Van Kemenade over toenemen ziekteverzuim en invaliditeit: Onderwijs snel duurder Zware belasting van leraren valt mee’ Jaar en tbr voor aanslag met bijl Van Doorn: Kabinet voert geen politiek welzijnsbeleid Senatoren unaniem voor gelijke beloning 1 ONDERZOEKCOMMISSIE VN NAAR CHILI z b r i n 55 strenge rechter Dieven maakten voor 160.00 kwik buit Sicilianen „plezieren" Op z’nvastrechtkaart kan Ko Spoor j nog es ’n werkbezoekje afleggen. SOW 2 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 19 75 1 2 MAART y (Van onze parlementsredactie) Brand op Sicilië Zware sneeuwval Kritiek Gondels Kalmer tempo Academici (Van onze Haagse redactie) Woonwagens Kalkar Sport Muziekscholen WEERRAPPORTEN Bewindslieden Top 5 ■■i 1 1 Britse officieren gedood 1 1 l r Oliemagnaat DEN HAAG Dit kabinet voert geen politiek welzijnsbeleid, maar een beleid dat er op gericht is ook de achtergestelden „een plaatsje onder de zon” te geven. Van poli tieke beïnvloeding door de regering is geen sprake, wel stimuleert zij politiek vormingswerk door parti culiere organisaties subsidies te ver lenen. Van dat vormingswerk kun nen dan mensen gebruik maken, die er gebruik van willen maken. „Een socialistische cultuurpolitiek stre ven wij niet na”, aldus minister mr. H. W. van Doorn van CRM gisteren tijdens de verdediging van zijn be groting in de Tweede Kamer, „maar wij geven wel voorrang aan de ach ter in de rij staanden in onze samen leving.” Belastingvrij Vrijwilligers Bewijsstukken es Buitenlandse hulp V.S. Staking Als student medicijnen zit jeniet de hele dag achter de boeken. Je moet ook es van tijd tot tijd de praktijk in, nietwaar Ko? En dat doe je dan op 'n vastrecht- kaart. Kost per maand f 35,-.Dan mag je reizen op enkeltjes voor de halve prijs. Dus retour voor de prijs van een enkeltje. Ook al zit er een nachtje tussen. Vindt u 't gek dat Ko zoveel werkbezoeken aflegt? Vastrechtkaart. Enkeltjes voor de halve prijs. Hoorzitting Surinamers V "A li (Van onze parlementsredactie) Naar aanleiding van opmerkingen van (Van onze parlementsredactie) (Van onze Haagse redactie) kans w een geheel droog etmaal: 90 percent. ADVERTENTIE) 12 4 UTRECHT (ANP). Eén jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling van de regering heeft de rechtbank in Utrecht girteren gegeven aan een 30-jarige man wegens het verwonden met een bijl van een 22- jarige verpleegster. Aantal uren zon: 1 tot 7, minimumtempera tuur: omstreeks 2 graden, maximumtempera tuur: omstreeks 7 graden, kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent, ono no ono no onder 18.40 uur onder 19.38 uur 7 11 6 10 7 4 11 6 12 11 9 6 8 15 11 9 13 5 10 1 0 5 4 5 4 3 5 7 gebruiken. In het oog moet worden ge houden, dat de drempel voor de minder- draagkrachtigen niet te hoog wordt. Minister Trip (Wetenschapsbeleid) zei de Eerste Kamer er niets voor te voelen alle overheidsresearch onder zijn verant woordelijkheid te laten vallen. Hij vindt juist dat die verantwoordelijkheid ver deeld moet blijven onder de departe menten. PvdA-woordvoerder Kloos pleitte voor een meer uitgebreide anti-discriminatie- wetgeving, waarbij hij minister Boersma (Sociale Zaken) Engeland als voorbeeld stelde. In dat land wordt een veel uitge- breidere wet voorbereid. De hele kwestie was door de bekende Russische afgevaardigde Zorin op gang gebracht met een (later verworpen) re solutie om Chili wegens schending van mensenrechten te veroordelen. Het Rus sische optreden was natuurlijk niet poli tiek belangeloos, want Moskou trachtte zich voor de zoveelste maal af te zetten tegen Peking, dat zijn relaties met de Chileense junta heeft versterkt. Drie Britse officieren die zijn toege voegd aan het leger van Oman zijn om het leven gekomen toen hun helikopter door geurrillastrijders werd neergescho ten. De inleveringsdatum van de onthef- fingsregeling van de kalkarbijdrage is van 19 februari uitsteld tot 19 april. De maatregel betreft mensen die gemoeds bezwaren in een afzonderlijke brief heb ben meegedeeld aan het elektriciteitsbe drijf en voor de mensen die voor 19 april geen kalkarheffing hebben betaald. Ne scl Ba we du vai Bü Tu op ui D< ge VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Droog weer met zonnige perioden en wei nig verandering in temperatuur. 6 7 7 6 7 6 6 6 6 6 7 5 5 5 4 5 4 6 4 5 5 0 8 7 4 4 5 7 4 1 vai do< bir ple de hei uit nit m: of on ov op Ni ne i ge ha D( st< Tl ko sti Bt dif ga de ne ho zij an go St ki; ni ve ht Ti vo Ti Gi pi m ki Si d; ee g' v. h; gi d< S: m gi tt w tt d; D m cl di P< gi ee m pi gi la ti: at P« re F: te S] P. 2 0.1 0.2 2 2 2 1 0 5 1 0.1 0 3 0.3 0 3 0 0 o o 1 o o 2 0.5 4 0 17 0 0.6 0 0 De Amerikaanse oliemagnaat Nelson Hunt heeft een proces aanhangig ge maakt tegen zeven oliemaatschappijen die hij beschuldigt van overtreding van de anti-kartelwet. Hunt zegt dat die maatschappijen hem olie weigeren te leveren waarop hij recht heeft. In 'de toekomst vindt de bewinds man het volstrekt noodzakelijk dat grote aandacht wordt besteed aan een rechtvaardiger verdeling van de be schikbare middelen over alle onder- wljsaanvragenden. Voorts streeft de bewindsman ernaar de doelmatigheid in het onderwijs te verbeteren, waar bij de gemiddelde kosten per leerling moeten worden bperkt. De marmeren nimfen en faunen van de barokke fontein voor het stadhuis van de Siciliaanse hoofdstad Palermo droegen gisterochtend plotseling onder broeken en bustehouders. De Palestijnse guerrillabeweging mag voortaan onbeperkt belastingvrij goede ren in Libanon invoeren via de haven van Beiroet. Volgens l’Orient le Jour heeft de Libanese minister van Energie vlak voor zijn aftreden een desbetref fende beschikking ondertekend. van Palermo, Vincenzo Salmeri „een ge noegen te doen”. Salmeri is de laatste tijd krachtig opgetreden tegen wat hij als onwelvoeg lijkheden beschouwde. Hij veroordeelde Sicilianen die verantwoordelijk waren voor het organiseren van een striptea seshow en deelde straffen uif voor het etaleren van foto’s van vrouwen met blote boezem. DEN HAAG. In 15 jaar tijd is het bedrag dat de overheid besteedt aan het onderwijs van een Neder lands gezin gestegen van 715 gulden (in 1960) tot 4825 gulden (dit jaar). In 1960 stond er op de begroting van onderwijs 2 miljard gulden; voor dit jaar is 14.2 miljard uitgetrokken. Vol gens minister Van Kemenade is het aandeel van het onderwijs in de rijksbegroting in 15 jaar tijd gestegen van 14 tot bijna 24 percent. De stichting Werkwinkel gaat in haar televisieprogramma van vanavond (21.55, Ned 2) voor ongeveer 80 instellingen vrijwilligers oproepen, die mensen in zwakzinnigeninrichtingen gaan opzoeken. Ongeveer 32.000 Nederlanders wonen in dergelijke inrichtingen en als ze geen familieleden meer hebben die hen op zoeken, hebben ze helemaal geen contact meer met de buitenwereld. Mr. Van Doorn had in dit verband kritiek op de interpellatie van enkele Kamerleden over de inhoud van het eerste rapport van het Sociaal-Culturee! Planbureau. Hij ontkende, dat daarin staat dat de welzijnsvoorzieningen niet op de juiste plaats terechtkomen, name lijk bij de cultureel en sociaal minst Een zware brand heeft een schade van honderden miljoenen lires toegebracht aan een autohandel in de Siciliaanse hoofdstad Palermo. Volgens de politie is de brand aangestoken en moeten de daders gezocht worden in maffiakringen. De motie die het'PvdA-kamerlid Van Ooijen over de mensonwaardigesituatie van woonwagenbewoners indiende (hij vraagt om een zeer spoedige inriténing van de aangekondigde interdepartemen tale nota over het woonwagenbei ei d' zag mr. Van Doorn slechts als een steun voor het beleid zoals zijn departement dat voert. Hij gaf toe dat de toestand ten aanzien van de decentralisatie van regionale woonwagencentra niet bepaald rooskleurig is, hoewel er langzamerhand bij de gemeenten wel wat positieve sig nalen zijn te ontdekken. Duidelijk vond hij ook dat het woonwagenbeleid in grondige mate moet worden herzien (o- verbezetting standplaatsen!), maar dat zal de nodige tijd vergen. Noodzakelijk is de fundamentele bereidheid van de gemeentebesturen om woonwagenbewo ners in hun omgeving te „dulden”. eerder verwacht; de Commissie Ontwik keling Hoger Onderwijs bereidt hierover een advies voor dat binnenkort gereed is. Zijn collega Veerman kondigde een examennota aan, waarin voorstellen zul len worden gedaan voor verbetering van eindexamens. Dat de huidige examenre geling voor verbetering vatbaar is, wordt volgens hem door niemand ont kend. Hij zei dat in de nota ook voor stellen uit de onderwijswereld zullen worden overgenomen. DEN HAAG De Eerste Kamer staat unaniem positief tegenover het wetsvoorstel van de regering om gelijkwaardige arbeid voor mannen en vrouwen gelijk te belo nen. Gisteren kwamen er tijdens het eerste deel van het debat over het wetsontwerp wel enkele kritische opmerkingen, maar de sprekers waren het eens over de strek king van de nieuwe wet. Om de Venetiaanse gondels voor ver dwijning te behoeden heeft de Duitse deelstaat Beieren met de autoriteiten van Venetië een comité opgericht voor de verdediging van de gondel. Twee eeuwen geleden telde de stad nog 200.000 gondels, terwijl er nu nog maar 500 zijn. Het comité gaat ten eerste het bouwen van nieuwe gondels stimuleren. ROTTERDAM (ANP). Uit een dou aneloods aan de Smirnoffweg in Rctter- dam zijn gisternacht u59 flessen kwik gestolen. De partij vertegenwoordigt een waarde van 160.000. De politie ver moedt dat de daders zich hebben laten insluiten. Chili, dat steeds weer ontkent dat er van schending van mensenrechten sprake Is, zal ook deze commissie toelaten, zoals al eerder was gebeurd met onderzoek commissies van de Organisatie van Amerikaanse Staten, van de Internatio nale Commissie van Juristen en van Amnesty International. De bijlslag, zo bleek tijdens de rechts zitting, was een ontlading van een wan hopige woede tegen de behandeling in het psychiatrische ziekenhuis de Willem Arntsz stichting in Utrecht. De man werd daar 16 jaar als een debiel behandeld, terwijl hij in feite „normaal” was. De klap met de bijl verwondde de verpleeg ster van het ziekenhuis ernstig aan de hals. Weer In binnen- en buitenland Het doel van het onderzoek is tweeër lei, namelijk de goede krachten in Chili te versterken, en het gedrag van de militaire machthebbers tegenover de po litieke gevangenen te veranderen. Men acht het in Haagse kringen in elk geval een belangrijke stap vooruit dat, na een jaar van discussies, in Genève het be sluit is gevallen om een commissie van onderzoek naar Chili te sturen. In de haven van Antwerpen is een plastic zak gevonden met bewijsstukken in de Rotterdamse moordzaak-Kodde. In de zak zaten de hoed, de sjaal, de bril en een bos sleutels van de vermoorde bankloper en een regenjas van één van de verdachten. Begin deze maand werd de zaak opgelost. Twee mannen beken den dat zij de 64-jarige man verleden jaar doodschoten en beroofden om hun slecht lopende zaak een financiële injec tie te kunnen geven. nno no n windstil 17 windstil 10 ono n ono nno nno nnw ver. no nw ono motregen nno no windstil nw wnw no no windstil nno Deze uitspraak is aanmerkelijk zwaar der dan de eis van de officier van Justitie: één jaar met aftrek waarvan vijf maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. In dat geval zou de man binnen een maand zijn vrijgeko men. c? ai Q.Ï Kunstzinnige vorming, met name het muziekschoolonderwijs, zal nog meer dan tot nu toe voorrang krijgen. Het muziekschoolonderwijs noemde mr. Van Doorn een dringende zaak, die weliswaar in vergelijking tot 1973 bijna viermaal beter gesubsidieerd wordt maar die toch nog veel meer financiële middelen kan drie weken in juni of juli van dit jaar tijdelijk worden opgeheven, zo dat men een misleidend beeld van de situatie zou krijgen. Daar staat echter tegenover dat, wanneer de Chileense au toriteiten na het vertrek van de com missie doorgaan met mensonterende praktijken, dit toch zou uitlekken. Daar om alleen al kan het zenden van een commissie een matiging teweeg brengen. Staatssecretaris Klein kondigde aan dat in de beleidsnota Hoger Onderwijs, die in de tweede helft van dit jaar aan de Tweede Kamer zal worden aangebo den, uitvoerig zal worden ingegaan op de samenhang tussen wetenschappelijk onderwijs en het hoger beroepsonder wijs. Hierbij zal ook het vraagstuk van het overschot van academici aan de orde komen. Een standpunt hierover wordt al Amsterdam De Bilt Deel,n Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen z. - Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs De Verenigde Staten hebben sinds 1946 voor de wederopbouw van Europa en Japan, voor bijstand aan arme landen en voor de bewapening van hun bond genoten in totaal 164 miljard dollar aan buitenlandse hulp uitgegeven. Dit bedrag werd genoemd in een rapport van de commissie voor toewijzing van toegesta- ne gelden van het huis van afgevaardig den. In het jongste wetsontwerp komen geen hulpbedragen voor ten behoeve van Cambodja en Zuid-Vietnam. De onbekende daders hadden een bordje achtergelaten waarop ze hadden geschreven dat ze de beelden hadden aangekleed om de strenge kantonrechter Het personeel dat in dienst is van buitenlandse luchtvaartmaatschappijen op de luchthaven van Athene zal op 19 maart een waarschuwingsstaking van 24 uur houden om hun eis van een salaris verhoging van 37 percent kracht bij te zetten. Wordt aan deze eis niet voldaan, volgt een staking voor onbepaalde tijd. In de Italiaanse Alpen is zoveel sneeuw gevallen, dat in het Aostadal enkele dorpen onder een sneeuwdek van drie meter zijn bedolven. In sommige dorpen durven de bewoners niet meer de straat op in verband met het lawine gevaar. Kloos vroeg ziëh af of door de nieuwe wet vrouwen niet de kans lopen op nog meer discriminatie, als zij het „onaange name werk” doen. Volgens de PvdA- spreker is aangetoond, dat er onder de Nederlandse mannen onvoldoende aan bod is om het allersmerigste werk te verrichten. Dit blijkt volgens hem uit de aanwezigheid van gastarbeiders. Als de betaling van het werk voor de vrouwen wordt opgetrokken, zullen meer vrou- DEN HAAG Volgens minister Van Kemenade (Onderwijs) zijn de recente cijfers over het ziektever zuim en de invaliditeit door te zwa re belasting op de leerkrachten minder alarmerend dan de laatste tijd wordt gesteld. Hij erkende gis teren in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van zijn begroting, dat er sprake was van een stijging, maar volgens de bewindsman zijn de percentages voor het onderwij zend personeel nu op het niveau ge komen van het bedrijfsleven en de overheid „Dat maakt de cijfers niet minder zorgelijk, maar de conclusies komen wel in een ander licht te staan”, aldus de bewindsman. Uit een Nipo-onderzoek Is gebleken dat premier Den Uyl de bekendste be windsman van ons land is. Negentig percent van de Nederlanders kent hem. Vlak achter de premier komt de minis ter van Justitie Van Agt met 88 percent. De derde plaats is voor staatsecretaris Van Dam (80 percent) en op een gedeelde vierde en vijfde plaats staan de ministers De Gaay Fortman en Van der Stoel met 79 percent. Op de laatste plaats eindigde de staatssecretaris van Buitenlandse zaken Kooijmans met negen percent. Van Kemenade had kritiek op het betoog van VVD’ster mevr. Van Some- ren. die had gesteld dat het streven naar gelijke kansen in het onderwijs uitein delijk zal leiden tot een tijdperk van grote ontnuchtering. „Mevrouw Van So- meren heeft de karikatuur beschetst van het streven naar gelijke kansen alsof wij daarmee ooit hebben bedoeld dat alle mensen gelijk zijn of door het onderwijs geijk zouden kunnen worden. Bedoeld is altijd dat de kansen op deel name aan onderwijsvoorzieningen door de geschiktheid moet worden bepaald en niet door de sociale en economische factoren”. De door de VVD’er Keja ingediende moties over het gebrek aan insnraak van de georganiseerde sportorganisaties bij het tot stand komen van de nota Sport beleid, wees minister Van Doorn van de hand. Hij benadrukte dat hij zelf in de nota gesteld heeft dat er nog overleg met de georganiseerde sport moet ko men. Maar hij zei dat niemand hem ervan af kon brengen dat hij grote aandacht zal blijven besteden aan de sportieve recreatie die voor miljoenen in ons land van belang is en kan zijn. De minister sprak zich in de Senaat uit voor een kalmer tempo waarin het participatie-onderwijs voor de 15- en 16- jarige werkende jongeren wordt verwe zenlijkt. Binnenkort zal hierover een nota worden uitgebracht. Op grond van de opgedane ervaringen zal bekeken wor den of de gedeeltelijke leerplicht voor 17-jarigen verder moet worden inge voerd. Het is de tweede maal dat de Verenig de Naties een dergelijke onderzoekcom missie uitzendt. De eerste keer dat dit gebeurde was in Vietnam in 1963. maar toen kwam er vroegtijdig een einde aan het werk van deze commissie door de moord op president Diem. De Nederlandse regering is ve’-beugd over deze gang van zaken, omdat zoals minister Van der Stoel van Bui tenlandse Zaken in de Kamer opmerkte, louter een mondelingen veroordeling van Chili geen zoden aan de dijk zet. Er is natuurlijk wel het gevaar aan verbonden dat bepaalde misstanden voor de onderzoekcommissie verborgen blij ven, of gedurende hun aanwezigheid De vaste Tweede-Kamercommissie voor de migratie en begeleiding van Surinamers en Nederlands-Antillianen zal op vrijdag 21 maart een hoorzitting houden. Uitgenodigd zijn een aantal Su rinaamse en Antilliaanse welzij nsstich- tingen en een aantal andere groeperin gen, die betrokken zijn bij de opvang en begeleiding van de Surinamers en Antil- lianen. u ■O'S £5 M3 03 C a O. het Eerste-Kamerlid Van Hulst (CHU) over het niveau van het onderwijs zei de minister dat het peil volgens hem niet was gedaald. Die onjuiste indruk is vol gens de minister het gevolg van een vorm van nostalgie. „Elke ouder die zijn kind bij zijn huiswerk helpt zal wel anders ervaren”, zei de bewindsman. Bo vendien is volgens de minister door de grotere deelname aan het onderwijs de spreiding van begaafdheid groter gewor den en daarmee het gemiddelde wellicht iets gedaald. „Maar dat zegt nog niets over het niveau van de categorie begaaf den die vroeger in hoofdzaak aan het onderwijs deelnam”, aldus de bewinds man. De oorzaken van het feit dat veel leerkrachten er niet meer tegenop kun nen. zocht de minister in de spanningen en de snelle veranderingen in de samen leving, de kloof tussen de generaties en de steeds sneller wisselende beroepsei- sen. Volgens hem biedt rust, door het achterwege laten van veranderingen, geen oplossing. wen in deze sectoren terechtkomen, wat de discriminatie van de vrouwen in de hand zal werken. De VVD’er Louwes kon het met de wet eens zijn als niet vraagstukken als de inkomenspolitiek en de prestatiebe- ginselen erbij worden betrokken. Vol gens de D’66’er Schwarz zijn er bij het uitvoeren van de wet drie moeilijkhe den: de normen voor de functiewaarde ring, volgens welke moet worden vastge steld war „gelijkwaardige arbeid” is, ten tweede de vele lonen die niet openbaar zijn en ten derde de moeilijkheden bij de procedure als een vrouw zich tot de commissie wendt, die de aanvragen van de te laag betaalde vrouwen moet be oordelen. bedeelden in de maatschappij. „Het is gewoon niet waar dat het grootste deel van de CRM-gelden in handen komt van de mensen die het al goed hebben”, aldus de bewindsman. In duidelijke bewoordingen reageerde mr. Van Doorn op de felle beschuldigin gen van met name mej. Van Leeuwen (ARP) en de heer Tilanus (CHU), dat hij in de uitvoering van zijn (welzijns)beleid steeds meer vervreemd raakt van wel- zijnsgroeperingen in de samenleving en zelfs van Kamerleden. Hij vroeg mej. Van Leeuwen haar beweringen te bewijzen als zouden de CRM-ambtenaren welzijnsgroeperingen die een beroep doen op subsidiëring voor een of andere activiteit, „van het kastje naar de muur sturen”. Hij ontkende met kracht, dat er sprake is dat er door zijn medewerkers inattent gereageerd wordt op „de meest eenvoudige verzoeken”. Het betoog van mevr. Kappeyne van de Coppello (VVD) dat vormingsinstitu ten alleen feitelijke informatie mogen verschaffen en deze feiten niet mogen interpreteren, noemde de bewindsman niet consistent. „U doet net alsof politiek een verdacht woord is”, aldus mr. Van Doom, die meende dat het principe van de neutrale kennisoverdracht in deze tijd verouderd is. DEN HAAG. Op voorstel van Ne derland en Engeland waarbij zich Senegal, gesteund door andere Afrikaan se staten, aansloot heeft de commissie voor de Rechten van de Mens van de Verenigde Naties (welke uit 32 landen bestaat) besloten een commissie van on derzoek naar Chili te zenden om de schendingen van de mensenrechten in dat land vast te stellen. 16.21 uur uur DONDERDAG 13 MAART IJMUIDEN Hoog water 4.11 uur en Laag water 12.14 uur en geh. bew. no motregen no motregen no geh. bew. mist regen mist motregen ono geh. bew. Z.-Limburg geh. bew. 1bew. 1. bew. regen motregen geh. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. zw. bew. h. bew. onbew. geh. bew. zw. bew. regen h. bew. geh. bew. mist regen onbew. geh. bew. DONDERDAG 13 MAART zon op 07.01 uur maan op 06.42 uur

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2