Feyenoorders legden Ajax hun wil op r Kraay: „Inzet voor rust Energiek Haarlem maakte PSV-frustraties (nog) groter Fransz: 9 Revanche AZ „Zwartste moment...” 9 onvoldoende” f Vfc sa j pi iüfc SEIS MARTINI ■H MAANDAG 10 MAART 1975 SPORT 13 12 5 -O Aanwinst w F Pechduivel k 1 iWWEjt,,.;- - -- '-dfc- wwi C.-1 AJAX MIST EEN WILLEM VAN HANEGEM (Van onze sportredactie) 1 I' SPORT i**i twaalf THEO KLEIN (Van onze sportredactie) BERT BREVOORD OPSTELLINGEN: è.- Hadden de Feyenoorders inderdaad al le wedstrijden met de zondag getoonde niet aan hun opdrachten voldeden. Zo iets kan er bij mij niet in. Die jongens weten toch ook dat ze waarschijnlijk aan het beslissende duel van de compe titie bezig zijn en dan zetten ze zich toch nog onvoldoende in”. Het viertal dat Ajax-manager voor ogen had bestond waarschijnlijk uit Rep, Brokamp, Suurbier en Haan. Rep kon niet op tegen de voor Ramljak ingeval len Jan Everse (die op lings stond, Rijsbergen en Van Daele vormden het centrale duo en Schneider was rechts back), Suurbier verloor het duel met Kristensen, Brokamp viel op links niet op en Arie Haan kreeg op het midden veld geen schijn van kans tegen Willem van Hanegem, zondag ongetwijfeld weer de grote uitblinker bij de Feyenoorders. Kt:: AMSTERDAM Sinds gisteren mag Feyenoord zich weer de be langrijkste kandidaat voor de natio nale voetbaltitel noemen. Met de 10 overwinning op Ajax nestel den de Rotterdammers zich name lijk niet alleen aan kop van de ere divisie, maar sloten zij tevens het kwartet topwedstrijden tegen Ajax en PSV af, terwijl deze concurren ten elkaar nog eenmaal op 27 april in Amsterdam moeten bevechten. Wellicht zal op die datum de voor sprong van de Feyenoorders op de achtervolgers groot genoeg zijn om in de Kuip het glas op de titelpro- longatie te heffen. OPSTELLINGEN: Ajax: Schrijvers; Suurbier, Dusbaba, Blan kenburg en Krol; Haan (Mühren), Notten en SteffenhagenRep, Geels en Brokamp (Mul der). Feyenoord: Treytel; Schneider, Van Daele, Rijsbergen en Everse; Jansen, De Jong en Van Hanegem; Ressel, Kreuz en Kristensen. Scheidsrechter: Van der Kroft, 62.000 toe schouwers. nuut) het dichtst bij een Ajax-doelpunt toen hij oog in oog met keeper Treytel kwam te staan. Hij schrok kennelijk zo van die uitgelezen kans, dat hij miste. Aanvoerder Ruud Krol, na een afwezig heid van twaalf weken terug in Ajax- één: „Wat wij in de voorhoede nodig hebben is een echte Amsterdamse jon gen. Iemand die durft te bluffen. De aanvallers die er nu in staan komen allemaal van buiten, die hebben dat niet zo”. Krol bleek eens te meer in organisato risch opzicht een aanwinst. Hij spen deerde veel aandacht aan het dirigeren van zijn team. Bovendien gaf hij zijn directe tegenstander, Peter Ressel (een dissonant in het Rotterdamse team) wei nig kans. Daartegenover stond dat zijn passes nog niet allemaal even zuiver waren. Krol: „Ja, ik ben nog niet in mijn ritme. Maar wat kan je anders ..3>-iilililllwH i André Wetzel duelleert met Pleun Strik, terwijl Harry Lubse op de achtergrond als toeschouwer fungeert. De Haarlem-aanvaller onderscheidde zich met name in de eerste helft door een paar opmerkelijke acties. In de rust moesten Brokamp en Haan (die na afloop verklaarde niet meer onder Hans Kraay te willen spelen) hun teleurstellend optreden bekopen met vervangingen door respectievelijk Jan Mulder en Gerrie Mühren. Beide spelers voelden zich niet helemaal fit en hadden vrijwillig voor de reservebank gekozen. Zij hielden zich niettemin beschikbaar voor noodgevallen. En daar was zeker sprake van. Hoewel Feyenoord naar ver houding weinig kansen creëerde, had het de Ajacieden, zeker in het eerste half uur, volledig in de hand. Met de uiterst betrouwbare Van Daele, Rijsbergen en Everse in de laatste linie, een superieur middenveld, waarin Van Hanegem diri geerde en Jansen en De Jong als paar den werkten, hield Feyenoord Ajax in een ijzeren greep. In ieder geval betekende de onmacht van PSV voor Haarlem de impuls om te proberen de in Zeist eendrachtig gesme de winstplannen tot uitvoer te brengen. In de 52ste minuut weerstond Van Be- veren nog een kogel van de slim pene trerende Marijt, maar zes minuten later moest Nederlands beste doelman ont daan constateren dat hjj een alleszins houdbare afstandsschuiver van Huyg on der zijn lichaam door in het doel had laten verdwijnen. Dergelijke prognoses blijven in deze onberekenbare competitie ook nu ech ter nog gevaarlijk. Want welgeteld zeven dagen voor Feyenoord op bijzonder vak bekwame wijze met Ajax afrekende, bevocht het in eigen huis slechts moei zaam een 2-0-overwinning op De Graaf schap. Een vertoning, die het legioen weinig hoop gaf op een aannemelijk resultaat in de topper tegen Ajax. Maar zie, precies op het juiste moment kregen de mannen van Wiel Coerver de geest Plotseling was er wél voldoende concen- instelling afgewerkt, dan was het van daag al zeker dat het kampioenschap in Rotterdam terecht zou komen. De titel verdedigers kenden echter langdurige crises en het was slechts aan soortgelij ke downperioden bij PSV en Ajax te danken dat de feitelijke schade beperkt bleef. Op het ogenblik heeft het er echter alle schijn van dat de Rotterdam mers de opgaande lijn te pakken heb ben, terwijl zowel Ajax als PSV nog steeds op drijfzand lopen. verwachten na voetbal”. De wissels die Kraay in de rust had aangebracht bleken een verbetering. Door de komst van Mulder verhuisde Geels naar rechts (hij wisselde nadien nog vaak van plaats met Mulder) en vatte Rep post op de linksbuitenplaats, waardoor hij tegenover de in de man dekking minder bekwame Schneider kwam te staan. Hoewel de beste kans opnieuw van Rotterdamse zijde kwam (Van Hanegem ioeierde in de tweede minuut na rust tegen de paal), nam de kracht van de Amsterdammers toe. Met hoge ballen voor de „pot” probeerden zij langs Treytel te komen, maar verder dan gestopte of gemiste schoten van Geels, Notten en Rep kwamen ze niet. In de 39e minuut kreeg Ruud Geels opnieuw een droomkans, maar weer zag hij kans om alleen voor Treytel ver over te schieten. Het bleek later de laatste kans van Ajax te zijn om langs zij te komen. „Vooral het peil waarop deze wed strijd gespeeld is, viel me erg tegen”, concludeerde een teleurgestelde Ruud Krol na afloop mistroostig, „ik had van deze topper veel meer verwacht, zowel van Ajax als van Feyenoord”. tl Manager Hans Kraay na afloop: „Bij na niemand durfde bij ons de verant woording voor het eindschot te nemen. Vier, vijf keer werd de bal aan een ander doorgespeeld voor iemand een kans durfde gebruiken. Zulke situaties zijn voor mij onbegrijpelijk.” De leider van de Ajacieden was bijzonder verbol gen over de gebrekkige inzet van enkele spelers. Kraay: „Ik had er in de rust wel vier of vijf uit kunnen gooien omdat ze HAARLEM. Jan Fransz vocht moeizaam tegen zijn tranen en dat was te begrijpen. Eigenlijk was het ontzet tend onrechtvaardig dat uitgerekend hij, de man die als organisator van Haar lem’s defensie tegen PSV op een hoog niveau had geacteerd, in de laatste mi nuut met een kopbal in eigen doel direct verantwoordelijk was voor de Eindho- vense gelijkmaker. „Ik was er kapot van”, verklaarde de onfortuinlijke libero ten overvloede. „Het was het zwartste moment in mjjn hele voetbalcarrière, ik zweer het je. En dan nog wel op het laatste nippertje, hoe is het mogelijk. Het zou toch schitterend zijn geweest als we vanmiddag PSV hadden ingepakt, of niet soms!” In de laatste minuut, kort nadat bij Haarlem Wentink met kramp was uitge vallen en Piet van den Berg zijn op wachting had gemaakt, koos de pechdui vel even Jan Franz uit als slachtoffer. Een ongevaarlijke doorkopbal leek een gemakkelijke prooi te worden voor Fransz, die evenwel uit zijn balans werd gebracht door de meespringende Hoeben. Een manoeuvre met voor het moege streden Haarlem desastreuze gevolgen. J Kees Rijvers kon voor het geschenkje nauwelijks een glimlach opbrengen. „Wat een voetbal” mompelde hij, „ik Wim van Hanegem passeert doelman Piet Schrijvers, nadat hij de bal van Jürgen Kristensen heeft teruggekregen. Met de afwerking daarvan faalde PSV evenwel op de manier zoals het al weken pleegt te doen en die de leidende positie van de zo ambitieus aan het sei zoen begonnen club ernstig ondergraaft. Met name René van de Kerkhof, Harry Lubse en Willy van der Kuylen ver schenen in de openingsfase een paar keer angstig dicht in de buurt van de opnieuw voortreffelijke doelman Boers- ma. Diens trefzekere optreden èn de voor een aanvalslinie met zoveel kwaliteit toch wel onthutsende improduktiviteit hielden het ondanks alle goede voorne- Het verschil tussen Feyenoord en Ajax werd gistermiddag in het Olym pisch Stadion glashelder gedemonstreerd. De Amsterdammers beschikken momen teel over een elftal waarin ten eerste de bereidheid van sommige spelers om tot het uiterste te gaan ontbreekt, waarin raffinement ver te zoeken is en waarin de onderlinge samenwerking vaak te wensen overlaat. Dat alles werkt de onzekerheid van de Ajacieden sterk in de hand. mens wat timide startende Haarlem overeind. Toen Huyg, die van alle verde digers het minst overtuigend startte, wat meer vat had gekeregen op René van de Kerkhof en Haarlem vooral door toe doen van de sterk spelende rechterspits Wetzel (Sadek had een meer verdedigen de taak ten opzichte van Pleun Strik) een paar keer voor gevaarlijke tegensto ten had gezorgd, glipte het initiatief de PSV-ers uit de vingers. Het tegengestel de wedstrijdbeeld ontstond zelfs in de openingsfase van de tweede helft. Haar lem startte toen duidelijk aanvallend, moreel gesterkt als het was door het feit dat PSV voor rust steeds meer terrein moest prijsgeven. Kees Rijvers later: „Als je de kansen zoals wij die in de eerste helft kregen niet kunt benutten, dan moet je niks meer vragen. Ik heb zeker zes goede mogelijkheden geteld. Met de opbouw loopt he. allemaal nog wel, maar qua afwerking ontbreekt alle overtuiging. Zoals er in de tweede helft voorin werd gevoetbald.praat me er niet van. En wist ik de oorzak van die aanvallende misère nou maar”. heb met de gedachte gespeeld om Quaars in de slotfase nog ir te zetten, maar ik wist op een gegeven moment niet meer wie ik er dan uit had moeten halen. Er kwamen wel zes spelers voor in aanmerking”. En Jan Fransz, bij wie de domper van zijn eigen doelpunt niet al te lang bleef hangen („nog nooit is me zoiets overkomen”): „Zeg nou zelf, als je dit Haarlem ziet spelen, dan is dat toch geen ploeg die naar de eerste divisie moet Haarlem: Boersma; Huyg, Fransz, Marijt, Derksen; Sadek, Wentink (85. Van den Berg), Hoeben, Wetzel, Pot, Boszhard. PSV: Van Beveren; Krljgh, Van Kraay. Nordqvist, Deijkers; Edström, Van der Kuy len, Strik; Willy van de Kerkhof, Lubse. René van de Kerkhof Scheidsrechter: Corver, 6000 toeschouwers. Utrecht was toen niet meer bestand tegen het fantasierijke en op het gladde VA& 4081 v.c^e aanvalsggel van AZ’67 Utrecht kon het vonnis 'al nibF meer ontlopen toen in twee minuten tijd De Vries en Vosmaer hadden gedoel punt: 2-0. Utrecht bleek niet in staat enig initiatief te ontwikkelen en ver speelde meestal al in een vroeg stadium de bal aan het fel jagende AZ. De Alkmaarders konden het zich zelfs per mitteren een strafschop te missen (Nyg aard). Wildschut kreeg een gele kaart toen hij de vrij gekomen Vosmaer vloerde. Kronshorst en Van Veen wer den door arbiter Vervoort genoteerd. ALKMAAR (ANP). AZ’67 heeft zich overduidelijk gerevancheerd voor de nederlaag van vorige week bij Go Ahead Eagles. FC Utrecht werd het slachtoffer van de herleving in de Alk- maarse ploeg, waarin vooral de rechter vleugel Vostnaer-Van Rjjnsoever schrik beelden opriep voor het chaotisch ver dedigende Utrecht. Een chaos, die vooral ontstand toen na een kwartier vrije verdediger Van Maurik door een blessu re uitviel. traite, waren de spelers wel bereid tot een maximale inzet. Niet dat zij daarmee nu een hoog staande partij creëerden, dat zeker niet, maar het was ruim voldoende om het teleurstellende Ajax voor 62.000 toe schouwers in het Olympisch Stadion klein te krijgen. De kostbare overwin ning had Wiel Goerver uiterlijk nauwe lijks vreugde gebracht. „Waarom kan dit nu niet tegen ploegen als De Graaf schap”, vroeg hij zich hoofdschuddend af, „waarom moeten we op wedstrijden tegen Ajax wachten vóór onze spelers zich maximaal willen concentreren? Die jongens verdienen allemaal ministerssa larissen. Ze zijn full-prof. Ze worden betaald om dit wekelijks op te brengen” in ieder geval ongelooflijk hard gewerkt. Door iedereen”. Inderdaad was Haarlem tegen PSV een elftal, dat bol stond van de ambities. Met een voor de vaste supporters wat merkwaardig aandoende opstelling (jubi laris Wentink was op het middenveld waakhond van Van der Kuylen, Hoeben bleef consequent in de buurt van de wat teruggetrokken spelende Edström en Piet Huyg vond als rechtervleugelver- dediger René van de Kerkhof tegenover zich) gingen de gastheren PSV agressief te Ijjf. Wat overigens niet kon verhinde ren, dat de Eindhovenaren juist in de eerste twintig minuten de meeste gele genheid kregen om doelrjjpe kansen te creëren. Wanneer ook de aanval dezelfde klas se had getoond, dan zou het ongetwijfeld niet bij de enige treffer van Willem van. Hanegem gebleven zijn. Die ontstond in de zeventiende minuut uit een briljante een-twee-combinatie met Kristensen, de aanvaller waar Van Hanegem het best mee overweg kan (een appèl van de grensrechter voor buitenspel werd snel geannuleerd). De Kromme zorgde bij Feyenoord voor het subtiele spel, voor de fantasierijke wendingen in het voet bal, waardoor de Rotterdamse formatie haar tegenstander kon overklassen. Van Hanegem: „Vroeger was die fan tasie in het spel juist de kracht van Ajax, maar dat is er nu helemaal uit. Het is allemaal erg voörspelbaar, erg doorzichtig geworden. Je weet van tevo ren dat Geels de lucht in zal gaan, je weet welke bewegingen Rep zal maken. En ga zo maar door. Dat is weleens anders geweest”. De enige Amsterdamse speler die zich voor rust boven de grauwe middel maat uitwerkte, was Arno Steffenhagen. Zijn acties waren echter te solistisch, waardoor ze misschien niet op de twee de, maar dan toch op de derde Feyen- oorder op zijn weg doodliepen. Ruud Geels kwam voor rust (in de 44e mi- hi l nkf - Toch was ook voor Jan Fransz de troost allerminst schraal. Uiteindelijk had Haarlem kans gezien PSV, tot gisteren alleen lijstaanvoerder in de eredivisie, een 1-1 gelijkspel af te dwingen. En wat voor Haarlem een inspirerende we tenschap moet zijn, dat gebeurde in een u duel waarin de ploeg van Barry Hughes eindelijk eens duidelijk maakte dat zij niet voor degradatie in aanmerking hoeft te komen. Hughes, na de eerste teleurstelling over het ontglippen van de volle winst te hebben weggeslikt: „Het is natuurlijk erg sneu ails je op zo’n manier een punt weg moet geven. Het nare is dat juist zo’n moment het meest bij de spelers blijft hangen. Ik heb meteen gezegd: jongens, vergeet de laatste minuut en denk vooral aan de 89 die daaraan vooraf gingen. Deze 1-1 moet toch een mooie opsteker zijn voor de wedstrijd van zondag tegen AZ’67. Maar eerlijk is eerlijk, na het effect dal het trai ningskamp in Zeist op de jongens had, durfde ik aan twee punten te denken. Dat heeft niet zo mogen zijn, maar er is De 1-0 voorsprong maakte Haarlem nóg strijdvaardiger, maar toch trok PSV het wedstrijdbeeld gaandeweg naar zich toe. Op voor Haarlem al te verontrus tende wijze gebeurde dat overigens niet; de aanvalsacties van de Rijversequipe waren van een voor een kampioensgega- digde verbijsterende eentonigheid. Ook de vervanging van de passief acterende Willy van de Kerkhof dooi Dahlquist (60ste minuut) en de verhuizing van René van de Kerkhof naar zijn ver trouwde stek op .-echts (Huyg ging braaf met hem mee) veranderde daarbitter weinig aan. De Haarlem-defensie, met Boersma als gedegen sluitstuk, stak steeds op tijd een hoofd of been tussen de sjablone-patro- nen die het steeds meer gefrustreerd rakende PSV op de grasmat en door de lucht breide. k HAARLEM Het feit dat Beer Wentink gistermiddag zijn 400ste wedstrijd voor Haarlem speelde ging niet onopgemerkt voorbij. Al voor de wedstrijd werd de jubi lerende verdediger (gisteren overigens op het middenveld geposteerd) in de bloe metjes gezet door voorzitter Hut (zie foto) en werden door de aanvoerders Jan Fransz en Van Beveren namens de spelers van Haarlem en PSV geschenken overhandigd. Ook na de wedstrijd stond Wentink geruime tijd in het middelpunt van de belang stelling. Onder andere werd hem toen namens de supportersvereniging door de heer Oudendijk een cadeau aangeboden. «1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13