Connesson sterke winnaar NATIONAAL VELDLOOPKAMPIOENSCHAP Jos Hermens sprintte weg van concurrentie Roy Schuiten door val achterop MERCKX WERKTE ZICH SPORT! AL IN LEIDERSTRUI Arie Hassink redde Ster Wagenaar redde zich op valreep 1) 26 FAM Fraaie zege van Van Beusekom winnaar van I een miljoen gulden aan prijzen „WK is FAM maakt aljaar stofzuigers, maar dat wil nog niet zeggen dat ze ook kunnen vliegen... „Elfsteden” routine” Dianne Hans Brandt S stofzuigers I s 1 o MAANDAG MAART 1975 SPORT 17 16 4 COM II Dianne de Leeuw toont trots de medailles die ze op de WK veroverde. Hermens: de sterkste volleybal (ADVERTENTIE) 6-15 2 18-8 -16 5-1 2 I 2-8 4-6 0-10 3-7 PARIJS. Voor de vijfde keer ver trekt Eddy Merckx in de roze leiderstrui voor de eerste echte etappe van Parijs Nice, de koers naar de zon, die hij drie keer achter elkaar won (’69, 70 en 71)., waarna GAN via Poulidor en Zoetemelk toesloeg. Het is typerend voor de zwakte en onvolwassenheid van de huidige ama- teurtop dat ook geen van de gevestigde namen in het peloton reageerde op de vluchtpoging van deze twee toch in het wielervak vergrijsde ex-beroepsrenners. Nu kon het gebeuren, dat Dieter Müller met twee nederlagen de finale kon binnenstappen in de halve eindstrijd versloeg hij Raymond Ceu- opnieuw crosser. I 5-5 1-0 pee ion lu- ■10, ’C) >ri- ed- 5-4. ck- de -28, ust en dse irttiliiffliiimt lemans, die dus met twee matchpun- ten meer toch om de derde plaats moest spelen en dat Klaus Hose door allerlei manipulaties in de pou- lewedstrijden niet de eerste zes haal de. De Duitse reus uit Bochum was hierover terecht ontstemd en zag in eens niets meer in de „vondst” van landgenoot Spielmann. Het qua organisatie en sportief ge zien niet zo geslaagde toernooi kreeg gelukkig toch een sterke winnaar: Francis Connesson. Uiterst secuur en technisch vrijwel volmaakt scoort hij zijn punten. Constant aan de kop van de tafel spelend zorgt hij er voor, dat de ballen bij elkaar blijven, omdat hij weet, dat hij met ruimte-spel in moeilijkheden komt. Connesson, die vorig jaar de titel veroverde op Ludo Dielis, kwam in de finale tegen Die ter Muller niet in gevaar. Een serie van 163 in de vierde beurt betekende voor de Berlijner de nekslag, maar REUSEL (ANP).— De 54e editie van de Nederlandse veldloopkampioenschap- pen heeft in Reusel vooral bij de heren een boeiende strijd opgeleverd. Op een parkoers bij de Belgische grens bleek Jos Hermens, die in 1972 kampioen werd, de sterkste. Haico Scharn (Ciko ’66) zorgde vanaf de start voor een bijzonder hoog tempo. De Arnhemmer kwam na de eerste van de in totaal zes te lopen ronden van twee kilometer op COLORADO SPRINGS (ANP) Elf jaar na Sjoukje Dijkstra heeft Neder land weer een wereldkampioene kunst- rijden bij de dames. Werd ze vorig jaar nog derde op het wereldkampioen schap, nu stond Dianne de Leeuw na twee nummers (figuren en de verplichte kür) al zo sterk op de eerste plaats dat er van concurrentie geen sprake meer was. \.k- aag ide er- >lo- en gen één ash ng- oed ich. net te ar— 5-6 Bij de A-meisjes prolongeerde Tineke Kluft (Zaanland) haar titel. Bij de B- meisjes was er ook een titelprolongatie voor Karin de Nijs (Schelde Sport) Klaas Lok (Phoenix), de Nederlandse jeugdre- cordhouder op de 3000 en 5000 meter, was bij de a-jongens veruit de sterkste. Hij finishte na 6800 meter met een voorsprong van ruim elf seconden op stadgenoot Peet-Jan van Zijl(Hellas). Het clubkampioenschap bij de heren ging naar Ciko ’66 voor RK HAV uit Hulst De titel bij de dames was voor Thor (Roosendaal). Het clubkampioen schap junioren ging naar Trias (Heiloo). KOPENHAGEN (Ritzau-ANP) Joke van Beusekom heeft zich gisteren in Kopenhagen geplaatst voor de halve fi nale van het internationale badminton kampioenschap van Denemarken. Zij versloeg in de kwartfinale de Indonesi sche Taty Sumirah met 511, 1211 en 118. Ook de voormalige Nederlandse kampioene Imre Nielsen-Rietveld drong door tot de halve finale. Zij klopte Marjan Luesken met 111 en 116. De poging van Scharn om een snelle beslissing te forceren liep op niets uit omdat Hermans onmiddellijk reageerde en zich bij de koploper kon aansluiten. Piet Vonck was inmiddels aan een indruk wekkende opmars begonnen en trok in zijn spoor clubgenoot Jo Schout en tot ieders verrassing ook Bram Wassenaar mee. Toen Vonck iets terug moest ne men forceerde de onberekenbare Wasse naar de beslissing. Hij nam een kleine voorsprong. Hermens maar vooral Scharn en Vonck hadden de grootste moeite om te volgen. In de laatste ronde zou de beslissing moeten vallen tussen Wassenaar en Scharn, die over de beste eindsprint beschikken. Op de laatste ki lometer bewees Hermens echter zijn in ternationale klasse. Met een tussensprint sloeg de Nijmegenaar een gat van dertig meter, dat voor concurrenten niet meer te dichten was. ESSEN (ANP) Met gemengde gevoelens zullen de twaalf deelne mers aan het door de Fransman Francis Connesson gewonnen toernooi om de Europese biljarttitel in het anker kader 71/2 erug denken en dat niet alleen de zes spelers, die na de poule-wedstrijden op zaterdagmiddag reeds kansloos waren voor een plaats bij de eerste zes. Ook de wel gekwa- lificeerden waren niet bijster tevre den over het in het Jugendzentrum te Essen gehanteerde afvalsysteem, dat aan het brein van de Duitse biljarter Siegfried Spielmann was ontsproten. Drie dagen lang is er in de rokerige Duitse stad hevig gediscusiëerd over het systeem, dat hopelijk een experi ment blijft. 1 f Maar dat neemt niet weg dat „moeder-de-vrouw" er wèl mee in de wolken is! Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan stelt de Verenigde FAM fabriek^) B.V. te Maarssen, ten bate van de Nationale Puzzelaktie, 26 stofzuigers type CENTURA- SWINGTOP, ter beschikking, totale waarde g 526 ZWOLLE. Schrijnender had het ge brek aan durf bij de huidige amateurwie- lergeneratie niet blootgelegd kunnen worden. Ruim 100 kilometer waren er zaterdagmiddag al afgelegd in de Ster van Zwolle, de traditionele opening van het wegseizoen bij de amateurs, toen Piet Hoekstra en Peter van de Kruys de passieve houding van het peloton meer dan beu waren. Bezeten van de wil om hun aanzienlijk jongere en veelal geta lenteerde collega’s een beschamende ne derlaag toe te brengen, forceerde dit tweetal, dat gezien hun leeftijd in deze finale eigenlijk niet eens meer een rol van betekenis had mogen spelen, de voorbeslissing in deze voor vaderlandse amateurbegrippen opmerkelijk vlakke koers. met zijn tweede plaats mag Müller nog in zijn handen wrijven. Behalve van de terechte triomf van Connesson viel er tijdens het drie daagse evenement weinig te genieten. Klaus Hose evenaarde zaterdagavond voor zes toeschouwers een een hand jevol officials het Europese record door de 300 in een beurt uit te maken. Ben Velthuis, die zonder meer een slecht internationaal debuut maakte, was er compleet onderste boven van en bleef op nul staan. Voor Nederland werd het toernooi een mislukking. Jean Bessems en Ben Velthuis eindigden respectievelijk als tiende en twaalfde. Eindstand: 1 Francis Connesson (Fra) 12 pnt. 248 h.s. 5 0.00 ag, 2 Dieter Müller (WD) 6—231—46.27, 3 Raymond Ceulemans (Bel) 10296 35.29, 10 Jean Bessems (Ned) 2200 27.56, 12 Ben Velthuis (Ned) 0—48— 9.42. 40 Niemand durfde het initiatief te nemen om de tegenaanval in te zetten, besluite loos keken ze elkaar aan op kop van het peloton, dat zich in de eerste 100 kilo meter onbewogen het tempo had laten opdringen door de oudere garde. Het was ten slotte Arie Hassink, de pas donderdag voor deze openingsklassieker aangewezen Amstel-ccoureur omdat ploegleider Herman Krott niet kon be schikken over militair Jan Spijker, die de Ster van Zwolle uit het isolement verloste en zorgde voor een boeiende ontknoping. Hassink begon in zijn een tje aan de achtervolging en kreeg later nog wat collega’s achter zich aan zodat het al-met-al een spektaculair slot werd. In de finale demarreerden Hassink, Van de Kruys en Pirard van welk groepje Pirard de snelste was. LILLEHAMMER Hans Brandt uit Landsmeer heeft zaterdag op het Mjösa- meer bij Lillehammer de drastisch inge korte tweede versie van de „alternatieve Elfstedentocht” gewonnen. Doordat het zaterdagmorgen naar hartelust regende moest van de oorspronkelijk vastgestelde afstand (175 km) worden afgezien. De tocht werd omgezet in een wedstrijd over 65 km. Brandt legde die afstand af in 1 uur 59 minuten en 13 seconden. Tweede werd Johan Wardenier uit Marknesse en derde Gerrit Woudenberg uit Alkmaar. Jan-Roelof Kruithof uit Havelte, vorig jaar winnaar van de (veel langere) eer ste wedstrijd werd nu tiende. een glad, geaccidenteerd parkoers, alleen door op korte afstand gevolgd door o.m. Jos Hermans, Jo Schout en Bram Was senaar. Een van de favorieten, de Zeeuw Piet Vonck, had zoals gebruikelijk een slechte start en zat daardoor nog ver scholen in het ruim 200 deelnemers tellende veld. Voor ruim 4400 toeschouwers in het kleine Colorado Springs onttroonde de Nederlandse de Oostduitse titelhoudster Christine Errath. De Oostduitse schaatste haar laatste kür weinig geïnspireerd. Voor haar stond vast dat ze de titel verloor aan de Nederlandse. De Ameri kaanse Dorothy Hamill verdrong Errath nog van de tweede plaats in de eind klassering, zodat de DDR zonder een enkele gouden plak de kampioenschap pen afsloot. Dianne de Leeuw, die naast de Neder landse ook de Amerikaanse nationaliteit heeft, kon eindelijk de vruchten plukken van vele uren trainen. Dianne: „Mijn hele programma, zowel de figuren, de verplichte kür als het vrij rijden heb ik zo vaak doorgenomen, dat het min of meer routine voor me is geworden. In de wedstrijd hoefde ik gewoon hetzelfde te doen als op de training”. Dat in Colorado Springs, dat niet ver van haar woonplaats Paramount is gelegen, een haar gunstig gezind publiek op de tribu nes zat, was haar niet bijzonder opge vallen. „Een wereldkampioenschap vergt altijd veel van de zenuwen. Of het nu hier is of ergens anders”. De loting van het vrij rijden had Dianne in een tamelijk ongunstige posi tie geplaatst. Ze moest het ijs op vóór haar grote concurrenten Dorothy Hamill en Christine Errath. Ondanks dat deed ze een voortreffelijke Rittberger, alles in eenheid met de muziek. Het publiek juichte haar toe, en iedereen zag dat zij de nieuwe wereldkampioene moest wor den. De laatste wereldtitel, voor het ijsdan- sen, was voor het Russische paar Irina MoissejevaAndrej Minenkov. Zij zijn de opvolgers van Ljoedmilla Pakhomova en Alexander Gorsjkov, die vijf keer wereldkampioen werden. Rusland kwam met drie gouden medailles als de meest succesvolle ploeg naar voren. Zondagmiddag in Fontenay-sous-Bois heeft het er lang op geleken dat GAN met succes van start zou gaan. Gerrie Knetemann leek lang de leider in de rit van maandag EvrySt. Doulchard, te zullen worden. De Amsterdammer was op kracht de 1000 klimmende meters te lijf gegaan en hij voltooide zijn explosie op de 700 vlakke meters die het par koers van dit mini-tijdrit je vormden. Knetemann gebruikte 2 minuten 43,9 seconden voor de 1700 meter en tiental len renners na hem beten hun tanden stuk op deze prestatie. Opvallend was dat de gevaarlijkste concurrenten voor Knetemann niet de gereputeerde tijdrijders waren, maar de snelle mannen die voor deze lange sprint het best geprepareerd bleken. Guimard kwam dichtbij Knetemann, de 24-jarige Spaanse neo-prof Sebastian Pozo op het laatste moment ingevallen voor Gonza les-Linares en ook Delisle. Maar Knete mann bleef leider tot Eddy Merckx zich gereed maakte voor het vertrek van het tijdritje dat onder politiebescherming moest worden gehouden omdat er gere geld demonstranten op het parkoers probeerden te Komen. Merckx haalde een volle seconde af van de tijd waar mee Knetemann zo lang het klassement had aangevoerd. De aanval van Roy Schuiten en Jos Bruyère op de eerste plaats was mislukt. Schuiten verspeelde zijn kansen op een hoge klassering door een valpartij zon der ernstige gevolgen Bruyère kwam na een lekke band in de staart van het klassement terecht. De zondag gebruikte minuten en seconden, met verwaarlozing van de tienden, zullen meetellen voor het algemeen klassement van Parijs Nice. De uitslag van de tijdrit Is: 1. Merckx (Bel) 1700 meter In 2 minuten 42,9 seconden (gemid delde 37,569 km. u.) 2. Knetemann (Ned) 2.43, 9, 3. Guimard (Fra) 2.440., 4. Pozo (Spa) 2.45, 1, 5. Delisle (Fra) 2.46,0, 6. Swerts (Bel) 2.46, 1, 7 Peetere (Bel) 2.46,5 8. Zoetemelk (Ned) 2.46,6 9. Santy (Fra) Bal (Ned) en Breznv (Pol 2.4,8.6 17. Tabak (Ned) 2.48,8 .21. Aling (Ned) 2.49,5 22. Pronk (Ned) 2.49, 7. 24. Raas (Ned) 2.50,3 58. Karstens (Ned) 2.58,1,67. Ocana (Spa) 2.59,5, 84. Schuiten (Ned) en Koeken (Ned) 3.05,7. 101. Van der Leeuw (Ned) 3.16.7. Bij de dames speelden de als favorie ten gestarte Marijke Moser, onlangs Zwitsers veldloopkampioene geworden en Joke van Gerwen geen rol van beteke nis. Joke van Gerwen staakte al vrij snel de strijd terwijl Marijke Moser in haar weinig fraaie stijl de grootste moei te had om zich in de kopgroep te handhaven. Carla Beurskens hield het tempo aan de kop bijzonder hoog. De Limburgse moest later echter de tol voor haar inspanningen betalen. Claire Spauwen uit het Zuidlimburgse Voeren- daal maakte zich halverwege de strijd los met een tussensprint en behoefde toen alleen nog maar af te rekenen met krachtloopster Annie van Stiphout. Met de Nederlandse kampioen Jan Wagenaar, die op de derde plaats eindig de met 209 punten, zullen Bandemer en Thoresen Europa vertegenwoordigen in de strijd om het wereddkampioenschap, die van 2-11 april in Nieuw Zeeland en Australië wordt gehouden en waarin de Amerikaan Joe Marsh zijn titel verde digt. Jan Wagenaar verloor weliswaar nog meer punten op het leidende twee tal zijn beste klassering in Berlijn was tweede in de tweede koers de overige concurrenten wist hij toch voor te blijven, al kwam de Fransman Henri Cogne nog gevaarlijk dicht bij hem (209 om 206 punten). De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen te Hilversum lulden: Senator Maddenprijs 2000 m: 1 Miss Zeldra Peter (H. Pools), 2 Mal Louise, 3 Mister B. Winn. 20.60, pl. 3.20 2.50 1 50, koppel 75.20, trio 411.60. Karabinprijs 2440 m: 1 Loko Buitenzorg (J. v. Dooyeweerd), 2 Karei Bond, 3 Lassie. Winn. 4.50, pl. 1 70 4.20 1.00, koppel 44.20, trio 377.70. Amatricewinterkamp VI 2020 m: 1 Lime du Bois (Mej. M. Ooms), 2 Lady Bird, 3 Larens Roem. Wlnn. 14.10, pl. 2.30 1.20 1.40, koppel 29.70. Diamant Bleuprljs 2000 m: 1 Kitty Gregor n (W. Stort). 2 Jay Rodney J, 3 Jap. Winn. 29.50, pl. 6.90 2.20 2.70, koppel 102.80, trio 1760,60. Kaper B-prijs 2000 m: 1 Lia Zuidvelde (B. Dapper), 2 L’Oberon, 3 Lucky Six. Winn, 5.30, pl. 2.40 6.40 3.20. koppel 140.30. Konoraprijs 1600 m: 1 Iris Volo (L Boonen), Dead Heat: 2 Higgins een Gregorius. Winn. 6.10, pl. 3.70 3.70 3.10, koppel 10.80 en 24.70, trio 310.20 en 204.80. Grote Winterfinaleprijs 2440 m: 1 Jello (M. v.d. Togt), 2 Kees Verkerk, 3 Treize F. Winn. 960. pl. 1.90 1.10 1.50, koppel 8.90. Begoniaprijs 2020 m: 1 Limbus Hanover (T. Kooyman). 2 Ico R., 3 Igor M. Winn. 2.60, pl. 1.30 4.10 4.50, koppel 20.40, trio 210.70. Kaper B-prijs 2000 m: 1 L’Amoureux Kid (B. Leeuwenkamp). 2 Lex Hanover K.. 3 Manne quin. Winn. 3.90, pl 1.50 2.00 2.00, koppel 9.90. Totalisator-omzet 452.612,00. BERLIJN (DPA) De 43-jarige Horst Bandemer uit Neersen bij Mönchengladbach is de nieuwe Europees kampioen bij de beroepspikeurs. In de laatste serie van vier draverijen uit de reeks van 27. die gisteren gehouden werden in West-Berlijn, streefde de Duitse kampioen de Noor Ulf Thoresen, die na de zaterdag gehouden vier dra verijen in Dinslaken nog een voorsprong had van 10 punten, voorbij. Het verschil bedroeg echter slechts één punt: 237 voor Bandemer, 236 voor Thoresen. De overige uitslagen zijn: Lene Koppen (Den)Utami Dewi (Indo) 117 11—1, Brigitte Steden (WD1)—Sri Wij an ti (Indo) 116 112. Voor de halve finales herenenkelspel hebben zich ge plaatst de Indonesiërs Hartono en Tjun Tjun en de Denen Delfs en Pri. Ook in het damesdubbelspel (met Mar jen Luesken) en het gemengd dubbel (met de Deen Klaus Kaagaard) heeft Joke van Beusekom inmiddels de halve finales bereikt. De Spanjaard Vincente Lopez-Carril heeft de 34ste Ronde van de Levant gewonnen- De zesde en laatste etappe werd gewonnen door de Fransman Fus- sien. Goeran Claeson is schaatskampioen van Zweden geworden. Hij had een voorsprong van twee punten op Oer jan Sandler. Derde werd Lennart Carlsson. De Nederlandse rolhockeykampioen Lichtstad heeft zaterdag in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker met 54 gewonnen van de Spaan se kampioen Voltrega. Tijdens de algemene vergadering van het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond in Zeist is beslist dat over schrijving van spelers vergemakkelijkt zal worden, ook als deze na 1 juli is aangevraagd. De Tsjechische Martina Navritolova heeft in de finale dames-enkelspel van een tennistoernooi in Boston verrassend gewonnen van de Australische Evonne Goolagong: 6—2, 46, 63. Dynamo Moskou heeft de Europa Cup voor landskampioenen (dames) gewonnen. In de finale werd Levski-Spartak Sofia met 30 versla gen. In Hartford (VS) heeft de Australi sche tennisploeg de traditionele ontmoe ting tegen de Verenigde Staten met 42 gewonnen. Rusland heeft de acht landen-scherm- ontmoeting „Het Wapen van Ham burg” gewonnen door finalewinst (94) tegen Hongarije. Patrick Sercu won in Ichtegem een wegwedstrijd voor profs over 212 km voor Frans Verbeeck en Rik van Linden. Roger de Vlaeminck won in Bologna een criterium over 90 kilometer. Tweede werd de Italiaan Zilioli, derde diens landgenoot Paolini. De 34ste editie van de Daytona- motorrace is gewonnen door de 27-jarige Amerikaan Gene Romero op Yamaha. Tweede werd zijn landgenoot Steve Ba ker, derde de Venezolaan Johnny Cecot- to. i j Jos

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17