Mislukte staatsgreep leidt tot grote demonstraties r 9 Britse „heronderhandelingen eindigen met akkoord Weer kans op overleg tussen Griekse en Turkse Cyprioten Unido: gesprek tussen rijk en arm Sithole begint op 24 maart Augustin mag zijn proces in maart niet L 1 Al bijwonen Proces tegen ds. 11 iJ 4 - achtergrond HOOFDKWARTIER NATIONALE GARDE EUROPESE TOPCONFERENTIE TEN EINDE een miljoen gulden aan prijzen i BELEGERD ■■i WOENSDAG BINNEN» EN BUITENLAND 1 2 3 MAART 1975 •ilië wal vrij Iels 7.S. ing Verkiezingen )od aat kar 'ers ken iers 5 OPEC-succes 1 Ambassadeur f I 1 Amerika en Spanje ontkennen inmenging en (ADVERTENTIE u percent ■I DUBLIN (ANP). De Europese Ge meenschap heeft gisteravond in Dublin, op de Europese topconferentie, een eind gemaakt aan de elf maanden lange zo geheten „heronderhandelingen” die het Verenigd Koninkrijk heeft gevoerd voor betere voorwaarden voor het lidmaat schap van de Europese Gemeenschap. Het is hierbij tot een akkoord gekomen. veel idal van nige leer ine- nag ;de- ven Four rgie ref- Volgens Franse en Belgische nieuws uitzendingen gisteravond heeft generaal De Carvalho, lid van de huidige Portu gese junta, de Amerikaanse ambassadeur van acht inse e is de gen. :ge- om ster ho- laar 1.55, gen in een. i in een op- tact zer- litse iten roor wee .000 lijn, wen nds opa den nd- aan irag de sta- iig- nen van van ij en 19 1 24 ris- i te ian, d. ssie van nen ting Su- ich- rin- en rtil- Ison ge- ijen van die te lef- is De :ds- leb- ;be- 19 aid. een ken In bril >rde van rerd en den hun jec- ken be- ntig em. nis ent, aris elde ters met gde idse it. Wat maandag en dinsdag in Dublin heeft plaatsgevonden betekent de abso lute devaluatie van het begrip Europese topconferentie. Dat is het oordeel van een groot aantal diplomaten en delega tieleden in de Ierse hoofdstad. (Vervolg van pagina 1) LISSABON Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gister avond categorisch ontkend dat de regering in Washington of de Ameri kaanse ambassade in Lissabon ook maar iets te maken hebben met de mis lukte staatsgreep in Portugal. Woordvoerder Robert Funseth zei dat de Verenigde Staten geen voorkennis hadden van wat in Portugal ging ge beuren. Ook de Spaanse regering heeft zich dinsdagavond gehaast te ver klaren niets met de revolte te hebben uit te staan. In een communiqué van het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken werd gesteld dat deze berichten de wereld zijn ingestuurd „door mensen, die een einde willen maken aan de goede betrekkingen tussen Spanje en Portugal”. In dit communiqué werd overigens géén melding gemaakt van de vlucht van generaal De Spinola, die viereneen- halve maand president van Portugal is geweest en nu motor is geweest achter de staatsgreep. De generaal is onder Spaans toezicht geplaatst op een lucht machtbasis in de buurt van de Portugese grens. Intussen zijn alle grensovergangen tussen Spanje en Portugal gesloten, waarschijnlijk op initiatief van de Por tugese regering. In het jaar 2000 moet het aandeel van de Derde Wereld in de wereld- industrieproduktie zijn gegroeid tot 20 a 25 percent. Dat streven is al thans vastgelegd in het actieplan van de Derde Wereld. Ter voorbereiding van de vergadering in Peru overlegde de „groep van 77”, de club van ont wikkelingslanden die inmiddels niet meer 77, maar meer dan honderd leden telt, vorige maand in Algiers. De ontwikkelingslanden leven in „in dustriële en technologische slavernij van de geïndustraliseerde wereld”, zo luidde de klacht in Algiers. SALISBURY (UPI). Op 24 maart begint voor een speciale rechtbank in Salisbury het proces tegen de Rhodesi- sche nationalistische leider ds. Sithole, die op 4 maart werd aangehouden op beschuldiging van het smeden van een komplot om enige van zijn politieke tegenstanders uit de weg te ruimen. Dit heeft een regeringswoordvoerder gisteren bekend gemaakt. De Spaanse regering bevestigde dins dagavond dat zij overwoog om generaal De Spinola en een aantal andere, niet met name genoemde voormalige topoffi cieren van de Portugese strijdkrachten, die met hem naar Spanje zijn gevlucht, politiek asiel te verlenen. Zij arriveerden gisteravond omstreeks zeven uur met een helikopter op de Spaanse lucht machtbasis van Talavera la Real in de provincie Badajoz dicht bij de Portugese grens dezelfde streek waar De Spino la, toen nog een jonge kapitein, zich tijdens de Spaanse burgeroorlog had aangesloten bij generaal Franco’s troe pen die tegen de toenmalige Spaanse regering in opstand waren gekomen. Franco kan hem, bijna veertig jaar la ter, dus een tegendienst bewijzen, nu De Spinola in opstand is gekomen tegen de Portugese regering. Spanje kan zich nu echter beslist geen problemen met de jonge Portugese de mocratie veroorloven, en in sommige kringen verwacht men dan ook dat De Spinola zachte aanwijzingen zal krijgen dat een reisje, bijvoorbeeld naar Parijs, een goed idee zou zijn. name de oliecrisis, hebben overigens geleid tot een ingrijpende wijziging van de verhoudingen aan de onder handelingstafel. Niet langer verkeren de arme landen in een ondergeschikte positie, waarin zij beleefd de hand moeten ophouden. Althans een deel van de Derde Wereld de grond stoffenproducenten bezetten een machtspositie, van waaruit zij eisen kunnen stellen. Maar bij de rijke landen lijkt de bereidheid om gehoor te geven aan de verlangens van de Derde Wereld juist te verminderen. De geïndustria liseerde landen van Europa en Noord-Amerika beleven een tijd van inflatie en recessie, mede als gevolg van de prijsstijging van een deel van de grondstoffen, met name olie. Ze verlangen nu dat er nauwkeuriger rekenschap wordt afgelegd over de besteding van hun gelden. Een belangrijke rol in de kracht meting in Lima zal zijn weggelegd voor de nieuwe directeur van Unido, de 43-jarige Algerijn dr. Abdel Rah man Khane. Hij heeft de afgelopen twee jaar als secretaris-generaal van de OPEC (olieproducerende landen) ruime ervaring opgedaan met harde onderhandelingen met de rijke lan den. -^Mssss De conferentie over de industriali satie van met name de Derde Wereld past in het kader van de reeks VN- conferenties over centrale problemen van de huidige wereld: de milieucon ferentie in Stockholm, de bevolkings conferentie in Boekarest en de voed- selconferentie in Rome. Bovendien wordt in september van dit jaar in New York de zevende speciale zitting van de VN-assemblee gehouden, die gewijd zal zijn aan ontwikkeling en internationale economische samen werking. De Derde Wereld laat zich bij deze problematiek inspireren door het „handvest inzake de economische rechten en plichten van staten”, dat vorig jaar op initiatief van Mexico in de Algemene Vergadering van de VN werd aanvaard. De rijke landen staan echter nogal terughoudend tegenover dit handvest, dat volgens veel ont wikkelde landen te radikaal is, en onvoldoende rekening houdt met hun belangen. Te verwachten is dat niet tech nische organisatorische problemen de hoofdschotel van de Unido-conferen- tie zullen vormen, maar de politieke wil om de Derde Wereld een groter stuk van de koek te geven. De ont wikkelingen van de laatste jaren, met Een boze menigte belegert het hoofd kwartier van de Nationale Garde na de mislukte rechtse coup. De menigte be schuldigt de Garde van sympathiseren met de samenzweerders. De regering loyaal gezinde militairen beschermen het gebouw. van de strijdkrachten (MFA) besloten de verkiezingen voor de grondwetgevende vergadering op 12 april te laten door gaan. Indirect zullen deze gebeurtenissen echter ongetwijfeld uitlopen op een „zuivering” van de Portugese strijd krachten waarin de radicalen geen en kele tegenstand meer zullen dulden of vinden en dat zou op zijn beurt de terugkeer naar de burgerlijke overmacht in de democratie wel eens op losse schroeven kunnen zetten. In Lima zal moeten blijken in hoeverre de Derde Wereld, ondanks de grote onderlinge belangentegen stellingen en de uiteenlopende politie ke oriëntatie, één front kunnen blij ven vormen. In dat opzicht wordt de Unido-conferentie ook een toetssteen voor het vermogen van de Derde Wereld om eensgezind op te trekken. In Peru zal tevens moeten blijken of de belangen van rijk en arm op het gebied van de industrialisatie met elkaar te verenigen zijn. Altruïsme verwacht niemand van de rijke lan den. Maar de ontwikkeling van de Derde Wereld wordt in veel geïndus trialiseerde landen ook gezien als een eigen belang. Ontwikkeling brengt koopkracht, en dat kan nieuwe afzet gebieden opleveren voor de westerse landen, en zo een sleutel zijn voor een economische opleving. Als de rij ke landen doof blijven voor de noden van de Derde Wereld ligt een verdere radicalisering van de ontwikkelings landen in het verschiet. De rijke landen hebben op het ogenblik weinig contanten beschik baar, en in de huidige verhoudingen zijn het nog steeds zij, de gevers, en niet de ontvangers, die uitmaken hoe veel hulp er beschikbaar zal zijn, en in welke vorm en voor welk doel. ANKARA (Reuter). De Turkse mi nister van Buitenlandse Zaken Esenbel verwacht een spoedige hervatting van het overleg tussen de Griekse en de Turkse Cyprioten. Wanneer daarmee voldoende vorderingen zijn gemaakt, wil Turkije onderhandelingen openen met Griekenland. LIMA Vandaag is in de Peruviaanse hoofdstad Lima een nieuwe krachtmeting tussen rijke en arme landen begonnen: de tweede al gemene conferentie van Unido, de VN-organisatie voor industriële ontwikkeling. Unido (hoofdkwartier in Wenen) werd in 1966 opge richt ter bevordering van de industrialisatie in de ontwikkelings landen. Over het functioneren van deze organisatie, die kampt met gebrek aan geld en mankracht, bestaat in de Derde Wereld nogal wat ontevredenheid. het eiland een afzonderlijke Turks-Cy- prische staat was uitgeroepen. Minister Kissinger is gisteren uit Anka ra naar Jeruzalem gereisd om zijn bemid delingspogingen in het Midden-Osten voort te zetten. Gisteren is daar bekend geworden dat de Syrische autoriteiten en de leiders van verschillende Palestijnse guerrilla- organisaties besprekingen rijn begonnen over de vorming van een gemeenschap pelijk militair en politiek opperbevel. President Assad van Syrië heeft het af gelopen weekeinde voorgesteld een der gelijk opperbevel in te stellen. De Britten hebben bereikt dat er een correctiemechanisme voor hun EEG-bij- drage in het leven werd geroepen dat hen, afhankelijk van een aantal voor waarden een besparing van maximaal 250 miljoen rekeneenheden (900 miljoen gulden) oplevert. Deze besparing moet door de overige lidstaten betaald wor den. Elk van de lidstaten draagt bij volgens de verdeelsleutel die gehanteerd wordt voor de normale contributie. Stijgt de gemeenschapsbegroting boven de acht miljard rekeneenheden (28,8 miljard gulden) nu omvat de begro ting ongeveer zes miljard rekeneenheden (21,6 miljard gulden) dan komt het plafond in plaats van op 250 miljoen rekeneenheden, op drie percent van de totale begroting te liggen. De regeling geldt voor een periode van zeven jaar. Het probleem van de Nieuwzeelandse zuivel is op een tamelijk vage wijze geregeld. De Europese commissie zal in de loop van het jaar voorstellen doen over regelingen die het eventueel moge lijk maken ook nog na 1977 Nieuwzee landse boter in Engeland te importeren. Die mogelijkheid was trouwens voorzien in het toetredingsverdrag. Eenzelfde re geling voor kaas hebben deBritten vair, hun partners in de gemeenschappelijke markt niet kunnen verkrijgen. Het werk van Unido is een druppel op een gloeiende plaat. In 1975, hal verwege het tweede ontwikkelingsde- cennium, is de doelstelling van acht percent jaarlijkse groei van de indus trie in de ontwikkelingslanden bij lange na niet gehaald. De Derde We reld, waartoe driekwart van de we reldbevolking moet worden gerekend, nam in 1972 slechts 6,9 percent van de totale industriële produktie van de noe- ver- Elke week een PEUGEOT te winnen in de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven” in deze krant. Deze week een Peugeot 104 t.w.v. ƒ9.645,- aangeboden door Gebr Nefkens NV, Utrecht. PUZZEL MEE! Het „plan van Algiers” draagt het stempel van de OPEC-successen. Aanbevolen wordt het vormen van bondgenootschappen van producenten, om gezamenlijk een instrument te hebben voor de onderhandelingen met de rijke landen. Ook bevestigden Augustin was gisteren aan het begin van de vierde week van zijn proces, door vier gerechtsdienaren de rechtszaal binnengedragen. Toen hij heftig verzet pleegde en een stoel omschopte, gelastte de rechtbank zijn verwijdering en sloot hem van het bij wonen van zijn proces uit. Op een persconferentie na afloop van zijn derde gesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Kissinger zei de minister goede hoop te hebben dat de Verenigde Staten hun wapenleveranties aan Tur kije zullen hervatten. Esenbel liet echter weten dat zijn land niet akkoord zal gaan met de deelne ming van leden van de Veiligheidsraad of niet gebonden staten aan de pogingen om de kwestie-Cyprijs op te lossen. Het overleg tussen de twee gemeenschappen op het eiland zou worden hervat in Nikosia of in de hoofdstad van een neutraal land. Over de Amerikaanse wapenleverin- gen zei Esenbel, dat Kissinger zich terk had uitgesproken voor een hervatting. De leveranties werden vorige maand ge staakt, omdat het Congres vond dat Turkije niet voldoende meewerkte om te komen tot een oplossing van het vraag- stuk-Cyprus. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Arthur Wartmann. die Kissinger vergezelt, zal naar Brussel gaan om te onderzoeken in welke mate de Europese bondgenoten Turkije kun nen helpen bij het lenigen van de be hoefte aan wapens. Het overleg tussen de Griekse en de Turkse Cyprioten werd vorige maand opgeschort, nadat er in het noorden van Het Franse staatshoofd, de regerings leiders eh de ministers van Buitenlandse Zaken hadden twee lange dagen in het kasteel van Dublin nodig om tot verge lijk te komen. De discussie spitste zich toe op de laatste twee problemen die Engeland nog had: een billijker Britse contribute aan het EEG-budget, en een gunstige positie voor de zuiveluitvoer van het gemenebest-land Nieuw-Zeeland, ook na het aflopen van de overgangspe riode, na 1977. Sithole nam een belangrijke plaats in bij de onderhandelingen tussen de „Af rican National Council” (ANC) en het blanke minderheidsbewind onder pre mier Ian Smith over het toekennen van meer politieke macht aan de zwarte meerderheid. Na zijn arrestatie werd dit overleg afgebroken. De wereldraad van Kerken heeft er bij Engeland op aangedrongen met spoed stappen te doen om te voorkomen dat in Rhodesië nog meer mensen worden te rechtgesteld. Vorige maand werden daar drie Afrikaanse gevangenen ter dood gebracht. De secretaris-generaal van de Wereld raad, dr. Philip Potter, verzocht de Britse regering ook aan te dringen op een eerlijk en openbaar proces tegen ds. Sithole. Diens arrestatie noemde hij een „flagrante schending van het akkoord van Loesaka en een nieuwe ernstige provocatie voor de internationale open bare mening”. HANNOVER (DPA). De 25-jarige Nederlander Ronald Augustin, be schouwd als de paspoortvervalser van de Baader-Meinhofbeweging, is gisteren wegens verzet tegen de justitie voor de duur van de maand maart uitgesloten van bijwoning van zijn proces in Bückeburg in Nedersaksen. in Lissabon, Frank Carlucci, gewaar schuwd dat de veiligheid van deze Ame rikaanse vertegenwoordiger niet meer kan worden gegarandeerd. Hij kreeg de raad zijn koffers te pakken. Carlucci is kortgeleden op bevel van minister Kis singer naar Lissabon gegaan. Het is van de man bekend dat hij door zijn activi teiten in het verleden in Bolivia nauw contact zou onderhouden met de inlich tingendienst CIA. Ter bescherming van de ambassade zijn gisteren militaire een heden in stelling gebracht rond het ge bouw. De ambassade heeft commentaar op de uitlatingen van Carvalho gewei gerd. Ook rond de Westduitse ambassade zijn versterkingen verschenen. In het gebouw hebben namelijk vier opstandige generaals asiel gevraagd. Duizenden demonstranten zijn gister avond in de Portugeese hoofdstad het hoofkwartier van de sociaal-democrati- sche centrumpartij binnengedrongen. Ze staken het gebouw in brand, dat binnen enkele ogenblikken een prooi van de vlammen werd. Naar verluidt is ook het gebouw van dezelfde partij in Oporto door demonstranten verwoest. Er zijn geen arrestaties gemeld. De Portugese communistische partij heeft opgeroepen tot een grootscheepse demonstratie in de arena van Lissabon onder de leuze: „Tegen de reactie, vóór de Beweging van de Strijdkrachten (MFA).” Het kwam overigens in ver scheidene steden al tot grote betogingen, waarbij opgeroepen werd tot massale steun aan de MFA en „dood aan de fascisten”. de deelnemers het recht van ontwik kelingslanden „alle maatregelen te nemen die hen in staat stellen hun natuurlijke rijkdommen te beheersen. De ontwikkelingslanden maakten be zwaar tegen de rol van de multinati onals en de houding van „sommige ontwikkelingslanden”. wereld voor zijn rekening. Geen menswaardige vooruitgang dus, geleken met 1955 toen het aandeel van de Derde Wereld 6,2 bedroeg. Misschien waren het deze berekenin gen, die de altijd uitzonderlijk goed geïnformeerde communistenleider Alva ro Cunhal er gisteren toe brachten om te spreken van een nieuw gevaar „zoals in september 1974” (toen een poging van De Spinola om de macht aan zich te trekken hem het presidentschap kostte) en daarom een nieuw overleg met de socialisten van Mario Soares voor te stellen om de linkse eenheid te herstel len. Die uitgestoken hand werd dinsdag ochtend, vlak voordat de putch begon, door de socialisten aanvaard. Het is dus mogelijk dat de mislukte staatsgreep in laatste instantie de situa tie in de Portugese politieke ontwikke ling heeft verhelderd, en de innerlijke eenheid op het linker front heeft ver sterkt. Het lot van de conservatieven lijkt heel wat minder duidelijk. Tenslot te was generaal Galvao de Melo één van de kandidaten van de conservatieve christen-democratische coalitie CDS- PDC voor de komende verkiezingen. In Portugal waren gisteren de vlieg velden gesloten. Dat maakte het aanvan kelijk onmogelijk dat toestellen waaronder die van de KLM naar het buitenland vertrokken. Pas laat in de avond kreeg het KLM-toestel op de Portugese luchthaven verlof naar Am sterdam te vertrekken. Het linkse radio station Radio Club Portugese was door de opstandelingen onbruikbaar gemaakt. Het katholieke station Radio Renaissan ce, waar gestaakt werd omdat de werk nemers hun gehoorzaamheid aan de r.k.- kerk hadden opgezegd, is toen op ver zoek van de regering weer gaan uitzen den. De regering was daarna onafgebro ken met haar berichten en mededelingen in de lucht. In Lissabon, waar ook massabetogin gen de trouw van de linkse partij aan de MFA moeten onderstrepen, heeft van morgen de vergadering van de beweging Op de topbijeenkomst heerste gisteren dan ook een groot gevoel van onbeha gen. Het werd als een regelrecht schan daal ervaren dat ministerpresidenten zich bijna anderhalve dag lang gebogen hebben over cijfervoorbeeldjes inzake budgetbij dragen en over een minimaal probleem zoals de import uit Nieuw- Zeeland van enkele duizenden tonnen kaas. Dit is werkelijk niet het systeem dat voor Europese topontmoetingen gehan teerd moet worden, zo wordt gezegd. Wat al vóór de topconferentie in Parijs, in december vorig jaar, gevreesd werd is bewaarheid geworden. Dit soort Europe se raden weigert zich bezig te houden met de werkelijke politieke problemen. Ze werken bovendien verlammend op het besluitvormingsmechanisme in de gemeenschap omdat ze toch gezien wor den als „beroepsinstanties” voor de nor male ministerraden, terwijl er geen wer kelijk politieke knopen worden doorge hakt, aldus verklaarden hooggeplaatste diplomaten van enkele delegaties.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3