bedrijven te ft )8 35 Uitstel verhoging van olie-invoerrecht VS Winst Unilever ’74 onder druk 79 Concorde mag naar New Tarweoverschot York en Washington in EEG Stakingsgolf op Curasao Belastingredhtspraak ook voor particulier belang van 10 )0 )0 y Algerijns voorstel voor steun aan ontwikkelingslanden tg MW»® GELD IJll 1 Boumedienne noemt maatregelen op tijdens OPEC-conferentie Resultaten 1973 aanleiding tot dividendverhoging Adviesrapport regering VS: Meer geld opgenomen, minder gespaard Schrijffout Waterleidingpersoneel in België „gevorderd” 16 17 5 WOENSDAG MAART 1975 ECONOMIE 55 Op tijd Nieuw feit >ray een verouderd •and F J kantoor inspireert niet, een nieuw wèl! #\ASPA-ZAANDAM BV peperstraat 86 (075) 1234 50* F op I I I maar die (Van onze redactie economie) niet I I Reuter)— De Staten heeft gepubliceerd Bij de dienst openbare werken hebben 50 percent van de arbeiders het werk neergelegd, evenals bij het energiebedrijf en bij de waterdistributie werkt nog maar 15 percent van de arbeiders. langwekkend een paar markante beslis singen voor het voetlicht te halen. De internationale financiële instellin gen moeten zodanig worden omgevormd dat de Derde Wereld evenveel stemrecht krijgt bij de besluitvorming over her vormingen op het gebied van het we- reldgeldstelsel. Ten slotte merkte Bou medienne op dat alle discriminerende maatregelen (op het terrein van handel, tarieven en ontwikkelingshulp) tegen de olie-exportlanden moeten worden afge schaft. peil van de vraag en tevens de prijzen verhogen, aldus Boumedienne. haar door overtuigende argumenten komen, waar uit blijkt dat de schadelijke gevolgen wel degelijk groot zijn. ren. En daarom beging hij geen ambte lijk verzuim toen hij het niet deed. Air France en British Airways zijn van plan om met de Concorde dagelijks vier vluchten naar Kennedy Airport bij New York te verzorgen en twee vluch ten naar Dulles Airport bij Washington. I Terug naar de termijn van indiening. Die is altijd twee maanden, maar die worden verschillend geteld. Als er een aanslagbiljet is, is de datum, die er op staat ook het begin van de twee maan den. Is er een uitspraak op een bezwaar schrift dan beginnen de twee maanden te lopen op de dag, dat die uitspraak op de post is bezorgd. Dat kan allemaal nog wel eens haken en ogen geven. Het is daarom het beste nooit tot het laatste ogenblik te wachten met het in dienen van een bezwaar- of beroepschrift. Is men eenmaal te laat, dan is daar niet zo gemakkelijk iets aan te doen. Dat onder vond een belastingbetaler, die bij het Gerechtshof maar twee dagen te laat aankwam. Hij had geen kans. Hü pro beerde het zelfs nog bij de Hoge Raad, maar ook daar kreeg hij nul op het request. WASHINGTON (ANP en Reuter). President Ford heeft gisteren be kendgemaakt dat de verhogingen van het speciale Amerikaanse invoerrecht voor olie met twee maanden worden uitgesteld. De Amerikaanse president nam deze maatregel naar zijn zeggen om het Congres in de gelegenheid te stellen zich te concentreren op een regeringsvoorstel om in het kader van het anti-recessiebeleid belastin gen te verlagen en om meer tijd vrij te maken voor onderhandelingen over een aanvaardbaar energieprogramma. dan het eerder bekendgemaakte cijfer over 1973. De volgens de nieuwe methode bere kende winstdaling van 12 percent is lager doordat de bijzondere winsten en verlie zen en belastingcorrecties die thans volgens de nieuwe methode in de resul taten over het betreffende jaar moeten worden opgenomen in 1973 een gro ter verlies opleverden dan in 1974. (Van onze belastingmedewerker) Er was eens een tijd dat de belastin gen als voornaamste doel hadden de overheid aan het benodigde geld te hel pen. Een andere doelstelling was er eigenlijk niet. Ruwweg kunnen we zeg gen, dat dat de tijd was voor de eerste wereldoorlog. Er was toen een nauwer verband tussen de belastingheffing en de bedragen, die de overheid dacht nodig te hebben. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. Als voornaamste oorzaak van een daling van de winst voor aandeelhouders in 1974 noemden de raden van bestuur van Unilever N.V. gisteren de belangrijke toename van de voor het werkkapitaal benodigde midde len en daarmee van de rentekosten. DEN HAAG. (ANP)— In 1974 is 419 miljoen gulden meer opgenomen dan gespaard bij de spaarbanken, de land- bouwkredietinstellingen en de handels banken. Het was sinds 1951 niet voorge komen dat de opvragingen de stortingen overtroffen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dit gisteren meege deeld. De verminderde neiging tot spa ren staat in schril contrast met de jaren 1971 en 1972, toen er spaaroverschotten van meer dan f 4 miljard waren. De oorzaak van de verminderde spaamei- ging ligt vooral in de hoge rentestand op de geld- en kapitaalmarkt. Onder invloed van economische theo rieën, is dat allemaal veranderd. De overheid, en heus niet alleen de Neder landse, is de belastingheffing gaan in schakelen in de economische politiek. En omdat de economie van een land eigen lijk altijd in beweging is, zijn ook de belastingwetten „bewegelijker” gewor den, komen er meer wijzigingen in voor. Daarnaast zorgt de inflatie ervoor, dat de geldbedragen die in de wettelijke voorschriften voorkomen ieder jaar op getrokken moeten worden om in de pas te blijven. En dat zijn er nogal wat. Te denken valt aan de bedragen voor kin deraftrek, bejaardenaftrek enz. Over de meeste van deze wijzigingen behoeft de particuliere belastingaangever zich niet druk te maken omdat ze zoals de kinderaftrek automatisch in de aanslag worden verwerkt. En voor de bedragen die hij wel nodig heeft kan hij in de toelichting, die bij de aangiftebil jetten wordt verstrekt, heel goed terecht. Daar kan hij ook lezen, dat hij voor het privé-gebruik van zijn auto 20 pct. van de cataloguswaarde moet aangeven. Dat het verhoogd is van 15 tot 20 pet. staat er niet bij. De wijzigingen in de wettelijke voor schriften behoeven de particuliere aan gever thans niet zoveel zorg te brengen (Van onze redactie economie) BRUSSEL- In een extra uitgave van het Belgische staatsblad heeft de regering gisteren het personeel „gevor derd” dat nodig is om de watervoorzie ning op gang te houden. Deze maatregel is noodzakelijk geworden, omdat bij de Nationale Maatschappij der Waterleidin gen (die iets minder dan de helft van de Belgische bevolking van water voorziet) wordt gestaakt. De vakbonden steunen deze actie, die is gericht op een nieuwe functie-indeling, gepaard aan een betere beloning. AMSTERDAM. 4 maart (ANP) De advies-- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor bui tenlands bankpapier geldend in Amsterdam lulden heden: Amerikaanse dollar 2,29-2,39, Engelse pond 5,56-5,86, Belgische fr. (100) 6,66- 6,96, Duitse mark (100) 100,75-103,75, Ital. lire (10.000) 35,75-39,25, Portugese esc. (100) 9,00-10,50, Canadese dollar 2,29-2,39, Franse fr. (100) 55,00- 58,50, Zwitserse fr. (100) 95,75-98,75, Zweedse kroon (100) 58,50-61,50, Noorse kroon (100) 46,25- 49,25, Deense kroon (100) 42,00-45,00, Oostenr. sch. (100) 14,35-14,65, Spaanse pes. (100) 3,99- 4,29, Griekse drachme (100) 6,70-8,20, Finse mark (100) 66,00-69,00, Joegosl. dinar (100) 13,25-16,25. schorten. De president heeft op ver zoek van de Democraten, die de meerderheid van de Congreszetels in handen hebben, besloten tot uitstel. Volgens het oorspronkelijke plan had het invoerrecht voor olie in twee maanden geleidelijk omhoog moeten gaan van één naar drie dollar per vat van 159 liter. Het tarief van 1 febru ari jl. (één dollar per vat) blijft van kracht. De verhoging tot twee dollar, die afgelopen zaterdag was ingegaan, wordt echter ongedaan gemaakt. De opschorting met twee maanden heeft ook betrekking op de eerstvolgende verhoging met één dollar (tot het definitieve niveau van drie dollar) die voor 1 april a.s. op het programma stond. WILLEMSTAD (ANP). De al een week durende staking van leerkrachten op Curacao heeft zich gisteren uitge breid tot de reinigingsdienst, de dienst openbare werken en het water- en elek triciteitsbedrijf. Het haven- en loodsper- soneel beraadt zich nog over eventuele acties. Zowel de cijfers voor het gehele jaar 1973 als die over het gehele jaar 1974 zijn opgesteld in overeenstemming met de nieuwe gedragslijn. Voor de aandeel houder brengt een en ander overigens geen verandering in zijn aandeel in het vermogen van de onderneming. Volle digheidshalve is de winst per aandeel over 1974 ook nog eens berekend op basis van de oude grondslagen. In dat geval zou de winst per aandeel over het gehele jaar 19 percent lager zijn geweest mag dat niet geweten hebben, toen hij de oorspronkelijke aanslag vaststelde. Moeilijker wordt het echter doordat het feit ook nieuw moet zijn in die zin, dat hij het redelijkerwijs niet geweten kan hebben. Een wanneer is dat nu? Wan neer kan gezegd worden dat de inspec teur dit of dat geweten had kunnen hebben als hij maar beter op zijn tellen gepast had? Er zijn over deze kwestie nogal wat beslissingen en er komen er toch telkens nog nieuwe bij. Telkens weer doet de vraag zich voor of de inspecteur in een bepaald geval dit of dat redelijkerwijs had kunnen weten. Dat ondervond een dame, die salaris keurig overeenkomstig de haar werkgever ingezonden loonbelas- tingkaart had aangegeven. Het klopte precies. Maar toen bij een onderzoek bij haar werkgever bleek dat die loonbelas- tingkaart niet juist was ingevuld, werd toch nagevorderd. En of ze nu al be weerde, dat de inspecteur het best had kunnen weten als hij maar even geïn formeerd had, het hielp allemaal niets. Want, aldus het gerechtshof, hoen de aangifte van het salaris klopte met de loonbelastingkaart was er voor de in specteur geen aanleiding om te informe- Pacton, een volledige dochteronderne ming van de NV Laura en Vereeni- ging, heeft ook nog vestigingen in Ommen en Rotterdam. Het bedrijf is van oorsprong fabrikant van aanhang wagens, opleggers en carosserieën en heeft zich in de laatste jaren opge werkt tpt een van de grootste produ centen van containers in Nederland. De sterke stijging van de grondstof- fenprijzen, die voor de meeste van de door Unilever verwerkte grondstoffen aanmerkelijk groter was dan die van het inflatiepercentage, was hiervan, tesamen met de algemene gevolgen van de infla tie, de oorzaak. Wij zijn bereid, zo zei het Algerijnse staatshoofd, onze olieprijzen stabiel te houden of zelfs te verlagen, maar alleen op voorwaarde dat de industrielanden zich tegelijkertijd soortgelijke inspan ningen getroosten om de wereldecono mie te reorganiseren. Lenen. Op donderdag 13 maart staat de inschrijving open op f 100 mln. 8,75 pet. obligaties 1975 per 1981/1985 van de Amsterdam-Rotterdam Bank NV, aldus de bank. De koers van uitgifte zal op uiterlijk 11 maart worden be kendgemaakt. Werktijdverkorting. Bij de halfgeleiders- produktie van de Philipsvestiging in Stadskanaal is werktijdverkorting van twee dagen per week aangevraagd voor 750 werknemers. De werktijdver korting, die een tijdvak van 12 weken beslaat, zal ingaan op 21 maart. Bij de beeldbuizenfabriek van Philips in Stadskanaal bestaat al een werktijd verkorting voor 750 man. ALGIERS (ANP en Reuter) President Boumedienne van Al gerije heeft gisteren op de topconfe rentie van de Organisatie van olie- exporterende landen (OPEC) die momenteel in Algiers wordt gehou den, een aantal concrete maatrege len voorgesteld die die OPEC-leden zouden moeten nemen om de lan den van de Derde Wereld te helpen. Het Algerijns voorstel omvat de vol gende punten: Speciale schenkingen aan ontwikke lingslanden die er in economisch opzicht het ergst aan toe zijn. Kredietverlening opdat deze arme landen gedurende een nog vast te stellen periode hun olie-aankopen kunnen beta len. Een programma voor de produktie van kunstmest dat tegen kostprijs aan de Derde Wereld geleverd moet worden, Bij een navordering speelt nogal eens een rol of er een „nieuw feit” aanwezig is. Er moet uiteraard aan een navorde ring in de inkomstenbelasting iets ten grondslag liggen, waarop hij berust. De inspecteur moet iets ontdekt hebben waaruit het hem bleek, dat de oorspron kelijke aanslag te laag was. Maar hij als hij de moeite neemt de toelichting te raadplegen. Dat is niet zo moeilijk, want hij is overzichtelijk opgesteld en hij heeft op de laatste twee bladzijden nog een inhoud ook, wat het zoeken erin uiteraard vergemakkelijkt. Moge er dan op dit punt niet zo veel te vertellen zijn zonder in herhaling te vervallen, anders wordt het wanneer gekeken wordt naar de rechtspraak, waartoe de wettelijke bepalingen aanlei ding geven. De ingewikkelde belasting wetgeving blijft aanleiding geven tot een stroom van jurisprudentie en het is voor de geïnteresseerde belastingbetaler be- Zoals in een deel van onze editie giste ren al werd gemeld, zal Unilever aan de op 13 mei a.s. te houden algemene vergaderingen van aandeelhouders voor stellen een hoger slotdividend over 1974 uit te keren. Het bedraagt per gewoon Enkalon. De omzet van de tot het AKZO- concern behorende British Enka lon Ltd. is vorig jaar toegenomen van 36.8 mln. pond tot 40,3 mln. pond. In de ongunstige resultaten van 1973 weerspiegelen zich echter de ernstige gevolgen van de ramp in Flixborough en de staking in Ulster, die een verlies van vier resp. één miljoen pond heb ben veroorzaakt, alsmede de ernstige recessie die in het laatste kwartaal in de chemische vezelindustrie intrad. Containers besteld. De Koninklijke Ne derlandse Stoomboot Maatschappij in Amsterdam heeft 1000 triplex contai ners van ieder 20 voet besteld bij Pacton BV in Nieuwerkerk aan de IJssel, die in 1975/76 geleverd zullen worden. Ford sprak echter tegeliikertijd zijn veto uit over een wetsvoorstel van het Congres dat hem zou hebben gedwongen de verhogingen van het olie-invoerrecht drie maanden op te Dan blijkt hoe goed het is om bij het indienen van een bezwaarschrift of een beroepschrift op tijd te zijn. Een be zwaarschrift wordt ingediend tegen een aanslag, een beroepschrift tegen een uit spraak van de inspecteur op een be zwaarschrift of tegen een navordering. Een bezwaarschrift gaat naar de inspec teur, een beroepschrift naar het Ge rechtshof in welks rayon men woont. De vakbonden eisen onder meer dat de prijscompensatieregeling wordt geso cialiseerd. Ze willen een indexering van 100 percent voor de lagere inkomens groepen en dan steeds minder naarmate het inkomen groter wordt. Door de sta king bij de reinigingsdienst wordt er geen vuil meer opgehaald op Curasao. Lager dividend Macintosh. Macintosh confectie NV stelt voor over 1974 een dividend uit te keren van 3,40 gld. per aandeel van 20 gld. nominaal. Dat is lager dan over het jaar daarvoor, toen vier gulden werd betaald. De jaarver gadering is vastgesteld op 4 juni, aldus de maatschappij. De in oktober uitge sproken omzetverwachting is overtrof fen, zo werd verder nog meegedeeld: de omzet steeg vorig jaar met tien pet. Pogingen van Westerse landen het olieverbruik te beperken, niet met het doel verkwisting tegen te gaan maar alleen om een prijsdaling te bewerkstel ligen, zijn tot mislukking gedoemd want de olielanden kunnen gewoonweg hun produktie verminderen tot het nieuwe De olieminister van Saoedi-Arabië, Sjeik Jamani (rechts), houdt een kralenketting in zijn handen tijdens de OPEC-confe rentie die momenteel in Algiers gehouden wordt. Het is niet bekend of hij op deze wijze een nieuwe olieprijs bepaalt. Naast Jamani de vice-premier van Saoedi- Arabië, prins Abdelaziz. Verder zouden de industrielanden op grootscheepse wijze technische kennis ter beschikking van de ontwikkelings landen moeten stellen. Kapitaal van de OPEC zou moeten worden gebruikt om de overdracht van materiële en dienst verlenende steun aan de financieel zwakkere landen mogelijk te maken. Naar het oordeel van Algerije moeten de ontwikkelde landen elke eenzijdige beslissing vermijden die de waarde van de voornaamste reservevaluta’s aantast. Over het algemeen is de rechtspraak er niet erg scheutig mee om het bestaan van een nieuw feit te ontkennen en om aan te nemen dat de inspecteur van het feit, waar het om gaat kennis had kun nen hebben. Had hij die kennis wel kunnen hebben en heeft hij die niet dan heeft hij wat genoemd wordt een „amb telijk verzuim” gepleegd. Maar, zoals gezegd, de rechtspraak is met het toege ven van een ambtelijk verzuim royaal. Volgens het Amerikaanse regeringsbu reau voor de luchtvaart is de Concorde een groot, vervuilend vliegtuig dat veel lawaai maakt, maar omdat er slechts een beperkt aantal vluchten op het pro gramma staat zouden de nadelige gevol gen voor het milieu minimaal zijn. Intussen kan het, min of meer bij Wijze van uitzondering, voorkomen, dat ook bij het bestaan van een ambtelijk verzuim kan worden nagevorderd. Ei genlijk wel jammer, want de zaken worden er ingewikkelder door. Het geval betrof een belastingplichtige die door feen schrijffout zijn inkomen zag vastge steld op ongeveer één tiende van wat het moest zijn. En de te betalen belas ting was natuurlijk overeenkomstig. Dat viel geweldig mee. Maar de meevaller was van korte duur. De bij aanslag te weinig geheven belasting werd nagevor derd. Dat nam de betrokkene niet en hij ging in beroep aanvoeren, dat het hier ging om een ambtelijk verzuim. Maar hij had noch bij het Gerechtshof noch bij de Hoge Raad succes. Ons hoogste rechtscollege overwoog daarbij dat het de betrokkene zonder meer duidelijk had kunnen zijn dat hier geen kwestie was van een onjuiste beslissing van de inspecteur maar eenvoudig van een schrijffout. Conclusie: de ambtelijke fout is er alleen, als de inspecteur een foute beslissing neemt terwijl hij beter had kunnen weten en niet als hij zich alleen maar verschrijft. Dat laatste kan alleen als de ontvanger van de aanslag op het eerste gezicht kan zien, dat er een vergissing in het spel is. En of dat. in een bepaald geval zo is daar kun je dan weer over procederen. In ieder geval is er een mogelijkheid, dat een belastingambtenaar zich ook eens een keer mag vergissen. En dat is wel leuk, want het zijn ook maar men sen. waarbij de OPEC de leveringskosten voor haar rekening zou moeten nemen. Financiële steun aan andere grond stoffenproducenten om hun uitvoer op peil te houden in geval de geïndustriali seerde wereld deze ontwikkelingslanden dwingt hun export terug te schroeven. De schepping van een OPEC-fonds voor hulpverlening aan zowel de Derde Wereld als de industrielanden. In ruil voor deze maatregelen, zo zei Boumedienne, moeten de geïndustriali seerde landen zich verplichten tot sa menwerking op uitgebreide schaal ten behoeve van de ontwikkeling van de Derde Wereld. Het Algerijnse staats hoofd noemde in dit verband een aantal voorwaarden waaraan moet worden voldaan. Zo moet de verkoopprijs van grondstoffen, die door de ontwikkelings landen worden geproduceerd, worden verhoogd. Tegelijkertijd zouden waar borgen moeten worden geschapen opdat die grondstoffen hun werkelijke waarde behouden. BRUSSEL. De Europese Gemeen schap beschikt momenteel over vier mil joen ton zachte tarwe als overschot. De ministers van landbouw hebben er gis teren lang over gepraat wat er met dit graan moet gebeuren: wordt het tot veevoer verwerkt door het voor mense lijke consumptie ongeschikt te maken, of zal het worden doorgegeven naar de landen waar de voedseltekorten tot vrij wel ononderbroken hongersnood leiden. Even tussen twee haakjes: het komt heel dikwijls voor, dat men over de definitieve aanslag sprekend het heeft over een navordering. Dat is verwar rend, maar het heeft zijn oorzaak in het feit, dat men de voorlopige aanslag als de aanslag beschouwt. Ons systeem van belastingheffing kent een voorlopige aanslag, gewoonlijk gelijk aan de voor lopige aangifte, maar het hoeft niet, en dan een (definitieve) aanslag en pas daarna eventueel een navordering. (ADVERTENTIE) In de komende maand zullen naar aanleiding van dit overheidsadvies hoor zittingen worden gehouden. In kringen van het Amerikaanse regeringsbureau voor de luchtvaart acht men het waar schijnlijk dat de luchtvaartmaatschap pijen van Engeland en Frankrijk vanaf begin volgend jaar de Concorde zullen kunnen gebruiken voor het vliegverkeer op New York en Washington, tenzij Amerikaanse milieubeschermers met aandeel van ƒ20 in Unilever ƒ4,32 (over 1973: 3,78). Het totale bedrag van het dividend op een gewoon aandeel over 1974 wordt hierdoor met 8 percent ver hoogd tot ƒ7,25 (over 1973: ƒ6,71). Bij de voor te stellen verhoging is in aanmer king genomen dat, toen de winst over 1973 belangrijk was gestegen, het door de toentertijd in Nederland van kracht zijnde dividendbeperking niet mogelijk was het dividend te verhogen. De bedrijfswinst bleef ongeveer op het peil van 1973 gehandhaafd, voor de houders van het gewone kapi taal daalde met 12 percent van 1.040 miljoen tot 915 miljoen. De winst per aandeel van 20 daalde van 18,64 tot 16,41. De tarieven van belasting naar de winst stegen in enkele landen, vooral in Engeland. In een aantal gevallen konden verliezen fiscaal niet met winsten wor den verrekend. Als gevolg van deze factoren was het gemiddelde belasting percentage hoger dan in voorgaande ja ren, te weten 48,2 percent in 1974, tegen 46,9 percent in 1973. De over de lagere winst geheven belasting bedroeg 944 miljoen, tegen 1.012 miljoen in 1973. In de jaarresultaten zijn, overeenkom stig in Engeland van kracht geworden voorschriften, thans bepaalde bedragen opgenomen die vroeger als buitengewone winsten en verliezen direct ten gunste of ten laste van „in het bedrijf behouden winsten” werden gebracht. De gedach tengang die ten grondslag ligt aan de voorschriften in Engeland, die aldaar tevens voor beursnotering van aandelen moeten worden gevolgd, wordt thans ook elders in de accountanswereld als juister ervaren. WASHINGTON. (ANP, regering van de Verenigde gisteren een adviesrapport op grond waarvan Air France en British Airways toestemming krijgen om met het supersonische straalverkeersvliegtuig Concorde vluchten uit te voeren op de luchthavens van New York en Washing ton. Een inspirerende werkomgeving schept een betere sfeer en geeft ook betere resultaten. Aspa adviseert u graag in meubelen. Heeft nieuwe ideeën. Voor een klein kantoor tot een kompleet kantoorlandschap. -ir'j 1 r.„ - - £l!47 ,ICTfrFa?r uw gesprekspartner voor kantoorefficiency EEG-commissaris Lardinois wil dat een actievere exportpolitiek voor zachte tarwe vooral wordt gericht op een uit breiding van de voedselhulp, gecombi neerd met een subsidie voor het opslaan van het graan in privébeheer. Het tar weoverschot is vrij plotseling ontstaan als reactie op het afzeggen van contrac ten tussen de VS en Rusland en tussen de VS en China. De marktprijs die vorig jaar eind februari in Rotterdam 67 per 100 kg bedroeg, was dit jaar op hetzelf de moment nog maar 34 per 100 kg. In Nederland ligt de prijs thans zo onge veer op het EEG-interventieniveau, in België is het daar al onder gezakt.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17