Hoofdbestuur vergadert - onrust in partij zeer groot Hoog percentage bloeddrukmeters vertoont fouten Dode en gewonde bij proefrit met motor Overlegorgaan wil in Limburg universiteit Topfunctionaris van arbeidsvoorziening: MOTIE NVJ OVER REIS MINISTER I E NEDERLANDERS DEMONSTREREN IN BREMEN rp’ Broers verongelukt bij ’s-Gravenzande Voorzitters vakcentrales op bezoek Mogelijk overschot gereformeerde predikanten in ’80 MMFi 2 BINNEN» EN BUITENLAND MAANDAG 1975 1 O MAART Geen kans n h KM 1 re Rectores-magnifici Stiptheidsactie Betoging in Napels Indentiteit Brand in caravan Werkloze Japanners Brand op markt Politiemannen (1) Politiemannen (2) Politiemannen (3) Anti-racismecomité Prijsverlaging Mishandeling 5 Hartelijk Welkom nieuwe, wereldburger, 1 JOVD Steekpartij Ontploffing Brand in Amsterdam L Wal ingestort .-****. Meerderheid DS ’70 achter Drees 5 WEERRAPPORTEN Toenemend tekort aan E zzo arbeidsplaatsen (Van onze correspondent) 0.6 15 123 8 14 07.05 uur Het hoofdbestuur deed wel een drin gend beroep op de Tweede-Kamerleden De Brauw, Berger, S. Keuning en K. Keuning om hun voorgenomen vertrek uit de Tweede Kamer nog even uit te stellen. Het hoofdbestuur wil dat eerst de partijraad zich zaterdag in een beslo ten vergadering kan uitspreken over de politieke tegenstellingen en over de posi tie van Drees. Vice-voorzitter J. Wil- mans: „Het is duidelijk geworden dat Drees niet in staat is een fractie te leiden”. Weer tn binnen- en buitenland zw. bew. regen onbew. regen regen geh. bew. zw. bew. regen regen 1. bew. 1. bew. geh. bew. h. bew. onbew. onbew. h. bew. 1 7 2 3 6 0 3 10 10 weken. De eerstvolgende zal waarschijn lijk S. Keuning zijn. Berger wil als derde vertrekken en K. Keuning als vierde. de andere vakcentrales op de bres staan voor Limburg. Hij achtte het goed mo gelijk dat samen met de vakbeweging in Duitsland en België onderhandeld wordt over aanpassen van de milieunormen. De regering moet van haar kant proberen op fiscaal gebied en op het terrein van de sociale arbeidsvoorwaarden met de nabuurlanden tot overeenstemming te komen. Op deze manier kan de pendel tot aanvaardbare normen teruggebracht worden. Beiden maakten zaterdagmiddag deel uit van een forum dat door de onleiding arbeidsmarktpolitiek en personeelsbeleid van de katholieke leergangen in de Til- burgse Hogeschool werd gehouden en de kortgeleden uitgebrachte werkgelegen- heidsnota van de regering tot onderwerp had. In zijn inleiding op de nota zei mr. Kruse onder meer dat ondanks het hui dige grote aantal werklozen (210.000) op de arbeidsmarkt toch een grote door stroming plaatsvindt. Volgens mr. Kruse is er niet alleen sprake van een kwantitatieve verslechte ring van de arbeidsmarkt, maar ook van kwalitatieve verslechtering. Er komen meer jongeren van de onderwijsinstel lingen die gezien hun opleidingsniveau voor hoog geschoolde arbeid in aanmer king komen, terwijl die in toenemende mate minder voorhanden is. Ze moeten dus genoegen nemen met betrekkingen die beneden hun niveau liggen, doch ook in die sectoren is er nog een tekort aan werk. Vijfendertig rectores-magnifici uit de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfa- len, zijn zaterdag in Nijmegen bijeen ge weest. Nadat de gastheer, prof. mr. N. Duynstee, een uiteenzetting had gegeven over de herstructurering van het weten schappelijk onderwijs in ons land, sprak een van de gasten over het toelatingsbe leid bij het hoger onderwijs in de Bonds republiek. zzo o zw ozo zzw zzo wnw zw nnw zzw n nno zw wzw zw windst. wzw wzw no 8 5 5 1 6 3 6 3 6 6 -2 11 2 3 3 6 5 2 0 5 2 8 5 3 Als gevolg van de stiptheidsactie van de verkeersleiders op de internationale luchthaven Barajas ‘bij Madrid, die al sinds februari aan de gang is, nemen de vertragingen toe. Uitgaande toestellen vertrekken een uur te laat, terwijl bin nenkomende machines gemiddeld drie kwartier moeten wachten voordat zij kunnen landen. 5 4 3 0.1 2 2 7 0 2 2 0 8 0 0 12 0.2 0 6 0 0.5 0 31 2 ï3’ «S Halfweg is zaterdagochtend de juist ge pensioneerde, 65-jarige P. A. Grosz uit Sloten om het leven gekomen. Hij reed op een fiets en werd geschept door een hem achterop komende auto. In de gemeente Hensbroek (NH) is gisteravcnd de 17-jarige J. J M. Hens broek uit Opdam met zijn bromfiets verongelukt. Het slachtoffer werd dood langs de weg gevonden. Hoe de jonge man verongelukt is, is de politie nog niet duidelijk. Zaterdagmiddag is in Eindhoven de zesjarige Jan van der Meulen uit Mol (België), door een auto aangereden en aan de gevolgen daarvan overleden. Het kind stak plotseling een vrij drukke weg over. In Napels hebben gisteren 19 politie mannen verwondingen opgelopen, toen de politie met behulp van traangasgra naten een einde maakte aan een demon stratie van linkse betogers, die protes teerden tegen een bijeenkomst van de uiterst rechtse Italiaanse Sociale Bewe ging. Een ongeveer 65-jarige vrouw is op de Kwartellaan in Den Haag dood gevon den. De politie heeft haar indentiteit nog niet kunnen achterhalen. De vrouw was 1.70 lang, had een stevig postuur en droeg een trouwring met de inscriptie P- T. 27-3-21. De politie heeft geen spoor van een misdrijf gevonden. /Niemana^ySl f—- woont te ver "1/ v om 'n bloemetje te sturen. Fleurop Inter flora garandeert Uiv bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. De Brauw, die vrijdagavond zijn ont slag als partijvoorzitter nam, wil niet tot zaterdag wachten met zijn vertrek uit de Tweede Kamer. Hij denkt erover vandaag nog zijn ontslag bij voorzitter Vondeling en de Kiesraad in te dienen De andere drie fractieleden zullen een voor een ontslag nemen in de komende Vorig jaar zijn in Nederland 700.000 mannen en vrouwen kortere of langere tijd werkloos geweest. Het vertrek uit de arbeid naar de WAO, vaak een soort vervroegde pensionering, is in vijf jaar tijd vermeerderd van 150.000 naar 550.000. Daarnaast merkte hij op dat van 1969 tot 1973 een stijging van het ziekte verzuim van vier percent naar acht percent is opgétreden. Verder rept hij over de ongelukkige verdeling van de werkgelegenheid in ons land. ’s-GRAVENZANDE (ANP). Op de weg tussen Naaldwijk en ’s-Gravenzande zijn zaterdagmiddag de broers Büttgen- bach ui» Lverkusen (West-Duitsland) met hun motorfiets verongelukt. Zij re den, teiwijl zij een proefrit maakten, frontaal tegen een personenauto. Zij werden in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis in Den Haag gebracht, waar de jongste van de twee later is overleden Twee Belgen zijn gisterochtend bij een brand in een caravan die op een cam ping in Zeeuws-Vlaanderen stond, om het leven gekomen. De brand is vermoe delijk ontstaan doordat een van de aan wezigen in bed heeft liggen roken. Binnen DS’70 is het afgelopen week einde druk telefonisch overleg gevoerd tussen hoofdbestuursleden, partijraadsle- den en vooraanstaande partijleden. De onrust is bijzonder groot. Opmerkelijk is. dat een groot deel van de partijleden zich schaart achter Drees en de voorge nomen stap van de vier fractieleden veroordeelt. De afdeing Amsterdam zal nroberen de partijraad aanstaande zater dag te bewegen tot een motie van af keuring tegen de vier uittreders. Eind februari bedroeg het aantal Ja panse werknemers dat tijdelijk geen werk had 5.35 miljoen, dat is tien percent van de beroepsbevolking. De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdag Twente Vllslngen Zd. Limburg geh. bew. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen UTRECHT (ANP). De zaterdag in Utrecht gehouden verenigingsraadverga- dering van de Nederlandse Vereniging van Journalisten heeft in een door de afdelingen Den Haag en Amsterdam in gediende motie uitgesproken, dat de reis van de minister van Buitenlandse Zaken naar Saoedi-Arabië moet worden afge last, als de regering van dit land blijft weigeren journalisten toe te laten op grond van ras, afkomst, politiek of gods dienstige overtuiging. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het hoofdbestuur van DS’70 staat grotendeels achter fractieleider Drees. Met 7 tegen 5 stemmen heeft het bestuur het afgelopen weekeinde een voorstel verworpen, waarin een beroep wordt gedaan op Drees om vrijwillig af te treden als Kamerlid. Ook binnen de partij zelf kan Drees rekenen op ruime steun in het geschil, dat is ontstaan tussen hem en de meerderheid van de Tweede-Kamerfractie. DINSDAG 11 MAART onder 18.36 uur onder 17.27 uur 9 10 11 11 9 8 9 11 8 9 11 15 16 12 11 10 13 6 3 15 9 14 0 0.1 0 3 55 0.1 0 14 13 0 0 4 8 0 0 zo nw w o windst. windst. w n n w ozo no windst. o wzw zzw n o zzw LUNTEREN (ANP). Over 5 jaar zullen in de gereformeerde kerken van Nederland niet alle kandidaten, die zich beroepbaar stellen nog een predikants- plaats kunnen krijgen. Volgens bereke ningen zal er in januari 1980 een over schot van 21 kandidaten zijn en in ’82 zelfs van 85. 7 7 11 16 15 14 9 12 8 16 18 6 —3 4 3 Over de mijnpensioenen wilden de vakcentrales geen uitspraak doen, omdat dit een zaak van de industriebonden is. De heer Booy van het CNV echter achtte het mogelijk dat op landelijk niveau toch gewerkt zou kunnen worden aan verbetering van de mijnpensioenen, wanneer tenminste de pensioegerech- tigde leeftijd verlaagd zou worden. gelegerde militairen met een Dit is op het symposium over hoge bloeddruk, dat zaterdag in Rotterdam is gehouden, gezegd door de Helmondse cardioloog R. Vroom. Het grote percentage fout aanwijzende meters is gevonden tijdens een nascho- lingsbijeenkomst voor huisartsen, speci aal gericht op de aanpak van te hoge bloeddruk, georganisserd door de Haar lemse Farmaceutische fabriek Merck Sharp en Dohme. Medewerkers van dit bedrijf stelden onder meer dat fouten bij de bloeddruk- meting ernstige gevolgen voor de patiën ten kunnen hebben, bijvoorbeeld als het om keuringen voor bedrijven, levensver zekeringen of de sociale wetten gaat. Ongeveer 500 in Duitsland Nederlandse dienstplichtige hebben zaterdag in Bremen demonstratieve mars door de binnenstad gedemonstreerd tegen de hun inziens bij zonder slechte verlofregeling, die zij heb ben vergeleken met hun collega’s in Nederland. De demonstratie verliep vol gens de VVDM zonder incidenten. (Van onze correspondent) HEERLEN-SITTARD. Het lande lijk overlegorgaan van de vakcentrales vindt dat zo snel mogelijk begonnen moet worden met de bouw van de universiteit in Maastricht. De vakcentra les vinden de uitbreiding van DSM een grotere stimulans voor de werkgelegen heid in Limburg mits het evenwicht tussen milieu en industrie bewaakt kan worden. Limburg moet zo gauw mogelijk een treinverbinding met Aken krijgen vanuit Kerkrade, met Luik vanuit Maastricht en tevens dient de lijn Roermond-Nij- megen gemoderniseerd te worden. Met deze concrete punten vertrokken de voorzitters van de vakcentrales met hun deskundigen zaterdag uit Limburg na een werkbezoek van twee dagen. „Onze voornaamste conclusie is”, zei Wim Spit, voorzitter van het NKV, „dat er een gerichte aanpak van de regio’s moet komen en dat de regering zich niet moet beperken tot algemene vage natio nale maatregelen". Wim Kok, voorzitter van het NW, zal na uitwerking van de indrukken in de werkgelegenheidscommissie samen met TILBURG. Volgens mr. F. A. Kru se, plaatsvervangend directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening in Nederland, moet in de toekomst gerekend worden op een toenemend tekort aan arbeids plaatsen in ons land. Daarom, zo vindt hij, moet gedacht en gewerkt worden aan een herverdeling van de beschikbare arbeid. Het KVP-Tweede-Kamerlid F. van der Gun was minder pessimistisch. Hij ziet in de toekomst nog wel een uitbreiding van de werkgelegenheid. 17 9 17 129 Op de oudste en grootste markt van Iran heeft zaterdag een brand gewoed waarbij drie mensen om het leven kwa men. Het vuur woedde zaterdag de gehele dag, tegen het middaguur waren al ongeveer 100 winkeltjes verwoest. De brand is vermoedelijk ontstaan in een vuurwerkwinkel waar smokkelaars ex- plosieven zouden hebben verborgen voor de nieuwjaarsviering in Iran. Een groep zwaar bewapende mannen heeft bij een aanval op het politiebureau in Buenos Aires twee politiemannen doodgeschoten. De afgelopen twee maan den zijn bij politieke gewelddaden in Argentinië bijna zestig doden gevallen. In verband met sluikhandel in verdo vende middelen zijn in Rio de Janeiro 30 politiemannen gearresteerd. De 30 mannen zullen waarschijnlijk in arrest blijven totdat de hele zaak is uitgezocht. De leden van het Newyorkse politie korps hebben bij een stemming besloten vijf uur over te werken, zonder daar voor geld te vragen. Zij doen dit om te voorkomen dat 600 onlangs in dienst genomen agenten, uit bezuinigingsover- wegingen worden ontslagen. Het anti-racismecomité, dat vrijdag werd opgericht, heeft in een telegram van de regering geëist dat racistische organisaties als de Nederlandse Volks unie en Nieuw Rechts worden verboden. Ook moet minister Van Doorn afzien van zijn plannen om de in ons land verblijvende Surinamers en Antillianen meer over het land te spreiden. Chrysler Nederland heeft alle Ameri kaanse personenauto’s met acht tot tien percent in prijs verlaagd. Deze verlaging is mogelijk geworden door het huidige koersniveau van de Amerikaanse dollar. Op weg naar huis na een handgemeen in een Groningse bar is een 39-jarige man uit Leeuwarden onwel geworden en overleden. De politie heeft een 49-jarige man aangehouden op verdenking van mishandeling de dood ten gevolge heb bende. O.Ï u- se sa SS ES (ADVERTENTIE) klinkt lang na met een bloemetje van Fleurop. De Jongerenorganisatie voor Vrijheid en Democratie (JOVD) heeft het afgelo pen weekeinde naar aanleiding van der- geliike suggesties laten weten, dat de JOVD er niets voor voelt om samen met de DS-’70-groepDe Brauw en de D’66- groep Nypels een nieuwe politieke partij op te richten. De JOVD zegt zelfstandig te willen blijven, maar de oprichting van een nieuwe centrumpartij zal zij met be langstelling volgen. De vier uittredende DS’70’ers zijn overigens niet van plan zelf initiatieven te nemen tot de oprichting van de gematigde hervormingspartij, die zij voorstaan. Ze zouden wel bereid zijn zich bij zo’n groepering aan te sluiten als zo’n beweging voldoende sterkte zou weten te krijgen. Er zijn twee oorzaken: Jaarlijks is er ’n afname van gemiddeld 14 predikants- plaatsen vaak om financiële reden, en verder vertoont het aantal kandidaten dat af studeert een stijging ten opzichte van de vorige jaren. M> Een 41-jarige man uit Helmond is het afgelopen weekeinde in zijn woonplaats doodgestoken toen hij in een bar zich bemoeide met een vechtpartij. De politie heeft twee verdachten aangehouden. Een hoge ambtenaar van het Cypri sche ministerie van Landbouw is giste ren zwaar gewond door het ontploffen van een bom in bagageruimte van zijn auto. Het ongeluk gebeurde toen hij de laadruimte opende. Later deden zich nog enkele ontploffingen voor. Een moeder die in paniek naar de kinderkamer rende om haar dochtertje van drie jaar te redden is in de rook en vlammen gestikt, nadat in haar woning brand ontstond door kortsluiting in de meterkast. In haar paniek moet de vrouw vergeten zijn dat haar dochtertje bij familie in Den Haag logeerde- Dit was de tweede brand in Amsterdam waarbij dit weekeinde slachtoffers vie len. VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Voornamelijk droog en iets kouder. Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temperatuur: omstreeks 2 graden. Max. emperatuur: om streeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Hoewel enkele hoofdbestuursleden, onder wie prof. Heertje, nog willen pro beren de vier uittreders voor de fractie te behouden door Drees te wippen, be staat op een dergelijke regeling geen, enkele kans meer. De vier uittreders zijn niet bereid zich nog te laten overreden. Bovendien zou bij een vertrek van Drees (en mevrouw Van Veenendaal) de frac tie volgens hen te zwak worden. Zij zouden dan voor de onmogelijke taak staan de gevolgen van de breuk binnen de partij op te vangen. Niemand van de vier voelt voor die hopeloze taak. Gisteravond is bij Rilland-Bath de 33- jarige tot Nederlander genaturaliseerde Pool E. E. B. Mielke uit deze plaats mei zijn auto in een sloot terecht gekomen en om het leven gekomen. De heer Mielke reed een fietser aan. Daar schrok hij zo van, dat hij een ruk aan het stuur gaf, waardoor zijn auto in een sloo' terecht kwam. De fietser liep lichte verwondingen op. 15.22 uur uur In de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel zijn gistermorgen 17 fabrieksmeisjes om het leven gekomen toen het gebouw waarin zij sliepen, bedolven werd onder een ingestorte stenen wal. Elf meisjes raakten hierbij gewond. Mogelijk is her metselwerk van de wal door de snelle voorjaarsdooi verzwakt. De 52-jarige A. C. M. van Slingerland uit Rotterdam is gistermorgen op rijks weg 15 in Papendrecht om het leven gekomen. De auto waarin hij meereed sloeg ovei de kop doordat de bestuurder de macht over het stuur kwijtraakte. De driejarige Vanessa Zoontjes is za terdagmiddag om het leven gekomen toen zij in Anna Paulowna voor haar ouderlijk huis plotseling de weg over stak en werd aangereden door een auto De 19-jarige B. A. Kamphuis uit Hen gelo is zaterdag in Ambt Delden op zijn motor uit een bocht gevlogen. Via een afrastering kwam hij in een weiland terecht. Hij overleed tijdens zijn vervoer naar een ziekenhuis. De achtjarige Joh. Donkers uit Son is zaterdagmiddag in een ziekenhuis in Eindhoven overleden aan net hersenlet sel dat hij 's morgens had opgelopen. Hij fietste in Son, waar hij tegen een gepar keerde auto viel. Daarna werd hij over reden door een autobus. De 83-jarige mevrouw M. Blokland- Nans uit Maarssen is zaterdagmiddag overleden nadat zij in haar woonplaats, waar zij onverwacht overstak, door een personenauto werd overreden. De 66-jarige heer A. P. Punt uit Rhoon is. zaterdag bij het oversteken in zijn woonplaats aocr een auto overre den. Op de Osdorperweg tussen Osdorp en Kruse: „De kwalitatieve discrepantie tussen vraag en aanbod op de arbeids markt zal in de toekomst alleen nog maar groter worden. De werkgelegen- heidsnota verraadt de verwarring die er in regeringskringen bestaat over de aard van de werkloosheid en de toekomst van de werkgelegenheid in Nederland”, zo betoogde hij. Hij betreurde het dan ook dat er zo weinig serieuze aandacht wordt besteed aan herverdeling van ar beid en aan de elementenvervroegde pensionering, arbeidstijdverkorting en educatief verlof. Fel wordt geprotesteerd tegen het weigeren van een visum aan een journa list. Als de reis van minister Van der Stoe» doorgaat zonder dat de interventie van de regering tot het door de NVJ gewen ste resultaat heeft geleid, wordt een broep gedaan op de journalisten die reeds een visum kregen, alsmede hun hoofdredacties af te zien van het mee maken van de reis. zon op maan op 08.05 uur DINSDAG 11 MAART IJMUIDEN Hoog water 3.12 uur en Laag water 11.05 uur en 23.26 ROTTERDAM (ANP). Bij een on derzoek van de bloeddrukmeters van 400 Nederlandse huisartsen vorig jaar is ge bleken dat 46 percent van deze meters niet correct werkte. „Niet correct” noemden de onderzoekers als bij een op kwik werkende meter er drie of meer millimeter kwikdruk-afwijking voor kwam. Daarover zei het Tweede-Kamerlid Van der Gun, dat deze maatregelen economisch haalbaar moeten zijn. „Ne derland is geen eiland; we zijn voor meer dan 50 percent afhankelijk van onze export naar het buitenland. We kunnen alleen maar meer doen, ook voor de derde wereld, als onze eigen situatie gezond is. Wij willen dan ook streven naar een uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen”. d E2 Amsterdam geh. bew. geh. beaw. zo mist mist motregen zw. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. onweer onbew. 1. bew. regenbui geh. bew. zw. bew. regen geh. bew. regen 1. bew. regenbui nno geh. bew. zw. bew. Luxemburg geh. bew. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas New York Tunis

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2