BEKER-RESULTATEN Landskampioenen (I) BAYERN HAD NOGAI. WAT TIJD NODIG Bekerwinnaars (II) UEFA-cup (III) Van de Meent: Cajkovski: PSV blijft in de greep van vormverlies w T eken- sring, elek- iraai- Royal :o cm hriH- „Dit was een Bruine Figuren lekkere drop van Langenberg ware blamage” „Voetbal is oorlog” Katja I IÜ /Z SUV donderdag *‘w 22 6 MAART 1975 23 SPORT L, door Theo Klein Tegenvaller Benadeeld Ingestort Ónmogelijk riNO Velez MostarFC Twente JuventusHamburger SV 1. FC KölnFC Amsterdam Banik OstravaBorussia (Mönchengladbach Real MadridRode Ster Belgrado Malmö FFFerencvaros Boedapest PSV—Benfica Bursaspor (Turk)Dynamo Kiev Leeds UnitedSC Anderlecht Ruch ChorzovSt. Etienne FC BarcelonaAtvidaberg FF Bayern MünchenArarat Jerevan 1— 0 2— 0 5—1 0—1 (1-0) (0-1) (0-0) (0—1) (0—0) (2-0) (1—1) (0-0) (2-0) (2-0) (1-0) (0-0) k> 2—0 1—3 0—0 0—1 3—0 3—2 2—0 2—0 De uitslagen van de wedstrijden voor de kwartfinales van de Europa Cup: Belachelijk (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Het wordt nu wel heel erg moeilijk voor PSV. En dat geldt dan niet zozeer het bereiken van de halve finales van het Europa cup-II-toernooi ten koste van Benfica, dat PSV op een toch wel knappe en geroutineerde manier met medewerking van de Italiaanse arbiter Michelotto, dat wel in zoverre in bedwang hield, dat bij de return over veertien dagen in Lissabon geen al te grote risico’s behoeven te worden genomen om de Eindhovenaren uit te schakelen. o **■1, il,» I Li it IP* i I- J r Amsterdam schandalig hard 0 Het eerste doelpunt van FC Köln tegen FC Amsterdam. Flohe (rechts) passeerde Jan Jongbloed al kort na de aftrap. FC KOLN DUIDELIJK DE BETERE (ADVERTENTIE) het Jan van Beveren er nog niet uit meer. die 1 „Maar dat was onder deze omstandig heden onmogelijk”, reageerde Kees Rij vers. „Het was een bijzonder vervelende wedstrijd. De spelers zijn nauwelijks aan voetballen toegekomen. Qua leiding was het beslist niet groots. Die knapen van Benfica hebben beter van die zwak ke leiding geprofiteerd dan wij”. de leiding kunnen nemen, toen Nene en Moinhos gezamenlijk voor Jan van Be veren verschenen en de wat wisselvallig arbitrerende Italiaan Alberto Michelotto totaal blind bleef voor de nadrukkelijk in de hoogte gestoken buitenspelvlag. Van Beveren hij werd woensdag 27 jaar redde maar net met de voet. De eerste helft eindigde overigens voor PSV wat onbevredigend. Koste wat kost, wilden de Eindhovenaren een voor sprong forceren. Dat had wel tot gevolg dat de strijd wat grimmiger werd en Willy van de Kerkhof voorheen al zesmaal bestraft tegen een gele kaart opliep, omdat hij wat al te impulsief inging op de provocerende Artur, die even later door een nog altijd niet afgekoelde Van de Kerkhof opnieuw te gen de grasmat werd gelopen. In de tweede helft werd PSV prompt ten koste van een gele kaart uit zijn In het PSV-stadion heelt zich een voor het Europa-cupvoetbal welhaast uniek incidentje afgespeeld toen kort voor tijd een van de lichtmasten ultvlel. Het oponthoud duurde 20 minuten, een „stop” die tot uitvoerig overleg leidde tussen de arbiter, clubleiders en UE- FA-vertegenwoordiger Johanssen. Dank zij een „licht-incident’ kon Kees Rijvers zijn manschappen nog wat in structies geven voor de laatste fase van de strijd, waarin de PSV’ers overigens niet zo heel erg meer geloofden. Welis waar kregen René van de Kerkhof en Van der Kuylen nog reële scoringskan sen, maar verder kwam PSV niet meer, omdat men toch weer verviel in de oude fout te gehaast spelen om op wel doordachte wijze de positie voor Lissa bon nog ietwat te verfraaien. Wat nog wel belangrijk kan zijn voor de return in Lissabon, was de vijfde gele kaart die Michelotti in de allerlaatste minuut trok ten nadele van Artur. I spetters, bleef vertrouwen op de met veel lichaamskracht vooral Messias gebruikte nogal wat body in zijn duels met Lubse en vooral Edström uitge ruste verdediging. In de 19e minuut ervoer Willy van der Kuylen die hard heid aan den lijve, toen hij na een duel met doelman Henrique, ter verzorging langs de achterlijn werd gedeponeerd. Daar kwamen de afgelopen dagen nog enkele tegenvallers bij, waardoor de on zekerheid in de Amsterdamse gelederen alleen maar toenam. Dat Nico Jansen niet mee kon doen wegens een schor sing, was al geruime tijd bekend; de toestand verergerde dinsdag echter door Dat gebeurde in de 31e minuut, toen de op links doorgebroken Meijer, Visser kon bedienen. De Amsterdamse midden velder liet keeper Schumacher kansloos: 1-1. Het was voor de 21.000 woedende toeschouwers echter duidelijk dat Am sterdam dit geen anderhalf uur uit zou kunnen houden. Hun gebrul om meer goals werd in de tweede helft (toen Lauscher in de plaats van de geblesseer de Zimmermann speelde) snel beant woord. Visser legde Cullmann in het strafschopgebied neer, waardoor Flohe de kans kreeg om vier minuten na de hervatting zijn ploeg op 2-1 te zetten. arbiter hem reeds na vijf minuten de „eer” van de eerste gele kaart gunde. De vervanger van de geschorste Nico Jan sen kreeg het geel toen hij Wolfgang Overath op een bijzonder grove wijze onderuit schopte. Alles bij elkaar had dat wel tot ge volg dat PSV zijn greep op het spel verloor. Benfica kwam levensgevaar lijk soms vaker naar voren. Rijvers wilde meer pressie en wisselde verdedi ger Wily van de Kerkhof uit voor aan valler Dahlqvist. Veel maakte het niet uit. PSV was duidelijk aangeslagen, ze ker toen de door Messias onderuit ge haalde Edström een vrije trap tegen zich kreeg, in plaats van een strafschop mee. Benfica: Messias en Toni; Moinhos, Eusebio en Simoes. De Amsterdamse trainer maakte zich met deze uitspraken bijzonder ongeloof waardig, om niet te zeggen belachelijk. Amsterdam kon zich vooral in de eerste helft slechts dankzij het grote aantal zware overtredingen staande houden. Na het eerste doelpunt van Flohe, zorgden vooral Karte, Van den Ban, Otto en Visser ervoor dat er van werkelijk voet bal geen sprake kon zijn. Onder die omstandigheden was het mogelijk dat de tweede Duitse goal vóór rust uitbleef, en dat de Amsterdammers tegen de verhou ding in zelfs gelijk konden komen. een plotselinge griep van Frits Flinke- vleugel en Theo Cornwall, terwijl de clubarts ook definitief moest beslissen dat de aan zijn slaap gewonde Van der Merkt aan de kant moest blijven. Van de Meent werd daardoor gedwon gen om woensdagmorgen in allerijl nog een reserve op te roepen, de 18-jarige onervaren Cor Swerissen. Hij vormde met de al even onervaren Henk Olk en reservedoelman Van der Linden de re- servetroepen. Bepaald geen geruststel lend idee om een UEFA-wedstrijd tegen een team als FC Köln in te gaan. Voorzitter Stoop probeerde ook dat Hoewel het optreden van Amsterdam in Keulen niet goed valt te praten, is de handelwijze van „de lieverdjes”, een bij naam die na woensdag het best vergeten kan worden, wel enigszins verklaarbaar. In de eerste plaats staat FC Köln be kend als een hard elftal, dat zelf niet schroomt tot forse ingrepen over te gaan. Dat op zich was voor Pim van de Meent al voldoende om zijn mannen de laatste weken herhaaldelijk te wijzen op gevaar voor intimidatie. landse competitieweken tegemoet te tre den. De laatste weken is er urenlang bin nen de PSV-kring gepraat over het ge signaleerde vormverlies. Allerlei sugge sties werden geopperd; er werd aange drongen op bezinning; alles werd en wordt in het werk gesteld om de geeste lijke druk die zich op de PSV’ers heeft vastgezet, tot normale proporties terug te brengen. Jan van Beveren: „We zijn er kenne lijk nog altijd niet uitgekomen. En het merkwaardige is dat er geen echte oor zaak is aan te wijzen voor dat minder presteren. Conditioneel bijvoorbeeld is PSV in staat om zich te meten met welke ploeg dan ook. Nog ben ik van mening, dat wanneer die scheidsrechter vanavond normaal had gefloten, wan neer het even in de ploeg, gemotiveerd als zelden tevoren, had willen klikken, wij vanavond een wereldpartij hadden gespeeld. Heus. De opstellingen waren: PSV: Van Be veren; Krijgh, Van Kraay, Nordqvist en Deijkers; Willy van de Kerkhof (Dahlqvist), René van Edström. In de verschillende Europa cup toernooien hebben zich geen verras sende uitslagen voorgedaan bij de eerste ronde van de kwartfinales, maar er vielen voldoende minimale verschillen om een spannende tweede serie (woensdag 19 maart) tegemoet te zien. Daarmee bleef de Pool, die constant op zijn tenen moest lopen om de wed strijd in de hand te kunnen houden, met zijn bestraffingen nog tolerant. Op z’n minst nog één Amsterdammer, Klaas Karte, verdiende het ook naar de kleed kamer gezonden te worden. De manier waarop hij, vooral tegen zijn directe tegenstander Konopka, tekeer ging, tart te elke beschrijving. Al voor Flohe de bal voor de eerste maal achter Jan Jongbloed had gedeponeerd (wat al na 40 seconden gebeurde), zag Karte kans zijn eerste overtreding te maken. Het verwonderde dan ook niemand dat de Opgezweept door de van de tribunes neerploffende „olé’s”, die tevoren nog aangewend waren als vocale begeleiding bij wat zuidelijk getinte harmoniemelo- dieën, startte PSV overdonderend. Het beproefde Eindhovense concept dus. Benfica schrok nauwelijks van De PSV-wissel had natuurlijk wel consequenties, want de Portugese aanval kreeg nu meer mogelijkheden- Een daar van, een combinatie Moinhos-Nene (71e minuut), moest door Van Beveren met een sublieme reactie corner worden ver werkt. Bovendien werd PSV door de merkwaardige interpretatie van de spel regels door scheidsrechter Michelotti steeds ernstiger benadeeld. Zelfs Lubse kreeg een gele kaart, toen hjj een opmerking maakte nadat Dahlqvist on gestraft in het strafschopgebied onderuit mocht worden gehaald. Willy van de Strik en Van der Kuylen; de Kerkhof, Lubse en Neen, PSV gaat het in de vaderlandse competitie zo mogelijk nog moeilijker krijgen om zich te handhaven op de eerste plaats van de eredivisie. Immers, in Eindhoven wordt nu al maandenlang verkondigd dat de Europa-cup een weliswaar lucratieve bijzaak is en dat voor alles gestreefd moet worden naar het behalen van het landskampi oenschap. En niet het uiteindelijk resul taat gisteravond op het scorebord (0-0), maar veeleer het spel van de PSV’ers tegen de Portugese bekerkampioen toch nog altijd een bijzonder knap elftal, opgebouwd rond enkele klassespe- lers als Martins, Humberto en Eusebio moet het zelfvertrouwen (de laatste weken toch al ver zoek) van de Braban ders nog verder hebben aangetast. Onbewust heeft iedereen bij PSV, dat in een eerder stadium van de Europa cup 2 met speels gemak FC Ards en Legia Warschau opzij zette, zich vastge klampt aan Benfica als laatste strohalm om met een knallende prestatie de nu al maandenlang voortsluimerende inzinking een resoluut halt toe te roepen. Met een tot de verbeelding sprekende overwin ning op een Benfica dat op het ogenblik duidelijk alles in het werk stelt om de roemruchte periode van een tien jaar geleden te doen herleven, lag niet alleen de weg open naar de halve finales van de Europa-cup der bekerwinnaars, maar bovendien zou dit de laatste stap (Kees Rijvers: „De ploeg staat al weken op het punt te ontploffen, maar de vonk wil nog altijd niet overspringen”) kunnen betekenen voor het elftal om weer wer kelijk geloof in eigen kracht te krijgen en zodoende gesterkt de laatste vader- ken. Ik begrijp niet dat de club hier zo tekeer is gegaan. Zij heeft het niet nodig, dat heb ik zelf in de wedstrijden tegen AZ en Den Haag gezien. Het Nederlandse voetbal is te goed voor zulke vertoningen. Het is een ware bla mage. Ik ben blij dat we na rust nog hebben kunnen laten zien waartoe we in staat zijn. Ik ben er tevens van over tuigd dat wij nooit zo’n grote afstand hadden kunnen nemen, wanneer Am sterdam hier zijn normale spelletje had gespeeld”. In München had Bayern nogal wat tijd nodig om Ararat Jerevan te ver slaan. Pas 13 minuten voor tijd werd het 1-0 dankzij Ulli Höness die aan vankelijk uit de ploeg was gelaten omdat hij last had van een voetbles sure. Met nog 5 minuten te spelen scoorde Torstensson op een wat ge lukkige manier 2-0. St. Etienne maakte er weer eens een huzarenstukje van. De Fransen hebben patent op terugslaan uit ho peloze positie en tegen Ruch gebeur de dat bij een 3-0 achterstand. Het werd 3-2, wat beslist goede perspec tieven biedt voor de return in Frank rijk. De 3-0 was op het scorebord gekomen door een volslagen paniek in de St. Etienne-defensie toen Ruch massaal ging aanvallen. Na rust speelden de Fransen als herboren. An derlecht werd zo goed als uitgescha keld door Leeds dat vlot won met 3- 0. Deze wedstrijd werd een half uur gestaakt wegens dichte mist. In het toernooi van de bekerwin naars viel de moeizame wijze waarop Real van Rode Ster won, op. Netzer legde de basis voor 1-0 via een gave pass en uit een penalty maakte de Duitser er 2-0 van. In de strijd om de UEFA-beker beheerste Juventus de moeilijke wedstrijd tegen Hamburger SV volkomen. HSV speelde uiterst nerveus en verprutste nogal wat kan sen. Door Capello en Viola kwam Juventus op een degelijke 2-0 stand. Een verbolgen trainer Cajkovski: „Ja, in de tweede helft konden we pas gaan voetballen. Wat Amsterdam voor rust liet zien, had niets met voetbal te ma- ritme gesleurd, toen Barros René van de Kerkhof onderuit haalde. Toen dezelfde Van de Kerkhof even later doorliep op een pass van Van der Kuylen en daarbij doelman Henrique blesseerde hij moest vervangen worden door Bento kwam er voor de derde maal een gele kaart aan te pas. Henrique; Artur, Barros, Humberto; Martins, Nene en We zijn KEULEN. FC Amsterdam heeft de goede naam van het Ne derlandse voetbal besmeurd. In een ongekend harde confrontatie met FC Köln voerden de mannen van Pim van de Meent een schandalige vertoning op, die door de Poolse scheidsrechter Srodezki terecht met vijf gele (Karte, Visser, Van der Lem, Van de Ban en Jongbloed) en één rode kaart (Van den Ban) werd bestraft. In totaal floot hij 39 maal voor een Amsterdamse overtreding, tegen 23 overtredingen van Köln. facet even near voren te brengen, toen onthutste Duitse verslaggevers vroegen waarom Amsterdam zover was gegaan. Van de Meent zelf wilde echter van geen schuldvraag horen. „Voetbal is oor log”, verklaarde hij nog eens nadrukke lijk, „wanneer Cajkovski zegt dat dit Alleen daarom was het al juist dat de overwinning bij FC Köln terechtkwam. Het was veruit de beste formatie. Zelfs wanneer de Amsterdammers het hun tegenstanders onmogelijk maakten om maar iets te laten zien wat op voetbal leek, bleek duidelijk dat de snelle ploeg van Cajkovski veel meer in zijn mars heeft. Men name Müller (goed voor drie goals) en Flohe. een perfecte „aangever”, waren de Amsterdammers qua snelheid en spelinzicht veruit de baas, terwijl Neumann en de getergde Overath met name in de tweede helft, toen Amster dam na het wegsturen van Van den Ban met tien man moest spelen, op middenveld de overhand hadden. een blamage was, dan maakt hij twee fouten. In de eerste plaats vergeet hij dat zijn eigen ploeg ons duidelijk onder schatte. Daarom waren zijn spelers niet tegen onze manier van spelen opgewas sen. Punt twee: dit is cup-voetbal, en dan moet je dit verwachten. De Duitsers zijn zelf ook niet van die lieve jongetjes. En die gele en rode kaarten? Dat is een zaak van de scheidsrechter...”. Benfica-doelman Henrique wordt geraakt door René van de Kerkhof. Een tweede botsing tussen het trio leidde, na de rust, tot het uitvallen van de Portugese goalie. Toen Van den Ban na een kwartier in de tweede helft uit het veld was ge stuurd (de scheidsrechter had daar in de rust al voor gewaarschuwd), stortte het defensieve bolwerk van de Amsterdam mers langzaam helemaal in. Met drie doelpunten (in de 18e, 26e en 34e minuut van de tweede helft) zorgde Dieter Müller ervoor dat het recht zijn loop kreeg. Voor Amsterdam is er over twee weken in de return geen enkele hoop De Keulse spelers zullen hun irritatie ongetwijfeld in het Olympisch Stadion nog eens willen afreageren. Bo vendien zal Amsterdam dan zowel Van den Ban als Visser ,(die zijn tweede gele kaart in een UEFA-duel kreeg) moeten missen. De voorspelling van Cajkovski dat zijn team ook uit zal winnen, kan dan wel eens bewaarheid worden. De opstellingen: FC Köln: Schumacher. Glowacz, Konopka. Cullmann en Zimmermann, Simmet. Neu mann, Overath en Flohe. Müller en Löhr. FC Amsterdam: Jongbloed, Ten Bosch, Koopman, Husers en Bianchi, Otto, Van den Ban en Visser, Van der Lem. Karte en Meijer. Dankzij wat listige passjes van de oudgedienden Eusebio en Simoes kon Benfica af en toe op de counter-toer gaan. Effect sorteerde dat nauwelijks, want Nordqvist en Van Kraay bleven defensief de zaken controleren en de eigen aanval van bruikbare passes voor zien. Uit een van die acties knalde Lubse in het zijnet, een kans die PSV op een verdiende 1-0-voorsprong had kun nen zetten. Bijna tien minuten voor het rustsignaal had Benfica evenwel Dat Köln er niettemin in slaagde Amsterdam met 5-1 weg te vagen, spreekt voor de goede mentaliteit. Hoe wel de Duitsers zich ook niet als lieverd jes gedroegen, bleven zij staande in de golf van Nederlandse provocaties. Alleen Flohe sprong in de fout toen hij Ten Bosch (plaatsvervanger van de zieke Flinkevleugel) horizontaal legde. De Duitse overtredingen stonden echter in geen verhouding tot hetgeen Amsterdam liet zien. is .F--”jPqï*

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23