95 f 11,- pporten ’esloten logelijk Super- ierings- Is alles zonder moeilijkheden verlo pen? Zijn er verschillen tussen de Neder landse en Duitse Family? voortdurend heen en weer moest reizen om alles te regelen”. weer terug zijn in verband met Thijs’ werk als leraar. Het echtpaar Pieters zal dan nog enkele weken of maanden bij de in Australië wonende dochter door brengen. Maar ook Frits Pieters wordt binnen afzienbare tijd op zijn werk in kasteel Nederhorst den Berg terugver wacht. Na het „achterlijk avontuur” zal het gewone leven voor Thijs en Frits verder gaan; ze zullen aan hun expositie naar Australië niet eens veel geld over houden. Ze krijgen zoals gezegd, de vlieg- con- van voor midde- -econo- khoud- nancie- g etc. ;tel 124 lit blad. en IRID Grote Houtstraat 21 HAMBURGERS 2.10 „De Watergeus”, dat televisiestuk, gaat over twee Amsterdamse volksjongens, totaal verschillend van karakter, die el kaar ontmoeten, en een en ander beleven in de buurt van het water rond en in Amsterdam. Het is een kleine „mid- night-cowboy”-achtige geschiedenis, die geschreven en gericht wordt op de ac teurs Gees Linnebank en Huib Broos. Nee. het heeft niets met „The Family” te maken reis vergoed, ze krijgen een vaste on- kostenregeling en een zakcentje voor de tijd dat ze aan het doek'werken. Boven dien krijgen ze een vergoeding voor de inkomsten die ze in die tijd in Neder land gederfd hebben. De schildering zal Henk Guth naar schatting zo’n dertig a veertig mille gaan kosten. Maar als Thijs Mauve weer voor de klas staat en Frits Pieters weer klokjes zit te restau reren, dan zal de Australische kunstmin nende zakenman kapitalen verdienen met het panorama. Dat althans is de Thijs Mauve op de voorgrond en Frits Pieters. Wat ga je doen nu .je weer terug bent? was ook een produktie van hem. Ik ben over die film achteraf niet tevreden. Er was te weinig tijd voor, er moesten vier avondvullende toneelstukken in geperst worden en ik had nauwelijks ervaring met dat medium. Maar Rob wilde er mee doorgaan en bestelde een nieuw scenario, waar ik me de komende maan den dan ook heel intensief op ga concen treren”. „Het gegeven, dat natuurlijk nog niet zijn uiteindelijke vorm heeft gevonden, is het feit, dat een ster, een „star”, wiens gezicht men op straat herkent, het moei lijk heeft, om zijn of haar eigen identi teit te handhaven. Hij of zij is immers min of meer het eigendom van iedereen. Dat werkt vervreemdend. Ik schrijf het op de persoon van Liesbeth List, die het zal gaan spelen. Niet dat die situaite voor haar een probleem is, het wordt geen biografie,maar het fenomeen be staat, en dat probeer ik, via haar, te dramatiseren”. /ZIJLSTRAAT 61 - HAARLEM TELEFOON 023-31 49 16 OOK VOOR: j Reklames t.m. 13 maart Maiskolfjes blik f 1,95 J Maïskorrels blik f 1,35 1 „De Duitse acteurs zijn natuurlijk an ders, ze benaderen hun rollen veel ana- lytischer, minder intuitief. Bovendien zijn die rollen hen niet op het lijf geschreven, zoals dat hier tijdens en na de repetities gebeurde, zodat het de wonderlijke identiteit, die het hier kreeg, al bij voorbaat moest missen. Maar we hebben heel intensief kunnen werken en de uitvoering is prima geworden. Ik heb de spelers zelf kunnen selecteren, uit gaande van foto’s en audities, en hoewel dit soort theater voor hen volkomen nieuw was, hebben ze er zich volledig voor ingezet. Die inzet eisten ze ook van mij. Ze hadden het idee, dat ze hun rol niet konden maken zonder een direct contact met mij, vooral omdat ik niet alleen de regisseur, maar ook de schrij ver van het stuk was. Dat is daar nogal ongebruikelijk. Ik kon het me dan ook niet permitteren er eens een week tus sen uit te trekken”. „Nee, allesbehalve dat. Acteurs fronteren zichzelf bij deze manier spelen soms met dingen, die ze zichzelf verdrongen hebben. En als je daarin verzeilt, ontstaan er situaties, die niet zonder conflicten kunnen worden opgelost. De bijzonder zachtaardige jon gen die Doe speelde bijvoorbeeld, een rol waarin hij nogal fel en agressief moet optreden,ontdekte in zichzelf opnieuw de drift en de gewelddadigheid van zijn kinderjaren, die hij vergeten was en niet kon accepteren. Hij knapte dan ook op een bepaald moment volledig af op die rol. Dat hebben we moeten terugschroe ven en oplossen in eindeloze gesprekken- Bovendien kreeg de actrice, dié de rol van Gina speelde twee keer een ongeluk. Gelukkig kon en wilde Martine Crefcoeur onmiddellijk invallen. Ze heeft dat na een middagrepetitie voortreffelijk ge daan. Dat was mogelijk omdat het een tekstloze rol was, maar evenzeer door haar ervaring en kwaliteiten”. De reacties van het Duitse publiek zijn niet altijd even positief en enthousi ast. „Sommige mensen zijn geschokt door geopend van 10-17 en 19-22 uur; za. en zo. 10-17 uur, toegang f 5,-(per keer) kinderen tot 14 jaar (2,50 Amsterdam r*<ai Trein-Toegang- biljetten bij NS-stations „Ik woonde een groot gedeelte van mijn jeugd langs de Amstel, speelde daar men mijn vriendjes op vlotten. We bouwden fantastische schepen. Als ik naar school ging, voeren we heen en weer met de pont. Misschien komt het daardoor, maar het kan ook verder en dus dieper liggen. Het menselijk lichaam bestaat voor 80 procent uit water, we beleven onze eerste groei in vruchtwa ter, en onbekende binnenlanden worden altijd langs hun waterwegen ontdekt. Stromend water heeft iets met onze bloedsomloop te maken. Alle belangrijke nederzettingen, en ook Amterdam, heb ben zich bij stromend water kunnen vestigen en handhaven- Het water heeft de mensen altijd getrokken en aan zich gebonden het directe, volkse en „onbeschaafde” van The Family. Theater is daar nog altijd iets gestileerds, iets verhevens. Het feit, dat iemand op het toneel echt in zijn gezicht wordt gespuwd, is bijvoor beeld ongehoord en bijna onaanvaard baar. Bovendien begrijpen ze bepaalde dingen niet. De taal, zoals je die bij ons hoort in café’s of van taxichauffeurs en de gein zoals die hier leeft is bijna niet te vertalen. De twéé hoofdrolspelers zijn speciaal een paar weken naar Amster dam gekomen, om dat te kunnen aanvoe len”. „De enige vaste afspraak die ik ge maakt heb is die voor de regie van het toneelstuk Het Bezoek uur van Harry Mulisch bij Centrum. Er waren aanbie dingen te over, maar ik heb even tijd nodig om bij te tanken, mijn accu op te laden. Intussen ben ik bezig met een televisiestuk, dat „De Watergeus” gaat heten en met het scenario voor een film, die ik weer met Rob du Mee ga maken. Rob heeft alles gezien wat ik gedaan heb en daar altijd filmische elementen in ontdekt. De film van „The Family” Heerlijk in sajoers 1 Bandeng in vier smaken Kant en klaar blik ^Aluminium watjan KAmerikaanse of Surinaamse Vrijst 10kg f 19,90N Water boeit je kennelijk. In „Zeven manieren om de rivier over te steken” heb je het ook als thema gebruikt. Waarom?” van Australië en hij begon daar midden in het woestijnachtig gebied een mu- waar naast eigen werk van de ook kunst- en ge- „De meest directe waardering heb ik ondervonden van het technische perso neel. Die mensen deden alles voor me. Ze zeiden tegen de acteurs wanneer ze zagen dat die transpireerden: nu zien we dat toneelspelen ook hard werken is. Ja, in een land waar een acteur beschouwd wordt als een soort aristocraat, die ’s a- vonds zijn tekst zegt en zijn handen nooit vuil maakt, terwijl een belichter of een inspeciënt, hoe specialistisch hij ook is opgeleid, toch tot het gewone volk behoort, is dat wel een doorbraak van het bestaande hiërarchische pa troon”. AMSTERDAM. „Een gigantische prijs”. Zo kwalificeerde veilingmeester J. P- Glerum van Mak van Waay de op brengst van 88.000 voor een winter landschap van A. Schelfhout. Dit bedrag was tevens de topopbrengst van de maandag en dinsdag gehouden schilde rijenveiling in Amsterdam Schelfhout deed het toch goed. Kleinere panelen van hem brachten altijd nog 47.000 en f 44.0000. mening van de twee schilders, die het bij de aanvaarding van hun opdracht geenszins om geld te doen is geweest. „Het gaat ons om de eer en om de uitdaging”, zegt Thijs Mauve. „En om het avontuur.” „Van de andere kant”, voegt Frits Pieters, de nuchterste van het tweetal, daar aan toe, „als ons dit werk lukt, dan zal je zien: dan ben jij plotseling de schilder en dan ben ik plotseling de restaurateur van Nederland. Je kan he lemaal niet voorspellen hoe dit allemaal zal gaan uitpakken.” H. STEEHOUWER AMSTELVEEN. Cabaretier Fons Jansen is dinsdagavond na de voorstel ling van „Kwartetten” in het Cultureel Centrum in Amstelveen in de bloemetjes gezet. Want Jansen had toen zijn 600ste voorstelling in drie jaar tijd van dit programma achter de rug, voor Ne derland een unieke prestatie. Fons Jansen zal van „Kwartetten” nog een reeks voorstellingen in het land geven. Gedurende de zomermaanden echter gaat hij aan een nieuw program ma werken, waarvan de eerste voorstel lingen begin september in Amstelveen gegeven zullen worden. „De opheffing van ons gezelschap is veroorzaakt doordat we de consequenties van de oprichting niet van te voren hebben overzien- Zo’n subsidie van CRM stelt eisen wat het aantal premières betreft, die in een democratisch werken de groep als de onze niet mogelijk waren”, zeg Lodewijk de Boer, die na een verblijf van zeven maanden in Duitsland weer blij is thuis te zijn. „De kwaliteit van wat we deden ging er onder lijden, we konden er niet meer achter staan en er was te weinig tijd om daar iets aan te veranderen. Dat leidde tot conflicten. Als je dan ontdekt, dat je anderen en jezelf in zo’n situatie klem zet en beschadigt, is opheffing de enige oplossing. Ja, ik vind het jammer, dat het zo gelopen is. Het was voor een groot gedeelte de schuld van de leiding, ik geloof achteraf niet, dat daar mijn talent ligt. Bovendien gebeurde het ter wijl ik al in Duitsland zat en dus seum oud-Arnhemmer bruiksvoorwerpen van Australische in boorlingen wordt tentoongesteld. Twee jaar later vatte Guth het idee op om, naar voorbeeld van het Panorama Mes dag in Scheveningen, een soortgelijke publiektrekkende attractie in Aiice Springs te realiseren. Daartoe heeft hij al naar het schijnt voor ongeveer één miljoén gul den een stenen gebouw nabij zijn museum doen oprichten met op c(e bega ne grond ruimte voor exposities en daarboven een koepelvormige ruimte, waarvan de wand zes meter hoog en 61 meter in ’t rond is. Tegen die wand wordt, aan rails en verzwaard met ge wichten, het naturalistische kunstwerk van Mauve en Pieters gehangen. Voor het doek wordt, geheel aangepast aan het natuurtarefeel dat de twee Neder landers op het linnen aangebracht heb ben, een natuurlijke voorgrond van 5 a 6 meter lang opgebouwd met échte grond, echte rotsen (van papier maché), échte stukken oerwoud en met, als het tenminste aan Mauve ligt, hier en daar een opgezette slang. De bedoeling is duidelijk: de twee schilders moeten via een zeer geraffi neerde dieptekening op hun schilderij, via het opvullen van de grond en een eventueel gebruik maken van diverse schijnwerpertechnieken een sfeer weten te scheppen die de bezoeker het idee moet geven dat hij in de vrije natuur staat. Als je je in de koepel van het Panorama Alice Springs bevindt, moet je je in de Australische binnenlanden wa nen: zoals je, staande in het Panorama Mesdag, de zilte zeelucht meent op te snuiven. Mauve en Pieters hebben de heer Guth, die begin januari weer naar zijn „aboriginal-museum” in Alice Springs terugkeerde, maar twee keer ontmoet. „Hij laait alles aan ons over”, vertellen de twee schilders een beetje trots. „Hij zorgt voor het geld, wij moeten de rest doen.” Frits Pieters: „Het is ongelooflijk hoe zeer die hele onderneming leeft in Au stralië. Thijs Mauve: „Ja we worden echt als VIP’s behandeld. Maar niet alleen van Australische zijde is er zoveel belang stelling. De hele wereld zit over onze schouders mee te kijken. Als dit lukt en het moet lukken, want we mogen niet meer falen als dit lukt, dan zal je eens zien hoe de opdrachten voor soortgelijke panorama’s binnen zullen stromen. Let maar eens op: dan komt er binnenkort een oliesjeik in Lunteren op bezoek om de heer Mauve te vragen of die een panorama voor hem in de Saha ra wil schilderen. Frits Pieters (lachend): „Thijs heeft voor het eerst van z’n leven naamkaart jes laten drukken. Hij zegt dat dat nodig is, omdat het nu wel opdrachten zal gaan regenen.” Eën van de ongewisheden waar Pie ters mee zit, wordt veroorzaakt doordat hij en zijn nieuwe kameraad nooit eer der in Australië zijn geweest en dus niets afweten van het Australische land- schap. Weliswaar heeft Henk Guth sta pels folders, boekjes en reisgidsen met vele fraaie foto’s opgestuurd en heeft het tweetal al heel wat dia-avonden over Australië bijgewoond in de afgelo pen weken, toch beschikken zij alleen nog over theoretische kennis van het continent. Vandaar dat de eerste weken van hun verblijf aldaar, gevuld zullen zijn met tochten naar zoveel mogelijk uiteenlopende streken in de buurt van Alice Springs. Ze zullen woestijngebie den gaan bezoeken, rotsachtige streken, oerwoud en kloven, kreken, rivieren, bergen, kortom alle soorten landschap pen die op de enorme lel linpen moeten worden vereeuwigd. De moeilijkheid daar zijn Mauve en Pieters het over eens zal niet liggen in de technische weergave van de verschillende taferelen, maar in het aaneenbreien van de zeer uiteenlopende landschappen tot één ge loofwaardige compositie. „De landschap pen moeten op natuurlijke wijze in elkaar overlopen, we moeten met de verschillende jaargetijden rekening hou- De twee kunstenaars kenden elkaar van tevoren niet. Dat wil zeggen: Frits had wel eens werk van Thijs gezien en aan Thijs was de faam van de Haarlem se restaurateur niet onbekend, maar persoonlijk kenden ze elkaar niet. Toch lijkt het erg belangrijk dat twee man nen die samen in een wildvreemd land een stuk linnen van 366 vierkante meter gaan beschilderen goed met elkaar op kunnen schieten. Welnu, dat Mauve en Pieters in de korte tijd dat ze elkaar kennen erg goed met elkaar bevriend zijn geraakt, is ons gebleken toen we op bezoek waren in de villa van Mauve in Lunteren. De twee waren geanimeerd bezig een enorme kaart van Australië te bestuderen en bleken zeer kameraad schappelijk met elkaar om te gaan. „Dat moet ook wel”, vindt Frits Pieters ervan, „want stel je voor dat wij elkaar niet zouden kunnen uitstaan. Ik moet er niet aan denken. Als je nou in Parijs ging schilderen, oké, dan kon je in geval van nood nog de auto pakken en naar huis rijden. Maar dat kan vanuit Australië niet!” Ze vormen een prachtig span, de he ren Mauwe en Pieters en vertonen in heel wat opzichten een gelijkenis. Zo zijn ze allebei geboren onder het sterre- beeld van de Boogschutter; ze schilderen beide enerzijds op heel iele en nauwkeu rige wijze en anderzijds heel ruw en grof. Van Mauve is bijvoorbeeld de gro te muurschildering in het gebouw van de GAWA in Amersfoort, Pieters heeft jaren in de decorbouw gezeten en heeft salonwanden van grote zeeschepen be schilderd. Voorts hebben de twee kun stenaars al van kind af aan een zwak voor fraaie landschappen en gevoelen zij in zeer sterke mate de behoefte de mooiste taferelen zo natuurgetrouw mo gelijk op het witte linnen te projecteren. En tenslotte zijn ze allebei ze zeggen het zelf, dus waarom dat dan niet opge schreven? een beetje getikt. „Wat we nu gaan doen is eigenlijk een achterlijk avontuur. Maar dat trekt ons juist zo aan”, zegt Thijs Mauve. De aanstichter van dit „achterlijke avontuur” is Henk Guth, een Arnhemse kunstschilder die 15 jaar geleden naar Australië emigreerde en daar in korte tijd een fortuin bijeen wist te verdienen. Zeven jaar geleden trok hij naar Allee Springs, een toeristenplaats in het hartje den, met verschillende weersomstandig heden, we moeten allebei onze stijl van schilderen aan de stijl van de ander aanpassen. Reken maar dat het hard werken zal worden.” Mevrouw Mauve reist eind mei met haar dochter en met mevrouw Pieters op eigen kosten naar Australië om de opening van het panorama bij te wonen en uiteraard, om het werk te bezichti gen. Het echtpaar Mauve moet begin juni

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13