SCHEERHULP VOOR GEHANDICAPTEN Ijverig gezoek naar pil voor mannen levert niets op N STERKER DAN GLAS BEVEILIGING TEGEN ELECTRICITEIT K GEZINFORMATIE Waar blijft Gemakkelijk men Lijsten maken tips voor vrije tijd mannenpil? k i Prof. A. A. Haspels jaar de pil" Afwisselen door Honneke Acker Onderhuids Suiker Sterilisatie de dolle dagen Katersoep ook na „Om de beurt een ZATERDAG MAART 19 7 5 27 1 1 /X 6 I.B.A.i wat- GASTON GOURMET ing, een e samen organ, en vlot In i en erderiH den. enkel» terdijk Prof. dr. A. A. Haspels, hoofd van de kliniek voor verloskunde en gyneacologie van het AZU. door het lichaam loopt en niet door de teruggaande ader van het elektrische net. Nog voordat gevaar kan optreden komt de schakelaar dan in actie. Door de kleine afmeting van de aardlekschakelaar is het mogelijk in elke meterkast zo'n beveiliging in te laten bouwen. stoffen j ool- -groep, ntoor erdam. an kinderen met eiwittekorten in arme lan den gedurende lange tijd mannelijke hormonen toegediend. Gebleken is toen dat deze kinderen meer kans liepen om leverkanker te krijgen. Nadeel van de Briggs-pil is verder dat het negen tot vijftien weken duurde voordat de proefpersonen geen zaadcel len meer produceerden. De mannen ble ven vijftien weken steriel. Het duurde daarna negen tot tien maanden voordat de produktie van zaadcellen weer op het normale peil was. Het „baas in eigen buik” dat door veel vrouwen wordt gepropageerd omdat vrouwen nu eenmaal kinderen kunnen krijgen, begint bij voorbe hoedsmiddelen. In zekere zin was het dan ook een grote vooruitgang voor de vrouwen dat het initiatief voor gcboortenregeling de laatste vijftien jaar van de man naar de vrouw is verschoven: stonden vroeger condoom en coitus interruptus (terugtrekken vóór de zaadlozing) op de voorgrond, op het ogenblik gebruikt ruim de helft van de vruchtbare vrouwen in Nederland pillen of spiraaltjes. Velen zullen wel eens bezig ge weest zijn met een poging om een fraai lijstje te maken voor schilderij of foto. Dat viel niet mee, omdat het vastlijmen van de hoeken een hels karwei is. Ankor BV (Piet Heinstraat 70, Den Haag) heeft een voortreffelij ke hulpset op de Nederlandse markt dat in de teelballen veel meer suiker wordt gebruikt dan in de rest van het lichaam. De stof die hij onderzocht ver mindert de suikeropname in de cel. Bij een hoge dosis zijn er bij-effecten' ver schijnselen die op suikerziekte lijken. De onderzoekingen zijn voorlopig gestaakt door geldgebrek. Een vorm van geboortenregeling die steeds meer wordt toegepast is de sterili satie. In de kliniek van prof. Haspels kiezen de partners zelf bij wie van de twee de ingreep wordt gedaan. De ver houding mannen-vrouwen is er ongeveer 50-50. Volgens gegevens van de Hoofdin spectie van Volksgezondheid lieten in 1974 ruim 46.000 mensen zich sterilise ren: 26.000 mannen en ruim 20.000 vrou wen. Het aantal stijgt met het jaar. In 1972 werden er in totaal 16.000 geteld en in 1973 27.000. gebracht om de doe-het-zelver op dit gebied tot steun te zijn. Het gaat om de Copydex-verstekklem. Het setje bevat vier kunststofklemmen, waar mee dus alle hoeken tegelijkertijd kunnen worden vastgeklemd. Voordat u begint moet u er op letten, dat het lijstmateriaal schoon en vlak is. Dan de zaagvlakken voorzien van lijm (het best daarvoor is een epoxylijm met twee componenten). Vervolgens de lijststukken in-klemmen volgens de bij gevoegde gebruiksaanwijzing. Een voortreffelijk stukje gereedschap. slechts 4V2 pet. te zijn, hetgeen met het menselijk oog niet waarneembaar is. Lexan is in normale uitvoering krasgevoelig. Er is een soort die door een coating kraswerend is. Het is in ieder geval zeer moeilijk kapot te krijgen. Het is, alweer volgens de importeur, 250 keer sterker dan vei ligheidsglas. Lexan is met een zaag te bewerken en splintert niet af. Wan neer je er mee werkt moet je wel rekening houden met grotere krimp en uitzettingsgraad dan glas. Daarom is het raadzaam wat meer speling tussen plaat en kozijn te houden en geen stopverf te gebruiken, maar een elastisch afdichtmiddel. Stopcontacten hebben voor veel kinderen een onweer staanbare aantrekkingskracht. Sommige doe-het-zelvers halen dolle dingen uit met elektriciteit. Om nu te voorko men dat deze bezigheden fataal zouden kunnen aflopen zijn z.g. aardlekschakelaars ontwikkeld. Ze z(jn beveiligers voor het gebruik van elektrische installaties in huis. Neem bjjv. dat de metalen schemerlamp (zoals op de foto) defect raakt dan is de kans, dat tegelijkertijd de verwarmingsradiator en spanningvoerende delen van de lamp worden aangeraakt groot. Met alle nare gevolgen vandien. De 30 mA aardlekschakelaar van Siemens, waarvan twee uitvoeringen het Kema-keur dragen, onderbreekt zeer snel elektrische stroom zodra spanningvoerende delen worden aangeraakt. Bovendien wordt de spanning uitgeschakeld als in een geaard apparaat als gevolg van bijvoorbeeld een defect kortsluiting ontstaat tussen geaarde en spanning- voerendc delen. Het criterium voor uitschakelen is de elek- rische stroom die bij aanraxen door het menselijk lichaam loopt. De schakelaar meet een dergelijke stroom omdat hij Omdat de resultaten van hormoonpre- paraten zo onbevredigend zijn is o.a. de Amerikaanse onderzoeker Roy Whistler gaan zoeken op een ander terrein. Hij bereikte gunstige resultaten bij muizen met een stof die een verbinding is van suiker en zwavel. De produktie van zaadcellen werd geblokkeerd, terwijl de seksuele activiteit gelijk bleef. Binnen enkele weken na stopzetting van de toediening werden weer normaal zaad cellen gemaakt. Whistler ging ervan uit „Ik tart de vrouwen om met ideeën te komen voor een mannenpil. Het is absoluut niet waar dat er onvoldoende research is”, zegt Utrechtse gynaecoloog prof. A. A. Haspels. „Het onderzoek naar een pil voor man nen is gelijk met het zoeken naar een pil voor vrouwen begonnen. In de Verenigde Staten is al 25 miljoen dollar besteed aan research voor een mannenpil. Al die onderzoekingen zijn tot nu toe op niets uitgelopen. De hoop om iets goeds te vinden vermindert, wat blijkt uit het feit dat de Amerikaanse subsidie voor het onderzoek is verlaagd”. Als er een goede pil voor mannen zou zijn, lijkt het prof. Haspels ideaal als de partners elkaar afwisselen: om beurt een jaar lang de pil. Het voordeel om te kunnen kiezen wie van de twee de pil gebruikt, zou echter alleen gelden voor vaste partners. Omdat de vrouw er het meest bij gebaat is zeker te weten dat zij niet zwanger zal raken, zal zij bij „losse” seksuele contacten toch wel zelf de pil (of iets anders) moeten gebruiken. De vrouw slikt in wezen de pil uit eigen belang, de man voor het belang van zijn partner. De vrouwenbewegingen moeten zich bij hun roep om een man nenpil wel realiseren dat zij een stukje emancipatie prijsgeven: dankzij de pil kon de vrouw vrijer vluchtige amoureu ze contacten hebben. De zeden zijn los ser geworden, wat volgens prof. Haspels vooral te zien is bij de jongeren. Hoewel een leek zou veronderstellen dat het simpeler is demannelijke ge slachtsorganen te beïnvloeden dan de vrouwelijke (alleen al omdat de zaad- produktie door één soort hormonen wordt geregeld, terwijl de cyclus van de vrouw, waarbij maandelijks een eicel vrijkomt, door twee soorten hormonen wordt bepaald) is dit niet juist. Prof. Haspels: „Bij vrouwen hoef je in wezen slechts één eicel te bestrijden, bij mannen miljoenen zaadcellen. De moeilijkheid is dat stoffen die de zaad- produktie afremmen ook nadelige in vloed hebben op de potentie”. Prof. Haspels noemt diverse pillen-in- onderzoek: „Er is een pil ontleend aan het geneesmiddel tegen hyperseksualis- me. Van de stof in dit middel wordt een tiende tot een twintigste gebruikt. Na drie maanden is de man steriel, maar in de tussentijd zou hij kinderen met aan geboren afwijkingen kunnen verwekken. Een andere pil die wordt onderzocht is een combinatie van het vrouwelijke hor moon progestageen met het mannelijke hormoon androgeen. Het eerste remt de zaadproduktie en maakt impotent, het tweede wordt toegevoegd om de potentie weer normaal te maken”. Het Australische artsenechtpaar Briggs onderzoekt weer een ander hor- moonpreparaat. Een combinatie van het vrouwelijke hormoon oestrogeen en het mannelijke hormoon androgeen. Oestro geen stopt de produktie van zaadcellen en veroorzaakt vermindering van lustge voelens, soms impotentie en de ontwik keling van vrouwelijke lichaamskenmer ken. Deze effecten worden voorkomen door androgeen toe te voegen. De vraag is nog in welke dosering de stoffen toegediend moeten worden. Als bijver schijnselen worden nu genoemd: lichte misselijkheid, gewichtsvermeerdering en mogelijk op de lange duur, leverbescha- diging. Volgens prof. Haspels was al eerder bekend dat extra toegediende mannelij ke hormonen schadelijk voor de lever kunnen zijn. Deze hormonen sparen ei witten in het lichaam. Daarom kregen Wanneer er beglazing nodig is dan is de eerste gedachte natuurlijk om gewoon glas te nemen. Maar men zou ook eens kunnen denken aan plastic plaatmateriaal, dat tegenwoordig in de handel is en het grote voordeel heeft dat het niet gauw kapot gaat. Zo’n materiaal is bijv. Lexan, een thermaplastische kunststof, in de Ver enigde Staten ontwikkeld en in Neder land uitgebracht door J. A. Vink BV (Bergvredestraat 7, Didam)- Lexan is helder als glas en heeft een lichtdoorlaatbaarheid van 89 tot 82 pet, afhankelijk van de dikte. Het soortelijk gewicht is 1,2, ongeveer de helft van glas. Daardoor is het ge makkelijk te hanteren en behoeven de draagconstructies, lijsten enz. niet zo zwaar van uitvoering te zijn. Lexan is weerbestendig en vergeelt niet merkbaar. De vergeling bleek, aldus gegevens van de importeur, na vijf jaar blootstelling aan het zon licht (in Florida, waar de zon aan merkelijk meer schijnt dan hier) Wat voor „normale” mensen van zelfsprekend is, levert voor gehandi capten vaak allerlei problemen op. Zoals bijv, het electrisch scheren. Aangespoord door een brief van een gehandicapte voor wie het practised onmogelijk was zich zonder hulp van anderen te scheren heeft Braun twee houders voor scheerapparaten ont worpen, waarmee zelfs ernstig gehan dicapten zich zonder assistentie kun nen scheren. Men heeft er naar ge streefd deze hulpmiddelen zodanig te ontwerpen dat ze met enige handig heid, door vrienden of familieleden, zelf kunnen worden gemaakt. Braun laat uitdrukkelijk weten, dat ze de houders zelf niet fabriceert. Men stelt de tekeningen gratis beschikbaar. Ze kunnen door iedereen bij Braun Elec tric (Visseringlaan 22, Rijswijk) wor den aangevraagd. Voor speciale geval len - wanneer het maken van de ar matuur onoverkomelijke bezwaren op levert, heeft Braun de Stichting Aan passing voor gehandicapten in Leid- sendam bereid gevonden de houders tegen kostprijs te vervaardigen. Het betreft hier echter uitzonderingsge vallen, omdat de capaciteiten van de stichting beperkt zijn. Wellicht zou men een technische of hobby-club kunnen inschakelen. Ze zijn weer voorbij de dolle dagen. Wij zijn ze heel goed doorgekomen met weinig slaap Als inleiding maakte ik een heel grote pan varkensbouillon van af snijdsel dat was overgebleven van 3 kilo hamlappen voor sateh. Voor de vulling in de soep: 1 pond gehakt (aangemaakt en goed ge kruid); 4 winterpenen (heel klein ge sneden), 2 grote preien in ringetjes en 4 grote uien (inringen); knolselderij in kleine blokjes, peper, weinig zout (het gehakt was al gekruid) een des sertlepel kokskruiden en 2 grote uien bekleed met laurierbladen, vastge prikt met kruidnagels. Selderie en peterselie (schoonge wassen en fijngeknipt) bewaarde ik in een schaal in de koelkast Ieder die zich van de soep bediende kon zelf wat van dat groene kruid erin doen. Stokbrood, soepstengels, toast completeerden het geheel De soep met de „sateh van tante’’ naar een oud recept, dat u misschien- nog wel hebt uitgeknipt, bleek een voortreffelijke ondergrond voor alle festiviteiten die wij hebben doorstaan. Maar ook bij andere feesten kan zo’n pan „Katersoep’’ goede diensten be wijzen. En over de prijs van de ingrediënten kan niemand mopperen Gaston kookt niet altijd zo duur als wel eens wordt beweerd. De lijmen vliegen bij wijze van spreken de pan uit. Nu heeft Cetabe- ver een thixotrope contactlijm ont wikkeld met als voordelen dat deze Cetatix niet druipt, geen draden trekt en derhalve gemakkelijk te verwer ken is. De lijm hoef je niet een paar keer op poreuze ondergronden te smeren, omdat ze er in verdwijnt. De lijm blijft op de toplaag zitten, zodat spaanplaat en ander poreus materiaal niet meer hoeven worden voorge lijmd. Waarvoor is Cetatix te gebruiken? Voor verbindingen van vrijwel alle materialen zoals daar zijn hout, fi neer, kunststof, rubber, kurk, textiel, leer zowel onderling als op steen, beton, metaal en dergelijke. Tijdwin- nend is dat er niet uitvoerig en langdurig meer geklemd hoeft te worden. Na de voordroogtijd (vijf tot vijftien minuten) is het voldoende beide belijmde materialen op elkaar, aan te brengen en stevig aan te f drukken. Cetatix is verkrijgbaar in; tubes of bussen. De pil voor mannen verkeert dus nog in een pril stadium van ontwikkeling. De research op het gebied van de pil voor vrouwen gaat intussen onvermin derd voort. De bekende bijverschijnselen (misselijkheid, hoofdpijn, gewichtsstij- ging, somberheid, verminderen van lust gevoelens) worden tegengegaan door de steeds perfecter wordende samenstelling. Hoe lager de dosis werkzame bestandde len, hoe minder bijverschijnselen Daar staat tegenover dat de precisie bij het innemen groter moet Zijn en de kans op zwangerschap iets wordt verhoogd. De zogenaamde minipil moet dagelijks op hetzelfde tijdstip worden ingenomen, omdat de „marge” ontbreekt. Voor de vergeetachtige gebruikster is de driemaandelijkse „prikpil” een oplos sing. Op de polikliniek van het AZU neemt deze pil volgens Haspels een be langrijke plaats in (ongeveer 30 percent van alle middelen). In Amerika wordt onderzoek gedaan naar een hormoonpil die onder de huid wordt ingeplant en ongeveer een jaar werkt. Bij ratten en honden werkt het middel doelmatig, of het ook bij vrou wen goed werkt zal de komende drie jaar worden nagegaan. Deze onderhuids- pil lost helemaal op in het weefsel. In principe, reageert prof. Haspels hierop, kan je pillen maken die langer dan een jaar werken. Veel meer revolu tionair zou de ontwikkeling zijn naar niet-hormonale stoffen die bevruchting voorkomen. „Misschien zouden we eens ideeën kunnen opdoen bij de dorpsge- neeskunst. Op zo’n manier zijn tenslotte ook andere geneesmiddelen, zoals digta- lis, ontdekt. In India zijn 200 soorten orchideeën onderzocht. Acht soorten zouden werken als anti-conceptiemiddel. Hormonen kunnen we niet namaken, allerlei kruiden wel. In de toekomst zie ik een ontwikkeling naar synthetische middelen”. Er zijn twee ontwerpen. De wand- houder kan op een vaste plaats op de muur worden bevestigd, is bedoeld voor gehandicapten, die aan hun plaats gebonden zijh. Door deze ontwikkeling zijn vrou wen onafhankelijker geworden en kunnen zij baas over hun eigen buik zijn. „Waar blijft de pil voor man nen?” In een tijdschrift voor vrouwen emancipatie wordt nu beweerd dat de (mannelijke) onderzoekers zich te weinig moeite getroosten om een pil voor mannen te maken; dat men (lees: de man) er als vanzelfsprekend vanuit is gegaan dat de vrouw de pil maar moest gaan slikken en daarmee de last van het dagelijkse innemen, van lichamelijke en daarmee gepaard gaande geestelijke veranderingen en van pilcontroles maar op de koop toe moest nemen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 27