Velez maakte matige indruk Hockeyploeg ontsnapte aan debacle Resultaten PAKISTAN STORTTE ONVERWACHT IN Sikking: Ik wist niet meer waar ik het moest zoeken NA RUST LICHT HERSTEL Jan Wagenaar bleef derde Ghana kon meer dan gedacht... DIANNE DE LEEUW SPORWl® Leefers weer geblesseerd Hockeycoaches schrijven FIH Transol klopte Alvik opnieuw DICHT BIJ TITEL captain Hughes Revie passeert S Tegen Pakistan: W.-Duitsland verrast Concurrenten op fikse achterstand Ij* of DONDERDAG 6 MAART 25 1975 SPORT Ni Overwicht Overtroffen Bemoedigend Ml Kortsluiting Bedwongen 1 "fas- MIRAKEL IN MALEISIË FC Twente zeker niet kansloos (Van onze sportredactie) hebben corners (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Dianne de Leeuw: plaatscijfer 9. verwezen 56.50, 55.76. Doelman Maarten Sikkings „ze kwamen van alle kanten De militaire voetbalploeg van Perzië be reikte via een 1-0 zege over Italië de eindron de van het militaire voetbalkampioenschap. Transol/RZ wedstrijd Groep A: Spanje-Polen 4-1, Neder land-Pakistan 3-3. Groep B: Engeland-Australië 3-1, West-Duitsland-Ghana 3-2. Standen: A: Spanje 2-3 (4-1), Nieuw Zeeland 2-3 (2-1), Maleisië 2-2 (0-0), Pakistan 2-2 (5-5), Nederland 2-1 (4- 5), Polen 2-1 (3-6). B: West-Duitsland 2-4 (7-4), India 1-2 (2-1), Australië 2-2 (10-3), Enge land 2-2 (4-3), Argentinië 1-0 (2-4), Ghana 2-0 (2-12). (Van onze sportredactie) Bekerhouder Vjesnik Zagreb zit weer in de finale van het toernooi om de tafeltennis- Europa-cup, dank zij een 5-2 overwinning op Ormesby Club uit Engeland. OSLO (ANP). Jan Wagenaar heeft zijn derde plaats die hij dinsdag in Hilversum veroverde in de strijd om het Europees kampioenschap voor beroepspi keurs in Oslo behouden. Weliswaar won hij geen van de vier koersen, maar in de laatste, voor koudbloeddravers, werd hij tweede met een neuslengte achterstand op de Noor Ulf Thoresen, die het klasse ment na vijf van de zeven wedstrijden aanvoert. Ook de andere koers voor de koudbloeddravers werd een overwinning voor de Noor. De overige twee zeges gingen naar Aarne Nyman (Fin) en Paul Mertens (Bel.). De stand na 27 koersen is: 1. Ulf Thoresen (Noo) 176 punten 2. Horst Bandemer (Wdl.) 159 pnt. 3. Jan Wagenaar (Ned) 157 pnt. 4. Aarne Ny man (Fin) 155 pnt. 5. Renzo Leoni (Ita) 132 pnt. Franse atletiekjournalisten riepen de Ame rikaan Rick Wohlhuter uit tot de beste atleet van 1974. Hij haalde twee punten meer dan Filbert Bayi. Bij alle vreugde om het fraaie resul taat, mag vooral niet vergeten worden dat het verschil in klasse tussen Pakis tan en Nederland tot vijf minuten na de hervatting inderdaad huiveringwekkend groot was. Toen Nederland in ’71, tijdens de eerste WK in Barcelona, eveneens een 3-3-gelijkspel bevocht, gebeurde dat met een elftal dat veel beter tegen zijn tegenstander was opgewassen. Twente-trainer Kohn: „met wat meer geluk en durf waren we verder geweest.” Zeker, er zullen over 14 dagen in het stadion Diekman in elk geval twee doel punten gescoord dienen te worden. En eveneens op basis van de feiten is dat niet altijd een even gemakkelijke opgave gebleken. Maar het verloop van de eerste confrontatie met Velez heeft toch ook ditmaal een uitgangspositie vol perspec tieven voor FC Twente opgeleverd. Ve lez immers, dat hiervóór de aandacht trok door het Moskouse Spartak, Rapid Wien en het gerenommeerde Derby County te elimineren, zag ondanks een langdurig overwicht nauwelijks kans tot uitgespeelde mogelijkheden te komen, terwijl de enige treffer halverwege de tweede helft door Kvesic gescoord in feite nog vermijdbaar was ook. Daar naast maakte het door schorsingen ver zwakte achterste deel van de Joegoslavi sche nloeg toch een allesbehalve sterke indruk. ..Met wat meer durf”, vond een ken nelijk toch niet helemaal tevreden trai ner Kohn dan ook na afloop, „met wat meer durf bij een aantal spelers, en met een klein beetje mazzel ook, was voor ons daarom een beter resultaat mogelijk geweest. Ik ben nooit zo erg gelukkig O Basketploeg Spartak Leningrad plaatste zich voor de finale van de Europa-cupbeker- winnaars (heren) door CSKA te kloppen: 79-68 (eerste wedstrijd 65-57). op voor de sprint KOE AL A LOEMPOER (ANP). Op initiatief van Horst Wein, de Westduitse adviseur van de Spaanse hockeyploeg, zullen de in Koela Loempoer aanwezige coaches een brief aan het bestuur van de Interna tionale Hockey Federatie (FIH) sturen met het verzoek voortaan toe te staan dat er vanaf de spelersbank aanwijzingen gegeven mogen worden. Tot nu toe is dat verboden. Wein werd tijdens de wedstrijd Maleisië- Spanje naar de tribunes toen hij met een fotografenarm band om toch coachte. De uitslagen en standen in het hoekeytoernooi te Koeala Loempoer; Eindelijk brak er een periode aan waarin Nederland licht domineerde. Na een kwartier pikte Boerma plotseling de bal op, slalomde zich fraai langs enkele verdedigers en rondde zijn actie subliem af: 3-2. „Als er toen een wat meer ervaren team in het veld had gestaan, zouden we die voorsprong niet meer uit handen hebben gegeven”, meende Tania. De Nederlandse defensie bleef te lang aarzelen met opruimen, zodat het wan hopige Pakistan toch nog gevaarlijk kon worden. In de 20e minuut was het tenslotte Rasooi die indirect uit een lange corner scoorde (3-3). Beide landen verwierven zich nog eenmaal een schit terende kans om het duel te beslissen. Ties Kruize benutte een strafcorner, maar zag het doelpunt afgekeurd we gens „snijden”. Twee minuten voor het einde kon Sikking voorkomen dat Sami- ullah scoorde. KOEALA LOEMPOER. In het we reldkampioenschap hockey, ontsnapte West-Duitsland tegen Ghana (groep B) op het nippertje aan een nederlaag in een sensationele wedstrijd. COLORADO SPRINGS (ANP) De Nederlandse kampioene Dianne de Leeuw heeft een uitstekende kans zater dag te worden gekroond als wereldkam pioene kunstrijden 1975. Bij de verplich te figuren in Colorado Springs, het op 2000 meter hoogte gelegen wintersport plaatsje in Colorado, won zij met een overweldigende voorsprong de verplichte figuren- Engeland verdiende tegen Australië (ook groep B) de overwinning van 3-1 volkomen. Het was een wedstrijd van de straf ballen: er werden er 7 toegekend, waarvan 4 aan Australië dat er niet één benutteMet een overweldigend ope ningsoffensief, overblufte Spanje tegen stander Polen (groep A), dat kansloos met 4-1 ten onder ging. Toch zou Nederland nooit in zijn op zet zijn geslaagd, als in de Pakistaanse ploeg tijdens de tweede helft geen merk waardige kortsluiting was opgetreden. Aziatische spelers blijken in mentaal opzicht zeer kwetsbaar te zijn. Wat In dia bijna tegen Engeland overwkam. moest Pakistan zowel tegen Polen (2-2 als Nederland ervaren: een plotselinge instorting na een lange periode van briljant hockey. Terwijl andere elftallen zich over het dode punt heenvechten, sluipt bij hen de ontgoocheling te snel in de gelederen. Tania: „De individuele Na de eerste figuur had de Zwitserse Karen Iten nog een lichte voorsprong, maar al in de tweede figuur (de enkel voudige lus) ging Dianne de Zwitserse voorbij. Nog belangrijker was dat de huidige wereld- en Europese kampioene Christine Errath deze figuur volledig verknoeide en verder terugviel. In de derde figuur: de paragraaf lus breidde Dianne haar voorsprong nog verder uit, zodat zij thans bijna drie punten voor staat op Karen Iten met plaatscijfer negen. Dat wil zeggen dat zij bij alle negen juryleden op de eerste plaats staat. Niet alleen Christine Errath bleef ver achter, ook de 18-jarige Amerikaan se kampioene Dorothy Hammill, die vo rig jaar vóór Dianne de Leeuw beslag legde op de tweede plaats, werd op achterstand gezet. Het Amerikaanse meisje, dat in november aan de enkel werd geopereerd, staat vijfde, vóór Christine Errath. De tweede en derde plaats worden na de verplichte figuren ingenomen door de Zwitserse en West duitse kampioenes Karen Iten en Isabel de Navarre, die geen van beiden als sterke vrij-rijdsters bekend staan. LONDEN (Reuter). In de Engelse voetbalselectie, die volgende week woensdag in het Wembley-stadion in Londen een vriendschappelijke inter landwedstrijd speelt tegen West Duits land. is aanvoerder Emlyn Hughes niet opgenomen. De verdediger van Liver pool, die de laatste negen wedstrijden als captain optrad, is volgens bondscoach Don Revie uit vorm. techniek van deze mensen is gigantisch, maar ze kunnen het niet hebben als hun gevoelens van superioriteit worden aan getast”. Zoals gezegd, die gevoelens werden voor de rust niet op de proef gesteld. Zelfs toen Ties Kruize na 17 minuten uit een strafbal kon scoren, hoefde Pakistan zich geen zorgen te maken. De actie waaruit de strafbal voortsproot, was im mers tot op dat moment de enige ge vaarlijke Nederlandse aanval geweest. Reeds een minuut later joeg Samiullah opnieuw als een wervelwind door de Nederlandse stellingen. Sikking liep uit, maar werd verrast door een voorzet. Ties Kruize en Bolhuis gingen in de fout bij de bewaking van het onbeschermde doel, waarna Manzoorul eveneens een strafbal mocht benutten: 1-1. In de daaropvolgende periode moest Nederland alle denkbare vernederingen ondergaan. Zelfs toen aanvoerder Isla- huddin voor vijf minuten werd verwij derd, kwam Nederland nog met de rug tegen de muur te staan. Tania had voor deze wedstrijd Hans Kruize naar het middenveld gehaald en Ties weer in de spits geposteerd, maar het effect was nihil. In de persoonlijke duels ging vrij wel iedereen roemloos ten onder, on danks de grote inzet. Het pleitte echter maar al te graag liet gaan”. De opstellingen vic en Colic. Joop Zoetemelk komt in vorm. In de ronde van Corsica won hij het eerste deel van de 2e etappe met groot machtsvertoon. De rit die door bergachtig terrein ging, sloot hij zegevierend af met een voorsprong van 3 minuten, 7 seconden op een achtervolgende groep. De Duitsers namen het tegen hun tegenstander (die eerder met 0-9 van Australië verloor) veel te licht op, zoals o.a. bleek uit het optreden van Vos en Kassman die vrolijk met zonnehoeden op speelden. Ghana kwam tot twee keer terug van een achterstand. Dat Seifert 3 minuten voor tijd nog een keer doel trof (3-2 derhalve) was een hele opluchting voor de Duitsers. MOSTAR. Eigenlijk rust er een soort vloek op de nederlagen zonder tegendoelpunt in de uitwedstrijden van FC Twente in de UEFA-Cup. In de inmiddels al respectabele reeks van ja- ren dat de Enschedese equipe op dit internationale niveau meevoetbalt, was het tot dusver vier keer eerder het geval. De voorbeelden heetten FC Rouen in 1970, Juventus Turijn (1971), Borussia Mönchengladbach (1973) en Ipswich Town, vorig seizoen. Steeds leidde daar na de returnontmoeting prompt tot uit schakeling, zij het tegen de Italianen pas na verlenging. Niettemin zou het van wel erg veel pessimisme getuigen om. na het minimale (1-0) verlies dat Spitz Kohns formatie woensdagavond moest toestaan aan Velez Mostar, te beweren dat ook ditmaal de kans op een succes volle voortzetting al weer is geblok keerd; dat de halve finales voor FC Twente derhalve onbereikbaar zijn ge worden. Noorwegen leidt na een 24-0 zege op België in groep C van het wereldkampioen- schapijshockey in Sofia. 't5* De Amerikaanse bokser Ken Norton ver sloeg zijn landgenoot Reco Brooks door k.o. Dat gebeurde al in de eerste ronde. KOEALA LOEMPOER. Voor Wouter Leefers is er vermoedelijk een einde gekomen aan het wereld kampioenschap hockey. De technisch begaafde, maar frêle Leefers moest zich tegen Pakistan na de rust laten vervangen door Paul Lunter. Leefers kreeg opnieuw last van een dijbeen blessure. Volgens Piet Bromberg, hoofd van de Nederlandse ploeg, is het een ernstige blessure. „De spier lijkt opnieuw helemaal gescheurd”. STOCKHOLM Transol/RZ heeft ook de tweede wedstrijd tegen de Zweedse kampioensploeg Alvik Stock holm uit groep A van de kwart-finales van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen basketbal gewonnen. Transol won in Stockholm met 74-72 na een ruststand van 40-36. KOEALA LOEMPOER Toen de eerste helft van het duel tegen Pakistan verstreken was, leken de kansen van het Nederlands hockeyelftal op een eervol resultaat voorgoed verkeken. Niet zozeer omdat Pakistan op dat moment met 2-1 leidde, maar vooral omdat Nederland gedurende de volle 35 minuten volledig overspeeld was. Doelman Maarten Sik king was er na afloop nóg ontdaan over: „Het was gewoon verschrikkelijk. Ze kwamen aan alle kanten op me af. Ik wist niet meer waar ik het moest zoe ken”. Dat Nederland ten slotte toch nog een gelijkspel (3-3) forceerde, zal achter af ongetwijfeld worden geregistreerd als een van de grootste mirakels van dit derde wereldkampioenschap in Maleisië. Lopez Carril leidt in de Ronde van de Levant, waar de weersomstandigheden gedu rende de 3e rit zo bar waren, dat een derde deel van het rennersveld uitviel. Pakistans aanvoerder Islahuddin juicht nadat hij het tweede doelpunt tegen Nederland heeft gemaakt. Op de voorgrond de Nederlanders Bolhuis, Lunter en Sikking. De Pakistaanse aftakeling voltrok zich kort na de rust, toen weer twee straf waren gemist. Even later zag Steens een fraaie valpartij in de cirkel beloond met een strafbal die Ties Kruize opnieuw onbewogen benutte (2-2). Steens: „Ik werd wel in mijn buik geraakt, maar de overtreding was zeker geen strafbal waard”. dat Zahid pas drie minuten voor rustsignaal uit de rebound van strafcorner zijn ploeg de leiding geven: 1-2. niet voor de Pakistaanse produktiviteit, pas drie minuten voor het uit de rebound van een kon o hebben. En daar houdt een scheidsrech ter, ook al fluit hij verder uitstekend, toch wel een beetje rekening mee. In Nederland hebben we dat soort dingen ook wel gekend. Het was de bedoeling om Bajevic zo weinig mogelijk ruimte te geven, waarbij ik dan in voorkomende gevallen zou proberen nog een beetje mee aan te vallen. Dat laatste heb ik toch maar niet gedaan, hoewel Bajevic me maar al te graag liet gaan”. Het Zweedse voetbalteam speelde in To kio voor 5000 toeschouwers tegen Japan en won met 4-1 na een 2-0 ruststand. maakt. „Zo’n Bajevic is een speler met een bepaalde, toch wel grote naam. Een speler bovendien, die het voor een be langrijk deel van zijn techniek moet met 1-0. Kijk maar naar die wedstrijd in Ipswich, vorig seizoen. En al kunnen we vaststellen dat ons tactische plan helemaal is opgegaan, toch had ik hier liever een doelpunt gemaakt”. De mogelijkheden daartoe zich, ook al doordat Kohn zoals aangekondigd Niels Overweg volledig had opgeofferd aan de bewaking van Mostars lieveling Dusan Bajevic en de nadruk ook in totaliteit op ontregelings- werkzaamheden kwam te liggen, echter niet met handenvol voorgedaan. Dat viel ook nauwelijks te verwachten. Maar via een enkele uitval in de eerste helft, en vooral middels een tweetal vrije schop pen in de slotfase, kwam FC Twente tot zeker even zo gevaarlijke situaties nabij het doel van de verder weinig op de proef gestelde Mrgan, als Velez rond Volkmar Gross creëerde. Behalve dat Overweg aan Bajevic werd gekoppeld, was Johan Zuidema, als rechtsbuiten, aangewezen om de veelal sterk opkomende Joegoslavische links back Hadziabdic in zijn bewegingsactivi- teiten te beperken. Dat gelukte voortref felijk, al maakte Zuidema niet de in druk erg gelukkig te zijn met de nieuwe rol die hem was toebedacht. Mede daardoor klikte het vóór de rust, bij de schaarse gelegenheden, dat het met twee spitsen spelende FC Twente kon uitwijken, ook niet erg tussen hem en Jan Jeuring. Zuidema: „Dat lag voor de hand natuurlijk. Je zit vast aan die opdracht. Maar ik vind wél. dat ik in de eerste plaats voor het elftal moet spelen. Nadat die nummer 3 me in het begin nog een paar keer voorbij was gekomen, lukte het hem later toch nauwelijks meer”. De dames-basketploeg van Spartak klopte voor de Europa-cup Rode Ster: 111-69. FC Barcelona plaatste zich voor de finale van de Korac-beker door Brina Rieti te bedwingen 87-63. Hetzelfde gold zeer duidelijk ook voor Overweg, die technisch weliswaar de mindere bleef van Bajevic, maar deze veelvoudige international kreeg toch zel den gelegenheid zijn gouden passes rond te strooien, of zichzelf in kansrijke posi tie te manoeuvreren, terwijl hij ook in de luchtduels regelmatig werd verslagen. De ex-Amsterdammer, die een jaar of vier geleden in ditzelfde stadion onder soortgelijke vochtige en luidruchtige omstandigheden ook Bajevic tot directe tegenstander had in een duel van Jong Oranje met Joegoslavië onder 23 jaar, tilde er niet zo erg zwaar aan, dat hij bij het uitvoeren van zijn taak de mees te overtredingen van de avond had ge in Koeala Loempoer heeft Nederland zonder meer op het randje van een debacle gebalanceerd. In techniëk en atletisch vermogen overtroffen' de Azia ten hun tegenstanders aanvankelijk zo duidelijk, dat niemand meer enige illusie mocht koesteren. Enkele simpele feiten spreken boekdelen: Pakistan veroverde in de hele wedstrijd zes strafcorners tegen Nederland slechts één. Pakistan had bovendien de handicap dat het twee maal vijf minuten een gestrafte speler moest missen. Het was bijna meelijkwekkend om te zien doe de vleugelverdedigers Ad Boe- laars en Ton Pierik werden zoek ge speeld door hun directe opponenten, res pectievelijk Samiullah en Azam. Met name linkerspits Samiullah ontpopte zich met de Indische rechtsbuiten Phillips tot de beste buitenspeler van het toernooi. Telkens weer besliste hij de sprintduels tegen Boelaars met enekle meters voorsprong, waarna ogenblikke lijk een haarscherpe voorzet volgde. En dan te bedenken dat coach Tania Boe laars juist als rechtsback had ingezet omdat Wouter Kan bevredigend te gen Nieuw-Zeeland debuterend mis schien niet tegen het geweld zou zijn opgewassen. In de eerste helft werden ook de betere Nederlandse spelers, zoals Ties Kruize en André Bolhuis, door hun tegenstanders dol getikt. Ausputzer Dij- kerman: „Misschien was het onze groot ste fout wel dat we in de duels te gretig hapten. Als je tegen deze kerels meteen inkomt, word je gegarandeerd uitge speeld”. De grote agressiviteit van Nederlandse kant had overigens een lovenswaardige achtergrond. Na de onthutsende neder laag tegen Nieuw-Zeeland, begreep Ne derland dat men qua inzet niet ten tweede male mocht falen. Het was een kwestie geworden van „verliezen of dood gaan”, zoals Ron Steens het tevoren kernachtig uitdrukte. Steens hield zich aan zijn woorden, want hij bleef zijn tegenstanders gedurende de hele wed strijd in een Neeskens-achtige stijl atta queren. Dat was voor hem en zijn ploegmakkers de enige manier om het verschil in kwaliteit te compenseren. Het Italiaanse jeugdelftal plaatste zich voor de eindronde van het UEFA-jeugdtoer- nooi door Portugal voor de tweede keer te verslaan: 2-1. waren: Velez Mostar: Mrgan, Meter, Hadziabdic, Ledlc (Mulahasano- vic en Colic., Primorak. Tulpïc en Kvesic.. Bajevic, Vladic en Vukoje. FC Twente: Gross, Van lerssel. Drost, De Vries. Overweg en Bruggink.. Van der Vall. Mühren en Pahl- platz., Jeuring (Achterberg) en Zuidema. De stand na de verplichte figuren is: 1. Dianne de Leeuw(Ned) plaatscijfer 9, 73.58 pnt 2. Karen Iten (Zwits) 31.5 en 70.83 3. Isabel de Navarre (W.Dld) 35.5 en 70.18 4. Kath Malmberg (VS) 44.5 en 69.58 5. Dorothy Hamill (VS) 43-5 en 69.63 26. Anne Marie Verlaan (Ned) 222 27. Sophie Verlaan (Ned) 235.5 De selectie ziet er als volgt uit: Doel: Ray Clemence (Liverpool) en Peter Shilton (Leicester City) verdedi gers: Paul Madeley (Leeds United), Ste ve Whitworth (Leicester City), Alan Kennedy (Newcastle United), Roger Ke nyon (Everton), Dave Watson (Sunder land), Colin Todd (Derby County) en Kevin Beattie (Ipswich Town). Midden velders: Gerry Francis (Queens Park Rangers), Colin Bell (Manchester City), Alan Hudson (Stoke City), Alan Ball (Arsenal) en Tony Towers (Fulham). Voorhoedespelers: Mike Channon (Southampton), David Johnson (Ipswich Town), Malcolm Macdonald (Newcastle United), Allan Clarke (Leeds United), Kevin Keegan (Liverpool) en Dennis Tu- art (Manchester City). De grote wielerprijs José Samyn leverde in het Belgische Bergen een zege Alain Santy die De Witte in versloeg. .:u.ur;r rfc;

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25