Wffl’G tarH Toeristiek toert raak toeristiek 1 isBfi I ITT lit *4 kF i REDACTIE: UDO. J. BUYS Bij de moskee in Biskra. Nomadenkinderen onderweg; bedelen is er niet bij. Algerije wil alleen aangepaste” toeristen eten i Het binnenland van Algerije bereizen betekent kilometers woestijn „opslokken’’. Kleurige ontmoetingen op een markt in een oasestad. TULPENTUIN IN OHRID Tir consumenten reisinformatie 74/75 lieqreizen zomervakantie 1975 in chartervluchten zitten. „Het is een erg interessante bestemming”, zegt hij, „en liet trekt echt wel aan. De enige zorg is: het is een rad van avontuur. Je moet de zaak heel goed begeleiden. Als zoals al opgemerkl: het is het aantrekkelijkst om het binnenland En ook zijn indruk: „ZE willen wel toeristen hebben, maar die moeten het hen niet erg moeilijk maken". bij De HOTELPLANDIRECTEUR drs- Hans Roothaert ziet het voorlopig nog niet joegoslovie-kust griekenlond hjnesie marokko portugal PRACTISCHE ERVARING met dat rad van avontuur heeft Willie de Bruijn, die eind ’73 als hostess voor zijn organisatie een rondreis door Al- DAT IS OOK van de al je dat doet is het geweldig”. Die over wegingen brachten hem er toe de rei zen voorlopig nog op Ité-basis per lijndienst uit te voeren. „Het is anders een te groot risico”, vindt hij. EEN MOOIE KA? S Hf r Emmink om zijn Tulpen uit Atnstc" dam uit de mottenballen ie halen, immer roze wangen te bollen en nu eens de Tulpen uit Ohrid te bejubelen. Ohrid werd door de jaren heen voor Nederlanders een populaire vakantie bestemming. Op de foto het kerkje Svati Jovan, dat uitkijkt over het diep blauwe meer van Ohrid. „ONZE DOELSTELLING is vanuit een objectieve ooghoek de reisbureau’s en de consument voorlichting te geven over toerisme”, vertelt hij over het initiatief van directeur Wim Bloem, die, zelf afkomstig uit de reiswereld, Toeristiek heeft opgericht. DAT HET JUIST de tulp is heeft een zekere heer Busbeckq op zijn ge weten, in leven gezant van de Oosten rijkse keizer Ferdinand I aan het hof van de sultan van Oman. De tulp komt in Afghanistan en in Centraal Azië in het wild voor, maar de sultan kweekte de tulp in zijn botanische tuinen. Bus- becq was het toen die de tulp in gecultiveerde toestand meenam naar Gelderland en Overijssel noemen zich de fietsprovincies van Nederland en hebben in samenwerking met de ANWB een plan uitgewerkt om het toeristisch fietsen in Oost-Nederland te stimuleren Er is een aantal arrange menten onder het motto „Hotel en Fiets” samengesteld. Het langste duurt 8 dagen, het kortste is een weekeinde- arrangement. De VW’s hebben een folder „Vakantie op twee wielen” uit gegeven, die verkrijgbaar is bij de rovinciale Gelderse VVV, Stations- lein 45, Arnhem (085-452921) en de Provinciale VVV Overijssel, Werf 1, Almelo (05490-10266) „ze dat ze komen, maar zich maar aan hen de VVV Valkenburg produceerde een nieuwe hotel- en pensionglds, een wegwijzer met informatie over be zienswaardigheden, toeringcartochten, wandelingen etc. en een algemene fol der, waarin ook al met het oog op het Europese Monumentenjaar extra aandacht wordt geschonken aan de monumentale herinneringen die Val kenburg rijk is. Adres VVV Het Geul- dal „Spaans Leenhof”, Th. Dorrenplein 5, Valkenburg, telefoon 04406-13364 ALS IEDEREEN zijn zin krijgt wordt het Joegoslavische Ohrid begin mei overspoeid door toeristen. Neder landers, die per bus, vliegtuig of eigen auto naar Zuid Joegoslavië komen om daar hand in hannd met de Macedoniërs rond het Holland-Park te dansen. Een park vol tulpen uit Rijnsburg, want met name die bloem is uitgezocht om de band Joegoslavië-Nederland te ma nifesteren. Toeristiek b.v. gaat in de toekomst ook over de sneeuw informeren. „We zijn va i plan ook op de markt te komen met informatie over winter sportbestemmingen”, kondigt Van der Lely aan. HET IS NIET onmogelijk dat de tulpentour uitgroeit tot iets „blijvends”, want het plaatselijk bestuur van Ohrid wil dolgraag een jumelageverband met Katwijk aangaan. Er zouden a.l brieven gewisseld zijn. Om de tulpentour heen variërend van 8 (per vliegtuig) tot 28 dagen (per bus of eigen .11»:»») - is een uitbundig j.c ven. met de kreet „Veel Oostenrijk voor weinig geld” propageert het Oos tenrijks Verkeersbureau (Singel 464, Amsterdam, telefoon 020-255933) een kris-kras-abonnement voor toeristen die Oostenrijk op eigen houtje willeïi verkennen. Geldig: 8 of 15 dagen voor alle treinen, postauto’s en autobuslij nen en reductie op de meeste kabelba nen, stoeltjesliften en Donauboten. Prijs: 8-daags 2e klasse 129; 15-daags 177. Kinderen van 6 tot 15 jaar half geld „WIJ WILLEN wel toerisme en ook graag Nederlandse toeristen, maar geen massatoerisme. Wij hebben genoeg bronnen van inkomsten en toerisme komt bij ons op de zoveelste plaats”. Zo verwoordde nog onlangs Hocine Bendali, een topfunctionaris van het „Agence toeristique Algerienne”, met enige arrogantie de mate van belang stelling voor buitenlandse deviezenbren gers. Hij wees daarbij op de inkomsten die Algerije heeft uit de enorme op brengstens van olie en aardgas. Europa. Via Macedonië, doorgangsge bied en halteplaats op de weg naar Europa. DE ANWB en de reisorganisatie HO TELPLAN draaien de rollen nu om en brengen de tulp weer teiug. Alleen niet met de diligence zoals Busbecq naar deze kant deed, maar met een bonte karavaan die woensdag 30 april van start gaat bij de sporthal Cleijn Duin in Katwijk. Zondag 11 mei wordt dan in Ohrid het Holland-Park officieel geopend. Niet zo maar, want de Mece- doniërs zijn met de tulpentour bijzon der ingenomen. De burgemeester van Ohrid en de president van de republiek Macedonië hebben dan ook niet geaarzeld van de partij te zijn. Uit Holland geven bur gemeester en wethouders van Katwijk door hun aanwezigheid het officiële tintje. OOK DE REISBUREAU’S bedienen zich aan de balie van de boekjes, die voor de consument voor een (advies prijs van ƒ2,50 te koop zijn bü ongeveer 400 Nederlandse reisbureau’s. In de gewone boekhandel zijn ze niet verkrijgbaar- Het Toeristiek-initiatief vier boekjes uit te geven waarin de vliegvakantie- gangers wat meer informatie kunnen vinden over de streek, de plaats en het hotel, bungalow of appartement dat ze willen bezoeken is bij de consument goed gevallen. „Ik moet zeggen dat de reacties over de gehele linie gezien positief goed is”, zei me een opgewekte Toeristiek-stafmedewerker Pier van der Lely. NADAT BUURLANDEN Marokko en Tunesië daarin al voorgingen, is nu ook Algerije in de vakantiegidsen op gedoken. Twee reisorganisatoren. Hotel plan en Sunair, bieden het als bestem ming aan in hun zomerprogramma. Het zal voor eerst geen dringen wor den in het Noordafrikaanse land- De accommodatie is er niet voor beschik baar en de Algerijnen zelf mikken al helemaal niet op vet gevulde Jumbo- buiken. helemaal de mening eerder geciteerde Hocine Bendali. Die vindt dat de toerist zich maar aan moet passen. Ronduit, niet zeuren. Een voorbeeld. Toen toeristi sche journalisten onlangs tijdens een studiereis opmerkten dat de drankjes wel erg duur waren merkte hij lichte lijk geagiteerd op dat ze maar moeten drinken wat het land verschaft, wijn bijvoorbeeld. Hij gaf toe dat alle pro- dukten die Algerije invoert duur zijn. „Maar men moet in de eerste plaats komen om het land te leren kennen- Dat doe ik ook als ik naar het buiten land ga”, aldus Bendali. De boekjes geven informatie over de Spaanse oostkust van de Franse grens tot aan Murcia (deel A); Mallorca, Menorca, Ibiza en Formentera (B); Zuid-Spanje en de Canarische Eilanden (C) en Joegoslavië, Griekenland, Tune sië, Marokko en Portugal (D). „We dekken 95 percent van het aanbod wat in de zomerreisgidsen staat”, aldus Van der Lelie, die met een dozijn mensen op stap ging om de informatie te verwerven. HERMANN BEHRENS, directeur van Sunair Nederland, houdt het er op dat Algerije voorlopig een reisbestem- ming blijft voor een wat geselecteerd publiek dat via rondreizen het land wil leren kennen. „Het is een land dat je moet bereizen. Aan de kust is het gewoon zoals het overal aan de Mid dellandse zeekust is”, vindt hij, „juist het zuiden is onvoorstelbaar mooi”. Aanvankelijk wilde hij verleden jaar al van start gaan met een Algerijepro- gramma, maar de oliecrisis haalde daar een streep door. „Algerije nam toen nogal een vijandige houding aan, de klanten bleven weg en toen hebben we het maar geannuleerd”, zegt hij. Hij voert het programma gedeeltelijk op lijn- en charterbasis uit. Dat laatste via Brussel, in combinatie met de Bel gische moedermaatschappij. Volgens hem is er een gezonde belangstelling en gaan de geplande reizen allemaal door. het jaar van de oliecrisis heeft het toerisme naar Canada niet op de knieën gekregen. Ten opzichte van 1973 nam verleden jaar het bezoek uit Ne derland met 10,5 percent toe. Harry ter Veer, directeur van het Canadees Ver keersbureau in Den Haag (Laan van Meerdervoort 96. telefoon 070-464400) rekende tevreden voor dat in 1974 62.500 Nederlanders zijn land bezoch ten; in 1973 waren dat er nog maar 56.649. Dit jaar verwacht hij 65.000 Nederlanders wie van sporen houdt, moet maar eens op Den Haag Centraal aantoeren, waar van 10 maart tot en met 4 april Zwitserland Centraal staat. In een ca ravan in de stationshal wordt toeristi sche informatie verstrekt, op de eerste verdieping worden toeristische films over Tessin vertoond en het restaurant heeft Zwitserse specialiteiten uit dat zelfde Tessin op de kaart staan. Van maandag tot vrijdag wordt er tussen door ook nog een wedstrijd alpen- hoornblazen gehouden tussen 12.30 en 13.30 en 18 en 19 uur bij een Algerijnse reis le betrekken. De toerist kan kiezen uit vjjf rond reizen, tot diep in het zuiden toe voor mensen die liever voor een eigen dak zorgen: er zijn drie campings, maar daar staat tegeno ver dat men overal in het land zijn tentje mag opslaan of een caravan neerzetten de gemiddelde temperatuur bereikt in augustus een hoogtepunt van ongeveer 25 gr. C vervoer: taxi’s en bussen zijn redelijk goedkoop Algerije is Frans sprekend. Met Engels en Duits redt men zich niet ONDANKS DIE OLIE en dat gas die samen 90 percent van de buiten landse handel voor hun rekening ne men en de gereserveerde opmerking van de heer Bendali wordt er toch aan het toerisme „gebouwd”. Het aantal hotelbedden wordt met een vierjaren plan vrijwel verdubbel (tot 40.000) en op die manier wordt geprobeerd een jaarlijks aantal van rond de miljoen toeristen op bezoek te krijgen. Dat cijfer is nog lang niet bereikt. In 1973 over verleden jaar bestaat nog geen definitief cijfer waren het er 300.000 die Algerije aandeden. Veel daarvan kwamen per veerboot via Marseille of Genua of via Marokko het land binnen. „Het is duidelijk dat ze de toeristen niet gewend zijn”, vindt Willie, vinden het goed dan moeten ze aanpassen’. in Algerije mogen alle buiten landse valuta worden ingevoerd, be halve Algerijns geld. De koers in Nederland is 37 cent per dinar. In het land zelf moet men er als toerist ongeveer 70 cent voor neer leggen deviezen en waardevolle voor werpen moeten bij aankomst in de volksrepubliek worden aangegeven en ingevuld op een document, dat steeds moet worden overlegd wan neer geld wordt gekocht en het er op wordt aangetekend. Goed bewa ren, want bij vertrek moet het pa pier weer worden ingeleverd gerije Leidde. „We waren wel een stel pioniers”, zegt ze. „als er geen water in de hotels was was dat wel niet zo plezierig na een dag in de bus, maar de mensen reageerden daar heel positief op. Ze wisten dat ik het ook niet uit de grond kon halen. En ook als het wat lang op zich liet wachten, bleven ze er rustig onder. Maar het gebeurt wel allemaal”. OVER DIE (bijvoorbeeld) hoge drankprijzen struikelde ook de Am sterdamse reisadviseur Carel Hageman, die Algerije als nieuwe Nederlandse bestemming vorige maand een dag of wat verkende. Voor een flesje bier noteerde hij in een gewoon toeristen hotel 4, voor een glas whisky 14. „Dat is te hoog. Als je over een hele dag gerekend vijf biertjes zou drinken dan ben je 20 kwijt”, rekent hij voor. „Met z’n tweeën is dat in één week 280”. Als vakantiebestemming maakte het op hem grote indruk. „Een bijzonder interessant land. Algiers heeft niet zo’n geweldige indruk op me gemaakt, maar je gaat er niet naar toe om die stad te zien, maar de rest van het land. Dat binnenland is enorm, het is een uniek schouwspel wanneer je ineens moet stoppen en er zo’n duizend drome darissen de weg oversteken. En ook om na zeshonderd kilometer woestijn in eens een grote ontwikkelde stad binnen te rijden”. De mensen vond Hageman erg plezierig om mee om te gaan. „Erg vriendelijk en wat me bijzonder opvalt is dat je er geen bedelaar ziet”, zegt hij. ff - 1 Hyj ^4

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9