KÖLN-TRAINER ACHT FC AMSTERDAM TE ZWAK Jan van Beveren rekent op spektakelstuk Niet Westphal maar Tel mee naar Polen Bescheiden zege voor Barcelona k w M Jl U >3 Mg 21 SPORT door Theo Klein Incidenteel :s Groot belang Snel goal dl Ik A ita* bluffen Cajkovski kan weer nu tegen „Tschik” Cajkovski: „Amsterdam geen Ajax of Feyenoord” rt (Van onze sportredactie) Europacup-II-toernooi via een totaalzege Jan van Beveren: „PSV kan de kat niet uit de boom kijken” Verlies verbijstert hockeyteam zien (van onze sportredactie) 0- el- (Van onze sportredactie) SPORT TOTO Nr. 10 basistip toto-tips In: Ier BARCELONA Met uiterst beschei- den cijfers (2-0) heeft FC Barcelona de eerste wedstrijd tegen het Zweedse At- vidaberg voor de kwartfinales van het EC toernooi voor landskampioenen ge wonnen. Marinho (24ste minuut) en Cla res (81ste) zorgden voor de doelpunten. openingsdoelpunt in die Brabantse derby steeds langer op zich liet wachten, nam de chaos met de minuut toe. kunnen zijn opnieuw de Europese op te bereiken. Eusebio is nog altijd een gewel dige voetballer. Hij alleen al is in staat om het elftal in zijn totaliteiit omhoog te stuwer”. ft, is- Ué Ier De ng an J. as ‘S. □- in as SS. )e jn ia j’s m ?n at m lo- ïrt an n. i- 1- ie te it. in is ie a- li- m ie al m m ;v in an rB de w :1e NT. er ee en u- de -0, •k- -0, 0. 6 m, en )d ie i- :h e- er *n ■1, 1. NAC Wageningen 2. Excelsior Telstar 3. spana - FC l wente 4. MVV - Fc Amsterdam 5. FC Den Haag - Roda JC 6. Ajax - Feyenoord 7. Graafschap - GA Èagles 8. A.Z. '6? - FC Utrecht 9. Haarlem - PSV 10. Veendam - PEC Zwolle 11. Heerenveen Volendam 12. Heracles - NEC 13. FSC FC Groningen 3/2/1 1/3 17172 3 1 1/3/2 1 1 2/3 1 1 1/3 3/1/2 percentages 1 2 3 25 45 30 40 20 40 30 30 40 30 30 40 40 30 30 35 30 35 40 30 30 50 20 30 20 50 30 40 30 30 40 30 30 40 20 40 30 30 40 2 45 20 30 30 30 30 30 20 50 30 30 20 30 thuis wedstrijden 11 2 5 4 9 11 4 4 3 12 11 5 5 1 15 11 4 3 4 TT 12 6 4 2 16 11 9 1 1 19 11 5 3 3 13 11 7 4 0 18 11 4 3 4 1T 12 7 1 4 15 12 9 0 3 18 13 8 5 0 21 13 6 6 0 18 uit wedstrijden 11 0 2 9 2 111739 11 4 2 5 10 11 3 3 5 9 11 1 4 6 6 11 5 4 2 14 11 1 0 10 2 11 1 2 8 4 12 6 5 1 17 13 5 2 6 12 13 3 3 7 9 11 3 6 2 12 12 5 1 6 11 advies voor zes kolommen 3 3 3 2 2 1 13 113 1 2 2 3 3 3 1 3 3 3 1 2 3 11113 1 1 1 2 3 2 3 111111 111111 2 3 2 2 2 3 113 113 111111 113 113 3 3 3 1 1 2 Die expeditie liep op een drama uit. Tschik werd vriendelijk doch dringend verzocht een andere werkgever te zoe ken. Over die zwarte periode praat de kleine, compacte Joegoslaaf liever niet. Voor hem zijn intussen bij FC Köln, dat hij in 1962 al eens naar de titel voerde, de vette jaren weer aangebroken. Vorig seizoen verzochten de Keulse voetballeiders Cajkovski opnieuw de technische leiding van de vereniging op zich te nemen. Köln, van oudsher een van de gerenommeerde Westduitse clubs, dreigde voor lange tijd buitenspel te komen staan. De Joegoslaaf dacht niet lang na. Hij tekende voor drie jaar. Zijn eerste seizoen bij de FC gebruik- In dat verband lijkt de overeenstem ming die topscorer Dieter Müller (der- EINDHOVEN. Een paar jaar geleden speelde PSV een allerbelabberdste compe titiewedstrijd tegen Excelsior om vervolgens enkele dagen later in Eindhoven tegen Real Madrid een sublieme Europa-Cupwedstrijd te spelen. De herinnering (dit keer respectievelijk NAC en Benfica) aan dat toentertijd imponerende wapenfeit is voor lopig het enige gegeven waarop de PSV-ers hun optimisme stoelen met betrekking tot een succesvolle continuering van het op het qua naam nog altijd grote Benfica. Cajkovski: „Maar dat was slechts een incidentele misser. Mijn halve team liep op die dag ziek in het veld. Fortuna zal het kunstje geen tweede keer meer uit kunnen halen (de teams ontmoeten el kaar op 15 maart weer in de achtste finale van het Westduitse bekertoernooi red.). We hebben nu nog twaalf wed strijden af te werken. Daarvan spelen we er zeven thuis, waaronder tegen Borussia Mönchengladbach. We hebben nu de kans om kampioen te worden en we zullen die niet laten schieten”. Nederland kreeg nauwelijks kansen, afgezien van de vier strafcomers, waar van Ties Kruize er één een kwartier na de rust onzichtbaar hard inschoot. Daarmee bracht hij de stand in even wicht, want de Nieuwzeelandse aanvoer der Ineson had kort na de hervatting eveneens uit een strafcorner doel getrof fen. Aanvoerder Bolhuis was ook direct betrokken bij de inleiding tot de Neder landse nederlaag. Een slechte pass van Pierik belandde bij een tegenstander, die op zijn beurt de bal blindelings door schoof. Bolhuis wilde de pass onder scheppen maar miste finaal, waarna de donkere spits Patel achter hem langs gleed en op een schitterende manier Sikking versloeg. Nederland vocht nog wel even terug, maar kwam niet verder dan een door Ties Kruize gemiste straf corner. „Wij hebben een stijl waarin lange en brede passes veel worden afgewisseld met daarbij het in de diepte aanbieden van spelers, maar al die din gen werden onvoldoende uitgevoerd. Dan wordt het moeilijk als je tegen een numeriek sterkere defensie staat waarin werkelijk briljant werd gestopt.” De stand in groep A is nu: Nieuw-Zeeland 2-3 (2-1), Maleisië 2-2 (0-0), Pakistan 1-1 (2-2). Polen 1-1 (2-2), Spanje 1-1 (0-0), Nederland 1-0 (1-2). De 1-1 score leek een bevredigende eindstand te gaan vormen van een wed strijd, waarin Nederland de meest aan vallende partij was. Nieuw-Zeeland bood die aanvallen hard, maar fair het hoofd. Alleen een duel tussen Bolhuis en Ap pleby liep uit de hand, wat beiden op een waarschuwing kwam te staan. zelfde wedstrijden in de afgelopen drie seizoenen en ver volgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cijfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zijn bij 1, 2 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. Het was veelbetekenend, dat juist een van de felste spelers, de debuterende In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrij den, daarachter de resultaten van de thuisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betref fende vereniging tenminste deze competitie al thuis ge speeld heeft), de resultaten van de uitspelende club op dezelfde basis. In de vierde kolom de resultaten van de- De opstellingen: PSV: Van Beveren; Krijgh, Nordqvist, Van Kraay en Deijkers; Willy van de Kerkhof, Strik en Willy van der Kuylen- René van de Kerkhof, Lubse en Edström. Benfica: Henrique; Artur, Humberto, Messi as en Barros; Toni, Eusebio, Martins en Simoes; Nene en Moinhos. HPB-reizen te Hoorn zal, in tegenstelling tot Neckermann en Scanialux, wel naar Lille hammer vertrekken voor een schaatswedstrijd op het Mjösa-meer. De oorspronkelijke opzet van de alternatieve Elfstedentocht, die zater dag zou worden gehouden, Is van de baan omdat het Mjösa-meer voor het overgrote deel niet berijdbaar is vanwege de ingevallen dooi. De schaatsers die bij HPB hebben geboekt rijden nu op een wel van goed ijs voorzien gedeelte van het meer een wedstrijd van zeven maal 25 km. Eventueel wordt uitgeweken naar het Jarenmeer bij Brandbu. Charles Corver is een van de drie Europe se arbiters die belast zijn met de leiding van de wereldbeker-wedstrijd Independlente-Atle- tico Madrid, op 12 maart in Buenos Aires. Pas kort voor de wedstrijd zal bij loting worden uitgemaakt of Corver dan wel de Hongaar Palotai of de Italiaan Lattanzi als scheidsrech ter zal fungeren. Voor het begin van het seizoen (de datum staat nog niet vast) zullen FC Brugge en Ajax een benefietwedstrijd spelen ten behoeve van Nico Rijnders. De ex-speler van beide clubs moest onlangs zijn werkzaamheden als trainer van Harelbeke stoppen wegens een hartaan- doening. rechtsbuiten Ad Boelaars, geen schaduw was van de alles durvende, brutale spe ler uit de oefenwedstrijden. Boelaars speelde timide, trok te veel naar binnen en werd dan ook na de rust door Patty Mundt vervangen. „Ad is me in deze vorm zeker niet bevallen”, zei Tania, „ik had een terrier-achtige stijl van hem verwacht, maar dat is er lang niet uitgekomen.” „Want”, zo stelt Jan van Beveren, „wat weten wij op dit moment in feite van Benfica? Toch vrijwel niets. Goed, Benfica staat bovenaan in de Portugese competitie en heeft in de internationale voetbalwereld nog altijd een geweldige Maar daar houdt het dan ook KOEALA LOEMPOER. De ont goocheling had niet groter kunnen zijn. Minutenlang staarden de spelers van het Nederlands hockeyelftal verdwaasd voor zich uit. Ze beseften terdege dat ze zojuist verloren hadden (1-2) van het land, dat nota bene als het zwakste in groep A werd beschouwd: Nieuw-Zee land. Daarover bestond immers weinig twijfel meer na de offensieve machte loosheid die de Nieuwzeelanders in de openingswedstrijd tegen Maleisië (0-0) hadden gedemonstreerd. Niemand had er rekening mee gehouden, dat juist dit zelfde, middelmatige Nieuw-Zeeland de eerste Nederlandse wedstrijddag van het wereldkampioenschap in Maleisië zo af schuwelijk kon bederven. In Keulen beschouwt men het mid denrif (Simmet, Overath, Neumann) als het sterkste van de Bundesliga. En Caj kovski is de eerste om dat te beamen. Hij besluit: „Ik schat dat we morgen met drie doelpunten verschil van Am sterdam zullen winnen. We maken in UEFA Cup-duels altijd veel doelpunten. In de return zal het niet anders zijn. Ik voorspel dat we in Amsterdam nog meer doelpunten zullen maken”. „Ik heb FC Amsterdam AZ’67 en FC Den Haag aan het werk gezien. Het is een leuke aanvallende ploeg, maar lang geen Ajax, of Feye noord. De Nederlanders zullen niet sterk genoeg zijn om ons uit de halve finale te houden”. De vermoedelijke opstelling van FC Köln: Schumacher, Glowacz, Konopka, Cullmann, Zimmermann; Simmet, Neu mann, Overath; Flohe, Müller en Löhr. laatste Ie wedstr. 3seiz. ditseiz. -ZiT 1-1 0-1/1-1 1- 2 1-2 1-1/0-1 04) 0-3 2-0/0 0 0-5 /I 3 2- 1 2-1 21/12 3- 0 ./o 2 2-0 2 2 -712 2- 0 1-1 -72-3 1-3 1-2 1-2/0 6 3- 0 1-0 72-3 72 2 70-1 „Het had eigenlijk 8-1 moeten wor den”, verduidelijkt hij, niet zonder over drijving. „We hebben daar aangevallen alsof we thuis speelden. Uit of thuis, dat maakt voor ons momenteel toch weinig verschil. We spelen alleen om zoveel mogelijk te scoren. En dat gaat ons goed af”. „VONKEN ZULLEN ERAF VLIEGEN’’ Sommige spelers zochten na afloop hun toevlucht tot al te gemakkelijke excuses. Er werd verwezen naar het slechte veld, enkele gevallen van pech en omstreden arbitrale beslissingen. Linksbuiten Jan Boerma kapte die ver ontschuldigingen echter zakelijk af, zon der er verder veel woorden aan vuil te maken: „Met die smoesjes schieten we niets op. We hebben het aan ons zelf te wijten. We hebben veel te weinig geva rieerd gespeeld.” Hoe boud die bewering van Boerma ook mocht klinken, later bleken alle andere analyses met zijn kernachtige verklaring overeen te stemmen. Ook coach Cees Tania wilde onder ogen zien dat zijn team op belangrijke punten eenvoudig te kort was geschoten. „We hebben eigenlijk een on-Nederlands spelletje gespeeld.” Dat „on-Nederlandse” element was op twee niveaus terug te vinden: te weinig vechtlust en een slecht ploegverband. De felle instelling waarmee Nederlandse hockeyteams in het verleden een grote reputatie hebben opgebouwd, was tegen Nieuw-Zeeland ver te zoeken. Er lag een matheid over het spel die de prestaties in de persoonlijke duels duidelijk on gunstig beïnvloedde. Tania: „Als je strafcomers wilt forceren, vereist dat over de kwartlijn een zekere agressivi teit en die was er vanmiddag niet.” „Toch waren we optimaal geconcen treerd. De voorbereiding heeft niets te wensen overgelaten”, piekerde Hans Kruize later. Cees Tania zette echter vraagtekens achter het punt van de concentratie: „Misschien heeft het uitstel van de wedstrijd tegen Spanje toch nadelig gewerkt. Ik had zondag een goed gemotiveerd elftal dat zijn ei niet kwijt kon. Daarop moest twee dagen te lang worden gewacht.” KEULEN Bescheidenheid is Zlatko Cajkovski, beter bekend onder zijn bij naam „Tschik”, vreemd. Toen de nu 51- jarige trainer van FC Köln in 1967 zijn memoires publiceerde, beschreef hij zichzelf al zonder enige terughoudend heid als de beste trainer ter wereld. De bijzonder populaire trainer, die 57 maal in ’t nationale Joegoslavische team uitkwam, zwaaide op dat moment de scepter als oefenmeester bij Bayern München. Hij bleef dat doen tot 1969, toen hij West-Duitsland voor korte tijd verliet om technisch leider van Dynamo Zagreb te worden. (Van onze sportredactie) BERGEN. Atletiektrainer Wil Westphal gaat niet mee met de ploeg die donderdag vertrekt naar de Europese indoorkampioenschappen in het Poolse Katowice. Aanvankelijk was hij wel de aangewezen man maar op dat moment gold vrjjdag nog als vertrekdatum. Nu het donderdag is geworden is de functie die Westphal aan het CIOS in Overveen bekleedt een belemmering voor zijn meereizen. Ook de later aangezochte trainers Jaap Noordenbos en Jan van Heek konden zich niet vrijmaken. Het viertal Mieke van Wissen, Annemieke Bouma, Raymond Heerenveen en Sam Monsels zal nu worden begeleid door Sjouke Tel. Hij is bondscoach voor de sprinters in het oosten en noorden van het land. Tot voor enkele jaren was Tel een van de betere 400 meter lopers. De afvaardiging, verder bestaand uit KNAU bestuurslid Piet Claassen en masseur Anne de Jong, keert maandag avond op Schiphol terug. naam. mee op”. „Rijvers is twee keer in Portugal ge weest om Benfica aan het werk te zien. Hij is teruggekeerd met de mededeling dat Benfica nog altijd een klasse-ploeg is. Mooi, dan zullen we ze in een klasse- wedstrijd moeten zien te verslaan woensdagavond- Jan van Beveren, door Benfica-trainer Milodrad Pavic de beste doelman van Europa genoemd, gelooft in een onvoor waardelijk spektakelstuk. Maar dan zal bij PSV wel meteen vanaf de aftrap de vlam in de pan moeten slaan. „En dat hoeft geen probleem op te leveren”, aldus Van Beveren. „Zelfs als Rijvers een paar minuten voor de wedstrijd nog zegt om kalm aan te beginnen dan nog vliegen de vonken eraf. We hebben er de ploeg niet naar om de kat uit de boom te kijken”. En dat hebben we zaterdagavond nog geconstateerd in de wedstrijd tegen NAC, een bijzonder matige vertoning, waarin het totaal op drift geslagen PSV duidelijk alle oefenmeesterlijke- richtlij nen naast zich neer legde en bijzonder onverstandig te werk ging. En toen het „Er ging te veel over links”, meende Steens, „ik kon niet in hun cirkel ko men, want ik werd bijna niet aange speeld. Ik voelde de nederlaag aanko men. We hadden een veldoverwicht, maar er kwam niets uit. Dan ga je je steeds meer zorgen maken over de te genstoten.” Het was merkwaardig dat juist de ervaren spelers, zoals Ties Kruize, Steens en voorstopper André Bolhuis vaak in dezelfde fout vervielen: te lang wachten met afspelen van de bal. „De ballen werden te veel gebracht, het tempo lag te laag”, beaamde Tania. „Daarom vlam de het ook niet op het middenveld.” te hij om het team weer naar zijn hand té zetten. „Dat betekent”, aldus de goed lachse Tschik, „dat er weer gevoetbald wordt met de bedoeling zo veel mogelijk goals te scoren”. Dit jaar, in zijn tweede Bundesliga-competitie met de Keulse ploeg, is Cajkovski hard op weg zijn belofte aan FC Köln in te lossen. Na een teleurstellende start (Cajkovs ki: „Wat wil je, ik kon in die tijd nog niet rekenen op Cullmann, Overath en Flohe, die in verband met de wereld kampioenschappen later terugkwamen”) zorgde FC Köln voor een sensatie door een zegetocht te beginnen die nu al maanden voortduurt. Alleen Fortuna Düsseldorf, de tegenstander van FC Amsterdam uit de vorige UEFA Cup- ronde, slaagde er in die periode als enige in de Keulse ploeg (met 3-0) te verslaan. De ontmoeting tussen Nederland en Nieuw-Zeeland was de enige die gisteren werd gespeeld. De duels IndiaGhana, MaleisiëPolen en AustraliëArgenti nië werden een prooi van de niet afla tende regenval. Het programma is in middels danig in de war geraakt. Voor de gisteren afgelaste wedstrijden zijn nog geen nieuwe data vastgesteld. tien goals dit seizoen) deze week met het bestuur van Köln bereikte over een contractverlenging van een jaar, (wat hem 135.000 mark oplevert) van groot belang. Niet echter voor Cajkovski. „Müller belangrijk?”, antwoordt hij achteloos, terwijl hij tussen de regels door zijn spelers op het doornatte veld tot actie maant, „waarom eigenlijk? Ge zien de kansen die hij heeft gehad, had hij niet dertien maar 33 doelpunten moeten maken. Denk eraan dat hij al leen kan scoren, omdat bij zo’n sterk middenveld achter zich heeft staan”. Gistermiddag oefende de clowneske Joegoslaaf in de stromende regen met zijn selectie. Met een doornait gebreid mutsje op zijn hoofd vermaakte hij spelers en omstanders. Tschik tilt niet zo zwaar aan zijn voetbalarbeid. Uiterlijk lijkt hij zich geen minuut te bekomme ren om de wedstrijd tegen FC Amster dam. Hij weet zich daarbij gesteund door het prettige idee dat hij over een vrijwel volledige selectie kan beschik ken. Alleen voorstopper Weber is nog steeds niet beschikbaar wegens een hardnekkige knieblessure. De overigen zijn echter allemaal inzetbaar. „We zul len tegen Amsterdam dan ook met het zelfde team spelen waarmee we zaterdag Kickers Offenbach versloegen”, aldus de Keulse oefenmeester, die nog geniet bij de gedachte aan de triomfale 1-4 over winning die zijn ploeg zaterdag bij Kic kers boekte. „Dat is inderdaad het punt waar alles om draait”, vindt ook Jan van Beveren. „Als wij tegen Benfica snel een doelpunt maken, kan PSV misschien weer plotse ling gaan draaien, zoals een paar maan den geleden. Lukt het niet om snel te doelpunten dan wordt het voor PSV, zoals het tenminste de laatste vier we ken loopt te spelen, bijzonder moeilijk. Zelfs bij een krappe overwinning hier in Eindhoven gaan we het dan in Lissabon bijzonder moeilijk krijgen’. Vragen aan Benfica’s trainer Milodrad Pavic leveren vrijwel niets op. Pavic is een uiterst aimabele figuur, een Kovacs- type, die wel bereid is informatie te verschaffen over het mooie weer, het Engelse voetbal en over Eusebio, die hij nog altijd in één adem genoemd wil horen met Pele, maar moeilijk te bewe gen is enig inzicht te verschaffen in de hüidige sterkte en speelwijze van Benfica. Milodrad Pavic heeft overigens dezelf de ideeën over het spelen van voetbal als zijn Eindhovense collega Kees Rij vers: „Voetbal mag geen oorlog zijn. Het moet artistiek verantwoord zijn. Jullie hebben het in West-Duitsland zelf gede monstreerd: Alleen aanvallend voetbal spreekt nog tot de verbeelding. Je voert iedere zondag opnieuw een voetbalshow op voor tienduizenden mensen. En die mag je niet teleurstellen”. En omdat het zo langzaamaan duide lijk is geworden dat men in Nederland heel wat blijkt af te weten van Benfica wil Pavic toch nog wel wat serieuzer op de zaak ingaan. „Kijk”, legt hij uit, „Benfica heeft de laatste jaren stilge staan. Het heeft de ontwikkelingen naar het moderne voetbal niet aandach tig genoeg gevolgd. We zijn nu een andere weg ingeslagen en met het materiaal dat Benfica nu tot zijn beschikking heeft, moet he mogelijk XS "••a: -’V,

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21