Toekomst Agenda Veel goud en zilver uit huizen gestolen 14 Folk Jazz in van praag van praag voor vader en zoon MARKTPLEIN IJMUIDEN JUBILEUM GUNNINGSCHOOL STAAT VOOR DE DEUR r Win een abonnee voor Umuider Courant of Beverwijkse Courant EEN GEMAKKELIJKE OPGAVE Bon FW Alpha-soos 1 BIJ VIJF INBRAKEN IN BEVERWIJK FILM EN MUZIEK IN „LA BYRINTH” i PLAATSELIJK NIEUWS 6 19 75 DONDERDAG MAART 4 door Jaap van de Woestijne Nare naam Wijk aan Zee worden aangeduid. Een vertrouwd beeld. Maar ook over het vertrouw de kan men zich afvragen of het goed is. „Het ■■I Geen jaarklassen Jubileum (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Een vertrouwd beeld van het onderwijs in ons land: wie op de gewone (lagere) school niet „mee kan” gaat naar een school voor moeilijk lerende kinderen, naar een openluchtschool, een school voor moeilijk opvoedbare kinderen of voor lichamelijk ge brekkige kinderen. Stuk voor stuk onderwijsinstellingen die als scho len voor buitengewoon onderwijs K~-' Veilige haven buitengewoon onderwijs bestaat bij gratie van de tekortko mingen van het gewone lager onderwijs. Er'van uitgaande dat lager onderwijs er voor iedereen is, is dat een situatie vol tegenstel lingen. Er is dan ook een discussie gaande of je wel het recht hebt om kinderen uit dit gewone lager onderwijs weg te halen, enkel om dat deze onderwijsvorm te weinig mogelijkheden biedt”. Velsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk Meisjes apart In en om Haarlem I I het falende onderwijs 1 TENTOONSTELLINGEN (Van een onzer verslaggevers) 21.15 en u.: 21.30 I (ADVERTENTIE) Van Beverwijkse Courant. op Umuider Courant Bil Krijgt Uw buurman Umuider Courant/Beverwijkse Courant nog niet in de bus? Vertel hem dan dat elk van deze kranten beter is dan een verre vriend! Kennen Uw kennissen de grootste nieuwsbrengers van de Regio nog niet? Doe daar dan iets aan Is Uw zoon pas getrouwd en dus het huis uit? Zorg dan dat hij IJmuider Courant/Beverwijkse Courant in huis krijgt Kortom: Geef ’t niet op voordat U een nieuwe abonnee heeft opgegeven! Wij van onze kant zijn niet kinderachtig: U ontvangt maar liefst twee geschenkeneen kaartspel e^i asbak Een school voor zeer moeilijk opvoed- BEVERWIJK. Bij vijf inbraken in Beverwijk zijn goederen verdwenen met een totale waarde van ongeveer vijftien duizend gulden. De inbraken werden in de nacht van dinsdag op woensdag ge pleegd en telkens bediende men zich van de oude methode door in een kozijn aan de achterzijde van het huis een gaatje te boren en de hendel van het raam om hoog te halen. moeilijk te handhaven zijn, irritatie ver wekken, vaak de klas worden uitgezet. Leerlingen over wie gezegd wordt: hij zou wel kunnen als hij maar wilde. Van der Sleen: „Dat „willen” moet overigens wel tussen aanhalingstekens staan. Het gaat om kinderen die in hun school- of opvoedingssituatie zijn vastgelopen”. Voor dit schooljaar geldt ook nog een aparte aanstelling van de leerkrachten om zich buiten schooltijd met de opvoe dingsproblemen van de kinderen bezig te houden. Een kijkje in een lokaal van de Gunning- school; weinig leerlingen die in leeftijd sterk uiteen lopen. bezoeken. Dat betekent, dat ons onder wijs in kwaliteit terug zal lopen”. Raam- Turtle”, Kerk en DIVERSEN Openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a: vrijdag volwassenen en jeugd 19-21 uur. Y C F lo 1 I 1 I 1 f I I 1 S l I I r hc ze sc he Wi he BEVERWIJK Vrijdagavond maakt in de Alpha Sociëteit het Jazzy Folk Duo Piers Hayman en Johny Kuyper zijn opwachting. Jazz-liefhebbers zijn vanaf 21.30 uur welkom in de soos aan het Beverwijkse Moensplein. Piers Hayman, afkomstig uit Enge land, heeft in de twaalfsnarige Jazzy Folkwereld een internationale bekend heid verworven en fungeert tevens als lead-zanger. Kaarten voor het optreden zijn aan de zaal verkrijgbaar. k ft r i. n n C ci t« II IV p ft I di sc I» TC in m 01 VI v< PI m ee fe te st re zo w vi pi G V C c I. rr Cl H cl H C A b: De vraag hoe de toekomst van de Gunningschool er uit zal zien, valt moeilijk te beantwoorden. De groei van het medisch-psychologisch kun nen heeft het inzicht in de oorzaken van bepaalde vormen van afwijkend gedrag bij schoolkinderen vergroot. De vraag om hulp en daardoor ook de vraag om buitengewoon onderwijs neemt als gevolg daarvan sterk toe. Ten aanzien van probleemgevallen, zoals die op de Gunningschool wor den opgenomen, heeft deze ontwikke ling mogelijk een preventief effect. Schoolhoofd H. G. van der Sleen: „Als het afwijkende kinderlijke ge drag ophoudt ouders, onderwijzers en maatschappij te beangstigen en tot ingrijpen te prikkelen - als de dokter, de psycholoog en de orthopedagoog elk raadsel in het kinderlijk gedrag zullen weten te ontrafelen en de problemen kunnen doen verdwijnen, dan zal aan veel slopende spanning tussen kind en opvoeder een eind gekomen zijn, Dan zal veel kinder lijke ontreddering en ontmoediging vermeden worden en zal de altijd loerende zucht tot stigmatisering geen voedsel meer vinden. Dan zal de Gunningschool blijmoedig haar deu ren kunnen sluiten Als wij op de Gunningschool echter werkelijk iets voor deze kinderen willen doen, dan moeten we weten wat de basis is van hun belevingswereld, het gezin. De leerkrachten kan met ingang van het komende schooljaar niet meer opgedra gen wonden om de kinderen thuis te zilveren armbanden en bontjasjes. Totale waarde 5000. Tot de buit in een huis aan de Warande behoorden eveneens gouden ringen, af gezet met briljanten en een speld met een robijn. Voorts namen de inbrekers een geldbedrag van 180 Duitse ftlarken mee. BEVERWIJK. In jongerencentrum „Labyrinth” wordt vanavond de film „Suspicion” vertoond. Deze Hitchkock- thriller handelt over de argwaan, die Linda Aysgarth gaat koesteren jegens haar man, als zij brieven vindt van verzekeringsmaatschappijen waarin deze schrijven, pas tot uitkering te kunnen overgaan na haar overlijden. De film vertoning vangt om 20.30 uur aan. Uit een huis aan de Zeestraat verdwe nen ringen met briljanten, gouden en De leerlingen worden steeds afzonder lijk beoordeeld. De Gunningschool heeft nooit een jaarklassensysteem gehad; nieuwe leerlingen worden ook het gehe le jaar door opgenomen. Ieder kind werkt op zijn eigen niveau en wordt naar persoonlijke prestatie beoordeeld. Op de Gunningschool wordt in groe pen gewerkt; nu zeven groepen van zo’n twaalf kinderen. Kenmerkend voor de andere aanpak van de zmok-school zijn een ruimere personeelsbezetting (acht onderwijzers) en activiteiten binnen het schoolpro gramma die niet direct op de verstande lijke vorming gericht zijn; naast de sport en creatieve vorming zijn dat de kampweken. de warme maaltijden die op school dagelijks gezamenlijk worden gebruikt en de medisch-psychologische begeleiding. Morgenavond treedt in „Labyrinth” de groep Mock Turtle op. Jan van Golen, Bert Glazer, Willy Hakkert, Wim Brogt en Ritchie van den Broek staat tesamen borg voor rock-achtige muziek in zowel het dans- als luistergenre. Aanvang eveneens 20.30 uur. De Gunningschool is één van de onge veer veertig zmok-scholen in ons land; twintig daarvan zijn dagscholen. De kin deren die deze scholen bezoeken, kunnen zich niet aanpassen aan het gewone Een vraagstelling van de heer H. G. van der Sleen, hoofd van de Prof. Dr. Gunningschool in Haarlem. Het is een school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen. Een onderwijsvorm overigens die bin nen het huidige onderwijsbestel onmis baar moet worden genoemd. Op de vraag wat er zou gebeuren als er geen zmok-scholen (voor zeer moeilijk op voedbare kinderen) zouden zijn, zegt schoolhoofd Van der Sleen tenminste: „Dan zouden enkele kinderen zo vastlo pen, dat uithuisplaatsing niet te voor komen zou zijn. Het kind zou de school die het dan zou bezoeken erg veel over last bezorgen. Gezinnen zouden er aan kapot gaan en ook klassen en leer krachten. In hoeverre het ook blijvend de levens van die kinderen zou vernieti gen, daar durf ik niets over te zeg gen. je weet nooit precies de waarde van je school”. „Een school bij gratie van Een jaar geleden heeft de Haarlemse gemeenteraad besloten dit werk niet langer financieel te steunen. Van der Sleen: „In 1950 heb ik dit werk bevoch ten. Tegen de gemeente heb ik gezegd: ik kom niet naar de Gunningschool als het buitenschools sociaal-pedagogisch werk niet mogelijk wordt gemaakt. Langzamerhand is die voorwaarde voor het gehele buitengewoon onderwijs‘van kracht gewordena Nu is het financieel onmogelijk gemaakt, ook omdat niet het hele buitengewoon onderwijs de nood zaak van het buitenschoolse werk heeft kunnen verdedigen. VRIJDAG 7 MAART Openbare bibliotheek, Kerkweg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 uur, jeugd 15.30- 17.30 uur. Sociëteit Progress, Const. Huygens- straat. Geopend vanaf 20 uur. Zwembad „De Waterakkers”, weg. Geopend van 7-8, 1.15-13 20.30- 21.30 uur. Bowlingcentrum „De Boerderij”, Vrij- burglaan. Dagelijks geopend van 12 tot 01 uur. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Tot en met maart geopend van 10-12 en van 14-17 uur. De Zandkraai, Handelstraat. Klaver jassen, 19.30 uur. De Jansheeren, Kerkweg. Optreden Boy Edgars’ Big Band voor Assumburg- theater, aanvang 20.30 uur. Morgensterkerk, Vrijburglaan Dona- teursconcert fanfare en drumband „St. Caecilia”, aan vang 20 uur. De Lichtboei, Maasstraat. Kienen, 20 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 uur. Alarmnummers: politie 39111, brand weer 32121, milieuklachten 96000. Naam nieuwe abonnee- Adres W oonplaats Na de proefperiode (14 dagen) wil hij/zij een maandabonnement kwartaalabonnement De geschenken gelieve u te zenden aan: Naam AdresWoonplaats (Deze bon invullen en in open envelop, zonder postzegel, zenden aan X^Umuider Courant/Beverwijkse Courant, Antwoordnummer 416, Haarlem.) bare kinderen. Een nare naam voor een prettige vorm van onderwijs: bij een kijkje in de kleine lokalen, kamers ei genlijk, valt vooral het vriendschappelij ke contact tussen leerkrachten en leer lingen op. Maar de maatschappij is gewend t« onderscheiden. Al te vaak worden scho len voor buitengewoon onderwijs als „achterlijke scholen” betiteld. Van der Sleen: „Niet de scholen stigmatiseren, maar het publiek. Dat is zo enorm ingeworteld. Je kunt daarom bezwaren hebben tegen het buitengewoon onder wijs, omdat de kinderen zo een stempel opgedrukt krijgen. Maar bedenk wel, dat deze kinderen ook op de gewone lagere school belast raken. Voor deze kinderen betekent dat: altijd het gevoel te hebben dat je het piespaaltje bent, altijd de schuld krijgen als er iets gebeurt op de speelplaats. Op de Gunningschool weten deze kinderen waar ze aan toe zijn, de onderwijzers willen vooral eerlijk zijn. Het extreem ste zou zijn om het buitengewoon onder wijs helemaal op te heffen. Maar een tussenvorm van lagere scholen waar het buitengewoon onderwijs bij wordt on dergebracht... waarom zou je dat niet eens proberen?”. „Over de oorzaak daarvan bestaan al leen maar vage hypothesen”, zegt schoolhoofd Van der Sleen desgevraagd. „Zo kun je stellen, dat het zwakke geslacht hier kennelijk het sterkere is. Je moet je ook afvragen of dit verschil niet cultureel bepaald is. Gedragsafwij- kingen bij jongens, daar wordt erg hard aan getrokken. Van meisjes wordt nog altijd gauw gezegd: als ze maar een goeie man trouwt”. lager onderwijs. Leer- of aanpassings moeilijkheden zijn in het algemeen de oorzaak. De Prof. Dr. Gunningschool werd op 6 juni 1950 geopend. Dat is bijna vijfen twintig jaar geleden: het jubileum staat voor de deur. In de eerste helft van de maand juni wordt er daarom feest ge vierd. Er is al een jubileumcommissie gevormd, die oud-leerlingen van de school oproept om aan de viering deel te nemen. In de afgelopen 25 jaar hebben onge veer zeshonderd leerlingen uit Haarlem en zeer wijde omgeving de Gunning- school bezocht. Oud-leerlingen kunnen zich wenden tot de secretaresse van de jubileumcommissie, mevrouw M. v.d. Es- Tiernego, Santpoorterstraat 3 in Haar lem (tel. 023-254565). Bij het ontstaan van de Gunning- school waren er in Haarlem in de sector van het buitengewoon onderwijs al scholen voor moeilijk lerende kinderen en was er ook een openluchtschool. In de Bakkerstraat was er een observatie- klasje voor kinderen die voldoende ver stand hadden voor het lager onderwijs, maar die zonder in het oog springen de lichamelijke of zintuiglijke tekorten toch problemen gaven of ondervon den op de gewone lagere school. Deze observatieklas ging in de nieuwe Gunningschool op. In het hoofdgebouw aan de Hoofmanstraat werden die pro bleemkinderen geplaatst die onderne mend. weerbaar en opstandig waren. De kwetsbare, nerveuze en onzekere leerlingen bleven in de Bakkerstraat. In 1957 werd deze klas de Minister van der Leeuwschool, de eerste lomschool in Haarlem; voor deze soort van buitenge woon onderwijs zijn er nu ter plaatse zeven scholen. Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44: volwassenen 14-17.30 en 19-21 uur, jeugd 15-17.30 en 19-21 uur; Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19- 21 uur; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 15.30-17.30 uur en 19-21 uur Sociëteit Alpha, Moensplein. Optreden Jazzy Folk Duo Piers Hayman en Johny Kuyper, aanvang 21.30 uur. Jongerencentrum Labyrinth, veld. Optreden groep „Mock aanvang 20.30 uur. Alarmnummers: politie en brandweer 25555, milieuklachten 96000. Een bandrecorder met toebehoren, gouden en zilveren armbanden en een geldbedrag van 300 was de buit in een huis aan de Vondellaan. De vierde in braak werd gepleegd in bodega Bellevue aan de Breestraat. Het moet een com plete verhuizing zijn geweest, want de heren namen hier alle geluidsapparatuur mee, die in de zaak stond (waarde ƒ2500), honderd gulden uit een fruitau tomaat, vijftig gulden uit een lade en honderd gulden uit een kasitje. Een he renmodezaak aan de Begijnenstraat werd voor de tweede maal in korte tijd door inbrekers bezocht. Hier verdwenen dui zend gulden uit de kassa en zevenhon derd gulden aan kleding. Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie grafieken van Jan Hofman. Geo pend tot 6 april dagelijks behalve zater dag en zondag van 9-18 uur. DIVERSEN DONDERDAG 6 MAART Sociëteit Alpha. Moensplein. Geopend vanaf 20 uur. Jongerencentrum „Labyrinth”, Raam- veld. Veretoning film „Suspicion”, aan vang 20.30 uur. Buurthuis Wijk aan Duin, Wilgenhof- laan. Iedere eerste en derde donderdag van de maand architektenwinkel met kosteloze hulp bij vraagstukken over bouwen en wonen, geopend van 19.30- 21.30 uur; gratis doe-het-zelf advies, ge opend van 19.30-20.30 uur; gratis belas- tingadvies na telefonische afspraak via nummer 20944, geopend van 20-22 uur. Buurthuis Wijk aan Duin, Wilgenhof- laan. Uitgaansavond voor bejaarden met opvoering blijspel Oscar door toneelver eniging VZOD uit Haarlem, aanvang 20 uur. De Opgang, Florastraat. Clubavond Beverwijkse Amateur Fotografen Vere niging met lezing W. H. A. v. d. Laaken over kleurenfotografie, aanvang 20 uur. VRIJDAG 7 MAART Hulpdienst Help een Handje, maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 9-12 en van 13.30-15.30 uur De Gunningschool bleef een veilige haven voor kinderen van wie de school- carrière en de opvoedingssituatie grondig waren vastgelopen. „Een school voor echte noodgevallen”, licht schoolhoofd Van der Sleen toe. „Wij zijn de enige zmok-school in Haarlem en de IJmond, een gebied met zo’n kwart miljoen be woners De Gunningschool heeft nog geen 85 leerlingen”. Zéker in het begin hadden de leerlin gen van de Gunningschool veelal eerst andere scholen „geprobeerd”; niet zelden was plaatsing in één of ander tehuis als laatste mogelijkheid al overwogen. Deze kinderen zijn welkom op de Gunning- school, waar als één van de stelregels altijd gegolden heeft, dat geen kind zich te moeilijk kan gedragen. Een gegeven als uitgangspunt is, dat de Gunning- school deze kinderen anders moet aan pakken dan de gewone scholen, die im mers met hun gebruikelijke benadering al gefaald hebben. Kinderen komen op de Gunningschool, omdat ze op gewone lagere scholen BIOSCOOP EN TONEEL City, donderdag en vrijdag 20 uur: „The Chinese boxer”. Stadsschouwburg, vrijdag 20.15 uur: „Hauser Orkater op avontuur”. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. Donder dag en vrijdag 19 en 21.15 uur „De Handlanger van de Duivel”, vrijdag 23.30 uur „Massagesalon en jonge meisjes”, donderdag en vrijdag 19.30 u. „Last Tan go in Paris”. Luxor Theater, Breestraat. Donderdag en vrijdag 19 en 21.15 uur „In de klauwen van de draak”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestijn Rijksweg Velsen Zuid Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen da gelijks geopend van 14 tot 17 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens. Bessemgrstraat Velsen Noord, dinsdag en donderdag geopend van 12 tot 14 uur en op aanvrage onder telefoon 02510-94159. Pieter Vermeulen Museum. Cultureel Cen trum Moerbergplantsoen geopend van maan dag tot en met vrijdag van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Stadhuis, van zondag tot en met vrijdag te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Burgerzaal, expositie beelden van Wim Bosman, geopend dinsdag en woensdag van 9 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Galerie ,,’t Hart”. Koningin Wilhelminakade 74 vrijdag opening expositie tekeningen en etsen van Ruud Cornelisse, verder dagelijks geopend. DIVERSEN Alarmnummers politie 19033 brandweer 16400, ongevallendlenst 15400, Hoogovens 02510-06310. Pen- jeugdcentrum Kanaalstraat vrijdag filmvoorstelling. Sporthal „Zeewijk” geen opgave ontvangen. Velserhad, Briniostraat, gemengd zwemmen donderdag van 16.30 tot 17.30 uur vrijdag van 6.30 tot 8, van 12.15 tot 13.15, van 16.45 tot 18 en van 19.30 tot 21 uur. Petrazaai, Spaarnestraat, vrijdag 19.30 uur: feestavond N.V.V.-Vrouwenbond. Stadhuis, Burgerzaal, vrijdag 20 uur: We reldgebedsdag. DIVERSEN DONDERDAG 6 MAART Sociëteit Progress, Const Huygens- straat. Geopend vanaf 20 uur. Brandweerkazerne, Burg Nielenplein. Afscheid van enkele vrijwilligers, 20 uur. „Murphy”, 14 j. Frans 17 „De dodende vuist” „Gordon’s oorlog”, 18 j. y j Z TT1 4 Killer’’, 18 j. Luxor „Keetje Tippel”, >18 j. „Luchthaven alarm”, 14 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 u.: „Chinatown”, 18 j. Vrijdag 24 u.: „Beatles in Studio (Gr. Markt) 14.15, 19 en 21.15 u: „Huil Vijfentwintig jaar geleden begon de heer Van der Sleen zijn functie als schoolhoofd met de toezegging van de gemeente, dat er binnen vijf jaar een nieuw schoolgebouw zou zijn. Die nieuwbouw is er nooit gekomen. Het gevolg was in 1967, dat de meisjes van de Gunningschool werden ondergebracht in een dépendance aan de Rijksstraat- weg. Er zijn nu zestien meisjes in de dépendance en 67 jongens in het hoofd gebouw. Aantallen die opvallend van elkaar verschillen. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein) Vandaag en morgen 30.15 u.: Toneelgroep Theater met „Wat een gekke man en zijn vrouw dan?” Toneelschuur (Smedestr. 23) Vandaag en morgen 20.30 u.: Toneelgroep Genesius met „Als een kat op een heet zinken dak”. MUZIEK Concertgebouw (L. Begijnestr.) Vrijdag 20.15 u.: Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. André Vandernoot. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30 en 19.30 u.: „Gejaagd door de wind”, 14 j. Vrijdag 24 u.: „Murphy”, 14 j. Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: 10 j. Vrijdag 23.30 u.: 1 S UUllUg W J. (Houtplein) 14, 19 en 21.15 u.: „The (Gr. Houtstr.) 14, 18.45 Rembrandt (Gr. Markt) 14, 19 en 21.15 u.: „uumma ven oiui ui Li Roxy (KI. Houtstr.) „Chinatown”, 18 Vri; Let is be”, 14 j. E_2L ;2_. 12 niet met je mond vol”, 18 j.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4