Uitbreiding hoofdbureau politie binnen vijf jaar verwacht Haven tofewshal Brandweercomplex is dringend toe aan verbetering en uitbreiding VEILINGEN Schipper Cor van der Leek f Bevrijding wordt in Velsen extra feestelijk herdacht Café 'DE HALVE MAAN’ Wasserij DUYN O HUIDIGE SITUATIE MAG NIET LANG VOORTDUREN NATIONAAL HEKELCABARET Benoeming bij onderwijsinspectie SLAAPZAAL UIT DE TIJD EN TE WEINIG WERKPLAATSRUIMTE NIEUW KUNSTWERK AAN HEERENDUINWEG SiiOiBEVERWIJK IN „DE SCHANS’’ I £7 hu MAART 19 7 5 PLAATSELIJK NIEUWS 5 IJMUIDEN Er is een tijd ge weest dat talrijke stoomtrawlers van IJmuiden ter visserij gingen en vele IJmuidenaren meeleefden met de resultaten van deze schepen. Zij volgden de besommingen en wisten ook de schippers die met de sche pen voeren. In 1929 had IJmuiden 197 stoomtrawlers en dat is het hoogste aantal geweest. Daarna is het geleidelijk af genomen en tegen het einde van de jaren dertig wa ren er nog 80 in de vaart. DE DUVEL VAN NOORTGAT Het meest perfekte, hoog gegiste bier ter wereld. Dit hoge gistings- bier bevordert de spijsvertering en voorkomt steenvorming in de nie ren, is zeer rijk aan vitamine B. Gegarandeerd zonder chemische produkten. Drink eens zo’n heerlij ke Duvel en u ondervindt meteen dat het leven waard is geleefd te worden, in - (Van een onzer verslaggevers) Van der V.r. De was (Van een medewerker) iweer (ADVERTENTIE) gens- gens- Santpoort Hagelingerweg 36 aver- n, 20 Geo- (Van een onzer verslaggevers) rand- t 44: jeugd it 44: n 19- 110a: reden Fohny 45: jeugd berk en ot en van ■eden burg- Volgend jaar zal ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Noord- zeekanaal een kunstwerk worden aange schaft. De commissie beeldende kunst heeft B. en W. geadviseerd dit kunst werk, een plastiek die een relatie moet hebben met zee en scheepvaart, te plaat- VELSEN. Wie het concept-meerja- renplan van de gemeente voor de ko mende vijf jaar grondig doorleest zal direct vaststellen, dat tussen nu en 1979 de kosten nagenoeg zullen verdubbelen. sen bij de strandtoegang aan het eind van de Heerenduinweg. De commissie beeldende kunst beraadt zich nog over het aanwijzen van een kunstenaar en de uitvoering van het beeld. Heel wat schippers, die met deze sche pen gevaren hebben zijn ons de laatste jaren ontvallen en daaraan is een dezer dagen schipper Cor van der Leek toege voegd. Hij overleed zondag j.I. op de leeftijd van bijna 84 jaar en mag gerust genoemd worden bij de vooraanstaande stoomtrawlerschippers. Vrij- 2 tot straat 19-21 itrum film tock- die :gens van deze nnen film- Groenten: radijs 48-68, sla 16-22, boe renkool 42-56, groenenkool 20-26, rode kool 26-30, spruiten 85-124, uien 5-19, breekpeen 20-58, witlof 125-175, knollen 22-25, soepgroenten 64-68, spinazie 132- 175. laarn- irtle”, 3ona- „St. 1” de Jolen, 3rogt men :owel vang BEVERWIJK De heer H. G. Salden uit Heemskerk, inspecteur van het basis onderwijs in de inspectie Velsen, is benoemd tot inspecteur van het lager huishoud- en nijverheidsonderwijs in ge heel Noord-Holland. behalve Amsterdam en Waterland. De commissie culturele zaken zal zich de komende tijd ook buigen over een nota van de Stichting Felison, waarin de moeilijkheden aan de orde worden ge steld die verbonden zijn aan het expose ren van moderne kunst in Velsen. In de nota zijn verschillende suggesties gefor muleerd. Hierover hebben wij onlangs bericht. Een overzicht van het brandweercomplex, dat in 1977 en 1978 een uitbreiding en verbetering zal ondergaan. Planten: achmea 450-650, antgurium 450-550, azalea 125-550, begonia 95-175, cineraria 35-85. ficus 240-350, hedera 45- 95, kalanchoe 65. pot chrysant 35-60, primula 35, st. paula 85-190, vriesia 350, gem. planten 125-240. Wat er gerealiseerd gaat worden is bepaald geen overbodige luxe. In zekere zin kan de noodzaak van de uitbreiding geboekt worden op de uitbreiding van het wagenpark in de afgelopen jaren, waarbij men steeds meer werkplaats ruimte heeft opgeofferd om de brand weerauto’s te stallen, zonder iets te doen aan de telkens kleiner wordende werk plaats. Dit mede als gevolg van het wachten op de fusie van de IJmondge- meenten. Echter werkplaats is zeker voor een brandweer van elementair belang. De brandweer werkt nu eenmaal met apparatuur, waarvan de onderdelen niet of nauwelijks in de handel zijn en als ze afzonderlijk vervaardigd moe ten worden is er een lange, levertijd aan verbonden en dat is iets wat een brandweer helemaal niet kan tolereren. kers uit andere gemeenten hier aan de slag kunnen” aldus burgemeester drs. J. Reehorst. Daarom is hij met de poli tiecommissaris J. van Buuren op bezoek geweest bij Binnenlandse Zaken om de kwestie van het Velsense hoofdbureau daar te bespreken Zij hebben er alle begrip mogen verkrijgen, met als gevolg dat deze gemeente nu op het lijstje staat De binnenplaats van het hoofdbureau van politie, waar binnen vijf jaar de uit breiding van dit politiebureau moet wor den verwezenlijkt. De raad zal tezijnertijd moeten beslis sen over een verbeterde opzet van het Pieter Vermeulenmuseum. De biologi sche verzameling van het museum is van groot belang voor het onderwijs. Er zal een deskundige school-bioloog moe ten worden aangetrokken die de collec tie moet verbeteren, aanvullen, meer toespitsen op het onderwijs en zorg moet dragen voor de educatieve begeleiding. plein. s, 20 Eveneens heeft de commissie zich uit gebreid bezig gehouden met een be schouwing van de taken op het gebied van culturele en jeugdzaken, zoals die staan opgesomd in het begin deze week vrijgekomen meerjarenbegroting. Voor de komende vijf jaar blijkt voor een aantal voorzieningen slechts sprake te zijn van een trendmatige (inflatie) ont wikkeling. Extra bedragen of investerin gen zullen onder meer nodig zijn voor de al genoemde uitbouw van het Pieter Vermeulenmuseum, voor de noodzakelij ke nieuwbouw van de openbare biblio theek in Santpoort alsmede uitbreiding van het boekenbezit. Ook wordt de ko mende jaren geld uitgetrokken voor ver beteringen aan de accommodatie van de Stadsschouwburg (een loods voor decor- berging zal binnenkort aan de orde wor den gesteld) en voor Beeckestijn. Als de Culturele Raad Noord-Holland een beter vestigingsplaats kan worden geboden is het mogelijk Beeckestijn in zijn geheel als museum in te richten. Hierbij wordt gedacht aan een streekmuseum, gewijd aan de geschiedenis van dit deel van Kennemerland. VELSEN. Het concept-meer.jaren- plan van de gemeente omvat voor de brandweer in de jaren 1977 en 1978 deels een uitbreiding en deels een verbe tering van de accommodatie. Voor elk van die jaren is daarvoor 1.250.000 uitgetrokken zodat de totale verwezen lijking van de plannen op twee-en-een half miljoen gulden geraamd wordt BEVERWIJK. De noteringen aan de veilingen waren woensdag: amarylles 20-40, anjers 20-44, tros anjer 150-240, anemoon 125, anthurium 50-275, blauwe druif 85, fresia 85-400, irissen 175-230, narcissen 80-190, koude grond 25-46, or chidee 40-200, roos 40-90, babyroos 12-64, tulpen 140-270. Wanneer het schip niet op haring trawlde was het te vinden bij Ijsland of in de Barendszee en eenmaal heb ik het voorrecht genoten een reis naar het hoge noorden met schipper Van der Leek en zijn mannen mee te maken met de Tzonne. Het schip viste in de Ba- rentszee, bij het Bereneiland en aan de Noorse kust. De reis duurde drie weken en de resultaten waren zeer slecht maar schipper Van der Leek wist telkens weer de teleurstellingen te dragen. Het was een bijzondere reis die ik niet zal vergeten ook wat de bemanning betreft. Voor een andere rederij haalde schipper Van der Leek in april 1955 een nieuwe motortrawler uit, de nieuwe Soerabaia IJM.79 van de Visserij Mij. Batavia welk schip zes maanden later werd verkocht naar Frankrijk. Daarna maakte hij nog enkele reizen met de Viking Bank en de Haarlem en bleef toen aan de wal. Met het overlijden van schipper Van der Leek is wederom een onzer stoom trawlerschippers heengegaan. Nu zijn er nog maar enkele over. Een herinnering aan een tijd toen IJmuiden nog een grote trawlervloot had. Schipper Van der Leek is woensdag naar zijn laatste rustplaats gebracht, de Westerbegraafplaats, vlak bij de Vissers- haven. Dat hij ruste in vrede. VELSEN. Het ligt in de bedoeling dit jaar op feestelijke wijze aandacht te schenken aan het zesde lustrum van de bevrijding op 5 mei. Een door de kultu- rele stichting De Velser Gemeenschap ingestelde commissie heeft een program ma samengesteld. Daarin is onder meer opgenomen het ontsteken van een be vrijdingsvuur door estafettelopers die vanuit Wageningen naar het Velsense Plein ’45 zullen komen. Er komt een minikermis, een popfestival, een taptoe, een sport- en spelprogramma, kinder feesten in de verschillende wijken, een tentoonstelling in de burgerzaal van het stadhuis. De raadscommissie voor kultu- rele zaken ging met deze opzet akkoord, zodat de gemeenteraad voorgesteld wordt de nodige gelden voor deze festi viteiten beschikbaar te stellen. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 al haar schepen had verloren, weer be gon met het in de vaart brengen van de Schoorl IJM.39 werd hij daar weer schipper op. Later kreeg hij de grotere Bergen IJM.16. Toen deze rederij in 1949 de Tzonne IJM.l werd toegewezen, ging schipper Van der Leek daarmee ter visserij. Dit schip behoorde tot de groot ste stoomtrawlers, 524 ton, die IJmuiden ooit heeft gekend. Woensdag aangekomen schepen: Par- kesgate, Rochester, IJmuiden; Sheratan, Milos, IJmuiden; Roro Anglia, Esbjerg; Delta, Gent; Guiseppe Pamfido, Vigo, IJmuiden; Nordlicht-2, Antwerpen, IJ muiden; Ziemia Lubelska, Gdansk, IJ muiden; Fridel, Rochester, IJmuiden; Cadence, Colchester; Lady Sheena, Ro chester; Hermelijn, Noordzee; van How- tern, Noordzee; Staverman, Noordzee; Ignation, Rochester, Zaandam; Berta Morgenroth, Brugge; Swindrecht, R.dam; Peder Host, R.dam, IJmuiden; Rio Jean M C Murty, Brake. Woensdag vertrokken schepen: Areas, Cartagena, IJmuiden; Mearsk Fighter, Cont. Plat, IJmuiden; Kosice, Sagunto, IJmuiden; State Command, Gr. Yar mouth; Tor Anglia, Gotenborg; Wadowi- ce, Stettin; Gantal, Antwerpen; Bonny, Halmstadt, IJmuiden; Parkesgate, Ro chester, IJmuiden; Rijnstroom, Harwich; Hebe, Southampton; Canopus, R.dam; Caribia, Cuxhaven, Beverwijk; Muecke, Antwerpen, Beverwijk; Otto Priess, Du blin; Zuiderkerk, Antwerpen. Donderdag aangekomen schepen: Im pala, Ipswich; Canis, Stavanger; Aurora, Gunness; Embla, Antwerpen, Bril Liant, Velsen, Oslo. Donderdag vertrokken schepen: Delta, Yarmouth; Karel, Glasgow; Toge, Huil; Capacity, Selby; Belle Rose, North Shield; Fridel, IJmuiden, Poole; Ulysses, Guade loupe, eBrliner, IJmuiden, Settin. Daarom is het van belang te kunnen beschikken over een ruime werkplaats, waarin tenminste plaats is voor een draaibank en een fraismachine, zodat men de gewenste onderdelen zelf kan maken. Aan kennis daarvoor ontbreekt het niet, want de beroepsmannen zijn alle op divers terrein vaklieden. Bo vendien is het voor de gemeente veel voordeliger dat onderdelen ter plaatse en in diensttijd kunnen worden ge maakt Op ander gebied zijn daar voor beelden van te noemen. Zo beschikt men over een klein hokje, waar de perslucht- apparatuur op peil wordt gehouden ook al moet hier eveneens met ruimte worden gewoekerd. Voorheen was men hiervoor aangewezen op de Haarlemse brandweer, maar het in eigen beheer uitvoeren van dit werk is minder tijdro vend en mede daardoor ook goedkoper. Een zelfde situatie in de met een groots woord genoemde „schoenmakerij” waar de brandweerlaarzen met gebruik van houten pinnen gezoold worden. Ook dit gebeurt in een zeer kleine ruimte. De plaats waar de accu’s opgeladen worden, dient ook om er de spaden, bdjlen en koevoeten op te bergen. Als een van die zware voorwerpen wordt omgestoten kost dan een accu. Daarom het plan om van gemeenten waar een dergelijk ob ject kan worden totstandgebracht. Een schematische voorstelling van de Uitbreiding is nu in Den Haag om als onderhandelingsobject te fungeren tus sen Binnenlandse Zaken en de gemeente Velsen. Mocht om een of andere reden deze regeling afspringen, dan staat Velsen voor de uitbreiding van het politiebu reau boven aan een „normale” lijst De kosten van de uitbreiding worden ge raamd op vijf a zes miljoen gulden. Verwacht wordt dat het rijk hiervoor een buitengewone uitkering zal verlenen In het plan is men er van uitgegaan, dat ongeveer twee miljoen gulden voor re kening van de gemeente zal blijven Dit jaar is voor de politie uitgetrokken een bedrag groot 7.818.000. Aan het slot van het vijfjarenplan staat voor 1979 een bedrag groot 13.015.000 geraamd. Het is juist deze snelle stijging van de kosten, door invloeden op economisch terrein en door de inflatie, welke B. en W. zulk een meerjarenplan doen relati veren. Niettemin moet er een planning op langere termijn zijn, ook al omdat goed is zich te realiseren hoe over vijf jaar de kosten bij benadering zullen zijn van de plannen en wensen van nu. Een van de belangrijkste posten binnen die periode van vijf jaar is die van de uitbreiding van het hoofdbureau van politie de werkplaats te vergroten, met daarbij tegelijkertijd het vervaardigen van een afdeling kantoren en instructielokaal, ter vervanging van de houten nood-lokali- teiten. Dat bij dit werk dan ook het mes moet worden gezet in de slaapzaal van de brandweerkazerne is niet meer dan vanzelfsprekend, want ofschoon nog niet zo lang geleden daar enige verbetering is in aangebracht, is deze ruimte uit de tijd en te klein. NA de oorlog werd dit bedrijf voort gezet maar in 1960 was de tijd van de stoomtrawler, waardoor IJmuiden groot is geworden, voorbij. In de loop van de jaren hebben er heel wat schippers met de stoomtrawlers gevaren die op het gebied van de grote trawlvisserij in ons land pionierswerk verrichtten. Met sche pen, die wat uitrusting betreft, niet te vergelijken zijn met de moderne motor- trawlers en hektrawlers van nu, gingen zij niet alleen naar de noordelijke Noordzee maar ook naar Ijsland en naar de Barentszee. Verwacht wordt namelijk dat deze uitbreiding binnen vijf jaar wordt gere aliseerd. Het is bitter nodig aldus het college want al mag dan het uiterlijk aanzien van het hoofdbureau een dege lijke indruk maken „het gebouw zal in nog geen honderd jaar inzakken” het interieur is totaal verouderd en kan onmogelijk nog lang voldoen aan de eisen welke vandaag de dag aan ’t hoofdbureau van politie moeten worden gesteld. Lan ge gangen, hoge ruimten, on-economi- sche indeling het zijn slechts enkele van de vele kreten. Bovendien wordt de bezoeker of de man, die voor een bloed proef mee gaat naar de wacht, regelma tig geconfronteerd met allerlei lieden, die vanuit de cellen mee moeten naar een andere afdeling om te worden ver hoord. Een onaanvaardbare situatie ei genlijk, waaraan zo snel mogelijk een einde dient te komen Nu bestaat er een regeling, dat in gemeenten waar werk loosheid heerst onder de bouwvakkers, sneller een object als het uitbreiden van een bureau van politie een goedkeuring kan krijgen, dan in andere gemeenten. In Velsen bestaat geen grote werkloos heid onder de bouwvakkers. „Maar dat neemt niet weg, dat eventueel bouwvak- BEVERWIJK In Centrum Schans treedt vrijdagavond 7 maart het Nationaal Hekelkabaret op. Dit kabaret, voortgekomen uit de groep „Grimlach”, bestaat uit Gerard Elschot, Louis Engels en Peter Hekker. Het programma vangt om 20 uur aan. IJMUIDEN. Aan de woensdag- markt werd aangevoerd: 600 kg tong; 24 kisten tarbot en griet; 400 kisten kabel jauw; 1441 kisten koolvis; 44 kisten schelvis; 291 kisten wijting; 361 kisten schol; 17 kisten schar; 53 kisten diver sen. Prijsen in guldens. Per 1 kg: grote tong 7,31-6,65; grootmiddel tong 9,83- 9,52; kleinmiddel tong 10,18-9,50; tong één 9,57-9,19; tong twee 8,55-8,07: tarbot 9,33-9,17; zalm 12,00. Per 40 kg: tarbot 310-192; griet 216- 156; kabeljauw één 72-47; kabeljauw twee 104-42,40; kabeljauw drie 100-62; kabeljauw vier 106-65; kabeljauw vijf 90-21; koolvis één en twee 31-27,20; koolvis drie 32-27,20; koolvis vier 26-20; schelvis één 59; schelvis twee 56-40; schelvis vier 36-25,20; schol één 42-36; schol twee 52-40; schol drie 64-51. schol vier 72-67; wijting drie 58-27,20; makreel twee 62,40; schar 74-70. De besommingen waren: YE 25 en ZL 6 1.390, UK 7 en UK 159 11.800, UK 17 en UK 56 10.200, VD 19 f 4.500, VD 6 19.500, VD 25 1.800, VD 46 f 1.100, VL 1 47.700, IJM 20 11.700. Tot zover het investeringsplan voor de brandweer. In het ontwerp-meerjaren plan kan men lezen, dat de uitgaven voor de brandweer stijgen van 1.721.000 dit jaar, tot 2.108.000 vol gend jaar en f 3.479.000 in 1979. Deze nogal forse stijging van de uitgaven wordt veroorzaakt door de uitbreiding van de personeelsbezetting: te weten twee man bij een arbeidstijdverkorting tot 65 uur per week, welke nu gereali seerd is; vier man bij een arbeidsteijd- verkorting tot 60 uur per week in 1976 en drie man bij een arbeidstijdverkor ting tot 56 uur per week in 1979. Nadat hij eerst op de Swift IJM 1 had gevaren werd hij in 1922 schipper op de Richard, welke later de Azimuth IJM.195 is geworden. Kort na de oprich ting van de Visscherij Mij Petten werd hij in 1927 schipper op de Bergen IJM.16, het schip waarmede de rederij was begonnen. Later breidde het aantal schepen uit met de Petten en de Schoorl en toen in 1931 werd overgegaan tot aankoop van een Engelse stoomtrawler die de naam Alkmaar IJM.31 kreeg werd Van der Leek daar schipper op en heeft onafgebroken met dit schip geva ren totdat de oorlog daar een eind aan maakte. Tegen het einde van de jaren dertig voer de Alkmaar op Ijsland en viste met de Erin, de Walrus en Norma Maria in de Barentszee. De Alkmaar werd in 1939 gerequi- reerd door de Koninklijke Marine en deed dienst als mijnenveger, maar week in de meidagen van 1940 niet uit naar Engeland en viel in handen van de bezetter. Schipper van der Leek heeft tijdens de oorlog niet gevaren behoudens met een patrouillevaartuig, de kotter Nelly v.B IJM.23, die voer voor de Nederlandse Visserij centrale om er op toe te zien dat de vissende schepen niet buiten het voorgeschreven gebied kwa men. Toen de oorlog voorbij was kwam schipper Van der Leek in dienst van het Bureau Teruggave Visserij vaartuigen, eerst als wachtsman en later als wal- schipper, maar toen de Mij. Petten, die u

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5