De Slof kan gebouwd De Brauw, Berger en Keuning verlaten Kamerfractie Metrobouw gaat door Suiker waarschijnlijk 1 juli 22 ct duurder 2 1 8 Gedwongen rust voor hockeyteam n geen onderdak eersh°Mf d d z z 15 1? maart v 5 M9 20 21 pB127 28I29T30 DS’70 3 f Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN VEEL DODEN NA GIJZELING IN TEL AVIV Communiqué Duitse politici rekenen op nieuwe ontvoeringen nnnniniiiiiniiiiHiiiinniiiiiiiiiiiiiiiin Nederlander wegens ronselen gepakt AGENDA W 6 7 16 13 hazenberg 11 8 5 Perioden met regen 10 17< te 31 Bakkerij KLOOSTER (Van onze redactie buitenland) MOULIN ROUGE p?g;na 13 r 23, 25, Kastje kijken Uitwijzer Poprubriek Kunst Radio en televisie Strips Economie Beurs Sport 3i ÏCHE ’AN 9 9 11 15 15 17 17 19 21 27 2 3 DONDERDAG 6 MAART 1975 65e jaargang nummer 103 CARDINAL POINT r1 3,75 reklame 2,00 Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, a- a- TEL AVIV. Tussen de puinhopen van het Savoy-hotel in Tel Aviv waren vanmorgen Israëlische militairen nog op zoek naar slachtoffers van een Palestijnse guerrilla-actie. De Palestijnen waren vannacht vanuit zee geland en hadden in het hotel toeristen gegijzeld. Het hotel werd na hevige vuurgevechten door ongeveer driehonderd Israëlische militairen bestormd nadat zich een enorme ontploffing had voorgedaan. Vanmiddag, kort na de actie van Palestijnse commando’s in Tel Aviv, is een Israëlische vergeldingsaanval begonnen op Palestijnse kampen in Badaoei en Nahr el Bared, bij Tripoli in het noorden van Libanon. Dit is uit Beiroet gemeld. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Een al lang sluimerend conflict binnen DS’70 zal op zeer korte termijn leiden tot het vertrek van minstens drie Tweede-Kamer- leden van DS’70. De drie partijvoorzitter De Brauw, de vroegere fractie leider Berger en S. Keuning willen plaats maken voor aanhangers van fractieleider Drees. Waarschijnlijk zal ook mr. K. Keuning als vierde de fractie verlaten. De Brauw zal het voorzitterschap van de partij eveneens opgeven. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 .postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. ML Jiïï IJmuider Courant Anatoie France: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiaté Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Vergeldingsaanval Israel op Palestijnse kampen in - - BREUK IN DS’70 Het verwoeste hotel. (Van onze redactie buitenland) Israëlische militairen arriveren zwaar bewapend by het hotel. (Zie verder pag. 2) HAARLEM MOULIN ROUGE het nacht Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations tas Zwaar bewolkt en perioden met regen. Matige tot krachtige, van- Drees schaarde. Drees zelf noemt deze groep de „sociaal-democraten” binnen de partij. Deze groep bestreed de opvattin gen van een andere stroming, die de weg 3 wordt uitgegaan van „een redelijke prijs voor de producent en de consument”, aldus de heer Nieuwenhuijse. GIERSTRAAT 52-56 HAARLEM - TEL. 023-312992 De commandogroep was gisteravond met rubberboten op het strand van Tel Aviv geland. Aan de bezetting van het Savoy-hotel in de uitgaanswijk van Tel Aviv waren hevige vuurgevechten met Israëlische soldaten vooraf gegaan. Bij een derde poging zouden de Israë liërs gebruik hebben gemaakt van artil lerie, raketten en tanks. „Onze helden beantwoordden deze aanval met machi- negeweervuur en granaten,” aldus het communiqué, dat was ondertekend door het „militaire commando van de Pales tijnse revolutie.” „De zés Palestijnse guerriillastrijders hebben zichzelf en hun zestig gijzelaars in het Savoy hotel tenslotte opgeblazen toen hun munitievoorraad was uitgeput,” aldus El Fatah dat de verantwoordelijk heid voor de aanval in Tel Aviv opeist. Volgens de rijkswacht in Antwerpen zijn drie Nederlanders die van hetzelfde verdacht worden, voortvluchtig. De vier Nederlanders zouden zowel in Antwer pen als in Oud-Heusden, in ons land, bemiddelingskantoren er op na gehouden hebben. Via die kantoren trokken ze Nederlan ders aan die of werklozensteun hadden of een uitkering middels de ziektewet. Tel. (02550) 16479 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u Roomboterspecialist Haarlem - Kleine Houtstr. 106 Hedenavond de bekende beatgroep r>a- ?uze' eker lat Het totale aantal doden in Tel Aviv was vanmorgen nog niet bekend. Gespro ken werd „van 10 tot 40”. De Palestijnen vermoedelijk zes zjjn volgens de Is raëlische minister van Defensie Peres „allen gedood”. In alle grote steden van Israel werd vannacht de staat van beleg afgekondigd. Volgens de heer Nieuwenhuijse zal de Nederlandse regering het voorstel wel overnemen. De suikerprijs zal in de toekomst worden bepaald door de kosten ontwikkeling m de landbouw, waarbij geopend van 10-17 en 19-22 uur; za. en zo. 10-17 uur, toegang f 5,-(per keer) kinderen tot 14 jaar f 2,50 Amsterdam V*<Si I mum temperaturen circa 5 gra den, maxima omstreeks 10 gra den De van meet af aan onduidelijke poli tieke groepering DS’70 blijkt in snel tempo af te glijden naar hetzelfde punt als waar D’66 nog niet zo lang geleden het besluit moest nemen zichzelf op te heffen. De ontploffing van DS’70 is inge leid door enkele zeer ongunstige verkie zingsresultaten, maar is toch voorname lijk het gevolg van het feit dat werke lijk politiek leiderschap in deze partij te enen male ontbrak. De „jonge” Drees is altijd een zeldzaam begaafd ambtenaar geweest, maar dat is nu net de verkeer de soort genialiteit voor de leider van een politieke partij, die bovendien ook nog eens even pretendeert de betere PvdA te zijn. Politiek leiderschap werd bij geen van de overigens indrukwek kende persoonlijkheden, die met veel tamtam de rijen van DS’70 direct na de oprichting kwamen versterken, gevon den. In de praktische politiek bleken de Democratische Socialisten zó huiverig om voor socialisten te worden aangezien, dat zij eigenlijk voortdurend een ver lengstuk van de liberalen vormden, vooral nadat zij in de oppositie waren geraakt en bijna dagelijks voor de keus stonden rechts of links te kiezen. Een van de meest waarschijnlijke oor zaken van het mislukken van DS’70 zit in het onmiskenbare feit dat ip de PvdA met het optreden van het kabinet-Den Uyl de Nieuw Links-stroming aan kracht inboette, waardoor de voornaam ste grond wegviel voor een geïnspireerde dissidentie. In het kiezerskorps was al twee maal duidelijk een terugkeer naar de PvdA merkbaar, niet alleen omdat daar de ultra’s tot zwijgen waren ge bracht maar ook omdat Drees c.s. in diverse principiële beleidsaangelegenhe- den eerder anti-socialistisch dan socialis tisch bleken te denken. De zaak-„Pro- loog” heeft het vertrouwen in DS’70 nog eens ten overvloede ondermijnd. Een dergelijke misstap kan zich eigenlijk geen enkele politieke partij veroorloven. Intussen valt het te betreuren dat tussen VVD en PvdA in ons Nederlandse politieke bestel geen middengroep levens vatbaar blijkt behalve dan misschien de confessionele, waardoor toch een groot contingent gematigd en onafhankelijk denkende kiezers dakloos blijft. HlllIlIHIlllllllllllillIlllllHlilllllllIllllllll (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam zijn vastbesloten om de oostlijn vah de metro af te bouwen en zij weten zich daarbij gesteund door de meerderheid van de gemeen teraad. Een motie van de VVD om met de sloop van woningen in de Nieuwmarktbuurt te wachten tot dat de raad zich over twee weken over het complete metronet heeft uitgesproken, werd vannacht met 26 tegen 17 stemmen verworpen. Dr. Samkalden benadrukte dat, in dien optreden van de politie in de Nieuwmarktbuurt nodig zou zijn, dit niet met „excessieve dwang’’ gepaard zou gaan. Wethouder Lammers ver klaarde dat een „de-escalatie” van de moeilijkheden in de buurt niet wordt gediend met twijfel over de vraag of de oostlijn wordt aangelegd. „Men moet weten dat dit besluit wordt uitgevoerd”, zei hij. Indien volgende week reeds met de sloop wordt be gonnen, dan kan dat op zijn vroegst dinsdag het geval zijn omdat de poli tie technisch niet eerder de nodige maatregelen kan treffen. VRIJDAG en ZATERDAG REKLAME SLAGROOM ANANAS CAKE een heerlijk stuk slag room gebak, rijk gegar neerd met ananas, van 4,25 voor Iedere woensdag koekjes 250 gram van 2,50 voor U proeft de roomboter. Het vertrek van deze Kamerleden volgt na een half jaar politiek touwtrek ken over de politieke lijn en de presen tatie van de partij. Nadat het hoofdbe stuurslid prof. Heertje een aanval op Drees lanceerde, vormde zich binnen de partij een groepering, die zich achter Lange Nieuwstraat 779 - IJmuiden Telefoon 1 51 89 Dit verwacht de heer J. Nieuwenhuij se, directielid van de Centrale Suiker Maatschappij. BEVERWIJK. Niets staat de bouw van het nieuwe ontmoetingscentrum De Slof aan het Kerkplein meer in de weg, nu Gedeputeerde Staten de bijdrage van de gemeente Beverwijk van anderhalf miljoen gulden hebben goedgekeurd. Ruim 1.3 miljoen gulden hiervan is af komstig uit het zogenoemde Hoogoven- fonds. Hoogovens stemde indertijd met de bestemming van dit bedrag. G.S. keurden tevens de ontsluitings- kosten 510.000) van het bouwterrein en de jaarlijkse subsidie van Beverwijk aan de Slof van 84.000 goed. Voorzitter van het stichtingsbestuur, drs. C. van der Aart, toonde zich uiter mate verheugd met het fiat van G S. „In wezen betekent dit dat we met bouwen kunnen beginnen. Het wachten is nu op de ontruiming van het huisje, dat mid den op het bouwterrein staat. Volgens de gemeente zal dat binnenkort gebeu ren”. De nieuwe Slof vraagt een investering van ruim 4 miljoen gulden. Elke maand uitstel van de bouw kost veertigduizend gulden. „Het wordt dus zaak dat we gaan bouwen”, aldus drs. Van der Aart. BRUSSEL. (ANP) De rijkswacht van Antwerpen heeft een 32-jarige Ne derlander uit ’s Hertogenbosch aange houden. De man wordt ervan verdacht arbeiders uit Nederland geronseld te hebben om ze in België te werk te stellen Volgens een communiqué van de grootste Palestijnse guerrilla-organisatie El Fatah vanmorgen uit Beiroet werden twee aanvallen van het Israëlische leger op het Savoy-hotel afgeslagen. vrij wilde maken voor een nieuwe cen trumpartij. De tegenstellingen lopen dwars door de fractie en het hoofdbestuur heen. De spanning tussen de beide groepen is de laatste tijd zo opgelopen dat enkele weken geleden slechts met de grootste moeite een breuk voorkomen kon wor den. Fractie-voorzitter Drees, die de thans wel onvermijdelijk geworden breuk had kunnen verhinderen door het ontstaan van een groep rond zijn per soon af te keuren, heeft aan zijn fractie geen enkele concessie willen doen. Dat betekent dat volgende week met de ontruimingen in de Nieuw- markt kan worden begonnen. Voor die tijd is het college nog bereid tot een „open gesprek met de actiegroe pen met erkenning van de verschil lende uitgangspunten”. Een door de felheid van de discussies geprikkelde burgemeester Samkalden zei weinig optimistisch te zijn over de mogelijk heden om met de actiegroepen tot een akkoord te komen. Drees heeft zich wel bereid getoond het fractieleiderschap neer te leggen ten behoeve van een ander als gegarandeerd kan worden, dat de politieke lijn van de partij die van Drees zelf zal zijn. Een dergelijke garantie bestaat volgens Drees pas als nummer dertien op de kandida tenlijst, partijsecretaris Nijhof uit Haar lem, in de functie komt en het leider schap krijgt. De fractie van DS’70 heeft het leider schap van Drees nooit aangevochten. De nu uittredende fractieleden zijn ook geen van allen bereid eventueel fractie leider te worden. Zij hebben slechts van Drees geëist, dat hij mee zou werken aan de totstandkoming van gesprekken met andere partijen over samenwerking, dat hij geen uitspraken voor eigen reke ning zou doen, dat hij groepsvorming binnen de partij zou voorkomen en dat hij vooral betere contacten met andere fractieleiders en journalisten zou leggen. Nu Drees op al deze terreinen niet wil toegeven, is volgens de uittredende frac tieleden de basis voor samenwerking met Drees vervallen. (Zie verder pagina 21) AMSTERDAM. (ANP) Als het voorstel van de EEG om de suikerprijs met 15 pet. te verhogen overgenomen wordt door de Nederlandse regering zal de Nederlandse huisvrouw na 1 juli bijna 22 cent méér moeten betalen voor een kilo suiker, waarvoor de minimum prijs nu 1,45 bedraagt. Peres zei dat „explosiever: bij de be storming zijn gebruikt” waardoor een deel van de voorgevel van het hotel werd vernield en waardoor onder de gijzelaars voornamelijk Britten, Amerikanen, Fransen en Duitsers do den zijn gevallen. „Maar, aldus Peres, „de miltairen die de bestorming uitvoer den hebben alle voorzorgen genomen om de levens van de gijzelaars zoveel moge lijk te ontzien”. De Palestijnen eisten vannacht een vliegtuig, waarmee ze met hun gijzelaars naar Damascus wilden vertrekken, en vrijlating van een aantal gevangenen in Israel, onder wie de aartsbisschop van Jeruzalem, Hilarion Capucci. Weersverwachting van KNMI tot morgenavond: van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd.; f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40,—), p. jaar f 133,10, (p. post f 155,—). Losse nummers 55 ct. •f:8:. - Haal gebak voor u en uw gasten Een heerlijke traktatie Ovenverse ROOMBOTERKOEKEN dubbeldik 1,70 ROOMBOTERBROKKEN 250 gram 1,80 Geef bonbons van Hazenberg U steelt er harten mee Van links naar rechts De Brauw, Berger, Phia van Veenendaal en Drees. De foto werd genomen toen DS’70 in juli 1972 uit het kabinet stapte. De Brauw en Drees waren toen minister, de andere twee staatssecretaris. (Van onze sportredactie) KOEALA LOEMPOER. De wed strijd NederlandSpanje in de strijd om het wereldkampioenschap hockey in Koeala Loempoer is vandaag opnieuw af gelast. Het duel had eigenlijk afgelo pen zondag al moeten plaatsvinden. Ook de wedstrijd IndiaWest-Duitsland kon geen doorgang vinden, terwijl de ont moetingen EngelandArgentinië en Nieuw ZeelandPakistan (beide bij de stand 0-1) werden gestaakt. Wél werd gespeeld MaleisiëPolen. De Aziatische formatie won met 3-1 en heeft nu de leiding in groep A. BONN. Bondskanselier Schmidt en de Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, Maihofer hebben gisteren ge waarschuwd, dat na de affaire-Lorenz meer ontvoeringen van politici Kunnen worden verwacht. (Zie verder pagina 3) Fatsoenlijke mensen noemt men degenen die alles doen zoals anderen het doen. aan de kust enige tijd harde zuidwestelijke wind. Mini- -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1