Voogd: DS’70 bleef Proloog verdacht maken Volgehouden spanning in Brechts Toneelmatige expressie in werk van Ruud Cornelisse Restauratie-achterstand wordt beperkt ingehaald IMPROVISATIES IN BADKAMER hpall felJLSTRA, Ontluistering van de burger en droom van de kunstenaar g «L. „Jasager” ^verrukkelijk nieuws!^1 DKQSTE kersenbonbons ws r West vinden elkaar Oost en gezamenlijke speelfilm SUPERTOKO J w H Zilveren harp voor FIGURATIEVE KUNST IN BLOEMENDAALS GEMEENTEHUIS Marjol Flore en Robert Long Muziektheater van studenten In Galerie ’t Hart in Wellicht heruitgave van Geuzen-Liedboek ook voor: NASI RAMES Camera Obscura met „Toreador” I WOENSDAG 13 1 2 MAART 19 7 5 KUNST d wk* het r te den de ier- IJLSTRAAT 61 - HAARLEM TELEFOON 023-31 49 16 1,50 BLOEMENDAAL. In de expo- sitiekelder van het gemeentehuis exposeren tot en met 29 maart ze ven kunstenaars uit Bergen en om geving. Er is van alles te vinden, olieverven, aquarellen, gouaches, grafiek en keramiek in figuratieve stijlen, niet al te realistisch en even- min hyperrealistisch. Het is wel een figuratie, die zich inhoudelijk in al lerlei richtingen beweegt en daarbij valt op, dat sommige kunstenaars zich verliezen in de ontluistering van het burgerlijk bestaan en an deren in hun eigen droom. Volrode kersen, gedrenkt in de fijnste likeur, I gevat in echte chocolade van Droste kwaliteit smakelijk gepresenteerd in doorkijkdoos O"* Lil 165 gram (15 stuks) voor slechts - - r (Van onze correspondent) L- HEIN STEEHOUWER •n HEIN STEEHOUWER ?n d, nn im- (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ik met 319049. JAC HEIJER I ia m 98 98 Er zijn ook kleinere doekjes, maar „geschilderd” in zachtere kleuren; waar in toch de lijn als contour en expressie- Een „theatrale” tekening van Ruud Cor nelisse. of leer een, )20- 1 ont- i onze ge. dage- aleren DEN HAAG (ANP). Minister Van Doorn van CRM staat positief tegenover een heruitgave van het Geuzen-Lied boek. het boek met verzetsproza uit de Tweede Wereldoorlog. HAARLEM In samenwerking met de vakopleiding van de Haar lemse Muziekschool, heeft de Rijks- pedagogische Academie Kurt Weills schoolopera „Der Jasager” op tekst van Bertolt Brecht, in een Neder landse vertaling voor het voetlicht gebracht. Op de totstandkoming en de achtergronden van dit gezamen lijk project, werd afgelopen donder dag in onze rubriek „Hitwijzer” reeds uitgebreid ingegaan. Dit drie kwartier durend stuk muziekthea ter met eenvoudige toneelmid- delen te realiseren werd gister avond in de Stadsschouwburg met mooi volgehouden spanning opge voerd. Onder regie van Wim Buwalda werd door Ton Klos, die de algehele muzikale leiding voor zijn rekening genomen had en bovendien de hoofdrol (Leraar) speel de, met Hella Poldervaart (Leerling), Els van Bercum (Moeder), alsmede Karin de Jongh, Margot Eelman en Noor Nahuis In ouder werk schuilt de expressie in lijnen, die in nt paneel zijn gekrast, meestal heftig van aard,waarna de voor stelling (bijvoorbeeld „De min in het Lazarushuis”) als het ware wordt inge kleurd in enkele contrasterende tinten. Dit werk lijkt op vergrote etsen in dunne olieverf. Ze zijn verwnat aan de hier aanwezige oudere etsen. f I1 producenten, maar ook acteurs uit beide landen in een film als deze samenwerken. Op de foto van links naar rechts Jane Fonda, Margarita Terekhova en Richard Pirson. „Toreador” heeft behalve de entree op muziek van Bizets Carmen niets met stierevechten te maken. Elke speler is z’n eigen stier, bij wijze van spreken. Het spel is namelijk ontstaan uit impro visaties, nu eens niet geïnspireerd door de literatuur, zoals het geval was bij Oracles (Oidipous), Maldoror en Measure for measure. De spelers, drie mannen en een vrouw, ontlenen het spel aan zich zelf, aan hun eigen fantasieën en frus traties, dikwijls op het sexuele vlak. De ontluistering voërt de duidelijke boventoon bij Tiest Simons. Hij werkt in een neo-figuratieve trant, waarin de klemtoon op de hoofdzaken valt, ook al door een tamelijk contrastrijk kleurge bruik. Dat alles staat in dienst van het tonen van vervallen mensen, een oud paar half ontkleed in de slaapkamer, zieken en ziekenbezoekers. Simons geeft een indringend beeld, triest, maar niet satirisch of sarcastisch in olieverf en grafiek. Inhoudelijk is het werk van Ed Dek ker met het bovengenoemde verwant. Ook bij hem een ontnuchterende kijk op de burger, wat minder indringend wel licht. Hij werkt in lichtere kleuren en met heel weinig details, geen kamerscè- nes dus, maar de figuren in vlakken geplaatst, soms in composities, die aan de pop-art herinneren. Dekker draagt zijn bedoelingen heel summier, maar toch goed over, zowel in olieverven als in zijn tekeningen in krijt en kleurpot lood. handel uit te schakelen, of tot onteige ning van particulier bezit over te gaan. Particuliere verzamelaars hebben daar voor te belangrijke bijdragen geleverd aan de vorming van het nationale cultu rele bezit. De kunsthandel heeft daarbij een onmisbare schakel gevormd. middel een duidelijke grafische functie heeft behouden. Zo is er een serie,gewijd aan het toneelstuk Woyzck, scènes waarin Ruud Cornelisse de dramatische spanning van het theater op het doek wil overbrengen. Het lukt de enke keer wel en de anere keer minderovrtuigend. Een enkel schilderij is er ook, waarin hij meer gebruik maakt van de penseel- toets, dan van de geprononceerde lijn, maar zo’n doek is dan ook niet aan theatrale dramatiek gewijd. Ruud Cornelisse tracht dus de expres sie van zijn beeldende middelen toe te passen op de expressiviteit vanhet to- neelgebeuren en soms doet hij dat over tuigend. In etsen, zeefdruk en andere grafische technieken breekt een zwakke glimlach door bij Anneke van der Mandele. Niet om een triest eenzaam vrouwtje, wel om de „dikke dames” op het strand. Ook ontluistering dus, maar eveneens andere elementen, omdat bij Anneke de vorm prevaleert boven het realisme, soms zo sterk, dat ze zelfs abstracte of bijna- abstracte beelden verkiest maar dan weer wel met teksten over luchtveront reiniging e.d. Haar bedoelingen zijn dus allerminst abstract en ze draagt die bovendien over via een knappe techniek. Over Madeleine Leddy heb ik niet zo lang geleden geschreven. Ze maakt .knappe etsen in een gevoelig hand schrift, waarin ze haar seksegenoten in een nogal kwalijk daglicht stelt. Ook al ontluistering dus, maar met een bizar- DEN HAAG. (ANP) De Zilveren Harp 1975, de aanmoedigingsprijs van de Stichting Conamus voor veelbelovende jonge artiesten, is toegekend aan de zangeres-cabaretière Marjol Flore en aan de zanger-cabaretier Robert Long. De onderscheiding wordt op 17 maart in Hotel Gooiland in Hilversum uitge reikt tijdens de vijftiende Conamus-lied- jesbeurs. Deze beurs is open voor men sen uit het vak der lichte muziek, zoals musici, componisten, tekstschrijvers, uit gevers, omroep en pers. De jury v oor toekenning van de Zilveren Harp werd gevormd door: Guus Jansen, Willem Duys, Warry van Kampen, Willem van Kooten en Joop Stokkermans. De badkamer, naar ontwerp van Franz Marijnen en smaakvol uitgevoerd door Huub Ubben, is in hun opvatting de aangewezen plek in onze westerse cultuur om zich bloot te geven, vooral in figuurlijke zin. De badkamer betekent privacy en er zijn spiegels om zichzelf tegen te komen. „Toreador” is geen rea lisme. Meestal geven de scènes dromen of dagdromen weer, waarin men z’n angsten of verlangens uitspeelt. De vorm, die men daarvoor vindt, lijkt me niet altijd even strikt persoonlijk. Een speler als Thomas Kopache gebruikt nogal eens overbekende beelden, zoals in een scène waarin hij een romantische dialoog uitbeeldt tussen een he-man en een supervrouwtje, een soort Tarzan en Jane. Het zijn dan eerder cultuurcitaten. Acteurs-improvisaties kunnen een zelf onthulling teweegbrengen, die te privé is om aan te zien. De toeschouwer voelt zich dan een gluurder. Er zijn verschil lende manieren om dat te voorkomen. Bij toneelgroep De Appel gebruiken ze in zulke gevallen mimische lyriek. Bij het Werkteater enten de acteurs hun improvisaties voortdurend op de alle daagse werkelijkheid. Bij Camera Ob scura ontwikkelden de spelers de formi dabele techniek om de persoonlijke emoties te verpakken in een zeer gesti leerde manier van lichaamsexpressie. Duidelijk voelbaar is de meesterhand van regisseur Marijnen, die erin slaagt zowel per scène als in het geheel een heldere structuur en muzikaal ritme aan te brengen. Bovendien is er vaak sprake van enige zelfspot, die het spektakel een ironische toon verschaft. .JM „Toreador”, dat tot stand kwam met geld van de Rotterdamse Toneelraad en de Beursschouwburg te Brussel, is voor lopig te zien in het Rotterdamse Piccolo theater en komt van 1 tot 15 april in Mickery Amsterdam. Ook in de Haar lemse Toneelschuur staat een voorstel ling op het programma. Thomas Kopache is virtuoos in de weer in zijn solo’s. Een echt Groot Acteurtje, die op een gegeven moment uitbarst in een collectie meesterwerk- citaten, waarin hij wellustig z’n acteurs- ijdelheden toepast. Susan Lange is veel persoonlijker bezig; zij speelt o.a. aan grijpend het verscheurende dilemma van een vrouw, die een kind wil maar toch ook weer niet. Pascal Deverwerre en William Ward zijn minder opzichtig in de weer; ze zijn eerder de bescheiden aangevers voor de twee vedetten van de groep. Voogd vond, dat DS’70 bij monde van dr. Drees tijdens het kamerdebat zijn oude beschuldigingen aan het adres van Proloog slechts door nieuwe, even agres sieve vervangen had. De bewijzen zijn echter opnieuw achterwege gebleven. „Dit zijn verdachtmakingen van een ni veau tot welk dit parlement gelukkig nog niet vaak is afgedaald”, aldus Voogd over DS’70. Hij wees er nog op, dait de fractie van dr. Drees in vorige begrotingsbehande lingen van CRM nooit een mond over Proloog had opengedaan. „Proloog moet, en ik ben blij dat het CDA het met ons eens is, van nu af aan in alle rust zijn werk kunnen doen”, aldus Voogd, die overigens zei het met ARP’er De Boer eens te zijn dat Proloog geen heilige koe moet worden. De anti-revolutionair De Boer, die me de namens KVP en CHU sprak, zei dat de drie christen-democratische fracties volgend jaar niet akkoord zullen gaan met de wijze, zoals thans door de be windsman ten opzichte van Proloog is opgetreden. „Wij willen geen incidenteel beleid inzake een garantiesubsidie”, al dus De Boer. Minister Van Doorn van CRM besloot Proloog voor het komend seizoen een garantiesubsidie te verstrekken, omdat de regionale overheden af zagen van ver- I dere subsidiëring. „Zo moet niet opnieuw ite werk worden gegaan”, zei het ARP- Kamerlid. (Studentes), de mogelijkheid tot vrucht bare samenwerking treffend aangetoond. Samen met het gedisciplineerd .zingen de Academie-koor en het uitstekend in vorm zijnde Muziekschool-orkest met Daan Admiraal als dirigent, werd een hechte eenheid bereikt. In dit uitvoe- ringsklimaat leek de geest van Weill’s zogenaamde anti-intellectualistische ope- rastijl goed tot zijn recht te komen. Geheel conform de bedoelingen van componist en tekstdichter, werd ook dit maal na afloop een discussie gehouden. „Der Jasager” werd voorafgegaan door een instrumentaal concert, gegeven door groepen die geformeerd waren uit het orkest. Met het bekende concert voor vier violen in b kleine terts van Vivaldi, presenteerden zich de strijkers, in ka- merbezetting gegroeneerd rond de „Mae stro al Cembalo” Ruurd Kooistra. Zo hadden de violisten om beurten de gele genheid om in de solopartijen hun aan zienlijke instrumentale speelvaardigheid te tonen. En de klarinetten, als kwartet (MacKay) en als trio (Donato) optredend, brachten zaehtvloeiende, dan weer dar tele, maar steeds bondige stukken met opvallend milde en glanzende klank ten gehore. De saxofoons - evenals de klarinetten met vaste hand door Frans Rooijers geleid - lieten zich horen in een minder subtiel geconcipieerd kwartet van Dale Miller, maar overigens verrassend goed klinkend. Delicate afwisseling in dit pro gramma bracht de natuurlijke voor dracht. hier en daar even smaakvol gekruid, van vier Engelse volksliedjes door de heldere mezzo-sopraan Marian ne Vermeulen met fijn aangepaste gi- taarbegeleiding van Willem Lohy. En als sluitstuk van dit instrumentale programma-gedeelte klonk „Dagan” van Terpstra, waarin zes slagwerkers zich op soms amusante, soms (oor-)pijniijk-luid- ruchtige wijze konden uitleven. Hier hoorde men ook met een ketting in een emmer roeren en werden flessen water klotsend leeggegoten. Dat paste goed, als men bedenkt dat het Dadaïsme ook uit Brecht’s tijd sitamt! JOHAN VAN KEMPEN. DEN HAAG. „DS ’70 zou zich moeten schamen”, zei de socialist Joop Voogd dinsdagavond in de Tweede Ka mer bij de voortgezette behandeling van de CRM-begroting, waarbij opnieuw de positie van de toneelgroep Proloog ter sprake kwam. IJMUIDEN. Ruud Cornelisse (van de Ruïne van Brederode) heeft altijd van een dramatische expressie in zijn olieverven en grafiek gehouden. Vroeger leek dat som wel eens een slag in de lucht, als het onderwerp er niet om vroeg. De laatste tijd heeft hij zijn onderwerp echter gevnden, zoalshij kort geleden in de Vleeshal al toonde en nu opnieuw t.e.m. 4 april in Galerie ’t Hart. Hij ishet theater als „werkplaats” gaan zoeken. De stukken van het Witte Teja- ter en van Hauser Orkater bieden hem daartoe stof te over. Tijdens het Tweede-Kamerdebat over de GRM-begroting had de CPN-er Wolff vorige week gevraagd of, in verband met de komende herdenking van het feit, dat Nederland dertig jaar geleden bevrijd werd, het departement van CRM een heruitgave van het Geuzen-Liedboek zou willen verzorgen. Bij deze gedachte sloot het PVDA-Kamerlid Voogd zich aan. Dinsdagavond, tijdens het voortgezette debat over zijn begroting, zei de be windsman de suggestie waardevol te vinden. Hij moet eerst nog overleg ple gen met enkele deskundigen, alvorens een definitieve beslissing genomen wordt. poëtisch bij tintje, soms zelfs helemaal surrealistisch. Haar vrouwtjes kijken een beetje dom uit de starende en vreemd staande ogen, soms ook geniepig en zelfs heksachtig. Als commentaar op „Het jaar van de vrouw” zou het een bijtende satire kunnen zijn, maar Made leine werkte vorig jaar ook al zo. Het zal wel anders zijn bedoeld, maar hoe dan ook, het is voor liefhebbers van grafiek-op-de-hand heel boeiend werk. Is het werk van Madeleine wellicht aan de nachtmerrie ontleend, Mart Min zegt het volop met dromen. Hi j heeft zich aan ontluistering en burgerdom onttrokken en schildert in flinke forma ten nogal kleurige sprookjes- en para dijstoestanden, die heel fijn overkomen. Er is een duidelijke oosterse invloed, soms via het beeld, maar meer nog door de compositorische opbouw, die weinig perspectievische diepte suggereert en een hang naar het decoratieve „stapelen” van motief op motief, alsof het soms om dessins gaat. Eric van der Wal gaat nog verder aan de droom en het zich onttrekken aan de wereld. Zijn gouaches op boekenpagi- naatjes, die de drukletters laten dóór schemeren, hebben een kosmische inslag, zoals ook uit de titels blijkt. Hij plaatst centrale figuren abstract, maar denk baar in een andere wereld en dus in schijn herkenbaar tegen een klein fond. Je kunt ze zien als signalen of symbolen uit vreemde geestesgebieden en ze boeien in hun eenvoud. Over Irene Grijzephout schreef ik kortgeleden, toen ze exposeerde in het SBK-keldertje in Haarlem. Nu weer de zelfde keramische plastieken van langs elkaar starende of in de verte kijkende eenvoudige oersolide burgermensen in simpele vorm en kleur. ROTTERDAM De nieuwste voor stelling van de Amerikaanse groep Ca mera Obscura heet „Toreador”. De arena is een zwart betegelde badkamer, van alle gemakken voorzien: een douche, een wc, twee wastafels en een commode daartussen, en een deur met een grote spiegel erop. Het publiek zit aan drie zijden en zoals altijd bij Camera Obscu ra nadrukkelijk gescheiden van het speelvlak, dit keer door een 50 cm hoge rand. Ook het spel is eerder op de spelers onderling gericht dan op de toe schouwer. Men mag toekijken en dat schept althans voor mij een zekere af stand. Maar een mooi spektakel is het wel. Dezer daaen zijn in filmstudio's in Le ningrad :’e opnemen begonnen voor de speelfilm Bluebird. Het is de eerste maal dat zowel Amerikaanse als Russische reklames t/m 20 maart Miehoen 500 gr. Kroepoek karak g Tahoe per blok Amerikaanse of Surinaamse rijst 10 kg 19,90 „Liftend met de vissen’’ is de titel van een Ier olieverven van Mart Min. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Minister Van Doorn (CRM) gelooft dat met de 23 miljoen extra voor monumentenzorg de be staande achterstand in restauratiewerk zaamheden alleen beperkt kan worden ingehaald. Hij zei dit dinsdag in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van Van Djjk (VVD), Van Leijenhorst (CHU) en Van Ooijen (PvdA). Van Doorn merkte op dat de perso neelsbezetting op de rijksdienst voor de Monumentenzorg krap is. De taken van deze dienst zijn de laatste jaren aanmer kelijk verzwaard door de vernieuwing van oude stadswijken, restauraties in het kader van de werkverruiming, en de sterk toegenomen belangstelling voor (de zorg van) monumenten. Hij wil het ambtelijk apparaat van de rijksdienst uitbreiden na overleg met binnenlandse zaken en financiën. Minister Van Doom zei wel te willen aannemen dat er in de restauratiesector werk is voor 10.000 (zoals Van Ooijen had gezegd), maar er is nu eenmaal een plafond aan deze sector door het al dan niet beschikbaar zijn van restauratie- architecten, de medewerking van de la gere overheden, de administratieve mo gelijkheden, en de capaciteiten van de rijksdienst zelf. Voorts overweegt de bewindsman zwaar drukkende onderhoudskosten verplicht volgens de Monumenten wet te gaan subsidiëren. Een grens tussen een flinke onderhoudsbeurt en een kleine restauratie is overigens moei lijk te trekken. Ook zal de subsidiëring van de Monumentenwacht waarschijn lijk worden voortgezet. Mr. Van Doorn zei het met CPN’er Wolff eens te zijn dat de stroom van Nederlandse kunstschatten naar het bui tenland moet worden tegengegaan. Bin nenkort is daarover een wetsontwerp te verwachten. Voor dit jaar is reeds een bedrag van een miljoen gulden uitge trokken om uitzonderlijk belangrijke kunstwerken die voor ons land verloren dreigen te gaan, aan te kopen. Daarbij ligt het niet in de bedoeling van Van Doorn de particuliere kunst- V

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13