GEEN VOEDSEL EN GEEN MUNITIE B. en W. vragen actiegroepen Ook hoofdbestuur gesprek DS’70 uiteen opnieuw om I 3.49 Z4STEN HOVEN SPORTen 1 ft n „open De heer Kok sprak KEURSLAGER RES w Win een nieuwe abonnee en ontvang een kaartspel en een asbak! i I^aucustnn 7 A Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN P.S.P. SCHORST HUIB RIETHOF UITEINDELIJK TOCH Iets kouder BLANKE HAMLAPEN /MODERN If 1^* HKMi (Van onze redactie buitenland) Haarlem vechtlustig 4 Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Weerrapporten 2 3 7 Kastje kijken 4 Radio en televisie 8 Strips 8 Kunst 9 Beurs 11 j e MAANDAG 10 MAART 1975 65e jaargang nummer 106 DINSDAG- EN WOENSDAGREKLAME 3,99 4,99 Gehakt 1 kilogram I AGENDA pagjnn DEN HAAG (ANP) Vijf leden van het hoofdbestuur van DS’70 hebben met ingang van heden hun functie neergelegd in verband met de aankondiging van vier Kamer leden om uit de DS’7tt-fractie te L'z“' Riethof BH if' Feyenoord de betere Telstars twaalfde Broms voor Bouma Inkoop TURK4Us r .irwTi milt* IJmuider Courant Hooidredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate’Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Koerdistan wordt tweede Biafra Bakoe* «ANKARA SYRIË t het jSrtrt «MO» De sjah van Iran en de sterke man 1 stig 1 van (Van een onzer verslaggevers) >an llllillHIIHIIIIlllllllllllllllIlllllllllllllllll i (Zie verder pag. 2) HO Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: 500 gram Wa Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, stappen. Het zijn ds. N. K. van den Akker, mevrouw drs. M. Brouwer- Van Wijk, prof. dr. A. Heertje, E. A. Jacobsen en mr. A. P. Mensert Spaanderman. ze van op dinsdag 25 maart a.s. in restaurant ‘die raeckse’, de raaks haarlem aanv: 10.30 - 14.30 - 20.00 u. entree: incl. café complet f 6.- reserveren: (023) 25 19 37 Vul de bon in die regelmatig in deze krant staat! dat deel- :k de :h tot elijk- ig en Franz Kafka: Sommige mensen zouden willen sterven om te zien hoezeer men hen betreurt. MODE SHOW it de in de zee: an t- us.su. Paardebieflappen 500 gram en donderdag onze bekende biefstukdag. PLEIN 1945-53 IJMUIDEN TELEFOON 11016 k leverpark/van ostadestraat 4 Inmiddels is ex-wethouder Huib Riet hof door het dagelijks bestuur van de PSP geschorst. Het bestuur besloot hier toe zondag, naar aanleiding van een door Riethof aan het ANP gegeven ver- TEHEBAN® •x •Homodou •Keimonsjoh IRAN AMSTERDAM. B. en W. van Am sterdam hebben gisteren rond midder nacht een nieuw voorstel gedaan om met de actiegroepen in de Nieuwmarkt- buurt tot een gesprek te komen. In een brief stelde het college voor dit gesprek vanmiddag om half vier in het stadhuis te voeren. Vanochtend zijn de verschil lende bewonersgroepen bijeengekomen om zich te beraden over de uitnodiging. Bij het ter perse gaan van de krant was nog geen beslissing gevallen. SAO£OI?> -> ARABIË Een met honderd procent inzet strjjdend Haarlem zorgde tegen kop loper PSV büna voor de verrassing van de dag in de eredivisie. Bijna, want in de laatste minuut zorgde een kopbal in eigen doel van Jan Fransz er voor dat de een kwartier na de rust veroverde voorsprong (doelpunt van Piet Huyg na een gigantische blunder van Van Beveren) toch nog verloren ging. „Het streven naar een gematigde, mo derne hervormingspartij, waarin elemen ten van zowel liberalisme als socialisme tot een zinvolle synthese worden ver bonden, zonder confessionele binding, en waarvoor in het centrum van het poli tieke veld van Nederland, reële perspec tieven bestaan, kan niet meer in het kader van het huidige DS’70 worden waargemaakt”, aldus de vijf in een ver klaring „Daarmee heeft DS’70 haar politieke geloofwaardigheid verloren. De laatste maanden is één element, de socialisti sche herkomst en oriëntering, in de partij eenzijdig als dominant naar voren gebracht”. „Helaas heeft de fractievoorzitter geen bereidheid getoond deze ontwikkeling te gen te gaan”, aldus de vijf. Deze ontwik keling heeft volgens hen zowel binnen de fractie als binnen het hoofdbestuur tot onwerkbare verhoudingen geleid. NW-voorzitter W. Kok, die vooral bij zijn frequent televisieoptreden de kunst verstaat te doen alsof alle belangen van de Nederlandse kleine man bij hem in veilige handen zijn, is op bezoek geweest in Limburg en heeft bij die gelegenheid een vreemde uitspraak gedaan. Het ANP meldt dat de heer Kok gepleit heeft voor een „realistische politiek” ten aan zien van de industrievestigingen in dit gewest. Zin voor realiteit is niet vreemd voor een vakbondsbestuurder, maar het wordt wel een vreemde zaak wanneer zo’n bestuurder er een geheel eigen rea liteit op na blijkt te houden, die geens zins strookt met de werkelijkheidszin die met veel moeite eindelijk enigszins aan vaardbaar is gemaakt voor allen die bij het industrialisatieproces betrokken zijn. De heer Kok zeide dat Limburg niet al te kieskeurig mag zijn bij het aan trekken vain industrie en geen al te hoge eisen mag stellen aan de zuiverheid van lucht en water. Deze „realistische” poli tiek ten aanzien van de Limburgse in dustrialisatie zou betekenen, dat Lim burg een noodlijdende province! wat werkgelegenheid betreft de leefbaar heid ten achter moet stellen bij de creatie van arbeidsplaatsen en voorbij moet gaan aan de minimale eisen ten aanzien van het milieu, zoals die langza merhand in ons land als onontbeerlijk zijn aangetoond. Gelukkig maakt de heer Kok dat niet uit, maar de vervui lende industrieën zullen het wel als een goed argument in de oren knopen. Het streven om in de bedrijven maatregelen te treffen die het produktieproces zo schoon mogelijk houden, zal er niet door worden bevorderd. Wat de heer Kok niet realistisch wenst te noemen, is de volkomen gerechtvaardigde, moderne eis van een werkende bevolking om ook in de buurt van haar werk zo gezond mogelijk te kunnen leven. Tot dusver heeft het altijd geleken, alsof ook de leefwaardigheid van een streek een soci ale eis was, evengoed als de inhoud van een loonzakje. Dat blijkt een misver stand. Limburg, dat het vaak tot de grens van het menswaardige werk der kolen- delving heeft gekend, moet bij zijn in dustrialisatie zijn mond dichthouden. En zijn neus ook. De heer Kok heeft ge sproken. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïiiiiiiiiiiiiiii Hoewel de AjaxFeyenoord van gisteren wel degelijk een competitie- topper van jewelste was, miste het duel toch de glans die de confrontatie tussen beide giganten de afgelopen jaren kenmerkte. Feyenoord toonde zich in het Olympisch Stadion toch wel de completere ploeg en won volkomen verdiend met 1-0 door een al vroeg in de eerste helft door Willem van Hanegem gescoord doel punt. Het gelijke spel (0-0) dat Telstar gisteren in Rotterdam tegen Excelsior bewerkstelligde, betekende voor de Velser equipe de twaalfde puntende- ling in dit seizoen. Na 24 wedstrijden heeft Telstar een balans die de ware middenmoter kenmerkt: zes overwin ningen, twaalf gelijke spelen, zes ne derlagen. De kleine Nederlandse afvaardiging naar de Europese indoorkampioen schappen in het Poolse Katowice zorgde toch voor een succesje. De Haarlemse Annemieke Bouma zag bij het hoogspringen kans een bronzen medaille in de wacht te slepen. Jan Fransz verlaat ontgoocheld het Haarlem-terrein. Zijn ongelukkige kopbal in eigen doel betekende voor Haarlem het einde van d.e illusie dat het PSV zijn tweede competitieneder- laag kon bezongen. Half tot zwaar bewolkt en geen regen van betekenis. In de nacht en ochtend op enkele plaatsen mist. Zwakke tot matige, aan zee later vrij krachtige wind draaiend naar noordelijke rich tingen. Minimumtemperaturen rond 3 graden, maxima morgen omstreeks 8 graden. BAGDAD Met honderden jachtbommenwerpers tegelijk heeft het Iraakse leger een offensief in gezet tegen de Koerdische rebellen in het noorden van Irak. De op standelingen, onder leiding van Moellah Moestafi Barzani, die ruim een jaar geleden opnieuw de oorlog aan Bagdad verklaarden, omdat geen autonomie kregen, zijn alle vluchtwegen afgesloten. Verkoop Diamant Ridderstraat 5 Haarlem Tel. 023-320274 van Irak, Saddam Hoessein, kwamen vorige week in Algiers tot een akkoord, waarbij werd overeengekomen dat Iran zijn grenzen met de Koerden zou slui ten. Die open grens maakte het tot nu toe mogelijk dat de Koerden munitie en voedsel kregen. Ook nam lian 150.000 vluchtelingen op. Volgens goed ingélichte kringen zijn de Iraakse troepen al opgerukt naar het stadje Galala, dicht bij de Iraakse grens. Het stadje kijkt uit op de enige aan- voerweg in Koerdistan, de Hamiltons- road. Volgens de laatste berichten die nog naar de buitenwereld konden worden doorgegeven voordat de grens dichtging zijn er honderden doden ails gevoilg van de ongekende zware bombardementen op de burgerlijke en militaire doelen. •ach- lelijk een ’.me nden van i ge trek- sten, jkhe- uim- larin in en •men alle idin- een lerlei aan- iven- ming litei- Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel, redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 .postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. vlucht. Zij zijn verstoken van alle voed selhulp. Nu de grenzen dicht zijn, gaan zij een wisse dood tegemoet. Een woordvoerder van het stadhuis verklaarde de brief als een poging om met open agenda overleg te plegen met de Nieuwmarktbewoners, alvorens de sloop zal beginnen. Het gesprek kan echter de defintieve plannen voor de sloop niet beïnvloeden: „B. en W. hou den vast aan de genomen beslissingen”, aldus de woordvoerder. Mochten de be wonersgroepen, ook op een ander tijd stip, niet ingaan op de uitnodiging, dan houdt dat volgens de woordvoerder nog niet in dat dan onmiddellijk de slopers- ploeg voor de deur staat. Wel zou men dan de ontruiming de komende dagen kunnen verwachten. De actiegroepen zijn niet erg te spre ken over het tijdstip waarop de bewuste brief hen bereikte. Volgens hen is het tijdsbestek waarbinnen zij een beslissing moeten nemen te kort. Over de inhoud van de brief zegt woordvoerster Tine Hofman van de bewonersraad Nieuw- markt: „Hij staat vol met onzin. Maar de hoofdzaak is, dat niet wordt tege moetgekomen aan onze voorwaarde, en dat is stopzetting van de metrowerk- zaamheden” Ais je wilt weten hoeveel volwassen weggebruikers ons landje telt dan is dat een hele uitzoekerij. Gerekend naar feefijd zijn het er 9 miljoen. Maar ga je af op gedrag dan komen de problemen.Moet je nou bijvoorbeeld de mensen die vreselijk kwaad worden als ze een bekeuring krijgen tot de volwassen weggebruikers reke nen? Of niet? De politie. De heer Drees sprak er zijn verbazing over uit dat deze vijf wei het ANP over het aftreden hadden bericht, maar niet hemzelf, hun fractieleider in de Tweede Kamer. Hij verklaarde dat hij voor het eerst iets had gemerkt over een groeien de irritatie in DS’70 toen hij half janua ri van vakantie terugkwam. „De aanleiding tot die irritatie was een artikel van prof. Heertje, waarin deze de besluiten aanviel van het laatste partijcongres. Heertje, een van de havi ken, vend dat de congresbesluiten niet ver genoeg gingen”. De heer Drees verklaarde dat hij de aanvaller van de uittredende hoofdbe stuursleden en fractieleden op hemzelf onbegrijpelijk vindt, omdat hij feitelijk meer begrip had getoond voor hun visie dan de meerderheid van het congres. „Wat var. DS’70 overblijft, is de lijn van Stuivenberg (ook te noemen de lijn- Drees). DS’70 komt daardoor verder van de VVD af te staan en wordt daardoor tevens een gemakkelijke gesprekspartner voor Links van het midden”. wordt dezelfde situatie zegt een waarnemer Ook het politieke centrum van de Koerdische revolutie, Chouman, ligt on der zwaai vuur en is nu geheel open voor de Iraakse artillerie. Omdat er geen munitie meer aankomt, hebben de Iraakse Migs en Toepolevs vrij spel. Door de gebrekkige contacten met het gebied is nog weinig duidelijk over de humanitaire situatie. Iran heeft 150.000 vluchtelingen opgenomen, op de ijskoude vlakte bij Hadj Omar aan de Iraanse grens wachten sinds enige weken nog eens 15.000 vrouwen, kinderen en ouden van dagen om in Iran binnengelaten te worden en zo veilig te zijn voor de bommen en de honger. Verder is het grootste deel van de ruim één miljoen inwoners van bevrijd Koerdistan op de „Hiermee raken wij een stuk conser vatisme, een stuk agressiviteit en een stuk rancune tegen links kwijt”. Dit commentaar gaf DS’TO-fractieleider Drees vanmorgen op het aftreden van vijf leden van het hoofdbestuur. Alle auto-uitlaten —30 Alle Fiat plaatwerk —20 MERKACCU’S alle 99,— Fiat onderdelen tot —50 Auto-ltalië Jansweg hoek Parklaan (023-320232) Het wordt dezelfde situatie als Biafra, zegt een waarnemer van strijd, „alleen ligt Biafra aan de Koerdistan is slechts over land te berei ken”. Inmiddels hebben de Iraakse auto riteiten per decreet een algemene am nestie aangeboden aan alle opstandige Koerden die zich vóór 1 april bij de militaire instanties hebben gemeld. Bewoners van de met sloop bedreigde woningen aan de Rechtboomsloot in de Nieuwmarktbuurt hebben een luchtbrug naar de overkant gebouwd om contact met de buitenwereld te behouden bij een eventuele belegering. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd., f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40,—), p. jaar f 133,10, (p. post f 155,—). Losse nummers 55 ct. IRAkSmcmo klaring als zou het een misverstand zijn dat hij al definitief voor de gemeente raad zou hebben bedankt. „Ik ga 19 maart wel weg, maar ik wil de mogelijkheid van terugkeer openhouden’aldus Riet hof zaterdagavond kort nadat het par tijbestuur in Den Haag had besloten hem niet te schorsen omdat Riethof definitief zou hebben bedankt. Na Riet- hofs recente verklaring vervalt die overweging. ft

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1