Regeringscrisis Vliegdekschip VS naar Cambodja dreigt in Libanon Demonstraties in Ethiopië Lorenz wijst op gevaar voor herhaling Levenslang in massamoord- zaak VS Ijsland wil Midden-Oosten Kissinger weer in Weer koopavond in Amsterdam wapens kopen F achtergrond Luchtbrug gestaakt na beschieting vliegveld Visserijoorlog? GEEN HOORZITTING OVER VERVANGING VAN STARFIGHTER 3 6 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG MAART 1975 (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) traft (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) Irritatie Olie uit Iran Carrière poort teerd •atie oete iarde >eten van Dat die deze te rvol- ver- ;ratie wege hter wen osch iwen Jurg. s de n op .WW ipere i bij n de t de s. iting ft de Mend l De Tezep steld. leling gens turen eerde roda- srtijd etaris (amer skend n de wel rmijn snlijk tnam nhuis s in t toe heeft esluit jemde n het ouden niste- ierra- 1 een JERUZALEM De Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Kissinger vertrekt vandaag naar het Midden-Oosten om pen delend tussen Cairo en Jeruzalem een nieuwe overeenkomst tussen Israel en Egypte tot stand te brengen over de Sinaï-woestijn. Kis singer zal vrijdag en zaterdag in Cairo doorbrengen, daarna vliegt hij door naar Israel. Het is zijn bedoeling op en neer te blijven pen delen tot een overeenkomst is bereikt. logie van 16 en enin- ;hou- obio- ituut aten ïeval ü.Z j ii 3 De Zuidvietpamese president Thieu ONTVOERDERS NOG ONVINDBAAR breiden. (Van onze correspondent) heb- in de ?es op (thans Israel zal in deze opzet voor het verlies van de olievelden van Aboe Rodeis gecompenseerd worden door de levering van Perzische olie, die heeft gisteren gezegd dat zijn troepen Cambodja niet zullen binnenvallen, zelfs als Pnom Penh in handen van de Rode Khmer zou vallen, aldus meldde het Japanse persbureau Kyo do. missie mislukt, zeker na Chili, Cyprus en Cambodja. beoefend door afzonderlijke vissers met kleine vaartuigen. De betoging van gisteren in Beiroet was georganiseerd door de nationale li berale partij van Sjamoen en de rechtse partij „Kataeb”. Deze manifestatie lokte weer kleine tegenacties uit van linkse studenten, die de „solidariteitsbeweging” een provocatie noemden. :stapo Hahn, n een zitten, 'elegd rd op jaren voor- lechte Mi- het stere ndse /DM wor- s in REYKJAVIK. (UPI) Ijsland bereidt laat- ge- ster- liteit 'oor- nen- on- ogen De slag om Pnom Penh is gisteren heviger geworden toen de troepen van de Rode Khmer de omsingeling van de stad voltooiden en een eind maakten aan de Amerikaanse lucht brug door aanhoudend raketvuur, ge richt tegen het vliegveld. Am- Mge- met e de iren- ge- [ijze- Al- Niet eleg- i de Wi- zaar- De tegenstanders van de hoorzitting zijn van mening dat het staatsrechtelijk onjuist is nu een hoorzitting over dit onderwerp te houden. Door aanvaarding van de defensienota van minister Vrede- ling, waarin al 2,3 miljard gulden gere serveerd is voor de aankoop van een opvolger voor de Starfighter, heeft de minister zelf het recht om een keuze te doen. De Tweede Kamer zou hem nu niet meer voor de voeten moeten gaan lopen, menen zij. WASHINGTON (DPA, AP en Reuter) Het Amerikaanse vliegdekschip Okinawa is met helikopters en 1.500 militairen aan boord door het Pentagon naar de Golf van Thailand gedirigeerd. Het schip moet de evacuatie waarborgen van Amerikanen uit Pnom-Penh, de belegerde hoofd stad van Cambodja, voor het ge val dit noodzakelijk wordt. In geval van nood zullen de mili tairen aan land gaan om vanaf de luchthaven van Pnom Penh het vertrek van Amerikaanse burgers met militaire vliegtuigen te beschermen. In een speciaal interview met Ja panse journalisten, aldus Kyodo, had Thieu gezegd dat zijn troepen niet tussenbeide zouden komen „omdat het voor ons onmogelijk is te berei ken waarin zelfs de Verenigde Staten na zulke lange pogingen niet waren geslaagd”. KISSINGER heeft van het Midden- Oosten een prestigezaak gemaakt; zijn carrière loopt gevaar als zijn WEST-BERLIJN De grootste klopjacht uit de geschiedenis van West- Berlijn heeft tot nu toe geen succes gehad. De ontvoerders van de CDU- politicus Peter Lorenz zijn onvindbaar. Duizenden politieagenten, die ver sterking kregen uit Beieren en van de Franse en Britse militaire politie in West-Berlijn, doorzochten de stad. Ruim 180 personen werden gearres teerd, waarvan er elf in hechtenis werden gehouden; 4.000 auto’s werden gecontroleerd en 187 woningen werden doorzocht. De politie kreeg een paar duizend tips te verwerken, maar een spoor naar de verblijfplaats van de ontvoerders heeft ze nog steeds niet gevonden. Daarom publiceerde de politie foto’s van de provisorische cel, waar Lorenz in gevangen werd gehouden. Een cel, die drie meter lang en twee meter breed was, en waar in zich uiterst weinig voorwerpen bevonden. dat hij vorige week donderdag tegen negen uur door zijn ontvoerders werd aangehouden, toen hij met zijn dienst wagen op weg was naar een van zijn bureaus in de stad. Volgens zijn herin nering werd de ontvoering uitgevoerd door vier personen. Een van hen blind doekte hem onmiddellijk en drukte hem op de bodem van de auto en bleef op hem zitten. Hij kreeg twee injecties toegediend, als gevolg waarvan hij in een doezelige toestand geraakte. De ontvoerders staakten na enige tijd hun rit in dé dienstwagen van Lorehz. Nadat ze hun slachtoffer in de bagage ruimte van een andere auto hadden opgesloten, zetten ze hun tocht voort. Er werd tijdens de ontvoering nog gebruik gemaakt van een derde auto, vermoede lijk een kleine vrachtwagen. In de laad bak van deze auto werd Lorenz in een soort omhulsel hij meent dat het een kast geweest kan zijn gestopt. Deze kast met de gegijzelde politicus werd het huis binnengedragen, waar Lorenz ge vangen werd gehouden. Hij werd opge sloten in de kelder van het huis, waar hij geboeid en geblinddoekt naar toe was gebracht. Lorenz vertelde, uiterlijk onbewogen en zelfverzekerd, dat hij werd bewaakt door ten minste vijf personen, waarvan zeker één een vrouw was. Een van de ontvoerders was bewapend met een ma- van ex- een ISRAEL heeft hulp gevraagd ter waarde van 2,5 miljard dollar. Het is voor Israel uiterst beangstigend dat daarop in de Verenigde Staten nogal met irritatie is gereageerd: in deze tijden van economische crisis, zo zei den vele senatoren, is dit bedrag te hoog. lingen zal dan ook de Amerikaanse steun aan Israel staan. De minister voor de Waterkrachtcen trales, Malek Salam, trad gisteravond af toen de regering weigerde in te gaan op zijn eis tot ontslag van de legerbevel hebber, generaal Iskander Ganem. Vol gens Salam, de broer van oud-premier Saeb Salam, was deze generaal verant woordelijk voor de gebeurtenissen in Sidon. De minister van Defensie, Joseph Skaf, had gedreigd met aftreden als generaal Ganem zou worden afgezet. Het vliegveld Pochentong van de Cambodjaanse hoofdstad is gisteren voor het burgerluchtverkeer gesloten door de voortdurende raket- en artil leriebeschietingen van de zijde van de Rode Khmers. toe kranten, maar daaruit was zorgvul dig alles verwijderd wat met de ontvoe ring te maken had. De politie concentreerde haar actie op de anarchistische ondergrondse beweging in West-Berlijn. Ze zocht acht met name genoemde links-extremisten. Onder hen bevinden zich Fritz Teufel, die ten tijde van de buitenparlementaire actie en de studentenonlusten in 1967-’68 grote be amer voor- >sidie 1978 uit- n ƒ4 n ƒ2 Voor I jaar Premier Long Boret van Cambodja verklaarde gisteren op een persconfe rentie in Pnom Penh dat de Cambod jaanse regering niet zal aftreden voordat de onderhandelingen met de tegenpartij zijn begonnen. Anders, al dus de premier, zou het land zonder wettige regering zijn en dat zou de kans op zinvolle onderhandelingen verkleinen. Long Boret legde er de nadruk op dat de hulp van de VS nodig is om Pnom Penh te redden en een einde aan de oorlog te maken. De Westberlijnse politicus Peter Lorenz veegt zijn voorhoofd af tijdens een pers conferentie gistermiddag. Hij vertelde journalisten over zijn ontvoering en ge vangenschap van zes dagen. BEIROET (AFP) In Libanon dreigt een regeringscrisis als gevolg van bloedige gevechten in de havenplaats Sidon, gevolgd door een demonstratie in Beiroet die gis teren één dode en een gewonde kostte. Er heeft zich verder een diploma tiek incident voorgedaan dat Israel eveneens te denken geeft: de Israëli sche minister van Financiën Rabino- vitz is al sinds november vorig jaar van plan naar Washington te gaan om de financiële besprekingen af te ronden. Deze besprekingen worden steeds uitgesteld om „technische rede nen”. Israel heeft nu de Amerikaanse ambassadeur in Tel Aviv Keiting haar financiële verzoeken overhan digd. Het is gebruik dat de Ameri kaanse ambassadeur deze verzoeken met zijn eigen aanbeveling tot goed keuring doorstuurt naar Washington. Maar tot schrik van de Israëlische regering bleek Keiting dit keer slechts bereid de verzoeken „ter be studering” door te sturen. Het zijn uiteindelijk de economi sche en militaire betrekkingen tussen Israel en Amerika die zullen bepalen in hoeverre Israel zich tegen de poli tiek van Kissinger kan verzetten. De ze betrekkingen komen langzamer hand duidelijk in een crisissfeer. Een Amerikaanse militaire woord voerder in Bangkok zei dat de lucht brug voor het vervoer van rijst en militair materieel naar Pnom Pehn is stopgezet toen een Amerikaans vrachtvliegtuig op Pochentong door (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer zal geen hoorzitting houden W’aarbij deskun digen uitgenodigd zullen worden om hun visie op de vervanging van de Star- fighter te geven. Een dergelijk voorstel van de D’66-er Van Mierlo is gisteren door christen-democraten en liberalen weggestemd. De linkse fracties in de Tweede Kamer voelden wel iets voor het voorstel van de D’66’er. ADDIS ABEBA. (AP) Op tal van plaatsen in Ethiopië is gisteren gede monstreerd door meer dan 100.000 boe ren. fabrieksarbeiders, studenten en scholieren die uiting gaven aan hun vreugde over de naasting van grondge bied. Het besluit hierover was dinsdag door de militaire regering bekendge maakt. Een jaar geleden ongeveer was de militaire regering tot stand gekomen en zij had toen besloten dat het land zou worden ontnomen aan de groot grondbezitters die het eeuwen in hand den hadden gehad. Hij sprak de waarschuwing uit dat Saigon door de Noordvietnamezen zou worden veroverd over enige maanden a Is de Amerikaanse hulp geheel werd gestaakt. De koopavondproef in de hoofdstad was pei’ 1 januari van dit jaar af ge schaft op grond van de afspraken in het progressief verkiezingsakkoord. Er kwa men met name uit de hoek van het grootwinkelbedrijf protesten en er werd als nieuw element naar voren gebracht dat het afschaffen van de koopavond een toeneming van de werkloosheid in de hoofdstad zou betekenen. Er werden opnieuw raadszittingen en hoorzittingen aan de koopavond gewijd. Wethouder C. de Cloe en de andere PvdA-wethouders in het college hebben tenslotte hun af spraken in het verkiezingsakkoord op dit punt terzijde geschoven. Het gewest van de Partij van de Arbeid zal Zich donderdagavond in Am sterdam uitspreken over deze houding van met name De Cloe. Sinds Kissinger drie weken geleden het Midden-Oosten heeft verlaten voor een oriënterend bezoek, is er achter gesloten deuren hard gewerkt en druk uitgeoefend zowel in het Israëlische als in het Arabische kamp. Het duidelijkst liggen de Egyptische kaarten: Egyptische diplo maten hebben bij herhaling laten we ten dat zij ervan overtuigd zijn dat Kissinger de Israëliërs zal dwingen zich een flink stuk uit de Sinaï terug te trekken inclusief uit de strategisch belangrijke Gidi- en Mitlepassen, als mede de olievelden van Aboe Rodeis. chinegeweer. Zijn bewakers hielden het gezicht steeds bedekt en droegen meestal handschoenen. Ze fluisterden onderling met elkaar, zodat Lorenz de gesprekken niet kon volgen. „Gezien de omstandig heden werd ik correct behandeld”, aldus Lorenz. „De bewakers hadden me steeds onder controle. Ze leken me intelligent en ik werd niet door ze gechanteerd”. Lorenz kreeg van zijn ontvoerders af en een granaat was getroffen. Er zijn hierbij geen doden of gewonden ge vallen en de bemanning slaagde erin met het toestel naar Saigon terug te vliegen. DE AMERIKANEN hebben dat niet tegengesproken. De Egyptenaren zijn ervan overtuigd dat zij kunnen volstaan met een vage onderhandse belofte aan Amerika die inhoudt dat Egypte geen oorlog zal voeren tegen Israel zolang diplomatieke onderhan delingen nog perspectief bieden. Bij zo’n formule zou het dan Egyp te zelf zijn die rechter is om te beoordelen of er nog diplomatieke mogelijkheden zijn Israel uit de be zette gebieden terug te dringen. rechtstreeks door Amerika aan de sjah van Iran betaald zal worden. De sjah heeft zich met deze gang van zaken akkoord verklaard tijdens het gesprek dat hij onlangs met Kissinger in Zürich heeft gevoerd. Volgens de bekendmaking van dinsdag zal 10 hectare grond worden gegeven aan ieder die bereid is deze persoonlijk te bewerken. De demonstratie begon gistermorgen al vroeg in Addis Abeba en de hele militaire raad, 120 man sterk, had zich opgesteld op de stoepen van het Mene- lik-paleis om de mensen voorbij te zien trekken. Aan de manifestatie in de Libanese hoofdstad namen ongeveer 8000 rechts georiënteerde betogers deel die hun soli dariteit met het leger wilden betuigen naar aanleiding van de ongeregeldheden in Sidon, waarbij tot dusver zes militai ren en 14 burgers zijn omgekomen. Aan leiding tot de onlusten in Sidon was de verlening van exclusieve visrechten langs de gehele Libanese kust aan het concern „Proteïne” dat geleid wordt door oud-president Camille Sjamoen. Tot dusver werd de visvangst uitsluitend heeft nu in udega omen een e tot sp de piegel •aakte srecht Daarom mag verwacht worden dat Kissinger Israel zal dwingen de con cessies te doen die hij en Egypte nodig achten, zelfs als dat in Israel tot ernstige interne meningsverschil len en mogelijk tot een kabinetscrisis zal leiden, die de regering van Rabin ten val zal brengen. Intussen is ook in het Arabische kamp ruzie. Met Syrië aan het hoofd hebben de progressieve staten en de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie PLO een offensief tegen Kissinger en Egypte geopend. Dat heeft er zelfs toe geleid dat president Sadat vorige week heeft geweigerd een delegatie van de PLO te ontvangen. Wat het resultaat van dit offensief, dat door de Sovjet-Unie wordt ge steund, zal zijn is nog moeilijk te zeggen. Het zal de missie van Kissin ger waarschijnlijk niet kunnen torpe deren, maar het zal er in een later stadium van de onderhandelingen mogelijk wel toe leiden dat Kissinger ten behoeve van Syrië Israel een stukje Golan zal doen ontruimen. Intussen is deze reis van Kissinger naar het Midden-Oosten een van zijn laatste pendeldiensten. Na deze inte- rimovereenkomst, die er volgens alle partijen wel op de een of andere manier zal komen, zal de vredescon ferentie van Genève worden bijeen geroepen- Misschien zal daarvoor Kissinger nog een nieuwe overeenkomst tussen Israel en Syrië bewerkstelligen. In Genève zal dan eventueel een Ameri- kaans-Israelisch defensieverdrag als garantie voor Israels veiligheid ter sprake komen, in ruil voor ontrui ming van alle bezette gebieden. Maar dat is nog verre toekomstmuziek. Van Israëlische kant is men veel vager en onzekerder geweest, waar de toestand ook reden toe geeft. Israel is bij zijn oude alternatieve voorstellen gebleven, dat territoriale concessies rechtstreeks verband moeten houden met de omvang van Egyptische poli tieke concessies. Het is de vraag of Israel dit standpunt zal kunnen handhaven. Premier Geir Hallgrimsson van Ijs land heeft in het parlement de uitbrei ding van de visserijgrens bekendgemaakt. Hij zei dat zijn regering pas na 10 mei, als de VN-conferentie over het zeerecht achter de rug is, zal laten weten wan neer de nieuwe grens van kracht wordt. Minister van Justitie Johannesson zei gisteren in een vraaggesprek met het blad Daily Timmin dat Ijsland in mei een nieuwe kanonneerboot uit Denemar ken verwacht. „Maar het is duidelijk dat wij dan nog niet genoeg schepen hebben om de nieuwe grenzen te bewaken. Daarom zijn wij van plan vliegtuigen voor de kustwacht te kopen”, aldus Jo hannesson. AMSTERDAM. Met ingang van maandag heeft Amsterdam weer een wekelijkse koopavond. Met 28 tegen 14 stemmen is gisteren door de gemeente raad een voorstel van B. en W. aanvaard om de koopavond opnieuw in te voeren voor een proefperiode van zes maanden. Tegenstemmers waren de PPR, de PSP en een deel van de PvdA. HOUSTON. (DPA) Een rechtbank in Houston, in de Amerikaanse staat Texas, heeft gisteren de 20-jarige David Owen Brooks tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld, nadat hij schuldig was gevonden aan de dood van een van de 27 slachtoffers van de grootste mas samoord uit de jongste criminele ge schiedenis van de Verenigde Staten. Naar de overtuiging van de openbare aanklager was Brooks de medeplichtige van de jonge Elmer Wayne Henley en de 33-jarige Dean Corll die in de zomer van 1973 rondzwervende jongens mee lokten en na seksuele misdrijven ver moordden. De slachtoffers werden be graven in drie massagraven. Henley is al eerder tot levenslang veroordeeld. Naar aanleiding van de ontdekking van de massamoord zijn maatregelen getroffen om kinderen die van huis zijn weggelopen, beter op te vangen. Jaar lijks gaan 500.000 tot een miljoen Ame rikaanse minderjarigen zwerven. Dit zijn de acht mensen waar de Westduitse politie jacht op maakt na de vrijlating van de Westberlijnse CDU-voorzitter Lorenz. Boven, v.l.n.r.: Frith Teufel, Inge Viett, Werner Sauber en Norbert Kröcher. Onder, v.l.n.r.: de Nederlander Ralf Reinders, Angela Luther, Till Meyer en Andreas Vogel. De vrijgelaten Peter Lorenz hield gis termiddag zijn eerste persconferentie. Hij werd met applaus ontvangen. De politicus zag er vermoeid, maar vrij gezond uit. Volgens Lorenz hadden zijn ontvoerders de wil een gewelddaad te gen de democratische rechtsstaat uit te voeren. „Ik ben niet willekeurig uitge zócht, maar omdat ik de lijsttrekker van de CDU was, meenden de ontvoerders dat ze veel kans hadden dat hun eisen werden ingewilligd”, zei Lorenz. Hij wees op het herhalingsgevaar en meende dat ook in de toekomst in gemeenschap handelen en een grote mate van solida riteit van alle democraten noodzakelijk is. Over de ontvoering zelf wilde Lorenz geen details bekendmaken. Hij vertelde kendheid kreeg. Ook van Angela Luther, de 34-jarige vrouw die door de chauf feur van Lorenz werd geïdentificeerd als een van de ontvoerders, en de 25-jarige Nederlander Ralf Reinders, die wordt beschouwd als een van de leiders van de Beweging van de 2e juni, en nog vijf andere personen werden politiefoto’s verspreid en ook in de televisiejournaals getoond. Het is duidelijk geworden dat Kis singer dichter bij het Egyptische standpunt staat dan bij het Israëli sche, en Amerikaanse journalisten hebben dan ook voorspeld dat Ameri ka Israel onder druk zal zetten om met grote concessies van eigen kant en weinig concessies van Cairo ge noegen te nemen- De Amerikaanse druk op Israel wordt op subtiele wijze toegepast via de Amerikaanse economische en mili taire steun aan Israel. Zo is een „uitstel” van het leveren van reserve onderdelen voor vliegtuigen, of uitstel van het geven van een lening, al een stil maar uiterst effectief drukmiddel. Centraal bij de komende onderhande- zich kennelijk voor cp een nieuwe visse- rij-ooriog. Het wil wapens bestellen en heeft laten weten dat het nog dit jaar zijn visserijgrens tot 200 mijl zal uit-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3