Onderzoek naar President Assad van Syrië eist regeling voor Golanfront betrokkenheid CIA bii moord Ontslag hoge Spaanse functionaris AANSLAG OP IERSE VISSERSVLOOT President VS „ten Vermist meisje opgehangen in riool Conferentie Europese regeringsleiders lidmaatschap EEG morgen Besluit heronderhandelingen Brits verwacht John Kennedy Verlies SPD minder dan verwacht „Politiek van Vorster „Zuid-Jemen brak woord” misleidend” I gebracht" F Overlevende terrorist C EM Landdagverkiezingen Rijnland-Palts: Protestantse ultra’s stichtten brand Britse kidnap-zaak: Dominee Albertz: Wereldraad van kerken: Prinses Beatrix gast bij Brits huwelijk Hand afgehakt 1111! fifiy I WW»: 1 "Hik ji MAANDAG 10 MAART 1975 BINNEN** EN BUITENLAND van Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) aan de Geneefse vredesconferen tie zal deelnemen. arkt Boter en kaas Correctiemechanisme ding jmité rij dag ;gram itische Zolks- boden. afzien aging tmeri- it tien laging uidige lollar. sactie le van tonale die al len de stellen 1 bin- drie at zij jnifici uit de èstfa- en ge- nr. N. igeven veten- sprak igsbe- ïonds- iteit stort tartij nners (2) rerdo- aneiro 3e 30 arrest zocht. (3) olitie- sloten daar om te dienst sover- ffing lypri- giste- loffen i zijn lij de pels itie- toen gra nen- >tes- 1 de iwe- 1 (1) rdam ar de tertje ok en oning in de t de itertje Dit ;rdam i vie- JERUZALEM (UPI, DPA en Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Henry Kissinger, is gistermiddag laat in Jeruza lem aangekomen. Het was zijn derde halteplaats op zijn jongste vredes missie in het Midden-Oosten. Het voorzichtige optimisme waarvan na zijn besprekingen met president Sadat van Egypte in Assoean gewag werd ge maakt, kreeg een domper toen president Assad van Syrië Kissinger mee deelde dat hij tegen een tweezijdig Egyptisch-Israelisch akkoord aan het front in de Sinaï is, als er ook niet een regeling voor het door Israel bezette gebied van Syrië te verwachten is. Ook zei Assad dat Syrië niet zonder de (Van onze speciale verslaggever) DUBLIN Omringd door de strengste veiligheidsmaatregelen die Du blin ooit heeft gekend, begonnen de regeringsleiders en de ministers van Buitenlandse Zaken vanmiddag in Dublin Castle 800 jaar lang zetel van het Britse koloniale bestuur over Ierland aan de eerste Europese topconferentie-nieuwe-stijl, voorlopig Europese Raad geheten. Belang rijkste onderwerp van beraadslaging: de Britse „heronderhandelingen” om betere voorwaarden voor het Britse lidmaatschap van de Europese Gemeenschap te verkrijgen. II 1 Domper op vredesreis Kissinger Minister van Buitenlandse Zaken Jigal ■neen arige in en arige van heb- land lianen Zaterdagnacht ontdekte de politie van Greencastle, dat iets ten zuiden van de grens tussen Noord-Ierland en de Ierse Republiek ligt, rook op de voor anker liggende vissersvloot van 21 schepen. Door het snelle ingrijpen van de brand weer, die hulp kreeg van vissers, politle- De Israëlische televisie maakte intus sen melding van de aankomst van een Egyptische onderzeebootjager in de Golf van Suez na van noord naar zuid door het Suezkanaal te zijn gevaren. De com mentator zag hierin een nieuwe aanwij zing, dat Egypte zich wil voorbereiden op een nieuwe militaire actie. Allon die zijn collega verwelkomde, zei te hopen dat Kissingers boodschap „con structiever zal zijn dan men zou aflei den uit de Arabische berichtgeving van de laatste dagen”. Volgens welingelichte kringen in Aboe Dabi zal de Amerikaanse minister tij dens zijn huidige missie ook de Verenig de Arabische Emiraten aandoen. Er zou nog geen datum zijn vastgesteld. weinig soepel getoond bij de twee vraag stukken die nog resten bij de Britse heronderhandelingen. Het gaat om het correctiemechanisme om de bijdragen van de lidstaten in de kosten van de gemeenschap te kunnen herzien en om een regeling om Nieuw-Zeeland in staat te stellen zijn export van zuivelproduk- ten naar de EEG voort te kunnen zetten. De 23-jarige Moussa Gumah, de enige overlevende van de acht Arabische ter roristen, die vorige week de overval op een hotel in Tel Aviv uitvoerden, tijdens een zaterdag gehouden persconferentie. Daar verklaarde hij dat de overval ten doel had gehad, de vredespogingen in het Midden-Oosten van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kis singer, te verstoren. Op de vraag, of Egypte voor de overval verantwoordelijk gesteld zou moeten worden, zei hij dat de overvallers de opdracht haddn inge val van gevangenneming te verklaren, dat zij uit Port Said in Egypte afkomstig waren. geheel gekleed in hei zwembad van hun buiten van een sing van dit op het allerlaatste moment door de Britten opgevoerde probleem kan worden gevonden. p de von- nog was en ie P- jpoor Seoel lisjes bouw mder sis j es s het snelle ,s het >laats zich lolitie al Ja- geen >ercent een am- om tioe- ran- NEW YORK. (Reuter) De presiden tiële commissie, die een onderzoek in stelt naar de activiteit van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA zal ook nagaan of de CIA, naar beweerd wordt, betrokken is geweest bij de moord op president John F. Kennedy, zo meldde de New York Times zaterdag. 1 nog CHESTER. (AFP) Zaterdag is in de kathedraal van het Engelse Chester, de bakermat van de familie Westminster sinds bijna negen eeuwen, het huwelijk ingezegend van de dochter van de hertog van Westminster, lady Leonora Grosven or, met de graaf van Lichfield, een neef van de Engelse koningin. De Engelse vorstin, prinses Beatrix, ex-koning Kon- stantijn van Griekenland en zijn vrouw, de Engelse koningin-moeder en prinses Margaret, alsmede 2000 andere genodig den woonden de plechtigheid bij. De inzegening geschiedde door dr. Alan Bu chanan, de aartsbisschop van Dublin. annen ureau annen naan- »n in Hen. MADRID. (AFP) De Spaanse direc- teur-generaal van Sociale Zaken, Enri que Garcia de la Mata, heeft het afgelo pen weekeinde zijn functie neergelegd uit saamhorigheidsgevoel met de Spaan se minister van Arbeid, Licinio de la Fuente, die onlangs aftrad. De La Mata wenst, evenals De La Fuente, niet dat de minister van Financiën het beheer heeft over de kosten van de sociale voorzie ningen, waarvan de begroting een van de belangrijkste staatsbegrotingen is. van voed kwa- de aren t. De een ex- voor De afsluitende persconferentie is voor zien voor morgenavond om zeven uur: kort voor de belangrijkste nieuwsuitzen ding van de BBC, zodat de Britse per- mier Harold Wilson mogelijk triomfan telijk zal kunnen melden dat de heron derhandelingen met succes zijn be kroond. Of dit scenario ook zal worden gevolgd, wordt in de Ierse hoofdstad betwijfeld mogelijk wordt het over leg, naar oude EEG-gewonte, rond mid dernacht pas afgelopen. Lesley Whittle was in de nacht van 14 januari uit haar slaapkamer ont voerd en daarna niet meer terugge zien. Op instructies die de ontvoerder had achtergelaten, ging de broer van Lesley naar het plaatsje Kiddermin ster, waar hij 50.000 pond sterling aan de man als losgeld zou uverhan- digen. De ontvoerder verscheen ech ter niet. Terwijl de broer in een afgesproken telefooncel stond, was de ontvoerder in moeilijkheden geraakt. Langs de muur van de dierentuin van Dudley was hij tegen een bewaker aangelopen die hij aanschoot zonder hem te doden. Op 16 januari belde de ontvoerder op en gaf nieuwe instructies. Ook de stem van Lesley was bij die gelegen heid via een bandopname-apparaat over de telefoon te horen. Tweeën- eenhalve dag na de ontvoering ging Whittle naar de plaats van het nieu we rendez-vouspunt. Het blijkt nu dat hij bij die gelegenheid maar een paar honderd meter van de plaats af was waar zijn zuster in het riolensy steem gevangen zat. De man daagde echter weer niet op. De vrouw van de Amerikaanse president, Betty Ford, duwt haar man verblijf in Camp David. Het is een foto van de Amerikaanse fotograaf Fred Ward, die voorkomt in zijn boek „Portret president" dat in mei uit zal komen. Kissingers streven is nu, volgens di plomatieke bronnen, om Assad ervan te overtuigen dat een Egyptisch-Israelisch akkoord hem niet buien spel zou zetten. Israel is op dit ogenblik alleen bereid tot terugtrekken van troepen in de Sinaï, maar niet aan het Golanfront. In Israel staat Kissinger, volgens de voorspelling van de Egyptische president Sadat, een „erg moeilijke ronde” in de vredespogin gen te wachten. Zaterdag kwam de onverwachte be kendmaking dat de Amerikaanse minis ter nog een bezoek aan Turkije zal brengen. In Assoean ontving Kissinger een brief uit Ankara dat de Turkse regering zijn voorstel om persoonlijk de kwestie-Cyprus te komen bespreken, had aanvaard. Op weg naar het Midden- Oosten had Kissinger vrijdag in Brussel een onderhoud met de Griekse minister van Buitenlandse Zaken Bitsios. „We moeten aan het eind van de weg komen”, zei dezer dagen de Ierse minis ter van Buitenlandse Zaken Garret Fitz gerald, daarmee uitdrukking gevend aan een algemeen gevoelen bij Engelands EEG-partners. Vooral bij de Ieren is een zekere irritatie voorstelbaar: dit kleine land, dat slechts ongeveer één percent van het bruto nationaal produkt van de EEG bij draagt, heeft al besloten in de gemeenschap te blijven, mocht het En gelse volk middels het referendum van begin juni tot uittreden willen besluiten. In de Ierse hoofdstad zullen de leiders van het Verenigd Europa ook waar schijnlijk in de vorm van een verklaring een eerste standpunt laten horen over de problemen van de grondstoffen voorziening in de wereld en meer in het bijzonder over de olie. Duidelijk zal moeten worden in hoeverre de EEG- landen bij het aanstaande energieover- leg, dat op 7 april in Parijs begint tussen olielanden, ontwikkelingslanden en industrielanden, ook bereid zijn te praten over andere grondstoffen. Volgens de chef van politie in West Mersia, die de onderzoekactie leidde, is het nooit de bedoeling van de man geweest om Lesley levend naar huis te laten terugkeren. „De kidnapper kon niet iemand vrijlaten die te veel had gezien”, aldus de politie tijdens een persconferentie in Dudley. De man die als dader wordt aangediend duidt men aan met de naam „De zwarte panter”. Hij wordt ook ver antwoordelijk geacht voor de moord op drie postbeambten en voor de inbraak in zo’n dertig postkantoren. Een correctiemechanisme is volgens de Britten nodig, omdat zij in 1980, 22 percent van de kosten van de gemeen schap voor hun rekening moeten nemen, terwijl dan het Britse aandeel in het Dit is niet alleen afhankelijk van de Britse regeringsleider, maar vooral ook van de Franse president Giscard d’Es- taing. Anders dan de meeste andere EEG-landen hebben de Fransen zich Londen wil dat Nieuw Zeeland na 1977 als de overgangstermijn, voor zien in het Britse toetredingsverdrag, afloopt gemakkelijk zijn boter- en kaasexport naar de EEG zal kunnen blijven voortzetten. Het ligt in de ver wachting dat in Dublin wel een voor iedereen acceptabele formule ter oplos- MAINZ (DPA). Bij de Landdagver kiezingen die gisteren in de Westduitse deelstaat Rijnland-Palts zijn gehouden, heeft de sociaal-democratische partij (SPD) minder verloren dan werd ver wacht. De christen-democraten (CDU), die al 28 jaar in deze staat regeren, wisten hun positie te verbeteren, maar hun winst was minder dan de gemiddel de vooruitgang die zij bij de afgelopen vijf regionale verkiezingen hadden ge boekt. De liberale vrije democraten (FDP) gingen een fractie achteruit. De uitslag was als volgt (tussen haak- Een van de punten waarop de aan dacht van de commissie gevestigd zal zijn zou de bewering zijn, dat Howard Hunt jr. door de politie van Dallas werd aangehouden enkele minuten na de moord op Kennedy en in de buurt van de plek waar de moord werd gepleegd. Hunt, een schuldig bevonden „Waterga- te-inbreker” was op 22 november 1963, toen president Kennedy doodgeschoten werd, agent van de CIA. Hoewel het rapport van de officiële commissie-Warren uitsluitend Lee Har vey Oswald van de moord beticht, heb ben velen verklaard, dat uit het door de commissie-Warren verzamelde bewijs materiaal afgeleid zou kunnen worden, dat de moord deel uitmaakte van een komplot. GREENCASTLE (REUTER). Een protestants particulier leger in Noord- Ierland heeft gisteravond verklaard ver antwoordelijk te zijn voor de poging om de vissersvloot van het Ierse dorp Greencastle door brand te vernielen. bruto nationale produkt van de gemeen schap als geheel dan slechts 15 percent zal beslaan. De Europese commissie heeft een voorstel uitgewerkt, waarover de Europese raad het nu eens zal moe ten worden. Parijs heeft tot nu toe, tijdens het ministeriële overleg in Brussel, een star standpunt ingenomen. De Fransen staan afwijzend tegenover enkele criteria in het voorstel van de Europese commissie. Als alleen de overblijvende criteria zou den worden gehanteerd, zal er in de praktijk nooit sprake zijn van terugbe taling aan een lidstaat die te veel aan de gemeenschap zou hebben betaald. Ook Duitsland heeft zich voorzichtig opge steld, omdat de regering in Bonn z?ch toch al „betaalmeester” van de EEG voelt. BERLIJN. (DPA) De Westberlijnse dominee Heinrich Albertz, die in het gijzelingsdrama van de CDU-politicus Peter Lorenz vijf vrijgelaten Westduitse anarchisten naar Aden heeft begeleid, heeft de regering van de democratische volksrepubliek Jemen van woordbreuk beschuldigd, omdat de anarchisten niet in het land mogen blijven. Albertz heeft zaterdag voor de televi sie van West-Berlijn verklaard, dat de Zuidjeminitische regering in zijn bijzijn een onbeperkt verblijf en volledige be wegingsvrijheid voor de anarchisten had toegezegd. Het Oostduitse persbureau ADN meld de vrijdag, dat de ambassadeur van Zuid-Jemen in Oost-Berlijn had ver klaard, dat de Westduitse anarchisten het bevel hadden gekregen Zuid-Jemen te verlaten. RUTHERGLEN (Reuter). Bij een houthakkerswedstrijd in de Australi sche plaats Rutherglen is gisteren een hand van een toeschouwster afgehakt, doordat een van de deelnemers zijn bijl uit de hand liet schieten. De vrouw werd per vliegtuig naar Melbourne overgebracht waar Chirurgen er in slaagden de hand weer aan haar pols te bevestigen. Volgens een woordvoerder van de Vereniging voor de verdediging van Ul ster (UDA) zijn vissers uit Greencastle betrokken geweest bij de wapenaanvoer voor het Rooms-Katholieke Ierse repu blikeinse leger” (IRA) dat talrijke ge welddaden in Noord-Ierland heeft ge pleegd. jes de resultaten van de twee vorige verkiezingen in resp. 1971 en 1967): CDU: 53,9 pet. (50,0 pet, 46,7 pet); 55 zetels (52,49). SPD: 38,5 pet. (40,5 pet, 36,8 pet); 40 zetels (42,39). FDP: 5,6 pet (5,9 pet, 8,3 pet); 5 zetels (6,8). Na een harde verkiezingsstrijd die zich in de laatste week na de ontvoering van de CDU-leider in West-Berlijn, Peter Lorenz, sterk had toegespitst op kwesties van de binnenlandse veiligheid, boekte de CDU een vooruitgang van 3,9 pet, terwijl in de voorafgaande vijf regionale verkiezingen in de Bondsrepubliek haar winst gemiddeld 5,9 pct. was geweest. Als de eigenlijke verrassing beschouw den de waarnemers het matige verlies van de SPD. Terwijl deze partij in de vijf genoemde verkiezingen 2,7 tot 10,4 pet achteruit was gegaan, bedroeg haar teruggang nu slechts 2 pet. Bij de ver kiezingen voor het Westberlijnse parle ment van vorige week zondag was haar verlies nog 7,7 pet. geweest. De vrije democraten in Rijnland-Palts die tevoren als enige liberale groepering in de Bondsrepubliek de CDU onder bepaalde voórwaarden hadden aangebo den een coalitie aan te gaan, handhaaf den zich vrijwel op het peil van 1971. Zoals bekend vormen zij in de Bondsre gering een coalitie onder de sociaal democratische bondskanselier Helmut Schmidt. GENÈVE. (ANP) De commissie voor bestrijding van het racisme, een instelling van de Wereldraad van Ker ken, ziet in de „ontspanningspolitiek” van de Zuidafrikaanse premier John Vorster geen reden tot herziening van het anti-racisme-programma. Lesley moet enige dagen op de bodem van een van de riolen hebben gebivakkeerd voordat zij naai men aanneemt van louter afgrijzen is ge storven. Ze moest eerst op de rand van een naar beneden voerend riool met een strop om haar nek hebben gelegen. Toen ze ten slotte van de rand afrolde werd ze door de strop gestikt. Het was zaterdag echter moeilijk nog vast te stellen hoe lang geleden precies de dood was ingetre den. (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) LONDEN Een ontvoerings zaak die de Britten sinds 14 ja nuari dagelijks heeft beziggehou den, bereikte het afgelopen week einde zijn hoogtepunt. De politie vond het lijk van het 17-jarige vermiste meisje Lesley Whittle, hangende aan een strop in het diepe duister van een riool- buizensysteem in Staffordshire. Vorsters politiek is „misleidend” en moet de wereldraad niet afbrengen van zijn steun aan de bevrijdingsbewegingen, het aandringen op terugtrekking van investeringen en het onderstrepen van de collaboratie van Westerse belangen met de blanke regimes in zuidelijk Afri ka. Tot deze conclusie kwam de com missie tijdens haar jaarvergadering die de afgelopen week in Cartigny bij Genè ve werd gehouden. In Zuid-Afrika zelf blijft de apart heidspolitiek ongewijzigd, de toenade ring tot de zwarte buurlanden is in het economisch belang van Zuid-Afrika, dat de afgelopen tien jaar voor twee biljoen dollar in deze landen heeft geïnvesteerd, aldus de commissie. In tegenstelling tot de commissie ge ven Westerse kerken vaak de voorkeur aan een „reformistische strategie”, in plaats van aan de meer fundamentele aanpak van het Wereldraadprogramma, dat onder meer door druk op multina tionals tot een terugtrekking van de westerse investeringen uit Zuid-Afrika wil komen.De Westerse kerken hebben vaak zelf financiële belangen in deze multionationals, waardoor hun kijk op de situatie wordt beïnvloed. De commissie besloot tot verdubbeling van de steun aan de bevrijdingsbewegin gen van Zimbabwe (Rhodesië) en van Namibië (Zuidwest-Afrika). De ervarin gen met de bevrijdingsbewegingen in de vroegere Portugese kolonies hebben ge leerd dat deze bewegingen ondanks moeilijkheden instrumenten kunnen zijn van vrede, menselijke waardigheid, ge lijkheid en gerechtigheid, zo constateert de commissie. Kort voor de aankomst van Kissinger ontplofte op ongeveer een kilometer van het hotel waar de Amerikaanse minister verblijft, een bom. Er werd niemand gewond. Bij het vorige bezoek van de bewindsman vonden twee jonge Arabie ren de dood, die niet ver van Kissingers hotel met een bom bezig waren die voortijdig explodeerde. mannen en militairen, bleef de schade beperkt tot twee uitgebrande vaartuigen. Ongeveer 30 brandbommen, die verdeeld waren over de andere boten, konden bijtijds onschadelijk worden gemaakt. Het bleek dat op 17 schepen de brand stoftanks waren lek gemaakt door de brandstichters. Volgens de politie zou de gehele vloot in vlammen zijn opgegaan, als er niet snel was ingegrepen. Een woordvoerder van de UDA in Londonderry zei dat twee vissersboten uit Greencastle in 1972 „verscheidene Tsjechoslowaakse agenten van een Rus sische onderzeeboot naar Noord-Ierland hadden gebracht om de campagne van de IRA te steunen” Hij dreigde dat men in de Ierse Republiek op meer van dergelijke acties moet rekenen als van die kant het Ierse republikeinse leger wordt geholpen. Volgens hem hadden degenen die de brandbommen in Green castle hadden geplaatst, enkele machine pistolen, een lanceerapparaat voor raket ten, munitie en ogeveer 15 kg explosie- ven buitgemaakt. Aanvankelijk had men in Greencastle gedacht, dat de aanslag het werk was geweest van concurrerende vissers van over de grens. B w TT® ff •■ss -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3