Tüfthans Na terugkeer ds. Heinrich Albertz: Ontvoering van Peter Lorenz Afrikaanse Nationale Raad (ANC): Geen onderhandelingen meer Kabinets- totdat Sithole vrij is wijziging in Spanje CAMBODJA EN VIETNAM Zuid-Afrika Namibië te verlaten VN-druk op achtergrond VS ZIJN VERDEELD OVER K J 99 99 Ontwapeningsgesprek hervat in Genève 1 2 5 WOENSDAG MAART 1975 BINNEN- EN BUITENLAND rand otest Proces /isum „Thuislanden” i oting I ereni- ;f aan zeede- weer g van leratie te ge- jegro- hoven afge- zaad ngres 'eland Grondstoffen ngen n van I to-on- I ouden *n Den tie het ;en 61- I erstdag mstad Verkiezingen Gevaarlijkste fase Westduits ontvoeringsdrama (Vervolg van pagina 1) ’ezet (27 vond Direct na de verklaring die Albertz, (Van een speciale medewerker) klinkt iking sische (Van onze redacteur in Washington, mr. Henk Leffelaar) DAR-ES-SALAAM. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties verwacht van de Zuidafrikaanse regering dat vóór 30 mei stappen worden ondernomen om een definitief einde te maken aan de bezet ting van Namibië (Zuidwest-Afrika) om de macht over te dragen aan het Namibische volk. Dit bracht secretaris-generaal Waldheim nog eens nadrukkelijk naar voren, toen hij op 30 januari de jongste zitting opende van de speciale VN-commissie inzake dekolonisatie. SINDS 1968 is het duidelijker dan ooit dat de Zuidafrikaanse regering in Namibië een soortgelijk beleid voert als in eigen land. saris van de VN voor Namibië Sean MacBride dat Namibië binnen een tot drie jaar onafhankelijk zal zijn. id in lestte, lewo- deren ilgens n tot goede gezin gezin huis i een :ente- let de •dam- van nheid eld. ng in :enin- tellen rege- reke- zerla- s van net 8 gedwongen De zou de Moezorewa zei dat de ANC geschokt is door de arrestatie van Sithole. Hij zag in de arrestatie een aantasting van de vrede, de eenheid en de kracht van de ANC en van „het tot stand brengen van de Rhodesische onafhankelijkheid”. Robert Moegabe, de tweede man van ZANU, noemde Sithole’s arrestatie een poging om de ZANU-leiders zodanig te intimideren dat ze zich onderwerpen aan de politiek oneerlijke listen” van lan Smith, waarvan de enige bedoeling is de heerschappij van de blanke kolonisten over de de Afrikanen tot in lengte van dagen te kunnen voortzetten binnen een wettig gemaakte politieke en grondwet tige orde”. Volgens Moegabe zijn Sithole en andere ZANU-leiders al eerder ge waarschuwd door de Rhodesische autori teiten dat ze hun mond moeten houden en geen militante verklaringen af dienen te leggen. leiden, radio. „Wij gaan n op msen, beta- lerom tiderd ‘ggen, ■ovin- ;ië en visum :unnen istaans in die visum duidelijk vermoeid van de 32 uur duren de zwerftocht, voorlas, vroeg de politie in een speciale oproep de ontvoerders om Lorenz vrij te laten en de plaats bekend te maken waar hij te vinden zou zijn. Opnieuw werd de ontvoerders ge vraagd bij een eventueel contact met de politie de plaats te noemen waar Peter Lorenz een bepaald stuk houtsnijwerk had gekocht. GENEVE. (DPA) De internationale ontwapeningsonderhandelingen zijn gis teren in Genève hervat na een onder breking van een half jaar. Men ging tevens het veertiende onderhandelings- jaar in. De pogingen van de Zuidafrikaanse regering in de afgelopen maanden om de betrekkingen met zwarte regerin gen in Afrika te verbeteren hebben hier en daar de hoop gewekt dat Pretoria een soepelere houding zal gaan aannemen in de kwestie-Nami- bië. Tot nu toe hebben Vorster en ministers uit zijn regering echter niet veel meer gezegd dan dat de volken van Namibië de kans zouden krijgen over hun eigen toekomst te beslissen. Maar er zijn nog geen duidelijke aanwijzingen dat de Zuidafrikaanse regering deze keer wel gehoor zal geven aan de uitspraken in de VN. Of de Veiligheidsraad inderdaad be reid is eventueel ingrijpende maatre gelen tegen Zuid-Afrika te nemen, is onderhouden. zeer twijfelachtig gezien de goede be trekkingen die met name de Verenigde Staten en Frankrijk met Zuid-Afrika Niettemin heerst er in VN-krin- gen op het ogenblik een gematigd optimisme, zoals valt op te maken uit de recente uitlating van de commis- Bisschop Moezorewa zei ook nog dat geen besprekingen meer gehouden zullen worden met de regering zolang er nog mensen zonder proces in de gevangenis zitten. Dat gold naar zijn zeggen ook voor de constitutionele conferentie, waarop een blauwdruk voor de toekom stige structuur van Rhodesië ontworpen zal moeten worden. Een vermoeide Heinrich Albertz verlaat de Boeing-707 van Lufthansa die gister middag uit Aden in Frankfort landde. Van de terugkeer van de Westduitse geeste lijke naar West-Berlijn hing de vrijlating van de ontvoerde CDU-politicus Peter Lorenz af. irting ran de I mdou- I an de :orting id. Op CGT plaats. I ïdeling I ■nacht en uit inge- I ms de I le be- I ie zou verte- :hting van et dit iking, I r ont- I in ter I swerk n an- ’ezeld m de ■n dat i, die ;s bij- i zijn: I lig de I n 1974 ‘kaapt, I itpira- I zhtha- I ukken I Ex-advocaat Horst Mahler wei gerde op het aanbod van de ont voerders in te gaan. De vijf ove rigen vertrokken maandagochtend met een Boeing-707 onder bege leiding van dominee Albertz uit Frankfort. Syrië en Libië weiger den toestemming voor een lan ding. politieke om het ver- Die datum van 30 mei staat in een resolutie die op 17 december met algemene stemmen door de Veilig heidsraad werd aangenomen. In deze resolutie wordt niet alleen de onwet tige bezetting van Namibië door Zuid-Afrika veroordeeld, maar ook wat de raad noemt „de onwettige en willekeurige toepassing door Zuid-Af rika van naar ras discriminerende en onderdrukkende wetten en praktijken in Namibië hij ruim vijftig minuten later op de luchthaven Tempelhof landde. Daar stond een helikopter met roterende wen telwieken gereed om hem onmiddellijk naar de zender Freies Berlin te brengen, waar hij zijn verklaring kon voorlezen. ZANU-leiders is te verstaan gegeven dat ze zich moeten gedragen als de andere ANC-leiders, die hebben laten blijken in te stemmen met een grond wettelijke orde, gebaseerd op een pro vinciale opdeling (een verdeling in zwar te en blanke gebieden met afzonderlijk bestuur) en voortgezette blanke over heersing”, aldus Moegabe. In Zambia heeft president Kenneth Kaoenda de arrestatie van Sithole ver oordeeld als een daad gericht op het saboteren van het streven van de ANC een eenheid te vormen, de massa van de Afrikanen te mobiliseren en een eensgezind front te vormen bij de onder handelingen over onafhankelijkheid. De Britse regering heeft gisteren verklaard „teleurgesteld” te zijn door de arrestatie van Sithole. Piper- op het op de daar- aen. Er lukken ig ver- EIND SEPTEMBER besliste de Raad voor Namibië dat voortaan alle grondstoffen die zonder toestemming van de Raad uit Namibië zouden zijn uitgevoerd, in beslag genomen zouden moeten worden. Hoe dit besluit in de praktijk moet worden uitgevoerd is nog niet erg duidelijk, maar het heeft toch in zoverre al effect gehad dat vier Amerikaanse oliemaatschappijen hun activiteiten voor de kust van Namibië hebben stopgezet. Toen stemde het Zuidafrikaanse parlement namelijk in met het plan van de regering om ook in Namibië zelfbesturende „thuislanden” voor de afzonderlijke Afrikaanse bevolkings groepen in het leven te roepen. De elf geplande thuislanden beslaan slechts een-derde van het totale grondgebied van Namibië, terwijl de negers gezamenlijk 82 percent van de bevolking uitmaken. Bovendien zou den volgens dit plan de 90.000 blan ken de rijkste delen van het land toegewezen krijgen. Escher kwam dan ook in 1972 tot de weinig verba zingwekkende conclusie dat deze po litiek xan opsplitsing niet de steun geniet van de meerderheid van de niet-blanke bevolking. In het thuisland van de Ovambo’s, in het noorden aan de grens met Angola, werden in augustus 1973 voor het eerst verkiezingen gehouden voor een eigen parlement. Deze liepen op een grote mislukking uit als gevolg Hij vroeg om een openbaar proces waaruit moet blijken dat recht wordt gedaan, en dat verdenkingen onder de Afrikanen en tussen ANC en regering uit de weg zal ruimen. Een andere ANC-leider, hoofd van de voormalige bevrijdingsbeweging ZAPU, Joshua Nko- nfio, zei dat het niet de eerste keer was dat i‘é?nand wordt gearresteerd terwijl onderhandelingen gaande.zijn. „Wij zijn één en zullen niet met ons laten sollen zoals in 1963. Als iemand niet meer deel wil hebben aan het akkoord van Loesa- ka maken ze de grootste vergissing van hun leven”. Stein idsaf- I lerpte deren, «lijke I Vier I n 189 :herp- I Twee van de verdwenen ministers, José Utrera Molina als secretaris-gene raal van de Movimento, en minister van Justitie Francisco Ruiz Jarabo worden beschouwd als vertegenwoordigers van uiterst rechts. De nieuwe ministers staan in meerderheid bekend als gematigde figuren. De vorige minister van Arbeid Licinio de la Fuente was al demissionair sinds zijn ontslagaanvrage van vorige week. Volgens welingelichte kringen is hij afgetreden omdat zijn voorstel voor een beperkte erkenning van het sta kingsrecht niet acceptabel was voor zijn collega’s in het kabinet. Bij zijn aankomst in Frankfort had de vertegenwoordiger van de Lufthansa de dominee een grote wereldatlas overhan digd, ter herinnering aan zijn eendaagse Afrika-vlucht, zoals later werd meege deeld. Deze vlucht heeft de Westduitse regering, die de Boeing charterde, waar schijnlijk 300.000 mark gekost. Direct na zijn terugkeer bedankte burgemeester Klaus Schütz van West-Berlijn ds. Al bertz namens alle bewoners van de stad voor zijn inzet. Schütz zei: „Hij heeft de moeilijke opgave op zich genomen om een mens te redden. Wij hopen dat hij succes zal hebben”. Schütz wilde geen enkele prognose doen over de afloop van de ontvoeringsaffaire. Na de zitting van de crisisstaven in West-Berlijn en in Bonn wilde men eveneens geen enkele mede deling doen over het besprokene. WASHINGTON Het State Department is van mening dat de door het Congres in 1973 bevolen staking van de bombardementen op Cambodja een „veelbelovende kans om vredesonderhandelingen op gang te krijgen” onmogelijk maak te. Om die reden zou minister Hen ry Kissinger er dan ook geen heil in zien om zich op dit ogenblik in te spannen om een nieuwe oplos sing voor Cambodja en Zuid-Viet- nam te vinden. In een kort persoonlijk dankwoord zei Albertz dat de vijf vrijgelaten gevange nen zich verstandig en weloverwogen hadden gedragen. Hij zei dat hij gehan deld had in zijn verantwoordelijkheid van dominee van de Evangelische Kerk. „Ik was niemands onderdaan; nóch van de regering, nóch van de vrijgelaten gevangenen”, zo zei hij. De verantwoor delijke politici bedankte hij dat ze geen valkuilen en misleidingen hadden ge bruikt om op deze wijze de ontvoerders te kunnen arresteren. Albertz zei dank baar te zijn dat hij kon bijdragen aan het redden van een mensenleven, en eiste van de ontvoerders dat ze hun erewoord zouden houden en Lorenz vrij zouden laten. Waarnemers in Salisbury zien hierin een teken van de ernstige meningsver schillen tussen de Afrikaanse leiders, sinds eind vorig jaar in Loesaka werd besloten tot een gezamenlijk optrekken van de nationalistische beweging. ZANU staat bekend als de militantste beweging, die op het standpunt staat da er onmid dellijk een zwarte meerderheidsregering moet komen in Rhodesië. Als andere middelen falen, wil ZANU opnieuw zijn toevlucht nemen tot de gewapende strijd. Tot zijn vrijlating in december j.l. heeft ds. Sithole tien jaar zonder proces ge vangen gezeten. MADRID. (AFP) De Spaanse pre mier Carlos Arias Navarro heeft giste ren ingrijpende wijzigingen aangebracht in zijn kabinet. Er zijn vijf nieuwe ministers benoemd: Fernando Herrero Tejedor, die secretaris-generaal van de Movimento wordt (het leiderschap van de falangistische beweging is in Spanje een kabinetspost); José Maria Sanchez Ventura op Justitie; Alfonso Alvarez Miranda op het ministerie voor Industrie; José Luis Ceron op het ministerie van Handel en José Luis Suarez op het ministerie van Arbeid. van een effectieve oproep tot boycot van de verkiezingen door de SWAPO, de internationaal erkende bevrij dingsbeweging van Namibië die onaf hankelijkheid eist voor het land in zijn geheel. Sean MacBride heeft aangekondigd dat hij binnenkort zijn hoofdkwartier zal overbrengen van New York naar de Zambiaanse hoofdstad Loesaka, waar tevens een instituut zal worden opgericht voor de opleiding van Na- mibiërs die straks het overheidsappa raat in hun land moeten bemannen. Ook in SWAPO-kringen is men nog steeds vol goede moed. Deze verzets beweging werd in 1959 opgericht en begon zeven jaar later met gewapen de acties tegen het Zuidafrikaanse leger, vooral in Ovamboland en de Caprivi-strook in het uiterste noord oosten van het land. De laatste tijd ontplooit de SWAPO nog maar wei nig militaire activiteit, o.a. vanwege de angst dat de burgerbevolking het slachtoffer zal worden van Zuidafri kaanse tegenacties. De onafhankelijkheid van het buurland Angola zou echter wel eens kunnen bijdragen tot een opleving van de strijd, want de SWAPO ver wacht dat de regering van een onaf hankelijk Angola niet zal aarzelen haar alle gewenste steun te verlenen. Vrijdag maakten de ontvoerders in een brief hun eisen bekend. Deze omvatten onder meer de vrijlating van zes anarchisten, een Boeing voor hun aftocht en begeleiding door ex-burgemeester Albertz van West-Berlijn. Ze dreigden hun slachtoffer te zul len doden als niet vóór maandag ochtend 9 uur aan hun eisen zou zijn voldaan. de formele opdracht kreeg het land te besturen en voor te bereiden op de onafhankelijkheid. De Zuidafrikaanse regering wil echter met deze raad niets te maken hebben. Wel is er regelmatig diplomatiek contact tussen de VN en Zuid-Afrika. Waldheim bezocht in 1972 zelf Namibië en stuurde enkele maanden later de Zwitserse diplomaat Escher als speci ale afgezant om de discussie voort te zetten. giste ler za- de De jvende es. De ras na er. Toen de Boeing gisterochtend uit Aden vertrok gaven de anarchis ten die daar achtergebleven wa ren via de radio een code door die tot de vrijlating van Lorenz zou moeten leiden. Dit meldde de Israëlische radio. De bood schap luidde: „Wij danken de heer Albertz voor zijn bemoeiin- de Westduitse regering van de al onze tot herhaling Donderdagochtend (27 februari) werd de auto van CDU-leider Peter Lorenz in West-Berlijn tot stilstand gedwongen door drie mannen. De Duitse politicus werd in een andere auto meege nomen. Volgens een zegsman van het State Department zou Kissinger van mening zijn dat de communisten bij hernieuwde gesprekken sterker zullen staan dan de Verenigde Staten omdat zij vanuit hun positie van militaire superioriteit kunnen onderhandelen. Een onlangs teruggekeerde delegatie van acht leden van het Congres die in Zuid-Vietnam en Cambodja een onder zoek instelde naar de wenselijkheid om de militaire hulpverlening aan beide landen te verhogen, had Kissinger ge vraagd nieuwe diplomatieke pogingen aan te wenden om de oorlog te beëindi gen. De delegatie bracht gisteren achter gesloten deuren verslag uit van haar bevindingen omdat er een aantal „gevoe lige feiten” waren die de „veiligheid van de Verenigde Staten” in gevaar zouden kunnen brengen. Zoals bekend, heeft president Ford het Congres gevraagd 750 miljoen gul den extra ter beschikking te stellen van het regime van de Zuidvietnamese dicta tor Thieu, en 550 miljoen gulden voor diens tegenhanger in Cambodja, de Amerikaanse vazal president Lon Nol. Het Congres verzette zich onmiddellijk tegen nieuwe toewijzingen. President Ford, gesteund door minister Henry Kis singer, begon daarop een ongekende SALISBURY (Reuter en AFP) De Afrikaanse Nationale Raad (ANC) zal geen besprekingen meer voeren met de Rhodesische regering voordat dominee Ndabaningi Si thole is vrijgelaten, zo heeft ANC- voorzitter bisschop Abel Moezorewa gisteren in Salisbury verklaard. Si thole, leider van de bevrijdingsbe weging ZANU, die in de ANC is op gegaan, werd, zoals eerder gemeld, gisteren gearresteerd. Volgens de beschuldigingen van de Rhodesi sche regering zou hij plannen heb ben gesmeed enkele mededingers in de strijd leiderschap van de ANC te moorden. ALS ZUID-AFRIKA zich niet naar de resolutie schikt, zal de Raad zich uiterlijk 30 mei beraden over maatre gelen die het binnen de mogelijkhe den van het Handvest van de VN kan nemen. NA DE EERSTE Wereldoorlog kreeg Zuid-Afrika van de Volken bond het mandaat over de voormalige Duitse kolonie Zuidwest-Afrika. De Volkenbond behield de uiteindelijke verantwoordelijkheid voor het gebied, maar de Zuidafrikaanse regering be stuurde het gebied alsof het een deel van Zuid-Afrika was. gen en voor haar behandeling zaak. Wij zullen met krachten werken van deze mooie dag.” Maandag na het vertrek uit Frankfort verklaarde de West duitse regering dat op de eisen was ingegaan om het leven van Lorenz te redden. Dit betekende „niet dat terroristen een vrijbrief voor hun daden krijgen”. Uren nadat ds. Heinrich Albertz zijn verklaring had voorgelezen voor de Westduitse televisie, ont brak gisteren nog elk spoor van de ontvoerde Westberlijnse politicus Peter Lorenz. De gevaarlijkste fase in het ontvoeringsdrama was aan gebroken. De politie had haar ac tiviteiten in de stad tot een mini mum gereduceerd, om het leven van Lorenz niet in gevaar te bren gen. Weliswaar waren alle eisen van de ontvoerders ingewilligd, maar men wilde ze, nu zij zich uit de voeten wilden maken, niet tot oncontroleerbare reacties verleiden. Politieke waarnemers zien in deze campagne echter een strategie die ervan uitgaat dat de Amerikaanse regering in wezen Cambodja al heeft afgeschreven. Door het Congres al bij voorbaat te intimideren, wil zij voorts bewerkstelli gen dat de Senaat en het Huis van Afgevaardigden zich dan verplicht voe len om de militaire hulpverlening aan Zuid-Vietnam in ieder geval voort te zetten. Ds. Albertz was met de Boeing-707, die de vijf vrijgelaten gevangenen naar Aden, de hoofdstad van de volksrepu bliek Zuid-Jemen, had gebracht, om streeks half vijf gistermiddag op de luchthaven van Frankfort gearriveerd. Zeventien minuten na zijn aankomst vertrok hij met een speciaal Amerikaans legervliegtuig naar West-Berlijn, waar pressie-campagne waarbij zij het Con gres verantwoordelijk stelden wanneer Cambodja „verloren” zou gaan. IN JANUARI van dit jaar werden er opnieuw verkiezingen gehouden en deze keer slaagden de autoriteiten er dankzij allerlei intimidatie in het op komstpercentage op te schroeven tot 55 percent. Nu stuurt men aan op volledige onafhankelijkheid voor Ovamboland. zoals in Zuid-Afrika zelf Transkei het eerste onafhankelij ke thuisland moet worden. Het was dan ook niet verwonder lijk dat Zuid-Afrika na de Tweede Wereldoorlog de VN, als opvolger der Volkenbond, voorstelde dat het gebied bij Zuid-Afrika zou worden ingelijfd. Dit voorstel werd afgewezen, maar het mandaat werd verlengd. In 1966 besloot de Algemene Ver gadering van de VN het mandaat toch maar in te trekken. Pretoria gaf geen krimp, zelfs niet toen het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag in 1971 tot de uitspraak kwam dat de aanwezigheid van Zuid-Afrika in Zuidwest-Afrika (Namibië) onwettig was en dat Zuid-Afrika zich onmid dellijk uit het gebied moest terug trekken. Intussen was in 1967 binnen de VN de Raad voor Namibië opgericht, die Er nemen 30 landen aan het gesprek deel. De voornaamste punten van be spreking zijn staking van de onder grondse kernproeven en een verbod op vervaardiging en gebruik van chemische wapens. Dit klinkt allemaal heel flink, maar wie het geharrewar over Nami bië in de VN tot nu toe heeft ge volgd, stelt niet al te veel vertrouwen meer in de effectiviteit van een der gelijke uitspraak. Het regime-Vorster in Pretoria houdt al jaren de VN aan het lijntje en gaat ondertussen ge woon zijn eigen gang. Heinrich Albertz had de verklaring die de vijf vrijgelaten gevangenen gis termorgen om zes uur in Aden hadden opgesteld, even na zes uur gisteravond in de studio van de zender Freies Berlin voorgelezen. In de verklaring liet het vijftal weten dat zij van de staatssecre taris van buitenlandse zaken van Zuid- Jemen de toezegging hadden ontvangen dat zij overal, en volledig vrij, in de volksrepubliek Zuid-Jemen mochten verblijven; voorwaarde was, dat de tekst van de verklaring van de vijf voor de ontvoerders het teken zou zijn dat Peter Lorenz vrijgelaten zou moeten worden. De vijf vrijgelaten gevangenen bedank ten de bemanning van het vliegtuig, dat hen naar Aden bracht, en ook Heinrich Albertz. Na een groet aan hun „kameraden in en buiten de Westduitse gevangenissen” verklaarden ze dreigend dat ze al hun energie zouden inzetten voor hun geest verwanten, zodat voor deze ook „zo’n dag, zo wonderschoon als heden” aanbreken. Sarcastisch gebruikten vijf links-extremisten de tekst van een Rijnlands drinklied, om duidelijk te maken dat zij hun revolutionaire strijd zouden voortzetten. Zeker van hun zaak lieten ze aan het eind van hun verkla ring weten: „Wij zullen overwinnen”.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3