Cambodja Mogelijk op 23 juni wankelt Brits referendum bedreigd door terroristen Hoorzitting over metro Illegale gastarbeiders krijgen vergunning Oranje versloeg Argentijnen5-0 nt3B El MAZDA 1 n yop Idl&ehnp „Songfestival Fiscus int door controle half miljard extra Voormensen die houden van hun huis. S 4 i EEEIH SBB form De Topform Slapers. Jong, klassiek, prinsheerlijk. Een dromerige kollektie slaapkamers. 33 I Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Portugese pantsertroepen weigerden medewerking aan opstand MINISTER BELOOFT ZEKERHEID Zweedse politiechef AGENDA Weinig verandering Ll Onderhandelingen Kissinger nu in kritieke fase (COMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk Kinderen verplicht r Bomaanval Deze krant bestaat uit pagina 6 tweeëntwintig pagina’s 2 7, t WOENSDAG 12 MAART 1975 65e jaargang nummer 108 KOOYMAN SANITAIR g irtjes, Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 11 3 (Van onze redactie buitenland) LISSABON Met de arrestatie van generaal Galvao de Melo lid van de voormalige junta en mede stander van oud-president De Spi- nola, is gisteravond een eind ge komen aan een soldatenopstand van geringe omvang in Portugal. Waar nemers zijn er van overtuigd dat het een amateuristisch opgezette staatsgreep was, die achteraf de naam nauwelijks verdiende, maar die de hele dag het nieuws en het openbare leven in Portugal beheerst heeft. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: .273107; voor abonnementen adm. 3203571. Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, Kastje kijken Kunst Radio en televisie 15 Strips 15 Beurs17 Sport19, 21 "W1 IslIP IJmuider Courant Bertus Aafjes: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave DamiatéPers B.V. Directie: Mr. H. C. Perspekt blijft DE SPINOLA VLUCHT (Van onze verslaggevers) i i DE SPINOLA da (Zie verder pagina 3) (Van onze redactie buitenland) 99 (Van onze redacteur in Stockholm) Antiekbeurs TRESLONG r Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond: In het algemeen veel bewolking Ui’ excüuieiv JopfeimintetieuMe’iXffigei: maar geen regen van betekenis. streeks 4 graden. Maxima circa Haarlem - Barteljorisstraat - Tel. 023-32.08.50 7 graden. i Een schrijver kan niet gelukkig zijn, anders schreef hij niet. Als de regering van president Lon Nol niet snel militaire hulp van Amerika krijgt, heeft Cambodja helemaal geen kans het tot het regenseizoen uit te houden en zelfs met die hulp heeft het maar 50 percent kans het uit te houden tot het eind van het droge seizoen. 9 9 13 de strijdkrachten reeds nu een politiek orgaan te laten vormen, nog voordat de grondwetgevende vergadering zich hier over heeft kunnen uitspreken. LONDEN. Het referendum over de toekomstige relatie van Groot-Brittannië tot de EEG zal vermoedelijk op 23 juni worden gehouden. Dit werd gisteravond tijdens de debatten over de wet die het referendum mogelijk moet maken, be kend. Na het succes van premier Wilson bij de EEG-onderhandeiingen in Dublin is er grote kans dat de regering deze datum zal kunnen aanhouden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. B. en W. van Am sterdam hebben het wijkcentrum „d’Ou- de Stadt” vanochtend uitgenodigd deel te nemen aan een hoorzitting, die maandag ochtend wordt gehouden in het stad huis. Zaterdag 15 van 14 tot 22 uur en zondag 16 maart van 11 tot 18 uur wordt voor de 11de maal in de TRESLONGHAL te Hille- gom Neerlands grootste an tiekbeurs gehouden. IJMUIDEN B.V. Elektrische installaties in woonhuizen, fabrieken, scholen en winkels. Kruisberglaan 2 - IJmuiden - Tel. 12232 TELEFOON 023—37 03 50 - Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 Australië en Engeland, overwinnaars van respectievelijk Nieuw Zeeland (5-0) en Spanje (5-4), ontmoeten elkaar om de vijfde plaats. Beide teams weten zich al zeker van deelname aan de Olympische Spelen in Montreal. Spanje en Nieuw Zeeland gaan strijden om de zevende positie in de eindrangschikking. Pakistan plaatste zich voor de finale door met 5-1 van West-Duitsland te winnen. De andere halve eindstrijd gaat tussen India en Maleisië. hebben hen uitgebuit”, aldus een woord voerder van de voedingsbond NKV. „Als premie voor dit onsociale handelen schuift minister Boersma die werkge vers nu een officieel goedgekeurde bui tenlandse arbeidskracht toe”. De voorlichtingsdienst van het minis terie van Justitie deelt mede, dat inder daad een regulering van de positie van de hier illegaal verblijvende buitenland se werknemers in voorbereiding is. Hij benadrukt de strenge voorwaarden, waaraan de werknemer zal moeten vol doen om voor legalisering van zijn posi tie in aanmerking te komen. ni|maplasi spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, is gisteravond na een bezoek van één dag aan Ankara, waar hij de Cyprische kwestie heeft besproken, weer in Jeruzalem teruggekeerd. Gisteravond heeft hij met het Israëlische onderhan- delingsteam gesproken en vandaag ver trok hij naar Egypte om aan president Sadat rapport uit te brengen. Morgen keert Kissinger dan weer terug naar Jeruzalem, mogelijk via een kort bezoek aan Damascus. In een dertigtal gevallen heeft men de bewaking op personen en gebou wen reeds verscherpt. Dit, nadat en kele dagen geleden twee Japanners werden gearresteerd in de diploma tenwijk Östermalm in Stockholm. Vermoedelijk waren dit leden van het Rode Leger. Ze filmden een ge bouw waarin zes verschillende am bassades gevestigd zijn en waren in het bezit van vervalste passen. Tij dens de verhoren hebben ze gewei gerd zich verder over hun voorne mens uit te laten, maar één van hen werd geïdentificeerd als een van de Japanners die deelnam aan het gijze lingsdrama in de Franse ambassade in Den Haag vorig jaar. In Den Haag overlegt men of men de Zweedse regering om uitlevering van de gear resteerde terrorist zal vragen. Volgens het blad wordt in regerings kringen gesproken over een „toelating onder voorwaarden” en wordt ontkend dat het om generaal pardon gaat. De voorwaarden zijn onder meer dat bui tenlandse werknemers in het bezit van een paspoort zijn, geen tuberculose heb ben, voor 1 november 1973 in Nederland moeten zijn gekomen, regelmatig werk hebben gehad en sinds 1 oktober van het vorig jaar loonbelasting, aow en andere sociale premies hebben betaald. Verder moeten zij over passende woonruimte beschikken en tussen de 18 en 35 jaar oud zijn indien ongeschoold en tussen de 18 en 45 jaar indien geschoold. In een commentaar zegt de voedings bond NKV tegen deze maatregel te zijn. „Dit is sociaal onverantwoord. Werkge vers krijgen op deze manier een belo ning voor het plegen en uitlokken van onwettige handelingen. Bovendien zijn zij in vele gevallen verantwoordelijk te stellen voor de mensonwaardige omstan digheden, waarin deze groep buitenland se werknemers verkeert. Tal van onder nemers hebben misbruik gemaakt van de afhankelijkheidsposiie van illegaal in het land verblijvende buitenlanders en Aan de hoorzitting zullen deelnemen B. en W„ de voorzitters van de raads fracties, de commissievoorzitters, Stads ontwikkeling, Verkeer en Vervoer, en vertegenwoordigers van wijkcentrum en actiegroepen. B. en W. doen dit, aldus het communiqué om de Nieuwmarkt- groepen in staat te stellen een bijdrage te leveren aan de voorbereiding van de raadsbehandeling (op 19 maart) van het voorstel omtrent het Metrobesluit 1968. In verband hiermee hebben B. en W. het wijkcentrum eveneens meegedeeld geen gelegenheid te hebben om deel te nemen aan een studiedag over de metro. van der Mije, H. P. Stuurtnan Abonnement - bij vooruitbetaling f 11,80 p. mnd., f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40,-), p. jaar f 133,10,'(p. post f 155,-). Losse nummers 55 ct. MÜNCHEN. (AFP; De burgemees ter van het dorpje Egloffstein in Beieren weigert trouwlustigen in de echt te ver binden als zij zich niet schriftelijk ver plichten binnen twee jaar voor nakome lingschap te zorgen. De burgemeester heeft dit besluit genomen na een scher pe daling van het geboortecijfer in zijn dorp. Op de 800 inwoners had in 1974 maar één geboorte plaats. KOEALA LOEMPOER. Nederland heeft vanmorgen in de strijd om het wereldkampioenschap hockey met 5-0 gewonnen van Argentinië. Mundt, Ties Kruize, Steens (tweemaal) en Boerma waren de schutters. Polen, dat Ghana met 3-2 versloeg, speelt nu opnieuw tegen de ploeg van Cees Tania. Dit keer is de bezetting van de negende plaats inzet van het duel. DEN HAAG-HAARLEM. Het zal de Haarlemse technische theatergroep Perspekt het lopende seizoen mogelijk worden gemaakt haar plannen verder uit te werken. Dat heeft minister Van Doorn gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld tijdens de begrotingsbehan deling. Over de hoogte van de subsidie is nog niets te zeggen, maar er wordt naar „gestreefd” Perspekt in de komende ja- ren bestaanszekerheid te verschaffen. De subcommissie voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is er overigens niet in geslaagd een aanbeveling te doen over extra militaire hulp voor Cambodja. Het besluit over het uit te brengen advies zou vandaag worden genomen. In de gebeurtenissen van gisteren heeft de MFA nu kennelijk aanleiding gezien om de knoop door te hakken en Bij Perspekt leek men vanmorgen blij verrast met de vage, maar positieve uitspraak van de minister. „Hartverwar mend,” zei Perspekts artistieke leider Ide STOCKHOLM De Zweedse poli tiechef Lars Persson bevestigde gis termiddag tijdens een vraaggesprek in de Zweedse hoofdstad, dat men waarschuwingen van Interpol ont vangen had over komende terreurac ties van buitenlandse politieke extre misten in Zweden. Hij verklaarde desgevraagd, dat de mogelijkheid niet uitgesloten kan worden dat de finale van het Eurovisie Songfestival op 22 maart het doel kan zijn van dergelij ke acties. De Zweedse politie heeft op haar beurt wederom een aantal orga nisaties, luchtvaartmaatschappijen, ambassades en personen die bij het songfestival betrokken zijn op de hoogte gebracht van de eigen en Interpolwaarnemingen. De onderhandelingen die Kissinger thans voert om te komen tot een verde re troepenscheiding tussen Egypte en Israel zijn, volgens Israëlische medede lingen, nu in een „kritiek stadium”. (Zie verder pagina 3) Terwijl enkele kleine vliegtuigen een bomaanval uitvoerden op het artillerie- garnizoen, vloegen vier helikopters van de parachutistenbasis Tancos over de weg naar Lissabon, klaarblijkelijk in de hoop om de belangrijke pantsertroepen van de tankbasis Santarem aan hun zijde te krijgen. Dat mislukte, en daar mee ging de staatsgreep de mist in. Blijkbaar hoopten generaal De Spinola en zijn medewerkers dat de tanktroepen, die in de revolutie van 25 april verleden jaar werden beschouwd als zekere aan hangers van De Spinola, zich wéér bij hen zouden aansluiten. Toen de generaal hoorde dat Santarems troepen niet mee wilden doen, vluchtte hij meteen van de parachutistenbasis Tancos in een heli kopter naar Spanje. van Heiningen. De groep wil in het komende seizoen een programma uit brengen voor basisscholen, voorstellin gen geven van het programma Shorts en in de eigen studio’s groepen en individu- ën begeleiden in de verschillende thea tertechnieken die Perspekt heeft ontwik keld. De sectie Toneel van de Culturele Raad Noord-Holland heeft vanmiddag een gesprek met Perspekt. Over de Eindhovense vormingstoneel- groep Proloog, die niet langer door de gemeenten Eindhoven en Tilburg en pro vincie Noord-Brabant gesubsidieerd wordt, merkte minister Van Doorn op dat hij er alles aan zal doen de groep in stand te houden. Hij voerde voor dit besluit een viertal argumenten aan: de groep heeft een vernieuwingsstroom, tot zelfs over de grenzen van ons land, op gang gebracht, gericht op de achterge steld en in de samenleving; de groep presenteert een vorm van dramatische kunst die niet mag worden geblokkeerd door onthouding van rijkssubsidie; wat Proloog brengt slaat aan bij een grote groep jonge mensen in pedagogische zin; de groep voldoet zowel in zakelijk als in artistiek opzicht aan de door het depar tement gestelde criteria. Op grond van deze vier punten zal hij via een garan- tiesubsidie in ieder geval voor het sei zoen 1975-1976 Proloog bestaanszeker heid verschaffen. Proloog, heeft, aldus Van Doorn, een duidelijke functie in de zuidelijke regio. De Portugese regering had toen al een beroep op het volk gedaan om De Spi nola en zijn aanhangers legen te hou den. De vlucht van de oud-president naar Spanje brengt voor de regering van dat land grote problemen met zich mee. De vergadering van „Beweging van de Strijdkrachten” (MFA) heeft besloten een uitvoerend orgaan „de raad van de revolutie” van de beweging in te stellen, dat verantwoordelijk zal zijn tegenover de vergadering van de MFA. Daarmee krijgt de MFA een permanente rol in het politiek bestel toebedeeld. Over een dergelijke institutionalisering pleegde de MFA de afgelopen weken overleg met de politieke partijen. Naast generaal De Melo was ook De Spinola bij de mislukte coup betrokken. Hij is per helikopter in Spanje aangeko men en naar Madrid overgebracht. Hij zou asiel willen vragen in Brazilië, waar ook de vroegere Portugese premier Cae- tano zijn toevlucht heeft gezocht. Het waren de parachutisten van De Spinola en dat deel van de luchtmacht dat indertijd onder De Malo heeft ge staan. die gisterochtend een verrassende aanval uitvoerden op een garnizoen van het eerste artillerieregiment bij het vliegveld van Lissabon. Een aantal offi cieren van de Republikeinse Garde zou zich bij hen hebben aangesloten. PNOM PENH. (AFP en AP) Ter wijl zijn regime onder de druk van het droge moesson-offensief van de Rode Khmer dreigt te bezwijken, heeft presi dent Lon Nol van Cambodja gisteren zijn opperbevelhebber ontslagen en zijn kabinet gewijzigd. Premier Long Boret diende zijn ontslag in, maar Lon Nol vroeg hem onmiddellijk een nieuw kabi net te vormen. Volgens diplomatieke waarnemers zouden deze maatregelen een eerste stap kunnen vormen tot het aftreden van Lon Nol zelf. De Portugese president Francisco Costa Gomes (midden) op een persconfe rentie tijdens het afleggen van een ver klaring waarin hij de namen van 27 officieren, die bij de mislukte militaire opstand betrokken waren, bekendmaak te. Links, premier Vasco Goncalves en rechts, admiraal José Pinheira Azvedo, lid van de militaire junta. UTRECHT (ANP) De regering wil buitenlandse werknemers, die hier ille gaal verblijven onder voorwaarden het recht geven legaal te blijven werken. Op dit moment wordt de laatste hand ge legd aan een instructie hierover aan de hoofden van politie en de directeuren van arbeidsbureaus. De maatregel zal worden ondertekend door minister Boersma van Sociale Zaken en staatsse cretaris van Justitie Glastra van Loon. Dit meldt het blad Servio van de voe dingsbond NKV. In het interview nam premier Wilson de EEG en zijn instellingen op een opvallende manier in bescherming. (Zie verder pagina 3) (Van onze correspondent) DEN HAAG. Als gevolg van een scherpere controle heeft de fiscus in 1974 ruim een half miljard extra kun nen incasseren. Na heffingsaanslagen in zake de omzetbelasting naar aanleiding van boekenonderzoeken leverden vorig jaar 404,3 miljoen gulden op, terwijl navorderingsaanslagen inkomstenbelas ting in 1974 98,1 miljoen gulden in het laatje brachten. Dit wordt meegedeeld in een nota van de minister van Financiën aan de Twee de Kamer. De inspecties der vennoot schapsbelasting zijn versterkt met rond 50 adjunct-accountants van de Rijksac- countantsdienst. De 23e juni valt op een maandag en dat geeft de organisatoren de tijd om het resultaat aan het eind van diezelfde week bekend te maken. Het tellen van de stemmen zal vijf dagen in beslag nemen. Als het Britse kabinet het in de EEG blijven aanbeveelt, zal premier Wilson daadwerklijk aan de campagne rond het referendum deelnemen. De eerste minis ter verklaarde dit gisteren in een BBC- televisie-interview vanuit Dublin. Een aantal kenners van Wilsons tactiek had al lange tijd de vrees gekoesterd dat de premier zich onopvallend uit de cam pagne zou terugtrekken, zodra hij zou merken dat zij ten gunste van een verlaten van de EEG zou uitvallen. Ronald Nessen, woordvoerder van het Witte Huis, heeft gisteren verklaard dat de inlichtingen die president Ford uit Cambodja ontvangt, niet erg optimistisch zijn wat de toekomst van dat land betreft. Matige tot krachtige oostelijke wind. Minimumtemperaturen om- Een progressief voorbeeld in eiken. „Den Haag”. 1695.-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1