Rapport van Prof. Teldersstichting: Hoger dividend bij NDU In detailhandel werkweek 4o-urige Korter werken verlies f 2,8 miljoen 1 hervat bedrijven SOCIALE PREMIESTIJGINGWORDT TE GROOT Katja Dividend bij Van Gelder Amsterdam Rubber: bij NKF Staal Katjes „Uitholling van bedrijven stoppen” SKOL bier fc* BOM ONSCHADELIJK CEMAAKT I! ■N POTTERS -UNIA menthol i ^■3 VANAF VOLGEND JAAR een miljoen gulden aan prijzen Voor 1976 zal aantal knopen moeten worden doorgehakt Sommige charmantedingG nog steeds. 7 Veel hoger dan eerst gezegd was o DONDERDAG 1 3 MAART 1975 19 ECONOMIE ROBECO O te (Van onze redactie economie) S; DEN HAAG In de komende weken zal de Sociale Verzekerings raad zich buigen over de verontrus tende ontwikkeling in het sociale verzekeringswezen. De tot nu voor de kabinetsperiode 19731977 be schikbare ruimte van 3 percent voor de stijging van premies, is vrijwel ongebruikt. A j£iz - Landbouwpolitiek faalde tot nu toe 200.— subsysteem SP N BIJ uur. ing (ADVERTENTIE ère. 72, van 8 (ADVERTENTIE) norm en <0 kunnen 18 62 irdag samen Hen: 075861 075861 098974 098974 002529 075101 034528 060019 058603 050549 032119 9716 515 980 875 929 68 65 7 gewijzigd dat de mogelijkheden voor het opnemen van buitengewoon verlof voor het bijwonen van vakbondsvergaderin- gen zijn verruimd. In 1974 is de omzet van het bedrijf gestegen met 38 percent van 714 mln tot 987 mln. De nettowinst ging van 8,1 mln naar 39,0 mln, of per aandeel van f 6,04 naar 29,12. De kasstroom bedroeg 68,1 mln of ƒ50,84 per aandeel tegen 35,7 mln of 26,66 per aandeel in 1973, aldus van Gelder. kg jl- let !,50 99.— 125,— 45,— 7,50 10,— 43.50 34.00 29.50 118.— 48.50 108,— 162,— 65,— 37,50 135,— 27,50 35,— 30,— 47,50 6.50 26,50 4,75 4.95 7,— 77,50 49,50 56,— 33,50 67,50 37,50 18,50 22,50 23,75 11,— 21,50 13, — 67,50 14,50 19,50 12,25 27,50 43,50 38,— 14, — 32,50 12,50 15.50 s: s: s: 3: o: 3: s: (ADVERTENTIE) i De laatste jaren, aldus het rapport, groeit het inzicht dat het inkomenspro- bleem in de landbouw niet meer alleen door prijs- en marktpolitiek is op te lossen, maar dat het accent moet wor den gelegd bij een struktuurpolitiek, die beoogt de mobiliteit van de produktie- factoren te verhogen. Deze struktuurpo litiek zal diep ingrijpen in het leven van vele agrariërs en zal een scheiding aan brengen tussen hen die kunnen blijven en hen die moeten wijken. DEN HAAG (ANP) „Geen enkele vorm van landbouwpolitiek kan tot op heden geslaagd worden genoemd; we zitten met de brokstukken van pogingen uit het verleden om het landbouwvraagstuk op te lossen”. Dit staat in een rapport van de Prof. mr. B. M. Teldersstichting, de liberale wetenschappelijke instelling. In het rapport, getiteld „Naar een liberaal landbouwbeleid”, wordt getracht, onder toepassing van liberale beginselen op economisch terrein, te komen tot een integrale landbouwpolitieke con ceptie. AMSTERDAM. (ANP) Van Gelder Papier zal aan de op 6 mei te houden jaarvergadering voorstellen, over 1974 een dividend uit te keren van 6 per gewoon aandeel van 50 en van f 60 per preferent aandeel van 500. Dit betekent een hervatting van het dividend na en kele moeilijke jaren. Voor het laatst werd dividend uitgekeerd over 1969. WW de premies met 1,4 percent zullen stügen. Deze premiestijging is nodig om uitputting van de WW-pot te voorkomen door de nog steeds stijgende werkloos heid. Het Centraal Plan Bureau ver wacht dat de premiestijging in 1976 in ieder geval op 1 precent zal uitkomen. trekking olgende antoren Het treinverkeer tussen Zwolle en Ma rienberg is gisteren enkele uren ge stremd geweest, omdat op het stations- emplacement van Ommen een born van 500 kilo was ontdekt. Adjudant Fetter ALBLASSERDAM. (ANP) In ver band met de reeds geruime tijd sterk teruglopende ontvangsten van orders moet NKF Staal in Alblasserdam Laar produktie aanpassen aan de verminderde vraag. Voor de koudbewerking en de hierbij betrokken afdelingen zal hiertoe een vergunning tot werktijdverkorting worden aangevraagd, aldus het bedrijf. Circa 80 man zal daarbij gedurende een eerste periode van zes weken twee dagen per week niet werken. Bij NKF Staal werken in totaal ongeveer 1950 mensen. De vakverenigingen en de onderne mingsraad zijn van de ontwikkelingen op de hoogte gesteld. de mededeling dat men absoluut wilde vermijden dat de werkelijke situatie in de publiciteit zou komen”, aldus de heer Leutscher. De reorganisatiecommissie verzocht de raad van commissarissen de directie te vragen vrijwillig af te treden. Daarop werd de heer J. H. Bruggeman (commis saris) verzocht tijdelijk het beheer op zich te nemen. De reorganisatiecommis sie werd hierop zonder enige vorm van proces ontbonden. De directie heeft hierop protest aange tekend en zich voorzien van juridische bijstand. „Ik heb, toen mijn mening werd gevraagd, een bepaalde afvloeiings regeling voorgesteld waarbij de directie gedurende een zekere tijd als adviseurs aan de RCMA verbonden zou blijven, De bankiers deelden echter mee dat zij geen prijs stelden op een regeling voor de directie die boven de wettelijke uit ging en dat zij ook geen prijs stelden op het verbonden blijven van de directie als Adviseurs, dit alles op straffe van de bankfaciliteiten. Ik heb dit nog nooit zo zout gegeten”, aldus de heer Leutscher. De heer Leutscher is van mening dat bestuur en raad van commissarissen de fusiegedragsregels van de SER onvol doende hebben nageleefd door geen juis te informatie te verschaffen. Hij bena drukte nogmaals dat de RCMA hem destijds inzicht in de financiële situatie zou hebben onthouden, ja sterker nog, hem zelfs hebben meegedeeld dat zij in feite het bod veel te laag vonden. De heer Leutscher gelooft dat een aanzienlijke verbetering in de liquiditeit en rentabiliteit van Amsterdam Rubber mogelijk is mits er een krachtig bestuur komt waarin zowel de bankiers, het personeel en de aandeelhouders vertrou wen hebben, de lopende handelszaken tot een minimum worden afgebouwd waarbij hij denkt aan verkoop van de Engelse handelszaken. Verder wil hij de landbouwactiviteiten stimuleren. Hij heeft nog steeds contact met gegadigden voor RCMA. „Zij hebben zich echter voorlopig teruggetrokken in afwachting van de publicatie van de jaarrekening 1974 getekend door een betrouwbaar ac countant.” Dit blijkt uit een toelichting op de ontwerp-verordening van het bestuur van het hoofdbedrijfschap detailhandel tot wijziging van de verordening secun daire arbeidsvoorwaarden voor de de tailhandel. Het is de bedoeling dat deze wijziging op 1 juni 1975 in werking treedt. Zij voorziet, aldus de toelichting verder on der meer, in een aantal verbeteringen van arbeidsvoorwaarden. Over deze ver beteringen is overeenstemming bereikt in het centrale overleg detailhandel. Per 1 jupi van dit jaar bedraagt de werkweek 41 l/4uur. Het is niet noodzakelijk dat de over eengekomen wekelijkse werktijd gelijke lijk over de vijf arbeidsdagen wordt verdeeld. Het is dus mogelijk dat bij voorbeeld een werkweek wordt overeen gekomen waarin op dinsdag, woensdag en donderdag acht uur wordt gewerkt, op vrijdag in verband met een eventuele wekelijkse koopavond negen uur en op zaterdag tenslotte 8 1/4 uur. Indien in bijzondere gevallen de normale arbeids tijd wordt overschreden, is er sprake van overwerk waarvoor een overwerk vergoeding is verschuldigd. In het centrale overleg detailhandel is voorts overeengekomen dat oudere werknemers recht hebben op extra va- kantie-dagen en wel één dag bij vijftig jaar, twee bij 55 en drie bij zestig jaar. Een eventuele uitbreiding van het aantal extra vakantiedagen zal in de toekomst niet geschieden op basis van de lengte van het dienstverband, maar alleen op grond van leeftijd. Het percentage vakantiebijslag is met tweetiende verhoogd tot 7,2 Aangezien de wijzigingsverordening op 1 juni 1975 in werking zal treden, betekent dit, al dus de toelichting, dat de opbouw van de vakantiebijslag van dat tijdstip af geschiedt en in het algemeen pas zal worden uitbetaald in juni 1976. De uit betaling van de vakantiebijslag in juni 1975 zal uiteraard gebeuren op basis van zeven percent van het verdiende loon, zo wordt opgemerkt. Ter wille van de vakbondskaderleden en afgevaardigden is de verordening zo ROTTERDAM. Het bestuur van de Nederlandse Dagbladunie N.V. wil over het boekjaar 1974 een hoger dividend uitkeren dan het jaar daarvoor. Aan de aandeelhouders wordt een dividend voorgesteld van 14 percent contant of, naar keuze 7 percent contant en 5 percent in aandelen ten laste van het belastingvrije agio. Over 1973 was het dividend 12 percent contant if, naar keuze 6 percent contant en 4 percent in aandelen of certificaten uit de agioreser ve. De Sociale Verzekeringsraad zal in het kader van de opstelling van de rijksbe- groting voor 1976 een aantal knopen moeten doorhakken. Het kabinet komt voor de derde dinsdag van september voor een moeilijke keuze te staan. De vraag is, of de stijging van de sociale verzekeringspremies kan worden gedrukt De NDU deelt mee dat de vennoot schap vorig jaar een bevredigend resul taat heeft behaald. De omzet bedroeg 291 miljoen gulden (plus 20 percent), het concernresultaat 8,2 miljoen gulden (plus 16,9 percent) en de netto-winst 4,8 miljoen (plus 20,8 percent). De winst per aandeel van 250 gulden is 91 gulden (vorig jaar 78 gulden), de cashflow per aandeel 254 gulden (vorig jaar 238 gul den). Het jaarverslag zal op 7 mei verschij nen. De algemene vergadering van aan deelhouders wordt gehouden op 29 mei. J -SS» V. XO>»C&»XK f»... AMSTERDAM (ANP) Het verlies op de geconsolideerde handelsactiviteiten van Rubber Cultuur Maatschappij Am sterdam (Amsterdam Rubber) bedroeg per ultimo 1974 niet f 0,6 mln zoals het bestuur meedeelde ten tijde van het bod door Catz, maar tenminste 2,8 mln. Dit verlies was voornamelijk veroorzaakt door de dochter in Hamburg die niet 0,8 mln verloren had maar tenminste 1,6 mln. Gevreesd wordt dat dit verlies zal aangroeien tot 2,4 mln zodat de beloofde concernwinst van 2,1 mln over 1974 meer dan zal verdwijnen. Deze politiek kan volgens het rapport alleen slagen met medewerking van het landbouwpolitieke „subsysteem”. In dat subsysteem spelen de landbouworganisa ties een belangrijke en centrale rol: de mensen die in feite de landbouwpolitiek bepalen komen veelal uit die organisa ties en hebben daardoor de neiging zich met de traditionele opstelling daarvan te vereenzelvigen. De ontwikkeling van een relatief zelf standig landbouwpolitiek heeft veel bijgedragen tot bewustwor ding van de landbouwers daartoe verantwoord zijn. Agrarische ondernemers die lange tijd met een remmende overheidsbemoeienis gecon fronteerd zijn, krijgen volgens het rap port hierdoor weer de mogelijkheid zelf een actieve rol te spelen in het her- struktureringsproces. Omdat de stijging van de premies in 1976 geen enkele ruimte aan het be drijfsleven zal overlaten, zullen de werkgevers een verlichting van de loon kosten bepleiten, aldus Van Brussel. Van Brussel verwacht dat alleen al voor de 4 (zie foto) van de Mijnopr.uimingsdienst graaft in het gat waar het projectiel uit de tweede wereldoorlog ligt. De bom werd onschadelijk gemaakt. lekkere drop van Langenberg Door de stijging van de uitgaven van wege de Werkloosheidswetgeving, de Wet Arbeids Ongeschiktheid en de Alge- ROTTERDAM. (ANP) „Aan de fi nanciële uitholling van de ondernemin gen dient een halt te worden toegeroe pen. Fundamenteel is, dat in brede kring erkenning ontstaat voor de onmisbare functie van de winst als financierings bron en als economisch kompas. Alleen dan zal van de continuïteit in de bedrij vigheid en de werkgelegenheid sprake kunnen zijn”. Aldus de directie var. het beleggingsfonds Robeco in haar jaarver slag over 1974. Het beleggingsbeleid van Robeco is in 1974 gekenmerkt door een toeneming van de belangen in de VS, Duitsland en Nederland. In Japan vonden enige winstnemingen plaats. Van het van 3690,1 mln tot f 2774,9 mln gedaalde vermogen bevond zich eind vorig jaar 44,0 pet in Europa. 32,3 pet in Noord- Amerika, 12,1 pet in Japan, 3,4 pet in overige gebieden terwijl 8,2 pct vast lag in andere activa. Ondanks het minder gunstige beursklimaat bleef er vraag naar aandelen Robeco bestaan. Nu staan bijna 20,7 mln aandelen uit tegen 19,3 mln eind 1973. De totale inkomsten heb ben 165 mln bedragen tegen f 142 mln in 1973. Reeds eerder werd een slotdivi dend over vorig jaar bekendgemaakt van drie en eenderde percent in agio- aandelen met als alternatief een contant dividend van 5,20 per aandeel. Robeco bezit thans voor 38.6 mln aan onroerend goed, dat aan netto-ex- ploitatie-inkomsten 1,4 mln opbracht (v.j. 970.000). De antracietmijn Sophia- Jacoba en dochters hebben in 1974 een aanzienlijk gunstiger resultaat behaald door de energiesituatie, waardoor de af zet werd bevorderd. Dit zijn enkele conclusies van een midden januari door de raad van com missarissen aangestelde reorganisatie commissie. Deze commissie kwam bin nen enkele dagen ook tot de conclusie dat de directie ernstige beleidsfouten had gemaakt en niet eens de moeite had genomen om zelf naar Hamburg te gaan om zich ter plaatse op de hoogte te houden. Het resultaat van het onderzoek door de reorganisatiecommissie heeft groot-aandeelhouder J. K. Leutscher woensdagmiddag op een persbijeenkomst onthuld. De heer Leutscher was vorig jaar december één van de grote opposanten tegen het bod van 250 per aandeel door Catz. Hij achtte dit bod bij de toen bekende balansverhoudingen en andere financiële gegevens aan de zeer lage kant. „Sindsdien zijn echter nieuwe slechtere gegevens aan de dag getreden. Als ik dit allemaal had geweten, had ik zeker geen groter belang in Amsterdam Rubber genomen, maar het bod van Catz toegejuicht en aanvaard”, aldus de heer Leutscher. Hij vertelde na de buitengewone ver gadering van 10 december 1974, waarin het bod van Catz werd toegelicht, in enkele dagen tijd via de beurs zijn belang in Amsterdam Rubber te hebben vergroot. „Het belang van mij en enkele geestverwanten samen beloopt nu 25 a 28 pet, waarvan ik het grootste pakket bezit”, zei hij. De heer Leutscher toonde zich bijzon der gebeten op de directie die hij be wuste misleiding van aandeelhouders en Catz verweet. „Na de decembervergade- ring heeft noch directe noch raad van commissarissen mij afgehouden van mijn voornemen mijn pakket aandelen uit te breiden, hoewel men op de hoogte was van de veel slechtere gang van zaken. Op vragen die ik daarover later stelde verweerde het bestuur zich met mene Ouderdomswet, zullen de premies moeten stijgen. De secretaris van het Verbond van Nederlandse Ondernemin- sociale verzekeringsdeskundige van Brussel, meent dat de premies in 1976 met 3 precent zullen moeten stijgen. Daarmee zou de dan geheel worden overschreden. Voor een heel jaar Skol bier in huis: 52 dozen van 24 blikjes hoppig pils. Makkelijk om mee te nemen, te bewaren en te koelen.-Wees blij met Skol in blik. Uit en thuis! SKOL! Aangeboden door Skol Brouwerijen NV. als prijs,in de Nationale Puzzelaktie Geven voor Leven is deze krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland, puzzel mee! i - "Ai »i '4 door een bijpassing uit de algemene middelen, zoals de afgelopen maanden is gebeurd. Als dit niet mogelijk blijkt, zal er in 1976 niets overblijven voor een werkelij ke inkomensverbetering, omdat de pre miestijging dan de zogenaamde ruimte opslokt. Hierop heeft minister Lubbers onlangs gedoeld tijdens zijn toespraak in Rotterdam. Om de stijging te drukken, zou vol gens Van Brussel de opbrengst van de bevriezing van de kinderbijslag kunnen worden gebruikt. Dat zou de premie- drukstijging met 0,6 percent verminderen. Voorts zou volgens hem de overheid een fikse portie moeten bijbe talen om het bedrijfsleven niet nog zwaarder te belasten. DEN HAAG (ANP). In het centrale overleg detailhandelwaarin onderne mers- en werknemersorganisaties in de detailhandel deelnemenis overeenge komen dat met ingang van 1 januari 1976 alsnog een veertigurige werkweek zal worden verwezenlijkt indien op dat tijdstip alle collectieve arbeidsovereen komsten in de detailhandel zijn inge gaan. doch in ieder geval niet later dan met ingang van 1 juli 1976. en tot een betere integratie van hun belangen in het maatschappelijk geheel. Niet te ont kennen valt echter dat men bij de keuze van de instrumenten meer oog heeft gehad voor een markt- en prijspolitiek op korte termijn, dan voor een struk- tuurbeleid, dat op langere termijn een betere aanpassing van de bedrijfstak aan de rest van de economie teweeg kan brengen. Ook het huidige EEG-beleid, aldus het rapport, legt het accent op de markt- en prijspolitiek. Het gemeenschappelijk structuurbeleid bleef beperkt tot een coördinatie van het subsidiebeleid der lid-staten, terwijl aan een gemeenschap pelijk fiscaal en sociaal beleid nog nau welijks concrete gestalte is gegeven. Me de hierdoor beschikt de EEG, buiten prijsvormings- en marktverbeteringsin- strumentarium, nauwelijks over andere instrumenten om de boeren een redelijk inkomen te garanderen. Daardoor wordt het bestaan van marginale bedrijven ge rekt, terwijl agrarische ondernemers die zouden willen uitbreiden onvoldoende kansen krijgen. Uitgangspunt voor het rapport is de overtuiging dat het economisch leven het meest gebaat is bij een onderne mingsgewijze agrarische produktie en dat een vrije wereldmarkt nog altijd het beste middel is om produktieve krachten daar te krijgen waar ze behoren. Omdat dit ideaal niet in één decennium te verwezenlijken is aanvaardt de Telders stichting als oplossing op korte termijn ingrepen in het marktmechanisme, mits deze niet leiden tot situaties die de noodzakelijke aanpassing van de land bouw aan de economische ontwikkelin gen in de weg staan. De tot nog toe gevoerde Europese landbouwpolitiek, aldus het rapport, heeft de voorziening met landbouwpro- dukten tegen redelijke prijzen voor de verbruiker veilig gesteld. De EEG heeft echter via het systeem van de garantie prijzen het marktrisico te veel naar zich toe getrokken, waardoor bij overschotten of tekorten het marktordeningsbeleid onnodig kostbaar wordt. Verder zegt het rapport dat de nood zakelijke aanpassing van de agrarische struktuur ernstig wordt tegengewerkt doordat de sterk inflatoire ontwikkelin gen van de laatste jaren het hele econo mische leven uit zijn voegen drukt. Aanpassing betekent een belangrijke in greep in de sociale situatie van de agra rische bevolking, die zich door de inko mensachterstand en door de aanvallen van de kant van natuur- en milieube schermers in een moeilijke maatschap pelijke positie bevindt. Wil men vorm geven aan een eigen struktuurbeleid, zo meent de Telders stichting, dan heeft het geen zin stil te blijven staan bij een zekere minimum- omvang van landbouwbedrijven. Het rapport introduceert daarom het begrip „richtbedrijf”, dat in aantallen hectaren en aantallen dieren aangeeft welke toe komstige bedrijfsomvang dient te wor den nagestreefd en welke investeringen Ontslagen bij Tribunebouw. De d;rectie van Nederlandse Tribunebouw in Ber gen op Zoom heeft ontslag aange vraagd voor alle 20 werknemers. Voor een deel van het personeel zijn plaat singsmogelijkheden bij de machinefa briek B. Jansen in Bergen op Zoom. Sperry Rand. De onderzoek- en ontwik- kelingsafdeling van Sperry Remington in ’s-Hertogenbosch zal worden opge heven. Dat betekent dat de 23 overge bleven werknemers mogelijk ontsla gen zullen worden. Zij zijn voorlopig op non-actief gezet. Er wordt over deze kwestie overleg gevoerd met de betrokken bonden. Werk hervat. Na een staking dagen hebben 5000 arbeiders van de Belgische olieraffinaderijen gisteren het werk hervat. Er is nu een over eenkomst over een nieuwe cao. Werktijdverkorting. Vredestein Doetin- chem b.v. heeft werktijdverkorting aangevraagd. Voor een periode van 6 weken zullen 759 man twee dagen per week korter moeten gaan werken en 26 man één dag per week. Ziekenhuisfinanciering. Het SHV-onder- deel NV Instituut voor Ziekenhuisfi nanciering heeft in ’74 een winst ge boekt van 1,36 mln tegen 1,19 mln in ’73. De nieuwe obligatielening van de vennootschap (de tweede dit jaar) is f 15 mln groot, zo is meegedeeld, heeft een looptijd van 15 jaar en draagt een rente van 9,25 pet. Hypotheekrente lager. De Rijkspost- spaarbank heeft de rente voor wo- ninghypotheken opnieuw verlaagd en wel met 0.25 pet. Het nieuwe tarief voor tophypotheken is 9,75 pet. voor normale hypotheken 9,5 pci. Hoger dividend. NV Nationale Borg- Maatschappij zal voorstellen over ’74 een dividend uit te keren van 75 (15 pct.) per aandeel van /1000. De jaar vergadering is op 11 april. gen en mr. H. .J «..j 8/ 'wé C aft

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19