Superieure winst tegen Spanje gevolgd door misstap tegen Polen ENORME KATER VOOR HOCKEYTEAM Haarlemse behaalde eerste bronzen medaille voor Nederland RUSSISCHE PLOEG STELDE TELEUR DDR beheerste indoor-strijd Rustdag van topscorers Indoor Brabant beheerst door Hugo Simon sn H MAANDAG SPORT 1 0 MAART 1975 15 Overtroefd door Pieter Mul as u Abominabel Elly Spoor en vijf andere ballerina’s op één meermanskaart. Logisch, want waarom zou je de reis duurder maken dan nodig is? Ze neemt gewoon op haar NS identiteitsbewijs een meermanskaart. Kost voor z’n zessen zestig gulden. Dus een tientje de ballerina. Voor die prijs mag je 'n dag lang naar hartelust reizen. Zo ver je wilt. Ga je rtiet minder mensen dan is 't ietsjes duurder. Of liever gezegd: jets minder goedkoop. Maandag t/m vrijdag na 9.00 uur geldig. Weekenddagen onbeperkt. Meermanskaart. Met z’n allen goedkoop op stap. (Van onze sportredactie) Annemiek Bouma Annemiek Bouma: „Het is eigenlijk om te huilen”. niet (ADVERTENTIE) "EC 12 7. 11 10 KOEALA LOEMPOER. Het Neder landse hockeyteam zweeft tijdens het wereldkampioenschap in Maleisië voort durend tussen vreugde en verdriet. Een slechte start tegen Nieuw-Zeeland werd gevolgd door een fraai gelijkspel tegen Pakistan. Een 3-0 overwinning op Span je opende zondag zelfs grote perspectie ven op een plaats in de halve finale. Des te groter was daarom maandagmorgen de teleurstelling na een verdiende 2-1 nederlaag tegen het laag geklasseerde Polen. „We kunnen nog altijd eerste worden, maar ook elfde”, schetste coach Cees Tania na afloop de situatie. Dan zullen wel sportieve wonderen moeten gebeuren. De stand in groep A: Pakistan 5, 8, 14-6; Nieuw-Zeeland 5, 5, 5-6; Spanje 5, 5, 5-9; Maleisië 4, 4, 4-3; Nederland 4, 3, 8-7; Polen 5, 3, 8-13. Beide titelverdedigers bij het kogelsto ten verleren hun kroon. Marianne Adam (DDR) nam al met haar tweede stoot de leiding: 20.45 meter. Favoriete en kampi oene Fibingerova haalde in haar voor laatste explosie nog 19.97 meter, maar de Gaande de race verloor ze nog meer terrein om met 8-54 nog net als voor laatste te finishen. Ze verklaarde last te hebben gehad van een nieuwe blessure aan haar kwetsbare linkervoet. 1. 2. 3. 4. 5. 21 17 16 14 9. 'an EC nel :zij ’er. let cht de la- zeg -0). der het W re- er- jel- vist >en uur een iter vas •ust on- idi- elft een af- lar- -1). af- 000 eed rde •m- de en- zan ad, hij sen -1). jk- •af- ■000 ze- irin ten het dig Te- vas lin- het in -33 -24 -14 -21 -28 -28 -24 -29 -32 -42 -37 -45 -36 -37 -38 -48 -39 -38 -33 -1). 1-2, 'er- on- lin- ere mi- dit lip— dop 15. is- ou- ten »n- sch ie- ing on- ich ïrs- Vb- ïen ho- en- 22. ee- vas jen de os oor >en W -1). 1-1 ds- )U- ?en ich gen ga- ige De Internationale Amateur Atletiek Federa tie (IAAF) heeft zaterdag bij de Europese indoor atletiekkampioenschappen in Katowi ce bekendgemaakt dat een onderzoek inzake beschuldigingen van een Tsjechische atletiek coach nog niet is afgesloten. De Tsjechische coach, wiens naam niet bekend is gemaakt, zou vorig jaar augustus tijdens de drielanden- wedstrijden Groot-Brittannië-Nederland-Tsje- cho-Slowakijke geprobeerd hebben via recep ten anabole steroïden in handen te krijgen. centrale training naar aanleiding een uitstapje in Bazel waar zij andere leden van de jeugdplocg te in het hotel terugkwam. „Ik was er erg op gebrand hier iets te laten zien” Als topscorer wordt Kruize momenteel duidelijk overtroefd door de Poolse aus- putzer Otulakowski, die reeds zesmaal scoorde uit strafcorners. Ook tegen Ne derland sloeg Otulakowski tweemaal meedogenloos toe. Nadat Ties Kruize Nederland twaalf minuten na de rust via een strafbal aan een voorsprong had geholpen, benutte de lange Pool vier minuten later een strafcorner. De ontknoping van de wedstrijd was ken merkend voor het gebrek aan samen werking, vooral in de defensie: Dijker- man veroorzaakte een strafcorner door Bolhuis in diens rug te treffen. Opnieuw was het slagzwaard van Otulakowski produktief: 1-2. DEN HAAG (ANP) De scherp schutters in de eredivisie kwamen, even als vorige week, niet in actie, zodat de onderlinge rangschikking geen verande ring bracht. De stand is: Hoe knap Nederland een dag tevoren ook tegen Spanje had gespeeld, de ver richtingen tegen de Polen waren ronduit Dankzij de voortreffelijke Doyer bleef Nederland een grotere nederlaag be spaard. Ook Nederland kreeg een aantal kansen, maar vooral Paul Lunter miste de nodige koelbloedigheid. Tegen Polen en Spanje liet Nederland respectievelijk zeven en vier strafcorners onbenut. Vooral de hoge schoten van Kruize worden hier onmiddellijk wegens „snijden” afgekeurd. Toch nam Neder land zondag na de rust gemakkelijk afstand van Spanje. De Spanjaarden werden vooral in conditioneel opzicht volledig afgetroefd, hetgeen resulteerde in fraaie treffers van Boerma (twee maal) en Boelaars. DEN BOSCH (ANP). Het internatio nale springconcours Indoor Brabant in Den Bosch is dit weekeinde volkomen beheerst door de Oostenrijker Hugo Si mon en de Westduitse wereldkampioen Hartwig Steenken. De diepste indruk liet Simon achter. Hij won in totaal drie nummers van dit concours hippique, waarvan het indrukwekkendste wel was zijn overwinning, gisteravond laat, in de strijd om de Grote Prijs van de stad ’s-Hertogenbosch. In een spannende barrage over een verkort parcours was Simon met zijn schimmel Lavendel de enige combinatie die opnieuw foutloos en zeer snel (in 38 seconden) rondkwam. De tweede plaats in dit slotnummer was voor de Engelse combinatie Ricketts op Tyrolean Holiday met vier strafpunten een een tijd van 42,9. Al eerder had de Oostenrijker Simon met het paard Royal Can een internatio naal springconcours „Speel uw spel” ge wonnen. Het concours ging over tien hindernissen met een hoogte die varieer de van 1.20 tot 1.50 meter. Ook het internationale jachtspringconcours ging naar Simon, ook nu in combinatie met Royal Can- Hij legde het parcours af in 57 seconden, ééntiende seconde sneller dan Hartwig Steenken met het paard Erie. Met Erie legde Steenken wel beslag op de eerste plaats in het zware puis sance springconcours. De combinatie had drie barrages nodig om zover te komen. „De meest voor de hand liggende ver klaring is een fysieke reactie op de wedstrijd tegen Spanje”, zei de hevig teleurgestelde Tania later. Dat was ech ter in tegenspraak met de mening van de ook al tegenvallende Ron Steens: „Ik was fit genoeg. Die wedstrijd van zon dag voelde ik echt niet meer in mijn benen”. Tania wilde ten slotte toch wel toegeven dat het grote gebrek aan erva ring Nederland wel degelijk parten speelt. „Vooral als je de score opent, gaat de routine meespreken. We hebben dan moeite om zo’n voorsprong vast te houden. Dat was tegen Pakistan, en ook nu het geval”. Een andere belangrijke factor die bij- droeg tot de afgang van Nederland: het falen van Ties Kruize bij de strafcor ners. Tania: „Ties is iets van zijn zeker heid kwijt. Hij scoort vrijwel niet meer uit strafcorners”. Ter afwisseling liet Tania zelfs Patty Mundt, ingevallen voor Boelaars, een strafcorner nemen. Maar ook dat baatte niet. Haar opmerking over de sterkste inde ling werd door de cijfers gelogen straft. Alleen Ehrhardt (8.16) en Voro- hobko (8.25) konden via hun positie in de eindstrijd komen. De andere vier finalisten kwamen allen uit de andere halve finale. De laatste van dat kwartet Annerose Fiedler was nog 0.01 seconde sneller dan Vorohobko. Vanwege haar blessure zag Nederlands enige ech te hordenloopster af van deelname aan de 60 meter vlak. Of het ooit zover zal komen, is echter zeer de vraag. Het Nederlands elftal is door zijn gebrek aan ervaring en het gemis aan klasse op enkele plaatsen zo weinig stabiel, dat de kans op een goede afloop van dit toernooi gering is. Ron Steens raakte de kern van de zaak, toen hij na de onthutsende nederlaag tegen Polen zei: „Dit team is lang zo sterk niet als het elftal dat in Amstelveen wereld kampioen werd. We hadden toen acht spelers van wereldklasse, we hebben er nu hooguit vier. Wat de anderen betreft, ben je afhankelijk van de vorm van de dag. Als dat tegenvalt, verlies je wed strijden als deze”. den). Monika Mayer, de opvolgster van de Oostduitse supersprintster, wrong zich ook nog voor de dunne Poolse. Szewins ka’s zwakke start werd verleden seizoen voortdurend goedgemaakt door de snel heid die zij met haar lange passen op de 100 en 200 meter kan ontwikkelen. De 60 meter bleek te kort om Lynch te bedreigen: de Britse finishte in 7.18, Szewinska in 7.26. Tot hun droefenis moesten de Polen ook de 800 meter dames uit handen geven. Elsbieta Katolik de titelhoud- ster, maakte na een halve ronde bijna een val in het geworstel om de beste plek. Tot groot enthousiasme van het publiek veroverde zij uit vijfde positie nog wel de leiding, maar haar inspan ning bleek in de slotronde te groot geweest. Drie loopsters gingen over haar heen, van wie de Oostduitse Anita Bor- kusky won in 2.05,63. Ook het ruim vijf uur durende polshoog ging voor de Po len verloren. Tussen Kozakiewicz, Mar kowski en Buciarski sleepte de Fin Kal- liomaeki de hoofdprijs weg met 5.35 meter. KATOWICE. Annemiek Bouma, Nederlands eerste medaillewinnares in het zesjarig bestaan van de Europese indoorkampioenschappen, gaat zaterdag voor het eerst na haar uitsluiting weer aan de centrale training deelnemen. Een fraaie omkering van de volgorde: eerst optimale training en daarna resultaten. militaire sportcommissie opgestuurd in de hoop dat er iets voor me gedaan kan worden.” Illustratief voor Monsels is nog dat verzorger Anne de Jong hem de dag voor de wedstrijden geen uitgebreide masage wilde geven- „Hij is maanden lang niet gemasseerd. Als ik hem nu plots een goede behandeling zou geven, zouden zijn spieren daar waarschijnlijk niet tegen bestand zijn.” Een man die wel behoorlijk „aange pakt” mocht worden is Raymond Hee- renveen. De steken die hij na de nationa le kampioenschappen in Groningen bij tijd en wijle in zijn linkerbeen voelt hadden de PEC-atleet al in de voorbe reiding angst bezorgd. Waarschijnlijk heeft die vrees hem ook in de serie parten gespeeld. Heerenveen ging goed weg maar kwam niet op snelheid. Zelfs zijn eindschot bleef dit keer achterwege. Zijn tijd van 6.88 was niet toereikend voor de halve eindstrijd en nog 0.03 seconde slechter dan vorig jaar in Go thenburg. Mogelijk dat een meer op de 400 meter gerichte training daar debet aan is. Ook Mieke van Wissen beleefde eer, uitermate koststondig optreden. De 60 meter horden kende geen series zodat de twaalf dames gelijk in twee halve fina les aantraden. De Amsterdamse trof vol gens haar eigen opvatting de sterkste groep „omdat het bondsbureau zo stom is geweest mijn 8.1 van verleden jaar in Arnhem door te geven.” Haar concur rentes waren onder meer de wereldre- cordhoudster Annelie Ehrhardt (7.9) en de Russische Vorohobko. Pas na drie valse starts waarvan de laatste door de Nederlandse werd veroorzaakt schoot het zestal weg. Mieke van Wis sen, bij de tweede valse start goed weg, was dit keer te laat. Haar gewijzigde aanvangstechniek is nog onvoldoende in geslepen om elke keer succes te garan deren. Monsels: „Trainingsfaciliteiten heb ik nauwelijks. Tot twee keer toe kon je hier zien dat ik kracht tekort kom. Ik heb pas mijn trainingsschema aan de Het hoogspringen - hoewel zonder Shapka en Toerring - bleef een onder deed van niveau. Zes man bereikten de 2.19 meter: de Rus Grigoriev, de Hon gaar Kelemen, de Fransman Poaniewa, de Oostduitser Beilschmidt, de Zweed Olmen (dit jaar 2.23 meter) en de Tsjech Viktor Maly. Als enige deed hij dat in de derde poging. Maly, hartstochtelijk bejubeld, overwon met zijn straddle- techniek gelijk in zijn eerste sprong de 2.21 meter. Niemand deed hem dat In de eerste plaats zal Nederland dins dag van Maleisië moeten winnen. Als dat gebeurt, eindigen drie ploegen in groep A met vijf punten op de tweede plaats, achter Pakistan, dat zich maan dag definitief kwalificeerde via een 5-0 zege op Spanje. Die drie ploegen zijn dan Nederland, Nieuw Zeeland en Spanje. Hoe bespottelijk het ook moge zijn voor een dergelijk belangrijk toernooi, het reglement bevat geen dui delijke bepaling over deze situatie. Er bestaat alleen een vage bepaling dat de technische gedelegeerden van de inter nationale hockeybond in dergelijke uit zonderingsgevallen de knoop moeten doorhakken. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat deze gedelegeerden dezelfde beslis sing zullen nemen als op vroegere toer nooien. Dat zou inhouden dat de ploeg met het slechtste doelgemiddelde en dat is Spanje afvalt, waarna de overige twee een beslissingswedstrijd te gen elkaar moeten spelen. Kortom, als Nederland dinsdag inderdaad van Malei sië wint, ontmoet het vermoedelijk een dag later Nieuw-Zeeland. Pas wanneer ook deze beslissingswedstrijd tot een goed einde is gebracht, heeft Nederland zich voor de halve finale geplaatst. „Dat was vlak voordat ik naar Rome zou gaan, waar ik aan de Europese kampioenschappen zou deelnemen. Ik was laaiend over die maatregel en erop gebrand iets te laten zien. Als je naar de tegenstand daar kijkt is dat ook wel gelukt. Maar dat diezelfde hoogte nu voldoende is voor de derde plaats, is natuurlijk een lacher, of beter gezegd: het is om te huilen. Die plak zegt me weinig omdat ik ervan uit was gegaan abominabel. Alle spelers bleven onder de maat, behalve doelman Derk Doyer en linksbuiten Jan Boerma. Er was te weinig beweging in de ploeg, en de samenwerking tussen de drie linies klop te allerminst. Bovendien grossierden de meeste spelers in het verzenden van slordige passes, zodat combinaties over meer dan twee schijven vrijwel nooit voorkwamen. De hoogte van 1.80 meter die zij in het Poolse Katowice overbrugde, was gelijk aan die van Rome die haar de tiende plaats bezorgde. Twee verrichtingen waartussen een periode van een half jaar ligt: die van haar schorsing voor de van met laat (Van onze sportredactie) KATOWICE. Het ongekend lage aantal deelnemers uit de DDR heeft de Oostduitse ploeg er niet van kunnen weerhouden vier van de negentien indi viduele nummers te winnen op de zesde Europese indoor-atletiekkampioenschap- pen. In het Poolse Katowice was het overwicht van de DDR-équipe aanzien lijk; een constatering die niet opgaat voor de 42 mannen en vrouwen sterke Russische afvaardiging. Alleen Viktor Borzov dat ik net als in Arnhem 1.83 meter zou springen. Niet ik was zo goed, maar de anderen faalden.” Falen deden vooral de Tsjechische springsters Bradacova en Hübnerova die beiden al eens 1.87 meter overmeester den. De Italiaanse Simeoni heeft in de open lucht zelfs al 1,90 meter op haar naam staan. Met Annemiek Bouma vie len op 1.83 zelfs zes atletes af. Omdat de Haarlemse fysiotherapie studente voordien zonder foutieve sprongen de 1.70, 1-75 en 1.80 meter de baas bleef, pakte zij de derde plaats. Marie Christi ne Debourse haalde 1.83 meter, terwijl wereldrecordhoudster Rosemarie Acker- mann-Witschan de enige was die 1.92 meter onder zich hield. De licht gebles seerde Oostduitse slaagde niet in haar pogingen met 1.95 meter een nieuw in- door-wereldrecord te vestigen. Eerste- jaarsseniore Bouma toonde net als in Duisburg (waar zij in augustus ’73 twee de werd bij de Europese jeugdtitelstrijd, ook met 1.80) zich prima onder controle te kunnen houden. Het jongste lid van de Nederlandse ploeg redde zich, zelfs zonder technische begeleiding, het beste. Van het sprinttrio leverde Sammy Monsels de beste prestatie. Weliswaar werd hij in zijn serie vierde (de eerste twee gingen direct naar de halve finale) maar zijn tijd van 6.83 sec. was goed genoeg om als tiende in de halve eind strijd te komen. De beroepsmilitair had daarin net als in zijn eerste race een prima start. De voorsprong die hij daar mee pakte was echter halverwege de 60 meter verdwenen. De 21-jarige Monsels kon echter voorkomen dat hij op de laatste plaats eindigde. Alleen Sanejev en topsprinter Valeri hielden de eer hoog. Het talrijke publiek (twee middagen waren er 5500 toeschou wers) moest een grote teleurstelling ver werken vanwege de nederlaag die Irena Szewinska op de sprint leed tegen de Britse Andrea Lynch. In tegenstelling tot verleden jaar in Gotenburg kon er ditmaal geen enkel wereld- of Europees record af. Het weg blijven van een flink aantal gerenom meerde atleten is aan dat feit vreemd. In het bijzonder de nummers van 400 tot en met 3000 meter leden daardoor aan bloedarmoede. De korte loopnummers kenden een redelijke bezetting. Bij de sprinters was uiteraard niemand opgewassen tegen het superieure gemak van Borzov. Series en halve finale 60 meter won hij links en rechts over de schouders kijkend. In de eindstrijd was zijn landgenoot Aksinin het dichtst bij maar de tijden zijn veelzeggend: 6.59 om 6.67. Zonder Drut en Nickel was Borzov’s landgenoot Masjnasjvili een der grootste kanshebbers op de 60 meter horden. In de tweede halve-eindstrijd sneuvelde de titelhouder echter. De uitermate span nende finale bracht grote vreugde op de tribunes. Het verschil was onzichtbaar, maar de Pool Leszek Wodzynski ver sloeg favoriet Siebeck (DDR) met 0.01 seconde: 7.69 om 7.70. Ook bij de dames sleepte Polen de eerste prijs in de wacht. Wereldrecord houdster Annelie Ehrhardt verleende dit nummer voldoende glans, maar net als in Zweden waar de Oostduitse niet in de finale kon uitkomen) was Graczina Rabsztyn het snelst. De 23-jarige Poolse moest destijds de eer delen met Annero se Fiedler (DDR), die nu vierde werd. In tegenstelling tot Ehrhardt had Rabsztyn een goede start. Op de 60 meter horden maakte zij geen fout en haar winnende 8.04 was een klassetijd. Een verrassing in negatieve zin van het thuisfront was de derde plaats van Irene Szewinska. De veel kleinere An drea Lynch snoepte haar de zege af, net zoals zij vorig jaar de Poolse op de derde plaats hield (Stecher won in Zwe- Van der Kuylen (PSV) Geels (Ajax) Kreuz (Feyenoord) Jansen (FC Amsterdam) De Jong (Feyenoord), Edström (PSV) Brokamp (Ajax), Venneker (Spar ta), Bish (Roda JC), Groenendijk (Wageningen) 11. Van Leeuwen (FC Den Haag), Van Hanegem (Feyenoord) Ron Steens maakt een duikeling bij een aanval op het doel van Spanje. Doelman Carrera, Cabot en (geheel links) Amat hebben evenwel slechts oog voor de doorbrekende Ad Boelaars. Oostduitse bleef de enige die de 20 meter overschreed. De Tsjechische bleef ruim één meter onder haar wereldrecord van 21.13 meter. Geoff Capes bleef eveneens onder de 20 meter (19.98) en dat was niet toereikend om Vaitcho Stojev - verleden jaar vierde - van de eerste plaats te verdringen. De Bulgaar stootte 20.1 meter en daarna 20.29 meter in zijn laatste beurt. De afwezigheid van de volledige ver- springtop van Gothenburg was te mer ken aan het lagere gemiddelde. De Fransen pakten opnieuw de eerste prijs Via de snel gerezen Jacques Rousseau. Hij benaderde met 7.94 meter zijn beste prestatie van dit seizoen tot op 7 centi meter. De nummers twee en drie, de Westduitser Hans-Jürgen Berger en de Pool Zbigniew Beta, overtroffen zichzelf met 7.87 meter respectievelijk 7.82 me ter. na.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15