Inzet van Ichtus-college goed voor waterbron in Kuadi Geldkistje meegenomen Man ziekenhuis ingekopt Turnjeugd op de lange mat naar Overijssel HSV Velsen vist in Middenmeer Haven programma naar IJmuiden Commissie achter commentaar Provinciale Raad Volksgezondheid „De Plaatwellerij” in september Ingebroken in „Drie in de Pan” „Soli” kwam met aantrekkelijk Vi Informatie-avond milieubelasting Kort IJmondnieuws I 4 MAANDAG 10 MAART 1975 PLAATSELIJK NIEUWS 5 Oorzaak of gevolg HAARLEM. Staatssecretaris Hendriks hinkt in zijn nota geeste lijke gezondheidszorg, die hij eind vorig jaar heeft uitgebracht, op twee gedachten. Enerzijds geeft de nota aan, hoe in de sector van de intramurale geestelijke gezondheids zorg (psychiatrische en zwakzinni geninrichtingen) naar kostenbespa ring gestreefd wordt en aan de an dere kant worden in dezelfde nota beleidsvoornemens gepresenteerd die bepaald niet kostenbesparend zijn. In een commentaar op de nota waarschuwt de provinciale raad voor de volksgezondheid in deze zin tegen de onjuiste veronderstelling als zou uitvoering van de nota tot een voordeliger begroting kunnen leiden. De provinciale raad merkt op, dat de staatssecretaris door het hante ren van onverenigbare gedachten hier en daar onduidelijk wordt. Sanering Ziekenhuizen niet kleiner - t (Van een onzer verslaggevers) het Ichthuscollege in Driehuis Gezellige drukte op de fancy fair van rivé” De dader is ongedeerd. (Van onze correspondent) KEES MAAS Nota geestelijke gezondheidszorg hinkt op twee gedachten ook de !VO1- ndse eter- van het ■apao .anse IJMUIDEN. De werkgroep Milieu belasting van de Vereniging Milieu De fensie IJmond houdt op 27 maart in samenwerking met de fracties van de politieke partijen van de gemeente Vel sen een informatie-avond in het Braam bos. De avond begint om acht uur en zal handelen over de wet verontreiniging oppervlaktewater en speciaal over het onderdeel milieubelasting. epen n (de oten, ront- itten had ïder- an- gaan t ene nken was ■oor- seph n 88 urg- Bech Bui- Ro- t de n de Ko berg: tisch, ■doen eeg”. d om n te Vera rd ik irten g, in 1) en qua een was rvan „De afle- net i als :r na id te tsers i tot twee vaalf dent ir de n de drs. o. Cu- laten geen 1, zij chter n de e je We ’ente n zo zon- het vier rties- om- is de l dat ezige chap naar een grote afdeling van „uitgestotenen” een chronisch vegeterend bestaan leidt, omdat ze uit curatief of revalidatie- oogpunt niet meer „interessant” is. De nota s iggereert volgens de provin ciale raad dat stigmatisering en stereoty pering van psychiatrische patiënten de gevolgen zijn van de grote geografische afstand tussen psychiatrisch ziekenhuis en milieu van de hulpzoekende. De raad meent dat juist het omgekeerde waar is; namelijk dat het sociale en geografische isolement waarin de psychiatrische zie kenhuizen zich vaak bevinden er de oorzaak van zijn dat de psychiatrische patiënt een stempel opgedrukt krijgt. De provinciale raad stelt ook dat de staatssecretaris veel te weinig aandacht besteedt aan de coördinatie van instel lingen op het terrein van de geestelijke gezondheidszorg: de zwakke structurele basis blijft bestaan en de autonomie van organisaties en instanties wordt op geen enkele wijze beperkt ten gunste van betere functionele afstemming en een optimalere geestelijke gezondheidszorg. Bij de beleidsvoornemens geeft Hendriks geen prioriteiten aan. De raad noemt het teleurstellend, dat de consequenties van bepaalde beleidsvoornemens niet worden onderkend. Gedeputeerde E. H. de Vrieze stelde evenwel in het vooruitzicht, dat er met andere provincies contact zal worden gezocht om vervolgens gezamenlijk een commentariërende nota te kunnen aan bieden aan de staatssecretaris. Een en ander werd meegedeeld op de in het ontspanningslokaal van het be drijf gehouden jaarvergadering van de personeelsvereniging, waar voorts nog bekend werd gemaakt dat de personeels- jubilea vrijdagavond 6 juni in het cultu reel centrum „De Schouw” zullen wor den gevierd met een fesstprogramma dat onder meer de namen vermeldt van Imca Marina, Mini en Maxi, Saskia en Serge en Toby Rix. Ook wordt voor maandag DRIEHUIS. Na afloop van de za terdag in het Ichtus-college in Driehuis door leraren en leerlingen georganiseer de fancy fair voor een waterproject in het Afrikaanse Kuadi, kon door de heer P. M. van Belkom een opbrengst van maar liefst 7300 worden vermeld. Op deze manier wist het actie-comité in totaal 30.000 bijeen te brengen, zodat men nu in Kuadi spoedig over een bron met helder, onbesmet water zal kunnen beschikken. Voor deze dorpsbewoners betekent dit ongetwijfeld de vervulling van een „wonder”, waar men al lange tijd op heeft gehoopt. Nieuw clubhuis. Zaterdag 15 maart zal door de christelijke korfbalvereni ging „D.K.V.” in het sportpark „Schoo- nenberg” het nieuwe clubhuis officieel in gebruik worden genomen. In verband met enkele hieraan verbonden activitei ten wordt belangstellenden verzocht om 10.15 uur aanwezig te zijn. De nota geestelijke gezondheidszorg was vrijdag onderwerp van gesprek in de provinciale commissie gezondheids zorg, die zich in grote lijnen opstelde achter het door de provinciale raad voor de volksgezondheid geleverde commen taar. irters inde- 'ROS van voor elko- >rake inge- zich 1 op inge- Co- k en eurs. maar ereer dan we lenre De staatssecretaris ziet als functies van het psychiatrisch ziekenhuis die van ziekenhuis, revalidatie-inrichting en te huis voor langdurige behandeling, die volgens hem binnen de muren van één inrichting moeten blijven worden uitge oefend. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Na een inbraak in gym nasium Felisenum is een geldkistje met 150 gulden meegenomen. De (naar ver moeden van de politie) daders hadden eerst de koffieautomaat opgengebroken, wat colaflesjes uit de keuken gehaald en een tamboerijn in het muzieklokaal ver nield. VELSEN. De hengelsportverenlging Velsen heeft zaterdag ter afsluiting van het visseizoen de traditionele visdag in Middenmeer gehouden. Het weer was goed, maar de vangst was matig. Totaal werden er slechts 388 vissen gevangen. Winnaar van deze dag werd dit jaar de heer Smeets, die daarmee de Midden- meer-wisselbeker in de wacht sleepte. Na de prijsuitreiking in Middenmeer vertrokken de vissers uit Velsen weer huiswaarts. De tien beste vissers van HSV Velsen waren: 1. J. Smeets, 69 stuks, 2 R. Bosma 35 st., 3 G. Berkhout, 30 st, 4 W. Koelwijn, 24 st. en 5 B. Smeets met 23 vissen. IJMUIDEN Soli uit Driehuis heeft zaterdag in de LTS in IJmuiden een gezellig concert verzorgd in samenwer king met de fanfare „Accordando” uit Spierdijk, die ook onder leiding van Ernst Munsterman staat. De argumentatie die aan dit standpunt ten grondslag ligt, noemt de raad eenzij dig financieel-economisch en hjj vraagt zich af waarom de functies niet net als in de somatische gezondheidszorg gescheiden kunnen worden. Daarmee zou volgens de raad voorkomen kunnen worden, dat versterking van de eerste echelonsvoor zieningen (door samenwerking van.huis artsen met het maatschappelijk werk binnen een gezondheidscentrum bijvoor beeld), waarbij het aantal doorvèrwijzin gen naar en opnamen in psychiatrische ziekenhuizen kan worden verminderd. Al met al zaken die flinke investeringen vereisen. De provinciale raad is van mening, dat een verbreding van het voorzieningen pakket van de geestelijke gezondheids zorg weliswaar een verminderde druk op de psychiatrische ziekenhuizen te zien zal geven, maar dat niet te overzien valt in hoeverre van kostenbesparing sprake kan zijn. „Vrouwenfilosofietjes”. De afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond houdt dinsdag 11 maart weer een bijeenkomst in het dorpshuis „De Meerpaal” aan de Ban- jaertstraat, ditmaal in het kader van het jaar van de vrouw. Het luchtige pro gramma hiervoor' zal worden verzorgd door mevrouw M. F. van SluijsBijl uit Schagen, met als titel „Vrouwenfiloso fietjes”. 5 mei, in samenwerking met de Verenig de Machine Fabrieken waar „Stork- Velsen” thans onder ressorteert een in Amsterdam te houden sportdag geor ganiseerd, ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe sportterrein. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende voorzitter en pen ningmeester, respectievelijk de heren G. Bos en G. van den Heuvel bij acclamatie in hun functie herkozen, terwijl het bestuur verder met de heren L. Kwaak, N. Voska en L. Niesten werd aangevuld. Voorts werd de heer A. Mertens, die zich geregeld voor de vereniging en enige kindertehuizen verdienstelijk blijft maken met een cadeaubon blij gemaakt, waarna deze vergadering verder in een gezellig samenzijn met kienen en muziek werd omgezet. bel” door de christelijke toneelvereni ging „Entre Nous” heeft 's avonds een volle zaal getrokken. Door de heer Van Belkom kon voorts nog worden meegedeeld dat de stichting „Clementer et Auguste” uit Amsterdam 5000 voor dit goede doel heeft bijge dragen, terwijl ook de heer A. Brune- kreef, hoofd van de Prinses Beatrix- school in Driehuis een bedrag van 163 kon aanbieden. Hiermee werd door hem een opbrengst van 375 aangevuld, waar de leerlingen van zijn school al eerder voor hadden gezorgd. Ook andere scho len in de IJmond hadden zich voor deze actie ingezet, zoals de Claraschool en St. Franciscusschool in IJmuiden, de Da Costaschool in Velsen-Noord en de r.k. Leerschool in Beverwijk. Voorts bestaat de mogelijkheid dat deze actie ook nog wordt gesteund door het rijk en de „Memisa”, zodat in de omgeving van Kuadi meer bronnen kun nen worden aangeboord. En wanneer ook een rijdende watertank kan worden aangekocht, zal de gehele omgeving van Kuadi van goed water kunnen worden voorzien. VELSEN-NOORD. Dank zij een ruime subsidie van de directie heeft het bestuur van de personeelsvereniging „De Plaatvvellerij” voor 1974 een begroting van rond dertigduizend gulden op peil kunnen houden. Wel verviel het jaar lijks zomeruitstapje, ofschoon een derge lijke reis voor zaterdag 13 september van dit jaar opnieuw op het programma kan worden geplaatst. De deelnemers begeven zich hiervoor per trein naar Zwolle, -om van deze stad uit met de autocar een zwerftocht door de provin cie Overijssel te ondernemen. Ook hier voor wordt door de directie een subsidie verleend, zodat de reizigers met een betrekkelijk geringe bijdrage kunnen volstaan. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Bij een ruzie in café „Het Centrum” in de Kennemerlaan is vrijdagnacht ean 30-jarige man gewond geraakt. Bij een vechtpartij met een 25- jarige IJmuidenaar kreeg hij een derma te harde kopstoot dat hij met een hecht- wond en een lichte hersenschudding in het Zeeweg Ziekenhuis moest worden opgenomen. Het Spierdijkse ensemble speelde zorgvuldig, en bleek het uitgevoerde re pertoire te beheersen. Het was allemaal echter wel wat te ingetogen, zodat de tegenstellingen soms te weinig tot uiting kwamen. Dit bleek ook duidelijk in Josua, een stuk, dat vergelijkingsmateri aal bood, omdat de IJmuider Harmonie dit ook pleegt te spelen. De inleiding was wat aan de vlugge kant, zodat de plotselinge overgang naar het snelle deel niet geheel slaagde. Bovendien was het slotdeel niet bepaald uitbundig, hetgeen hier toch wel noodzakelijk is. Het optreden van Soli beviel ons be ter. Een harmonie heeft natuurlijk meer uitdrukkingsmogelijkheden, maar deze werden dan ook volledig benut De houtblazers speelden accuraat, en gaven daardoor een extra dimensie aan de klank. Het programma van Soli was aantrek kelijk samengesteld. „Cent mille chan sons” klonk poëtisch en in de American Folk Suite van Walters werden de snelle delen met veel swing uitgevoerd. Zeer opvallend was het laatste deel, „Who- pee”, waarin klarinetten en gestopte trompetten een opmerkelijke rol speel den. evenals de trombones. Op deze wijze kan de fancy fair, evenals trouwens de gehele actie volle dig geslaagd worden genoemd. Mede door de vele attracties, enthousiast „ge rund” door leraren en leerlingen, heerste er de gehele dag een gezellige sfeer en ook de opvoering van het bijspel „Mari- Opmerkingen van de staatssecretaris over sanering van de hulpverlening in psychiatrische inrichtingen ontlokten aan de raad kanttekeningen, die de on duidelijkheid van de nota illustreren. De nota stelt, dat „binnen de financiële mogelijkheden voorrang zal moeten worden gegeven aan sanering van be staande gebouwen waarvan slaap- en woonaccommodatie als onaanvaardbaar moet worden beschouwd”. De omvang van de sanering wordt dus bepaald door de financieel-economische mogelijkheden. De twijfel die door zo’n zinsnede ontstaat over de pogingen die de staats secretaris in het werk wil stellen om de kwaliteit van de hulpverlening te verbe teren, noemt de provinciale raad dan ook niet geheel ongerechtvaardigd. De klemtoon die de staatssecretaris steeds wenst te leggen op kostenbespa ring (ook in zijn structuurnota gezond heidszorg was dit het geval), verleidt hem ook tot onjuiste conclusies. Zo stelt Hendriks dat kostenbesparing zal volgen op een jaarlijkse vermindering van het aantal verpleegdagen voor psychiatrische patiënten. De staatssecretaris gaat met zijn opmerking voorbij aan het overi gens wel door hem opgemerkte feit, dat vermindering van verpleegdagen bereikt moet worden door verbetering van de psychi atrische hulpverleningsinstanties, die daartoe samenwerking moeten zoe ken met maatschappelijke en lichamelij ke hulpverleners. Relevant is in dit verband Het programma was begonnen met een uitstekend optreden van de drum band, waarin overigens de blazers nog niet hetzelfde peil bleken te hebben bereikt als de slagwerkers, die onder leiding van J. Niesten enorme vorderin gen bleken te hebben gemaakt. Uitstekend klonk ook de Paso Fla menco van Kees Vlak, met ritmisch sterk spel en als hoogtepunt een fraai saxofoonduet. De nota van Hendriks bepleit de bouw van kleinere psychiatrische ziekenhuizen (250 tot 300 bedden) in de regio’s die nu nog van deze vorm van hulpverlening verstoken zijn. Te grote ziekenhuizen zullen hun beddenbestand moeten ver minderen. De staatssecretaris stelt het voor alsof de psychiatrsiche ziekenhuizen kleiner zullen worden. De provinciale raad noemt dit een denkfout. „Bij een serieuze poging tot regionali satie is ’t wenselijk dat de psychiatrische ziekenhuizen multi-functioneel worden opgezet”, aldus de raad, die een observa tiecentrum, een crisisinterventiecentrum, ’n mogelijkheid voor psychiatrische dag behandeling en een sociaal-psychiatri- sche dienst voor de regio onontbeerlijk noemt. Vrijdag gearriveerd: Osmussaar, Leith; Gulf Rambler, Cont. Plat; Jemrix, Whit by, IJmuiden; Dunvegan Head, Londen: Majorca, Antwerpen, IJmuiden; Arrow, Shoreham: Pereto, Whitstable; M. I. Transporter, Atlant; Vedette, Londen; Carbay, Norfolk, IJmuiden; Jan, Bre men; Mars, Cont. Plat; Stirling Brig. Co; IJmuiden; Helga-S, Kvinesdal, IJmui den; Constance, Hamburg; Louise, Par: Provincia, R. dam. I. Cariba, Leith, IJ muiden; Stirlig Brig, Cont. Plat; Venus, Tananger; Vrijdag vertrokken: Alca, Klaipeda; Rowgate, Tillburry; Sonja Egholm, Tri poli; Bonny Karin, Gotenborg, IJmuiden; Nordlicht 2, Stettin, IJmuiden; Roerborg, Londonderry, IJmuiden; Tillerman, Im- mingham; Rijns Harwich; Kosou, R.dam; Parkesgate, Rochester, IJmuiden, Favoriet, Cork Santa Barbaren, Duink Stirling Brig. Cont. Plat, IJmuiden; Anna Drenth, Seaham, IJmuiden; Rewi, Go tenborg; Berta Morgentoth, Londen; Emma Oldendorff, Puerto Ordaz, IJmui den; Sormovski 9, Stettin; Titan Service, Cont. Plat. IJmuiden; Luther, Malmö, IJmuiden; Sheratan, Pireus, IJmuiden; Zaterdag gearriveerd:Impala, Ipswich; Anda, Ridham, IJmuiden; Young Ameri can, New York; Bernd, Slesvick; Alexandros-T. Trondheim; Roro anglia, Hull: Pital, Le Havre; Tor Anliga, Go- thenborg; Maasborg, Koopmansholm; Sagami M<aru, Midalesborough; Chova Maru; Aristoteles; Tor Hollandia, Go- thenborg; Noordster, Bristol, ruhr, Kiel; Rijnstroom, Harwich; Zaterdag vertrokken: Hartebeest, Den Helder; Altavia, Caracao; Jan, Bremen; Arrow Castle; Dintelborg, Ayr, IJmui den; Vedette, Gunness; Dintelborg, Ayer, IJmuiden; Roelof Holwerda, IJmuiden, Grange Mobil Refiner, Lagos; Majorca. IJmuiden, La Rochelle; Ivy, New Orle ans; Peroto, Goole; Delphiic Sky, India; Duweagan, Head. Immingham; Susanne Fluit, Cork; Selma, Duinkerken; Tor Anglia, Gothenborg; Constance, Atlantic; Stirling Brigg; Impala, Ipswich; Brinda, IJmuiden, Poole; Anda, Ridham; Swin- drecht, Bremen; Young America, New York; Voywi, Zwartezee; Weis, Bremen; Zondag gearriveerd: Pantelis, Ham burg; Vanguard, New Castle; Prinsen beek, Glomfjord; Arons, Helsinki; Volta Pease, Takoradi; Titan Service, Cont Plat, IJmuiden; Autostrade, Malmö; Marconi, Kings Lynn; IJmuiden; Birte Flindt, Rouen, IJmuiden; Isla Puja, Bre men; Tramp, Londen; Muhlentor, Cont Plat, IJmuiden; Albert, Brunsbuttel, IJ muiden; Stirling Eagle Cont Plat, IJmui den; Gladonia, Gunnes; Seeberg, Noore- sunde; Stirling Brigg, Cont Plat; Looi ersgracht, Lorient; Prinsenborg, Karls- ham; Texelstroom, Texel; Greta Thulin, Norfolk, Halience, Londen; Acadian Vic tory, Cont Plat Zondag vertrokken: Herman Helene, Duisburg, Abenraa; Tor Hollandia, Im mingham; Pilat, Brake; Hermes, Ham burg; Sagami Maru, Yokahoma; Helga Smits, IJmuiden, Kinglynn; Le Havre; Maerksfighter, IJmuiden, Cont Plat; Le Coscon, Le Havre; Autostrade, le Havre; Roro Anglia Hull; Arona, Rotterdam; Stirling Eagle, Cont Plat; IJmuiden; Marconi, IJmuiden. Kingslynn; Maandag gearrivieerd: Arcadian Vic tory, Leith; Subro viking, Ipswich, Koog aan de Zaan; Wadowice. Stettin; Stad Ghent, Narvik, IJmuiden; Mandji, Bor deaux; Exspance, Rochester; Springbuck, Cont Plat; Werderland, Sanpedro; Par- kersgate, Rochester, IJmuiden Urania C. Halifax. Maandag vertrokken: Alert, IJmuiden Kingslynn, Aegir, IJmuiden. Kirkenes; (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Kleuterschool „Drie in de .Pan” in Zeewijk is vlak voor dit weekend door een inbreker bezocht- De Inbraak werd ontdekt toen de door omwonenden gesignaleerde rookontwik keling in de school werd gecontroleerd. Men ontdekte toen dat het brandblusap- paraat was leeggespoten en dat ’n band recorder, die de school van een van de ouders in bruikleen had, was weggeno men. De provinciale commissie gezondheids zorg toonde zich vrijdag verheugd met het commentaar van de provinciale raad. Wel zag de commissie zich gecon fronteerd met de moeilijkheid, dat de mogelijkheden van de provincie om op de ontwikkeling en binnen de geestelijke gezondheidszorg invloed uit te oefenen beperkt zijn. De provincie heeft niet zozeer een doe-taak, maar moet zich veelal beperken tot het stimuleren en begeleiden van initiatieven. In De Schouw te Velsen-Noord zijn zondag de langemat-springwedstrijden gehouden voor meisjes en jongens van twaalf tot en met zestien jaar. De deel nemende ploegen van de Kennemer turnkring hebben daarbij uitgemaakt, welke vereniging de Kennemer turn kring zal vertegenwoordigen op de pro vinciale kampioenschappen springen op 26 april in de sporthal te Wormer. Bij de meisjes eindigden de ploegen van „Unitas” uit Uitgeest, „Heemstede” en „ÓDIN” uit Heemskerk op een ge deelde derde plaats, zodat enkele extra sprongen hier de beslissing moesten brengen. De einduitslagen zijn: Meisjes: 1 Bato, Haarlem, gemiddeld 7,6 punten, 2. BGV Tumlust, Beverwijk, gem. 7,6 p, 3 G. V. Heemstede, gem. 7,3 p, Jongens: 1. BGV Tumlust, Beverwijk 7,5 p., 2. TVS Santpoort, 6, 6. P. Als derde vertegenwoordiger gaat VOLÖ uit Haar lem naar de procinciale kampioenschap pen, maar deze ploeg kon wegens andere verplichtingen in KNGV-verband niet aan de selectiewedstrijden in De Schouw deelnemen. MM

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5