DORPSRAAD WIJK AAN ZEE WIL REËEL BLIJVEN Beenbreuken na Badplaats niet achteruit door industrie Hoorzitting over uitbreiding Hoogovens Weekend een nieuw,gezellig weekblad voorrangsfout 4 w. iT i soi ■n WOENSDAG 1 2 MAART 1975 '9 door Cees de Graaff r Dorpsvergaderin Milieudefensie Eigen problemen Constructief Bestemmingsplan Activiteit 0? V60 r 1- WIJK AAN ZEE „Het is niet reëel om Hoogovens hier weg te willen hebben. We hebben immers een groot stuk welvaart en werkgelegenheid aan het bedrijf te danken. Wel moeten we ervoor waken, dat Hoogovens te ver gaat. Het bedrijf is een aantasting van het milieu, dat is helem; waar. Maar daartegenover staat, dat ze van alles doen om de overlast beperken, zoals een investering van een miljoen gulden voor een nieu sproei-installatie bij de kolen- en ertsopslag. En als we over het mili praten, dan moeten we eerst bij onszelf beginnen. Daarom hebben we ons dorp al eens een schoonmaakactie gehouden met de schooljeugd”. I’S “^21 ^iedere week uit het leven gegrepen, overal te koop voor één gulden We moeten ervoor waken dat Hoogovens te ver gaat >r- (ADVERTENTIE) re >y- en I zoals een aldus Vooral op het gebied van de met een mooi woord geheten „culturele zaken” »5 ies G' i iet de. n. stje at ui sn Het strand, dat nu nog verlaten ligt, is zomers overvol. Van Hoogovens is aan het strand niet veel te merken Voor de oorlog was Wijk aan Zee een zelfstandige gemeente en toen de samen voeging met Beverwijk kwam, is men zich een beetje gaan afzetten tegen Be verwijk. „Wij trachten dat in goede banen te leiden”, aldus de beide dorps- raadsleden. „Vroeger was het echt op boksen tegen het gemeentebestuur, maar nu gaat het allemaal stukken beter. Er is een goed overleg met de gemeente en bij alle problemen kunnen we contact opnemen om onze wensen kenbaar te maken of om te overleggen”. VELSEN. Hoogovens heeft bij Ge deputeerde Staten twee aanvragen inge diend voor vergunning ingevolge de Hin derwet. De aanvragen gelden voor de verlenging van de opslaghallen van Koudwalserij 2, gelegen in Wijk aan Zee en gedeeltelijk in Heemskerk, en voor de aanleg van een olielossteiger aan Buitenkade 1, met een olieleidingtracé van de Buitenkade naar de Stookolieop- slag. „We zijn geen verlengstuk van het gemeentebestuur”, zeggen zij. „We vor men geen gemeenteraad in een gemeen teraad, Hoewel we officieel erkend zijn door B. en W. van Beverwijk, hebben we toch geen officiële bevoegdheden. We treden in overleg; we zijn a-politiek en hebben ook geen bepaalde politieke visie. Juist daardoor kunnen we ons op veler lei terreinen bewegen”. Aan de hand van een voorbeeld ma ken de beide Dorpsraadsleden dit duide lijk. „Indertijd hebben we als Dorpsraad de suggestie gedaan de duinenrij rond het dorp op te hogen. In het laatste gesprek met de directie zijn we hierop teruggekomen en wat blijkt dan: onze suggestie is terdege bestudeerd, maar de conclusie was, dat de kosten niet tegen het effect opwegen. Dat wil niet zeggen, dat het plan van tafel geveegd is, want op ons verzoek zal voor het Paasduin en het duin bij Padding de zaak nader bekeken worden. Daaruit blijkt wel, dat als je met realiseerbare plannen bij het bedrijf komt, men er ook wel moeite voor wil doen”. Dat laatste tekent de Dorpsraad Wijk aan Zee. Niet alleen de grote problemen, zoals de bedreiging van het dorp door Hoogovens, maar ook de kleine proble men van een dorpsgemeenschap vragen aandacht en krijgen die ook. „Natuurlijk is de ontwikkeling bij Hoogovens heel belangrijk, maar het is niet het enige”, aldus voorzitter A. N. Verhagen, die samen met secretaresse mevrouw M. van der Hoeve van de Dorpsraad ingaan op het feit, dat de Dorpsraad in de belang stelling is komen te staan na de berich ten over forse uitbreidingen van Hoog ovens. Direkt nemen ze vrij sterk stelling tegen Milieudefensie IJmond, die stelde, dat gesprekken met de Hoogovendirectie geen zin hebben. „Wij willen graag in formatie van Hoogovens hebben en die geeft de directie ook- Omdat Milieude fensie zelf niet wilde praten, hebben ze zich achter ons verscholen en gesteld, dat uit onze contacten met Hoogovens wel gebleken was, dat elk gesprek nut teloos is. Maar dat is absoluut niet zo. VELSEN. Een 20-jarig meisje la woensdag van haar brommer gereden door een auto. Zij reed op de Lange Nieuwstraat toen een personenwagen haar geen voorrang verleende. Zij botste tegen de rechtervoorkant van de auto en rolde over de motor kap op de grond. Met verscheidene breuken in haar been is het meisje door de Ongevallendienst naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht. De Dorpsraad bestaat overigens nog niet zo lang in Wijk aan Zee. Heel vroeger, zo’n twintig j aar geleden was er in het dorp wel een Commissie Dorpsbe langen. Die was ontstaan, omdat na de samenvoeging van Beverwijk en Wijk aan Zee wel was gebleken, dat het dorp aan zee andere problemen kende dan Beverwijk zelf. Strand, recreatie en na tuurlijk de nabijheid van Hoogovens rie pen heel eigen problemen op. Na verloop van tijd is de commissie echter een natuurlijke dood gestorven. Pas in 1971 gingen er opnieuw gedachten op aan een soort dorpsraad. Het was vooral WV- directeur Smit, die de zaak aanzwengel de. In 1972 waren er enkele oriënterende vergaderingen en het resultaat was, dat eind van dat jaar de Dorpsraad officieel werd opgericht, daarbij met raad en daad bijgestaan door de Beverwijkse so- ciaal-culturele raad. Er werden in het dorp verkiezingen gehouden, waaraan ongeveer tachtig procent van de bevol king deelnam. De eerste voorzitter werd J. C. Langwisch, die inmiddels is opge volgd door de heer Verhagen. De gemeente is nu bezig met de voor bereidingen voor het bestemmingsplan Wijk aan Zee. „In november hebben we er al een gesprek over gehad ne toen is ons gezegd, dat de bevolking totale in- praak krijgt van de gemeente- We moe ten nu maar eens alle wensen op een rijtje zetten. Een paar punten zijn voor ons zonder meer onaantastbaar. Dat zijn de dorpswei, de kerk, Heliomare en het dorpshuis. Vooral de dorpswei is voor ons van groot belang. Het is zowat het enige stukje groen in het dorp, dat we hebben en bovendien; het maakt het dorp; het is het meest karakteristieke van Wijk aan Zee”, vinden voorzitter Verhagen en secretaresse mevrouw Van der Hoeve. heeft de Dorpsraad heel wat tot stand weten te brengen. Er kwamen cursussen Engels, naaien, bloemschikken, er ont stond een hobbyclub, een kinderinstuif en een schaakclub, allemaal zaken, die door de Dorpsraad zijn opgezet. „Draait een groep eenmaal, dan laten we die weer los”, aldus voorzitter Verhagen. Hoewel het dorpshuis niet uit de schoot van de Dorpsraad is voortgeko men, maar door een eigen stichting be heerd wordt, is het mede door de activi teiten van de Dorpsraad toch zeer inten sief in gebruik. Alle vergaderingen van de Dorpsraad hebben in de „Moriaan” plaats en daar naast zijn er cursussen, is er een bejaar- densoos, een peuterspeelzaal, spreekuur van dokter, apotheek en kruisverenigin gen en de sportzaal wordt bijna continu bezet met schoolgym en sportvereni- Dorpshuis De Moriaan vervult een be langrijke functie in het dorpsleven gingsactiviteiten. Er zijn nu ook plannen om een ruimte voor de bibliotheek bij het dorpshuis aan te bouwen- „Dan wordt het helemaal het centrum van het dorpsleven”, aldus mevrouw Van der Hoeve. Voor goed overleg zijn twee partijen nodig en zoals de Dorpsraad bepaald niet negatief tegenover de gespreksbasis met Hoogovens staat, zo staat ook de Hoogovendirectie niet bepaald vijandig tegenover de Dorpsraad. In een verkla ring stelt de directie, dat de Dorpsraad zich in constructieve zin kritisch opstelt. „Hoogovens geeft de gevraagde informa tie zo volledig en concreet mogelijk en is ook bereid om mee te denken in feitelijke oplossingen. Dit soort contac ten stelt Hoogovens zeer op prijs: beide partijen houden hun eigen waarden en doelstellingen op basis waarvan open communicatie plaatsvindt”, de Hoogovendirectie. De hoorzitting over deze Hinderwet- aanvragen is op woensdag 26 maart, om elf uur in het stadhuis van Velsen. Daar liggen ook de betreffende stukken ter inzage. Tot 21 maart kunnen schriftelijke be zwaren worden ingediend. Deze schrifte lijke bezwaren moeten op de hoorzitting mondeling worden toegelicht, om later tot beroep gerechtigd te zijn. We hebben nu tweemaal een gesprek met de Hoogovendirectie gehad. Het is vanzelfsprekend, dat er na zo’n gesprek nog vragen blijven, maar de directie staat duidelijk open. Wat Hoogovens be- j ter zou kunnen doen, is de publiciteit over Milieuhygiene, want ons is juist gebleken, dat ze enorm veel aan be scherming van het milieu doen.” Enige weken geleden was er in D Banjaert in Wijk aan Zee een dorpsver gadering. In de convocatie leek het eroj dat de Dorpsraad die had uitgeschrevei maar dat blijkt bezijden de waarheid t zijn- Het was Milieudefensie IJmond, die achter de vergadering zat. Mevrouw Van der Hoeven zegt: „We zijn wel achter het initiatief tot het houden van die vergadering gaan staan, want ook wij waren gealarmeerd door alle berichten over een grote IJmondvlakte benoorden de pier. Wij wilden daarover ook wel informatie hebben, maar zo’n actiegroep „Hoogovens Ho” die daaruit voortgeko men is, daar staat de Dorpsraad buiten. Hoezeer dingen met elkaar verward worden, als het om milieuhygiëne gaat» blijkt wel als de heer Verhage vertelt, hoe het Wijk aan Zee als badplaats is vergaah. Hij zegt, dat de uitbreidingen van Hoogovens rtatuurlijk niet bevor derlijk zijn geweest voor de ontwikkeling van het toerisme, maar het feit, dat het dorp als familiebadplaats heeft afgedaan, is daar volgens hem niet aan te wijten. „Nee, door de opkomst van het autobezit is de vakantiegewoonte van de mensen helemaal veranderd. Vroeger kwam men met het hele gezin naar Wijk aan Zee om een huisje te huren en zo vakantie te houden. Nu zijn de men sen veel meer gericht op dagrecreatie. Met mooi weer is het overvol aan het strand. Van Hoogovens merk je daar ook praktisch niets. Die opkomst van de dagrecreatie dateert eigenlijk van de opening van de Velsertunnel. Mede daar door is Wijk aan Zee nog steeds een drukke badplaats. Deze zomer is alles al weer helemaal vol. Maar echte familiebadplaatsen, zoals vroeger, zijn er prak tisch niet meer. Het is dus onzin om dat aan de industrie te verwijten”. Onze Dorpsraad heeft zelf verschillende werkgroepen en dë Milieugroep heeft Wel corftacten met Milieudefensie. We werken vanuit een achtergrond, die dui delijk anders is, maar daarom kun je wel overleggen. Wel wijzen we het har de standpunt van Milieudefensie af.” Half maart zijn er weer verkiezingen voor de Dorpsraad. Aanvankelijk had men om de drie jaar verkiezingen willen houden, maar er is besloten om nu ieder jaar vijf van de vijftien leden van de Dorpsraad te laten aftreden. Iedere kies gerechtigde inwoner van Wijk aan Zee mag meestemmen. Overigens heeft de Dorpsraad vorig jaar een juridische commissie ingesteld om te zoeken naar een goede wettelijke vorm voor de Dorpsraad. „Wij stellen overleg op de eerste plaats”, aldus voorzitter Verhagen. „Er zijn altijd raakvlakken en daarop moet je verder gaan. We wonen in Wijk aan Zee en dus hebben we ons teweer te stellen tegen een bedrijf als Hoogovens, maar zoiets kan in overleg. Je moet toch met elkaar leren leven. Natuurlijk, we ondervinden veel last van de kolen- en vraagstukken met betrekking tot de leefbaarheid in Wijk aan Ziee. Dat wil men bereiken door de bevolking bij allerlei activiteiten te betrekken. De Dorpsraad is dan ook geen politieke instelling en evenmin een actiegroep. Het is de officieel erkende spreekbuis van de gehele bevolking van Wijk aan Zee. Een van de plekjes, die voor de inwoners van Wijk aan Zee onaantastbaar zijn, is de oude kerk in het centrum van het dorp Maar Hoogovens is niet het enige probleem, waarmee de Dorpsraad zich bezig houdt. Doel van de Dorpsraad is het signaleren en helpen oplossen van ertsopslag en tegen de plannen om verder uit te breiden zijn wè ook beroep gegaan. Maar de directie ki ons daar niet op aan. Bij Hoogov heeft men wel degelijk oog voor problemen, die het bedrijf Wijk aan I oplevert. Dat blijkt nog duidelijker, ti er, nog voor de Dorpsraad er v klachten over slechte tv-ontvangst v ren. Er kwam een steunzender en n kreeg f 50,- voor verbetering van huisantennes”. De Dorpsraad is in diverse werkgroe pen verdeeld. Er is een werkgroep sport en recreatie, een groep die zich bezig houdt met sociale en culturele zaken en een groep voor milieu en ruimtelijke ordening. Die milieugroep is in tweeën gesplitst; het ene deel houdt zich bezig met Hoogovens en het andere met klei nere zaken, zoals groenvoorziening. TS.. n, 1 d-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9