MEER MOGELIJKHEDEN VOOR DE MEISJES B Bezwaren tegen luchtvervuiling B nieuwe kooksbreek- en zeeflijn 1 7 Spreekuur belastingdienst blijkt schot in de roos giïïW daarom Formidabele I 6*7*8*MAART w WW MAZDA SHOW tl bij alle 183 dealers 1^3 smmj 30.000Mazda’s in Nederland biedt het meest voor z’n prijs bb metnico scheepmaker 7 7 um Koster's Automobielbedrijven Santpoort b.v. SMB MAZDA IJmuiden en Velsen J. DE BOOD (SE r Wl Tm l>!j$ in Nederland DONDERDAG 6 MAART 9 1975 NIEUWS PLAATSELIJK JES 1 Voorwaarden Verscheidenheid r 6*7*8*MAART 6*7*8*MAART VOOR TWEEDE MAAL IN „WIJK AAN DUIN” 6*7*8*MAART Voltreffer Y. Dealer voor Automobielbedrijf Automobielbedrijf Heeremans van Leuven b.v. T ie. en 1,55 ERAN, SOENDASTRAAT 37 (Telefoon 262955). 6*7*8*MAART Overleg Beperkt Opleidingen 6*7*8* MAART Dagscholen 6*7*8*MAART el I? fe i c. o°; (Van een onzer verslaggeefsters) F MAZDA Wüstelaan 99 - Santpoort DEALER Telefoon 023 - 37 80 25 65 46 Wijk aan Zeeërweg 194 IJmuiden - Telefoon 18367 In verband met de grote toeloop is het echter wel raadzaam, tevoren een af spraak voor een gratis belastingadvies te maken. Men kan daartoe zowel even bij het buurthuis langskomen (Wilgenhof- laan 2c) als opbellen, tel 20944. Naar Met nadruk wordt erop gewezen, dat de verantwoordelijkheid voor de aangif te, ondanks het advies van de deskundi ge, bij de belanghebbende blijkft berus ten. verwachting zal het spreekuur nog wel tot eind maart door specialisten van de belastingdienst worden bemand. Mazda-kwaliteit: technisch perfekte Japanse auto’s, boordevol luxe, veilig en duurzaam. Tegen konkurrerende prijzen. 183 Dealers heten U van harte welkom. Te veel meisjes schieten in de fuik van de te beperkte opleidingsmogelijkheden tn de IJmond. Milieudefensie berekend. Op de hoorzit ting woensdagmorgen op het Velsens stadhuis kwam R. van Son namens Mi lieudefensie IJmond de bezwaren mon deling toelichten. Van de zijde van Hoogovens stelde men tegenover de bezwaren van Milieu defensie en de actiegroep Hoogovens-Ho, dat de tweede kooksbreek- en zeeflijn een reservelijn is, die alleen in werking komt, als de eerste lijn uitvalt. Dat betekent volgens Hoogovens meteen, dat de tweede lijn geen enkele extra lucht vervuiling oplevert. Milieudefensie vindt een emissie van 150 milligram per kubieke meter echter voor de toekomst te hoog en wil dit graag tot de helft teruggebracht zien. Nieuwe Gracht 78 - Parklaan 20 - Haarlem - Telef. 319245 023 t W G: 1 1,85 d is Het voetbal belemmerde voor mij in niet geringe mate het uitzicht op de gedramatiseerde reconstructie van de crisis rond Cuba en de Russische atoom raketten in oktober 1962. Laatst zagen we Willem Parel, uit 1955, een film met nogal wat overledenen, maar deze quasi- documentaire uit 1962 telde er nog veel meer: John en Robert Kennedy, Steven son, Chroestjev, Dean Rusk, Acheson (om de bekendsten te noemen), zijn niet meer in het land der levenden. Hun vervangers vertoonden een sterke gelij kenis met het origineel, wat de gebroe ders Kennedy betreft niet alleen qua uiterlijk (vooral John), maar ook wat hun cokes-kloppende stemmen betreft en dat laatste leek me een minstens zo gedenkwaardige prestatie. PSV overweegt zich te laten omdopen in Bi Arlita Sport Vereniging, na de internationale blamage van de lichtmast die gisteren uitviel. Vliegtuigen schijnen met één uitgevallen motor nog wel ver der te kunnen vliegen op de drie reste rende motoren, maar de Italiaanse scheidsrechter vond verder spelen met slechts drie lichtmasten blijkbaar te ge waagd en stopte de wedstrijd. De uitge vallen lichtmast had een afkoelingsperi ode nodig van een minuut of twintig alvorens hij weer speelklaar was. Wel licht viel de hoofdstop (voor het eerst in 17 jaar) uit als een teken uit de hemel, want het gebeurde precies op het mo ment dat PSV (eigenlijk dus BISV) een indirecte vrije schop in het strafschop gebied mocht nemen, nadat René van de Kerkhof bij een passeerbeweging bin nendoor door de voet van een der Por tugese democraten ten val was gebracht. In de tijd dat ik nog voetbalde, was dat óf een penalty, óf de scheidsrechter liet gemakshalve doorspelen. Daarbij wordt gedacht aan een vorm van middelbaar beroepsonderwijs in de tweede cyclus van het voortgezet onder wijs. Laten we die gemakshalve maar even de bovenbouw noemen. Alle leer lingen uit de eerste cyclus (mavo of Hij is er ook van overtuigd, dat dit geen kwestie van maanden maar van jaren is en dat men zich voorlopig nog in het stadium van voorzichtig aftasten zal bevinden. „Maar we moeten nu wel duidelijk krijgen, waar we in de toe komst naar toe willen groeien”- Toen de tweede helft begon, met de stand 0-0, vertelde Herman Kuiphof dat een Rotterdamse helderziende in de rust had opgebeld om te melden dat het toch nog 4-1 zou worden voor PSV. Dezelfde koffiedikkijker had ook menigmaal tij dens de wereldkampioenschappen opge beld, en zijn voorspellingen kwamen toen dikwijls uit, vertelde Kuiphof goed gelovig. Een merkwaardige samenloop van omstandigheden wilde dat ook ik in de rust een voorspelling van de uitslag had gedaan, namelijk 0-0. En zie, dat is het geworden! Ik houd spreekuur van twee tot zes, aanbellen bij madame Clairvoyante. Trouwens, een helderzien de die niet ziet dat het licht zal uitval len, waardoor de wedstrijd een klein halfuur zal worden onderbroken, zou een andere en eerlijker baan moeten zoeken. lager beroepsonderwijs) worden toegela ten voor die tweede cyclus. Daarbij gaat men uit van negen opleidingen, die we in het vervolg van dit artikel zullen noemen, waarvan er in principe drie a vier tot één school voor middelbaar beroepsonderwijs per regio moeten wor den samengebracht, sterk afhankelijk van de regionale arbeidsvraag. (ADVERTENTIE) Assurantiekantoor Eran Die gelijkenis bevorderde de identifi catie met de oorspronkelijke personen natuurlijk in hoge mate, maar aan de andere kant merkte ik dat het de aan dacht ook afleidde, omdat je je enerzijds zat te verbazen over de gelijkenis van Pierre Salinger en McNamara, en ander zijds je best zat te doen Howard Da Silva op Chroestjev te laten lijken, ter wijl je ondertussen een beetje vergat waarom het nu eigenlijk ging. Toch was het een waardevolle uitzending, omdat je er enig inzicht door kreeg van het „politieke spel”, zoals dat zo vergoelij kend genoemd wordt. Een spel welis waar met het mes op tafel (lees voor mes: atoomraket), maar toch een kwes tie van geven en nemen, teugels aan trekken en laten vieren, beurtelings je glimlach laten zien en je tanden. Hadden we van tevoren geweten wat voor soort wedstrijd PSV-Benfica zou worden, dan zouden we waarschijnlijk in meerderheid naar Kennedy-Chroest- jev hebben gekeken. Nu zal de kijk dichtheid betrekkelijk klein zijn ge weest, wellicht een gerede aanleiding voor de TROS om dit programma nog eens te herhalen. ir alle verzekeringen hypotheken financieringen -Ar persoonlijke leningen BEVERWIJK. Buurthuis „Wijk aan Duin” en de Beverwijkse belastingdienst blijken met de instelling van spreekuren voor diegenen, d ie moeite hebben met het invullen van hun belastingformulier, midden in de roos te hebben geschoten. Evenals vorig jaar, toen de belasting dienst vier weken lang een deskundige naar het buurthuis afvaardigde, loopt het ook nu weer storm op de kosteloze spreekuren. Sedert half februari hebben de specialisten van de belastingdienst tientallen buurtbewoners aan een vol gens de regels der kunst opgesteld aan gifteformulier geholpen. Iedere maandag en woensdag kan men voor gratis hulp en voorlichting bij het invullen van de jaarlijkse papierwinkel van 10.30-12.30 uur in „Wijk aan Duin” terecht, terwijl het belastingsrpeekuur ook dinsdag- en donderdagavond van 20- 22 uur door mensen, die géén hulp van een belastingconsulent of accountant ontvangen, kan worden bezocht. auwy IJMOND. Tegen een aanvraag voor vergunningen voor uitbreidingen bij Hoogovens hebben de Kerngroep IJmond van Milieudefensie en de actiegroep Hoogovens-Ho uit Wijk aan Zee bezwa ren ingediend. Hoogovens wil een twee de kooksbreek- en zeeflijn bouwen bij kooksfabriek 2 en een grondstoffendro ger bij Oxystaalfabriek 2. o» Afgesproken werd te proberen een gesprek op gang te brengen met een delegatie van directie en bestuur van de LIA-huishoud- en nijverheidsschool, die al een fusie heeft aangekondigd met de lagere technische school aan De Brink in Beverwijk- Bestuurlijk bestaan er ook weer verbanden met de r.k. lagere technische school „De Die” in Heems kerk. Dat gesprek was maar een eerste aanzet, want er zijn veel meer samen werkingsmogelijkheden in nog heel an dere verbanden, bij voorbeeld met de ziekenhuizen inzake de verplegende be roepen, met andere scholengemeenschap pen, ook bijvoorbeeld in de zuidelijke IJmond. Als het aan de heer Van Her pen ligt houdt men alle mogelijkheden zo lang mogelijk open. In de gedachtenvorminfg speelt een belangrijke rol het eindrapport, dat een landelijke structuurcommissie heeft uit gebracht over onder meer het middel baar beroepsonderwijs. Dat rapport moet nog een eigen leven gaan leiden. Met andere woorden: het ministerie heeft dienaangaande nog geen beslissingen ge nomen, maar er is alle kans, dat de kern ervan op den duur toch wel zal worden toegepast. J Een voltreffer mag ook het spreekuur van de architektenwinkel in „Wijk aan Duin” worden genoemd. Iedere eerste en derde donderdagavond van de maand kan men zich van 19.30-21.30 uur voor een gratis advies over zaken, die ver band houden met bouwen en wonen, bij een architect vervoegen. Beduidend min der belangstelling bestaat er voor het in de architectenwinkel ingebouwde „doe- het-zelf”-advies. De buurthuisleiding denkt er dan ook over, dit initiatief in een andere vom te gieten. Het voornemen van buurthuis „Wijk aan Duin”, dit dienstverlenende pakket op zo kort mogelijke termijn uit te breiden met een juridische adviesdienst, stuit voorlopig nog af op bezettingspro- blemen. De buurthuisleiding is er tot dusverre nog niet in geslaagd, juridisch geschoolde vrijwilligers voor deze dienst te vinden. De vraag of al die opleidingen in de IJmond zouden moeten worden gereali seerd is nog niet zo aan de orde. Uit gangspunt zou volgens de heer Van Herpen moeten zijn hoe je de beste voorwaarden kunt scheppen om zo veel mogelijk van die opleidingen te realise ren, afgestemd op de behoefte. De noodzaak daartoe spreekt uit het feit, dat er op het ogenblik in de noor delijke IJmond wat het middelbaar be roepsonderwijs voor meisjes betreft aan aanwezige opleidingen alleen maar zijn de INAS-opleiding (inrichtingsassistente) en de vormingsklas van de LIA-huis- houdschool in Beverwijk en de opleiding kinder- en jeugdverzorging van de open bare scholengemeenschap „De Blinkert” in Heemskerk. „Vooral de meisjes lopen in de fuik van de beperkte opleidingsmogelijkhe den”, is het oordeel van de heer Van Herpen. Het onderwerp is in december ter sprake gekomen tijdens een bestuursver gadering van het Regionaal Instituut voor het Voortgezet Openbaar Onder wijs. Daar is het besluit gevallen om het middelbaar nijverheidsonderwijs op te nemen in het pakket van de openbare scholengemeenschap aan de Jan van Kuikweg. De lagere huishoud- en nij verheidsschool is daar al volledig. Van de lagere technische school is alleen het eerste leerjaar gestart. Dat wordt vol gend jaar de tweede klas, enzovoort. In het kader van die uitbouw hoopt men voor 1976 toestemming te krijgen voor de nieuwbouw van een aantal vakloka len. In de bestuursvergadering kwam ter sprake welke vormen van middelbaar beroepsonderwijs men aan deze openba re scholengemeenschap kan verbinden en logisch dat men dan kijkt naar wat er al is (binnen de andere scholenge meenschappen) en wat niet, want „dub belen” heeft geen zin, als er nog zoveel andere opleidingsmogelijkheden ontbre ken. In die nieuwe structuur wordt gedacht aan negen onderscheiden opleidingen, te weten: a. tot verzorgende beroepen (gezinsver zorging, bejaardenverzorging, kraam- verzorging, huidige inasopleiding) b. voor verplegende beroepen voor di ploma A algemene zorg (de zoge noemde in-service-training), diploma B psychiatrische zorg en diploma Z zwakzinnigenzorg; voor beroepen in de aktiviteitenthera- pieën (bezigheidstherapie, arbeidsthe- rapie, bewegingstherapie) thans parttime-opleidingen d. voor assisterende beroepen in de ge zondheidssector (apothekers-, dokters- en tandarts-assistenten); e' voor sociaal-agogische beroepen (hui dige opleiding kinder- en jeugdver zorging, inrichtingswerk, cultureel werk, sociale dienstverlening, gewes telijke arbeidsbureaus); f. voor beroepen in de sector van de uiterlijke verzorging (kapper/kapster, schoonheidsspecialiste, manicure, pe dicure); g. voor beroepen in de huishoudtechni- sche sector (technische specialisten in tehuizen van gezondheidszorg, inter naten, e.d.); h. voor beroepen in de textiele sector (boetieks, modehuizen, werkzaamhe den in inrichtingen en instellingen, welfare); i. voor beroepen in de sector sport (hui dige ClOS-opleidingen). Zowel Milieudefensie als de actiegroep Hoogovens-Ho heeft schriftelijk be zwaar ingediend tegen de emissie van 150 milligram stof per kubieke meter, die na rookwassing in de buitenlucht wordt weggeblazen. Als de nieuwe kooksbreek- en zeeflijn achttien uur per dag werkt, betekent dat een stofvervui- ling van 32 ton stof per jaar, zo heeft 1I eerste instantie om gaat is, of in de IJmond de bereidheid kan worden ge vonden om niet naast elkaar maar met elkaar het middelbaar beroepsonderwijs beter van de grond te helpen. Voorlopig zou hij voor een ieder die in dit verband mee wil denken een plaatsje aan de overlegtafel open willen houden en hij denkt daarbij niet alleen aan de onder wijskring, maar aan allen die bij de genoemde opleidingsvormen betrokken zijn. Ook de regio zou hij niet bij voorbaat beperkt willen zien tot de noordelijke IJmond. Wel tekent hij aan, dat men thans voor verschillende oplei dingen aangewezen is op Haarlem en Alkmaar. Graag zou hij onderzocht zien, of in bepaalde gevallen binnen de nieu we structuur de IJmond voldoende mo gelijkheden heeft voor eigen opleidingen. Perspectief voor nieuwe vorm middelbaar beroepsonderwijs De NOS wachtte het slot van PSV- Benfica niet af; het staartje van de wedstrijd kregen we later in Studio Sport te zien. Daarin bleek overigens dat ook bij FC Amsterdam de hoofdstop was doorgeslagen. Het kreeg loon naar schoppen: 5-1. FC Twente verloor even eens; de tijd dat we Europa-Cupwed- strijden met een gerust hart tegemoet konden zien, is blijkbaar voorgoed voor bij. In ieder geval was ook de helder ziende van de NCRV-gids niet best op schot. Hij schreef in zijn voorbeschou wing dat PSV Benfica menselijkerwijs met flinke cijfers moest kunnen ver slaan, dat FC Amsterdam in staat moest worden geacht FC Köln op een gelijk spel te houden, en dat Mostar (zeg maar Velez) een nederlaag zou worden toege bracht door FC Twente AUTO PALACE - DE BOCKHORST B.V. - BINCKHORSTLAAN 312-322 - DEN HAAG - TELEFOON 070-855100 Eén scholengemeenschap kan al die opleidingen nooit realiseren. Met concur reren en touwtrekken tussen de ver schillende onderwijsinstellingen om be paalde opleidingen in huis te halen is niemand gediend, zeker niet de leerlinge waar het tenslotte om gaat. Waar het nu om draait is, dat men vanuit de bestaande basis van een goede samenwerking en goed overleg toegroeit naar een zo volledig mogelijk scala van opleidingen. In welke gebouwen, binnen welke scholen en onder wiens verant woordelijkheden die middelbare oplei dingsmogelijkheden moeten worden ge realiseerd zou dan een kwestie zijn van met elkaar zoeken naar oplossingen die het beste onderwijs garanderen. In de praktijk zal men daarbij heel wat haken en ogen en plussen en min nen tegen komen. a»» HEEMSKERK. In een vraagge sprek dat wij een dezer dagen met de heer A. F. M. van Herpen hadden ter gelegenheid van zijn koperen jubileum als onderwijswethouder, bleek één zaak hem op het ogenblik bijzonder bezig te houden, namelijk de toekomst van het middelbaar beroepsonderwijs voor meis jes in de IJmond, waar thans nog van alles aan ontbreekt. Voor dat middelbaar beroepsonderwijs ziet hij grote mogelijkheden open liggen, indien men in de IJmond kan komen tot een intensieve samenwerking tussen openbaar en bijzonder onderwijs en tus sen verschillende scholengemeenschap pen. Uitgangspunt is, dat men samen de bovenbouw zou moeten zetten op het lager beroepsonderwijs. Parttime-opleidingen worden vervan gen door fulltime-dagopleidingen van in principe drie jaren (twee jaren is ook mogelijk). Deze middelbare scholen geven aan sluitmogelijkheden op het hoger huis houd- en nijverheidsonderwijs en het hoger sociaal-pedagogisch onderwijs. In dit kader zou de zelfde kernstof moeten worden onderwezen voor de leergroepen van de verschillende oplei dingen, want dat maakt de zogenoemde horizontale doorstroming mogelijk, of om het wat populairder te zeggen, het overstappen van de ene opleiding naar de andere, als blijkt dat bij voorbeeld de keuze van de leerling niet zo goed is geweest. Parttime opleidingen zouden in deze structuur alleen nog kunnen worden gegeven aan boven-achttienjarigen. j (ADVERTENTIE) ■RB kt

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9