Bloedproef na ongeluk drs. Pronk Bomaanslag bij Springer Parijs Benzine morgen ruim één cent duurder Kabinetscrisis in Thailand die houden van hun huis, i Disconto Ulin I^aueiutdii L1 FAVETEX het linoleum op De Topform Slapers. Jong, klassiek, prinsheerlijk. Een dromerige kollektie slaapkamers. Voormensen Petroleum Fr I I COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMU1DEN WAARIN OPGENOMEN DE KENN1 DUISENBERG: HERSTEL ECONOMIE PAS IN TWEEDE HELFT 1975 EVACUATIE UIT PNOM PENH TEGENGESPROKEN Geen bijdrage Kroon schorst „anti- Nu en dan buien >5 Het woord is aan MINISTER ONGEDEERD: AUTO TOTAL LOSS niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmniinnniiimii vanaf 19,90 AGENDA pni??na 13 31, 13 4 15 15 13 19 21 21 23 33 2 3 3 ROKKEN bétere dames-, heren- eri kinderkleding voor FABRIEKSPRIJZEN o.a. deze week CIA Heertj'e-besluit” Veïoop JUWELEN Winkelcentrum Schalkwijk: tweeduiz^ gratis voor niks. Zo’n zestig winkels,een Vroom en Dreesmann, een Hema, een C&A. Hutje mutje onder de luifels. 1 I- Umuider Courant A., de Musset: Hootdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd.; f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40,—), p. jaar f 133,10, (p. post f 155,—). Losse nummers 55 ct. iklager Werkloosheid stijgt nog (Van onze correspondent) Ford wordt na zijn persconferentie omringd door verslaggevers) (Van onze redactie economie) Plein 1945 nr. 6 - IJmuiden ADVERTENTIES Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: - ZZic exclusieve Jcpfrunüite>üeutoef>xcngeii: Haarlem Barteljorisstraat - Tel. 023-32.08.50 Ford: Geen troepen meer naar Indochina DEN HAAG Met ingang van mor gen gelden nieuwe prijzen voor aardolie- produkten. De benzineprijs stijgt per li ter ruim één cent. Super komt van 97 cent op 98,2 cent en normaal van 94 cent op 95,8 cent. Stookolie wordt duur der, petroleum, huisbrandolie en gasolie dalen in prijs. De prijswijzigingen zijn overeengekomen in het overleg tussen het ministerie van Economische Zaken met industrie en handel. Deze krant bestaat uit zesendertig pagina’s VRIJDAG 7 MAART 1975 65e jaargang nummer 104 1976. In de industrie die investeringsgoe- deren levert, gaat het blijkens de jongste gegevens nog niet goed. Bij de helft van de ondernemingen is de orderontvangst teruggelopen, aldus Duisenberg. DELFT. (ANP) De Kroon heeft het besluit van de hogeschoolraad van Delft geschorst, waarmee deze heeft getracht de benoeming van prof. dr. A. Heertje om geschiedenis der techniek te gaan doceren, tegen te houden. rikaanse troepen meer zullen terugkeren naar Indochina. Hij vroeg wel aan het Congres de middelen voor Cambodja te NUNSPEET Volgens de Zwolse of ficier van justitie zal maandag worden beslist of tot vervolging wordt overge gaan van de minister van ontwikkelings samenwerking drs. J. Pronk. Deze heeft, naar pas nu bekend geworden is, in de nacht van dinsdag op woensdag, moge lijk onder invloed van alcohol, bij El speet zijn auto total loss gereden. J. C. v. d. BOS ZEEWEG 220 IJMUIDEN TELEFOON 10188 in de nieuwe lengte diverse modellen in uni- en fantasie-dessin De dagen die ik gewerkt heb zijn de enige dagen waarop ik geleefd heb. (Van onze redactie economie) DEN HAAG In februari is de werkloosheid met 2.500 gestegen. Het aantal werkloze mannen en vrouwen kwam volgens het ministerie van Sociale Zaken in die maand op 209.000. Eind januari was dit aantal 206.650. BANGKOK. (AP) Na een ambtspe riode van acht dagen is de eerste sinds 1945 gekozen burgerlijke regering van Thailand gisteravond gevallen. Een progressief voorbeeld in eiken. „Den Haag": 1695.- Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9, Medische diensten Puzzel Schrijvende lezers Kastje kijken Kunst Radio en televisie Strips Beurs Sport WASHINGTON (UPI President Ford van de ten heeft gisteren gezegd dat geen Ame- De hogeschoolraad had bezwaren te gen de benoeming van prof. Heertje, die staathuishoudkunde doceert aan de fa culteit der rechtsgeleerdheid van de uni- versiteit van Amsterdam. Volgens de brandweer die kort tevo ren door een onbekende telefonisch was gewaarschuwd dat er zich In het be bouw een bom bevond, vielen er geen slachtoffers. De schade is aanzienlijk. In een vlugschrift dat na de aanslag werd bezorgd bij het Franse persbureau AFP, verklaart de „Groep van de zesde maart” zich verantwoordelijk voor de aanslag. Zij betuigt haar solidariteit met de leden van de Baader-Meinhofgroep. Volgens het geschrift worden „de fascis tische tekenen in de sociaal-democratie in West-Duitsland steeds duidelijker”. nen die terecht hebben gestaan. In de grote zittingzaal was op het linoleum voor het hekje benzine en petroleum uitgegoten. „Men had dat beter op het podium van de rechtbank kunnen doen waar 'tapijt ligt”, aldus de officier. en Reuter) Verenigde Sta- Een motie van wantrouwen, die met 152 tegen 111 stemmen werd aangeno men, maakte een einde aan de minder- heidscoalitie van premier Seni Pramoj. Na de aankondiging van de verlaging liep gisteren de koers van de US-dollar op de Amsterdamse wisselmarkt op. Voor de bekendmaking schommelde de koers rond de f 2,3480. Erna werd f 2,3620 genoteerd. PARIJS (AFP). In Parijs is gister avond een bomaanslag gepleegd op het bureau van de nieuwsdienst van de ul- tra-conservatieve Westduitse kranten magnaat Axel Springer. Ford bevestigde op zijn persconferen tie dat hij een rapport heeft ontvangen over vermeende betrokkenheid van de Centrale Inlichtingendienst (CIA) bij sa menzweringen tegen het leven van bui tenlandse regeringsleiders. Maar hij weigerde er verder op in te gaan. De „Washington Post” schreef gis teren dat de samenzweringen waren ge richt tegen premier Fidel Castro van Cuba, de vermoorde dictator Rafael Trujillo van de Dominicaanse Republiek en Patrice Loemoemba van Kongo-Kin- sjasa, nu Zaire. Ridderstraat 5 Haarlem Tel. 023 - 320274. De afgelopen nacht is brand gesticht in het paleis van Justitie aan de Brinkstraat in Assen. De raadkamer van de rechtbank brandde volledig uit. De officier van justitie, mr. C. J. van Oldenbeek vermoedt dat de brandstichting is verricht door perso- Het blaaspijpje waarin hij voor de door hemzelf gewaarschuwde rijkspolitie van Nunspeet moest blazen, verkleurde. De minister zou toen zelf om een bloed proef hebben gevraagd. Officier van justitie mr. dr. H. van Buuren zei de uitslag van de bloedproef eerst zwart op wit te willen hebben, voor hij tot vervolging zal overgaan. De minister had dinsdag in hotel De Malle Jan in Vierhouten een langdurig gesprek gehad met zijn topambtenaren. Daarbij was ook alcohol gebruikt. Toen de minister van Vierhouten naar de rijksweg reed, raakte hij de macht over het stuur kwijt, botste tegen een boom en sloeg over de kop. De auto was zwaar beschadigd, maar de minister zelf bleef ongedeerd. Mensen die in de buurt wonen heeft hij gevraagd de politie te waarschuwen. Na het ongeluk is de bewindsman naar het hotel teruggebracht om te slapen. Hij is de volgende dag door een chauffeur gehaald. Volgens Pronks woordvoerder laat de minister wel vaker zijn chauffeur weg gaan als het wat laat wordt. Of de minister, die volgens de politie een zeer vermoeide maar nuchtere indruk maak te, in Vierhouten had gedronken, wist de woordvoerder niet. Vorig jaar veroorzaakte ook minister Lubbers een ongeluk toen hij na enkele glazen drank zelf chauffeurde. De bloed proef wees uit dat Lubbers vrijuit ging, maar premier Den Uyl bepaalde naar aanleiding van het incident dat zijn ministers te allen tijde van hun chauf feur gebruik moeten maken. De prijsverlaging voor petroleum va rieert van 3 tot 4 cent per liter en is sterk afhankelijk van de geleverde hoe veelheid en het gebied, waar men woont. In dat opzicht bestaat onderscheid tus sen de Randstad (goedkoper) en de rest van het land. Voor de grote steden is de zogenaamde extra toeslag voor transport iets verhoogd. Huisbrandolie en gasolie zijn gemiddeld ruim drie cent per liter in prijs verlaagd. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18; tel. adm.; 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 .postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. De aanslag op hotel Savoy in Tel Aviv blijkt te zijn georganiseerd door El Fa tah, de verzetsgroep uit wier midden Yasser Arafat is voortgekomen, de man die nu als vertegenwoordiger van alle Palestijnen fungeert. De bedoeling was, Egypte de schuld in de schoenen te schuiven om op die manier te voorko men dat Israel met Egypte onder bemid deling van de Amerikaanse minister Kissinger tot een nieuwe vredesstap zou komen. „Wij willen vrede”, dat was het motto waarmee Arafat de plenaire vergadering van de Verenigde Naties op zijn hand kreeg. De vredeswil van Arafat is blijk baar echter zeer genuanceerd. Het ge bruik van een door hem openlijk afge zworen terroristische activiteit en dan nog om anderen zwart te maken lijkt in strijd met de Palestijnse ideologie zoals Arafat die verkondigt. Een overeenstemming tussen Israel en Egypte over een tamelijk ondergeschikte regeling in de Sinai, zoals die in het voornemen ligt, zou in geen enkel op zicht afbreuk doen aan de Palestijnse belangen die in een totale vredesover eenkomst zouden moeten worden vastge legd. Zij zou slechts sfeerverbetering betekenen, vermindering van het oor logsgevaar en een goede stap op weg naar verdere grensovereenkomsten, als inleiding tot een definitieve stabilisatie van de toestand. Er is kennelijk een groot verschil van mening over de betekenis van het woord „vrede”, maar er kan geen misverstand in Arabische kringen zijn over de bete kenis van het woord „oorlog”. Oorlog in het Midden-Oosten zou op een betrekke lijk klein gebied een onmiddellijk aller hevigst gebruik van de modernste wape nen betekenen, waarbij Arafat en zijn mannen weinig kans zouden krijgen tot heldendaden. In deze situatie, die een enorme bedreiging vormt voor alle leef gemeenschappen in het Midden-Oosten, lijkt een bijdrage tot vrede een grotere heldendaad dan het opblazen van een hotel op andermans rekening. verschaffen „om weerstand te bieden aan de Rode Khmer, in afwachting van onderhandelingen over vrede.” AMSTERDAM (ANP). Om haar ta rieven aan te passen aan het lagere buitenlandse rentepeil heeft de Neder- landsche Bank besloten deze tarieven over de hele linie met één percent te verlagen. Met ingang van vandaag geldt voor het wisseldisconto een percentage van 6, voor het promessendisconto van 7 en voor voorschotten in rekening-cou- rant ook 7. „De tijd dringt, aldus Ford op een persconferentie. Er zijn twee dingen die de Verenigde Staten kunnen doen om het resultaat te beïnvloeden. Wat mij betreft zal ik blijven streven naar een vredesverdrag door onderhandelingen. Ik vraag het congres zijn aandeel te ver schaffen door de bijstand toe te wijzen die zulk een regeling mogelijk maakt.” In zijn verklaring koppelde de presi dent zijn verzoek om hulp voor C am bodja aan zijn verzoek om voor 300 miljoen dollar aan extra militaire bij stand te geven aan Zuid-Vietnam. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren in ant woord op geruchten verklaard, dat de Amerikaanse ambassade in Cambodja in het geheel geen evacuatie van Amerika nen uit Cambodja heeft gelast. De eva cuatie zou volgens deze geruchten van daag beginnen en de Amerikaanse am bassade zou hiervoor gebruik maken van gehuurde vliegtuigen. Bijna alle ambassades in Pnom Penh zouden voorts de burgers van hun lan den het advies hebben gegeven, zo spoe dig mogelijk Cambodja te verlaten. In verband met de hevige beschietin gen van de Rode Khmer-troepen is het aantal Amerikaanse vluchten cp de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh vandaag gereduceerd. Gisteren werden nieuwe aanvallen gedaan op de interna tionale luchthaven Pochentong. De troepen van het regime Lon Nol hebben gisteren hun laatste positie aan de Mekongrivier verloren. Dit betekent, volgens waarnemers, dat de rivier van nu af aan permanent gesloten is voor het scheepvaartverkeer. «fl» j? iwaiiiiüjfiiri Enkele opklaringen, maar ook nu en dan een bui. Overwegend ma tige. aan de kust af en toe krach tige zuidwestelijke wind. Mini mumtemperaturen omstreeks vijf graden, maxima circa tien gra den. De prijswijzigen, die nu ingaan, komen tot stand als gevolg van de dalende noteringen op de zogenaamde vrije markt, maar ook door aanpassing van de marges voor de industrie en de handel. Volgens de prijsregelingen mo gen loon- en transportkosten tot een zekere hoogte worden doorberekend. Dit heeft tot gevolg dat deze kosten een deel van de verlaging op grond van de note ringen doen wegvallen, maar dat toch voor vele produkten een kleine daling van de consumentenprijs werd gereali seerd. Op de geld- en kapitaalmarkt was men niet verrast over de verlaging, ge zien de nieuwe discontoverlaging in West-Duitsland eerder op de dag. Wel toonde men zich in geldmarktkringen verbaasd over het percentage. Het aantal openstaande banen blijkt bovendien weer sterk te zijn teruggelo pen. De werkgelegenheidsmarkit is nu vrijwel in elkaar gezakt. Berichten als zou het aantal werklozen in februari met 11.000 zijn gestegen, zijn volgens het ministerie niet juist. Nog niet bekend is, hoe de laatste weken van februari de werktijdverkorting is gestegen. Aan het eind van de vijfde week van dit jaar hadden 1058 bedrijven een vergunning tot werktijdverkorting gekregen voor to taal 50.714 werknemers. In de zesde en zevende week is het aantal vergunnin gen flink gestegen evenals het aantal ingediende aanvragen. Minister Duisenberg houdt er rekening mee dat het herstel van onze economie pas in de loop van de tweede helft van 1975 begint. De minister van Financiën baseert deze verwachting onder meer op de recente prognoses van de Organisatie voor Economische Samenwerking, die beslist niet gunstiger zijn dan enkele maanden geleden. Wellicht zal een herstel zich in de Bondsrepubliek wat eerder voordoen. Dat zou van grote betekenis voor de ontwikkeling vnn de Nederlandse uit voer zün. aldus de bewindsman gister avond in Kamer. Indien deze gunstige omstandigheid zich voordoet, zal het herstel in Nederland niet al te laat in de tweede helft van dit jaar inzetten. Met het oog op het aantrekken van de conjunctuur in de tweede helft van het jaar is de uiterste voorzichtigheid gebo den met het nemen van aanvullende conjuncturele maatregelen en zal ge dacht moeten worden in termen van HOUT BESTEL LEN HUBO BELLEN Vuren schroten 0,95 p. na. Parana Pine v.a. 1,15 p. m. Latten tafels v.a. 49.50 Hubo boxen v.a. 22,50 Vouwdeuren v.a. 39,95 Meubelpanelen v.a. 12,50 Grenen ladenkasten v.a. 149, hubo E

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1