Onderdeel tweede werkgelegenheidsprogramma bedrijven Éw Veel hart voor de zaak Over breed front renteverlagingen Rapport over effect van verhuizing PTT-directie Elke investering is steun voor Zuid-Afrika n BEURS SI Sharpeville Demonstrerende arbeiders 1SMK GELD DAVID SIBEKO VAN HET PAN AFRIKANISTISCH CONGRES: ZATERDAG 8 MAART 19 7 5 13 ECONOMIE l ie 7 (Van een medewerker) >ed 1 Loonkosten iNT Akzo SS DEN HAAG (ANP). Minister Boersma van Sociale Zaken heeft voor 600 miljoen aan rijksbijdrage bouwwerken voor uitvoering vrijgegeven. Deze objecten zijn onderdeel van het tweede werkgelegenheidsprogramma 1974 dat op 16 november werd aangekondigd. Rentedaling AMSTERDAM. De eerste beursweek in de lentemaand werd wat Amsterdam betreft, geken merkt door een zekere vermoeid heid. De belangstelling bleef over wegend beperkt en het koerspeil leed aan enige terughoudendheid die een lichte afbrokkeling tot ge volg had. Maar ook Wall Street werd aanmerkelijk rustiger nadat de week aanvankelijk fors hoger was begonnen. Boersma geeft voor f 600 miljoen bouwobjecten vrij 3ftijd, chef (Van onze correspondent) Beurs is voorjaarsmoe ie is, gen 'orm 2 lan de (Van onze correspondent) jnd tot extra kantoor- v/laat- eling or te r zal elge- n de cor- ]ege- n ten irijfs- werk- i een mid- lacht ie Ie i deze sps- van Stichting Het totaal omvat bijna elfhonderd ob jecten en wel als volgt verdeeld over de provincies: Groningen 95, Friesland 159, Drente 114, Overijssel 66, Gelderland 148, Utrecht 37, Noord-Holland 29, Zuid-Hol- land 33 Noord-Brabant 250 Zeeland 36 en Limburg 119. Dit, tezamen met een immens zware staatslening van 700 miljoen gulden die dezer dagen moest worden betaald, en een direct daarna alweer nieuwe grote lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten, heeft de aanwezige beleg- gingsmiddelen wat te zwaar aangetast. Hij zegt: „Het is voor zwarte werk nemers onmogelijk om chef-ingenieur te voorkomen na de recente impasse in het overleg tussen werkgevers en werk nemers. sterking van het apartheidsregime be tekent.” (100) (100) (10.000) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) aan- con tante betaling overgedragen aan Hop man. I, oor 2,43 5,91 6,99 s Sibeko wil niet met deze argumen ten volstaan. De PAC-vertegenwoor- diger wijst erop dat de Zuidafrikaan- se bevrijdingsbewegingen (zoals het PAC), die erkend zjjn door de Orga nisatie van Afrikaanse Eenheid en door de organisatie van niet-gebon- den landen, unaniem hebben opgeroe pen niet langer in Zuid-Afrika te investeren. „Dat is gebeurd na zorg vuldig onderzoek: het resultaat daar van luidde dat elke investering ver- dat de grote hypotheekbanken er 100 pet van maakten om zo de belangstelling weer te doen opleven. De oorzaak van dit nogal merkwaardige rentegedrag in ons land moet enerzijds gezien worden in de grote leenactiviteit en anderzijds in de krap-geldpolitiek van de Neder- landsche Bank. Deze laatste blijft nu al wekenlang volharden in een keihard de- poneringsbewind voor de handelsbanken die 9 pet van hun liquiditeiten bij de centrale bank moeten aanhouden. Enkele andere conclusies: de Centrale Directie van de PTT betaalt per ambte naar gemiddeld ongeveer 80 percent meer brutoloon dan het noordelijk be drijfsleven en gemiddeld 20 percent meer dan dte noordelijke overheid. Ook is in dit programma een rijksbij- drage opgenomen voor de restauratie van hotel De Wereld in Wageningen, waar in mei 1945 de Duitsers capitula tievoorwaarden tekenden in tegenwoor digheid van Prins Bernhard. De verdeling van dit bedrag is al in de nota over de werkgelegenheid meege deeld. Wat de verdeling over de soorten objecten betreft is nu bepaald dat voor ongeveer 90 miljoen zal zijn bestemd voor aanleg en verbetering van wegen, 75 miljoen voor rioleringen, 15 miljoen voor verschillende werkzaamheden in de sectoren van grond-, weg- en water bouw, 10 miljoen voor zuiveringsinstal laties en rioolgemalen, 75 miljoen aan Op de lijsten van werkzaamheden per provincie komen veel restauraties van kerkgebouwen, van panden en verbou wingen van scholen voor. Verder o.m. het maken van beschoeiingen, recon structie van wegen en pleinen, uitbrei dingen van schoolgebouwen, aanleg van rioleringen, het bouwen van openbare centra, van ontmoetingscentra, brand weerkazernes. verbouwingen en uitbrei dingen politiebureaus, bouw van brug gen, aanleg fietspaden en baggerwerk- zaamheden. Gezien de noodzaak ruimte te bouwen evenals een 3000 wo- door de vakbeweging uitgeschreven de monstratie. De demonstratie was gericht tegen een wetsvoorstel dat de huidige cao’s wil laten voortduren om stakingen Nohol maakt bouwbeslag in de ruim ste zin van het woord. De fabriek is al zestien jaar in Oosterwolde gevestigd en kwam in moeilijkhe den nadat begin vorig jaar een nieuw assortiment beslag zou wor den gemaakt. Sindsdien heeft het nogal tegen gezeten. Donderdag echter ging de Nederland- sche Bank eindelijk toch door de knieën, gedwongen door een hernieuwde discon- toverlaging van de VVestduitse Centrale Bank. Het disconto is nu met 1 percent, tot 6 percent verlaagd, welke verlaging de eerste is sedert 28 oktober vorig jaar. Meer dan vier maanden heeft de Neder- landsche Bank dus het been stijf gehou den. ZOALS AL WERD opgemerkt kon de aandelenmarkt deze week maar moeilijk op gang komen. Ook de vaart in Konin klijke Petroleum en Unilever was eruit, hoewel beide aandelen zich deze week vrij goed konden handhaven. Unilever kondigde uit een lager resultaat van 12 percent aan dividendverhoging aan van 8 percent om zodoende wat in te halen dat vorig jaar door de machtigingswet niet mocht. Ook AKZO gaat dat doen, maar de 2,33- 5,61- 6,60- 100,75-103,75 36.25- 39,75 9,00- 10,50 2,33- 2,43 55,00- 58,50 95.25- 98,25 58.50- 61,50 46.50- 49,50 41,75- 44,75 14,35- 14,65 4,10- 4,40 7,00- 8,50 66.50- 69,50 13.25- 16,25 DE ENE BEDRIJFSTAK na de andere slaagt er in met de vakbonden tot een akkoord over de lonen te komen, maar ondanks de beperkte reële loonstijging van gemiddeld zo’n 1,5 percent zullen volgens de werkgevers de gemiddelde loonkosten in 1975 toch nog weer met 13 percent stijgen. Dit geeft in recessietij- den natuurlijk heel wat hoofdbrekens, zodat er voor de uitkomsten dit jaar vrij veel onzekerheden bestaan. Daarbij blijft de werktijdverkortings- fase ook nog niet beëindigd, want de Koninklijke Nederlandse Papierfabriek in Maastricht zal nu op korte termijn zijn produktie moeten beperken. Dit gaf het aandeel in de KNP een verlies van 70 op 63. Van Gelder Papier, die al eerder met dit bijltje hakte, bleef rond 90 schommelen. Verder bleven de koersverschillen deze week klein, hoewel op de lokale markt de winsten toch nog de overhand behielden. Goed prijshoudend lagen Hoek-Loos, ICU, VNU, Van Berkel, Stevin en Albert Heijn, die nogal sterk fluctueerde. Norit kon 10 aantrekken, maar Scheepshypo- theekbank Nederland moest 300 terug. Verder lagen de hypotheekbanken ver deeld. Een verlies van 5 voor de Til- burgsche, goed prijshoudend voor de Friesch-Groningsche en een flinke winst voor de Westlandsche Hypotheekbank. situatie ziet er voor dit concern heel wat slechter uit. Geruchten over zware ver liezen in het eerste kwartaal 1975 gaven de koers van dit aandeel deze week een val van circa 5,- Ook Hoogovens was een aantal guldens in reactie. De rest van de hoofdfondsen bleef na wat ups en downs vrijwel op het slot van de vorige week. Opvallend was nog het forse koersher- stel van Amsmsterdam Rubber, die op liep van 155 tot 185. Op de lokale markt bleef de vraag beperkt. Nu de jaarcijfers op korte .termijn in een snel wassende stroom zullen binnenkomen, neemt de terughoudendheid toe. Het koerspeil is in de afgelopen twee maan den flink bij getrokken en allerwegen wordt het huidige niveau reëel geacht voor het rustig aanzien van de verdere ontwikkeling. In West-Duitsland en vooral in ons land werd de algemene internationale rentedaling lange tijd buiten de grenzen gehouden. Dat bleek deze week weer op het Damrak uit de aarzelende koersont wikkeling voor staatsobligaties die eer der afbrokkelden. Het maar amper sla gen van de 8,75 pct-lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten tegen 99 pet en het weer intrekken van de afgifte van 9 pet pandbrieven tegen 101 pet. De vraag was op dat niveau zo gering Niet langer investeren of zelfs te rugtrekken van investeringen zal ern stige gevolgen hebben voor de zwarte Zuidafrikanen, geeft Sibeko toe. „Maar we zijn bereid die prijs te betalen.” voorzieningen voor recreatie en sport, 50 miljoen voor nieuwe scholen uitbrei ding en verbouwing van schoolgebouwen, 85 miljoen voor nieuwe gebouwen voor politie en brandweer, 80 miljoen voor sociaal-culturele voorzieningen, 30 mil joen voor onderhoudswerkzaamheden, 35 miljoen voor restauratie en 25 miljoen voor verschillende werkzaamheden in de bouwsector. Voorts wordt bijgedragen aan de tweede fase van de uitbreiding van het Kröller Müller Museum, aan het her bouwen van de toren in Nieuwerkerk (Duiveland), aan het onderhoud van de schacht Nulland (Kerkrade). GRONINGEN (ANP)- Door over plaatsing van 5300 arbeidsplaatsen van de Centrale Directie van de PTT zal de totale werkgelegenheid in het noorden mede door de afgeleide werkgelegen heid met 6700 arbeidsplaatsen toene men. Eén van de belangrijkste gevolgen van de overplaatsing zal de verbetering van de kwalitatieve werkgelegenheid in het noorden zijn. Twee- tot drieduizend arbeiders hebben gisteren in Kopenhagen voor het par lementsgebouw deelgenomen aan een „De regering van Vorster geeft ruim een miljard dollar uit aan de fensie en 400 miljoen aan de politie. Jaarlijks worden 300.000 Afrikanen tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens overtreding van de passen wetten. Deze arrestaties, het gevangen houden van mensen, zoals op Robben Island (waar onder andere PAC-lei- ders langdurige straffen uitzitten), zijn mede mogelijk door dat Zuid- Afrika belasting krijgt van buiten landse investeerders.” Op de lijst van werken waaraan het rijk bijdragen zal verlenen komen onder meer voor het bouwen van stations, waarover wij reeds berichtten. te worden, omdat blank en niet- blank niet gelijk beginnen. Er bestaat geen gelijk begin en dat zal ook in de toekomst niet bestaan. Buitenlandse investeerders maken de wet niet en kunnen haar evenmin veranderen. En de zogenaamde bantoe-wetgeving verhindert juist de gelijke kansen voor blank en niet-blank.” BEHALVE in Amerika begonnen ook vooraanstaande Britse banlken hun ren tetarieven op geldleningen flink te ver lagen. Deze verlaging werd gevolgd door enkele Belgische banken, terwijl de cen trale banken van Nederland, Zwiters- land een Frankrijk het nationale discon to op lager niveau vaststelden. Dit in navolging van de aanhoudende renteda lingen op de Europese geld- en kapitaal markt. Over een breed front dus verdere renteverlagingen, waaruit blijkt dat de recessie nog altijd aan invloed wint en de angst voor inflatie steeds meer ver mindert. brikatenfabriek in Saldanha Bay in Zuid-Afrika. Dat geldt des te meer, omdat Hoogovens enkele voorwaar den heeft verbonden aan de investe- rinsplannen. Voorwaaraen waarvan Sibeko zegt: sympathiek, maar niet realistisch. de Gemeenschappelijke Markt. De keneenheid zal 3,18 waard zijn en i» verder afhankelijk van de dagkoersen Aan het bouwen van gemeentehuizen in Stadskanaal, Nieuwe Niedorp Raven- stein en Nuth zal worden bijgedragen evenals aan het bouwen van politiebu reaus in Winschoten, Sleen, Culemborg, Doorwerth (Renkum), Purmerend, Noordwijkerhout (Rijkspolitie) Waal wijk. Vlieland (Rijkspolitie) en een poli tiepost met dienstwoning in Nispen. Op de lijsten staan voorts het bijdra gen aan het bouwen van een jongeren centrum in Amsterdam-Noord en in Tuindorp Oostzaan, het maken van een baan voor bussen Krimpen-Rotterdam, het aanleggen van een rolschaatspavil- joen in Beek en Donk, het bouwen van een tweede passagiershal en het aan brengen van een verdieping in de be staande passagiershal op de luchthaven Zuid-Limburg, herstel en vernieuwings- werkzaamheden op vliegbases en in ka zernes. Bijgedragen wordt ook o.m. in de kosten van het bouwen van sporthallen in de kosten van het bouwen van een openluchtzwembad in Noordwolde (gem. Weststellingwerf), de bouw van een bo tenhuis in Terhome (gem. Utingeradeel) het bouwen van een overdekt zwembad in Haaksbergen. percent van de leveren (3500 „Eind vorig jaar hebben we een be roep op de regering moeten doen om steun, en op dat moment heb ben ook de mensen in het bedrijf gemeend te moeten helpen tot de problemen zijn opgelost,” aldus de heer Lip, een van de interimdirec- teuren. „Ik heb daarbij de restrictie gemaakt, dat als de moeilijkheden achter de rug zijn, ze voor hun inzet worden beloond. Over de vorm van beloning moet nog met de mensen worden overlegd. De inzet is zó groot geweest, dat we nu door de ergste problemen heen zijn. Nog deze maand zijn ze waar schijnlijk helemaal voorbij,” ver klaarde de heer Lip. OOSTERWOLDE. Werkgevers wil len de laatste tijd nog wel eens klagen dat hun personeelseden geen hart voor het bedrijf meer hebben. Bij Nohol öouwbeslagfa- briek in Oosterwolde valt echter een heel ander geluid te horen. De 55 mensen die in deze fabriek wer ken hebben zoveel hart voor de zaak, dat ze vrijwel elke dag een uur lang gratis overwerken om het bedrijf uit de rode cijfers te halen. De internationale beurswereld keek nogal geïnteresseerd op tegen een nieu we golf van rentedalingen die zich dit maal over een breed front in de vrije wereld aftekende. Dit gaf in het begin van de week flink wat steun, maar op den duur raakt men ook daar aan ge wend. De belangrijkste condities die het IJmuidense bedrijf vervuld wil zien alvorens het in het Zuidafrikaanse project wil deelnemen, zijn: garanties voor vrijheid van vakvereniging voor blanke en niet-blanke werknemers en gelijk ontplooiingskansen voor blan ken en niet-blanken. Sibeko, wiens PAC een „non-raciale, democratische en socialistische staat” nastreeft, noemt de laatste voorwaarde van Hoogovens bedrieglijk. Die vraag is weer actueel sinds enkele maanden geleden bekend werd dat Estel, de onderneming waarin Hoogovens en het Duitse staalbedrijf Hoesch zijn verenigd, overweegt deel te nemen in de bouw van een halffa- Door het personeel wordt nu vier maal per week een uur gratis overgewerkt. Ook het kantoorper soneel doet volgens de heer Lip hieraan mee. „Emotioneel is dit bedrijf van de werknemers. Geluk kig hebben we dat in de loop der jaren kunnen bereiken. Als de moeilijkheden aan het eind van deze maand zijn overwonnen, dan moet worden beslist wat het perso neel krijgt; een feestje, een reis of iets dergelijks.” AMSTERDAM De advieskoersen voor bui tenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag luiden heden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische franc Duitse mark Italiaanse lire Portugese escudo Canadese dollar Franse franc Zwitserse franc Zweedse kroon Noorse kroon Deense kroon Oostenrijkse schilling Spaanse peseta Griekse drachme Finse mark Joegoslavische dinar van de valuta. Overname. Huurman Leiden BV en Ma kelaardij Hopman BV te Zoetermeer gaan volledig samenwerken. De delen van Huurman zijn tegen Op 21 maart is het 15 jaar geleden dat het bloedbad van Sharpeville plaatsvond. Tientallen Afrikanen werden toen gedood door kogels van de Zuidafrikaanse politie tijdens een vreedzame demonstratie tegen de be ruchte Zuidafrikaanse rassenwetten. Tot de demonstratie was opgeroepen door het Pan Afrikanistisch Congres (PAC). David Sibeko, PAC-vertegenwoor- diger in Europa, komt ter gelegenheid van de herdenking van Sharpeville volgende week naar Nederland op uitnodiging van het Rotterdamse Azania-comité en de Global Village Foundation in Haarlem. hingen zal de werkgelegenheid in de noordelijke bouwnijverheid duidelijk worden gestimuleerd. Gerekend over een bouwperiode van vijf jaar zou er in het noorden extra werkgelegenheid worden geschapen voor ongeveer 2750 man. De gemiddelde brutolonen in het noorden zullen met ca 1,2 percent stij gen, het gemiddeld inkomen per hoofd van de bevolking met ongeveer 0,3 per cent. Aangenomen wordt dat ongeveer 40 a 45 percent van de Haagse PTT’ers mee zal verhuizen, dat ongeveer 15 a 20 percent van de personeelsleden voor de Centrale Directie in Groningen elders in het land (buiten het noorden) zal moe ten worden geworven, zodat het noorden zelf ongeveer een 40 personeelsleden moet man). Samenwerking. OGEM Holding NV in Rotterdam en NV Schokbeton in Zwijndrecht hebben nu volledige overeenstemming bereikt over een eer der aangekondigde samenwerking. De samenwerking zal in eerste instantie bestaan in een door OGEM onder hands te verstrekken 10 pet conver teerbare lening van 8 miljoen. Na volledige conversie zal OGEM een meerderheidsbelang hebben in Schok beton. OGEM zal geen bod doen op de thans uitstaande aandelen. Nyma. De onderneming, waarmee Nyma onderhandelde over samenwerking is door omstandigheden verhinderd ge weest een bod op Nyma te doen binnen de door Nyma gestelde ter mijn. Hiermee heeft Nyma weer vrij heid van handelen gekregen. De winst is in 1974 gestegen van 545.000 tot 2,6 miljoen. Ze zal voor een belang rijk deel worden gebruikt voor het opnieuw opbouwen van reserves. Overschot. Op de Westduitse handelsba- lans is in januari een overschot ont staan van 3,61 miljard mark, vergele ken met een record-surplus van 5,29 miljard in december jl. NBM-SAAM. Er is een samenwerking tot stand gekomen tussen de NBM en de Coöperatieve Vereniging Service Administratie Automatisering Meubel industrie (SAAM). Achtergrond is de steeds groter wordende behoefte bij het midden- en kleinbedrijf naar uniforme en geautomatiseerde admini stratie. Contanten. Ubbink NV zal aan de op 17 april te houden jaarvergadering voor stellen over 1974 een contant dividend van 10 pet uit te keren. Daarnaast wordt voorgesteld 709.000 aan de algemene reserve toe te voegen. Het nettoresultaat daalde in 1974 van f 1,77 miljoen tot 1,07 miljoen. Pandbrieven. De scheepshypotheekbank heeft de afgifte van 9 pet pandbrieven 1973 per 1978-1982 vrijdag gestaakt. Overeenstemming. Koninklijke Verenig de Tapijtfabrieken NV in Moordrecht en Youghal Carpets (Holding) Ltd in Cork (Ierland) Lebben thans volledige toestemming bereikt over de voorge stelde fusie. Youghal zal een openbaar bod uitbrengen om alle 135.530 uit staande gewone aandelen en de 1000 preferente aandelen te verwerven. Per gewoon aandeel KVT van 20 wordt 91 contant geboden en 1.150 per preferent aandeel van 100Ó. Daggeld. Het tarief voor daggeld is gis teren in navolging van de discontover- laging met een vol percent verlaagd van 7,75 pet tot 6,75 pet. Verliesgevend. De bedrijfsresultaten van Akzona, een Amerikaanse dochter van Akzo. zijn in de eerste drie maanden van dit jaar vergeleken met het laatste kwartaal van i974 niet verbeterd. Er is een verlies van twee dollarcent per aandeel Hoger. Prins NV uit Dokkum verwacht voor het op 1 oktober begonnen boek jaar 1974-75 weer een hogere omzet. De omzet zal vooral bestaan uit pre- fab-constructies voor het buitenland. Nieuwe rekeneenheid. De EEG krijgt een nieuwe rekeneenheid een soort theoretische munt, samengesteld uit de nationale valuta van de lidstaten. De „munt” zal worden gebruikt als uitgangspunt in de berekeningen van de Gemeenschappelijke Markt. De re- ROTTERDAM. „Elke investering in Zuid-Afrika betekent versterking van het apartheidsregime. Elke inves tering betekent dus ook politieke on dersteuning voor Vorster.” David Si beko van het Pan Afrikanistisch Congres (PAC), één van de oudste organisaties van Afrikanen die strijd tegen het blanke Zuidafrikaanse min- derheidsregime, laat in zijn antwoord op de veelbesproken vraag „wel of niet investeren in Zuid-Afrika” geen ruimte voor twijfel bestaan. Dit zijn enkele van de conclusies waartoe de Stichting Federatie van Noordelijke Economische Instituten (FNEI) komt in een gisteren gepubli ceerd rapport. Het rapport is gewijd aan „enkele economische gevolgen voor het noorden des lands van de komst van de Cenltrale Dienst van de PTT. o •S - -iitë J

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13