BITOSSI SNELSTE NA CHAOTISCHE SLOTFASE Tania zette reserves in tegen mat Argentinië Bijna 5000 liefhebbers bij finale AVERINA GREEP RECORD VAN ATJE SPORTEF I ft' L j I? 1 DONDERDAG 1 3 MAART SPORT 1975 22 door Peter Heerkens omdat hun klasse lichter is dan het laatste stuk van de route was. r (Van onze sportredactie) Beschamend Machtsgreep derland eerder verloor, zal daarover beslissen. 4 ST. ETIENNE Waar het peloton de derde dag van ParijsNice weer in dezelfde grauwheid dreigde af te sluiten, hielp de organisatie ongewild en naar men mag aannemen tot grote droefenis binnen de werkgroep een handje om de finale toch nog een spectaculair aanzien te geven. Van de coureurs zelf viel wederom weinig te verwachten, omdat het nog steeds niet regent of sneeuwt (in andere jaren sterk koersbepalende elementen), de kou tot weinig kan inspireren en er nog steeds schrik is voor de lastige cols die komen (vandaag de République, vrijdag de Ventoux, zaterdag de Faron en zondag de Turbie). Ook de Belg Julien Stevens en zijn Spaanse vluchtmakker Louis Ballaque die ruim 200 kilometer voorop fietsten, konden geen fleur brengen in het grijze beeld van het wedstrijdverloop ALMA ATA (Tass) De Rus sische schaatsenrijdster Tatjana Averina, die dinsdag al de wereld- records op de 500 (41.70) en 1500 meter '2.09,90) verbeterde, heeft woensdag op de Medeo-baan van Alma Ata ook haar eigen wereld record op de 1000 meter scherper gesteld. Zij kwam tot 1.26,12. Haar oude record stond sinds 2 april van het vorig jaar op 1.26,4. Dat werd eveneens in Alma Ata gevestigd. De weersomstandigheden in de Rus- - sische plaats waren aanzienlijk slechter dan tijdens haar eer ste recordverbeteringen. Woensdag sneeuwde het. Vreemd Lx F "ififiï. I BPY 1 Igg JOOP ZOETEMELK BLIJ MET MERCKX’ HOUDING er Zoetemelk: „Ik geloof dat ik weer aan de top kan terugkeren’’ volwassen zaalsport aan Een derde massale aankomst derhalve (gewonnen door Franco Bitossi en door het bonificatiesysteem een nieuwe alge meen leider in de persoon van Freddy Maertens die Guimard wat seconden af pakte), maar toch sensatie omdat de organisatoren tegen het einde een chao- weer zou gaan. Het is nog geen honderd percent, maar ik ben toch dik tevreden”. En wat deze Parijs-Nice betreft: „Na de Ventoux weet ik meer. Daar pas kan ik ontdekken tot wat ik nu in staat ben. Maar dat geldt voor de meesten. Een man als Ocana bijvoorbeeld, kun je in de etappes zoals er die tot op heden waren, onmogelijk peilen”. In zijn prognose ziet Zoetmelk zich in elk geval nog niet bij de eerste drie eindigen. Zijn voorspelling van de eind stand in Nice: 1. Delisle („Zeker niet mijn grootste vriend, maar ik vind dat hij sterk rijdt”) 2. Poulidor; 3. Baron- chelli; 4 Merckx; 5 Zoetemelk. De Duitse doelman Roth ligt verslagen op de grasmat na een van de Pakistaanse treffers weer dat ge- Drie jaar geleden kreeg hij Allen Weerbaar onder zijn hoede waarna op het veld en in de zaal de promo ties elkaar opvolgden. „Toch hebben we geen enkele international in de ploeg. Wat dat betreft liggen we een heel stuk achter op de Eibers, die er een stuk of vier hebben. Onze vrij jonge ploeg telt echter veel talent, zonder dat er een uitschieter bij is”. Een geslaagde greep naar de macht dus, en dat in zo’n korte tijd. „We gingen de hoofdklasse in met het doel ons te handhaven. Zo lang mogelijk hebben we naar die degradatiehoek gekeken, maar later ontkwam je er natuurlijk niet aan toch naar die eerste plaats te kijken. Dat heeft wel degelijk spanningen opgeleverd en na zo’n tien wedstrijden ook een inzin king”, vertelt Cees van Lunteren, die na ruim 30 interlands (zowel op het veld als in de zaal) te hebben ge speeld, in 1969 als actief speler stopte. Het is in elk geval niet meer zoals in het begin van dit seizoen, toen we echt wel coulant tegemoet getreden werden, omdat we debuteerden en gewoon probeerden goed en technisch korfbal te spelen. Later werden we echter de te kloppen ploeg, en dat zal zaterdagavond niet anders zijn”, be sluit de nu 40-jarige Cees van Lunte ren. De uitslag van de derde etappe is: 1. Bitossi (Ita) 232 kilometer in 6.10.11 (met bon. 6.10.01 2. Esclassan (Fra) z.t. (met bon 6.10.05). 3. Maer tens (Bel) z.t. (met bon 6.10.09), 4. Guimard z.t. 5. Karstens (Ned) z.t. 6 Leman (Bel 6.10.11 7. Rouxel (Fra) z.t. 8. Perurena (Spa) z.t. 9. Schuiten (Ned) z.t. 10 Szurkowski (Pol) z.t. 20. Knetemann (Ned)z.t. Alle overige Nederlanders eindigden in de zelfde tijd: 6.10.11. Het algemeen klassement ziét er als volgt uit: 1. Maartens (Bel) 18 uur, 19 minuten en 24 seconden 2 Guimard (Fra) op 2 seconden 3. Bitossi (Ita) z.t. 4. Merckx (Bel) op 6 sec. 5. Knetemann (Ned) op 7 sec. 6. Pozo (Spa) o 9 sec. 7. Zoetemelk (Ned) z.t. 8. Bal (Ned) z.t. 9 Santy (Fra) z.t. 10. Thurau (Wdl) z.t. 13. Poulidor (Fra) z.t. 14. Tabak (Ned) z.t. 58. Schuiten op 29 seconden. KOEALA LOEMPOER Het Nederlands hockeyelftal zal in ieder geval niet op de laatste plaats ein digen van het wereldkampioen schap in Maleisië. Met een royale 50 zege op Argentinië verwierf Nederland zich het uitzicht op een negende of minstens tiende plaats. Het duel tegen Polen, waarvan Ne- tisch beeld schiepen met de opgehangen borden waarvan de coureurs de kilome- terafstand kunnen lezen. De moedige Louis Ballaque, die zo’n 30 kilometer voor de finish de gangmaker van deze lange ontsnapping Julien Stevens („Ik moest van mijn ploegleider Rik van Nederland speelde tegen Argentinië met de angstige wetenschap dat een nederlaag mogelijk uitsluiting zou bete kenen van de Olympische Spelen. Ach teraf bleek dat op een misverstand te berusten. Piet Bromberg, hoofd van de Nederlandse delegatie, had zich vergist. Dankzij de derde plaats van het laatste Europese kampioenschap mag Nederland wel degelijk afreizen naar Monteal. „Micro-korfbal nu een Inmiddels is ook het laatste Europese hockeyland uit dit wereldkampioenschap gestoten. Op beschamende wijze werd West-Duitsland de Olympische kampioen, door Pakistan in de halve finale inge pakt: 5-1. Pakistan speelde bij vlagen weliswaar schitterend hockey, maar de Duitsers namen vanaf het begin een te afwachtende houding aan. Tot de rust slaagden ze erin de achterstand tot 1-0 beperkt te houden, daarna werd hun defensie keer op keer opengespleten door de virtuoze Pakistaanse voorhoe despelers. Alleen in defensief opzicht is Pakistan enigszins kwetsbaar, maar daar kwam Duitsland te laat achter. Bovendien ver prutsten de Duitsers, die toch wel duide lijk over hun hoogtepunt heen zijn, de gemakkelijkste kansen. Tot beste speler zal vermoedelijk de Pakistaanse linksbuiten Samiullah wor den uitgeroepen een man met een indruk wekkende techniek, die telkens op Gar- rincha-achtige wijze langs zijn back glipt. „Helemaal het einde”, zei de Neder landse middenvelder Ron Steens later, „als je dit ziet, dan vraag je je af hoe wij er in godsnaam 3-3 tegen hebben kunnen spelen”. Ties Kruize kon het alleen maar beamen, maar voegde er wel aan toe: „Wat wil je, die lui zijn volledig professional. Ze trainen en spe len minstens een keer per dag. Daardoor zijn ze ook zo stickvast. Elke bal wordt goed gestopt”. shirts aanhaalde. „Overigens wel weer het bewijs dat het micro-korfbal een volwassen zaalsport is geworden”, klinkt het uit de mond van de man die als trainer samen met coach Wim Asman het Amsterdamse Allen Weerbaar in die zaterdagavond te spelen finale bracht. Eigenlijk een ongekende sensatie, want vorig jaar nog speelde het eer ste achttal van Allen Weerbaar in de overgangsklasse, om vandaar binnen één seizoen maar meteen door te stoten naar de afdelingstitel en naar de strijd om de landstitel tegen de andere afdelingskampioen, Ons Eiber nest uit Den Haag. Bovendien pres teerden de Amsterdammers het met hun tweede achttal ook al de eind strijd - „de kleine finale” - te beha len. Cees van Lunteren is zich er van bewust dat het zaterdagavond bij zonder moeilijk zal worden. „Bij ons staat de boog al heel lang strak gespannen, ook al omdat een beslis singswedstrijd tegen Blauw-Wit noodzakelijk was. Er moet een te rugslag komen, dat kan gewoon niet anders, maar wanneer die komt, weet ik niet. Laten we hopen dat het in elk geval pas na zaterdag gebeurt. Tegen de geroutineerde Eibers zal vooral de beginfase heel belangrijk zijn. Wanneer er niet direct een gat valt, kunnen we misschien voor een verrassing zorgen”. Na de nieuwe wereldrecords op de 500 (41.70), 1000 (1.26.12) en 1500 meter (2.09.90) was het niet meer dan logisch dat de Russin ook het wereldrecord klassement over vier afstanden zou ver beteren. Tatjana Averina reed woens dagmiddag de afsluitende 3000 meter in 4 minuten en 53.22 seconden. Haar pun tentotaal op de vier afstanden kwam daarmee op 176.930, wat een aanmerke lijke verbetering van het wereldrecord van Atje Keulen-Deelstra, dat op 182.805 punten stond, betekende. Atje Keulen-Deelstra leverde haar prestatie op 15 en 16 januari 1972 in Inzell. Zij kwam toen tot de volgende tijden: 44.24 sec (500 m), 1.29.12 (1000 m), 2.16.67 (1500 m) en 4.50.69 (3000 m). Duitsers verprutsten de gemakkelijkste kansen I De Nederlandse yshockeyploeg d'e deze week van Schiphol naar Japan vertrok om te I gaan deelnemen aan de wereldkampioenschappen in groep B. Op het laatste moment is Van Dun (voetblessure) vervangen door Vosatko (Van onze sportredactie) ARNHEM. Zaterdagavond omzo men maar liefst een kleine 5000 sportliefhebbers het speelveld van de Arnhemse Rijnhal, om daar een team te zien spelen waarvan de spelers en speelsters dit seizoen nog zelf de aanschaf van reserveshirts bekostig den. Dit om de verenigingskas toch maar voor onverwachte uitgaven te sparen. Een grotere tegenstelling is haast niet denkbaar. Een tegenstelling die je niet meer tegenkomt in de voor een deel vercommercialiseerde bas ket- en volleyball-wereld. De uitsla gen en standen van de hoogste klas sen hebben daar veel weg van beurs noteringen; sponsors zorgen ervoor dat de top weinig of niets te kort komt. Maar opnieuw is het de korf- balwereld die dit presteert. Waren er vorig jaar in de Rotter damse Ahoy voor die nationale fina les 4200 toeschouwers in Arnhem, waar zaterdagavond om de nationale clubtitel gestreden wordt, moest de accommodatie tot 4800 zitplaatsen uitgebreid worden, die inmiddels alle in de voorverkoop zijn verkocht. Voor de Arnhemse hal is het een absoluut record wat het bezoek teamsporten betreft. „En dat voor pure amateurs”, zegt oud-international Cees van Lunteren, die om dat amateurisme te onderstre pen dat voorbeeld van die reserve- Looy meteen uit het vertrek demarre ren”) had gelost werd er het eerste slachtoffer van. Averina: supersnel op Medeo-baan Joop Zoetemelk, de winnaar van vorig jaar, was graag bereid toe te geven dat dit een weinig opwekkend beeld geeft, maar hij tekende er in alle eerlijkheid bij aan, dat die situatie hem uitstekend beviel. Zoetemelk: „Ik vind het vooral vreemd dat Merckx nog niets ondernam. Hij is nu al drie jaar achtereen op de Turbie geklopt, zodat ik erop rekende dat hij dit keer tevoren ruim afstand zou proberen te nemen. Dat hij dat niet deed kwam me ened uit. want nu kreeg ik de kans me lekker in te rijden. Ik zag er erg tegenop om meteen vanaf de eerste dag werkelijk te moeten koersen”. Het blijkt dan, dat Joop Zoetemelk ten prooi is geweest aan grote twijfels over het verdere verloop van zijn car rière na de zware val (scheurtje in het rotsbeen) die hij vorig jaar maakte. Zoetemelk: „Negen maanden geen com petitie doen is nogal wat Ik heb de moeiiijkste periode van mijn wielertijd doorgemaakt. Steeds die twijfel of ik wel terug zou kunnen komen op mijn oude niveau. Ik voelde me wel goed gezond, maar dat wilde op moment niet zeggen dat ik weer schikt was voor top-sport”. De wetenschap dat hij weer kan zijn wat hij was, zegt Zoetemelk opgedaan te hebben in de vorige week verreden Ron de van Corsica. Hij won daar de tweede en de laatste etappe, een bergrit. „Toen”, stelt Zoetemelk vast, „voelde ik dat het Terwijl zijn poging vast dreigde te lopen, doemde voor hem ineens een bordje op met de aanduiding, „nog 2 kilometer”. Luis Ocana’s knecht lag op slag in kansrijke positie, tot een paar honderd meter verder een volgend bord de situatie hopeloos maakte omdat er toen ineens nog 10 kilometer gereden moest worden. Ballaque stortte totaal in, werd achterhaald en vervolgens raakte het hele peloton in de greep van de verwarring. Een reconstructie leverde het volgende op: met nog 27 kilometer te rijden was de officiële markering 20 kilometer. Na het bord 2 km volgde een met 10 km. op 3 km voor de eindstreep hing de rode vlag, die normaliter de laatste 1000 me ter aanduidt, in totaal werden er 7 kilometer meer gereden dan het schema vermeldde en de officiële uitslag sprak van 2 kilometer minder..De sprinters ontploften na aankomst van woede. Freddy Maertens: „Dit is gewoon te zot”. En Gerben Karstens: „Als sprinter heb je die kilometeraanduidingen hard nodig om goede positie te kiezen. Hier was geen wijs meer uit te worden. Het was een puinhoop”. En daarmee liep de derde dag toch nog opwindend af, al had het wedstrijd- geoeuren op zich daar geen enkele aan deel in geleverd. Op een klein groepje na (waarin onder andere Theo van .der Leeuw, die achterop raakte door de inspanningen die hij leverde om zijn kopman Roy Schuiten te steunen) kwam het neloton comnact binnen. De hele dag had het rustig aangezien hoe Stevens en Ballaque voorop gingen, de twee daarbij een maximale voorsprong van 13 minu ten gunnend. Er werd in de weten schap dat dit soort ontsnanpingen in de finale immer wordt rechtgetrokken geen enkele actie ondernomen. De spelers namen de vergissing van Bromberg laconiek op. Misschien waren zij er zelfs wel enigszins blij mee, omdat zij daardoor tegen Argentinië nog enigs zins gemotiveerd ten strijde trokken. Dat hebben de ongeïnspireerde Argentijnen wel gemerkt: ze werden vanaf de eerste minuut simpelweg overspeeld. De Zuida- merikaanse ploeg die onlangs nota bene India klopte was niet meer tot een laatste krachtsinspanning in staat. Vooral nadat Patty Mundt in de tien de minuut een strafcomer had benut, stortte Argentinië volledig in elkaar. Mundt neemt momenteel de strafcorners bij Nederland, omdat Ties Kruize die overigens slecht speelde daartoe te weinig zelfvertrouwen heeft. Ook hijzelf kan net met geen mogelijkheid begrij pen waarom hij plotseling op zijn sterk ste wapen faalt. Zelfs zijn strafslagen beginnen aan zekerheid in te boeten. Boerma forceerde er een in de 15e minuut die door Kruize nogal onnauw keurig werd genomen. Doelman Cufre liet zich desondanks door de houdbare push verrassen. Treffers van Ron Steens, die uit bui- tenspelpositie scoorde, en de attente Boerma stelden de Nederlandse zege al bij de rust veilig. Coach Tania kon na de rust eindelijk enkele reserves inzetten. Van der Heyden voor Pierik en Jorrits- ma voor Lunter. De nieuwelingen deden het goed, maar kwamen in een ploeg die duidelijk stoom afblies. Nadat Argenti nië enkele strafcorners had gemist, werd het tenslotte toch nog 5-0 door Steens, die uit een lange corner van Mundt doei trof. •ft BWl - 11 s Wh b

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23