OPEC gaat akkoord met voorstellen Boumedienne Waarschuwing van Kissinger: 51» Stakers Meeus Inflatoire druk in diverse lidstaten neemt af aan het werk Prijspeil OESO-landen gunstiger bedrijvemii COZ licht zichzelf door in nota Geen bemoeienis meer met arbeidsvoorwaardenbeleid Nederlanders leenden meer geld d voor duurzame verbruiksgoederer urg u 4E «y Huurverhogingen blijven op 8 pet „Overgave of geweld bij olie-embargo” W: helpt jaren dij hoest? POTTERS LINIA LES Staatssecretaris Van Dam: Werknemers DAF staan vakantiedag af E W erktij d verkortingen bleven stabiel 19 18 6 DONDERDAG MAART 1975 ECONOMIE JGGi (Van onze redactie economie) ia: GPING rj I DEN HAAG (ANP) De Ne derlanders hebben zich in het af gelopen jaar aanmerkelijk dieper in de schuld gestoken voor het aanschaffen van duurzame ver- bruiksgoederen dan in het jaar daarvoor. Dit blijkt uit de jaar cijfers van het CBS: het totaal der verstrekte geldleningen door banken en financieringsmaat schappijen bedroeg in 1974 (afge rond) 2,9 miljard gulden, verge- (ADVERTENTIE) 1 De (ADVERTENTIE) iale ’s aan- Koeweit nationaliseert zijn olie-industrie volledig WASHINGTON (UPI) Als de Verenigde Staten er niet in zouden slagen onafhankelijk te worden op energiegebied, kunnen zij ofwel ge dwongen worden zich neer te leg- w Brothui thans ische De topconferentie van de 13 OPEC- landen heeft gisteren op de tweede dag van de bijeenkomst een beleid goedge keurd waarin veel van de grondbeginse len zijn opgenomen die tijdens de ope ningsrede van dinsdag naar voren zijn gebracht door de president van Algerije. Houari Boumedienne, aldus is gisteren te Algiers vernomen. De verklaring zou vandaag, de laatste dag van de conferentie, worden gepubli ceerd nadat zij formeel was getekend door de leiders van de OPEC-landen. De De eerste woningen die onder dat stelsel tot stand zullen komen kunnen in het begin van 1976 worden verwacht. De eerste huurverhogingen voor woningen waarop de dynamische kostprijsbereke ning van toepassing is zullen zich op zijn vroegst in 1977 voordoen. zotten jrk een BORN. (ANP) De ondernemings raad van het DAF-bedrijf in Bom heeft na overleg met de achterban besloten dat iedere werknemer een dag van zijn vakantietegoed beschikbaar zal stellen. De ondernemingsraad nam het besluit met meerderheid van stemmen. Deze persoonlijke bijdrage van het personeel vormt een belangrijke beperking van het huidige bedrijfsverlies van DAF, aldus de voorzitter van de ondernemingsraad ir. Niessen. De heer Niessen zei gisteren op de vergadering van de ondernemings raad erkentelijk te zijn voor het gebaar van de medewerkers van DAF. Algerije, Iran, Saoedi-Arabië en Vene zuela zullen op 7 april a.s. in Parijs namens de OPEC deelnemen aan inlei dende besprekingen over een internatio nale energieconferentie. De vier lidstaten van de organisatie waren reeds door Frankrijk uitgenodigd voor het voorbe reidende overleg. Het is niet bekend of de OPEC voorwaarden verbindt aan de aanvaarding van deze uitnodiging. kendmaking van de organisatie was deze stijging van het prijspeil voor de tweede maand in successie kleiner dan één percent, hetgeen bevestigt dat de inflatoire druk in diverse OESO-landen afneemt. Deze conclusies zijn vooral van be lang omdat vermoedelijk dit jaar voor het eerst in de geschiedenis van de gezondheidszorg een cao voor het ziekenhuispersoneel zal worden afge sloten. Zowel bij de werkgevers (zie kenhuisbesturen en -directies) als bij werknemers (bonden van overheids personeel en van hoger personeel) bestaat de vrees, dat de COZ spaken DEN HAAG. (ANP) In de omvang van de werktijdverkortingen is sedert enige weken nagenoeg geen verandering gekomen. In de vijfde week van dit jaar waren in 1058 bedrijven vergunningen voor werktijdverkorting voor in totaal 50.716 werknemers van kracht. In de week daarvoor waren dat 995 bedrijven met 50.776 werknemers en in de derde week werd er in 1004 bedrijven door 50.955 werknemers korter gewerkt, aldus de cijfers van het ministerie van Sociale Zaken. De Enschedese Koninklijke Tex tielfabrieken Gebr. Van Heek N.V. „Schuttersveld” gaat voor ruim 1300 van de ongeveer 1600 personeelsleden werk tijdverkorting aanvragen tot maximaal 50 pct. van de normale werktijd gedu rende zes weken. gen bij de „olie-dictaten” van de Arabieren ofwel over moeten gaan tot het gebruik van geweld. Dit heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kis singer, volgens de perschef van het Witte Huis, Ron Nessen, en diens plaatsvervanger John Hushen, ge zegd tijdens een ontbijt op het Wit te Huis, waaraan president Ford en rond zeventig nieuwe democratische leden van het Congres aanzaten. leken met 2,45 miljard gulden in 1973. Hierbij zijn niet geteld de salaris- overtrekkingen, continu- en bankcre- dieten. Deze beliepen aan het einde van het afgelopen jaar 815 miljoen gulden tegen 604 miljoen gulden aan het einde van 1975. Dit soort con sumptieve kredieten is dus met ruim 200 miljoen gulden gestegen. In totaal stegen de aan het publiek voor con sumptieve doeleinden verstrekte kre dieten in het afgelopen jaar met zo’n 640 miljoen gulden. Hypotheekrente. De Bondsspaarbank Noord-Nederland heeft de rente voor woninghypotheken verlaagd tot 9,5 pet. Dat is een daling van 0,5 pet. Voor bestaande leningen gaat de ver laging in met inachtneming van de contractuele termijn, aldus de spaar bank. Zowel Nessen als Hushen verklaarden dat Kissinger bij zijn waarschuwing is uitgegaan van een reeks veronderstellin gen. Zo had de minister erop gewezen dat er een bijzonder moeilijke situatie zou ontstaan als de Arabieren de prijs van de olie onverwachts enorm zouden verlagen. Dit zou immers een ernstige belemmering vormen voor de verdere ontwikkeling van de energiebronnen in de VS zelf. Kissinger had ook de moge lijkheid aangeroerd dat de VS in veel sterkere mate dan nu het geval is, afhankelijk zouden worden van de olie- leveranties uit het buitenland. Als er dan een olie-embargo van de Arabische landen zouden volgen, zouden de VS ge dwongen kunnen worden tot „overgave” of het gebruik van geweld. Nessen en Hushen legden er de nadruk op, dat Kissinger niet verwacht dat het zover zal komen. (19,9 percent) en Japan (17,7 percent). In de Verenigde Staten was het prijspeil hoger dan een jaar geleden. De kleinste prijsstijging werd geregi streerd in West-Duitsiand. Daar gingen de verbruikersprijzen in twaalf maanden tijd 6,1 percent omhoog. Een gunstig resultaat werd ook geboekt in Zwitser land (jaarinflatie 7,3 percent). In Oos tenrijk en Zweden steeg het prijspeil met respectievelijk 9,2 en 9,8 percent. In DEN HAAG. (ANP)— Voor de eerst komende jaren is de regering van plan het percentage van de huurverhogingen op acht te handhaven. Staatssecretaris Van Dam van Volkshuisvesting heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meege deeld in de Memorie van Antwoord op het ontwerp tot wijziging van de huur wet en van de wet Jaarlijkse Huurver hogingen. Een aanzienlijke vermindering van de industriële produktie en een afneming van de totale vraag maakten dat in vele landen zou volgen, zouden de VS ge- delsprijzen gelijk bleven en in sommige gevallen zelfs een daling in absolute zin te zien gaven. Gerekend over twaalf maanden van februari vorig jaar tot en met de eerste maand van 1975 was de inflatie het grootst in Italië (24,4 percent). Daarna komen Ierland (20 percent), Engeland Haarlem, in privé- relaxe- n. Alleen tel. aj. 1432. In vele landen geven de prijzen in januari een ongunstige ontwikkeling te zien, die deels verband houdt met de traditionele verhoging van overheidsta- rieven en huren aan het begin van het jaar. wenthol pellets Nederland waren de prijzen eind januari 10,7 percent hoger dan een jaar eerder, maar in België was de stijging veel groter. In dat land bedroeg het jaarin- flatiecijfer 15,7 percent. Op de gezamenlijke lopende rekening van de betalingsbalans der 24 OESO- landen zal dit jaar een tekort van naar schatting dertig miljard dollar ontstaan, zo is uit kringen van de organisatie vernomen. Eind vorig jaar werd het tekort op 38,5 miljard dollar geraamd. Op verzoek van socialistische zijde zette drs. Van Dam uiteen op welke gronden hij gekozen heeft voor acht percent. Naar zijn mening houdt het voorgestelde percentage voor de eerstko mende jaren het midden tussen een al te abrupte stijging van het huurverhogings- percentage, die voor het bereikte woon- peil ernstige gevolgen zou kunnen heb ben, en het structureel te lage huurver- hogingspercentage van dit ogenblik dat leidt tot een vermindering van de huur- quota en een toeneming van de subsidie- uitgaven. Drs. Van Dam volgt niet het voorstel van D’66 om voor de jaarlijkse huuraan- passingen de feitelijk opgetreden inflatie te laten gelden. Hij acht het van groot belang invloed te kunnen uitoefenen op de huurontwikkeling. hetgeen in een si tuatie waarin de huren zonder meer de inflatie volgen onmogelijk zou zijn. College van Beroep voor het Be drijfsleven. Wat de prijzenadviezen betreft, is beroep mogelijk bij de Ziekenfondsraad, vervolgens bij de Kroon. Het COZ kan bij zo’n beroeps procedure geen partij zijn, en daar moet volgens de nota verandering in komen. Uit werknemerskringen blijkt, dat men door de nota niet geheel is gerustgesteld. Het wordt bijvoorbeeld als merkwaardig ervaren, dat het COZ met geen woord spreekt over de in voorbereiding zijnde cao voor het ziekenhuiswezen. Opvallend is, dat het COZ steeds zegt geen arbeidsza ken te moeten regelen, terwijl de praktijk is, dat het COZ een grote invloed uitoefent op de inhoud en toepassing van de arbeidsvoorwaar den. „Het COZ heeft iak aan over eenkomsten, die tussen werkgevers en werknemers zijn gesloten en het doet alsof die overeenkomsten niet bestaan, zodoende de verworven rechten met voeten tredend”, aldus een zegsman. Geheel eens is men het in deze kringen met de bezwaren, die de nota uit tegen de beperkte beroepsgang. Maar al met al komt het d^ deskun digen op dit gebied uit de vakbewe ging voor, dat een externe commissie zich eens moet gaan buigen over de uitvoering van de COZ-oevoegdheden in de praktijk. PARIJS (ANP en Reuter) In de 24 landen die zijn aangesloten bij de OESO waaronder Neder land (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) zijn de verbruikersprijzen in januari met gemiddeld 0,8 percent gestegen. Blijkens een be- In de twaalf maanden van februari 1974 tot en met januari 1975 stegen de consumentenprijzen 13,5 percent verge leken met een inflatiecijfer van 13,3 percent in heel 1974. Het resultaat van januari was minder gunstig dan dat van december jl. toen het prijspeil gemiddeld 0,7 percent steeg. Deze ontwikkeling kan worden beschouwd als normaal voor de tijd van het jaar. verklaring zal in grote lijnen het beleid uitstippelen van de verhouding op lange termijn tussen de OPEC-landen en de niet-communistische geïndustrialiseerde landen die hun grootste klanten zijn. Er zou ook aandacht in worden be steed aan de noodzaak tot ontwikkeling van de Derde Wereld, en het controver- sionele concept de olieprijzen af te stemmen op de kosten van afgewerkte goederen, diensten en beschikbaar ge stelde technische kennis, zou worden goedgekeurd. in het wiel zal steken. Als de afspra ken nl. zullen leiden tot extra voor zieningen, zou het COZ kunnen ver bieden deze voorzieningen uit de ver- pleegprijzen te betalen voorzover zij een prijsverhogend effect hebben. Want dit orgaan, de „financiële waakhond” van de ziekenhuizen be slist over die verpleegprijzen. En het komt nog wel eens voor, dat het COZ de ziekenhuizen verbiedt salarissen of andere voorzieningen uit de verpleeg prijzen te betalen. De benodigde gel den moeten dan maar „ergens an ders” vandaan komen. Beroep tegen dergelijke beslissingen is vaak niet of nauwelijks mogelijk. Daarom kan het optreden van het COZ een straks te sluiten cao onuitvoerbaar maken. In de nota nu stelt het COZ, dat het geen taak heeft op het gebied van het arbeidsvoorwaardenbeleid. Erkend wordt, dat het wenselijk is, dat de werknemers een rechtspositieregeling hebben. De kosten daarvan kunnen als een gegeven worden beschouwd. Dit geldt voor de gevallen, waarin werkgevers en werknemers overeen stemming bereikt hebben over de loonvorming en de resultaten door de minister zijn goed gekeurd. De nota spreekt over de beroeps gang als over „wonderlijke wegen.” Tegen een prij zenbeschikking van het COZ kan men in beroep bij het AMSTERDAM. (ANP) De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden heden: Amerikaanse dollar 2,30—2,40; Engelse pond 5,58—5,88; Belgische fr. (100) 6,666,96; Duitse mark (100) 100,25103,25; Italiaanse lire (10.000) 36,00—39,50; Portugese esc. (100) 9,0010,50; Ca nadese dollar 2,302,40; Franse fr. (100) 55,00 58,50; Zwitserse fr. (100) 94,75—97,75; Zweedse kroon (100) 58,5061,50; Noorse kroon (100) 46,2549,26; Deense kroon (100) 42,0045,00; Oostenr. sch. (100) 14,3114,61; Spaanse pes. (100) 4,044,34; Griekse drachme (100) 6,70— 8,20; Finse mark (100) 66,5069,50; Joegosl. di nar (100) 13,25—16,25. Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) bij woont. „Vanaf dit ogenblik is de staat Koeweit volledig eigenaar van alle aandelen die tot dusver in het bezit van de twee maatschappijen waren”, zo verklaarde hij tegenover de pers. De minister zei dat de regering van Koeweit de twee oliemaatschappijen heeft uitgenodigd volgende week te ko men praten over de onteigeningsproce dure. „De olie van Koeweit is terug bij haar rechtmatige eigenaars. Dat zal ons in staat stellen een oliebeleid te voeren dat werkelijk nationaal is zonder dat het buitenland zich ermee bemoeit”, zei mi nister Al-Kazimi. BERGEN OP ZOOM (ANP). Giste ren zijn bij het internationale transport bedrijf Meeus Transport B.V. in Ber gen op Zoom in alle stilte zes van de 25 stakers weer aan het werk gegaan. Dat is het gevolg van het overleg dat dins dag heeft plaatsgevonden tussen direc teur D. Meeus, zijn juridisch adviseur, mr. H. Vreijling en de heer B. Hoekstra, secretaris van de vervoersfederatie NW-NKV met de juridisch adviseur van de bonden, mr. M. Steenberghe. Het is de bedoeling dat vandaag nog drie bijrijders aan het werk gaan en morgen drie buitenlandchauffeurs. In de loop van veertien dagen moeten alle 25 sta kers weer aan het werk zijn. Daarvoor is een faseplan opgesteld. Voorts past dit voorstel meer in een systeem van financiering met geïn dexeerde leningen, terwijl voor de rege ring wordt vastgehouden aan het in de nota Huur- en Subsidiebeleid uiteenge zette stelsel van dynamische kostprijsbe rekening. In het wetsontwerp gaat het om huurverhogingen voor woningen waarop dit systeem nog niet van toepas sing is. AGO actief in buitenland. Vier verzeke ringsconcerns AGO (Nederland) Assubel (België), Groupe des Assuran ces Mutuelles (Frankrijk) en Mapfre (Spanje) hebben een internationaal georiënteerde verzekerings- en herver- zekeringsmaatschappij opgericht, ge- naamt Inasco SA. De nieuwe maat schappij, die een kapitaal heeft van 64 mln. Belgische francs, is in Brussel gevestigd. Onderscheiding. De heer J. van der Aar, secretaris van de Agrarische en Voe dingsbond van het NW, is bij zijn afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Minister Boersma reikte hem tijdens een bijeenkomst in Den Haag de bij de onderscheiding behorende versierselen uit. Nessen legde er de nadruk op, dat het hier niet ging om een voorspelling, maar om een waarschuwing voor het geval het congres niet akkoord mocht gaan met een energieprogram. Hushen zei, dat Kissinger deze waarschuwing heeft geuit in verband met president Fords campag ne Amerika onafhankelijk te maken van buitenlandse leveranciers van brandstof en niet in het kader van zijn nieuwe reis naar het Midden-Oosten. Veiling verdwijnt. In de Betuwe, en wel in Tiel is het tot een veilingconcen- tratie gekomen. Met ingang van 1 mei a.s. worden daar de activiteiten van de Particuliere fruitveiling Septer voort gezet door de Coöperatieve Veiling Tiel e.o. Beide veilingen hebben een omzet van gemiddeld acht miljoen gulden per jaar. Samen veilen ze per jaar ongeveer dertigduizend ton fruit. Door de concentratie moeten veertien of vijftien werknemers afvloeien. Gero overheidsbedrijf? Wil de regering van Gero in Zeist een overheidsbedrijf maken? Het PPR-Kamerlid Van Gor- kum heeft dit gisteren schriftelijk ge vraagd aan minister Lubbers van Eco nomische Zaken. Hij wil ook weten of ondanks de overheidssteun toch 250 personeelsleden van de in moeilijkhe den verkerende bestekfabriek zullen worden ontslagen. Hoechst. Het PSP-Kamerlid Van der Lek wil weten aan welke voorwaar den Hoechst in Vlissingen moet vol doen om het bestaande bedrijf uit te breiden met een chloor-vinylchloride en poly-vinylchloridefabriek. In giste ren schriftelijk gestelde vragen aan minister Vorrink wijst Van der Lek op de gevaren die aan dergelijke fa brieken zijn verbonden. Bij onderzoe ken in het buitenland is verband tus sen polyvinylchloridefabricage en het optreden van leverkanker aangetoond. Benzine in België goedkoper. Nadat op 1 maart de prijs van superbenzine in België met ongeveer 1,4 cent per liter was gedaald, is nu ook de prijs van gewone benzine gedaald en wel met hetzelfde bedrag. De daling van de prijs is het gevolg van de daling van de dollarkoers. DEN HAAG Het in Utrecht gevestigde Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven heeft zichzelf in een nota doorgelicht. Het COZ erkent daarin, dat er wat be treft het arbeidsvoorwaardenbe leid een gemis is aan een objec tieve toetsingsmogelijkheid van resultaten uit overleg tussen werkgevers en werknemers in de gezondheidszorg. De suggestie wordt opgeworpen deze toetsing in handen te leggen van de mi nister van Sociale Zaken, die daarmee een bevoegdheid krijgt die lijkt op de bevoegdheid die de minister bezit wat betreft het goedkeuren van CAO’s. ie Uniek film. le ss aanw. 1. Ameri- veg 130 219. Werkloosheid VS. De Amerikaanse mi nister van Financiën, Simon, heeft gezegd dat het werkloosheidscijfer van februari, dat morgen officieel wordt gepubliceerd, hoger zal zijn dan dat van januari. In januari had het werk loosheidscijfer in de VS met 8,2 pet. de hoogste stand bereikt na de Twee de Wereldoorlog. Spaarresultaten. Hoewel nog niet alle gegevens binnen zijn, kan uit een globaal overzicht van een aantal spaarbanken worden afgeleid dat fe bruari hogere spaarresultaten te zien heeft gegeven dan dezelfde maand in het jaar 1974. Rentedaling VS. De Amerikaanse bank Morgan Guaranty Trust heeft vandaag een verlaging van het Prime-Rateta- rief (het rentetarief voor leningen aan eerste klas cliënten) van 8,25 tot 7,75 pet. aangekondigd. Deze verlaging, die morgen ingaat, brengt de rente op het laagste peil sinds eind juni 1973. De bekendmaking kwam in de VS als een verrassing. ALGIERS (ANP, Reuter en AP) Koeweit heeft de belangen van twintig percent van British Petroleum en Gulf Oil in Koeweit Oil Com pany overgenomen, zo heeft zijn minister van Olie, Abdel-Moetaleb Al- Kazimi, gisteren meegedeeld in Algiers, waar hij de topconferentie van de De winnaars van deze LOIS jeans kunnen hun keuze maken uit vele modellen en kleuren die Saez-Vo- gels B.V. - Zwanen burg in zijn kollektie heeft. Iedere week stelt LOIS twee jeans be schikbaar (plm. 50,per stuk) voor de K.W.F.-puzzelaktie.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19