MINISTER ERKENT IJMOND NU ALS DONORGEBIED nieuwe Cupertinoschool Uitbreiding van Hoogovens afhankelijk van speciaal overheidsrapport „Eerste” paal geheid voor jeans Housa Provinciale overheid geconfronteerd met problemen in IJmond 7 Win een abonnee voor I Jmuider Courant of Beverwijkse Courant EEN GEMAKKELIJKE OPGAVE met invaller «Juiiïoii Bon .Lev rs 5 I ■o I Bijeenkomsten Vrouwengilde Dirigent Vandernoot vervangt Anda Toegelaten tot stuurgroep Noordelijk deel Randstad Jaarvergadering handboogschutters COMPLEX VAN TWEE MILJOEN BIJ STADSKANTOOR <r y ^MMIMH ■MM WOENSDAG 1 2 MAART 1975 PLAATSELIJK NIEUWS 7 (Van een onzer verslaggevers) Zorgen ir ;evraagil ij Hoogovens V erbrandingsoven (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Voor het bezoek dat de provinciale overheid aan de IJmond bracht, was het Stadskan toor in Beverwijk de eerste ontmoe tingsplaats. Daar oök kwamen de burgemeesters en wethouders van Beverwijk, Heemskerk en Velsen met de gemeentesecretarissen van de drie IJmondgemeenten. Hier werden enkele uiteenzettingen ge geven, welke als onderwerp dien den voor een gedachtenwisseling. In aansluiting daarop werd een bus tocht gemaakt door het gehele IJmondgebied, welke zijn afsluiting vond in het Velsense stadhuis. De aanwezige Gedeputeerden werden aangevoerd door mr. F. J. Kranen burg, commissaris der koningin. Werkloosheid V J - MH arende 1 19.30 16 u.: .30 u.: u.: (Door Bert v. d. Veer) (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) r Beverwijkse Courant. op IJmuider Courant Krijgt Uw buurman IJmuider Courant/Beverwijkse Courant nog niet in de bus? Vertel hem dan dat elk van deze kranten beter is dan een verre vriend! Kennen Uw kennissen de grootste nieuwsbrengers van de Regio nog niet? Doe daar dan iets aan! Is Uw zoon pas getrouwd en dus het huis uit? Zorg dan dat hij IJmuider Courant/Beverwijkse Courant in huis krijgt! Kortom: Geef 't niet op voordat U een nieuwe abonnee heeft opgegeven! Wij van onze kant zijn niet kinderachtig: U ontvangt maar liefst twee geschenken; een kaartspel $n cyi asbak! Eerlijk is eerlijk: Hier en Nu had ook de schaduwzijde van de hedendaagse maatschappij in de uitzending. De ge beurtenissen in Portugal werden zo goed mogelijk gevolgd. ierdag :rk en ;en in larom jaren ange- quête in de slang; •opese over- >uden. ■rkge- Llende om er nooit breiding van Hoogovens. Hij achtte het verwijt niet terecht, als zou Hoogovens te laat zijn geweest met het doorspelen van de plannen. Hoogovens heeft alleen gemeend in een vroeg stadium bepaalde gedachten bij de provincie te moeten aankaarten, in verband met de milieu- eisen. Het verzoek was: „Waar zijn wij aan toe, als wij in 1980 willen gaan bouwen”. De Beverwijkse aannemer P. Meijer is in een indrukwekkend tempo met de bouw begonnen. Verwacht wordt, dat de school begin volgend jaar in gebruik kan worden genomen. LANGE NIEUWSTRAAT 185 IJMUIDEN - NOORDARCADE Tel. 13899. 11 ni-» 19 et 30 ofoonplat een porti» jaar bewakini en: Nijv Haarlet ofoonplat) werk I »t (weekei •oor dist* eitskonti jaar. Sol eidsweg 023-3192 ver baren waar- ur en ?1 van legiti- ressen docu- wor- j het zullen ;renge litend i van le ge- mmer ’Ml Over enige maanden zullen de NCRV en de EO eikaars directe concurrenten niet meer zijn, de EO had er bezwaar tegen. De kijkers ook, denk ik, want al is er tussen de NCRV en de EO een hemelsbreed verschil, zo’n avond met louter zendtijd voor de christelijke com ponenten heeft een zekere eentonigheid in zich. De programma’s begeven zich hoofdzakelijk binnen een smalle marge van de werkelijkheid, bij de EO zeer streng, omdat alles ondergeschikt wordt gemaakt aan de leer van het evangelie, bij de NCRV vanuit een zeer traditione le en geheel eigen opvatting over tv- maken. Machinale informatie kan dus aardig zijn. Hiei en Nu bevatte als finale een filmpje getiteld „Nieuw leven in Artis”, vertederend kortom en uit de World Press-fcto’s waren de olijkste foto’s ge plukt, een collage die overigens nog de minste was binnen de reeks experimen ten van de NCRV-rubriek met dit be trekkelijk verwaarloosde genre. De noodgebouwen bij de Alkmaarse- weg, waarin deze school van moeilijk lerende kinderen al veel te lang is gehuisvest, zullen worden afgebroken. voornart voor l 24 maa ,c.r. lepe istlaan ■258301. De werkelijkheid wordt er net niet mee ontvlucht, want ook glamour is op een christelijk tv-avondje ver te zoeken en wordt dan uiteindelijk vreemd genoeg gevonden bij een modeshow van Her- mien Timmerman met echtgenoot Gert voor de EO in Israel. BEVERWIJK. Het concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest in de Vredevorstkerk wordt niet geleid door Géza Anda, maar door André Van dernoot. Géza Anda is wegens ziekte verhinderd. Als solist treedt Tamas Va- sary op. Het concert begint vanavond 20.15 uur. voor za. r tot 12 iet belai tige te| de gast» 1975, val ilden da( lepenhe Bloeme 301. De ingang komt aan de Smimoffstraat. Het gebouwencomplex met een patio achtig karaktereen ontwerp van ar chitect Th. v.d. Klein uit Haarlem wordt gegroepeerd om een grote binnen plaats van 2000 vierkante meter. De leslokalen krijgen uitzicht op een water partij, parallel aan de Plesmanweg, in een plantsoenachtige aanleg. Het programma-aanbod van de NCRV bevatte twee aangekochte Engelse series: Black Beauty en de nieuwe serie Sam van auteur John Finch, die ook de Familie Ashton schreef en honderden afleveringen van Coronation Street. Sam gaat over de tamelijk ellendige wereld in een mijnwerkersstreek anno 1934. De overeenkomsten met het heden zijn er wel uit te halen, maar dat is dan wel persoonlijk initiatief van de kijker en niet de primaire intentie van de serie. lienst vo ide wei magazij zaamh., s en bag seizoen anm. dag Harte »1. Tel. U •en 1 aan i van nheid ■stuur tien „De m en BEVERWIJK. De afdeling Bever wijk van het Katholiek Vrouwengilde houdt donderdag 13 maart vanaf 10 uur een koffie-uurtje in het buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Wilgenhoflaan. Me vrouw W. Maartense-Delemarre zal dan voedingsadviezen geven. i-spreke»1 en wij Ml 15 ap: 75. Brie’1 Overigens is binnen afzienbare tijd het rapport te verwachten van de commissie Boersma. Het betreft een studie over wat wel mogelijk zal zijn op het gebied van de staaluitbreiding. Er zullen dan enkele modellen op tafel komen over wat al dan niet mogelijk en voor de provincie acceptabel zal zijn. „Beverwijk heeft sinds 1968 nauwe lijks iets in de woningbouwsector ver wezenlijkt en dan benauwt het me als ik het besluit van Beverwijk zie om geen woningwetwoningen te bouwen, er geen verzoeken van de woningbouwco- operaties zijn binnengekomen en dat Be verwijk 643 huizen in de particuliere sector wil gaan bouwen. Beverwijk heeft 1300 woningzoekenden en waarom dan niet iets in de woningwetsector realise ren.” Dit zei Gedeputeerde W. van der Knoop tegen wethouder H. Jansen van Beverwijk toen de verbazing van Bever wijk omtrent het advies van de Advies commissie Verdeling Rijkssteun voor de IJMOND Gelijktijdig met het bezoek van Gedeputeerde Staten aan de IJmond kwam van de mi nister van Volkshuisvesting, drs. Gruijters. de mededeling, dat de IJmond is uitgenodigd zitting te nemen in de landelijke stuurgroep Noordelijk deel Randstad. De EO werkt vooral met addertjes onder het gras. Het is prijzenswaardig dat in de actualiteitenrubriek Nader Be keken een geïnterviewde deskundige ge neigd is termen als anarchie en burger lijke ongehoorzaamheid te verklaren, maar die opheldering wordt dan wel gevolgd door respectievelijk de uitspraak „God heeft echter de overheid ingesteld om de zonde te beteugelen” en een aanval op „de theologen van de revolu tie”. De Evangelische Omroep miste de belangrijkste actualiteit van de dag: ver slaggever Meindert Leerling bleek voor een reportage over de mogelijkheden tot evangelisatie in Portugal dit land be zocht te hebben, er werd gewaarschuwd voor de machtsovername van de com munisten, maar de EO plaatste deze problematiek niet in de contexst van het actuele gebeuren. De IJmond heeft altijd nadrukkelijk een claim gelegd op een zetel in de stuurgroep, die de overloop en de wo ningbouw in het noordelijk deel van de Randstad begeleidt. Om de woningbehoefte in de IJmond te dekken zullen er tot 1983 ruim 8500 woningen nodig zijn, aldus wethouder H. Roozen van Heemskerk tijdens de pers conferentie. „In de IJmond kunnen we die niet stallen, hetgeen betekent, dat we dat aantal in het overloopgebied kwijt moeten.” Het leek hem daarom een de mocratische en logische stap, dat de IJ mond nu dan eindelijk een zetel in de landelijke stuurgroep heeft gekregen. Het lidmaatschap van de IJmond van de stuurgroep (Wethouder Ockeloen zal de vertegenwoordiger zijn) duurt tot het moment, waarop de Kennemerraad gaat functioneren. Het toelaten van de IJ mond tot de stuurgroep betekent tevens, dat de regering de IJmond als donor van de overloopgebieden in Noord-Holland ziet. Commissaris mr. Kranenburg noemde het dringende verzoek van Beverwijk en Heemskerk om ten oosten van rijksweg 9 te mogen bouwen een voorstel, dat „een zware wijziging inhoudt van de bestaande plannen- Zou de IJmond die woningbouw ten oosten van de weg willen doorzetten, dan zal de normale procedure moeten worden gevolgd, waarna later Provinciale Staten met een uitspraak hierover komen. Wettelijk zijn we niet in staat snel aan die woning- bouweis van de IJmond te voldoen,” aldus mr. Kranenburg. .15 u.: 19 en J. ie Kil ls u.: De algemene vergadering is bepaald op woensdagavond 26 maart (’s avonds 8 uur) in de St. Jozefzaal aan de Arends- weg. De leden wordt dringend verzocht kandidaten voor te dragen voor een bestuursfunktie en daarbij denkt men in verband met een verjonging van het bestuur vooral aan jongere vrouwen met een ruime belangstelling. Tijdens deze vergadering zal mevrouw J. Althof-v. d. Meulen in het algemeen een praatje houden over „de vrouw”. Na de pauze gaat men onder meer kienen. Voor een bijeenkomst op 16 april is mevrouw mr. V. Hamm-Rijsdijk uitge nodigd. De onopvallende NCRV-serie „Muziek en mensen in uw straatje” omgeeft ar tiesten ook niet met balletdanseressen en showtrappen, nee liever wordt de natio- n&le finale van het Eurovisie Songfesti val beschreven met afschuwelijk geluid en camerawerk, maar wel wordt kijkend achter de schermen de spanning van de competitie aardig voelbaar. In zijn slotbeschouwing over het wel zijn en het leefmilieu benadrukte Vel- sens eerste burger, dat de IJmond in de contacten met de provinciale overheid het harmonie-model nastreeft: samen aan een tafel zitten en alle zaken geza menlijk bespreken. Dit om te proberen een goed evenwicht te vormen tussen welzijn en welvaart. Ing. H. M. Janssen jr-, wethouder van Beverwijk bepaalde zich in zijn uiteen zetting tot enkele afgebakende onder werpen. Met betrekking tot het milieu en de voorgenomen uitbreiding van Hoogovens liet hij een verwijtende stem aan het adres van Hoogovens klinken, omdat dit bedrijf de gemeente zo laat naar zijn mening had ingelicht. Hij noemde het gevaarlijk de bevolking niet direct te betrekken bij plannen of ge dachten. De gemeenten zijn bij tal van aspecten zeer nauw betrokken. woningbouw ter sprake kwam. Deze ad viescommissie had de minister geadvi seerd Beverwijk geen woningwetcontin- gent aan te bieden en evenmin iets in de premie*-sector toe te wijzen. Beverwijk heeft dit jaar talrijke wo- ningbouwplannen op stapel staan (totaal ongeveer 500 woningen) en ziet deze plannen nu door de adviescommissie en het ministerie gedwarsboomd. Jansen en Van der Knoop zetten de discussie, die vroeger op de middag intern werd ge voerd, tijdens de persconferentie nog even voort. enthou ’oede op het seizo irt. Aan lepenho» 4, Bl.da O.Fr.) D n gedeeli Boerderij! 1. 2452 ;ert in voorz. en aari -k.k. H« Lok Hee 18.00 0513 BEVERWIJK. In aanwezigheid van de kinderen is dinsdagmiddag om twee uur op het grote terrein tegenover het Stadskantoor aan de Kingsford Smith- straat officieel de „eerste” paal gesla gen voor de nieuwe Cupertinoschool, waarmee met de inrichting mee in to taal een bedrag van rond de twee mil joen gulden gemoeid zal zijn. Bestuur bouwcommissie en leerkrach ten waren dinsdagmiddag met de kinde ren aanwezig bij de officiële start van de bouw. De kinderen kregen een papie ren vlaggetje en een ballon, maar door de regen werd het allemaal niet zo feestelijk en liep men maar weer gauw terug naar de school, die onder beheer staat van de Herman Broeren Stichting tot bevordering van het bijzonder bui tengewoon onderwijs. Wethouder Jansen benadrukte, dat Beverwijk gunstige ervaringen met de doorstroming heeft opgedaan wannear er in de premie-sector werd gebouwd. „Ons huizenbestand is te eenzijdig op de wo ningwetsector gericht. Het bouwen van relatief duurdere huizen betekent in Be verwijk een flinke doorstroming, waar door goedkope huizen voor de minder draakrachtigen vrij komen.” Gedeputeerde Van der Knoop merkte op, dat het de IJmond tot eer strekt, dat men vast van plan is de woningbouw- problemen gezamenlijk op te lossen. Ten aanzien van de visserij werd ge steld, dat de quotering van platvis voor Velsen niet zo zeer meespeelt als in Urk en Den Helder, omdat in Velsen meer rondvis wordt aangevoerd. Niettemin zijn 3000 mensen in en bij de visserij werkzaam en alleen al uit dat oogpunt mag de visserij niet verloren gaan. In het kader van dit betoog vernamen Ge deputeerden, dat IJmuiden in tonna ges gerekend de derde haven van ons land is. Daarna begaven allen zich voor een gezamenlijke maaltijd naar restaurant „IJmond”, dat gelegen is op een plaats waar volgens sommigen „wel” en volgens anderen „niet” de Voorhaven raoet ko men- Wat betreft het Centraal Afvalver werkingsbedrijf IJmond gaf hij als zijn mening, dat het beter zou zijn de stich ting daarvan op te schorten, ook al omdat de prijs per ton afval stijgende is. Wellicht kan hier een taak voor Gede puteerde Staten liggen. Dr. ir. IJff ging ook in op de kwestie van het C.A.IJ. In deze zaak speelt Provinciale Staten een adviserende en bemiddelende rol. Wel zal over enkele jaren de provincie hier een beslissende stem krijgen, doch zover is het nog niet en regardeert deze kwestie dus geheel de gemeenten. Hij wees er op, dat in dicht bevolkte streken, zoals in de IJmond, de voorkeur uitgaat naar ver branden van afval en in minder dicht bevolkte gebieden naar het storten van af val. Op langere termijn behoeft ver branden niet duurder te zijn, zeker niet als men er voor blijft zorgen, dat de ovens te allen tijde gevuld zijn. Boven dien is storten in dit gebied planologisch niet acceptabel. Broeken, Jacks en Overhemden. Ze zijn er voor jou en je jonge maar PaSSen Naam nieuwe abonnee- A d res Woonplaats Na de proefperiode (14 dagen) wil hij/zij een maandabonnement kwartaalabonnement De geschenken gelieve u te zenden aan: Naam Adres Woonplaats (Deze bon invullen en in open envelop, zonder postzegel, zenden aan NJJmuider Courant/Beverwijkse Courant, Antwoordnummer 416, Haarlem.) IJmuid» eizen na op pretti verrichtf ninistrati 02550-146 •eet beha gehoude aeweg 2i Later in de middag in het Velsense stadhuis constateerde Commissaris er - Zkt vri ge. flat uken, pgang. HEEMSKERK. In de Da Costa- school hebben de schutters van de hand- boogschietvereniging Assumburg de pij len weer laten snorren. Er staan nog maar een paar wedstrijden op het pro gramma voor de bokaal en men probeer de nog de resultaten te verbeteren. De uitslag werd: 1. N. Mul 210; 2. mevr A. Mul 198; 3 J. Smit 196; 4. J. v.d. Konijnenberg 192; 5. M. Cornelisse 189; 6. W. v.d. Ham 181; 7. J. Rijke 179; 8. A. Meeuwsen 174; 9. C. Cornelisse 166. Vrijdagavond aanstaande wordt er geen wedstrijd gehouden in verband met de jaarvergadering, tijdens welke belang rijke besluiten moeten worden geno men. Koningin dr. F. J. Kranenburg, dat deze middag is duidelijk gemaakt, dat dit streekplangebied ooit gemaakt een staalgebied te creëren verwezenlijkt zal worden. „En dan zitten we weer midden in de bestemmingsplan nen” aldus mr. Kranenburg. Hij sprak vervolgens over in de IJmond aanwezige spanningsvelden, die zich dui delijk af tekenen op dit veel te kleine streekplangebied, dat hij als „postzegel- plan” kenschetste. Met zijn opmerking, dat hier een veel groter gebied bij hoort, gingen zijn gedachten vermoedelijk uit naar het Noordzeekanaalgebied en wel licht Amsterdam-West, Haarlemmermeer en Zuid Kennemerland. Die gedachten werden echter niet uitgesproken. Gedeputeerde dr. ir. J- IJff ging in op het gezegde met betrekking tot de uit- Velsens burgemeester drs. J. Reehorst confronteerde hier de aanwezigen met de realiteit door er op te wijzen dat er in dit IJmondgebied 134.000 inwoners zijn, tegen 142.000 inwoners nog niet zo lang geleden.” En wanneer wij niet op passen zijn het er 126 000 in 1980” merkte hij ernstig op. De daaraan ver bonden problemen werden nader doo’ hem toegelicht, waarna hij er de aan dacht van de provinciale overheid op vestigde, dat hoewel de drie IJmondge meenten niet tot één gemeente zijn sa mengevoegd, toch een nauwe samenwer king bestaat. Bij alle drie is er op dit moment een aarzeling om toe te treden tot de Kennemerraad en wordt nu de gewest-wet afgewacht. Wat de werkgelegenheid in dit gebied betreft kon burgemeester Reehorst een optimistisch geluid laten horen. De IJ mond telt 60.000 arbeiders, waarvan 23.000 werkzaam zijn bij Hoogovens, zo dat van een eenzijdige werkgelegenheid geen sprake is. Men telt hier 450 werk lozen in de drie gemeenten, terwijl er een vraag is naar 900 arbeidskrachten. Minder optimistisch was hij over de pendel. Er wordt in dit gebied door 16.000 personen gependeld, een aantal dat zich bij eventuele uitbreidingen van de industrieën kan uitbreiden tot onge veer 20.000 personen. In de scholierenquiz Tweekamp ver heugde ik me buitengewoon, toen een deelneemster Nelleke Kruys Voorberge uit Rotterdam bleek te heten. Daar zou Erika Terpstra, die de namen altijd zo razend snel afroept, nog moeite mee hebben. Maar nee hoor, de voornamen worden in Tweekamp verwaarloosd, on beleefd, maar het scheelt en de ex- zwemster struikelde niet. Goed zo, Terp stra! "WW.'

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7