Economisch beleid moet worden herzien Westduitse CDU wil harder beleid Twaalf doden en vijf gewonden bij München Trein ramde bus op overweg Benzinetekort Vriendschapsverdrag Japan-China achtergrond Licht op groen voor energie- conferentie dreigt in België „WERKLOOSHEID VS FLINK AANPAKKEN” ÉB Amerikaans Congres Na affaire-Lorenz Stemerdink wil na een miljoen gulden aan prijzen Vlagtwedde schadeloos stellen Bijna 1,2 miljoen werklozen in West-Duitsland Kapitein veroordeeld aanvaring met brug K ZATERDAG 8 MAART 19 7 5 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 l Zelfreinigende grills van Moulinex. elke week te winnen in onze puzzelaktie naties ystad ieling uwen bruik Clausewitz bodja re des ;witser stuurd r, me- mn de erlich- I heeft lag ter nderen drage nische :t van Delft, in op en de naakt, ag te- atuur- rsonen ■geling actie •ortus •outes „Chagrijn” ritiek iircus I Europese Commissie onderschatte dreiging van een recessie gingen. Twaalf andere treinmachinist twee De De oppositie heeft de regering verwe- ADVERTENTIE) Luxe grill A5 f 13S.- vriendschapsverdrag met de o (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) vredesverdrag kunnen ook de Ja- pans-Russische betrekkingen als ta melijk kil omschreven worden. ivinci- iterin- indijk, plaat- unnen ïorlel oorlel angers <eder- kunde rijgen. beno- zijn. ■wacht regen, 'eeste- dt een :ht en jffing proef- kem- a 200 isteren i twee ud en naar ;n. De evelijk igenis- opleving van de activiteiten moeten sti muleren. niet voldoende effect hebben, zal de commissie vragen om stappen die het resultaat van de maatregelen kun nen verbeteren. handelaren naar het rijk van Mao en dat is veel meer dan naar de Sovjet unie. De Chinezen hebben van hun kant Japan een belangrijk aandeel van hun ruwe olie-produktie beloofd. Natuurlijk heeft de regering Miki in Tokio te maken met een groep van anti-Peking gezinden binnen de Libe- raal-Democratische Partij, maar die zou tot concessies bereid zijn. e Ne erland ;tsont- e be- ander, iet in in ons jaren Ir ij ven r wa- te als n stij- VOLGENS Sulzberger bereidt de Sovjet-Unie zich voor op het moment (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) passagiers van de bus, waaronder zes schoolkinderen, werden gedood. Twee andere inzittenden liepen ern stige verwondingen op. dat de dreiging van een recessie is onderschat. Niettemin acht de com missie het mogelijk dat de terug gang van de conjunctuur tegen het einde van 1975 zal verminderen en dan zelfs plaats zal kunnen maken voor een lichte verbetering. lidmo- steren lor te Soest- ander eer E. r aan- rgani- en. De ;sische casteel ver- KVP zitting :uk nu lit de n zo’n De economische groei die voor de EEG in 1974 gemiddeld nog bijna twee per cent beliep, zal voor 1975 op 1,5 percent uitkomen, zo verwacht de commissie- Vóór het einde van dit jaar hoeft ook niet te worden gerekend op verbetering in de werkloosheidssituatie: momenteel bedraagt die in de EEG gemiddeld 3,5 percent. Het afremmen van de prijsstij ging zal eveneens maar beperkt zijn. Tussen de lidstaten zullen ook in 1975 wat dit betreft in elk geval grote ver schillen optreden. il door routes d. De ’tehuis irk. WASHINGTON (Reuter, ANP) De economische commissie van het Amerikaanse Congres wil dat de inkomstenbelasting in de VS met in totaal 35 miljard dollar wordt verlaagd. Dit voorstel gaat ruim twee keer zover als de belastingverlaging die president Ford in het kader van de strijd tegen de recessie voor ogen staat. stand die ooit werd geregistreerd. Deze cijfers maakte de directeur van het Westduitse arbeidsbureau, Josef Stingl, gisteren in Neurenberg bekend. Voor Nederland en de Bondsrepubliek, de enige EEG-landen met een duidelijk overschot op de betalingsbalans, zegt de commissie: indien in de Loop van de komende maanden zou blijken dat de economische maatregelen die een weder- ichen ielijk- e Belg joelen, ir de evallig ieken- n daar e zijn nhuis- ir feit Is een Voor belangstellenden is zojuist een interessant boekje verschenen waarin de Chinees-Russische reiaties in de afgelopen tijd nader worden bekeken. Schrijver is een redacteur van de Amerikaanse „New York Times”, Cy rus Sulzberger. De titel luidt „De koudste oorlog” en Elsevier in Am sterdam verzorgde de uitgave in een vertaling van A. van Loon. Henk Neuman meldt in zijn voor woord dat het hier gaat om een aantal oorspronkelijk in Sulzbergers krant verschenen artikelen, aange vuld met opmerkingen en bespiege lingen achteraf. Hij noemt de auteur „een fenomeen” in de internationale perswereld, die „overal ter wereld met verrassend gemak de deuren van kanselarijen en kabinetten” binnen komt. In de landen met een duidelijke te- kort-situatie zoals Italië en Groot-Brit- tannië, gaat het vooral om verbetering van de betalingsbalans binnen het kader van een restrictieve politiek. Met de landen wier betalingsbalans zo ongeveer in evenwicht is of snel verbetert (België, Frankrijk en Denemarken), moet de ui terste voorzichtigheid worden betracht in verband met de onzekere conjunctu rele situatie in de wereld en met het oog op het gevaar van een ontoereikend afremmen van de prijsstijgingen. (ANP, aantal verder DE JAPANSE handel met China groeit nog steeds. Voor meer dan 7‘/a miljard gulden exporteerden Japanse BRUSSEL De Europese Com missie (het dagelijks bestuur van de EEG) heeft zijn aanbevelingen voor het economisch beleid van de lid staten in 1975 moeten herzien, om- Uit de conclusies blijkt dat de com missie in eerste aanleg verlangt naar een hernieuwde bevestiging van het verlan gen om in politieke overeenstemming krachtdadig de richtlijnen toe te passen op het gebied van nationale en gemeen- schaps-investeringen ter wille van het bereiken der gezamenlijke economische doelstellingen. BONN. De Westduitse chris- ten-democraten willen, na de ont voering van Peter Lorenz, het recht om te demonstreren veranderen; verdachte advocaten laten bewaken en de bestraffing van bankoverval len verscherpen. Deze voorstellen wil de CDU-CSU-fractie in de Bondsdag het Westduitse parle ment, indienen. In Bonn wordt ver wacht dat het debat over de bin nenlandse veiligheid zeer hard zal zijn. zes jaar geleden bij de foto. De Chi nezen verdedigen het rivier-eiland Damanski in het omstreden Chinees- Russische grensgebied. BRUSSEL. De Belgische benzine pompen vallen droog en de levering van brandstof aan zogenaamde „vitale be drijven en instellingen” komt in gevaar. Een staking annex boycot heeft het vervoer van de olieraffinaderijen naar de handel stilgelegd. De verhouding tussen de Chinezen en de Russen laat veel te wensen over. En omdat Japan nog steeds op het standpunt staat dat Moskou eerst de eilandengroep ten noorden van het Keizerrijk moet teruggeven voordat sprake kan zijn van een volledig In de raffinaderijen, voornamelijk ge concentreerd in het Antwerpse havenge bied, wordt nu minder hard gewerkt, omdat de opslagplaatsen tot de rand toe zijn gevuld, maar vooral omdat de ar beiders daar inmiddels volledig in sta king zijn gegaan over het conflict dat is uitgebroken rond de vervoerders tussen raffinaderij en handel. De vakbonden willen dat de onafhankelijke vervoer ders binnen het kader van de olie-cao worden gebracht. De voorstellen daartoe van de zijde van de regering worden als te beperkt beschouwd. In Gent en Antwerpen zijn reeds di verse benzinepompen gesloten omdat de tanks leeg zijn. Men verwacht dat de staking zich nog zal uitbreiden. De mi nister van economische zaken zal dezer dagen, haar wordt voorspeld, maatrege len nemen om de bevoorrading van leger, vliegvelden, ziekenhuizen en be jaardeninrichtingen te garanderen. dat Mao Tse Toeng en Tsjoe En Lai zijn overleden. Hij maakt in dit ver band de vergelijking met Joego-Sla- vië zonder Tito. Als na net overlijden van de twee Chinese topleiders „de crisis is uitgebroken( zal er weinig twijfel over behoeven te bestaan, dat de Russen een dreigende houding zul len aannemen, met troepenbewegin gen schermen en met raketten de zenuwen prikkelen”. Desondanks be twijfelt Sulzberger of werkelijk een oorlog zal uitbreken, omdat Moskou’s politiek zou zijn gericht op „het voortduren van de oorlog met andere middelen”, waarmee hij een grapje maakt over Clausewitz’ militante uit spraken. De wedstrijd met de tijd heeft ook Sulzberger niet kunnen bijsloffen ais hij het (op pag. 103) heeft over „de aanmaak van operationele raketten voor de middellange afstand”, nu in middels ook lange-afstand raketten in China zijn getest. Als de meest aannemelijke opvol gers voor Mao noemt de Amerikaanse journalist Li Teh Sjeng (nu vice- partij voorzitter) en Wang Hoeng Wen (de 39-jarige benjamin van het Chi nese Politbureau). Een duidelijke toe komstvoorspelling gaat Sulzberger echter wijselijk uit de weg door de slotverklaring: „Waar we thans op wachten is het bewijs dat het maoïs- me zonder Mao een race tegen het stalinisme zonder Stalin kan overle ven.” Ook inleider Henk Neuman, direc teur van het Instituut voor Vredes vraagstukken relativeert de Russisch- Chinese geschillen en stelt dat de betrokkenen zelf blijkbaar „altijd voldoende wegen en motieven hebben gevonden om te voorkomen dat het probleem de pan uit rees”. werkloosheidsuitkeringen, een speciaal programma voor het scheppen van werkgelegenheid in de overheidssec tor alsmede bijzondere schenkingen aan de autoriteiten in de afzonderlijke staten ten behoeve van de werkloos heidsbestrijding. De vorige maand is ’t Amerikaanse werkloosheidscijfer in vergelijking met januari stabiel gebleven. Blijkens een bekendmaking van het ministerie van arbeid in Washington zat 8,2 percent van de Amerikaanse beroepsbevol king in februari zonder werk en dat is nog steeds een naoorlogs record. Voor de economische politiek beveelt de commissie dan ook in eerste aanleg aan: vermindering van de werkloosheid, strijd tegen de inflatie en herstel van de betalingsbalansen. En vervolgens dan nog een toenemende vermindering van de economische verschillen tussen de lidstaten die de samenhang van de EEG bedreigen. DE BRITSE verslaggever Robert Whymant van „The Guardian” die aandacht besteede aan deze onderlin ge relaties in het Verre Oosten spreekt bij het steeds inniger samen gaan van Japan en China dan ook over „chagrijn hierover in de Sovjet- Unie”. MIDDELBURG (ANP). De recht bank in Middelburg heeft de 41-jarige kapitein van de „Taklift-1” uit Hoek van Holland veroordeeld tot 2500 boete. Volgens de rechtbank zu het aan zijn grove schuld te wijten zijn geweest dat zijn drijvende bok op 9 mei van het vorige jaar tegen de Zeelandburg aan is gedreven, waardoor grote schade is ont staan aan de brug. De brug is ook enige tijd buiten be drijf geweest. De staatssecretaris heeft over het aan bod gistermiddag overleg gepleegd met het college van B. en W. van Vlagtwed de. Het pakket maatregelen is het ge meentebestuur niet opgedrongen, ver klaarde de staatssecretaris tijdens een persconferentie in Ter Apel. Ook in de toekomst zal dat niet gebeuren. Het aanbod is gekomen nadat het plan-Kikkert definitief van de baan was. Dat plan behelsde een militair oefenter- ren van 8.000 hectare in de gemeente Vlagtwedde. Tegen dat plan zijn voorna melijk door de landbouwers uit Vlagt wedde harde acties gevoerd. PARIJS. De zeventien landen van het Internationale Energie Agentschap hebben gisteravond in Parijs, na twee dagen moeilijk en soms stormachtig overleg, het groene licht ontstoken voor de voor bereidende energieconferentie, die 7 april in de Franse hoofdstad zal worden gehouden. De Congrescommissie, waarin de Democraten over een meerderheid be schikken, voorspelt dat de werkloos heid in de VS zal toenemen tot boven de tien percent tenzij de bestedings mogelijkheden van de Amerikaanse consument in de sombere economische situatie gestimuleerd worden. sselink adres e van is de i het ig van sselink n het 1. De kans is gering dat de lidstaten die thans hard werken aan het wegwerken van de tekorten op hun betalingsbalans, tussen nu en het einde van het jaar nog aanmerkelijke verbeteringen zullen kun nen bereiken. Toch voorziet de commis sie dat het totale betalingsbalanstekort voor de EEG (in 1974: 14 miljard dollar) 8 a 9 miljard dollar in 1975 zal zijn. Over de mate waarin de lidstaten erin zijn geslaagd hun economisch beleid vol gens dë beginselen van de EEG op elkaar af te stemmen, is de commissie slecht te spreken.- De maatregelen die daartoe werden genomen zijn verre ge bleven van de uitwerking die ze hadden moeten hebben. Volgens de commissie is dit ten dele te danken aan het feit dat de prijsmaatregelen niet streng genoeg zijn geweest, aan de spontane invloeden op de markt en ook aan de houding van de sociale partners. Het februaricijfer komt overeen met 7,5 miljoen werklozen. De totale werk gelegenheid nam van januari op fe bruari af van 84,5 miljoen tot 84 mil joen arbeidsplaatsen en tegelijkertijd verminderde de totale beroepsbevol king (mensen die een baan hebben of op zoek zijn naar werk) van 92 mil joen tot 91,5 miljoen man. Het ernstigst is de situatie in de Amerikaanse bouw. Daar was in fe bruari bijna zestien percent van het nog andere beleidsaanbevelingen ge-' totale aantal arbeiders werkloos tegen daan, zoals een verhoging van de vijftien percent in januari. VLAGTWEDDE (ANP) Staatsse cretaris Stemerdink van Defensie is be reid de gemeente Vlagtweede schadeloos te stellen wanneer de gemeente zou besluiten 200 hectare grond beschikbaar te stellen als militair oefenterrein. Door middel van een omvangrijke belastingverlaging kan volgens de commissie worden bereikt dat het werkloosheidscijfer eind volgend jaar zal zijn gedaald tot onder de zeven percent. In dit verband worden ook MÜNCHEN (AP). Op een be waakte spoorwegovergang in de Noord-Miinchener stadswijk Al- lach is gisteren een bus gegrepen door een sneltrein omdat de bomen te vroeg omhoog rft bij ortale, orstel- en. Er in als 1 goe- soeken n het ;n tot I voor- I ten niet daadkrachtig genoeg te zijn opgetreden in de ontvoeringsaffaire-Lo- renz. De voorzitter van de bond van politiefunctionarissen, Werner Kuhl mann, verklaarde naar aanleiding van de uitlatingen van christen-democrati- sche politici: „Wie door woord en daad bij draagt tot de verbreiding van onze kerheid en hysterie, gedraagt zich pre cies zo als de terroristen en anarchisten verwachten”. De liberale Bondsdag-afgevaardigde Helga Schuchardt waarschuwde naar aanleiding van de hernieuwde roep om de doodstraf, en andere uitlatingen van oppositionele politici, voor een „nieuw fascisme”. Ondertussen zijn arrestatiebe velen uitgevaardigd tegen Angela Luther en Andreas Vogel, die volgens de politie in West-Berlijn zeer nauw betrokken geweest moeten zijn bij de ontvoering van Lorenz. De speuractie van de politie heeft tot nu toe nog geen succes opgele verd. De politie ontving meer dan 5000 tips uit de bevolking. spoorwegemployees liepen lichtere ver wondingen op toen de trein zich met een snelheid van 120 km in de bus boorde en het wrak over een kilometer mee sleurde. Twee van de zeven rijtuigen liepen uit de rails, maar alle 25 passa giers bleven ongedeerd. De 33-jarige overwegwachter stortte na het ongeluk in en moest in een ziekenhuis aan shock-verschijnselen worden behandeld. Uit het wrak van de bus zijn tien deerlijk verminkte lijken geborgen. Twee andere slachtoffers overleden later in een ziekenhuis. De kinderen waren een 10-jarige jongen en vijf meisjes van 10 tot 16 jaar. De Westduitse minister van vervoer, Kurt Scheldle en de president-directeur van de Duitse spoorwegen, Wolfgang Varst stelden zich samen met burge meester Georg Kronawetter ter plaatse op de hoogte. Van officiële zijde werd gezegd dat de overgang met alle denkbare technische apparatuur was beveiligd. De overweg wachter was ruim een uur vóór de ramp in dienst gekomen en werkte sinds janu ari op die post. De bus had voor de gesloten bomen een andere trein laten passeren. Toen de bomen opengingen, trok de chauffeur op. Enkele seconden later werd de bus in de flank gegrepen en door de tweede trein meegesleurd. De justitie stelt een onderzoek in. Op de foto: de wrakstuk ken van de bus. „Deze grenswachten zijn paraat om elke provocatie van de Russische revi sionistische renegatenkliek af te slaan”. Aldus het bijschrift van het Chinese persbureau „Nieuw China” Tot het IEA, dat als waarnemer aan de Conferentie wil deelnemen, behoren naast de Verenigde Staten, Canada. Ja pen en Nieuw-Zeeland, de meeste West- europese landen, met uitzondering ech ter van Frankrijk. De Amerikanen, die een zwaar stem pel drukken op het Internationale Ener gie Agentschap, hadden voor hun deel neming aan het beraad op 7 april geëist dat eerst alle westelijke landen één lijn voor de vaststelling van een gegaran deerde basisprijs voor olie zouden trek ken. Dat verlangen had Amerika meer malen tevoren uitgesproken zonder zijn westelijke bondgenoten het mes op de keel te zetten. Ook in de afgelopen dagen is de weerstand ophieuw groot geweest, omdat bij een vastgestelde olieprijs de consu- ment-landen geen profijt zouden kunnen trekken van een verdere daling van de prijzen aan de bron. Amerika zou als grootste olieproducent ter wereld bij be trekkelijk hoge prijzen uiteraard wel veel zijde spinnen, en bovendien wen sten de Amerikanen dat alle overige leden van het IEA zouden bijdragen aan een fonds om het onderzoek naar, en de exploitatie van alternatieve energiebron nen te financieren. Het IEA zal in beginsel een systeem ontwerpen dat gekopieerd zou moeten worden op het Europese landbouwfonds met het doel de prijsfluctuaties te be heersen- De Amerikanen hebben, schijnt het, hun zin nog niet helemaal gekregen. Maar met zijn politiek van „kleine pas jes”, die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger ook in andere domeinlen pleegt te volgen, hoopt hij uiteindelijk eveneens op het oliefront zijn doel toch te bereiken, om dan tevens de hegemonie van de VS in de westelijke wereld te herstellen. (Van onze redactie buitenland) Eind mei hoopt Japan een vredes- en 2_ Volksrepubliek China te tekenen. De onderhandelingen hierover zijn in volle gang en men hoopt de gesprekken binnenkort te kun nen afronden. Het is begrijpelijk dat de Sovjet-Unie deze gang van zaken met wantrouwen bekijkt. NEURENBERG (ANP. DPA). In februari is het aantal werklozen in West-Duitsland verder gestegen tot 1.183.500. Het aantal mensen dat korter werkt bereikte met 956.500 de hoogste en

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3